Nederland wint onooglijk duel leyton Hewitt fris na lange periode van rust PZC |f'f Sleutelfiguren in dopingschandaal VS bekennen Laatste etappe van Pantani Ferrero te sterk voor Van Scheppingen Cruijffschaal nog vijf jaar in de Arena Oranje na winst op VS al 22 vriendschappelijke potjes ongeslagen 19 Van Heeswijk opnieuw ritwinnaar Adelaar weg bij De Graafschap Zuid-Korea wint in WK-cyclus Coronel in wachtkamer Minardi Twintig miljoen voor Foreman donderdag 19 februari 2004 «STERDAM - De weg naar lgal wordt nog erg lang m de Oranjeliefhebbers. Er pchten nog vijf oefenduels. Als allemaal van het niveau zijn f dat van gisteren tegen de Ver fde Staten (1-0-zege) dan „jdi er wel erg veel verlangd pa de toeschouwers. y^duels van Oranje zijn in ^el een crime voor de --kijkers Ze slepen zich «tal eindeloos voort. Tege- 5 rijn de potjes om des keizers ird een zegen voor de pen- ~eester van de KNVB van- de extra inkomsten. De vodschappelijke duels zijn nog eens heel erg goed voor (statistieken. rjaje is zo ongeveer wereld- zpioen oefenwedstrijden spe- - Xiet alleen speelt het Neder- rès elftal er heel veel (gemid- Cdzo'n zes per jaar), Oranje is Cal heel erg lang ongeslagen twdstnjden waar niets op het pe; staat De laatste nederlaag tien oefenduel dateert alweer iijum 1999. in het tijdperk dFrank Rijkaard dus. Sinds- aspeelde het Nederlands elf- 1 liefst 22 wedstrijden waarin et niets anders dan de eer op spel stond en verloor er wer- ijkniet een. rzijn wel meer landenploegen aardige resultaten neerzet- j in oefenwedstrijden, maar gebeurt dan in de regel te- zwakke tegenstanders, snje maakt het zichzelf wat ibetreft niet makkelijk. In de itste 22 oefenduels werden de i^ens gekruist met grote voet- Landen als Duitsland, Span- Engeland (allemaal twee Argentinië, Tsjechië en jrtugal Ook de opponent van sieren, de Verenigde Staten, anniet bepaald een zwak land genoemd De yankees op het laatste WK de Rartfinales, waarin ze zeer on trecht werden uitgeschakeld hor Duitsland. Sindsdien de- Ruud van Nistelrooij scoort in het oefenduel tegen de Verenigde Staten met zijn hand en zal daarvoor de gele kaart krijgen van de Noorse scheidsrechter Ovrebo. foto Ed Oudenaarden/ANP den de VS het ook helemaal niet slecht in het fikse aantal inter lands dat ze afwerkten. Ergeren Oranje is dus heel goed in vriendschappelijk voetbal. En tegelijk ergert iedereen zich meestal groen en geel. Zo ook gisteren in de slechts halfgevul- de Arena. Op papier waren bij het Nederlands elftal toch veel redenen aanwezig om een lek ker potje voetbal te verwachten. Advocaat nam zowaar Johnny Heitinga. Rafael van der vaart, Arjen Robben, Wesley Sneijder en Andy van der Meijde alle maal op in zijn basisformatie. De jeugd kreeg dus alle kans om net als tegen Schotland te laten zien dat Oranje beter af is met een portie vers bloed. Heel even, in de eerste tien minu ten, leek er ook sprake van eni ge frisheid. Maar al ras ontaard de de interland in hetzelfde ver velende geschuif en getik als waar het 'oude Oranje' ook al ja ren aan lijdt. Van der Vaart en Sneijder leken het 'Ajax-probleem' ook in een ander shirt nog steeds niet te bo ven. Hoe hard beiden (maar vooral Van der Vaart) ook roe pen dat ze wel degelijk samen op het middenveld kunnen spe len, zelfs in Oranje toonden ze gisteren het gelijk van Ronald Koeman aan. De Ajax-trainer maakt zich vooral zorgen over de defensieve capaciteiten van de twee, maar verontrustend ge noeg bakten beiden er juist in de opbouw helemaal niets van. Het gevolg was dat de echte aan vallers - Arjen Robben, Ruud van Nistelrooij en Andy van der Meijde- eigenlijk geen bespeel bare bal kregen Van dat drietal wist uiteindelijk alleen Robben zich door knappe individuele ac ties te onderscheiden, en met al leen door zijn winnende treffer in de 57-ste minuut. Misschien dat de gisteren aanwezige Alex Ferguson alsnog op andere ge dachten kwam wat betreft het aantrekken van de jonge Gronin ger uit PSV-gelederen Na rust werden Andy van der Meijde, Wesley Sneijder en Ed gar Davids vervangen door Roy Makaay, Clarence Seedorf en Mark van Bommel, waarmee ook het strijdplan werd gewij zigd. Van Bommel speelde defen sief op het middenveld. Seedorf en Van der Vaart dienden met z'n tweeën verder vooruit te spe len. Veel maakte het al met al niet uit. Oranje werd optisch wel iets beter, maar tot veel goede aanvallen leidde het niet De eni ge treffer kwam opvallend ge noeg tot stand toen linksback Bouma zijn clubgenoot Robben lanceerde. Afgezien van het tweede duel tegen Schotland blijft het Oranje-probleem dus hetzelfde. Er is bijna memand in staat de spitsen in stelling te brengen Nigel de Jong speelde geen mi nuut, zijn clubgenoot Heitinga de hele wedstnjd. Het debuut van de jonge Ajacied viel niet be paald mee. Heitinga begon over duidelijk veel te zenuwachtig en herstelde zich slechts mondjes maat. De wedstrijd werd beslo ten met een fiks fluitconcert van de toeschouwers. Over een maandje wacht alweer een wed strijd om niets. Gelukkig heet de tegenstander dan Frankrijk, zodat er mogelijk iets meer te ge nieten valt. Nederland-Verenigde Staten 1-0 (0-0). 57. Robben 1-0. Scheidsrech ter: Ovrebo (Noo). Toeschouwers 29.700. Gele kaart: Van Nistelrooij (Nederland) Nederland: Van der Sar; Heitinga, Stam. Cocu (72. Zenden) en Bou ma (80. De Boer); Van der Meijde (46 Van Bommel), Sneijder (46. Makaay), Davids (46. Seedorf) en Robben, Van Nistelrooij (80. Van Hooijdonk) en Van der Vaart. Verenigde Staten: Keiler; Hejduk (85. Cherundolo), Berhalter, Gibbs en Bocanegra; Reyna (72 Wolff), Armas, Convey en Lewis (46. Be- asley); McBride (61 Mathis) en Donovan. JAEN - Max van Heeswijk won gisteren de vierde etappe in de Ruta del Sol Het was de tweede ritzege voor de Ne derlander van US Postal. Van Heeswijk won maandag de tweede etappe. De Spanjaard Carlos Dominguez behield de leiding in het algemeen klassement. De Spanjaard Alberto Benito won gisteren de eerste etap pe van de Ronde van de Algarve. De rit rond kustplaats Albufeira eindigde in een massasprint waarin Benito de Portugees Barbosa en de Spanjaard Edo klopte. Bas Gi ling van het tradeteam 3 van Rabobank werd tiende. ANP DOETINCHEM - Trainer Frans Adelaar vertrekt aan het einde van het seizoen bij De Graafschap. De 43-jange oe- fenmeester ging niet in op het aanbod langer bij de Doet- inchemse eerstedivisionist te blijven. De trainer gaf giste ren aan dat de gesprekken over een verlengd verblijf om persoonlijke redenen zijn afgeketst. Adelaar gaat zo goed als zeker naar ADO Den Haag Daar kan hij als trainer en technisch directeur voor drie jaar te kenen. Adelaar is aan zijn eerste'seizoen bij De Graaf schap bezig. Daarvoor was hij trainer bij het Griekse Ak- ratitos, FC Utrecht en GWV. ANP SUWON - Zuid-Korea is de kwalificatie voor het WK voetbal van 2006 begonnen met een zege op Libanon. Het duel in Suwon eindigde in 2-0 door doelpunten van Cha Du-ri en Cho Buyng-kuk. De PSV'ers Lee Young-pyo en Park Ji-sung speelden de hele wedstrijd. Ook Feyenoor- der Song Chong-gug was er van begin tot eind bij. Japan had het zonder de geblesseerde Shinjo Ono en ADO-aanwinst Toda, voor 60.000 toeschouwers in Saita- ma lastig tegen Oman. maar won met 1-0 door een doel punt van Tatsuhiko Kubo in blessuretijd. ANP/RTR HUIZEN - Tom Coronel heeft een nieuwe kans op de For mule 1De autocoureur heeft een overeenkomst gesloten met Ruud Wildschut, eigenaar van sanitairbedrijf Wilux International BV. Dat bedrijf heeft zich ingekocht bij Mi nardi. dat vanaf 3 maart officieel Wilux Minardi Fl-team heet. Bij die overeenkomst heeft Wildschut bedongen dat Coronel eerste reserve is en mag rijden als een van de hui dige rijders (Baumgartner en Bruni) uitvalt. ANP HOUSTON - George Foreman kan twintig miljoen dollar verdienen bij een terugkeer in de boksring. Bokspromotor Don King heeft de inmiddels 55-jarige oud-wereldkampi- oen in het zwaargewicht uit Houston die gage in het voor uitzicht gesteld. Foreman overweegt nog één keer de handschoenen aan te trekken ter opluistering van de dertigste verjaardag van zijn legendarische WK-gevecht tegen Mohammed Ali in Zaïre, dat de geschiedenis inging als The Rumble in Jungle. ANP KorGertjan van Geen 10ITERDAM - Tien weken na lat Australië de Davis Cup vero- wrde, verloor het land de verzil- wle slaschaal alweer. Zweden 'fc begin februari in de eerste nde te sterk. „Belachelijk", «Hewitt gisteren na zijn de- uitoptreden bij het ABN AM- W World Tennis Tournament, 'urhij Fernando Gonzalez in minuten met 6-2 6-1 klopte. Je houdt de trofee omhoog en wlat je ervan hebt kunnen ge- Wen, ben je hem weer kwijt." ''.moet anders, vindt de voor- kbge nummer 1 van de we- t£ De Australiër speelde giste- K eigenlijk al zijn tweede par- -ri Ahov' Maandag dubbelde ®et zijn coach Roger Ras- wi Het duo versloeg Martin Wrk en Raemon Sluiter (6-4, l-ll. hoewel de 34-jarige Ras- tal al dertien jaar het racket w.meerseneus ter hand nam hóeden het goed hè, of niet?", fc Hewitt (22) met een sardoni- glimlach. ,,Ik was wel blij ":*e een wildcard kregen van Richard Krajicek." Niet eerder speelde de Australiër het Euro pese indoorseizoen. Hij achtte het temperatuurverschil met de Australische zomer te groot en spaarde zich liever voor de gro te buitentoernooien van Key Bis- cayne en Indian Wells. Hij be steedde zijn tijd liever in België bij verloofde Kim Clijsters. Vo rig jaar bezocht hij het WTA-toernooi van Antwerpen, dat door de successen van de Belgische vrouwen in no time uit de grond werd gestampt. „Ik heb zitten kijken, maar dat hoef de niet meer voor mij. Daarom ben ik zelf maar gaan spelen." Het binnenhalen van grote vis sen als Hewitt en Philippoussis is een van de redenen dat Ahoy' Krajicek als directeur aanstel de. Hewitt: „Het heeft zeker meegespeeld dat Richard hier zit. Zijn naam geeft het toernooi meer prestige en hij begrijpt wat de spelers nodig hebben." Hewitt sloot 2001 en 2002 als beste van de wereld af. Een jaar later viel hij terug naar plaats zestien. In het begin van 2003 werd hij geveld door waterpok- jorce sportredactie jJTTERDAM - Dennis van ...tppingen heeft het niet ge- qualifier uit Wilnis ver- gisteravond in de eerste ron- an het indoortennistoernooi 1 Rotterdam van de Spaanse •ereldtopper Juan Carlos Ferre- *K 6-7 (tiebreak 5-7). De ■tweede geplaatste Ferrero Wt vandaag in de tweede ron- John van Lottum. Scheppingen, de enige Ne- ;«nder die gisteren in actie «o. begon zwak. Na dertien ,""'en stond hij met 0-5 ach- Hji had toen twee punten ge- Daarna herstelde hij en stond een tijd goed mee spelen met de nummer drie de wereld. Maar de klasse Jerrero gaf in de tiebreak tweede set de doorslag. grite verrassing op de derde -van het toernooi was de 22-jarige Tsjech Tomas Cakl. Hij versloeg de gereputeerde en geroutineerde Zweed Jonas Björkman in de eerste ronde: 7-6 en 7-6 Cakl kwam vorige week op goed geluk naar Rotter dam, sloeg zich als vervanger van de Kroaat Mario Ancic door het kwalificatietoernooi heen en bereikte zo voor het eerst in zijn tennisloopbaan een ATP-hoofd- toemooi. Max Mirny, titelverdediger in Rotterdam, sloeg zich naar de tweede ronde via de Armeniër Sargis Sargsian. De Wit-Rus had er drie sets voor nodig: 6-7, 7-6 en 6-1 Rainer Schüttler be reikte als eerste de kwartfinale. De Duitser klopte de Tsjech Ra- del Stepanek:6-3, 6-4. Vandaag komen alle resterende Nederlanders op de baan. Om half acht spelen Sjeng Schalken en Raemon Sluiter tegen elkaar. Daarna is de partij van John van Lottum tegen Ferrero. ANP ken. Hij kwam terug met zeges in Scottsdale en Indian Wells, maar verspeelde op Wimbledon zijn titel aan Roger Federer. Oververmoeidheid deed hem be sluiten na de US Open niet meer te spelen, waardoor hij ook de Masters miste. Slechts voor de Davis Cup laadde hij zich nog op. Met succes, want hij bleef in de halve finale tegen Zwitser land - na een zege in vijf sets op Roger Federer - en de finale ver sus Spanje - winst op Juan Car los Ferrero - ongeslagen. Prestigieus Het steekt Hewitt dat Zweden zijn land tien weken later in die pe rouw dompelde. Hij wijt het aan het drukke programma van Davis-Cupfinalisten. Drie we ken later immers begint het nieuwe seizoen. „Ook Spanje had uitgeschakeld kunnen wor den omdat Ferrero en Moya vroeg in het seizoen geblesseerd raakten. Als de ITF wil dat de grote namen blijven spelen, moe ten ze de wereldgroep terugbren gen naar veertien landen en de finalisten een bye geven voor de eerste ronde. Of het toernooi eens per twee jaar houden. De trofee is veel te prestigieus." Hewitt is door zijn lange rustpe riode fris. De nummer-1-positie is niet zijn eerste focus, maar hij gaat in ieder geval meer spelen „Mijn schema is gemaakt rond de Davis Cup en de Grand Slams. Daarin moet ik goed presteren. Als ik een Grand Slam win, kom ik in een goede uitgangspositie. Ik ga niet meer heel veel kleine toemooitjes spe len om punten te halen. Je hoeft niet week in week uit te tennis sen om hoog te eindigen." Zoals Fernando Gonzalez het doet, zal Hewitt nooit in zijn hoofd halen. De Chileen won zondag in zijn thuisland de titel in Vina del Mar, de vierde in zijn loopbaan. Omdat de reis van Vina del Mar naar Rotter dam ruim dertig uur bestrijkt, kon de 23-jarige Gonzalez zich amper voorbereiden. En dat was te merken ook Zijn alles-of-niets-tennis eindigde in tachtig procent van de gevallen in niets. In de drie games die He witt inleverde, had hij break points. Door gebrek aan scherp te bij de Australiër bleef Gonza lez een nog grotere afgang be spaard. GPD van onze sportredactie SAN FRANCISCO - Twee sleu telfiguren in het grote doping schandaal in de Verenigde Sta ten hebben in beëdigde verkla ringen toegegeven dat zij aan at- leten verboden prestatiebevorde- rende middelen hebben ver strekt. Een rechtbank in San Francisco heeft de documenten vrijgegeven. Greg Anderson, de privé-trainer van sterhonkballer Barry Bonds, bekende aan federale agenten dat hij honkbalspelers heeft voorzien van steroïden. Hij weigerde namen te noemen. Victor Conté, de president van het voedingssuplementenbedrijf Balco Laboratoriums, gaf op zijn beurt toe dat hij de leveran cier was van Anderson. Anderson (37) en Conté (53) zijn twee van de vier hoofdverdach ten. De andere twee zijn atletiek - trainer Remy Korchemy (71) en Jim Valente (49). de plaatsver vanger van Conté bij Balco Jus- CESENATICO - Een grote stoet rouwenden bracht Marco Pantani gisteren naar zijn laatste rustplaats. Het 34-jarige Italiaanse wieleridool werd zaterdag dood aangetroffen in een hotel in Rimini. Ruim 10.000 belangstellenden verdrongen zich met gele vlaggen, bloemen en posters van 'II Pirata' rond de San Giacomo-kerk in Cesenatico en langs de route naar het plaatselijke kerkhof. De bisschop van Cesena, Antonio Lafranchi, leid de de plechtigheid. De mis werd bijgewoond door familie, vrienden en prominenten uit de sportwe reld, onder wie skiër Alberto Tomba en de wiel renners Francesco Moser, Gianni Bugno, Stefano Garzelli. Duizenden verzamelden zich al vroeg om hun held de laatste eer te bewijzen. Velen droe gen een gele armband, verwijzend naar de leider strui in de Tour de France. Lanfranchi riep de sportwereld op tot zelfreflectie, doelend op de moeilijke laatste jaren van Pantani, met doping- schandalen, rechtszaken en depressiest. „Moge hij zijn belangrijkste etappe winnen, die naar het pa radijs." ANP/RTR foto Pasquale Bove/ANSA titie verdenkt het kwartet van de verstrekking van zware ver boden middelen (ondermeer THG) aan topsporters, van het bewust maskeren van de verbo den producten en van witwa spraktijken. Conté bekende Anderson steroï den voor* honkballers te hebben gegeven. |3ehalve Bonds behoort ook Jason Giambi van de New York Yankees tot de klantgp- kring van Anderson Conté gaf ook toe dat hij Anderson voor zag van een zalf die testosteron, een anabool, en epitestosteron, een maskeringsmiddel voor testosteron, bevatte. Justite verrichtte in september huiszoeking bij Anderson. Fede rale agenten vonden in zijn huis steroïden. injectienaalden, reke ningen die betrekking hadden op de verkoop van steroïden en 60.000 dollar in een geheime kluis. Verder vonden ze dossiers met namen van atleten. De dos siers bevatten gegevens over de dagelijkse doses van steroïden en groeihormomen ANP/RTR van onze sportredactie AMSTERDAM - De wedstrijd om de Johan Cruijffschaal wordt nog zeker vijf jaar in de Arena in Amsterdam gespeeld. De gemeente Amsterdam, de KNVB en de Arena hebben dat gisteren afgesproken in een con venant. De partijen willen van de openingswedstrijd van het voetbalseizoen een feest maken. De laatste edities van de strijd tussen de landskampioen en de bekerwinnaar waren allesbehal ve een feestje. Gesteggel om sup porters was het belangrijkste kenmerk van de voormalige Su percup. Johan Cruijff overwoog zelfs zijn naam niet langer aan het duel te verbinden. Maar met het nieuwe convenant staat de organisatie en zijn de proble men uit de lucht, aldus de drie ondertekenaars. In het convenant staat dat de KNVB in eerste instantie verant woordelijk is voor de organisa tie van de wedstrijd en de veilig heid. Definitieve maatregelen worden getroffen als de clubs die om de Johan Cruijffschaal spelen, bekend zijn. Dan kun nen de autoriteiten inschatten of het om een risicoduel gaat. Supporters van beide clubs krij gen in de Arena een korte zijde achter het doel toebedeeld. De clubs kunnen ieder 10.000 kaar ten afnemen. Ook spraken de partijen af dat de wedstrijd om 18.00 uur of later begint. Burgemeester Cohen, directeur betaald voetbal van de KNVB H. Kesler en Arena-directeur H. Markerink toonden zich giste ren tevreden over de afspraken. Markerink erkende bang te zijn geweest dat de Johan Cruijff schaal de Arena zou verlaten. Maar met de vijfjarige overeen komst op zak wil het stadion in het evenement investeren. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19