tijksgeld voor veiligheid tunnel Kunst om dood te verwerken 11 Vissers moeten schade en diefstal tuig direct melden Munitie gevonden bij kinderboerderij irsele en Terneuzen krijgen anderhalf miljoen euro voorschot Na een week achter de stuurknuppel isje gewond aanrijding einig steun voor idee die cruiseterminal wns Deze maand 20% korting op onze glazen meubelen Man spuugt agent in het gezicht zeeuwse almanak Stom zc BEVELANDEN-THOLEN zaterdag 14 februari 2004 fpnnyvanGremberghe MlZEN - De gemeenten en Borsele krijgen kt Rijk een voorschot van iilf miljoen euro om de «rtlhulpverlening in de •rscheldetunnel mee te be- tbrugge breidt jeleiland uit »rr,f.F. - Om uitbreiding fc voorhaven van Zeebrug- gtlijk te maken, gaat de K regering een vogelei- dezelfde haven herstel- iwgroten. and wordt opgespoten 300.000 kubieke meter „'nestelen visdiefjes, gro- ian en dwergsternen, die inning genieten volgens lopese regels. Om het de snaar de zin te maken, het eiland nog afgedekt ceipen en gedeeltelijk be- imet grassen. Het werk eemiljoen euro. Vlaande- opt hiermee te voldoen Europese Vogelrichtlijn. J (Advertentie) eigentijdse jk op SI apen In de loop van het jaar moet dui delijk zijn wat het uiteindelijke budget voor de veiligheidsdien sten zal zijn. Burgemeester J. Lo- nink van Terneuzen sluit niet uit dat niet alleen Rijk, provin cie en gemeenten gezamenlijk dat budget voor rampenbestrij dingsdiensten bijeen zullen brengen, maar dat ook de NV Westerscheldetunnel. de exploi tant van de tunnel, een bijdrage moet leveren. Die bijdrage moet dan in de optiek van Lonink niet geput worden uit de tolgel den. Lonink maakte donderdag deel uit van de Zeeuwse delegatie die in Den Haag overleg voerde over de tunnelveiligheid met de bewindslieden Remkes (Binnen landse Zaken) en Peijs (Verkeer en Waterstaat). De groep be stuurders stond onder leiding van commissaris van de konin gin W. van Gelder, die na afloop van het overleg meldde dat een nieuw onderzoek wordt opgezet naar de noodzaak van een be roepsbrandweer voor de Wester scheldetunnel. Volgens Lonink zal dat onder zoek zich niet alleen beperken tot de tunnel. Ook de brandweer zorg voor bedrijven en bijvoor beeld de scheepvaart op en rond de Westerschelde zal in die stu die worden meegenomen. Aanrijtijd „Wat ook is afgesproken is dat het Rijk, voordat die studie wordt opgepakt, de gemeente zal laten weten welke aanrijtijd voor hulpverleningsdiensten aanvaardbaar wordt geacht. Nu wordt de Europese norm van tien minuten aangehouden. Als het kabinet stelt dat vijftien mi nuten ook aanvaardbaar is, heeft dat onmiddellijk conse quenties voor de kosten van de korpsen." Die kosten zijn voor Terneuzen nu al eigenlijk onaanvaardbaar hoog. „Doordat er in onze ge meente, naast de tunnel, elf be drijven zijn met een groot veilig heidsrisico zijn we nu al per in woner op jaarbasis 55 euro kwijt voor brandweerzorg. Lan delijk is dat gemiddeld 39 euro per inwoner. Als we doorgaan met de professionalisering van onze korpsen, een proces dat al is ingezet, komen we straks uit op een bedrag ver boven de 70 euro per inwoner. Spreek je over een gezamenlijke verant woordelijkheid voor de tunnel veiligheid, dan vind ik dat ook de kosten voor die veiligheid ge zamenlijk moeten worden gedra gen. Het aangekondigde onder zoek, dat voor de zomer klaar moet zijn, kan op dit vlak uit komst bieden", aldus Lonink. De gemeente Terneuzen spreekt volgende week met Borsele over de besteding van het voorschot. TELANDE - Een 16-jarig (uit de gemeente Veere is pchtend bij een aanrijding (en auto gewondgcraakt. Del onbekende verwondin- Mgebracht naar het zie- sin Vlissingen. U-jarige automobilist uit lente Veere wilde rechts- 'erendijkeweg bij Zoute- pijden. Hij moest daar- J(brom)fietspad overste- Ie man zag niet dat het op haar brommer over fcpad reed. Vlak voor lak de automobilist het iover Het meisje kon de iet meer ontwijken, botste Ue wagen en viel. Zij is ïambulance naar Vlissin- voerd Als het weer meezit, stijgt Roy van Hiele vandaag zelf op met een Cessna. door Jeroen Boer GAPINGE - De zestienjarige Roy van Hiele uit Gapinge heeft nog nooit gevlo gen. Toch stapt hij vandaag, als het weer meezit, in Lelystad in een Cessna en stijgt hij zelfstandig op. Precies één week geleden rondde hij met goede cijfers zijn theorie af. Roy volgt de vliegcursus via de hoogbe gaafdenorganisatie Facta. „Ik heb er echt zin in." Elf weken lang reisde Roy voor zijn theorielessen af naar het CAE opleidingsinstituut in Hoofddorp. Daar volgde hij de cursus samen met acht andere hoogbegaafde kinderen va riërend in leeftijd van negen tot zeven tien jaar. Daarnaast volgde nog één ouder de cursus. „De kinderen hadden be tere cijfers dan de volwassene", merkt Roy glimlachend op. Hij is begonnen met de vlieglessen, omdat hij een uitdaging zocht. Dat kan zijn middelbare school hem niet bieden. Doordat Roy hoogbegaafd is, is de lesstof op school niet motiverend genoeg. Door dit gebrek aan motivatie is hij afgezakt van het vwo naar de vmbo. „En als je vraagt of je extra lesstof krijgt, om het in teressant te houden, krijg je dat niet. Haal eerst maar eens goede cijfers, zeg gen ze dan." Daar zit volgens hem het probleem met hoogbegaafde kinderen. „Mensen begrijpen het niet. Ze hebben hoge verwachtingen van je doordat je hoogbegaafd bent. Maar ik interesseer me niet voor de stof op school. Dat ver oorzaakt dan problemen", vertelt hij. In de vliegcursus kon hij de afgelopen tijd wel zijn interesse kwijt. „Het is echt een uitdaging." Roy en zijn ouders moesten er wel veel voor over hebben. Elke week moest hij naar Hoofddorp gebracht worden. Een rit van tweeënhalf uur. „Er is in Zeeland gewoon niets geregeld voor hoogbegaaf de kinderen", vertelt hij.„Zo was ik van plan om naast school de havo op de avondschool te doen. Maar dat kon niet." Luchtdoop Hij ziet erg uit naar zijn luchtdoop. Zijn moeder houdt haar hart vast. Wel geeft hij toe een beetje zenuwachtig te zijn. „Maar het gaat wel goed komen. Er zit een instructeur bij, dus die kan ingrijpen ü'nusAntonisse ffUBURG - In het onder- naar de economische te stbaarheid van de Wester ly Container Terminal I'»k de haalbaarheid van "Merschelde Cruise Termi- •orden bekeken. Uw motie haalde G. van «ifssen (D66) gisteren in de ""frgadering een oud idee ■kast. (Advertentie) OAG Hoqewhoot Btabaïl* Vandaag ,0 00 -IS-»0 uui In 1999 lanceerde Zeeland Seaports het plan voor aanleg van een cruisterminal bij de Vlis- singse Buitenhaven/ Stationsge bied. Studenten van de Hoge school Zeeland voerden er drie onderzoeken naar uit. Van het plan werd vervolgens niets meer vernomen. Zeeland Seaports wijdde alle aandacht aan de containerterminal Van der Giessen vond een nieu we poging alleszins de moeite waard. „Het havengebied van Vlissin gen leent zich vanwege de lig ging uitstekend voor het stimule ren van het toerisme in Zeeland. Het ligt ook op een punt waar verschillende toeristische vaar routes passeren." Ze merkte op dat toerisme een sneller groeiende economische activiteit zal zijn dan container overslag. Geen bijval Veel bijval voor haar suggestie kwam er niet. Wel merkte gede puteerde G. de Kok (PvdA, eco nomie en recreatie) op dat de kansen voor een cruiseterminal zeker aan de orde komen in het nieuwe Sociaal-Economisch Be leidsplan. Daarin worden de mogelijkhe den om de Zeeuwse economie te versterken - anders dan door een containerterminal - op een rij gezet. Na die toezegging trok Van der Giessen haar motie in. pagina 15: besluit studie WCT door Freek Janssen THOLEN - Jezelf uitdrukken in kunst kan voor mensen een mid del zijn om beter om te gaan met verlies. In het Kunstcen trum in Tholen is sinds gisteren de fototentoonstelling 'De dood verbeeld' te zien. Daar hangen foto's van kunstwerken, ge maakt door mensen met een le vensbedreigende ziekte en men sen uit hun omgeving. De stichting Vrijwillige Termi nale Zorg (VTZ) haalde de ten toonstelling naar Tholen. De kunstwerken zijn eenmalig geëx poseerd in Utrecht. Nu gaan ze het land door als fototentoon stelling. Regiocoördinator J. Heijboer: „Het zijn heel persoonlijke wer ken. De kunstenaars wilden ze liever niet te lang uit handen ge ven." De VTZ hoopt met de tentoon stelling wat meer bekendheid te krijgen onder de Tholenaren. De vrijwilligers die bij de stichting zijn aangesloten, geven begelei ding in de laatste levensfase, zo wel voor de patiënten als hun omgeving. Wat opvalt aan de kunstwerken, is dat ze aller minst alleen over verdriet gaan. Sommige zijn opvallend bontge kleurd, vrolijk zelfs. Hoop Heijboer: „Veel van de werken gaan over hoop en berusting. Het maken van een kunstwerk heeft veel mensen geholpen om Veel werken op de tentoonstelling gaan over hoop en berusting. het verdriet een plaats te geven. Het was een keerpunt, waarna ze het licht weer zagen." Bij alle foto's krijgen bezoekers achtergrondinformatie. Over de maker, de patiënt en een korte omschrijving. Bij het werk van VTZ-vrijwilligster A. den Hee- ten is te lezen: „Je kunt zo een zaam zijn als je het bericht hebt gekregen dat je ongeneeslijk ziek bent. Het is zo raar dat de wereld doorgaat met de dagelijk se dingen terwijl jouw wereld stilstaat. Je zou dan in jezelf wil len kruipen. Gelukkig komt er weer een dag dat je ogen naar buiten gericht worden. En het is (Advertentie) (mits besteld in februari) Glashandel Moerstee 0113-341688 Nw. Kerkstraat 10a, Kapelle-Biezelinge door Mieke van der Jagt THOLEN - Vissers moeten scha de door stroperij, diefstal en ver nielingen aan vistuigen meteen melden. Zolang vissers in hun moedeloosheid pas aan het ein de van het jaar laten weten wat de droevige score is, is het moei lijk om er nog wat aan te doen. C. van Lierc, voorzitter van de Zeeuwse belangenvereniging voor beroepsvissers, Zevibel, liet dat gisteren tijdens de leden vergadering in Tholen weten. Vorig jaar is in de Oosterschelde en in de Grevelingen voor 57.665 euro aan schade geleden. Meer dan de helft van dat be drag is het gevolg van diefstal, de rest is veroorzaakt door van dalen. Op het Veerse Meer wer den schietfuiken gestolen en ver schillende malen werden de vis tuigen van palingvissers gelicht. Van Liere wilde niet naar de dui kers in het algemeen of naar hun organisaties wijzen, maar dat de meeste vernielingen en diefstallen in het duikseizoen plaatsvinden, zegt wel het een en ander. Van Liere riep de Nederlandse Onderwatersport Bond (NOB) op om er alles aan te doen de rot te appels uit de mand te verwij deren. Hij voegde er mismoedig aan toe dat uitgebreide voorlich ting over de zeekat in het NOB-clubblad niet heeft gehol pen. Het zeekattenbevrijdings- front is nog steeds erg actief in de Zeeuwse wateren. Vissers wordt aangeraden iedere over treding meteen te melden. Vaste vistuigen De vissers die met vaste vistui gen vissen, kunnen ook nog steeds niet juichen, Over het nieuwe beleid had Zevibel de Tweede Kamer nog willen advi seren, maar toen stroomden de vergunningsaanvragen al bin nen. Dat betekende opnieuw geen sanering van de vergunnin gen op de Oosterschelde, terwijl duurzame visserij door een be roepsgroep die in staat is de ver- anwoordelijkheid te nemen de hoofddoelstelling is. Volgens de voorzitter kan de beroepsgroep die verantwoorlijkheid niet ne men als te veel vergunningen zijn afgegeven Van Liere hield tijdens de alge mene vergadering ook een plei dooi voor. de labeling van wilde en gekweekte paling, analoog aan de labeling voor zalm. Nu weet de consument niet of hij een gekweekte of een wilde pa ling heeft. Feit is wel dat tegen over 4 miljoen kilo gekweekte paling per jaar, maar 500.000 ki lo gevangen paling staat. De vangsten kunnen dan misschien redelijk zijn, de prijzen zijn slecht omdat een gekweekte pa ling veel minder kost dan eentje die zijn kostje in de vrije natuur heeft gezocht. Aal visserij Enige tevredenheid was er op het gebied van de aalvisserij. Van Liere is blij dat de paling visserij nu eindelijk is erkend als een Europees belang. De maatregelen die in Europees ver band zullen worden genomen spitsen zich toe op voorzienin gen die geslachtsrijpe palingen in staat stellen uit te trekken. Al le Europese paling paart in de Sargassozee in de Atlantische Oceaan. De jonge glasaaltjes, komen naar Europa, waar ze binnen trekken tot in de kleinste pol dersloten, als ze niet eerst gevan gen worden. Ook het beheer van de glasaalbestanden wordt in Europa inmiddels als een speer punt gezien Zevibel is nog steeds op zoek naar een nieuwe voorzitter. Van Liere blijft de algemene vergade ring voorzitten tot die gevonden is. I Iet dagelijks bestuur werkt met roulerend voorzitterschap. foto Lex de Meester in noodgevallen." Hij heeft al wel een beetje geoefend in een flight-simulator op de computer. „Maar dan mis je toch het gevoel." Roy hoopt in zijn eerste vlucht een zogenaamde hoge bocht te ma ken. „Je trekt het vliegtuig dan helemaal omhoog net zolang tot hij vanzelf weer naar voren valt." Dat naar voren vallen doet het vliegtuig vanzelf door een ver plicht ingebouwd veiligheidsmechanis me. De theorielessen zijn Roy erg goed be vallen. „Vooral het contact met andere hoogbegaafde kinderen was erg prettig." Eerder volgde hij al een andere cursus bij Facta: rationele zelfhandeling. Daar heeft hij naar eigen zeggen veel aan ge had. Roy heeft alweer een nieuwe uitda ging op het oog. „Ik denk dat ik begin met een cursus beleggen." door Salva de Nooijer GOES - Op het terrein van de kinderboerderij op de Holland- sche Hoeve in Goes is onlangs munitie gevonden. De Explosie ven Opruimings Dienst (EOI)) heeft het advies gegeven de mu nitie te ruimen. Afgelopen zo mer zijn op het terrein van de Goese Golf eveneens explosie ven gevonden. Die munitie zou deze maand worden geruimd. De explosieven op de golfbaan zijn niet meteen geruimd omdat er volgens de EOD geen sprake was van een bedreigende situa tie. Bovendien zou een sluiting van de baan in de zomerperiode de Goese Golf veel geld kosten. Wel heeft de EOD ook hier het advies gegeven de explosieven te ruimen. De gemeente kijkt nu of beide ruimingen gecombineerd kun nen worden. Voor elk project geldt namelijk een eigen bijdrage van 2,5 euro per inwoner. In totaal komt dat neer op een bedrag van ruim ne gentig duizend euro per rui ming. De gemeente krijgt de rest van de kosten voor een deel vergoed. T. Eversteijn van het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft verklaard dat, als beide ruimin gen achter elkaar worden uitge voerd, deze als één project kun nen worden aangemerkt. Op de ze manier k hoeft de gemeente maar één keer een eigen bijdra ge te betalen. Ook zal-het aan sluitend op elkaar ruimen van de locaties minder transportkos-* ten opleveren. Ontploffing In de omgeving van het Goese Meer zijn al vaker wapens ge vonden. De EOD vermoedt dat de omgeving gebruikt werd om verzamelde munitie uit de Twee de Wereldoorlog tot ontploffing te brengen. Wat voor soort muni tie bij de kinderboerderij gevon den is, wil de gemeente nog niet kwijt. HOEK - Een 35-jarige automo bilist uit de gemeente Terneu zen is in de nacht van donder dag op vrijdag op het Tolplein van de Westerscheldetunnel in Hoek aangehouden voor dron ken rijden. De Temeuzenaar reed slinge rend door de tunnel en trok zo doende de aandacht van de poli tie. Toen ze hem aanhielden ver zette de man zich heftig en spuugde zelfs een stuk kauw gom in het gezicht van een van de politiemannen. Dat had hij beter niet kunnen doen. Hij kon mee naar het politiebureau in Terneuzen. waar zijn rijbewijs werd ingevorderd Ook kreeg de man een proces-verbaal. foto Willem Mieras fijn om te weten dat je gedragen wordt door de mensen om je heen en hun gebed." Ze noemt hem ook wel Imel- da Marcos, haar vriend, ivant hij heeft een schoenentic. Hij heeft meer schoeisel in de kast staan dan zij ooit in haar hele leven heeft gehad. Min stens een keer in de maand komt 'ie weer thuis met een nieuw paar, maar ook met een bos bloemen of een ca deautje, enkel om haar mild te stemmen. Mocht dat niet helpen, en dat is vaak het geval, dan heeft hij hele reeks smoezen om zijn aankopen bij haar te ver antwoorden. Deze week ook weer, toen hij met een veront schuldigende grijns een paar Van Bommels uit de doos toverde, gekocht in de uitver koop, maar toch nog schreeu wend duur. Het waren de stomste schoe nen die ze ooit had gezien; ze vroeg hem dan ook woest wat hem had bezield om ze te ko pen. Zijn antwoord was minstens zo stom als de schoenen: „Om dat de verkoopster zei dat ze me zo mooi stonden. RONDVLUCHTEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 51