est-Zeeuws-Vlaanderen op slot Weinig steun voor studie cruiseterminal »zc 11 Ehbo wil apparaat voor reanimatie in de binnenstad Co fLt Oj| oj £J| J| j( O Brugman Zorgverzekeraars grensstreek richten samen zorgloket op Jack Russel baart puppy's met korte staart leen permanente en recreatieve huizenbouw door aanwijzing Nationaal Landschap Vogeleiland bij Zeebrugge wordt hersteld deurloo zeeuwse almanak Stom Deze maand 20% korting op onze glazen meubelen Liefkenshoek verlaagt toltarieven [keuring voor ;else jongeren erneuzenaar tspuugt agent SE*. avans ZEEUWS-VLAANDEREN zaterdag 14 februari 2004 door René van Stee EEKLO - Vier Belgische zieken fondsen en de Nederlandse zorg verzekeraar OZ hebben gisteren in Eeklo het samenwerkingspro tocol van het Euregio zorgloket ondertekend. Door de bunde ling van krachten en kennis wil len zij de dienstverlening voor grensarbeiders en grensbewo ners in de Nederlands-Belgische grensstreek op het vlak van so ciale verzekeringen versterken. „De ziekenfondsen in de regio ervaren nog steeds enorme pa pieren belemmeringen bij het re gelen van de zorgdossiers van de vele grensbewoners die dage lijks de grens oversteken. Bin nen de mogelijkheden van de wet willen wij die administratie ve rompslomp stroomlijnen en hierover grensoverschrijdende afspraken maken", vertelt dos sierbeheerster N. Vande Putte van het Euregio zorgloket. De grenzen op economisch vlak binnen de Europese Unie verva gen in snel tempo. Ondanks het feit dat veel Zeeuws-Vlamingen geen belem meringen ondervinden bij een een ziekenhuisbezoek in België (onder meer naar het UZ te Gent), blijkt het op gebied van sociale zekerheid echter alle maal niet zo vlot te gaan. Bij een aantal ziekenfondsen is geleidelijk een zekere expertise rond deze materie ontstaan. Toch blijken er volgens Vande- putte geregeld problemen op te duiken waarvoor niet onmiddel lijk een oplossing gevonden kan worden „Door onze gezamenlijke aan pak is het eenvoudiger voeling te houden met dergelijke knel punten, zodat de nodige stappen ondernomen kunnen worden voor het vinden van een passen de oplossing. Verder is het de be doeling om een aanzet te geven voor een wettelijk kader waar mee alle betrokken partijen hun voordeel kunnen doen. Voor zo ver mogelijk willen we ook meer doen dan de wet ons verplicht", aldus Vandeputte. Het Euregio zorgloket wordt ge financierd door de deelnemende zorgverzekeraars Op termijn is het ook de bedoeling dat zowel de Nederlandse als de Belgisch overheid een bijdrage leveren. Verder wordt een beroep ge daan op Europese subsidies. Meer informatie over het Eure gio zorgloket is te vinden op wiow.euregiozorgloket. nl. ZEEBRUGGE - Om uitbreiding van de voorhaven van Zeebrug ge mogelijk te maken, gaat de Vlaamse regering eerst een vo geleiland in dezelfde haven her stellen en vergroten. Het eiland wordt opgespoten met 300 000 kubieke meter zand uit zee. De omvang groeit van vijf naar zeven hectare. Op het eiland nestelen soorten als vis- diefjes, grote sternen en dwerg sternen. volgens die bescher ming genieten volgens de Euro pese regels. Om het de vogels naar de zin te maken, wordt het eiland nog af gedekt met schelpen en gedeelte lijk beplant met grassen. De wer ken zijn begroot op twee mil joen euro. Vlaanderen voelt zich verplicht de maatregelen te treffen om te voldoen aan de Europese Vogel richtlijn. Zo wordt de weg vrijgemaakt voor het verharden van een al opgehoogd deel van de westelij ke voorhaven van Zeebrugge voor met name containerover- slag. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - In het onder zoek naar de economische le vensvatbaarheid van de Wester- schelde Container Terminal moet ook de haalbaarheid van een Westerschelde Cruise Termi nal worden bekeken. Met deze motie haalde G. van der Giessen (D66) gisteren in de Statenverga dering een oud idee uit de kast. In 1999 lanceerde Zeeland Seaports het plan voor aanleg van een cruiseterminal bij de Vlissingse Buitenhaven/ Sta tionsgebied. Studenten van de Hogeschool Zeeland voerden er drie onderzoeken naar uit. Van het plan werd vervolgens niets meer vernomen. Zeeland Seaports wijdde alle aandacht aan de containerterminal Moeite waard Van der Giessen vond een nieu we poging alleszins de moeite waard. „Het havengebied van Vlissingen leent zich vanwege de ligging uitstekend voor het stimuleren van het toerisme in Zeeland Het ligt ook op een punt waar verschillende toeris tische vaarroutes passeren." Ze merkte op dat toerisme een snel ler groeiende economische acti viteit zal zijn dan containerover slag. Veel bijval voor haar sug gestie kwam er niet. Wel merkte gedeputeerde G. de Kok (PvdA, economie en recreatie) op dat de kansen voor een cruiseterminal zeker aan de orde komen in het nieuwe Sociaal-Economisch Be leidsplan. paarin worden de mo gelijkheden om de Zeeuwse eco nomie te versterken - andei? dan door een containerterminal - op een rij gezet. Na die toezeg ging trok Van der Giessen haar motie in. (Advertentie) Een eigentijdse kijk op Slapen woon- en slaapadvies Haringvlietplein 4 - Zierikzee Ze noemt hem ook wel Imel- da Marcos, haar vriend, want hij heeft een schoenentic. Hij heeft meer schoeisel in de kast staan dan zij ooit in haar hele leven heeft gehad Min stens een keer in de maand komt 'ie weer thuis met een nieuw paar, maar ook met een bos bloemen of een ca deautje, enkel om haar mild te stemmen. Mocht dat niet helpen, en dat is vaak het geval, dan heeft hij hele resems smoezen om zijn aankopen bij haar te ver antwoorden. Deze week ook weer, toen hij met een veront schuldigende grijns een paar Van Bommels uit de doos toverde, gekocht in de uitver koop, maar toch nog schreeu wend duur. Het waren de stomste schoe nen die ze ooit had gezien; ze vroeg hem dan ook woest wat hem had bezield om ze te ko pen. Zijn antwoord was minstens zo stom als de schoenenOm dat de verkoopster zei dat ze me zo mooi stonden. (mits besteld in februari) Glashandel Moerstee - 0113-341688 Nw. Kerkstraat 10a, Kapelle-Biezelinge (Advertentie) Moeder Sanne inspecteert de staarten van haar puppy's. door Gino van den Broecke CLINGE - Bij de familie Naessens aan de Molenstraat in Clinge ging afgelopen week de vlag uit. Hun hondje Sanne baarde daar drie jonge Jack Russel Ter riers met korte staart en eentje met lan ge staart. Eddie Naessens had al eerder pups met een korte staart en wilde nog eenmaal proberen dat kunststukje te herhalen, wat nu dus gelukt is. De hond van Eddie en Ingrid Naessens werd geboren met korte staart en had in 1998 haar eerste nest. Toen hadden vier van de vijf pups ook een korte staart, „Ik fok ze voor mijn plezier en heb me echt toegespitst op die korte staartjes. Dat het nu weer gelukt is vind ik erg leuk", aldus de trotse eigenaar. Jack Russels werden vroeger vaak ge coupeerd. Bij de honden werd dan een groot deel van de staart geamputeerd. Sinds september 2001 is het in Neder land wettelijk verboden om staarten te couperen. „Niemand wil geloven dat de pups zo zijn geboren. Men denkt al gauw dat we ze toch hebben laten cou peren, maar dat is niet zo", zegt Naes sens. Dierenarts Björn Thijssen van die renkliniek De Bruijn Den Hartog kan dat bevestigen. „Ze zijn inderdaad gebo ren met een korte staart. Dat is redelijk uniek te noemen." Mensen die de pups zouden willen ko pen, hoeven niet bang te zijn in de pro blemen te komen op verdenking van couperen. „We zullen dan uiteraard een verklaring schrijven, dat de honden kortstaartig zijn geboren op natuurlijke wijze", verklaart Thijssen. foto Wim Kooyman De wit-zwart gevlekt hondjes genieten in de woonkamer van het Clingse echt paar van de moederlijke aandacht van Sanne. „Ooit hebben we haar gekocht van een oudere man in Arendonk. Hij ging vaak met Jack Russels op vossenjacht en fok te ze voor de liefhebberij. Dat heb ik ook gedaan en daar heb ik absoluut nog geen moment spijt van gehad. We had den al een speciale hond en nu hebben we er weer een paar bijzondere exem plaren bij", besluit de gelukkige ama teurfokker. duidelijk signaal van de provin cie is op zijn plaats." De gedeputeerde liet weten dat hij met minister Dekker over de aanwijzing van Zeeuwse regio's tot Nationaal Landschap heeft gepraat. Hij vond het opmerke lijk dat er tussen wat de be windsvrouw zegt en haar ambte naren schrijven verschillen be staan. Daarover wil Van Wave- ren helderheid. De Sluisse wethouder J. Pro voost (ruimtelijke ordening) vreest het ergste als minister Dekker haar plannen doorzet Dan zijn nauwelijks initiatieven op basis van het ontwerpge- biedsplan Natuurlijk Vitaal mo gelijk, om de toekomst van de streek veilig te stellen. Hij wijst onder meer het afblazen van (toeristische) woningbouwpro jecten, de ontwikkeling van be drijfsterreinen, de kwaliteitsim puls voor de recreatiesector en landschaps- en natuurontwikke ling. Onfatsoenlijk Als lid van Gebiedscommissie vindt Provoost het verder onbe grijpelijk dat de minister het re sultaat van jarenlange inspan ningen in één klap van tafel dreigt te vegen. Een reanimatiepop ligt klaar voor gebruik. foto Wim Kooyman „Op zijn zachtst gezegd noem ik dit onfatsoenlijk, omdat alle be trokkenen - waaronder de ge meente, waterschap, provincie en de recreatiesector - het hier over eindelijk eens waren", al dus Provoost. Hij voegt er aan toe dat de ge meente Sluis samen met de pro vincie er alles aan zal doen om de minister op haar schreden te laten terugkeren. Verder is het hem onbekend of de aanwijzing als Nationaal Landschap ook financiële com pensatie uit Den Haag oplevert, omdat Dekker hierover met geen woord rept. ANTWERPEN - De naamloze vennootschap Liefkenshoektun- nel wil tijdens de geplande her- aanleg van de ring rond Antwer pen de tarieven van de tunnel onder de Schelde verlagen. De verlaagde tarieven gelden al leen voor de vaste klanten en niet voor de incidentele gebrui ker. Alleen de zogenaamde Tele- tol-gebruikers zouden tegen een gereduceerd tarief door de tun nel kunnen. Het tarief voor een auto is nu 4 euro en voor een vrachtwagen 15 euro. Teletol is voordeliger. 2,8 euro voor een auto en 11,15 euro voor een vrachtwagen. Het geautomatiseerde Tele- tol-betaalsysteem richt zich spe cifiek op geregelde gebruikers. „Die klanten willen we tege moetkomen", klinkt het bij de tunneldirectie. „Onze vennoot schap deed de Vlaamse admini stratie intussen het voorstel voor een tarief verlaging tijdens de werkzaamheden aan de Ring. Tijdens die heraanleg verwach ten we meer inkomsten. Dat geld willen we teruggeven aan onze trouwste klanten. Het sys teem kost de overheid dus niets", vertelt Willy Borré, voor zitter van de NV Liefkenshoek- tunnel. De administratie moet het voorstel nog voorleggen aan minister Bossuyt. Van het volledig gratis maken van de Liefkenshoektunnel is geen sprake meer. Dat was een nadrukkelijke vraag van het Antwerpse bedrijfsleven, maar het gaat voor de tunneldirectie te ver. JEK-Een 35-jarige automo- sl uit de gemeente Terneu- is in de nacht van donder- op vrijdag op het Tolplein de Westerscheldetunnel in ik aangehouden voor dron- g< iriiden- j? Temeuzenaar reed slinge- i door de tunnel en trok zo de de aandacht van de poli agenten hem aanhielden Ette de man zich heftig en tide zelfs een stuk kauw- He m het gezicht van een van politiemannen. ihad de Temeuzenaar beter tkunnen doen. De agenten -en de man in de boeien en iten hem vervolgens over het politiebureau in Ter- jen. de blaastest bleek dat de sdrie keer te veel alcohol op moest zijn rijbewijs inleve- kreeg ook nog eens een ■verbaal. #)DELBURG - Het ministe- un Vrom blokkeert plannen tnieuwe woningbouw - per mit en recreatief - in 1-Zeeuws-Vlaanderen. Daar- t nordt ook uitvoering van «biedsplan voor de regio op EP gezet. ki «ster Dekker van VROM wil haar nieuwe nota Ruimte ^.Zeeuws-Vlaanderen aan- als Nationaal Landschap [als Walcheren en de Zak i Zuid-Beveland). Zo'n regio dan als 'kwetsbaar ge- ",'li r. Daar is grote terughou- iheid geboden met bouwac- 'n *:;en Gedeputeerde H. van Waveren (CDA, ruimtelijke ordening) is uiterst bezorgd over deze ont wikkeling. Het kan betekenen dat West-Zeeuws-Vlaanderen op slot gaat. Geen uitbreiding van recreatieve bebouwing, zo als plan Cavelot, geen aanleg van Sluis-aan-Zee (jachthaven in combinatie met huizen). Hij werd hierover gisteren in de Statenvergadering aan de tand gevoeld door H. Smits (Zeeuws Belang). Zij vroeg zich af of de gedeputeerde overdrijft. Vol gens haar gaat West-Zeeuws- Vlaanderen bepaald niet op slot; zo kan er in een gebied dat Na tionaal Landschap is, wel een nieuwe jachthaven aangelegd worden. Van Waveren zei dat de goede bedoelingen van een Nationaal Landschap doorkruist worden door de beperkingen die erdoor opgelegd worden. „In kwetsba re gebieden mag geen nieuwe verstedelijking plaatsvinden." Hij noemde de opstelling van Vrom een bom onder het ge- biedsplan. „Het is een heel ver keerde zaak als beperkingen voorop staan, in plaats van ont wikkelingsmogelijkheden. Een zen maar in de hele streek. Bij een normale reanimatie is de overlevingskans tien tot twaalf procent, bij gebruik van de AED stijgt dat percentage tot ongeveer zeventig. „Het apparaat is op tal van plaatsen in gebruik op Schip hol, in winkelcentra en grote dis cotheken in het land. In Zeeuws-Vlaanderen is het toe stel nog maar mondjesmaat aan wezig, terwijl het zijn levensred dende waarde overal kan bewij zen; niet alleen in winkelgebie den, maar bijvoorbeeld ook op sportvelden", zegt Caluri. De ehbo-vereniging vindt dat er in Terneuzen op de route die loopt van de Kop van de Noord straat via het ABC-complex en de Nieuwstraat naar de Schelde- boulevard eigenlijk vijf appara ten moeten komen. Het bestuur van Stabiel, een vereniging met 47 leden, hoopt dat bedrijven en ook de gemeente warm te krij gen voor de aanschaf van de AED. Kosten De kleine vereniging kan de kos ten van het apparaat, zo'n drie duizend euro per stuk, uiteraard zelf niet op tafel leggen Bij gebleken belangstelling voor het apparaat, moeten ook de no dige mensen worden opgeleid om met de reanimator om te kunnen gaan. „Maar dat is pas de volgende fa se", aldus Caluri. SEL - In het kader van over- i!van hangjeugd voerde de po- Keen controle uit op het Szyd- rskiplein, de Nassaustraat, Kanaalkade en de Walstraat tal. o:i e personen kregen een bekeu- jjj gvoor het niet- of foutief voe- ivan de verlichting. Twee kre- ceen bekeuring voor het rij- s. izonder gordel. En een per- Dverd bekeurd voor het rij- e czonder rijbewijs. a ïmaast kregen nog eens drie ;"eren een bekeuring voor het een zonder helm. t kreeg er een boete voor het |fc fcn op een onverzekerde (Advertentie) VAN 12.00 TOT 18.00 UUR KEUKENStBADKAMERS Hulst', Absdaalseweg 19, Telefoon 0114-320080 '"formatie bel gratis. 0800-0234560, of kijk op www.brugman.nl maandag i (Advertentie) I I I door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN- De ehbo-vereni ging Stabiel uit Terneuzen wil graag op vijf centrale punten in de binnenstad van Terneu zen apparaten voor hartreani- matie latenop hangen. De zogenoemde Automatische Externe Defibrillator (AED) is gisteravond gedemonstreerd door cardioloog Ciampricotti, verbonden aan het ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen A. Caluri van de vereniging Sta biel is er groot voorstander van dat het apparaat bredere toepas sing krijgt, niet alleen in Temeu-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 65