Geld voor kustfietspad Groede ii Prijs voor verdelging wespennest Uiteenlopende reacties leerlingen op veroordeling van scholier (13) PvdA wil praten over andere stek voor Checkpoint Buren koffieshop beginnen deze week tweede rechtszaak Sluis wint prijsvraag van Zeeuws coördinatiepunt Fiets laar celstraf voor geweld VVD hamert op zorgvuldigheid met besloten vergaderen Celstraf voor bedreiging bedrijfsarts zeeuwse almanak Knap ZEEUWS-VLAANDEREN m donderdag 19 februari 2004 (gSKENS - Voor het fietsbe- jdisin Zeeland een prominen- f plaats ingeruimd. Daarom rtd het gedeputeerde A. Pop jelaars gisteren zichtbaar genoe- —i dat hij de Sluisse wethou der L. Kamphuis van Toerisme «acheque van ruim 136.000 eu- ,kon overhandigen. De gemeente Sluis kreeg het be ng voor de inzending in het ka- ffvan de prijsvraag Voorbeeld jets(straat)route van het pro- ceiale Zeeuws Coordinatie- ;flt Fiets Het gaat om het eer- gedeelte tussen Breskens en ^oede waarvan de werkzaam- tden nog dit najaar afgerond neten zijn. Het winnende ont maakt deel uit van het jetspad der Lage Landen, iloopt van Adinkerke (Frank- naar Westkapelle op Wal- oen «inzending van Sluis was de -dp vanwege het gebruik van astaande infrastructuur (in mbinatie met de aanleg van iruwe gescheiden fietspaden), ïj feit dat de route deel uit- aakt van bestaande fietsrou- 5, er veel aandacht is besteed pNSUZEN - De één vindt de veel te laag, de ander •totdat vijf maanden onvoor- •^fdelijke jeugddetentie voor dertienjarige juist zwaar dreven is. Of de uitspraak •de rechter over de steekpar- vorig jaar september aan de ■wwindelaan in Terneuzen, vwl nieuwe gespreksstof jPfdeid bij middelbare scho en in de havenstad? Niet hoewel iedereen er een me- «over heeft. kinderrechter in Middelburg •"oordeelde een dertienjarige ^euzense jongen tot acht jenden gevangenisstraf ^an dne maanden voor gelijk - voor het neerste- van een veertienjarige •^genoot Daarnaast moet aan landschappelijke inpassing en het 'beleefbaar maken van de streek' en er ook voorzieningen als gsm-palen, infopanelen en rustpunten zijn toegevoegd. Evenals Kamphuis en Poppel- aars betoogde dijkgraaf W. de Graaf van waterschap Zeeuws-Vlaanderen dat het eindresultaat er alleen kon ko men dankzij een gezamenlijke aanpak. „Samen met anderen wegen en paden aantrekkelijk maken bevordert de vitaliteit van de streek", aldus De Graaf. Hij wees in dit verband ook op de samenhang met de fietspa den die het waterschap in het ka der van de zogenaamde slagen naar de kust aanlegt, waardoor een veilige en duurzame ontslui ting van de kust ontstaat. Landschapsarchitect M. Kruijt van Okra Landschapsarchitec ten gaf een toelichting op de landschappelijke inpassing van het traject. Zo wordt op de Hoge- dijk bij Breskens het aloude kar- respoor in ere hersteld Dat ge beurt met behulp van moderne materialen, waardoor er toch comfortabel kan worden ge fietst. Rond het veerplein in Breskens komt tot en met de Kie- weg meer de nadruk te liggen op het duinlandschap. Om de fiet sers daarna uit te nodigen hun weg over het kustfietspad te ver volgen, krijgt de Kieweg het beeld van een fietsstraat in plaats van een autostraat. De totale kosten van het kust fietspad bedragen ruim 910.000 euro. De helft hiervan is afkom BDDELBURG - De rechtbank i Middelburg heeft gisteren «23-jange inwoner van Vlis- sngen veroordeeld tot ander- ialfjaar gevangenisstraf, waar zes maanden voorwaarde- voor geweldsmisdrijven en ïdstichting. Verder werd reclasseringstoezicht opge ld. De Vlissinger bedreigde en ishandelde 18 oktober zijn (riendin in haar woning in Mid- lurg, Ook tilde de rechter waar aan de brandstichting bij sa ouderenflat aan de Korte Zdke in Vlissingen. (Advertentie) Brasseriemenul Miso-soep en Teryaki schotel (naar keuze vegetarisch) en kokos- bavarois 11,50 of 9,00 (vegetarisch menu) reserveren: (0118) 886 866 zaterdag 21 februari 15.00-16.30 uur Jan Francois band exposities Mobiel Wonderland l éannc Kempees IDirectiekamer Vrouwelijke kunstenaars in Zeeland bekijk ook onze website vvww.drukkeriimiddelbure.nl Gedeputeerde A. Poppelaars (links), de Sluisse wethouder L. Kamphuis (midden) en dijkgraaf W. de Graaf openen op fietsjes in Breskens de nieuwe heeft moeite om in het zadel te blijven. fietsroute. Kamphuis foto Peter Nicolai TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders moeten in de toe komst zorgvuldiger zijn met voorstellen om een besloten ver gadering te houden. WD-raadslid W. Broekhuysen stelt dat in schriftelijke vragen, naar aanleiding van de presenta tie door Rijkswaterstaat van de plannen voor een slibdepot in de Koegorspolder. Volgens het raadslid Broekhuy sen was er, achteraf gezien, geen enkele reden om die bijeen komst achter gesloten deuren te houden. Peptalk „Wat we te horen kregen was een goed onderbouwde 'peptalk' van Rijkswaterstaat. Op juridi sche en financiële aspecten van de plannen werd met inge gaan", schrijft Broekhuysen. „Hebben wij hiermee niet ten onrechte de indruk gewekt aan 'achterkamertjespolitiek' te doen?" Als afgevaardigden van de actiegroep aanwezig waren geweest bij de voorlichting van Rijkswaterstaat, dan hadden zij volgens Broekhuysen geen enkel nieuw feit te horen gekregen. Besloten vergaderingen moeten, zo stelt Broekhuysen, uitsluiten plaatsvinden als sprake is van zwaarwichtige redenen. Wat het slibdepot betreft ligt de bal nu bij de gemeenteraad. Die moet straks beslissen of de ge meente wel of geen medewer king verleent. door René Hoonhorst AXEL - De Axelse plaagdierbe- strijder Richard Lader heeft een poederspuit gewonnen, omdat hij een Westdorps gezin vorig jaar van het grootste wespen nest van Nederland afhielp. In de jongste uitgave van het vak blad Pest Control wordt Lader gehuldigd voor die prestatie. In september 2003 vergiftigde Lader de naar schatting tiendui zend bewoners van een ander half meter hoog wespennest op een zolder aan de Graafjans- dijk. De bewoners van het dijk huis hadden al langer last van wespen rondom hun woning, maar hadden er geen idee van dat zo'n grote hoeveelheid plaag geesten onderdak had in hun wo ning. Ze hadden Lader toch maar eens gebeld voor een be zoekje, omdat er wel eens 'een paar' wespen op de weinig ge bruikte zolder konden rondvlie gen. De schrik sloeg vader en doch ter om het hart toen Lader het anderhalve meter hoge wespen nest ontdekte. Lader pakte zich echter geheel in, spoot op drie plaatsen gemeen spul de wespen woning binnen en klapte vervol gens de vlizotrap weer snel de zolder in. De volgende dag bleek het verdelgingsmiddel zijn werk te hebben gedaan. Het nest is destijds nog een tijdje blijven hangen om nieuwsgieri gen te verbazen, maar is intus sen opgeruimd. Lader is blij met het artikel in Pest Control. „Behalve door col lega's wordt het vakblad ook ge lezen op gemeentehuizen en bij andere instellingen. Een beetje reclame kan natuurlijk nooit kwaad." De Axelaar begon ruim twee jaar geleden met zijn be drijf Lader Plaagdierbestrijding en heeft intussen een behoorlij ke klantenkring opgebouwd. Naast particulieren, die hem vooral oproepen voor muizen en rattenplagen en het verwijde ren van wespennesten, mag La der steeds meer bedrijven tot zijn klanten rekenen. In tegenstelling tot particulie ren vragen bedrijven de plaag- dierbestrijder ook vaak wat ze moeten doen om de komst van ongedierte te voorkomen. Zo ad viseert Lader onder meer Hydro Agri en het Waterschap Zeeuws-Vlaanderen. „Hydro Ag ri moest in het verleden de pro ductie van een fabriek tijdelijk stil leggen, omdat muizen en rat ten kabels hadden doorge knaagd. Ik moet voorkomen dat het bedrijf dat nog eens mee maakt. "Zijn werk als plaagdier- bestrijder wil niet zeggen dat Lader een hekel aan dieren heeft. De Axelaar is juist actief in natuurbeschermingsvereni ging De Steltkluut en vertelt af en toe basisscholieren over zijn werk. Ongediertebestrijder Richard Lader toont een wespennest. Hij haalde vorig jaar een exemplaar van an derhalve meter uit een w oning in Westdorpe. foto Wim Kooyman hij ook worden behandeld in een kliniek. Op het Terneuzense Zeldenrust-Steelantcollege. waar het slachtoffer les volgt, lo pen de meningen van de scholie ren over de uitspraak totaal uit een „Ik vind het absoluut niet te ver gaan om deze jongen zo lang te laten zitten Aanpakken, want wat hij gedaan heeft gaat veel te ver", vindt havo 5-leer- ling Ramazan Kesikbas (18). Zijn klasgenoot Mehmet Kap- tan (17) kan zich daar wel in vin den, al doet hij de straf als 'te hoog' af. „Vijf maanden voor een dertienjarige vind ik teveel Twee, drie maanden is genoeg. „Maar dan heeft het toch geen invloed op zijn gedrag7", rea geert Kevin van Gassen (16). Martijn van den Berg (17) ziet het nut van hechtenis niet in. „Heropvoeden, dat is veel beter dan zo'n jongen in de bak te zet ten Daar komt-ie alleen maar met lotgenoten in aanraking." Agressieles Voor scholengemeenschap De Rede, waar de dader les volgde, was het steekincident aanlei ding om een al gepland veilig heidsproject versneld uit te voe ren. Leerlingen uit de onder bouw kregen een lespakket rond veiligheid en agressie, de boven bouw werd aan een enquête onderworpen. Op het Zelden rust-Steelantcollege werden geen specifieke 'agressielessen' gegeven. „Ons sociaal medisch team was er uiteraard wel voor vrienden en mede-leerlingen van het slachtoffer. Verder hebben we tijdens de reguliere lessen stilge staan bij het incident, maar er was geen behoefte aan speciale lessen", aldus rector T. Frankemölle. Kevin van Gassen denkt echter dat dit soort lessen wel nodig is. „De maatschappij zit vol met ge weld. Het kan zomaar nog een keer gebeuren, hoewel ik eigen lijk het gevoel heb dat dit soort dingen eerder in grote steden ge beuren dan in plaatsen als Ter- neuzen." Atheneum-leerlinge Marjolein Belfroid (17) pleit ook voor agressielessen. „Dan ga je be wuster met dit soort dingen om, al vind ik het wel erg dat het no dig is." De veertienjarige Jelte Harman- ny is een soortgelijke mening toegedaan. „Dat soort lessen blijft je altijd bij." Brugklasser Naftalie Oppeneer (12) vindt dat zijn leeftijdsgenoot een veel langere gevangenisstraf had moeten krijgen. „Als je dertien bent, ben je heus wel bewust van de dingen die je doet." Jacqueline van Doorn (18) had ook graag een hogere straf ge zien. „Want dat zet anderen aan het denken. Wellicht houdt het dan anderen tegen om zoiets te doen." De meningen lopen totaal uit een, al zijn alle leerlingen het er wel over eens dat behandeling in een kliniek een heel goede zaak is. Op De Rede - de tweede betrok ken school - werd bij afwezig heid van rector E. van den Hooven geen toestemming gege ven om de reacties van leerlin gen te peilen, stig uit Europa. De gemeente Sluis en de provincie dragen res pectievelijk 180.000 en 47.000 euro bij. Het restant komt van andere partners zoals de provincie West-Vlaanderen, waterschap Zeeuwse Eilanden en de gemeen ten Veere en Vlissingen. De rou te moet over twee jaar volledig in gebruik zijn. door René Hoonhorst TERNEUZEN - I)rie omwonen den uit de Westkolkstraat begin nen vandaag een tweede gerech telijke procedure bij de Middel burgse rechtbank tegen de Ter neuzense koffieshop Check point. De aanvraag voor een kort ge ding voor het boven water krij gen van contracten tussen de ge meente en de koffieshopeige naar is nog niet weg, of de tegen standers ageren tegen het (ver meende) begin van de bouw van een nieuwe koffieshop. F. Ver biest. die samen met zijn vrouw en café-eigenaar J. van Veen procedeert tegen verplaatsing van. Checkpoint naar de locatie van het voormalige varenscen trum, rende gisteren direct naar buiten om 'bewijsfoto's' te ma ken toen de grond werd schoon gemaakt en een hijskraan arri veerde. Raadsman H van As van Checkpoint benadrukte ech ter dat nog niet aan de bouw is begonnen. „We zijn alvast be gonnen met wat voorbereidende werkzaamheden. Zwerfafval en andere rommel is opgeruimd en gras en onkruid zijn verwijderd. Daarnaast hebben we wat sonde ringswerkzaamheden uit laten voeren om te kunnen bepalen waar straks de damwanden moe ten worden geslagen." Van As verheelt met dat de koffieshop houder zo snel mogelijk met de bouw van het nieuwe pand wil beginnen. Als het kan nog voor dat de schorsing van de bouwac tiviteiten, die de rechter heeft opgelegd, afloopt. De gemeente Terneuzen gaat er vanuit dat de bouw de tweede week van maart kan beginnen, omdat de 'werkingskracht' van de door de rechtbank opgelegde schorsing van de bouwvergun ning vrijdag 5 maart eindigt. Advocaat J Wouters van het drietal bezwaarmakers bestrijdt die lezing. Volgens hem moet de gemeente wachten op de uit spraak van de afgelopen maan dag voor de Raad van State be handelde bodemprocedure alvo rens ze al dan niet een bouwver gunning voor het nieuwe Check point kan verstrekken. Een gemeentewoordvoerster be vestigde dat de gisteren uitge voerde werkzaamheden 'niet vergunningplichtig' zijn. Wouters bestrijdt dat voor de uitgevoerde voorbereidings werkzaamheden geen bouwver gunning nodig is. „Oprichten is bouwen", stelt hij. Wouters bleef dan ook bij zijn voorne men om een kort geding tegen de bouw aan te spannen. MIDDELBURG - Een 44-jarige man uit Terneuzen is gisteren in Middelburg voor het meermalen bedreigen van een bedrijfsarts veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf, waarvan een voorwaardelijk. Tijdens de proeftijd van twee jaar mag hij geen contact met de arts hebben Ook moet hij onder reclasseringstoezicht blijven. Van de bedreiging van een maat schappelijk medewerker werd hij vrijgesproken. De verdachte had sinds 1 juli vorig jaar regel matig de Arbo-arts met de dood bedreigd. De man sprak de be dreigingen tegen De Terneuzenaar kwam giste ren vrij. (Advertentie) ■■M door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De Terneuzense PvdA-fractie vind dat een ande re en meer geschikte locatie voor koffieshop Checkpoint be spreekbaar moet zijn. Om daar als gemeenteraad goed over te kunnen oordelen, is het volgens PvdA-raadslid R de Meyer noodzakelijk dat de raad inzicht krijgt in de details van overeenkomsten en de gevolgen als daar eventueel van afgewe ken wordt. In schriftelijke vragen verzoekt De Meyer B en W om in een uit gebreide rapportage de raad te informeren over de afspraken die zijn gemaakt over de huidi ge en toekomstige voorziening van de gedoogde verkooploca tie Entree „De uitstraling van Checkpoint bij de entree van Terneuzen is niet iets om supertrots op te zijn", schrijft Dc Meyer „Als nieuwe raad van Terneuzen heb ben we nu een jaar mogen staan kijken aan de zijlijn. Het juri disch gesteggel tussen gemeen te, Checkpoint en bewoners na bij de geplande en toekomstige locatie lijkt maar door te gaan. En ondertussen wordt het rond om de entree van Terneuzen steeds drukker." De Meyer noemt de bouw van de parkeergarage, de versmalde toegangsweg naar het centrum, steeds meer kortparkeerders voor Checkpoint en langparkeer- ders voor de schouwburg en de aanwezigheid van twee bushal tes. „Het wordt zo langzamer hand tijd om op deze plek een vlotte verkeersafwikkeling te realiseren", concludeert hij. De Meyer wil een overzicht van de destijds bij de komst van Checkpoint gemaakte afspra ken. „Het gaat mij om zwart-efp-wit gedane toezeggin gen aan Checkpoint en de omwo nenden. Om duidelijkheid waar over de raad beschikte toen. zij destijds instemde met de komst van Checkpoint. Op dit moment zie ik niet de logica van de be slissing om een dergelijk opval lend gebouw, met de uitstraling van soft-drugsverkooppunt voor Belgen en Fransen, op deze locatie te laten staan, danwel in de toekomst slechts honderd me ter te verplaatsen." De Meyer zegt wel de noodzaak in te zien van een gedoogde koffieshop. „De overlast is hiermee beheers baar geworden voor politie en gemeente. Maar wat ik zou wil len bepleiten is dat met partijen naar een opening gezocht wordt om tegemoet te komen aan de wensen van eenieder. Daarbij zouden zeker afspraken op zijn plaats zijn over een geschiktere locatie, in combinatie met de ui terlijke kenmerken van een der gelijk gebouw." (Advertentie) mtroerende fotografie i Te vaak worden in dit land grappen gemaakt ten koste van de Belgen. Dat heeft uiteraard alles te maken met afgunst. Bezuiden Zee land en Brabant eet men sma kelijker, de cultuur bloeit er weelderiger en de begrafenis sen zijn daar minder somber dan bij ons de bruiloften. Om het beeld te corrigeren dat de Belgen zwakker be gaafd zijn dan wij stuurde een lezer ons dezer dagen een advertentie uit Gavere, al waar Vleeswaren De Wulf nv. voortreffelijke ringworsten maakt Zeer wervend is déze mededeling: 100 g. worst be vat 140 g. vlees. Geniaal; daar kunnen wij kaaskoppen nog wat van leren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 47