Alle wegen leiden naar Mozart Rondreis MIDDEN-AMERIKA PZC MS K M AS zaterdag 14 februari 2004 W13 Het duurt weliswaar nog enige tijd, maar dat maakt de Salzburgers niet uit. Elke gelegenheid die ze hebben om hun grootste exportartikel Wolfgang Amadeus Mozart onder de aandacht te brengen, grijpen ze aan. En in 2006 iihet 250 jaar geleden dat het muzikale genie in Salzburg werd geboren. •v-München Salzburg Fietsen door de stad -^OOSTENRIJK ■I I Salzburg Salzburg telt circa 145.000 inwoners en is een compacte stad. De meeste Neder- landse toeristen gaan er een dag naar toe vanuit een camping of logeeradres in de W omgeving Om de stad echt goed te ontdekken, dus ook 's avonds, is een overnach- mmÊÊ tmg het meest geschikt. Er is de hele dag door voldoende te beleven, veel musea zijn zelfs al om negen uur 's morgens open Het belangrijkste Mozartmuseum is het Mozart Geboortehuis in de Getreidegasse 9, tel. 0043-662 84 43 13. Dagelijks open van 9-18 uur, entree 5,50 euro Wie veel gaat zien in korte tijd en gebruik maakt van het openbaar vervoer, is A A voordeliger uit met de Salzburg Card. Salzburg is een fietsvriendehjke stad. Toeristen kunnen op verschillende plaatsen rijwielen huren om tochten te maken, al dan niet met een gids. In Oostenrijk wordt in toene mende mate in de grotere steden gefietst, omdat het steeds moeilijker is de auto te parkeren. Slot Hellbrunn is per april dagelijks open vanaf 9.00 uur De sluitingstijd varieert, is in april en oktober 16.30 uur, maar 's zomers soms 22.00 uur. De entree is 7 euro, de tuinen zijn gratis toegankelijk In juli en augustus is er 's avonds een water- en lichtspel, entree 7 euro. Tel. 0043-662 820 372 0, www.hellbrunn.at Meer informatie over Salzburg Tourismus Salzburg, Auerspergsstrasse 6, 5020 Salzburg, Oos tenrijk, tel 0043-662 889870, www.salzburq.info en www.mozart2006.at Oostenrijks Toeristenburo, Postbus 94285, 1090 GG Amsterdam, tel 020-468 47 93 (10.00-15 00 uur), www.austria-tourism.at (ADVERTENTIE) Het dorp van Hansje Brinker Het dorp Spaamdam bij Amsterdam is wereldberoemd geworden door de fictieve fi guur van Hans je Brinker, de jongen die een overstroming voorkwam door zijn vinger in het gat in de dijk te stoppen. Het dorp aan het Spaame is nu doel van een dagtocht per boot van Rede rij Aemstelland. Normaal gespro ken is een rondvaart door de grachten dé at tractie voor toeristen in Amsterdam. Veel minder bekend zijn de rondvaarten naar de landelijke dorpen net buiten de hoofdstad. De tocht naar Spaarndam gaat vanuit de Am sterdamse binnenstad langs onder meer de ca cao- en petroleumhavens, recreatiegebied Spaamwoude en natuurgebied de Mooie Nel. In Spaamdam staat een wandeling door het oude dorp op het programma en op de terug weg is er aan boord een schipperslunch met een Hans Brinker likeurtje. De rondvaart, die duurt van tien tot drie. heeft plaats op alle doordeweekse dagen van maandag 23 februari tot en met woensdag 31 maart. Vertrek bij Amsterdam CS. Reserveringen: tel. 020-422 92 22. Kosten: 35 p.p. Info: www.aemstelland.nl. Nederlanders oostwaarts Duitsland is in trek bij de Nederlanders. Vo rig jaar steeg het toerisme vanuit Nederland bij onze oosterburen met 2.1 procent. Het aantal overnachtingen van Nederlanders be- droeg bijna 4.650.000. Het werkelijke aantal licht nog beduidend hoger omdat de cam pings buiten beschouwing werden gelaten. Volgens het Duits Verkeersbureau kiest de Nederlander vooral Duitsland voor de korte vakantie dichtbij huis. Daarbij spant Berlijn de kroon. In het eerste halfjaar van vorig jaar overnachtten 125.000 Nederlanders in de Duitse hoofdstad, een groei van 23 procent ten opzichte van dezelfde periode 2002. Degetemde rivier Salzach, met daarachter de stad en de vesting Hohensalzburg. Prachtige 16-daagse rondreis door Mexico, Guatemala, Honduras en Belize Allerlaatste plaatsen! U kunt dit voorjaar nog mee met onze schitterende en voordeli ge rondreis door Midden-Amerika! KRAS Stervakanties heeft een unieke 16-daagse rondreis samengesteld door de mooiste landen van dit gebied: Mexico, Guatemala. Belize en Honduras. Tijdens deze prachtige rondreis treden we in het spoor van de maya's, we bezoeken een aantal absolute hoogtepunten van deze interessante cultuur! Wat dacht u bijvoorbeeld van de prachtige ruïnes van Chichén Itza en de watervallen Agua Azul in Mexico en Tikal en Antigua in Guatemala? In Honduras bezoeken we de opgravingen in Copan en in Belize zien we vele suikerplantages. En deze boeiende rond reis is nu extra voordelig, want u kunt al boeken voor de prijs vanaf slechts 1098 p.p.! Boek snel en maak kennis met vier verrassende Latijns-Amerikaanse landen! Reisprogramma in het kort In de ochtend vliegen we comfortabel van Amsterdam naar Cancun. Van Cancun gaat de reis naar de archeologische zone van Chichén Itza. In deze maya-stad zijn het observa torium en de beroemde Kukulcan piramide absolute toppers. In Mérida maken we een korte stadstour langs de vele koloniale herenhuizen. Onze volgende stops zijn Uxmal, waar we de Piramide van de Tovenaar bezichtigen, de piratenstad Campeche Palenque met o.a. de wereldberoemde Tempel van de Zon en San Cristobal, gelegen tussen Indiaanse dorpen en kleurrijk door de klederdracht In Guatemala maken we, van uit het spectaculair gelegen plaatsje Panajachel, een boottocht op het schitterende Meer van Atrtlan. We rijden naar de voormalige koloniale hoofdstad Antigua met prachtige pleintjes, straatjes, kerken en ruïnes. We passeren de grens met Honduras voor een bezoek aan de opgravingen in Copan, waar we de Trap der Hiëroglyfen vinden. We ver volgen onze weg naar Quirigua, een klein ruïnecomplex, en naar het grootste meer in Guatemala, Lake Izabel. Hierna brengen we een bezoek aan de belangrijkste archeologi sche zone in Guatemala, Tikal. Via Belize, waar we veel suikerplantages zullen tegenko men, komen we terug in Mexico en bezichtigen we oa de plaatsen Chetumal en Tulum We nemen afscheid van de Maya's en rijden naar de luchthaven van Cancun voor de terugvlucht naar Nederland. Einde van een onvergetelijke rondreis! Vertrekdata HW 43.022/EZ 93.588 Maart April Mei Juni Juli Augustus September Oktober 2-9-16-23-30 6-13-27 4-11-18-25 1-8-15-22-29 6-13-20-27 3-10-17-24-31 7-14-21-28 5-12-19-26 1098 1098 1098 1098 1098 1098 1149 1149 Toeslagen per persoon: I-persoonskamer va 225, luchthaven-/toeristenbelas- ting en reserveringskosten 75 (vanaf april 79). INCLUSIEF: vliegreis Amsterdam-Cancun v.v. per charter, rondreis per comfortabe le touringcar, ervaren chauffeur, Nederlandssprekende reisleiding, het beschreven excursieprogramma, verblijf in toeristenklasse hotels in 2-persoonskamer met bad of douche en toilet, hotelverzorging op basis van 14 x logies. Exclusief: entreegelden, verplichte plaatselijke gidsen, facultatieve excursies, luchthaven-/toeristenbelasting en reseiveringskosten, vertrekbelastingen, reis- en annulenngsverzekering. Minimum aantal deelnemers: 28. Uiterste annuleringstermijn bij onvoldoende deelname: 21 dagen voor vertrek. Vraag uitgebreide reisbeschrijving HW 43.022/EZ 93.588 SE 8-DGSE touringcarreis THÜRINGEN A LA CARTE Vertrekdata: april t/m oktober verblijf in comfortabel 4-sterren hotel reis per Comfort Class touringcar flexibel exursieprogramma bezoeken mogelijk aan o.a. Erfurt Dresden en Weimar ontbijt en diner inbegrepen VRAAG DE UITGEBREIDE REISBESCHRIJVING AAN EZ 93.319 9-DGSE stedenreis MOSKOU en ST. PETERSBURG Vertrekdata- april t/m oktober unieke combinatie van wereldsteden inclusief vliegreis Amsterdam-Moskou v.v. inclusief treinreis Moskou-St Petersburg v.v. inclusief ontbijt en diner inclusief Nederlandssprekende reisleiding .VRAAG DE UITGEBREIDE REISBESCHRIJVING AAN EZ 93.558 IN» 10-DGSE excursiereis TSJECHIË A LA CARTE Vertrekdata: april t/m oktober verblijf in eigen hotel KRAS Stervakanties reis per Comfort Class touringcar inclusief ontbijt en diner excursies mogelijk naar Praag, Stare Splavy. Bohemen en Harrachov zeer goedkope bestemming VRAAG DE UITGEBREIDE REISBESCHRIJVING AAN EZ 93.330 excursiereis 'ANDORRA en de PYRENEEËN' Vertrekdata, vrijwel iedere vrijdag van 21/5 t/m 17/9 rondreis per comfortabele touringcar ervaren chauffeur 2 nachten verblijf op heen en terugreis in goed hotel in Frankrijk 7 nachten verblijf in Hotel Himalaia Soldeu hotelverzorging op basis van 9 x logies ontbijt VRAAG DE UITGEBREIDE REISBESCHRIJVING AAN HZ 94.620 Se 8-DGSE excursiereis VOORJAAR IN TOSCANE' Vertrekdata 1-8-22-29/3 vlucht Amsterdam-Pisa v.v. per Transavia Basiq Air 8 dgn/7 nachten verblijf in Hotel Baia del Sorriso o.b.v. haffpension welkomstdrankje Nederlandse reisleiding rondreis per comfortabele touringcar excursiepakket VRAAG DE UITGEBREIDE REISBESCHRIJVING AAN HW 43.383 1 INFORMATIE. REISBESCHRIJVINGEN EN BOEKINGEN: 7ogunrperwdeaegk www.kras.nl "ükTSTó.S.ïïll?0 073-5999999 zo: 11.00-15.00 uur w,,# 3®. den Japanse en vooral Amerikaanse toe risten die er herinneringen ophalen. Maar Salzburg is natuurlijk veel meer dan een fraai filmdecor. Het is vooral de stad van Mozart, wiens geboorte huis en woonhuis enkele van de topat tracties zijn. En natuurlijk de niet te ontwijken Mozartkogels, want waar je ook gaat of staat, overal word je gecon fronteerd met de donkerrode doosjes chocolade in alle vormen en maten. Op merkelijk, want de enige echte Mozart- kogel is in een blauw papiertje gewik keld en wordt verkocht bij bakkerij Fü- rst aan de Alter Markt. Het was Paul Fiirst die de Mozartkogel uitvond toen hij iets wilde bedenken voor de Wereld tentoonstelling van 1889 in Parijs: een bolletje marsepein met notencrème ge dompeld in een dikke laag melkchoco lade. Fürsts nakomelingen maken de kogels nog steeds met de hand, de prijs is er dan ook naar, tien euro voor een klein zakje. Varende broeikas Salzburg dankt zijn naam aan het zout dat er ooit werd gewon nen, en dat over de rivier Salz ach werd getransporteerd. Eens was de Salzach, die de stad in tweeën snijdt, een bre de en soms woeste rivier. Het water diende vooral voor per sonenvervoer en goederen transport. Het laatste perso- nenschip voer in 1893, en na dat de rivier werd ingetoomd werd ze bij tijd en wijle zo on diep, dat normale scheepvaart onmogelijk bleek. Pas in 2002 konden toeristen weer het water op, toen een ondernemer een rondvaartboot ging exploiteren met een diepgang van slechts 38 centimeter. Helaas brak er die zomer noodweer uit in centraal-Eu- ropa, en werd de boot verpletterd on der een instortende brug. Vorig jaar kwam een nieuwe boot in de vaan. De plaatselijke bevolking mocht een naam verzinnen en dat werd, hoe origi neel, Amadeus. Eerlijkheidshalve moet gezegd dat een boottocht weinig inte- Het geboortehuis van Mozart is een grote publiekstrekker. De beroemde Mozartkogels zijn niet te ontwijken ressant is. Je bent snel buiten de kleine stad en vaart dan hoofdzakelijk langs (vervallen) industrie, huizen en bo men. De boot lijkt op een broeikas, bui ten zitten is niet mogelijk en dat is ze ker bij warm weer geen pretje. Het is echter wel een origineel vervoer middel voor wie slot Hellbrunn, enkele kilometers buiten Salzburg, wil bezoe ken. Het slot is destijds gebouwd als lustoord voor aartsbisschop Markus Sit- tikus (1574-1619). Beroemd zijn de ver stopte fonteinen, die met een druk op de knop in werking kunnen worden ge zet. Het was een persoonlijk pleziertje van de bisschop, die zijn gasten graag op een nat pak verraste. Tegenwoordig gaat een gids mee met de rondleiding, en die waarschuwt wanneer hij het wa ter in werking stelt. Om Salzburg te ontdekken, heb je aan twee dagen genoeg. Een dag voor het beklimmen en bekijken van de vesting Hohensalzburg (vanaf hier is er een prachtig uitzicht over de stad), en een dag om lekker door de winkelstraten te slenteren. Neem een kijkje in de dom of in een van de vele andere ker ken. wandel over de brug over de Salz ach naar de Mirabeltuin, en dwaal over de bijzondere begraafplaatsen waar tal van Mozarts familieleden rusten. Mo- zart zelf ligt er niet. die stierf berooid en kwam terecht in een massagraf in Wenen. Over twee jaar wordt dat even vergeten, dan draait het om zijn ge boorte. In Salzburg, uiteraard. Door ALICE PLEKKENPOL Misschien is het wel het beste dat de stad ooit is overkomen, de geboorte van Mozart in 1756. Nu al ijn ze in Salzburg druk bezig met de voorbereidingen voor het Mozartjaar 2006, dat voor een extra stroom toeris ten en inkomsten moet zorgen. Plei nen worden herbestraat, theaters gere noveerd, nieuwe evenementen ontwik keld. dat alles om de geboorte van de kleine grote man, 250 jaar geleden, ter bij te zetten. rbij kijkt Salzburg letterlijk over de grenzen, tenslotte heeft Mozarts mu ziek ook velen buiten Oostenrijk be roerd. Al in zijn 'eigen' tijd, want het muzikale genie reisde kriskras door Eu ropa om op te treden aan hoven en in concertzalen. Hij deed daarbij ook di verse Nederlandse steden aan, waaron- kr Amsterdam, Haarlem, Den Haag en lotterdam. Met financiële steun van de Europese Unie wordt nu het project Eu ropese Mozartwegen opgezet. Daarin *orden diverse steden in negen landen «rokken waar Mozart ooit optrad of wbleef. De Nederlandse inbreng he raut vooralsnog alleen uit Utrecht. De Mozartwegen moeten een soort cul- :1e hoofdroute door Europa vor- uen. vergelijkbaar met de pelgrimsrou te naar Santiago de Compostela. Er zijn plannen in de maak voor fietstochten, "uurbij de bagage van de deelnemers «n het ene naar het andere hotel '•°rdt vervoerd. Om ook de jonge mu- tekfans warm te maken voor Mozart, schijnt dit jaar in diverse Europese landen de tekenfilm 'Little Amadeus' CFde televisie. Daarna volgt een gelijk te bioscoopfilm. k-zburg behoort tot de mooiste steden ja Oostenrijk. De stad kent een een rij- Cjhistorie die teruggaat tot de zeven- k eeuw. Letterlijk wereldberoemd Salzburg door de filmversie van Jk Sound of Music' uit 1965, waarin ^uiooiste plekken in beeld werden ge- «Kht. Dat verklaart nog steeds de hor-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 41