Plan voor huisjes op camping rune PZC PZC Denksport puzzelweek Samen schilderen met gehandicapte Ring Zeelandbrug wordt monument Zeeland voor Zambia -schrijft verder aan succesverhaal Saluutschoten bij komst replica schip Bouw in Vrouwenpolder b 13 i Mishandeling Bouw woningen Goes toegestaan Man gewond bij bedrijfsongeval Hardrijders krijgen bekeuring Inbrekers aangehouden Hennepkwekerij ontmanteld agenda Advertentie UOifl mf: Doorloper wm flnfNadia Berkelder UOÜWENPOLDER - Room- jot Recreatie Beheer wil 47 va- uiiiehuisjes bouwen op carn al «o De Zandput in Vrouwen- p jilder. Voor het plan is een #roaanvraag ingediend bij de «oeente Veere. De gemeente Ui de bouw waarschijnlijk xsiaan. De huisjes staan inge- Aendin het bestemmingsplan. f' )f ce camping hebben vroeger Tg huisjes gestaan, zegt direc te H. van Koeveringe. „Die ren van hout, maar ook van J^en. Een deel is gesloopt. Nu san er nog een stuk of zes. De «uwe huisjes komen op dezelf- 8 plek. op dezelfde fundering. Lgénlijk doen we alleen aan pot onderhoud De plannen n absoluut niets te maken [Ét de plannen voor een i Zeeuws doip' op de camping, al- tVan Koeveringe 1 Hstandseisen 2t bestemmingsplan dateert itde late jaren zestig. Dat bete- K sect dat de gemeente de bouw- «gunning moet afgeven, ver wacht wethouder J. Bostelaar. „We moeten nog wel het één en ander toetsen. Of het plan aan de welstandseisen voldoet, bij voorbeeld. En of het bestem mingsplan nog geldig is. Maar normaal gesproken geeft het be stemmingsplan bepaalde rech ten." In de gemeente Veere zijn meer gedateerde bestemmingsplan nen, vertelt de wethouder. „Er zijn zelfs gebieden in de gemeen te Veere die helemaal geen be stemmingsplan hebben, zoals de kern Aagtekerke. Daarnaast zijn er van recreatie- en kam peerterreinen nog bestemmings plannen uit de oude gemeenten. De gemeenteraad heeft tijdens de begrotingsbehandeling vorig jaar bepaald dat we eerst de komplannen moeten maken. Bo vendien zijn we bezig met de herziening van het bestemmings plan buitengebied. We kunnen niet alles tegelijk." Om ongewenste ontwikkelingen tegen te gaan, kan de gemeente een bestemmingsplan ook, ge deeltelijk, herzien. „Dat had bij De Zandput ook ge kund, maar dat hebben we nooit iliSSINGEN - De politie heeft ja a de nacht van dinsdag op PJ, iwnsdag in de Hercules Segher- a ian in Vlissingen een 37-jarige aan uit Heinkenszand aange- s «de. w Se man had een 37-jarige touw uit Vlissingen mishan- Z was geschopt en gesla- a Volgens de politie ligt de aa «baak in de relationele sfeer. Bostelaar wil overigens niet zeg gen of hij de ontwikkelingen op De Zandput ongewenst vindt. „Daar ga ik niet over. Bostelaar sluit niet uit dat ook in de bestemmingsplannen van andere recreatieterreinen nog dergelijke gaten zitten. Gemeenten zijn wettelijk ver plicht om de bestemmingsplan nen iedere tien jaar te vernieu wen. „Ik ken geen enkele ge meente die daaraan kan vol doen. IV eke van derJagt 'DORP - De stichting ld voor Zambia (ZvZ) M eer een stampvolle mchtwagen naar Chipembi in Zambia gestuurd. In samenwe- ÜJ|met steeds meer andere or- taisaties zet ZvZ al jaren pro pten op om een land- tonvschool en de agrarische die daaromheen •f cwit, te helpen. Ti li «yvan Liere uit Nieuwdorp be- pi met een stel vrijwilligers 3 -Jp te bieden aan het land- REDACTIE bevelandeim/tholen Stationspark 28 totbus31 «60 AA GOES Tel: 0113-315670 bx 0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Roti Bosboom ttyid Huibers van der Jagt teeUanssen RobPaardekam ton de Vries (sport) ttntrale redactie Stationspark 28 totbus 31 ^60 AA goes T* (0113)315500 to: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 1TERNET pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Rugklachten: ^231231 -0 maandag t/m vrijdag ge iende de openingstijden; Werdags tot 12.00 uur bouwschooltje. Met geld van Zeeuwse acties konden kippen en varkens worden aangeschaft, waarmee nu de dorpen rondom het schooltje de kost verdienen. Inmiddels worden in de omtrek ook tomaten, maïs en koolsoor ten verbouwd, die in de stad sa men met de eieren en het var kensvlees worden verkocht. De welvaart in Chipembi is al aan zienlijk toegenomen. De stichting heeft in het verle den al een busje met tal van on derdelen naar Zambia gestuurd, maar nu moest er een vrachtwa gen komen omdat er steeds meer van het veld komt, dat naar de markt moet worden ge bracht. Van Liere schafte een vrachtwa gen aan en knapte die in zijn ei gen garagebedrijf met hulp van collega's en andere sponsors op. De wagen is eerst volgestouwd met tweedehands goederen die ze in Zambia hard nodig heb ben: een tweedehands motor voor een trekker, een motor fiets, computers, meubilair en een vracht kunststof drainage- pijpen, die ZvZ uit de boomgaar den van Natuurmonumenten mocht halen. De acties van ZvZ hebben al dik wijls een sneeuwbaleffect ge had. Scholen, de Wilde Ganzen, de gemeente Borsele en de So W-kerken hebben al aange haakt. De kerk geeft startkapi taal aan jonge vrouwen. Het transport van de vrachtwagen is voor de helft betaald door de Na tionale Commissie voor Interna tionale Samenwerking en Duur zame Ontwikkeling. Volgens van Liere kan het suc cesverhaal nog niet worden afge sloten. Er blijven geld en goe den nodig om de uitstraling van het project in Chipembi groter te maken. ZvZ krijgt regelmatig spullen aangeboden die ze in Zambia erg goed kunnen gebrui ken. maar het geld voor de ver scheping moet telkens maar weer met acties bijeen worden geschraapt. Inmiddels staat er alweer een complete inventaris van een schooltje te wachten, waarmee ze in Zambia geweldig geholpen zouden zijn. Over alle acties, reacties en re sultaten bericht de stichting op de website: http://come.to/ zeelandvoorzam- bia. donderdag 19 februari 2004 Marlou Pluymaekers (midden) en Simone Booister (rechts) onthullen het kunstwerk dat ze samen maakten. Links Eveline Hamelink van het ROC. foto Willem Mieras door Freek Janssen GOES - Gehandicapte mensen zijn ontzet tend aardig, zelfstandig en ze kunnen meer dan je denkt. Die boodschap hebben drie meiden van het ROC in Goes ver werkt in een werkstuk met als thema 'de integratie van verstandelijk gehandicap ten in onze samenleving'. Gisterochtend werd het eindproduct gepresenteerd: een schilderij, gemaakt door kunstenares Mar lou Pluymaekers en verstandelijk gehandi capte Simone Booister. E. Hamelink, één van de drie leerlingen, woont vlakbij een centrum voor verstande lijk gehandicapten in Middelburg: „Je staat er versteld van hoeveel gehandicap ten zelf kunnen. Ze gaan alleen met de bus, doen hun eigen boodschappen en wo nen bijna helemaal zelfstandig." Toen Ha melink en haar vriendinnen I. Keersse- meeckers en A. van de Velde een werkstuk moesten maken met een sociaal-pedago gisch onderwerp, kwam zij met het idee om iets te doen met de integratie van ver standelijk gehandicapten. „Of beter nog; inclusie. Dat betekent zoiets als integratie van beide kanten uit. Het is niet zo dat al leen gehandicapten zich moeten aanpas sen aan de samenleving: het moet ook an dersom gebeuren Creatief Behalve een onderzoek, moesten de mei den ook een creatief eindproduct maken. Van de Velde: „Voor ons onderzoek zijn we langsgeweest bij het atelier van De Kaai, een kunstwerkplaats voor verstande lijk gehandicapten. We waren best onder de indruk van wat daar allemaal gemaakt werd." Wederom was een idee geboren: vraag aan een gehandicapte en een niet-ge- handicapte kunstenaar samen een kunst werk te maken. Marlou Pluymaekers uit Kapelle was me teen warm voor het initiatief. Ook vanuit De Kaai werd al snel iemand gevonden: Si mone Booister. Het klikte meteen tussen de twee, zegt Pluymaekers: „We hebben eerst een paar schetsen gemaakt, om te kij ken wat we wilden gaan maken. Ik vond de stijl van Simone meteen erg mooi. Ze schildert met vrolijke, felle kleuren: haar favorieten zijn geel, blauw en roze. Haar werk is geïnspireerd door de clowns van Picasso." Het resultaat is een soort dubbel zelfportret, met als titel 'de ontmoeting'. Dat er twee stijlen op één doek zijn geschil derd is duidelijk te zien: toch lopen de twee helften mooi in elkaar over. Het was voor beide kunstenaressen een mooie ervaring. Bovendien hebben ze nog iets van elkaar geleerd. Marlou heeft Simo ne geleerd hoe ze kleuren moet mengen. En Simone heeft Marlou geleerd geconcen treerd te werken: „Als Simone bezig is met schilderen, vergeet ze echt alles om haar heen. Dan gaat ze er helemaal in op." door Freek Janssen COLIJNSPLAAT - Ooit was het een pronk stuk van een tentoonstelling over de bouw van de Zeelandbrug. Nu, veertig jaar later, krijgt de meters hoge betonnen ring uit de fundering van de brug een nieuwe status: die van cultuur-historisch monument. Tijdens de bouw van de Zeelandbrug wer den betonnen ringen op de bodem van de Oosterschelde gestapeld. Daarin werd een laag beton gestort, die een pijler van de brug vormde. Een van deze ringen werd voor de gevel van de Zeelandbrug-tentoon- stelling geplaatst. De huidige eigenaar van het pand, Delta Yacht, wil er nu van af. De gemeente Noord-Beveland heeft besloten de ring als een soort monument aan de voet van de brug neer te zetten, op de plek waar vroeger de tolhuisjes stonden. Scheepswerf Delta Yacht heeft zijn hoofd kantoor en een winkel voor watersportarti kelen in het 'gebouwtje met de ring' aan de Jachthavenweg. Eigenaar K. de Koster: „Het is gebouwd in 1964, tijdens de bouw van de Zeelandbrug. Er was een tentoonstel ling in gevestigd, waarin je de bouw op de voet kon volgen. In 1967 is het verkocht aan de stichting Dorpshuis De Brug. De ring hebben ze laten staan, omdat die een beetje door Jeroen Boer VLISSINGEN - De replica van de Endeavour, het schip van de legendarische ontdekkingsreizi ger James Cook (1728-1779), meert 8 april aan in Vlissingen. De 42 meter lange replica werd in Australië vervaardigd. Het schip wordt op historische wijze binnengehaald aan de Vlis- singse Piet Heinkade. Zo wor den er saluutschoten afgevuurd. De gemeente verzorgt een ont vangst volgens de oude maritie me traditie. De ontdekkingsreiziger James Cook werd in 1728 geboren in Engeland. Hij maakte drie lange reizen over de aardbol. In 1770 ontdekte hij Nieuw Zee land. Hij bewees de cartografi sche en botanische wetenschap een enorme dienst met zijn rei zen. Op zijn laatste tocht werd Cook vermoord door de bewoners van Hawaï. Het schip is van 9 tot en met 18 april toegankelijk voor GOES - Voor de bouw van zevenentwintig appartemen ten op de plek van het vroegere theater Prins van Oranje aan de Nieuwstraat in Goes is door de gemeente terecht een bouwvergunning verleend. Omwonenden maakten be zwaar tegen de nieuwbouw. Zij vonden dat hun woonge not wordt aangetast en meenden recht te hebben op scha devergoeding. De Raad van State in Den Haag heeft hen in hoger beroep in het ongelijk gesteld. Het nieuwe com plex wordt met groter dan het oude theater. Het theater stond bovendien dichterbij de woningen van de bezwaar makers. Van ingrijpend verlies aan uitzicht, bezonning en privacy is volgens het rechtscollege dan ook geen sprake. De bouw van het appartementencomplex met parkeerga rage is al bijna gereed. Vanaf half april tot half mei vindt de oplevering van de woningen plaats. WAARDE - Een man uit de gemeente Reimerswaal is gis teren gewond geraakt bij een bedrijfsongeval. Tijdens werkzaamheden bij een bedrijf op de Havenoordseweg in Waarde kreeg de medewerker een spanveer tegen zijn hoofd. De spanveer werd gebruikt om een transportband te omspannen. De 27-jarige man is met hoofdletsel overge bracht naar een ziekenhuis in Antwerpen. GOES - De politie heeft gisteren op verschillende plek ken gecontroleerd op snelheid. Op de Postweg in Lewe- dorp reden vier mensen te hard Op de N656 in Oud-Vos- semeer hielden 35 bestuurders zich niet aan de regels. Op de Postweg in Poortvliet liepen 24 personen tegen de lamp. De politie telde acht hardrijders op de Oesterdam in Tholen. Van de 406 voertuigen die gistermorgen tussen half acht en kwart voor tien op de Oude Rijksweg in Ril land reden, reden er dertig te hard. Op de Rijksweg A58 werden 36 hardrijders op de bon geslingerd. Tenslotte hielden 52 bestuuders op de Postweg in Kapelle zich niet aan de maximumsnelheid BRUINISSE - In Bruinisse zijn dinsdagnacht drie man nen aangehouden die worden verdacht van inbraak. Het gaat om inwoners van Zeist van 32. 24 en 17 jaar oud. De politie kwam hen op het spoor na een melding van een mo gelijke inbraak Ter plaatse bleken de daders spoorloos. Later werd in de omgeving een aantal auto's gecontro leerd. In de wagen van de drie mannen trof de politie in brekersgereedschap aan. STELLENDAM - In een loods op het bedrijventerrein in Stellendam heeft de politie dinsdag een hennepkwekerij ontmanteld. De kwekerij werd ontdekt doordat was ge meld dat er een deur van de loods was blijven openstaan. De planten en apparatuur die werden aangetroffen, zijn in beslag genomen In Schiedam en Rotterdam werden de zelfde dag nog eens vier hennepkwekerijen opgerold. j STREEKACTIVITEITEN GOES Wijkinfowinkel Goese Polder, 10.00-12.00 uur: Inloopspreekuur voor vragen en advies over voeding en ge zondheid; Groen College, 19.30 uur. Lezing Groei en Bloei door Emiel van den Berg over siergrassen, HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; HEINKENSZAND Binnenuit, 9.00-17.00 uur: Plantenarrangementen leerlingen Groen College, KAPELLE - Complex Groenewoud, Zwembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel 55-plussers; 12.00-13.00 uur: Bewegen voor carapatiënten; Fruitteeltmuseum, 13.00-17.00 uur: Boomtoppers, op de fiets of te voet Door de bomen het bos zien en de top- bomen om je heen; Passage; 19.45 uur: 'Vrouwen Advies Commissie'; KWADENDAMME Berkenhof, Lange- weegje 10a, 10.00-17.00 uur: Vlinder tuin, Wandeltuinen met Orangerieplan- ten en waterpartijen; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur Biljartcompetitie senio ren; 19.30 uur: Informatieavond 'Wat kan de gemeente voor u doen?' door servicebureau Vrijwilligersweg (en vere nigingsondersteuning) Reimerswaal. VLAKE - Sequoiahof, 10.00-18.00 uur: Grote siertuin geopend voor publiek; WEMELDINGE Dorpshuis De Wemel, 13.00 uur: Sociëteit en sjoelen; YERSEKE Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Oos terschelde; Zorgcentrum Vredelust, 13.30 uur biljar ten in de hal; 14.30 uur: Welfare. altijd actueel! De ring op de Zeelandbrug maakt plaats voor een lang zeilschip, dat K. de Koster voor zijn gevel wil neerzetten. De ring krijgt een plekje aan de voet van de brug. foto Willem Mieras bij het gebouwtje hoorde Ook toen wij hier introkken, in 1992, hebben we hem laten staan." In het voorjaar wil De Koster een elf meter lang zeilschip voor zijn gevel neerzetten. Dus is er geen plaats meer voor de ring: „Ik heb de gemeente gebeld, want ik zou het zonde vinden als dat ding zomaar als beton- pulp afgevoerd zou worden. Uiteindelijk is besloten hem aan de voet van de Zeeland brug neer te zetten Wanneer en hoe het monument in spe vervoerd wordt, is nog niet helemaal duide lijk. In april moet de klus in elk geval ge klaard zijn; dan wordt het zeilschip ge plaatst. mo h^vmdé publiek. Bezoekers krijgen een werkelijke indruk van de orgine- le Endeavour. De replica is vervaardigd aan de hand van originele tekeningen door de HM Bark Endeavour Foundation. De bouw startte in 1988 en werd afgerond in 1994. Op 19 april vervolgt het schip zijn reis naar Antwerpen. Op 26 april gaat het schip van Antwerpen naar Maas luis. De Endeavour vaart hierbij langs Vlissingen. Geldig voor alle Denksporttitels. De goedkoopste titel gratis, zolang de voorraad strekt. >€- IlliftfciööfÉI Looptijd: donderdag 19 februari EJ t/m 25 februari 2004. Naam: Adres: Postcode:Woonplaats: uitsluitend geldig tegen volledig ingevulde bon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35