Roep om skatebaan is vergeefs PZC PZC Vissers moeten schade en diefstal door stroperij direct melden Zestienjarige regisseert eigen luchtdoop Ministerie blokkeert woningbouwplannen ,13 Gesteggel over gebruik bord 'vol' bij pensions W-fractie krijgt geen steun voor voorziening in Zierikzeese wijk Malta fteinig steun studie Terminal Valentijndag en carnaval in Dreischor Zomerpontjes komen terug Auto in de sloot Drankrijder tegen de lamp Slaan damwand van start Bromfietser gewond bij botsing Zeebrugge breidt vogeleiland uit Kledingbeurs Samenzang ^Pist Kleemans tiEBIKZEE - De gemeente yhouwen-Duiveland wijst de beschuldiging van Groen Links ,1sZOU de gemeente zich bij het leggen van een (toeristen)be- wingaanslag louter baseren 4 het bordje 'vol' bij pensions, nn de hand. 19i! blijkt uit antwoorden van- •3 tf'het college van burgemees- - jwr Piet Kleemans HERIKZEE - Het dagelijks ge- d Kfntebestuur van Schou- 1 «n-Duiveland blijft bij zijn pigering een skatebaan aan te 2 kgen in de Zierikzeese wijk blia. Dat blijkt uit antwoor- lo van het college op vragen adeWD-fractie. zaterdag 14 februari 2004 ter en wethouders op schriftelij ke vragen van GroenLinks Schouwen-Duiveland. Volgens de eenmansfractie van de oppositiepartij komt het voor dat pensionhouders worden aan geslagen voor toeristenbelas ting, louter en alleen omdat er borden 'vol' bij het pension zijn geplaatst. Of het bij het college bekend is dat pensionhouders ook wel eens een vrije avond wil len en daarom soms een vol-bord neerzetten ook als er nog volop plaats is, wil Groen Links van het college weten. Burgemeester en wethouders reageren met de opmerking dat die handelwijze van pensionhou ders hen bekend is en dat de ge meente de pensionhouder uiter aard een vrije avond gunt. „We laten het aan de ondernemer over op welke wijze daarvan me dedeling te doen", voegt het col lege daar aan toe. Het aantreffen van een bordje 'vol' bij een pension betekent volgens het dagelijks gemeente bestuur absoluut niet dat contro leurs daar klakkeloos uit conclu deren dat alle kamers in het pen sion bezet zijn. „Het kan voor de afdeling BzBel (Burgerzaken en Belastingen) hoogstens een indicatie zijn dat een verdere controle noodzake lijk is." Deze controle bestaat volgens B en W uit het naast elkaar leg gen van de controlerapporten en het nachtverblijfregister. Het college zegt met Groen Links van mening te zijn dat al leen afgaan op het bord 'vol' en puur op basis daarvan een aan slag toeristenbelasting opleggen niet kan. fekele maanden geleden diende een aantal jongeren uit de wijk net buiten de Zierikzeese stads wallen een verzoek in voor een halfpipe in hun wijk. De jeugd is nu nog aangewezen op de ska- tevoorziening in Poortambacht, aan de andere kant van de stad. Net ietsje te ver weg, vinden de jongeren uit Malta. Het dagelijks gemeentebestuur reageerde afwijzend op het ver zoek van de jongeren. De ge meente, die zich liet adviseren door de Stichting Jeugd Schou wen-Duiveland, heeft er op zich wel geld voor, maar acht het draagvlak te klein om de investe ring voor een dergelijke voorzie ning te rechtvaardigen. Te gemakkelijk Een beetje te gemakkelijk, vindt de WD-fractie. December vorig jaar drong zij in een brief bij het college van B en W aan op her overweging van het besluit. De liberalen zijn ervan overtuigd dat als een dergelijke voorzie ning er eenmaal is de vraag er naar en daarmee het draagvlak ervoor vanzelf komt Het college van burgemeeester en wethouders denkt daar heel anders over. Malta is, zegt het college, een vergrijzende wijk. „Een wijk waarin het draagvlak voor een halfpipe niet alleen nu beperkt is, maar naar verwach ting verder afneemt." B en W voegen daar aan toe dat zeker ook van belang is dat de vraag naar speelvoorzieningen op Schouwen-Duiveland het be schikbare budget verre over treft. Het college gaf eerder aan met de aanleg van een skatevoor- ziening te willen wachten tot de nieuwbouwwijk Noorderpolder is gerealiseerd, Dat is een dood doener, vindt de WD. Geen sprake van, is de repliek van het college. „In Noorderpolder komen 700 woningen waarbij de doelgroep gezinnen met kinderen een be langrijke is. We willen dit sig naal betrekken bij het nadenken over speelvoorzieningen voor di verse leeftijdscategorieën in die wijk." BDDELBURG - In het onder- J *k naar de economische le- svatbaarheid van de Wester- •lde Container Terminal i ook de haalbaarheid van nïïesterschelde Cruise Termi- worden bekeken. Met deze aatie haalde G. van der Giessen 2 DW) gisteren in de Statenverga- itringeen oud idee uit de kast. lanceerde Zeeland irts het plan voor aanleg een cruiseterminal bij de Sssingse Buitenhaven/ Sta mgebied. Studenten van de fcgeschool Zeeland voerden er onderzoeken naar uit. Van if plan werd vervolgens niets vernomen. Zeeland aports wijdde alle aandacht ïde containerterminal. in der Giessen vond een nieu- alleszins de moeite laard. Veel bijval voor haar sug- ptiekwam er niet. pagina 15: besluit studie WCT DREISCHOR - De Dorps raad Dreischor houdt van avond weer een jeugd - avond in het dorpshuis. De bijeenkomst staat deze keer in het teken van Valcn- lijnsdag en carnaval. Van de bezoekers wordt verwacht dat ze verkleed naar het feest komen. Vanaf 19.00 uur is het dorpshuis geopend voor kinderen van de basis school en om 21.30 uur be gint het festijn voor jonge ren van het voortgezet on derwijs. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 tBOABZIERIKZEE Tel: 0111-454647 fax:0111-454657 Email: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans "i Pankow bme Soesman PudyBoogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 PWtbus 31 AA goes j Tel '0113)315500 f®c 10113)315669 Smail: redactie@pzc.nl wternet *"Wpzcnl Email: web@pzc.nl ^"rgklachten: W»-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge urende de openingstijden; ö!erfiags tot 12.00 uur Als het weer meezit, stijgt Roy van Hiele vandaag zelf op met een Cessna. door Jeroen Boer GAPINGE - De zestienjarige Roy van Hiele uit Gapinge heeft nog nooit gevlo gen. Toch stapt hij vandaag, als het weer meezit, in Lelystad in een Cessna en stijgt hij zelfstandig op. Precies één week geleden rondde hij met goede cijfers zijn theorie af. Roy volgt de vliegcursus via de hoogbe gaafdenorganisatie Facta. „Ik heb er echt zin in." Elf weken lang reisde Roy voor zijn theorielessen af naar het CAE opleidingsinstituut in Hoofddorp. Daar volgde hij de cursus samen met acht andere hoogbegaafde kinderen va riërend in leeftijd van negen tot zeven tien jaar. Daarnaast volgde nog één ouder de cursus. „De kinderen hadden betere cijfers dan de volwassene", merkt Roy glimlachend op. Hij is begonnen met de vlieglessen, omdat hij een uitdaging zocht. Dat kan zijn middelbare school hem niet bieden. Doordat Roy hoogbegaafd is, is de lesstof op school niet motiverend genoeg. Door dit gebrek aan motivatie is hij afgezakt van het vwo naar de vmbo. „En als je vraagt of je extra lesstof krijgt, om het in teressant te houden, krijg je dat niet. Haal eerst maar eens goede cijfers zeg gen ze dan." Daar zit volgens hem het probleem met hoogbegaafde kinderen. „Mensen begrijpen het niet. Ze hebben hoge verwachtingen van je doordat je hoogbegaafd bent. Maar ik interesseer me niet voor de stof op school. Dat ver oorzaakt dan problemen", vertelt hij. In de vliegcursus kon hij de afgelopen tijd wel zijn interesse kwijt. „Het is echt een uitdaging." Roy en zijn ouders moesten er wel veel voor over hebben. Elke week moest hij naar Hoofddorp gebracht wor den. Een rit van tweeënhalf uur. „Er is in Zeeland gewoon niets geregeld voor hoog begaafde kinderen", vertelt hij. Avondschool „Zo was ik van plan om naast school de havo op de avondschool te doen. Maar dat kon niet." Hij ziet erg uit naar zijn luchtdoop. Zijn moeder houdt haar hart vast Wel geeft hij toe een beetje zenuw achtig te zijn. „Maar het gaat wel goed komen. Er zit een instructeur bij, dus die kan ingrijpen in noodgevallen." GORISHOEK- De vorig jaar met opheffing bedreigde zomer- veerdiensten Gorishoek-Yerse- ke en Terneuzen-Hoedekensker- ke keren dit vakantieseizoen toch terug. „Ik ga door zolang ik kan", laat A. Beusenberg van het veer Gorishoek-Yerseke strijdlustig weten. Zijn collega A. de Vries heeft een kleiner schip gekocht voor het traject Terneuzen-Hoede- kenskerke. Beusenberg zat fi nancieel met de vingers tussen de deur. De Harpoen, zijn schip, moest opnieuw worden ge keurd. „Ze vinden altijd wat." Hij is erin geslaagd een rentelo ze lening te krijgen Hij kan nu met een gerust hart De Harpoen in mei bij scheepswerf Van Os in Yerseke laten nakijken, ruim op tijd voordat de veerdienst in juli en augustus moet gaan draaien. Beusenberg (nog net 63) houdt vol. „Ik ben in 1988 als eerste met zo'n zomerveer- dienstje begonnen. Ik kan er geen afscheid van nemen. Ik heb in de loop der tijd altijd zoveel steun gehad." door Mieke van der Jagt THOLEN - Vissers moeten scha de door stroperij, diefstal en ver nielingen aan vistuigen meteen melden. Zolang vissers in hun moedeloosheid pas aan het ein de van het jaar laten weten wat de droevige score is. is het moei lijk om er nog wat aan te doen. C. van Liere, voorzitter van de Zeeuwse belangenvereniging voor beroepsvissers, Zevibel, liet dat gisteren tijdens de leden vergadering in Tholen weten. Vorig jaar is in de Oosterschelde en in de Grevelingen voor 57.665 euro aan schade geleden. Meer dan de helft van dat be drag is het gevolg van diefstal, de rest is veroorzaakt door van dalen. Op het Veerse Meer wer den schietfuiken gestolen en ver schillende malen werden de vis tuigen van palingvissers gelicht. Van Liere wilde niet naar de dui kers in het algemeen of naar hun organisaties wijzen, maar dat de meeste vermeiingen en diefstallen in het duikseizoen plaatsvinden, zegt wel het een en ander. Van Liere riep de Nederlandse Onderwatersport Bond (NOB) op om er alles aan te doen de rot te appels uit de mand te verwij deren. Hij voegde er mismoedig aan toe dat uitgebreide voorlich ting over de zeekat in het NOB-clubblad niet heeft gehol pen. Het zeekattenbevrijdings- front is nog steeds erg actief m de Zeeuwse wateren. Vissers wordt aangeraden iedere over treding meteen te melden. Vaste vistuigen De vissers die met vaste vistui gen vissen, kunnen ook nog steeds met juichen. Over het nieuwe beleid had Zevibel de Tweede Kamer nog willen advi seren, maar toen stroomden de vergunningsaanvragen al bin nen. Dat betekende opnieuw geen sanering van de vergunnin gen op de Oosterschelde. terwijl duurzame visserij door een be roepsgroep die in staat is de ver- anwoordelijkheid te nemen de hoofddoelstelling is. Volgens de voorzitter kan de beroepsgroep die verantwoorlijkheid met ne men als te veel vergunningen zijn afgegeven. Labeling Van Liere hield tijdens de alge mene vergadering ook een plei dooi voor de labeling van wilde en gekweekte paling, analoog aan de labeling voor zalm. Nu weet de consument niet of hij een gekweekte of een wilde pa ling heeft. Feit is wel dat tegenover 4 mil joen kilo gekweekte paling per jaar, maar 500.000 kilo gevan gen paling staat. De vangsten kunnen dan misschien redelijk zijn, de prijzen zijn slecht om dat een gekweekte paling veel minder kost dan eentje die zijn kostje in de vrije natuur heeft ge zocht. Enige tevredenheid was er op het gebied van de aalvisse- nj. Van Liere is blij dat de pa lingvisserij nu eindelijk is er kend als een Europees belang. De maatregelen die in Europees verband zullen worden geno men, spitsen zich toe op voorzie ningen die geslachtsrijpe palin gen in staat stellen uit te trek ken. Alle Europese paling paart in de Sargassozee in de Atlan tische Oceaan De jonge glasaaltjes, komen naar Europa, waar ze binnen trekken tot in de kleinste pol dersloten, als ze met eerst gevan gen worden Ook het beheer van de glasaalbestanden wordt in Europa inmiddels als een speer punt gezien. Zevibel is nog steeds op zoek naar een nieuwe voorzitter. Van Liere blijft de algemene vergade ring voorzitten tot die gevonden is. Het dagelijks bestuur werkt met roulerend voorzitterschap. foto Lex de Meester Hij heeft al wel een beetje geoefend in een flight-simulator op de computer. „Maar dan mis je toch het gevoel." Roy hoopt in zijn eerste vlucht een zogenaam de hoge bocht te maken. „Je trekt het vliegtuig dan helemaal omhoog net zo lang tot hij vanzelf weer naar voren valt." Dat naar voren vallen doet het vliegtuig vanzelf door een verplicht inge bouwd veiligheidsmechanisme. De theorielessen zijn Roy erg goed beval len. „Vooral het contact met andere hoog begaafde kinderen was erg prettig." Eerder volgde hij al een andere cursus bij Facta: rationele zelfhandeling. Daar heeft hij naar eigen zeggen veel aan ge had. Roy heeft alweer een nieuwe uitda ging op het oog. „Ik ga denk ik beginnen met een cursus beleggen." DREISCHOR - Een 31-jarige automobilist uit de gemeen te Schouwen-Duiveland is donderdagmorgen met zijn au to in de sloot langs de Langeweg bij Dreischor beland na dat hij door onbekende oorzaak de macht over het stuur was verloren. De man kwam met de schrik vrij. Zijn auto raakte zwaar beschadigd. ZIERIKZEE - Een 52-jarige man uit Zierikzee is donder dagavond door de politie op het Eerste Weegje in Zierik zee aangehouden wegens rijden onder invloed. De man bleek 1,3 maal de toegestane hoeveelheid alcohol te heb ben genuttigd. Dat is hem op een boete en een rijverbod van twee uur komen te staan. ZIERIKZEE - De Schouwen-Duivelandse wethouders G van de Velde-de Wilde (openbare werken) en L. Ge- luk-Poortvliet (milieu en water)-geven vrijdag gezamen lijk het officiële startsein voor het slaan van een dam wand aan de Scheepstimmerdijk in Zierikzee. Dat doen ze door het onthullen van een bouwbord. Het slaan van de damwand is nodig voor de sanering van het terrein van Emulsion Holland en vormt de eerste aanzet tot de aanleg van een wandelboulevard langs Nieuwe Haven en Scheepstimmerdijk. De damwand wordt 177 meterlang. ZOUTELANDE - Een 16-jarig meisje uit de gemeente Veere is gisterochtend bij een aanrijding met een auto ge wondgeraakt Zij is met onbekende verwondingen overge bracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. Een 78-jarige automobilist uit de gemeente Veere wilde rechtsaf de We- rendijkeweg bij Zoutelande inrijden. Hij moest daarvoor het (brom)fietspad oversteken. De man zag niet dat het meisje op haar brommer over het fietspad reed. Vlak voor haar stak de automobilist over. Het meisje kon de auto niet meer ontwijken, botste tegen de wagen en viel. Zij is met een ambulance naar Vlissingen vervoerd. ZEEBRUGGE - Om uitbreiding van de voorhaven van Zeebrugge mogelijk te maken, gaat de Vlaamse regering eerst een vogeleiland in dezelfde haven herstellen en ver groten. Het eiland wordt opgespoten met 300.000 kubieke meter zand uit zee. De omvang groeit van vijf naar zeven hectare. Op het eiland nestelen soorten als visdief jes, gro te sternen en dwergsternen, volgens die bescherming ge nieten volgens de Europese regels. Om het de vogels naar de zin te maken, wordt het eiland nog afgedekt met schel pen en gedeeltelijk beplant met grassen. De werken zijn begroot op twee miljoen euro. Vlaanderen voelt zich ver plicht de maatregelen te treffen om te voldoen aan de Eu ropese Vogelrichtlijn. Zo wordt de weg vrijgemaakt voor het verharden van een al opgehoogd deel van de westelij ke voorhaven van Zeebrugge voor met name container overslag. vreest het ergste als minister Dekker haar plannen doorzet. Dan zijn nauwelijks initiatieven op basis van het ontwerpge- biedsplan Natuurlijk Vitaal mo gelijk, om de toekomst van de streek veilig te stellen. Hij wijst onder meer het afblazen van (toeristische) woningbouwpro jecten, de ontwikkeling van be drijfsterreinen, de kwaliteitsim puls voor de recreatiesector en landschaps- en natuurontwikke- ling. Onfatsoenlijk Als lid van Gebiedscommissie vindt Provoost het verder onbe grijpelijk dat de minister het re sultaat van jarenlange inspan ningen in één klap van tafel dreigt te vegen. „Op zijn zachtst gezegd noem ik dit onfatsoenlijk, omdat alle be trokkenen - waaronder de ge meente, waterschap, provincie en de recreatiesector - het hier over eindelijk eens waren", al dus Provoost. Hij voegt er aan toe dat de ge meente Sluis samen met de pro vincie er alles aan zal doen om de minister op haar schreden te laten terugkeren. Verder is het hem onbekend of de aanwijzing als Nationaal Landschap ook financiële com pensatie uit Den Haag oplevert, omdat Dekker hierover met geen woord rept door Rinus Antonisse en René van Stee MIDDELBURG - Het ministe rie van Vrom blokkeert plannen voor nieuwe woningbouw - per manent en recreatief - in West-Zeeuws-Vlaanderen. Daar mee wordt ook uitvoering van het gebiedsplan voor de regio op scherp gezet. Minister Dekker van VROM wil in haar nieuwe nota Ruimte West-Zeeuws-Vlaanderen aan wijzen als Nationaal Landschap (net als Walcheren en de Zak van Zuid-Beveland). Zo'n regio geldt dan als 'kwetsbaar ge bied' Daar is grote terughou dendheid geboden met bouwac tiviteiten. Gedeputeerde H. van Waveren (CDA, ruimtelijke ordening) is uiterst bezorgd over deze ont wikkeling. Het kan betekenen dat West-Zeeuws-Vlaanderen op slot gaat Geen uitbreiding van recreatieve bebouwing, zo als plan Cavelot, geen aanleg van Sluis-aan-Zee (jachthaven in combinatie met huizen). Hij werd hierover gisteren in de Statenvergadering aan de tand gevoeld door H. Smits (Zeeuws Belang) Zij vroeg zich af of de gedeputeerde overdrijft. Vol gens haar gaat West-Zeeuws- Vlaanderen bepaald niet op slot; zo kan er in een gebied dat Na tionaal Landschap is, wel een nieuwe jachthaven aangelegd worden. Van Waveren zei dat de goede bedoelingen van een Nationaal Landschap doorkruist worden door de beperkingen die erdoor opgelegd worden. „In kwetsba re gebieden mag geen nieuwe verstedelijking plaatsvinden." Hij noemde de opstelling van Vrom een bom onder het ge biedsplan. „Het is een heel ver keerde zaak als beperkingen voorop staan, in plaats van ont wikkelingsmogelijkheden. Een duidelijk signaal van de provin cie is op zijn plaats." De gedeputeerde liet weten dat hij met minister Dekker over de aanwijzing van Zeeuwse regio's tot Nationaal Landschap heeft gepraat. Hij vond het opmerke lijk dat er tussen wat de be windsvrouw zegt en haar ambte naren schrijven verschillen be staan. Daarover wil Van Wave ren helderheid. De Sluisse wethouder J. Pro voost (ruimtelijke ordening) SEROOSKERKE - Peuterspeel zaal De vrolijke keet in Seroos- kerkc staat vrijdag 19 maart in het teken van een kinderkleding- beurs. De beurs is toegankelijk van 15.15 tot 16.30 uur. Niet al leen zomerkleding wordt aange boden (tot twaalf jaar), maar ook speelgoed en boekjes. BRUINISSE - De Petrus Da- theenstichting houdt vanavond om 19.30 een samenzangavond in het kerkgebouw van de Gere formeerde Gemeente in Neder land in Bruinisse. Er worden psalmen uit de bun del van Petrus Datheen (1566) gezongen. Verder houdt predi kant A. Schulting een meditatie en verzorgt H. Guiljam een inlei- ding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 59