Zijlstra's zoute muziek PZC Klaas Hofstra kruipt in de huid van Beethoven Kwartet brengt werk van Bach en tijdgenoten donderdag 19 februari 2004 swb Het ensemble Oosten- rijk-Jansen brengt vrijdag avond in de Concertzaal in Mid delburg een programma met reli gieuze en wereldlijke aria's van Bach en diens tijdgenoten. Oostenrijk-Jansen, fantasielo- zer kan een naam voor een en semble bijna niet zijn. En toch is-ie leuk omdat we hier met een kwartet te maken hebben in plaats van een duo. In 1998 brachten de zussen Pauline en Nienke Oostenrijk een veelge prezen cd met Bach-aria's uit. Het idee om de muziek ook als concertprogramma te brengen werd gerealiseerd in samenwer king met Maarten en David Jan sen, twee broers uit een uiterst muzikale familie. De combina tie beviel zo goed dat het ensem ble is blijven bestaan. Maarten Jansen studeerde cello in Utrecht, Parijs en Freiburg en heeft zich vooral gespeciali seerd in kamermuziek. Broer Da vid speelt klavecimbel en orgel. Beiden hebben diverse muziek concoursen op hun naam staan. Dat geldt ook voor hoboïste Pau line Oostenrijk. Zij heeft zo'n beetje alle prijzen gewonnen die er op haar vakgebied zijn. De meest prestigieuze, de Neder landse Muziekprijs, ontving ze in 1999. Enkel de CV van so praan Nienke Oostenrijk ver meldt geen prijzen, maar daar staat dan weer een indrukwek kende staat van dienst als solis te tegenover. De al genoemde cd bijvoorbeeld was cd van de week bij de AVRO, cd van de maand bij de Concertzender en stond op nummer één bij de TROS. Hoewel deze cd aan de wieg stond van dit ensemble, zitten er in het programma van mor genavond nog maar twee aria's van Bach, 'Geniigsamkeit ist ein Schatz in diezen Leben' en het calvinistisch-sombere 'Ich neh- me mein Leiden mit Freuden auf mich'. Hiermee vergeleken zijn de an dere aria's van Handel, Tele- mann en Vivaldi een stuk uit bundiger van sfeer. Naast al dit vocale vuurwerk speelt het ge zelschap een hobosonate van Handel en een cellosonate van Bach. Het concert besluit met een cantate van de Duitse Jo- hann Pepusch. Deze componist die, vóór hij zich in 1700 in Lon den vestigde, twee jaar in Neder land verbleef, is vooral de ge schiedenis ingegaan als de man die de muziek verzorgde bij het beroemde 'The Beggar's Opera' van John Gay. Het is dus vrijdagavond een beetje een familiefeestje. En als we het daar toch over hebben, Maarten en David zijn de broers van de furore makende violiste Janine Jansen. Ze zouden eens samen moeten spelen. Het trio Jansen, Jansen Jansen, alleen van de naam al word je vrolijk. Douwe Eisenga Het ensemble Oostenrijk-Jan sen treedt morgen op in de Có'n- cerlzaal in Middelburg (20.00 uur) Het optreden is het tweede in de minise rie Moedertaal, opgezet door de stichting Porgy Jazz en de literaire stich ting Prometheus. In 2000 deed Zijlstra Porgy Bess ook al eens aan. „Werkelijk een prachtige locatie, Porgy is naar mijn mening één van de meest bijzondere jazzclubs in Ne derland. Ik heb daar ge speeld ten tijde van mijn eerste cd Olie en Rook. Voor een gezelschap dat al leen maar uit zeilers be stond." Heel gek is dat overigens niet, omdat Zijlstra vooral in die periode veel over het le ven op zee dichtte en zong. „Met de tweede cd Tussen Den Oever en New York kwam daar veran dering in, omdat ik met voorne mens was alleen maar scheeps liederen te schrijven. Neemt niet weg dat ik 'de zingende vis ser' een mooie bijnaam vind. Die aanduiding beknelt me ook totaal niet." Voor alle duidelijk heid: dit keer zijn ook mensen die niets met zee op hebben wel kom in de Temeuzense jazzclub. Zijlstra - what's in a name - was vijftien jaar actief als zeevisser op een Wieringer kotter, omdat dat in zijn familie veel genera ties niet meer dan een vanzelf sprekendheid was. De liefde voor muziek loodste hem in 1980 naar Amsterdam, waar hij als zanger en trompettist in de hoofdstedelijke jazzscene be- Zanger-trompettist Jeroen Zijlstra: „Ik vind 'de zingende visser' een mooie bijnaam. landde. „Tot mijn 35ste heb ik het leven als visser, muzikant en tekstschrijver gecombineerd. Sinds 1999 ben ik echter in staat om alleen van de muziek te leven. Enerzijds door middel van tekstschrijven - Zijlstra schreef onder andere voor Mylè- ne d'Anjou en Nilgün Yerli-, maar ik merk dat het beter pakt om zelf te zingen. Zeker sinds we met de Zijlstra-band bezig zijn. Voor die tijd voelde ik me toch vooral jazztrompettist." Invloeden van Sting en Tom Waits zijn, in het laatste geval met name door zijn ruige stem, duidelijk hoorbaar in de stijl van Zijlstra. „Waits is echt hele maal mijn ding. Hij is aan de jazz gelieerd en heeft natuurlijk prachtig bekkende teksten. Qua trompetspel zijn Miles Davis en Chet Baker mijn grote voorbeel den. Daarnaast mag je ook den ken aan Stef Bos en Maarten van Roozendaal." Met de twee laatstgenoemden besteeg Zijls tra al meerdere keren de bühne. In 1999 kwam uit heimwee naar de haven van Den Oever en het verlangen naar Amsterdam Olie en Rook tot stand. Drie jaar la ter volgde Tussen Den Oever en New York. Voor het lied 'Durger- dam Slaapt', waarin de hoofd persoon door het aan het IJssel- meer gelegen dorpje dwaalt en treurt om een verloren liefde, ontving Zijlstra de Annie M.G. Schmidt-prijs voor 'beste thea terlied'. In Porgy brengt Zijlstra ook nummers van de aanstaan de derde cd. Hij doet dat samen met saxofonist Rutger Molen kamp, pianist Ed Boekee, bas sist Edwin Wieringa en drum mer Nout IngenHousz. Raymond de Frel Zanger-trompettist Jeroen Zijl stra treedt zaterdag met zijn kwintet op in Porgy Bess in Terneuzen (21.00 uur) Kunstenaars leven in hun ei gen wereld. Ze zijn voorna melijk met zichzelf bezig. Het is bijna autistisch te noemen, legt theatermaker en acteur Klaas Hofstra zijn fascinatie voor gro te kunstenaars uit. Hij speelde eerder het leven van Rem brandt, Van Gogh, Picasso, Chopin en nu speelt hij Ludwig van Beethoven. Toen hij brieven van Beethoven las, viel hem op dat er opvallend veel overeen komsten waren tussen Vincent van Gogh en deze achttien- de-eeuwse componist. „Het is dezelfde tragiek die dit soort mensen achtervolgt. Het onver vulde verlangen naar liefde, dat kenmerkt een genie. En dat maakt ze tot onmogelijke men sen." Hofstra's interesse in Beet hoven werd gewekt door het feit dat de componist aan een ziekte leed waardoor hij steeds dover werd. Aanvankelijk wilde de theatermaker zich in het stuk ook alleen concentreren op die doofheid. „Maar toen ik de prachtige liefdesbrieven las die Beethoven schreef, besloot ik dat dat zonde zou zijn." De frustratie die zijn doofheid met zich meebracht, maakte Ludwig van Beethoven tot een voor zijn omgeving moeilijk mens. Dat bracht hem geen ge luk in de liefde. De componist communiceerde voornamelijk door middel van papier. En hij maakte, uit angst voor een vroe ge dood, op zijn 32ste al een tes tament op. Dit testament en de vele brieven en notities vormen de basis voor het toneelstuk Beethoven. „Ik speel hem ter wijl hij de brieven aan het com poneren is", legt Hofstra uit. Pianiste Regina Albrink symbo liseert de muziek in Beethovens leven in het stuk. Ze vervult de rol van de muziek door zijn com posities te spelen. De ondertitel van het stuk is 'Geen sterveling heeft ooit mijn sluier opgelicht.' Hofstra en Albrink doen tóch een poging Klaas Hofstra en Regina Al brink spelen Beethoven van avond in de Stadsschouwburg in Middelburg (20.00 uur) Klaas Hofstra en Regina Albrink spelen Beethoven. foto Andre van der Kruk ROTTERDAM Perfecti. Jens van Daele maakt met zes dansers de nieuwe voorstelling Perfecti do. Theater Lantaren/Venster - 21.00 uur Alleen op de wereld. Familiemusical, do., vr. en za. Nieuwe Luxor Theater - 19.30 uur; za. ook 14.00 uur; zo. al leen 14.00 uur Het Hemelbed. Jos Brink en Liesbeth List. do., vr. en za. Oude Luxor Thea ter - 20.00 uur; zo. 14.00 uur De revisor. De Paardenkathedraal. Van Gogol, do. R'damse Schouw burg, Grote Zaal - 20.15 uur Groninger Studenten Cabaret Festi val. Finale on tour: Timp Septer, Lot de Witte en Neveneffecten, do. Thea ter Zuidplein, Kleine Zaal - 20.15 uur Less than zero. Naar het boek van Bret Easton Ellis Een theatervoor stelling en party in één. do. en vr. Hal 4 - 14.00 en 21.00; za. 21.00 uur Pipelines, a construction. Bojana Cvejic Jan Ritsema verdiepen ze zich in de turbulente ontwikkelingen rond de Kaspische Zee. Engelstalig, do. R'damse Schouwburg, Kleine Zaal - 20.30 uur School voor vrouwen. Theatergroep de Kern. Try-out. Komedie naar mees terwerk van Jean Baptiste Molière do. Bibliotheektheater - 20.30 uur Noord-Afrikaanse,muziek. Moham med Rouicha. De stem uit de bergen van de Midden Atlas. vr. de Doelen, - 20.15 uur Blauw/oranje. Het Nationale Toneel. De Afrikaanse immigrant Christop her staat op het punt ontslagen te worden uit de psychiatrische noodop vang. vr. en za. R'damse Schouwburg - 20.30 uur Caribbean Gospel concert. Een go spelvoorstelling in een Caribische ver pakking. za. Theater Zuidplein, Gro te Zaal - 20.00 uur Chamber jazz. Eric Vloeimans, Anton Goudsmit en Ernst Reijsiger. za. de Doelen, - 20.30 uur Der Prinz von Hamburg Nationale Reisopera. Van Hans Werner Henze. Regie: Gerardjan Rijnders. za. R'dam se Schouwburg, Grote Zaal - 20.15 Music for the millions. Het Gelders Orkest o.l.v. Martin Sieghart m.m.v. Gottlieb Wallisch. piano. za. de Doe len. Grote Zaal - 19.30 uur Howard Komproe. DusDat Hij is een van de ontdekkingen van de Co- medytrain. za. Theater Zuidplein, Kleine Zaal - 20.15 uur Muziek en theater voor kinderen. Ma rinierskapel met Edwin Rutten, ver teller o.l.v. Pieter Jansen zo. de Doe len, Grote Zaal - 15.00 uur Zondagochtendconcert Joke Bruijs, Louis van Dijk en Frits Landesber- gen Friends zo. de Doelen, Grote Zaal -11.00 uur Grote liedzangers Waltraud Meier, mezzosopraan, Nicholas Carthy, pia no. ma. de Doelen, Jurriaanse Zaal - 20.15 uur Tenko. Osaka Dadada-dan Tenko heet deze Japanse slagwerkgroep offi cieel ma. Nieuwe Luxor Theater - 20.00 uur Tiefenrausch. Een voorstelling vol te genstellingen, pervers, sensueel en waanzinnig, di. en wo. (premiè- re)Theater Lantaren/Venster - 20.30 o.l.v. Daniel Reuss. wo. de Doelen, Grote Zaal - 20.15 uur Mylène d'Anjou. Star. Mylène heeft haar rijbewijs voor het leven behaald en besloten volwassen te worden, wo. Oude Luxor Theater - 20.00 uur ANTWERPEN Blauw. Opwindende relatiekomedie door Biele Ilegems en Erik Goossens. za. Zaal Elckerlyc 20.00 uur Voorstellingen in het Fakkeltheater: De buit is binnen, toneelstuk van Mi chel And ré. do. vr. za. en wo. rode zaal 20.30 uur, zo. 15.00 uur; Patatje, verhalenvertelavond door Theater Zeemanshuis, vr. en za, keldertheater 20.30 uur; Caveman, theatervoorstel ling over verschillen tussen man en vrouw van Rob Becker door Theater Mogul met Philippe de Martelaere, vi'. en za. zwarte zaal 20.30 uur Meesterlijke barokmuziek/Bachcantates. Amster dam Baroque Orchestra Choir o.l.v. Ton Koopman, vr. de Doelen, Grote Zaal - 20.1 uur Festival Sorpressa! Afro-Caribische muziek Fra Fra Big Band presen teert een superconcert, vr. Theater Zuidplein, Grote Zaal - 20.00 uur Kees Torn In de Gloria. Onaangepas te aartstwijfelaar Kees Torn wan trouwt voorspoed, geluk en harmonie en pleit voor tegenslag en ongemak, za. Bibliotheektheater - 20.30 uur Piggelmee. Een voorstelling over te vredenheid en hebzucht, natuur en cultuur, goed en kwaad. vr. en za. Jeugdtheater Hofplein, Kleine Zaal - 19.00 uur, zo. 14.00 uur Frank Boeijen. Boeiende Nederpop di. Nieuwe Luxor Theater - 20.00 uur De Berini's. Noorderstil. Annie en Harrie hopen er eindelijk rust, ruimte en vriendschap te vinden, di. en wo. Theater Zuidplein, Grote Zaal - 20.00 uur Eric van Sauers. De Ware Liefde. Ca baret. di. Oude Luxor Theater - 20.00 Frank Wijdenbosch Paul van Soest Jaap en Shirley, di. Theater Zuidplein, Kleine Zaal - 20.15 uur Het tapijt. Uitgangspunt is het we reldberoemde Tapijt van Bayeux. di. en wo. Rotterdamse Schouwburg, Kleine Zaal - 20.30 uur De Nieuwe Weelde IV/Calefax. Cap- pella Amterdam, Calefax Rietkwintet Geslacht Toneelstuk over verval op tekst van Rob de Graaf, gespeeld door Dood Paard. do. vr. en za. Mon ty 20.00 uur To hie or not to bie/Humble Boy. En gelse komedie van Charlotte Jones, vr. (premiere), za. en wo. Raamthea- ter op't Zuid, 20.00 uur Hoerenleed. Theatervoorstelling van Jan Christiaens Sr. over het leven van twee verschillende madammen uit de Quartier. vr. za. en zo. Noord theater 20.30 uur Adres Onbekend. Theaterstuk naar Kathrine Kressmann Taylor over een briefwisseling tussen twee vrienden en zakenpartner, do. vr. en za. Klok huis 20.30 uur, zo. 15.00 uur Donde mas duele. Theaterstuk van Ri- cardo Bartis door El Sportivo Teat- ral. do. vr. za. en zo. De Singel 20.00 uur Het Jack Seis Project. Gedramati seerd muziekproject en levensechte tragedie over passie voor jazzt. vr. za. en wo. Zuidpool 20.00 uur Voorstellingen Arenbergschouwburg Kleine blote liedjes, liedjesprogram ma, do. 20.30 uur; Kaatje is verdron ken, gruwelijk sprookje, do. premiè re, vr za. en zo. 20.15 uur; Salon Olympique, voorstelling met poëzie en muziek, vr. en za. 20.30 uur; Jazz Singer's Night-You're my Flame, jazz concert, zo. 20.30 uur; Prettig Klas- siek, zo. 11.00 uur Voorstellingen Kon. Elisabethzaal Samson en Gert Kerstshow - herne ming, za. zo. en ma. 11.15, 14.00 en 17.00 uur; Spring in concert, wo. 14.00 en 17.00 uur Voorstellingen Zuiderpershuis: Urna Chahar-Tugchi, concert met de stem uit de Mongoolse steppen, do. 20.30 uur; Sexteto Mayor, concert met de Koning van de Argentijnse tango, za. 20.30 uur The Sound of Music. Musical met hoofdrolspelers Maike Boerdam en Peter Van De Velde. do. vr. za. en wo. Stadsschouwburg 20.00 uur, za. ook 14.00 uur, zo. 13.00 en 18.00 uur Voor Pianotrio II. Lunchconcert met werk van Luden, Beethoven en Sjosta- kovitsj door Ivan Törzs, piano, Gali- na Stamenova, viool en Jadranka Gasparovic, cello. wo. Vlaamse Ope ra 12.30 uur La Bayadère. Romantisch Russisch klassiek ballet in een choreografie van Anna-Maria Holmes uit de VS naar de originele versie van Marius Petipa door het Koninklijk Ballet van Vlaanderen, do. vr. en za. Theater 't Eilandje 20.00 uur, zo. 15.00 uur Tomasz Nowak Tomasz A. Nowak geeft een orgelconcert. Deze organist is afkomstig uit Münster in Westfalen. •Koorkerk, Middelburg, 20.00 uur Four20T De gospelband Four20T verzorgt een optreden. De groep bedient zich doorgaans van de muziekstijl country/rock. •Gebouw Rehobothstraat 9, Oost-Souburg, 20.00 uur Carmen Gomes De band Carmen Gomes Inc. geeft een theaterconcert. De zangeres Carmen Gomes heeft haar sporen inmiddels*.; diend en treedt met haar band op in binnen- en buitenblJ Ze legt zich met name toe op jazz, soul en blues en haar®, gramma is dan ook getiteld Every Day I Have The Blues' Haar muziek is te omschrijven als Souljazz with a Bluesly vour. •Luctor et Emergo, Rilland, 20.00 uur The Goat of Wie is Sylvia Het nieuwste toneelstuk van Edward Albee is getitelThe Goat of Wie is Sylvia. De Amerikaanse schrijver laat weer van zich horen metee„ fascinerend stuk over menselijke relaties. In 1963 brakb;'". wereldwijd door met Wie is er bang voor Virginia Woolf. The Goat of Wie is Sylvia gaat over een gelukkig getrouw* architect. Naar aanleiding van zijn vijftigste verjaardag wordt een lelevisieportret gemaakt. Tijdens het internes blijkt dat hij een buitenechtelijke verhouding heeft, eenre- houding van extreme aard. Gijs de Lange regisseerde ond* anderen Linda van Dyck, Rik Launspach en SjoerdPleiiy •Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Moulin Rouge Toneelvereniging De Plattelanders speelt voor de laatste keer de jubileumproductie Moulin Rouge. Zie vrijdag. •Ledeltheater, Oostburg, 20.00 uur Jetty Mathurin De nieuwe voorstelling van cabaretière Jetty Mathurin heet Dichterbij. Jetty Mathurin maakt vanaf 1989 theaterprogramma's, waarmee zij een manier gevonden heeft om haar eigenzin nige kijk op de samenleving vorm te geven. Maar wat be doelt ze met Dichterbij? Ze verstaat al de kunst omeenzai als een huiskamer vol neefjes en nichtjes te beschouwen. Haalt ze het publiek nog dichterbij? Maar deze uitgestoken, hand komt recht uit haar hart. •Arsenaaltheater, Vlisingen, 20.15 uur Tramlijn Bij Het Middelburgs Theater gaat de voorstelling Een tram- lijn die verlangen heet in première. Dit toneelstuk van Tennessee Williams speelt zich af in New Orleans aan de zelfkant van de maatschappij, waareigenco des, dromen en verlangens een fragiele balans vormen. Blanche komt bij haar zuster Stella, maar dat is niet gehee! overeenkomstig de wens van Stella's alcoholistische man Stanley. Willem Huijbreghs regisseerde Ploneke Scholtsz. Anke Tanihatu, Peter Adriaanse, Pim Lokerse, EschaTani- hatu, Reinco Jansen, Jan Sipma en Rob Dollenkamp, •Minitheater, Middelburg, 20.30 uur Real Time De band Real Time brengt onder meer eigen songs. Drie van de muzikanten van het Engelse Real Time wareniE dertijd ook in Razzmatazz met de John Wright Bandofh® ky Bags. Nu spelen ze in een nieuwe samenstelling en breng en de songs vaak meerstemmig en ondersteund door gitaren, viool en keyboards. DE band bestaat uit Kenny Speirs (zang, gitaar), Juddy Dinning (zang, gitaar, bodhran),Joe Wright (viool, mandoline) en Tommy Rosenburgh (key boards, zang). •Razzmatazz, Oost-Souburg, 21.00 uur Bluesbox De Walcherse bluesrockformatie Bluesbox geeft een con cert. Bluesbox, voorheen beter bekend als Blues Delight, geeft een openhuisconcert, als inwijdingsparty voor de nieuweei- genaars van het eetcafé. Op het programma staan p klassieke bluesnummers. Het optreden wordt afgesloten®! een stevige portie rock roll. •Het Koffiehuis, Westkapelle, 21.00 uur Dreadlock Pussy De band Dreadlock Pussy geeft een concert. Soms ingetogen en zelfbespiegelend, maar meestal stormaó tig met opgekropte frustratie. Het voorprogramma is voor End of April, een band met een missie, die het beste van hardcore, metal en punkrock combineert. •Podium 't Beest, Goes, 21.00 uur Jeroen Zijlstra Jeroen Zijlstra en zijn Quintet verzorgen een optreden. Dit gaat gepaard met pop, jazz en poëzie met een hoogzo^ gehalte. Een gedeelte van het jaar ging trompettist enzar.s? Jeroen Zijlstra naar het Sweelinck Conservatorium en de rest van het jaar verdiende hij de kost als visser. In 1999 maakte hij de cd Olie en Rook as een hommage aan zijn ze mansbestaan. In 2003 verschijnt de tweede cd Tussen Der. Oever en New York. Hij zingt over wat hij ervoer toen hij dorpsjongen in de wereld van de Amsterdamse jazz-scene dook. Hij kreeg de Annie M. G. Schmidt-prijs voor het lik Durgerdam slaapt. •Porgy Bess, Terneuzen, 21.00 uur Mo'Jones Het is swingen geblazen met Mo'Jones en support act Tal kin' Loud. Mo'Jones speelt van funk-punk tot pop-hop, van groo- ve-soul tot swing-latin, van lazy-lounge tot glossy-folker van rap 'n roll tot disco-drive. Talkin' Loud mixt de urban sounds van hiphop en r'n b met vette funk en intense soui. •De Piek, Vlissingen, 22.00 uur The Mofo's The Mofo's geven een concert. De band brengt surf, punk en rock. •Kalashnikov, Terneuzen, 22.00 uur ZONDAG La Musica De Zeeuws-Vlaamse accordeonvereniging geeft een winter- concert. Op het programma staan populaire meezingers, ondermen van Celine Dion, maar ook ldassieke stukken. Na de pauzt worden ook nog enkele nummers gebracht door Gondavar Zundert op accordeon en Paul Heesbeen op contrabas. •Hervormde Kerk, Biervliet, 14.00 uur Roadmovie Roadmovie on the Road is film en rockshow tegelijkertijd De filmmakers van Juister en de progressieve rockformatie NoCode brengen een wervelende live-show met een niet eer der geziene fusie van beeld en geluid. Het unieke is dat he- èn de soundtrack van een film èn de videoprojectie bij een concert is. Het bijzondere aan de films van Juister is dat zc helemaal gemaakt zijn door jongeren. NoCode stond twee keer in de finale van de Zeeuwse Belofte. Roadmovie ont. Road gaat over de problemen waar elke middelbare scho» uiteindelijk mee te maken krijgt: wat ga je doen na je einc- examen. •Arsenaaltheater, Vlissingen, 15.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 30