Romantiek als handelswaar Onzichtbare steden rijke inspiratiebron PZC Ronddwalen in Mobiel Wonderland Chileense marine p wil vier Nederlands! fregatten overneme Gent bouwt nieuwe stad rond centrum Flanders Expo Provincie begint met bestrijding Japanse oester kunst Valentijnsdag Biograaf Prick geeft lezing in Middelburg over Van Deyssel Jaarvergaderi in teken van Plan Tureluur zaterdag 14 februari 2004 MIDDELBURG - De provincie wil nog vóór de zomer een ac tieplan ter bestrijding van de oprukkende Japanse oesters in de Deltawateren. Gedeputeerde A. Poppelaars (CDA, visserij en aquacultuur) deelde dit gisteren mee in de Statenvergadering. WD'er G. van den Ouden- Zwart stelde er vragen over. De grootste problemen met het in 1964 geïmporteerde uitheem se schelpdier doen zich in de Oosterschelde voor. In bijna 25 jaar groeide het creuzesbestand op de platen van 50 naar bijna 700 hectare. Ook op de dijk- glooiingen en onder de laagwa- terlijn liggen grote velden Japan se oesters. Hoeveel is nog niet precies bekend. De oprukkende schelpdieren hebben zich ook in de Grevelingen genesteld, waar ze een extra bedreiging vormen voor de platte (Zeeuwse) oester, die daar ondanks de oesterziek te Bonamia weet te overleven. Ze zijn eveneens gesignaleerd in de Westerschelde Den Ouden wees erop dat, als het doorlaat- middel in de Zandkreekdam in gebruik komt, ook in het voor de recreatie belangrijke Veeree Meer ernstige problemen kun nen ontstaan. Ze drong aan op maatregelen. Gedeputeerde Poppelaars erken de dat de opmars van de Japan se oester een halt toegeroepen moet worden. Hij gaf aan dat de creuzes voedsel wegnemen van andere schelpdieren als mossels en kokkels. Ook wordt het biolo gisch evenwicht verstoord. De verscheidenheid aan planten en dieren neemt af, doordat de Ja panse oester andere soorten ver dringt. Bovendien leveren de messcherpe zijkanten van de oes ters gevaar op voor recreanten (watersporters duikers). De gedeputeerde herinnerde er aan dat er verschillende ideeën op tafel liggen om de oesters uit de Deltawateren te verwijderen. Hij kondigde breed overleg aan om tot de beste (en meest betaal bare aanpak) te komen. „Binnen enkele maanden moeten we spij kers met koppen slaan", aldus Poppelaars. door Raymond de Frel Een love menu, een private dining room, cupido-feesten, sms-dating- party's... Je kan het zo gek niet beden ken of het wordt vandaag gehouden. Va lentijnsdag, de dag van de liefde, is hoofdzakelijk een commerciële aangele genheid. Daar is veel belangstelling voor, meldt de Koninklijke Horeca Ne derland. Terwijl een onderzoek van het bureau De Vos en Jansen juist het tegen deel beweert. Valentijnsdag valt dit jaar op zaterdag, wat het voor veel romantici mogelijk maakt om de geliefde te trakteren op een heerlijk, romantisch weekend in een sfeervol hotel. Volgens de Koninklij ke Horeca Nederland bieden hotels dit weekend vaak speciale tarieven en ar rangementen, met champagne en uitge breide ontbijten op de kamer. Hotel De Logerij in Renesse kent geen Valen- tijnsaanbiedingen, maar merkt deson- danks dat het aantal boekingen voor dit weekend meer dan behoorlijk is. „We hebben alleen nog wat dnepersoonska- mers over. Voor dit weekend hebben we heel veel reserveringen gekregen via www.nachtjeweg.nl. Wij varen dus wel bij Valentijnsdag, al was het voor ons gunstiger geweest als het op vrijdag had gevallen. Dan hadden de mensen namelijk twee overnachtingen geboekt. Maar goed, op een doordeweekse dag was het met zekerheid een stuk minder druk geweest", zegt Marcia van Goor van De Logerij Voor bioscoop Cinecity in Vlissingen is het samenvallen van de zaterdag en Va lentijnsdag helemaal niet zo'n voordeel. „Bij ons is het op zaterdag altijd al druk Als Valentijnsdag op een week dag valt, levert dat ons meer inkomsten op Dan draaien we bij wijze van spre ken een dubbel weekend", reageert be- Vooral jongeren doen aan Valentijnsdag. Naarmate de jaren vorderen, neemt het romantische gevoel langzaam af. foto Peter Nicolai drijfsleider Ed Geldof, Cinecity heeft dit jaar geen speciale acties. „Andere ja ren hadden we bijvoorbeeld een 'twee voor de prijs van één actie' en deelden we rozen uit. Daar verdienen we nu, op zaterdag, toch niets extra's mee." In Cinecity is dit jaar dus met na te gaan of de drukte te maken heeft met Valentijnsdag. Uit onderzoek van het bureau De Vos en Jansen blijkt dat in 2004 slechts zeventien procent van de Nederlanders bij de dag van de liefde stilstaat. Vorig jaar was dat nog twintig procent. Ondervraagden tot 25 jaar zijn het meest romantisch aangelegd. Veertig procent geeft aan iets aan Valentijns dag te doen, terwijl nog geen tien pro cent van de zestigplussers hun liefde op 14 februari betuigt. In de Temeuzense cadeaushop Dikoi Cards en Gifts is het volgens verkoop ster Marieke Kleuskens verliefde meis jes en jongens troef. „Het wordt ieder jaar iets meer, telkens wordt het weer iets grootser aangepakt. Dit jaar zijn de knuffelbeertjes en grote wenskaarten de echte Valentijntoppers. Ja, met name de grote formaten, want je wilt toch la ten blijken hoeveel je van iemand houdt?" Kleuskens kan de cijfers van De Vos en Jansen dus niet beamen. „Wij starten begin januari al met de verkoop van Va- lentijnartikelen. Het is zeker een com mercieel feest, maar anderzijds is het toch ook heel leuk om iets van je gelief de te krijgen?" De tafeltjes van steakhouse De Lachen de Koe in Goes zijn voor vanavond al twee weken volgeboekt, meldt uitbater Wim Jeremiasse. „Normaal gesproken hebben we wat meer reserveringen voor grote groepen, nu draait het vooral om tafels voor twee personen. Wij serveren nog wel een speciaal Valentijnsmenu, maar het is maar afwachten of dat loopt. Zes jaar geleden viel Valentijns dag ook op een zaterdag. Toen hadden we ook een speciaal menu samenge steld. De tent zat helemaal vol, maar niemand heeft naar dat speciale menu gevraagd." Bert Penning van bloemenhal De Eeuwi ge Lente uit Hoek brengt vandaag in Midden-Zeeuws-Vlaanderen geen be zorgkosten in rekening. „Dat loopt al tijd vrij goed. De winterperiode is voor bloemisten toch komkommertijd, dus is Valentijnsdag altijd een mooie opste ker." Desondanks verwacht Penning een min dere omzet dan andere jaren Zijn ver klaring is niet alledaags: ..Valentijn is de dag van de geheime liefde En op je vrije zaterdag is het een stuk lastiger om je geheime liefde, buiten medeweten van je vrouw, een bloemetje te geven. Is het niet?" door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - In De onzicht bare steden vertelt de Italiaanse schrijver Italo Calvino hoe ont dekkingsreiziger Marco Polo aan keizer Kubla Khan een be schrijving geeft van alle steden die hij heeft bezocht. Niet alleen behoort Calvino's roman tot hun favoriete boeken, de Middel burgse galeriehouders, Corian de Dfeu en Lonneke Pastoor hebben goed begreped "dat het een vruchtbare inspiratiebron kan zijn voor beeldend kunste naars. De Dreu en Pastoor hebben zes tien kunstenaars benaderd met de vraag of ze werk wilden ma ken gebaseerd op De onzichtba re steden Zelf zijn ze ook aan de gang gegaan. Het resultaat is tot en met 12 april te zien in hun galerie Depot aan het Zanddorp in Middelburg. „De tekst is heel beeldend, om dat het boek grotendeels bestaat uit beschrijvingen van steden", verklaart Pastoor. „Wij hebben meteen gedacht aan kunste naars die iets hebben met archi tectuur en die werken in de sfeer waarvan wij denken dat die met het boek is verbonden. Sommigen kenden het boek, maar velen niet. Allemaal von den ze het geweldig. Het is wel mooi als blijkt dat je zoiets kunt aanreiken." Tweelingprincipe Calvino groepeert de steden die Marco Polo beschrijft in catego rieën met namen als 'De steden en de herinnering'. 'De steden en de doden' of 'De verborgen steden'. Elke stad heeft de naam van een vrouw. Pastoor en De Dreu hebben de kunstenaars ge vraagd iets te doen met twee ste den uit de categorie 'De steden en de ogen': Bauci en Moriana. Zo geeft Yvonne van der Velden met een kleine print op doek een prachtige verbeelding van het tweelingprincipe uit de beschrij ving van Monana. Verplicht was het niet. Sommi ge kunstenaars hebben andere hoofdstukken uitgekozen, zoals Léanne Kempees die met olie verf en inkt op doek vier teke ningen heeft gemaakt van de stad Raissa, een 'trieste stad, waarin een onzichtbare draad loopt die het ene levende wezen voor een ogenblik met het ande re verbindt om dan weer los te gaan zodat iedere seconde de ongelukkige stad een gelukki ge stad bevat die niet eens weet dat ze bestaat'. Verkeersbord Andere kunstenaars hebben zich laten inspireren door de reis van Marco Polo, die in het boek van Calvino meer een men- door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Vormgeefster en illustratrice Léanne Kem pees (24) werkt graag aan de hand van een thema. Dat kan door anderen worden aange reikt, zoals bij De onzichtbare steden, of ze legt het zichzelf op. In De Drukkerij in Middelburg toont ze werk dat is geïnspi reerd door Alice in Wonderland van Lewis Carroll. Kempees is in Middelburg gebo ren en getogen. Vorig jaar stu deerde ze af aan de academie voor kunst en vormgeving in Den Bosch, waarna ze een eigen bureau voor vormgeving is be gonnen in Rotterdam. Haar afstudeerproject was ge wijd aan Carrolls beroemde boek. „Ik verzamel uitgaven van dat boek", vertelt ze. „Hetzelfde verhaal wordt steeds opnieuw geïllustreerd door andere kun stenaars en vormgevers. Dat is natuurlijk interessant als je zelf op dat gebied bezig bent. Ik heb mijn eindexamenscriptie ge schreven over Alice in Wonder land en er ook mijn afstudeer project aan gewijd. Al met al ben ik een jaar met het onder werp bezig geweest." Twee ingangen Dat heeft een schitterend kunst werk opgeleverd. Kempees heeft een Mobiel Wonderland ge schapen Op het binnenplein van De Drukkerij staat een gro te kartonnen doos. Het is eigen lijk een gebouwtje met twee in gangen. Wie er instapt loopt let terlijk een wonderwereld bin nen. Op de wanden heeft Kem pees in zwarte lijnen een aantal episoden uit Alice in Wonder land verbeeld. Sommige van de illustraties lopen door op de vloer. De zes illustraties die op de binnenwanden van de doos staan, hangen - in inkt op doek - ook op de wand van het bin nenplein, naast nog elf tekenin gen. „Een illustrator werkt meestal tweedimensionaal", verklaart Kempees. „Het streven is altijd een tekening te maken waar de kijker als het ware wordt inge trokken Met mijn Mobiel Won derland heb ik dat letterlijk ge daan. Het is een tekening waar in iedereen echt kan ronddwa len Je bent even afgesloten van alles om je heen." Kempees tekent graag mensen en huizen. Gezien dat laatste onderwerp ligt het voor de hand dat ze is gevraagd voor het project De onzichtbare steden ..Ik heb gekozen voor het ver haal over de stad Raissa, omdat die twee onderwerpen daarin samenkomen. Het gaat over een naargeestige stad met droef geestige mensen waar zich toch af en toe een vrolijk moment voordoet. Dat vond ik een mooi gegeven, omdat het iets is wat ik herken Iedereen kan dat om zich heen zien. Ik hou van zulke concrete en realistische onder werpen. Het moet mij niet te ab stract zijn." Expositie: Léanne Kempees: Mo biel Wonderland, t/m 28 februari in De Drukkerij in Middelburg, tij dens winkelopeningstijden. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - De Chileense marine heeft belangstelling voor de overname van vier Ne derlandse fregatten. Met de ver koop die in de loop van maart zijn beslag moet krijgen, is naar schatting 350 miljoen dollar (on geveer 275 miljoen euro) ge moeid. De vier fregatten die hoogst waarschijnlijk naar Chili gaan, zijn de luchtverdedigings-fregat- ten Jacob van Heemskerck en Witte de With en de multipurpo- se-fregatten Abraham van der Hulst en Tjerk Hiddes. Al deze schepen zijn bij de Koninklijke Schelde Groep (KSG) in Vlissin gen gebouwd De L-fregatten zijn sinds 1986 in dienst van de Koninklijke Ma rine en de twee M-fregatten zijn eind 1993 aan de Nederlandse vloot toegevoegd. De L-fregat ten worden vervangen door nieu we luchtverdedigings- en com mandofregatten. De M-fregat- ten worden afgestoten vanwege bezuinigingen op Defensie. Of het bij de verkoop van twee M-fregatten blijft, is nog de vraag. Op verzoek van de Twee de Kamer werkt het ministerie van Defensie aan een studie over de toekomst van de Konink lijke Marine en welke rol opper vlakteschepen daarin moeten spelen. Het onderzoek is naar verwachting in april gereed- In de Tweede Kamer leeft het idee nog twee M-fregatten van de hand te doen en te vervangen door vier nieuw te bouwen kor vetten. Die zijn goedkoper in ex ploitatie en beter geschikt voor de uitoefening van kustwachtta- ken. De Schelde in Vlissingen en wapenleverancier Thales Ne derland hebben bij de politiek ook aangedrongen op deze op dracht, omdat anders een gat dreigde in de orderstroom, wat het einde van het Nederlandse marinebouwcluster zou kunnen betekenen Inmiddels is de situala, derd, omdat De Schel OR heeft op de bouw var.rq vetten voor de Indonesia rine. De overdracht van de q gatten aan Chili begint planning in juni 2005 n#| levering van de Abrah» der Hulst, gevolgd ir. oosfo 2005 door de Jacs Heemskerck. De Witte; en Tjerk Hiddes gaan ai r. wachting in augustus! april 2007 over. Zoals k, naar uitziet houdt deKoq ke Marine tien fregattai zes M-fregatten en vierlij dedigings- en command:; ten. Beroepenmarl in Terneuzen TERNEUZEN - Het R0C: terschelde in Terneuzen 1 vandaag een onderwijs-a roepenmarkt. De markt a pend van 10.00 uur tttj uur. Er zijn ook standsta door de sector Educatit Contract en Project Isa Begeleiding Langdungï zen Ook bedrijven en ia gen werken mee. Er zijn da straties, onder meer vanq gen, koken, kappen er (Advertentie) jjltiSf Hierbij deletlervoa &f' 4Es DVD-spaarac f PZC. Iederedaow JUHM er een andere letsrij db krant die samen het woord vormen. Deze actie loopt tee i maand februari. Alleen or spaarzegels uit de krant o: spaarkaarten zijn geldig. Sf staan op zaterdag in de te februari Léanne Kempees heeft vier tekeningen gemaakt van de trieste stad Raissa. tale dan een daadwerkelijke tocht is. Aan de gevel van de ga lerie heeft Roger Jungbauer een verkeersbord gehangen, waarop staat: 'Reizen 0 km Je hoeft niet ver te gaan om diep te gaan'. Be halve van beeldhouwers en schil ders is in Depot ook werk te zien van vormgevers. Zo ver beeldt Barbara Voit de aaneen schakeling van steden in kettin gen en heeft Calvino's boek Syl via Merechmann en Berith Kei- ser ideeën aangereikt voor hand- en schoudertassen. Naast van de genoemde kunste naars is werk te zien van Cobi Boone, Catalijn van Broekho ven, Aagje Feldbrugge, Gerard Goossens, Karelien van IJssel- dijk, Bert Kersten, Paul Knof- lach, Jikke Nales, Jan van der Putten en Anneke Schenk. Expositie: De onzichtbare steden, t/m 12 april in galerie Depot in Middelburg, open zo en ma van 14-17 uur. MIDDELBURG - Biograaf Har ry G.M. Prick vervolgt dinsdag in Middelburg de reeks lezingen over biografieën van de Stich ting Literaire Activiteiten Zee land met een betoog over Lode- wijk van Deyssel. Prick is au teur van de tweedelige biografie over deze beroemde tachtiger. De biografie staat dit jaar in het zonnetje bij de SLAZ. Eerder zijn lezingen gegeven over on der anderen Jan Hendrik van Dale, Multatuli en P.C. Boutens. Nu is de beurt aan Van Deyssel (1864-1952). Zeer bekend is zijn roman Een liefde (1888). Zijn 'scheldkritie ken' maakten Van Deyssel tot een gevreesd literair criticus De biografie die Prick over Van Deyssel heeft geschreven, be slaat ruim tweeduizend bladzij den. Deel één, In de zekerheid van eigen heerlijkheid, gaat over zijn leven tot 1890. In het vorig jaar verschenen tweede deel, Een vreemdeling op de we gen, komt de periode 1890-1952 aan bod. De lezing wordt gegeven in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. Aanvang: 20 uur. door Kris Naudts GENT - De stad Gent wil in sa menwerking met de privé-sec- tor een geheel nieuw futuris tisch stadsdeel uit de grond stampen op de terreinen rond de beurshallen van Flanders Expo. De uitvoering van de plannen is gespreid over een periode van twintig jaar. De bijna twintig jaar geleden op getrokken hallen van Flanders Expo gaven Gent een nieuw eco nomisch elan. Al die tijd heeft het stadsbestuur denkwerk ver richt om veel meer te doen met de grond van het voormalige vliegveld van Sint-Denijs-West- rem, waarop Flanders Expo werd gebouwd. Het studiewerk is samengebracht in een zogehe ten masterplan 'Handelsbeurssi te'. Dat voorziet in de bouw van een nieuw volwaardig stadsdeel met eigentijdse hoogwaardige voorzieningen. Volgens planologen is het een unieke locatie, gelegen tussen de R4-West. de grote ring rond Gent, de autoweg E40, de spoor lijn en de Kortrijksesteenweg. „Er is niet alleen de gunstige lig ging ten opzichte van de stad maar ook ten opzichte van ande re economische centra als Rot terdam, Antwerpen, Brussel en Lille", zegt schepen van econo mische zaken D. Termont. „Het is daarom een strategisch pro ject in het Ruimtelijk Structuur plan Gent. Er zijn veel mogelijk heden om deze locatie breed en bovenregionaal op de kaart te plaatsen." Vrijetijdsactiviteiten Flanders Expo moet met ander half miljoen bezoekers per jaar zijn uitstraling en prominente plaats in het gebied behouden Het programma van de verdere ontwikkeling er rond omvat 165.000 vierkante meter kanto ren in de sector van biotechnolo gie en hightech, diverse vormen van vrijetijdsactiviteiten zoals bioscopen en een nieuwe con certzaal voor pop- en rockcon- certen, grootschalige handelsza ken en, indien mogelijk, het be tere genre vanwoningbouw De ontwikkeling van de Han- delsbeuresite gebeurt via een pu- bliek-private samenwerking waarbij de huidige grondeigena- '5 .lm p| ren hun gronden inbrsf een zogenoemde graai Hoe snel of hoe traag zich zal ontwikkelen, lm ogenblik niet bekend. Heil bestuur houdt het op tk twintig jaar. Ikea De eerste spade zou ed de grond in gaan, met voor de bouw van een va van de Zweedse meubel Ikea. Ook de ïntematiosi ten van sportartikelen Dé heeft zich gemeld. van een rechtstreekse» tussen het centrum van# en Flanders Expo is aan de gang. KERKWERVE - DeZ«* deling van de Vereniging houd van Natuurmont houdt zaterdag 21 febrs jaarvergadering in de eet in Kerkwerve. AansH wordt een excursie j naar de zuidkust van wen-Duiveland, als o* van Plan Tureluur. Doel van Tureluur is boorden van de Ooste en in de nabije omgwjl groot vogel reservaat le os kelen. Naast de al bestaak lagen bij do Plompe Tons: gebied de Prunje vooreal deel al ingericht. In^M zijn lager gelegen g der verdiept zodat bra»1 rassen zijn ontstaan. Om een indruk te gevö' verscheidenheid van delijke resultaat wordffljj deze excursie ook de Kou» se Inlagen bezocht. Voorafgaande aan de f geeft beheerder A. Boor' tuurmonumenten eec ting op de achtergroo* het plan. het beoogde** en de rol van Natuurt»* ten daarin Het huishoudelijk i de jaarvergadering bep 13.45 uur in De Heen?®* Kerkwerve

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 52