Mentoren helpen allochtone jeugd 11 Replica van historisch schip James Cook naar Vlissingen Vervoersverbod voor boer in Ritthem Overgangsregeling voor minicampings Parkeren Vlissingen moet eenvoudiger klissingen heeft hoge verwachtingen van project Bonnenregen mtmmami zeeuwse almanak Knap Nieuwbouw Rijkswaterstaat op hoogste punt Stroomstoring in Arnestein Celstraf voor oplichter WALCHEREN donderdag 19 februari 2004 door Ron Magnée RITTHEM - De boer op wiens land aan de Trekdijk in Ritthem restanten van 58 dode beesten zijn gevonden, heeft van de Alge mene Inspectiedienst (AID) een vervoersverbod gekregen. Hij mag voorlopig geen dieren aan- of afvoeren van zijn land. De verdachte, een 47-jarige Vlissin- ger, heeft nog geen verklaring af- gelegd. De AID besloot de man een ver voersverbod op te leggen op grond van uitkomsten van een bedrijfsonderzoek. Uit dit onder zoek blijkt dat er een aantal run deren 'zoek' zijn. Het vervoers verbod blijft van kracht totdat de Vlissinger een plausibele ver klaring heeft afgelegd over het lot van de ontbrekende runde ren. De zaak kwam vorige maand aan het licht toen medewerkers van het waterschap een kadaver in een sloot bij de Trekdijk von den. De medewerkers sloegen alarm. Al snel bleken er grote hoeveelheden restanten van do de dieren op het terrein te lig gen Sommige beesten lagen er een maand, andere al een jaar. Het onderzoek van politie en AID is deze week afgerond, ver telt politiewoordvoerder A. Don. ,.Er zijn restanten van vijftig beesten gevonden; dat wil zeggen: schedels en botten. Daarnaast zijn er nog eens acht kadavers gevonden in verregaan de staat van ontbinding. In to taal gaat het dus om 58 bees ten." De restanten zijn door een destructiebedrijf afgevoerd De kosten van de opruimactie en de destructie worden op de Vlissin ger verhaald. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt De man heeft de Destructiewet en de Wet Verontreiniging Opper vlaktewateren overtreden. Justi tie zal bepalen of de man ver volgd wordt of dat hij een schik kingsvoorstel krijgt voorgelegd. Het niet deugdelijk vernietigen van dode dieren kan leiden tot verspreiding van dierziektes. Daarom is het ook verboden om kadavers te verbranden of te be graven. De boerderij en stukken grond van de man zijn gekocht door Zeeland Seaports. De opstallen zijn de afgelopen week gesloopt. De Vlissinger heeft een nieuw boerenbedrijf opgestart op enke le kilometers afstand van het ter rein. Bij meerdere overtredingen ris keert de eigenaar tijdelijke stop zetting van zijn bedrijf, vertelt voorlichter L. Steens van AID. ,,De Wet op de Economische De licten biedt daarbij aankno pingspunten. Ik weet van een zaak die speelde in Eindhoven waarbij iemand meerdere keren is veroordeeld omdat hij zijn le vende have niet goed verzorgde. Uiteindelijk heeft de politierech ter hem veroordeeld tot het stil leggen van zijn bedrijf geduren de drie maanden."' De eigenaar van de schapen is eerder met justitie in aanraking geweest. Twee jaar geleden kwam het tot een rechtszaak, na dat de dierenbescherming, de po litie, een veearts en de AID ge vallen van verwaarloosde scha pen hadden geconstateerd. Ook vorig jaar kwam het bedrijf van de Vlissinger in het nieuws. In de hooischuur langs de Trek dijk brak een grote brand uit. Een kalfje kwam in de vlammen zee om het leven. De brandweer en de politie concludeerden dat hooibroei de oorzaak van de brand was. MIDDELBURG- Gisterochtend zijn bij een verkeerscontrole op de kruising van de Walcherse- weg en de Laurens Stommesweg in Middelburg 29 bromfietsers en automobilisten bekeurd. Rij den met losse kinband en mist- lichten, teveel vermogen en ge luid waren de redenen om de bromfietsers en automobilisten te bekeuren. door Ron Magnée DEN HAAG - Minicampinghou- ders mogen het komend seizoen vijftien kampeereenheden op hun terrein toelaten. Dat blijkt uit een brief van minister Veer man van Landbouw. Nu is het maximum nog tien, en slechts gedurende korte perioden vijf tien. „Ik moet het eerst zien, dan gelo ven", relativeert verantwoorde lijk wethouder M. te Roller van de gemeente Veere op de jongste inwikkelmgen. Nu de minister groen licht geeft voor vijftien kampeergasten, is het aan de ge meenten om de bestemmings plannen te veranderen. Wellicht komen er bezwaren tegen de ver hoging vanuit de Veeree bevol king, voorspelt Te Roller, en dan kan de verhoging van het maximum nog maanden op zich laten wachten. Aanleiding van de brief van de minister is een motie van de frac tie van Dorpsbelangen en Toeris me Veere van november vorig jaar die door de andere fracties werd ondersteund. Hierin werd de minister gevraagd wettelijke beperkingen op het kamperen bij de boer op te heffen. In de huidige wet. de zogeheten Wet op de Openluchtrecreatie, is op genomen dat gemeenten alleen gedurende een korte periode vijf tien kampeereenheden op een terrein mogen toelaten. Het re guliere maximum is tien. Al langer bestaan er plannen om de hele Wet op de Openlucht recreatie in te trekken Gemeen ten zouden dan zelf de bevoegd heid moeten krijgen om een maximum te stellen voor het kleinschalig kamperen op een boerenerf. De intrekking van de wet is aanstaande, maar wordt niet voor het seizoen van dit jaar gehaald. Daarom heeft mi nister Veerman van Landbouw nu toegezegd om met een tijdelij ke regeling te komen voor het komend seizoen met een maxi mum van vijftien eenheden per camping. Wethouder Te Roller van de ge meente Veere geeft aan dat de uitvoerihg van het plan nog wel wat voeten in de aarde heeft. De Wet op de Openluchtrecreatie moet allereerst nog afgeschaft worden. Bovendien is het daar na aan de gemeenten om bestem mingsplannen te wijzigen. Hier door wordt een tijdelijke uitzon deringssituatie gecreëerd, legt ze uit. „Het gaat hier om een al gemeen vrijstellingsbesluit om het maximum tijdelijk naar vijf tien te verhogen. En tijdelijk be tekent in de ruimtelijke orde ning maximaal vijfjaar." Deze periode is ruim voldoende voor de gemeente om een eigen, definitieve regeling te ontwer pen. Er wordt gepoogd om met de an dere gemeenten in Zeeland tot een richtlijn te komen. „Opdat een boer in een Kapelle niet met een andere situatie te maken krijgt dan in Veere", aldus Te Roller. In april houdt de gemeen te Veere een minisymposium over dit onderwerp samen met andere gemeenten en de provin cie. De uitkomst is waarschijn lijk dat de gemeenten afspreken het definitieve maximum bij vijf tien te leggen, hoewel van som mige partijen, waaronder de ver eniging van minicampinghou- der, de lat nóg wel hoger mag. Te vaak worden in dit land laffe grappen gemaakt ten koste van de Belgen. Dat heeft uiteraard alles te maken met afgunst. Bezuiden Zee land en Brabant eet men sma kelijker, de cultuur bloeit er weelderiger en de begrafenis sen zijn daar minder somber dan bij ons de bruiloften. Om het beeld te corrigeren dat de Belgen zwakker be gaafd zijn dan wij stuurde een lezer ons dezer dagen een advertentie uit Gavere, al waar Vleeswaren De Wulf nv. voortreffelijke ringworsten maakt. Zeer wervend is déze mededeling: 100 g. worst be vat 140 g. vlees. Geniaal; daar kunnen wij kaaskoppen nog wat van leren. ^rPHith Ramakers IUSSINGEN - Een Vlissingse tad moet schooluit- onder jonge allochtonen iomen. De mentoren vor- een intermediair tussen i. leerkrachten en verte- irdigers van verenigin- (D maatschappelijke organi- Dat deelt de Vlissingse ^meester A. van Dok-van [«Ie mee. Ie installering van een mento- sraad is een van de onderwer- tijdens het symposium 'Sa- naar de toekomst kijken', fc symposium wordt op 13 aart' in scholengemeenschap (jeldemond in Vlissingen van 130 tot 20.00 uur gehouden. Ie iet programma staan work ups. discussies in 'Lager- Bs-vorm' en enkele optredens a-dans- en zanggroepen. Drie Helingen van de gemeente Vlis- E|gn hebben samengewerkt ineen startnotitie over de ont- okelingskansen van jongeren. notitie is leidraad voor het lum. De resultaten van b enkomst worden ver- ■?kt in de definitieve versie, sarin het jeugdbeleid, minder- ?iaibeleid en onderwijsbeleid cenkomen Dok voorziet een centrale van de mentorenraad voor iailochtone jongeren. De men- Kn moeten de taal van de doel kepen spreken en ze moeten [capaciteiten hebben om pro- leien te signaleren en op te los- bl -Er zal aan de hand van c leerlingvolg-systeem ge- rkt worden; van peuter tot (Advertentie) (Advertentie) Miso-soep en Teryaki schotel (naar keuze vegetarisch) en kokos- bavarois 11,50 of 9,00 (vegetarisch menu) reserveren: (0118) 886 866 zaterdag 21 februari 15.00-16.30 uur Jan Francois K.ERY middelbare scholier." De mento renraad wordt betaald uit de ge meentekas. „We proberen hier voor wel Europese subsidie te krijgen, maar zelfs als we daar in niet slagen dan willen we, als we op 13 maart daarin ook door de anderen worden bevestigd, hiermee doorzetten." Van Dok vult aan dat ze liever Rijksgeld laat liggen als daar mee projecten moeten worden gedaan, waarvan de gemeente weinig voordeel verwacht en waaraan veel voorwaarden zijn verbonden. „In de loop der ja ren zijn er zoveel projecten ge passeerd, die betaald werden met Rijksgeld. Maar tegen de tijd dat de aanpak succesvol werd, werd de subsidiekraan dichtgedraaid en kwamen we op een dood spoor terecht." Het uitgangspunt van de startno titie is om obstakels die verband houden met culturele verschil len weg te nemen. Uit onder zoek is gebleken dat allochtone kinderen amper meedoen aan het verenigingsleven. Van Dok stelt dat Nederland een veren- gingsland is waar kinderen spe lenderwijs veel culturele kennis opdoen „Wat moeten we vervol gens doen om ook allochtone kinderen warm te maken voor de scouting of de fanfare?" Van Dok verduidelijkt met een voorbeeld de taak van de mento ren. „Het kan zijn dat allochto ne vrouwen een bestuursfunctie in een vereniging willen vervul len. Tot op heden reageerden we altijd: prima, dan kun je daar voor een cursus volgen. Vervol gens ging geen enkele vrouw naar de opleiding." Streep Een cursus op maat kan alloch tonen over de streep trekken. „En als blijkt dat we vrouwen kunnen betrekken bij het vereni gingsleven door hen een apart leertraject als bestuurslid aan te bieden - dus zonder mannen - dan moeten we dat doen." Zij trekt de vergelijking met de ja ren zeventig en de emancipatie strijd van de Nederlandse vrouw. „Toen konden we ook niet samen met de mannen onze rechten bevechten." Met het symposium Samen naar de toekomst kijken, wil de ge meente een brug slaan met de minderheden. „We moeten beter onze best doen en soms met an dere ogen naar de samenleving kijken." roerende fotografie itfotografié*#) MIDDELBURG - Het derde grote gebouw langs het kanaal in Middelburg heeft zijn hoogste punt bereikt. Het kantoor van Rijkswaterstaat wordt de komende tijd be kleed met glas. Het gebouw, dat op de plaats van het oude zwembad staat, is in rap tempo uit de grond gestampt. Eind volgende maand is het wind- en waterdicht. In het najaar wordt het opgeleverd, zodat de medewerkers van Rijkswaterstaat op de eerste werkdag van 2005, op 3 januari, voor het eerst naar hun nieuwe werkplek kunnen. Het kantoor van Rijkswaterstaat is het derde grote kantoorpand dat langs het Kanaal door Walcheren wordt gebouwd. Verderop, aan de overkant, staan de nieuwe kanto ren van het waterschap Zeeuwse eilanden en de gemeente Middelburg. Die zijn naar verwachting deze zomer klaar. In het kantoor krijgen 450 personen een, flexibele, werkplek. Voor het oude kantoor aan de Koestraat is de rijksgebouwendienst op zoek naar een nieuwe huurder. Het nieuwe kantoor is 140 meter lang, ruim vijftien meter breed en ruim twintig meter hoog. foto Lex de Meester MIDDELBURG - De stroomsto ring die zich gisteravond een uur lang in de Middelburgse wijk Arnestein voordeed, heeft volgens Delta NV relatief wei nig klanten getroffen. De stroomstoring ontstond rond kwart over zeven door kortslui ting in een kabel; de oorzaak van die kortsluiting was gistera vond laat nog niet bekend. Het defect zou een beperkt aantal be drijven hebben getroffen en nau welijks of geen huishoudens. Daar de storing zich pas na zeve nen voordeed, waren veel bedrij ven al gesloten. Rond kwart over acht had Delta gezorgd dat er via een andere 'route' weer elektriciteit beschikbaar was. ifAbvan der Sluis jjjSSlNGEN - Het parkeerbe- Vlissingen moet duidelij- Ro eenvoudiger. Dat stelt de "wk Partij Vlissingen (LPV) If*o reeks vragen aan het colle- Niburgemeester en wethou- De fractie wil dat invali ds in alle gebieden niet hoeven Stalen. nuidige parkeerverordening Passingen blinkt niet uit in PWteid, meent de partij R de veelheid aan regels en Rederingen leidt dat tot ver- 'pHS bij de eigen inwoners bezoekende toeristen van Ri. aldus fractievoorzitter dirdes. Ms voorbeeld noemt •v-flkraskaartenysteem, de tij- e ontheffingen, invaliden- Reerplaatsen en de vele ver- ntn Parkeerregels. LPV vindt dat het betaald •"teren en de parkeerverorde- R toe is aan een herziening. Reenvoud en duidelijkheid de parkeerregels voorop moet staan.Fractievoorzitter Hirdes wil dat alle regels vervan gen worden door vijf nieuwe standaardregels. Alleen de bewoners die wonen in de gebieden, waar betaald parkeren geldt, kunnen in het bezit komen van parkeervergun- ning. Zij moeten dat wel zelf aanvragen Het betaald parkeren gebied moet uitgebreid worden met de hele boulevard De Ruyter, Ban- kert, Evertsen en de Kenau Has selaarstraat. Invalide autogebruikers krijgen vrijstelling in alle gebieden waar nu nog betaald parkeren geldt. Parkeergarage De parkeergarage aan de Coosje Buskenstraat moet in het toeris tenseizoen zeven dagen van de week open zijn. Dus ook op zon dag. In woongebieden moeten ook automobilisten kunnen par keren, die niet in de wijk wo nen. Dat kan door parkeerauto maten te plaatsen. - (Advertentie) motiverende fotografie De 42 meter lange replica van de Endeavour is in Australië gebouwd. door Jeroen Boer VLISSINGEN - De replica van de Endeavour, het schip van de legendarische ontdekkingsreizi ger James Cook (1728-1779), meert 8 april aan in Vlissingen. De 42 meter lange replica werd in Australië vervaardigd. Het schip wordt op historische wijze binnengehaald aan de Vlis singse Piet Heinkade. Zo wor den er saluutschoten afgevuurd De gemeente verzorgt een ont vangst volgens de oude maritie me traditie. De ontdekkingsreiziger James Cook werd in 1728 geboren in Engeland. Hij maakte drie lange reizen over de aardbol. In 1770 ontdekte hij Nieuw Zeeland. Hij bewees de cartografische en bo tanische wetenschap een enor me dienst met zijn reizen. Op zijn laatste tocht werd Cook ver moord door de bewoners van Ha waï. Het schip is van 9 tot en met 18 april toegankelijk voor publiek. Bezoekers krijgen een werkelij ke indruk van de orginele En deavour. De replica is vervaardigd aan de hand van originele tekeningen door de HM Bark Endeavour Foundation. De bouw startte in 1988 en werd afgerond in 1994. Op 19 april vervolgt het schip zijn reis naar Antwerpen. Op 26 april gaat het schip van Antwer pen naar Maasluis. De Endea vour vaart hierbij langs Vlissin gen. MIDDELBURG - Politierechter G. van Unnik heeft gisteren een 28-jarige Middelburger voor op lichting veroordeeld tot een half jaar gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk. Aan de slachtoffers moet hij 510 euro schade vergoeden. De Middelburger wist met glad de praatjes vijf mensen ertoe te bewegen geld af te geven. De ene keer 'handelde' hij in goed kope sigaretten, dan weer had hij een auto te koop. Eén slacht offer wist hij zelfs twee keer geld af te troggelen. Officier van justitie R. Rammeloo verbaasde zich over het gemak waarmee mensen hun geld afstaan. De man was nog in zijn proeftijd van een eerdere veroordeling we gens oplichting. De officier eiste zes maanden gevangenisstraf, waarvan een maand voorwaar delijk. Ook vroeg hij de rechter de drie maanden celstraf, waar van de Middelburger in zijn proeftijd zat, op te leggen. De politierechter snapte niet dat mensen erin trapten. „Het zijn onwaarschijnlijke verhalen, maar u heeft kennelijk een neus je voor het uitkiezen van slacht offers." „Ze geven me gewoon geld", reageerde de verdachte. Hij kocht er drugs voor. „Maar ik wil nu schoon schip maken." De rechter kwam hem tegemoet door een deel van de straf voor waardelijk op te leggen en de proeftijd van drie maanden voor waardelijke gevangenisstraf met een jaar te verlengen. (Advertentie) overtuigende fotografie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11