39 Ex-leider Tsjetsjenië door aanslag gedood Beraad over Cyprus krijgt vervolg Nieuw Deel broncode Windows lekt uit 0ublin29 Oslo 5 Vogels Duitse kust onder de olie ESA lanceert website over weer Chinees wint lelijkheidswedstrijd Doden door mijn in Afghanistan Zoeken naar ouderdomsgen Mysterieuze branden in gehucht Sicilië Tijger bezwijkt aan vogelgriep Londen j 8erlijn19 f (JE©* Tl. iQ c mm*™"* Girona29 mm*vana' flrarm vanaf jandarbijev verdacht van banden met Al Qaeda Oorlogstuig krijgt ook romantische toepassing Op de vlucht voor de vlammen Fin Lipponen zou meedingen naar post Prodi Vluchtelingen Winterweer treft Turkije en Griekenland zaterdag 14 februari 2004 HAMBURG - Aan de Duitse Noordzeekust zijn zeker 1600 met olie besmeurde vogels aangetroffen. Volgens de Duitse zender NDR zijn al meer dan 350 dieren gestorven door de vervuiling voor de kust van Schleswig-Holstein. De Duitse autoriteiten vermoeden dat een illegale olielo zing door een schip de oorzaak is van het dierenleed ANP PARIJS - De Europese ruimtevaartorganisatie ESA heeft gisteren een internetpagina gepresenteerd waarop belang stellenden kennis kunnen nemen van de weersomstandig heden- en verwachtingen. Op de satellietbeelden zijn wol kenvelden boven de landkaart van Europa te zien De meteorologische informatie wordt voortdurend ver nieuwd en is afkomstig van Eumetsat, de intergouverne mentele organisatie voor de exploitatie van Europese sa tellieten. Het adres van de website is: http://weathertoday.esa.int. ANP/AFP SJANGHAI - Een Chinese man gaat gedurende drie maanden onder het mes van plastisch chirurgen, nadat hij een lelijkheidswedstrijd had gewonnen. Dat schreef de krant Shanghai Morning Post gisteren. De dertigjarige man ervaart zijn uiterlijk als een last. Vol gens eigen zeggen is hij ontslagen wegens zijn lelijkheid, en ook zijn privéleven lijdt er onder. De chirurgen zullen de man de komende tijd zodanig 'ver bouwen' dat hij gaat lijken op Lu Yi, een Chinees pop idool. AFP/ANP ALEISHIR - Twee mensen zijn gisteren in Alisheir in de Afghaanse provincie Khost om het leven gekomen toen bij een politiebureau een mijn van een afstand tot ontplof fing werd gebracht. Zes mensen raakten gewond. De mijn ontplofte voor een fotowinkel die in hetzelfde pand als het politiebureau is gevestigd. Ook gisteren voerden Amerikaanse gevechtshelikopters aanvallen uit op de bergen bij de provinciehoofdstad Khost, nadat daaruit 21 raketten op het vliegveld van Khost waren afgeschoten. Dat heeft het Afghaanse leger gemeld. Op het vliegveld raakte niemand gewond. AP LEUVEN - Belgische wetenschappers zeggen dichter te zijn bij de ontdekking van het gen dat de ouderdom be paalt. De onderzoekers denken dat de genetische informa tie wordt doorgegeven van vader op dochter en van moe der op zoon via het chromosoom dat de sekse uitmaakt. Het onderzoek, dat vandaag wordt gepubliceerd in het toonaangevende medische tijdschrift The Lancet, kan de zoektocht naar het ouderdomsgen gemakkelijker maken. Er bestaat volgens de wetenschappers van de universiteit in Leuven een verband tussen de lengte van zogeheten tel omeres, aan het uiteinde van de chromosomen, en het ouderdomsproces. ANP/AFP van onze redactie buitenland REDMOND - Delen van de ge heime broncodes van de bestu ringssystemen Windows 2000 en NT 4.0 zijn uitgelekt. Dat heeft producent Microsoft bevestigd. „Incomplete stukken van de broncode zijn op internet ver spreid. Dat ié illegaal en we ne men dit zeer serieus", zei een woordvoerder van de softwaregi gant tegenover The Washington Post. In de broncode staan de pro grammaregels zoals ze door een programmeur zijn ingevoerd. Zonder deze code kan een pro gramma niet gewijzigd worden. Computerkrakers kunnen in de broncode eventuele zwakke plekken in het besturingssys- ROME - De 39 inwoners van het door mysterieuze branden ge teisterde Siciliaanse gehucht Canneto di Caronia mochten gis teren weer naar hun huizen te rug. De inwoners kregen maan dag na de zoveelste brand de op dracht tot evacuatie. Sinds half januari werd het ge hucht getroffen door 'spontane branden', aanvankelijk alleen in tv's en huishoudelijke appara ten, later sloeg de vlam ook in ta pijten, meubels en elektriciteit skabels. Justitie heeft een fiks aantal ex perts op het fenomeen afge stuurd. Eerder hadden zowel de spoorwegen (er loopt een spoor lijn vlak langs de huizen), de elektriciteitsmaatschappij en de universiteit van Messina de branden diepgaand onderzocht. Hun speurwerk had gisteren nog geen enkel resultaat opgele verd. De bewoners begonnen aan sata nische opzet te denken en huur den zelfs een duivelsuitdrijver in. Een priester riep de bescher ming van de Heer in door de hui zen te zegenen. Na deze activitei ten en de komst van grote aan tallen binnen- en buitenlandse journalisten hoefde de brand weer na maandag niet meer in actie te komen GPD teem ontdekken en misbruiken. Oprichter en eigenaar Bill Gates heeft de broncodes van Win dows in het verleden het belang rijkste intellectuele eigendom van Microsoft genoemd De co des zijn auteursrechtelijk be schermd. De FBI is een onder zoek naar de bron van het lek be gonnen. Uit een verklaring die Microsoft eerder op de dag gaf naar aanlei ding van geruchten over het lek, blijkt dat de softwarereus niet zozeer bevreesd is over de bevei liging van Windows. „Als het gaat dm een klein deel van de broncode, dan gaat onze zorg eerder uit naar het intellectueel eigendom in plaats van de veilig heid." Microsoft is bang dat pro grammeurs de uitgelekte bronco de gaan gebruiken als basis voor een nieuw, goedkoop of gra tis besturingssysteem ANP CHONBURI - Een tijger in een dierentuin in Thailand is aan de gevolgen van vogelgriep bezwe ken, aldus de Thaise minister van Milieu Panyachatraksa gis teren. Het is niet duidelijk of het roofdier was besmet met het H5Nl-virus waardoor in Azië tot nu toe negentien mensen om het leven zijn gekomen. De tijger zat in een dierentuin in Chonburi, ten oosten van de hoofdstad Bangkok. Een ander besmet exemplaar herstelt van de ziekte. Volgens de minister is de tijger op 27 januari overle den. Viroloog Lance Jennings van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) zei tegen het persbureau Bloomberg dat het hem niet ver baasde dat een tijger is bezwe ken aan vogelgriep. Hij wees op de gevolgen van het virus voor mensen. Ook in tal van regio's in China is de ziekte opgedoken. De Sin gaporese krant The Strait Times meldde gisteren op gezag van on derzoekers dat besmettingen op een eendenboerderij in de zuide lijke regio Guangxi mogelijk door mussen zijn overgebracht. Op dat bedrijf werden de eerste besmettingen van vogelgriep in China geconstateerd. ANP/RTR (Advertentie) BASIQ AIR biedt voordelige vluchten tussen Nederland en frankrijk en Spanje. U vliegt met rocbm" met flïïOTft* va^ ,a.e; 99 ra zeel JfflHITO* van_ Kopenhagen IM vanaf V;_ c vanaf gew. -e /VUIlHi*' vanaf Stockholm gnnwpredactie buitenland DOHA - De voormalige Tsjetsj- „BSe president Zelimkan jandarbijev is gisteren in Qatar iz wdood, nadat een bom bij zijn fka auto was ontploft. Dat heeft de jé politie in de Qatarese hoofdstad Doha gemeld. i Ken woordvoerder van het mi- Bsterie van Binnenlandse Za- in Qatar bevestigde de dood m Jandarbijev tegen het offi ciële persbureau QNA. De zegs- jjan liet weten dat de dertienja- nge zoon van de oud-president door de aanslag werd gewond. De twee waren net terugge keerd van een gebedsdienst in t'j 0= moskee van Doha. S'! De Verenigde Naties hadden fendarbijev op de lijst mensen jeze: die vermoedelijk banden oderhouden met Al Qaeda, het erreumetwerk van Osama bin aden. Interpol was op zoek j<8 yar de Tsjetsjeen en Moskou aea y Qatar om zijn uitlevering ge rot raagd. en] De Russische inlichtingendienst k, SVR liet gisteren weten niets iet de aanslag te maken te heb- les ..De SVR noch zijn voorgan- p. de eerste hoofdafdeling van je Sovjet-Russische KGB, doen Bilke zaken meer sinds 1959", toe tldus generaal Laboussov van jssj ie dienst. er Onafhankelijkheid tadarbijev woonde sinds drie urm Qatar. Rusland betichtte al enkele jaren van het wer- ven van financiële steun in de om Arabische landen voor de strijd een onafhankelijk Tsjetsjenië Volgens Moskou nshij ook betrokken bij de gij- tóng van bezoekers van het 1111 Sorcost-theater in Moskou. Die tctie leidde tot de dood van on- jeveer 130 gegijzelden, onder re een Nederlandse vrouw, en wrtigTsjetsjeense terroristen. Jandarbijev werd in 1952 in Ka- rachstan geboren. Toenmalig dictator Stalin liet in 1944 grote aid poepen Tsjetsjenen naar Ka- zachstan deporteren. Na de dood van de sovjetleider keerde Jandarbijev met zijn familie te- rog naar Tsjetsjenië Jandarbijev was aanvankelijk dichter en schrijver en maakte in 1990 de overstap naar de poli tiek. Hij was partijideoloog en vice-president onder de Tsjetsj eense verzetsleider Dzjochar Doedajev. Nadat Doedajev in 1996 werd gedood door een Russische aan slag, volgde Jandarbijev hem tij delijk op als president. Verkiezingen Datzelfde jaar was hij delegatie leider van de Tsjetsjeense rebel len in onderhandelingen met de toenmalige president Boris Jelt- sin en premier Viktor Tsjer- nomvrdin van Rusland Jandar bijev stelde zich kandidaat voor de presidentsverkiezingen van 1997. die hij verloor van Asian Maschadov. Jandarbijev ontvluchtte Tsjetsjenië, kort nadat Russi sche militairen in 1999 de op standige deelrepubliek binnen vielen. in dat jaar zou hij ook be trokken zijn geweest bij de inva sie van Tsjetsjeense opstandelin gen in de deelrepubliek Dage stan. ANP/RTR/DPA van onze redactie buitenland NEW YORK - Een digitale leu gendetector die Israël heeft ont wikkeld in het kader van de ter rorismebestrijding wordt door een Amerikaans bedrijf op een heel ander terrein toegepast. Wie de Love Detector op zijn computer zet en zijn telefoon op de computer aansluit kan zien of degene met wie hij een af spraakje maakt, wel echt geïnte resseerd is. De liefde die de software in de stem waarneemt, wordt op het scherm uitgedrukt door een ma deliefje. Hoe meer passie, des te meer bloemblaadjes er verschij nen. Ontbreekt het aan passie, dan begint het bloempje te ver welken. Dat liefde een ingewik kelde zaak is, blijkt wel uit het feit dat de software achtduizend formules nodig heeft om zestien emotionele kenmerken te pei len. De liefdesverklikker is met be doeld om te controleren of onze partner nog wel om ons geeft. Er zullen waarschijnlijk weinig bloemblaadjes verschijnen bij gesprekken tussen mensen die el kaar al langere tijd kennen. Bij prille verliefdheden, waar het voor bedoeld is, werkt het programma 96 procent accu raat, zegt de maker, het bedrijf V Entertainment. De Lover Detector is gebaseerd op software die is ontwikkeld door het Israëlische bedrijf Ne- mesysco. AP boek direct oasiqair.com 0900-0737 (25 cl/min Ertetc 'es. excl. belastingen. "t°9wgen voorbehouden Rotterdam Airport PHNOM PENH - Cambodjanen vluchten naar de rivieroever om te ontkomen aan de vuurzee in een krottenwijk van de hoofdstad Phnom Penh. De brand verwoestte gisteren meer dan vijfhonderd houten optrekjes. Duizend mensen raakten dakloos, meldden de plaatselijke autoriteiten. foto Andy Eames/AP van onze redactie buitenland NEW YORK - De Grieks- en Turks-Cypriotische delegaties, al dagen bijeen in het VN-hoofd- kwartier in New York, zetten hun onderhandelingen over her eniging van het eiland voor 1 mei van dit jaar definitief voort. Dat meldden gisteren woord voerders van beide delegaties en zegslieden van de Turkse en Griekse overheid. Beide partijen willen vanaf vol gende week donderdag op Cy prus verder praten over een eer der nog door de Turks-Cyprio ten verworpen herenigingsplan van VN-baas Kofi Annan Ook de Europese Unie zal bij dit overleg 'als adviseur' worden be trokken. Annan krijgt van beide, sinds DUBLIN - De voormalige so ciaal-democratische premier van Finland, Lipponen, is in de race voor de functie van voorzit ter van de Europese Commissie. Dat zei de Ierse premier Ahern gisteren in een vraaggesprek met het Britse persbureau Reu ters. Ierland is EU-voorzitter. Vol gens Ahern zouden de lidstaten 'moeilijkheden' hebben met de enige andere bekende kandi daat voor de prestigieuze baan, de Portugese Eurocommissaris Vitorino Hij zou een iets te link se koers willen varen, suggereer de Ahern. Prodi treedt in novem ber af. Ahern noemde het verder van groot belang dat de unie nog voor de Europese parlementsver kiezingen van juni een akkoord bereikt over een nieuwe grond wet. Daarin moeten de regels zijn opgenomen voor het functio neren van de EU na de uitbrei ding met tien leden later dit jaar. ANP/RTR 1974 verdeelde. Cypriotische groepen de macht om knopen door te hakken over thema's waarover ze het niet eens kun nen worden, zo zei de VN-top- man gistermiddag in New York tegen verslaggevers. Diploma ten bij het VN-hoofdkwartier spraken van 'belangrijke voor uitgang'. Bij de komende ge sprekken in Nicosia zal namens de volkerenorganisatie gezant Alvaro de Soto aanwezig zijn. De regering van Turkije gaf de Grieks-Cyprioten eerder giste ren de schuld van de stagnatie in de gesprekken. Volgens een regeringswoordvoerder weiger den de Grieks-Cyprioten een VN-verklaring voor voortzet ting van het overleg te tekenen. Op het matje Eerder op de dag had een diplo maat zich nog optimistisch uit gelaten over de gesprekken tus sen de Grieks-Cypriotische pre sident Papadopoulus en diens Turks-Cypriotische ambtgenoot Denktash Andere dan in voor gaande dagen, gingen de ge sprekken in de nacht van don derdag op vrijdag urenlang door. Het overleg werd gister morgen evenwel gestaakt, waar op Kofi Annan persoonlijk bei de partijen op het matje riep. Papadopoulus en Denktash spra ken elkaar afwisselend direct of in indirecte sessies, waarbij VN-diplomaten tussen de twee heen en weer liepen. Op 1 mei treedt het Griekse deel van Cyprus toe tot de Europese GENÈVE - De VN-\ luchtelinge- norganisatie wil in de komende jaren twee miljoen vluchtelin gen in Afrika repatriëren. Woordvoerder Redmond is opti mistisch over de kans van sla gen. Het gaat in zeker negen be trokken landen beter. Dat biedt mogelijkheden voor de terug keer van gevluchte inwoners. Het is voor het eerst dat zo veel mensen kunnen terugkeren naar hun land. ANP/AFP Unie. Het streven van de VN, en de EU, is er evenwel op gericht een herenigd Cyprus te laten toe treden. Annan wil de gesprek ken uiterlijk 29 maart afgerond hebben. De beide gemeenschappen op Cyprus zouden zich op 21 april over de hereniging moeten uit spreken, zodat Cyprus daama- als één land kan toetreden tot de Unie. ANP/RTR/AFP/DP A De Acropolis in Athene is bedekt met een laag sneeuw. foto Petros Gïannakouris/AP van onze redactie buitenland ISTANBOEL - Turkije. Grieken land en Bulgarije worden ge plaagd door stormen en zware sneeuwval die de scheep- en luchtvaart lamleggen. Ook het wegverkeer ondervindt veel overlast van de sneeuw en is op veel plaatsen onmogelijk gewor den. Duizenden mensen zijn van de buitenwereld afgesloten door het winterse weer Vlak voor de Bosporus in de Zwarte Zee is de Turkse kust wacht op zoek naar 21 opvaren den van een vrachtschip dat gis terochtend in slecht weer ver ging. Aan boord van het schip, dat voer onder Cambodjaanse vlag, waren negentien Bulgaren en twee Oekraïnere. De zoekac tie wordt gehinderd door de ho ge golven. Door het slechte weer liepen gis teren ook twee vrachtschepen ten noorden van de Bosporus aan de grond. Alle 27 beman ningsleden zijn in veiligheid ge bracht. Donderdag waren al twee vrachtschepen ten noorden van de Dardanellen met elkaar in aanvaring gekomen. Een zee man wordt nog vermist. De Bosporus en de zuidelijker gelegen Dardanellen, de zeestra ten die de Zwarte Zee met de Egeïsche Zee verbinden, zijn voorlopig gesloten voor alle scheepvaart. Een veertigtal olie tankers ligt voor anker. Ook steden in het noordwesten van Turkije hebben veel last van het winterweer. Het vlieg veld van Istanboel was dicht en de scholen in de stad waren gis teren gesloten. In Bursa kwa men vijf mensen om nadat ze gif tige dampen van een kapotte ka chel hadden ingeademd. In het oosten van Turkije zijn meer dan tweeduizend dorpen van de buitenw.ereld afgesneden. De Griekse hoofdstad Athene was gisteren geruime tijd afge sloten van de buitenwereld door sneeuw en storm. De luchthaven was dicht. Ook in Heraklion op Kreta viel sneeuw. In Bulgarije werden gisteren de havens van Varna en Bourgas aan de Zwarte Zee gesloten De verwachting is dat het barre weer in de regio niet lang meer duurt. In het weekeinde zullen de temperaturen sterk stijgen. ANP/AFP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5