Acht j aar onderzoek, maar de vragen blijven Olie- en gaswinning bedreigt nomaden van de toendra 27 Proces-Dutroux zaterdag 14 februari 2004 Op 1 maart begint in Aarlen (Arlon) het proces tegen Mare Dutroux en consorten. Paul Marchal, vader van de ver moorde An, ziet de rechtszaak met angst en beven tegemoet. „Ik moet deze zwarte bladzijde omslaan. Hoe onbevredigend de uitkomst straks ook is. Ik kan niet mijn hele leven met Dutroux bezig zijn." Zijn stem klinkt hol. Paul Marchal heeft het verhaal al zo vaak ver teld. Over de zoektocht naar zijn ver dwenen dochter An, de arrestatie van Mare Dutroux, de vondst van An's uit gemergelde lichaam. „Ik besef dat ik soms koud en onbewogen overkom", verzucht hij aan het einde van het ge sprek. „Maar geloof me, het kost me veel moeite om mijn emoties de baas te blijven." Hij is bang, zegt hij, voor wat komen gaat. De gedachte dat de details van de gruwelijke dood van zijn dochter op straat komen te liggen, is onver draaglijk. „Ik hoop dat als de foto's van de autopsie van An en Eefje wor den getoond, de deuren van de rechts zaal dichtgaan. Nu al hebben tiental len journalisten de dvd's met daarop het volledige dossier, vierhonderddui zend pagina's dik, in handen. Ze heb ben die beelden gezien. Ik vind dat vreselijk." Laatst belde een Nederlandse journa list hem. Hoofdschuddend: „Of ik hem een kopie van die dvd's wilde be zorgen. Ik heb hem gezegd dat ik de nagedachtenis aan mijn dochter niet op die manier te grabbel wilde gooien." In Aarlen staan vanaf 1 maart Mare Dutroux, zijn echtgenote Michelle Martin, hulpje Michel Lelièvre en de Brusselse oplichter Michel Nihoul te recht. Zij worden beschuldigd van de ontvoering van, en moord op de Luik se meisjes Julie Lejeune en Melissa Russo, allebei acht jaar oud, en de Hasseltse tieners An Marchal (17) en Eefje Lambrecks (19). De destijds 13-jarige Sabine Dardenne en 14-jari- ge Laetitia Delhez konden in augus tus 1996 levend uit de kooi onder Dut roux' woning in Marcinelle gered wor den. Elke dag trekken de Belgische kran ten hele pagina's uit voor wat nu al 'het proces van de eeuw' wordt ge noemd. De berichtgeving is niet altijd even fijnzinnig, soms ronduit sensatio neel. Zo verscheen in de Franstalige krant La Demière Heure, tot grote af schuw van de familie Dardenne, een brief die Sabine schreef aan haar ouders, waarin ze smeekte om vergiffe nis. Omdat Dutroux haar had wijsge maakt dat haar ouders haar niet terug wilden; dat zij weigerden losgeld te be talen omdat ze niet lief was geweest. Marchal wendt zijn ogen af, zucht diep. De korte stilte wordt onderbro ken door zijn mobiele telefoon die on ophoudelijk rinkelt. De aandacht, zo ervaart ook hij, is overweldigend. Journalisten uit de hele wereld willen met hem praten. Hij heeft het aan zich zelf te wijten. Marchal heeft de media nooit geschuwd. Integendeel. In de we ken na de verdwijning van An en Eef je verwierf hij in recordtempo de sta tus van 'BV', bekende Vlaming. Waar vader Lambrecks er het zwijgen toe deed, zocht hij de camera op. Hij was publiciteitsgeil, klonk het. Inmid dels is hij vijftig. Heeft een mislukte carrière in de politiek en andere diepe teleurstellingen achter de rug. Hij is gelouterd, is terughoudender en be dachtzamer geworden. Met Lam brecks, wiens bloed hij kon drinken, is hij weer op speaking terms. „Op het bal van de burgemeester, hier in Has selt, hebben we samen een pint ge dronken." Impact Hij beseft welk een zware impact de zaak-Dutroux op zijn gezin heeft. „Mijn kinderen, ik heb er nog drie, willen met rust gelaten worden. Ik wil dat die wens wordt gerespecteerd- Op het moment dat hun pnvacy wordt ge schonden, praat ik ook niet meer met de pers", zegt hij vastberaden. Hij probeert zijn gezin zoveel moge lijk af te schermen. Interviews geeft Mei 2000: Mare Dutroux (rechts met baard) verlaat na een verhoor het Paleis van Justitie in Neufchateau. Paul Marchal: „De dood van An blijft altijd een litteken." hij niet thuis maar in het 'Huis van An', waar hij slachtoffers van sek sueel misbruik opvangt. Het is een on opvallend pandje aan de Maastrichter steenweg in Hasselt. Ooit was dit de kruidenierswinkel van zijn ouders. An no 2004 verlicht een tl-lamp in de eta lage een foto van zijn vermoorde doch ter. Een tiener met donkere haren, uit dagende ogen en een opgeheven kin. Trots en vastberaden. Alsof ze zeggen wil: kom maar op! „Dutroux heeft zijn handen vol aan haar gehad Hij heeft zich laten ontvallen dat hij lie ver Eefje had. An was te lastig." Om zijn smalle lippen verschijnt een glim lach. Hij put troost uit de wetenschap dat ze zich niet als een mak schaap naar de slachtbank heeft laten leiden. An en Eefje verdwijnen in de nacht van 22 op 23 augustus 1995 in Oos tende. Op 2 september 1996 worden ze dood teruggevonden in Jumet. „De autopsie lijkt uit te wijzen dat het be graven worden de voornaamste doods oorzaak is", luidt de officiële conclu sie. In de keel van An, die nog amper dertig kilo weegt, steekt een strip ro hypnol (het middel dat Dutroux ge bruikte om zijn slachtoffers te verdo ven), nog in de verpakking. Dutroux ontkent elke betrokkenheid bij de moord, schuift de schuld in de schoenen van Bernard Weinstein, zijn Franse kompaan die eveneens levend (door Dutroux) werd begraven. „Had foto Johannes Timmermans/GPD ik ze maar nooit aan Weinstein gege ven. Bij mij kregen ze tenminste nog te eten", verklaart hij aan zijn onder vragers. Marchal staart naar de levens grote foto van zijn dochter op de muur van zijn kantoortje. „Acht jaar onderzoek, maar de vragen blijven. Nog steeds weten we niet wat er pre cies met haar en Eefje is gebeurd." Zeker is dat ze die avond een show van hypnotiseur Rasta Rostelli bijwo nen. Daarna wordt het vaag. Waren ze nog in trance? Misten zij en Eefje daarom de laatste tram naar hun ap partement in Westende, dertien kilo meter verderop. Gingen ze daarom lif ten? Paul Marchal breekt er zijn hoofd nog steeds over. „Ik kan niet geloven dat An stond te liften. Ik wil een recon structie van de gebeurtenissen van die nacht. Dat is nog niet gebeurd. Nog steeds weten we niet waar ze precies zijn opgepikt. Lelièvre en Dutroux spreken elkaar tegen." Vaststaat dat ze omstreeks half twee 's nachts, al dan niet vrijwillig, in de auto stappen van Dutroux en Le lièvre. Op de El9 ter hoogte van Wou- tersbrakel begeeft de Citroen CX het. Lelièvre sleept de twee meisjes uit de auto en sleept hen de berm in. Daar verkracht hij An. Dutroux gaat te voet verder en stuit op twee Ieren, die in hun auto liggen te slapen. Ze geven hem een lift naar Sars-la-Buissiere, naar de woning van Michelle Martin, waar ze in ruil de nacht mogen doorbrengen. Dutroux zelf rijdt terug om Lelièvre en zijn slachtoffers op te pikken. Ze worden opgesloten in zijn woning in Marcinel le, een grauwe voorstad van Charleroi waar op dat moment ook Julie en Me lissa zitten opgesloten. „Jacques Langlois (de leider van het onderzoek)heeft altijd volgehouden dat Dutroux een geïsoleerde pervert was. Ik geloof dat niet. Een pedofiel valt niet op meisjes van 17 en 19. Bo vendien: wat moet Dutroux met vier slachtoffers tegelijk. Zijn die allemaal voor zijn eigen vertier?" Dat wil er bij hem niet in. Hij gelooft Lelièvre, die vlak na zijn arrestatie verklaarde: „Terwijl we zochten naar meisjes legde Dutroux mij uit dat ze aan bepaalde kenmer ken moesten voldoen, hij sprak van een bestelling. Hij zei me dat hij met Nihoul had gesproken over plaatsen waar de meisjes konden werken Kort na de ontvoering van An en Eefje kwam een man met een Mercedes 190 aan in Sars-la-buissiere. Dutroux was bang voor hem. Hij was die man nog geld schuldig. Dutroux heeft me toen gezegd dat zij die de bestelling had den geplaatst, de meisjes waren ko men bekijken maar dat ze hen niet in teresseerden." Conclusie: An en Eefje werden op bestelling ontvoerd. Nee, Marchal is zijn geloof in netwer ken niet verloren. Al beweert een van de slachtoffertjes, Sabine, dat ze tij dens haar gevangenschap, die tachtig dagen duurde, niemand anders zag dan Dutroux. Misschien, oppert Marc hal, beseft Sabine niet wat rohypnol met iemand doet. „Luister naar de drie Slowaakse meisjes die door Dut roux werden misbruikt", zegt Marc hal. De drie werden gefilmd terwijl foto David Martin/EPA Dutroux hen verkrachtte, maar kon den zich later - ook niet toen ze gecon fronteerd werden met de videobeel den - niets herinneren. Het proces, beseft hij, wordt een be proeving. De laatste confrontatie met Dutroux en Lelièvre liep uit op een handgemeen. „Lelièvre kwam tijdens de hoorzittingen door de Kamer van Inbeschuldigingstelling naast me zit ten. Ik vroeg de griffier of dat wel kon. Lelièvre grijnsde, zag mijn mach teloosheid en genoot ervan. Op dat mo ment verloor ik mijn zelfbeheersing en heb ik hem een duw gegeven." Boek In een nieuw boek Mijn kind kwam Dutroux en Lelièvre tegen dat een week voor de start van het proces te gen Dutroux moet verschijnen, doet Marchal zijn beklag over de gang van zaken. Over het feit dat hij aanvanke lijk niet eens een tolk kreeg om de de batten in het Nederlands te vertalen. Marchal kwam in opstand. Dat resul teerde in de wet-Marchal, die regelt dat slachtoffers net als de verdachten recht hebben op een tolk. Marchal is nog niet klaar. Hij strijdt voor de wet-Marchal II, zoals hij dat zelf noemt. Die moet slachtoffers het recht geven om het proces bij te wo nen. Marchal, leraar, leek lange tijd geen vrijaf te krijgen maar is nu door de Belgische minister van Onderwijs aangesteld als ervaringsdeskundige voor de duur van het proces. Het dag boek dat hij zal bijhouden, zal ge bruikt worden om slachtoffers van misdrijven voor te bereiden op de rechtszaak. Na afloop van het proces wil hij hoe onbevredigend de uitkomst ook is - de bladzijde omslaan. „Ik moet verdèr met mijn leven, met mijn gezin, mijn vrouw en drie kinderen Andere ouders, zoals de Russo's en Lejeunes, hebben de hoop dat ze ooit te weten komen wat er met hun kinderen is ge beurd, definitief laten varen. Ze wo nen het proces - een circus in hun ogen - niet bij. „Ik respecteer hun keuze, maar wil er zelf wel graag bij zijn. Wil na afloop in de spiegel kunnen kijken en kun nen zeggen dat ik alles heb gedaan om de waarheid aan het licht te brengen. Alleen dan kan ik verder. De dood van An zal altijd een litteken achterla ten. Maar ik kan niet de rest van mijn leven met Mare Dutroux bezig blij ven." Pascale Thewissen V nomaden van de toendra leven al V^wenlang op de ijzige sneeuwvlak- lv® Siberië. Beschermd door de kou, het ®de poolwind, ontwikkelden ze een cultuur gebaseerd op visvangst, ja- sa het hoeden van rendieren. De wereld de inboorlingen botst al met die van de •issische broers' sinds de kozakken in van de tsaar de Oeral overtrokken en veroverden. Tegen de verdrukking ^den de nomaden hun levenswijze in ■•«M Nu wacht de strijd met een nieuwe ^dhge bedreiging: de gas- en olie-indus- ^on geleden achter de horizon 'enen'en het licht van de maan weer- Jtfop de droge poedersneeuw van de Tychon Popov kijkt tevreden om uvf?,' ^et ls een mooie, warme winter- helder en slechts vijftien graden on- nui. Nog een kleine week blijft de fami- - op deze plek, dan trekken ze verder naar noordoosten, over de machtige rivier de Ob, richting de flanken van het Oeralge- bergte. Een tiental houten sleeën staan klaar voor vertrek. „In minder dan een dag hebben de vrouwen alles gepakt", zegt Ty chon. „Voor iedere slee vier, vijf rendieren en we zijn vertrokken. Zo gaat het al zo lang Tychon zich kan her inneren, en zo zal het blijven gaan, tenmin ste als het aan hem ligt. Hij kent het leven buiten de toendra goed genoeg om er niet naar terug te verlangen. Als kleine jongen verdween hij, zoals ieder nomadenkind in de Sovjet-Unie, ineen 'internat'. Hij leerde lezen en schrijven, hij hoorde van Lenin en van het arbeidersparadijs, maar altijd bleef de heimwee naar de toendra. Op z'n veertiende gaf Tychon het onderwijs op. Hij ging terug naar de 'tsjoem', de van dunne boomstammen en rendierbont opge trokken tent. Het lezen en schrijven is Ty chon verleerd, maar hij weet hoe te overle ven op de koude woestijngrond van Sibe rië. „Zoals ik nu leef, is mij geleerd door mijn ouders en zij hebben het weer geleerd van mijn voorouders." Tychon heeft prima geslapen, beter dan zijn gasten. De dikke rendiervellen bieden geen bescherming tegen de kou, die vanuit de permafrost omhoog trekt. En als het met sprokkelhout gestookte kacheltje en de olie lampjes 's nacht uitgaan, trekt de poolwind voelbaar naar binnen. Tychon biedt een glas wodka aan tegen de kou „Een beetje drinken is niet slecht", meent hij. „Niet te veel, want dat tast de gezondheid aan en dan ben je verloren op de toendra." De alcohol heeft 'de Russische broer' naai de toendra gebracht, net als het oude ge weer dat Tychon altijd bij de hand heeft als bescherming tegen wolven en beren „Zo heeft God het gewild De beer heeft de kracht gekregen, de wolf het verstand en de mens allebei: het verstand en een geweer." Een andere verandering is de sneeuwscoo ter, waarmee Tychon en zijn zoon Aleksej naar de kudde rendieren gaan. De dieren kondigen zich al van ver aan door stukken omgeploegde sneeuw. Met hun hoeven gra ven de rendieren naar het mos, dat de toen dra in de korte zomer omtovert tot 'een ijs schots met een groene vacht'. Als de rendie ren zijn uit gegraasd, trekken ze verder, in de winter richting het zuiden, in de zomer naar het noorden. Zo gaat het jaar in, jaar uit, maar een nieu we bedreiging voor de nomaden kondigt zich plotseling aan. Midden op de toendra duiken electricteitspalen op Onder de sneeuw loopt een weg en een pijpleiding, die vanuit de gasvelden in het noorden naar de hoofdstad Salechard loopt. Dit is het werk van de 'gazoviki' en de 'neftjaniki', verzucht Tychon, de 'gas- en oliemannen'. Het territorium van de nomaden herbergt de grootste gasvoorraad ter wereld. De eco nomie van de rendieren stelt niets voor ver geleken met de kapitalen die het staatsbe drijf Gazprom uit de grond haalt. De Neder landse Gasunie alleen koopt de komende twintig jaar tachtig miljard kubieke meter gas uit Jamalo-Nenetsk. In het gebied waarin Tychon rondtrekt is nog geen gas en olie gevonden, maar hij vreest de invasie van de 'gas- en olieman nen'. De taferelen rond de aanleg van de ga- spijpleiding beloofden niet veel goeds. Bouwvakkers schoten rendieren neer om ze te slachten. „Die mensen begrijpen niets van de toendra", zegt Tychon. „Ze begrij pen niet dat de dieren bij ons horen." Op de toendra heeft Tychon van vrienden gehoord dat in het noorden de rendieren steeds meer in de verdrukking komen. En Gazprom heeft grote plannen. Miljarden lig gen klaar voor de ontwikkeling van nieuwe gasvelden, op het schiereiland Jamal is een LPG-complex gepland om het gas vloei baar te maken en nieuwe pijpleidingen zijn in de maak om aan de groeiende vraag uit Europa te voldoen. Belangenbehartigers zijn treurig gestemd over de toekomst van de kleine volkeren. „In de regio Chanti-Mansiisk kwam de olie-industrie al in de jaren zestig op gang", zegt Rodion Soeljansiga, een consul tant die de nomaden bijstaat. „Er is daar bijna niets meer over van de cultuur van de nomaden." Ieder jaar pikt de gasindustrie tienduizen den hectaren grond in, weet Andrej Tsjalin- der, de directeur van SalechardAgro, een voormalige collectieve boerderij „We leven hier al eeuwen, dit is ons land, maar de gas industrie gaat zijn gang. De gazoviki heb ben een sterke lobby in Moskou. Wij heb ben nauwelijks invloed." Op de toendra houdt Tychon Popov de hoop dat zijn levenswijze niet zal uitster ven. Bij een lage poolzon kijkt hij toe hoe zijn 16-jarige zoon Aleksej een rendier vangt met een lasso gemaakt uit rendier leer Tychon Popov ziet dat het goed is. „Mijn zoon zal leven, zoals we altijd ge leefd hebben." Frank Hendrickx

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 73