Kapitaal Arafat blijft fascineren PZC Werkgever gebruikt recessie als excuus voor ontslagen PZC Ook in Duitsland laait de strijd om hoofddoekjes op Verdonk I Geld van Palestijnse leider verscholen achter waas van geheimzinnigheid 14 februari 1954 zaterdag 14 februari 2004 door Ad Bloemendaal Suha Arafat laat er geen twij fel over bestaan. „Premier Sharon is verantwoordelijk voor deze infame leugens. De crisis waarin hij zelf verkeert door de fraude-aantijgingen te gen hem en zijn zonen, is de ach tergrond van de verhalen." Met die beschuldiging reageer de Suha Arafat gisteren op pers berichten dat de Franse justitie de herkomst nagaat van negen miljoen euro, die tussen juli 2002 en juli 2003 vanuit Zwit serland op haar Franse bankre keningen zijn overgemaakt. De veertigjarige vrouw van de Palestijnse president sprak met het in Londen verschijnende pan-Arabische dagblad Al Ha- vat. Dat er geld is overgemaakt ontkende ze niet „Maar is het vreemd dat Arafat geld naar zijn vrouw in het buitenland stuurt?", vroeg ze de intervie wer. „Tenslotte werk ik hier voor de Palestijnse zaak." Arafat en geld. Het is een onder werp dat niet alleen de media, maar ook de Israëlische en wes terse veiligheidsdiensten al heel lang fascineert. Misschien voor al omdat de Palestijnse leider de vele miljoenen dollars die hij beheert, duidelijk niet spen deert aan gouden bedden en pa leizen. Als hij niet door Israël zou zijn gedwongen in een ruïne in Ramallah te wonen, zou Arafat nog steeds in zijn eenvoudige huis in Gaza-stad zitten. Hij gebruikt zijn vermogen - voorzover het niet is geïnves teerd of opgepot - om loyaliteit en invloed te kopen. En ook om operaties uit te voeren die hij niet aan de grote klok wil han gen. Omdat hij zichzelf ziet als de belichaming van het Pales tijnse volk, vindt hij dat dood normaal. Pas sinds kort wordt het hem moeilijker gemaakt. De donorlanden die het Palestijnse Bestuur financieel op de been houden en Salam Fayad, de kri- Spoorloos Suha Arafat praat met haar man, de Palestijnse leider Jasser Arafat, tijdens een conferentie in de Gaza. De Franse justitie begint een on derzoek naar geldtransacties van het echtpaar. foto Nabil Judah/AP tische Palestijnse minister van Financiën, dringen steeds krach tiger aan op een doorzichtig fi nancieel beleid. Over hoeveel geld kan Arafat beschikken? De schattingen lo pen ver uiteen. In 1990 conclu deerde de Amerikaanse inlich tingendienst dat Arafat en zijn Palestijnse Bevrijdingsorganisa tie (PLO) een vermogen beheer den van tussen de acht en veer tien miljard dollar. Een onder scheid tussen leider en organisa tie maakte de CIA niet. Vijf jaar later bracht de Amerikaanse re kenkamer een rapport uit over Arafats persoonlijke rijkdom, maar dat is 'om veiligheidsrede nen' nooit gepubliceerd. In au gustus 2002 vertelde het hoofd van de Israëlische militaire in lichtingendienst dat Arafat over 1,3 miljard dollar beschikt Dat is heel wat meer dan het be drag dat de bekende lijst van Forbes Magazine vorig jaar ont hulde: driehonderd miljoen. Maar enkele maanden later con cludeerde het Amerikaanse tele visiestation CBS op grond van een onderzoek dat Arafat op drie miljard zit Geldberg In ieder geval vormen de negen miljoen euro die Suha Arafat vanuit Zwitserland zou hebben ontvangen niet meer dan het topje van de geldberg. Naar ver luidt maakt Arafat maandelijks honderdduizend dollar over naar zijn vrouw en zijn dochter tje Zahwa (8) in Parijs. Maar als de wildste verhalen kloppen ko men ze met die toelage lang niet uit. De New York Daily News - geen bron om blind te vertrou wen - meldde vorig jaar dat me vrouw Arafat voor zichzelf en haar personeel een hele etage in het Parijse hotel Le Bristol had afgehuurd a raison van zestien duizend dollar per nacht. Vol gens dezelfde krant is ze kort ge leden verhuisd naar een luxe ap partement elders in de stad. Dat zou kunnen verklaren waar om ze twee miljoen euro heeft gestort op de rekening van bin nenhuisarchitect Alberto Pinto, althans volgens het Franse weekblad Le Canard Enchaine. Pinto zelf zegt van niets te we ten. De onthullingen in de Franse pers komen op een voor Arafat wel heel ongelukkig tijdstip, nu zijn Fatah-organisatie een die pe crisis doormaakt. Het kan nauwelijks toeval zijn, meent men in zijn omgeving. En dan is er het nog lopende onderzoek door Olaf, de anti-fraudecom missie van de Europese Unie. Onder meer op grond van docu- door Wierd Puk Enkele honderden mensen, jong en oud, zijn bijeen in de stampvolle zaal van het Huis van Afgevaardigden in Berlijns oude centrum. Op het podium zes vrouwen, merendeels van Turkse afkomst. In de zaal veel Turkse meisjes met kleurrijke hoofddoekjes. De 'Strijd om het Hoofddoekje' staat op het programma. Net als in-Frankrijk en Nederland staat ook in Duitsland,\v'aar 3,5 miljoen moslims leven, de 'Kopf- tuch' ter discussie. Aanleiding is de uitspraak van het Constitu tionele Hof, in september, in de zaak Fereshta Ludin. Deze lera res van Afghaanse afkomst ging het conflict aan met de autori teiten in de zuidelijke, conserva tieve deelstaat Ba- den-Wiirttemberg, nadat haar op een school in Stuttgart we gens haar hoofdbedekking een baan werd geweigerd Het Hof vond de bestaande wet- geving niet toereikend en stelde dat Ludin niet op basis van haar religieuze overtuiging mag worden gediscrimineerd. Of hoofddoekjes een religieus sym bool zijn of slechts een teken is 1 van zedelijkheid, daarover sprak het Hof zich niet uit. Dat moet de politiek doen, vonden de rechters. In het christelijk-conservatieve Beieren, Hessen en Ba den-Württem berg werden on langs de eerste wetsvoorstellen ingediend die hoofddoekjes uit scholen moeten verbannen. Dr. Necla Kelek, Turks-Duitse sociaal-wetenschapper uit Ham burg, is het hier van harte mee eens. „Ik ben bij meisjes tussen de veertien en achttien jaar na gegaan waarom zij hoofddoek jes dragen. Telkens blijkt dat zij uit zeer religieuze gezinnen komen, waarvan de ouders vaak lid zijn van radicale mos lim-verenigingen. Die sturen hun kinderen naar de koran school. En wat leren zij daar? Dat hun hoofden 'honderdvijf tig jaar in het vuur zullen bran den' als zij hun haren niet be dekken! Dat wordt kinderen van vijf, zes jaar wijs gemaakt! Het is een teken van beschaving als wij de hoofddoekjes uit de scholen verbannen." De zaal reageert verontwaar digd. „Het is mijn eigen keuze als ik een hoofddoekje wil dra gen", zegt een Turkse studente. „Juist door een verbod worden hoog opgeleide moslimvrouwen zoals wij gediscrimineerd Hamideh Mohagheghi, theologe uit Hannover én hoofddoek draagster, pleit voor een 'op rechte, eerlijke discussie'. „Als je aan de hoofddoek slechts één, politiek-religieuze betekenis verbindt, wordt moslimvrou wen onrecht gedaan." De discus sie vindt plaats omdat onduide lijk is waar de lap stof nu pre cies voor staat. En wat is belang rijker: het respecteren van de neutraliteit van de staat of het streven naar een multiculturele samenleving? Necla Kelek is pragmatisch.J2ij vindt het 'absurd dat kleine meisjes hun haren moeten be dekken, omdat anders volwas sen mannen hun seksuele impul sen niet onder controle hebben'. „Wat is dat voor een mens beeld? Hoe kan men tolereren dat kinderen als seksuele we zens worden opgevoerd?" De spreekster krijgt een dankbaar applaus. Maar als de hoofddoek als 'symbool van vrouwenonder drukking' of 'uiting van radi caal islamisme' wordt verbo den, moeten dan niet ook het kruis aan de klasmuur, de jood se keppeljes en het habijt in scholen worden verboden? „Jul lie beklagen je toch ook niet over nonnen die lesgeven", roept een Turkse man. Oplossing In Duitsland is een oplossing minder eenvoudig dan in Frank rijk, waar de hoofddoek in scho len werd verboden. De band tus sen kerk en staat is in Duits land veel sterker zo betaalt ie dere burger 'kerkbelasting' en zijn de kerken in veel maat schappelijke instellingen verte genwoordigd. De deelstaten be slissen zelf over de inhoud van onderwijs. Zo kan het dat in ka tholieke regio's de hoofddoek als politiek symbool uit de klas wordt geweerd, maar het chris telijke kruis mag blijven han gen. „Dat is toch veel provoce- render", zegt Cilia, een aanko mende Turks-Duitse lerares. „Als ik na de les het lokaal uit ga, is de hoofddoek weg. GPD Werkgevers gebruiken de reces sie om te snijden in personeels kosten. Vakbonden melden overal verslechteringen van de arbeidsvoorwaarden Wie pro testeert, wordt sneller dan vroeger ontslagen. door Koos van Wees Van de een op de andere dag kregen werknemers van Al- di te horen dat arbeidstijdver korting voortaan dagelijks dient te worden opgenomen en niet meer maandelijks of zelfs jaarlijks. Een ruim kwartiertje extra pauze per dag is ook atv, vindt Aldi. Wég twaalf atv-da- gen per jaar. Aldi geldt als afschrikwek kend voorbeeld van een werk gever die in zijn zucht naar be sparing voortdurend de gren zen van het betamelijke aftast. Deze week nog keurde de rech ter arbeidscontracten af, die fi liaalhouders dwongen langer te werken dan de cao toestaat. Aan het Aldi-arbeidsfront is het voortdurend oorlog. Toch is de Duitse prijsvechter geen uitzondering. Zeker nu de recessie diepe sporen trekt in de economie, proberen be drijven steeds vaker onder ja renlange regelingen voor ar beidstijden en salariëring uit te komen. „Heb je na lang on derhandelen eindelijk iets afge sproken, blijkt dat veel werk gevers zich er vervolgens niet aan houden. En de mensen zijn vaak te bang voor hun baan om er tegen te proteste ren", zegt Frans de Beer, ar- beidsvoorwaardenspecialist van FNV-bondgenoten Beruchte sectoren in dit ver band zijn de glastuinbouw en het beroepsgoederenvervoer. „Aldi is een groot bedrijf en trekt ook publiciteit. Bij die andere sectoren gaat het om kleinere bedrijven die minder aandacht trekken", verklaart De Beer de relatieve stilte uit die hoek Toch is de achterliggende re den dezelfde: kostenbespa ring, waarvoor de economi sche recessie een welkom ex cuus vormt. „Men ziet, met ver wijzing naar de recessie, de kans schoon om terug te Werknemers van DSM demonstreren tegen het ontslag van collega's. Werkgevers gebruiken de re cessie steeds vaker als reden om te snijden in personeelskosten. foto Harry Heuts/ GPD draaien wat ooit door de werk nemers verworven is", aldus De Beer, Maria Sigmond, die bij FNV-Bondgenoten de Duitse supermarkten in haar pakket heeft, merkt dat de druk toe neemt. „Bij de Duitsers heer ste altijd al de cultuur van zo laag mogelijke kosten Nu het aanbod op de arbeidsmarkt groter wordt, draaien werkge vers de duimschroeven aan. Wie tegensputtert weet: voor jou een ander." Aldi Sigmond krijgt vaak te maken met Aldi. De wijze waarop daar wordt omgegaan met de atv-dagen geldt als voorbeeld. „Veel werknemers komen niet uit Nederland en spaarden die atv-dagen op voor een reis naar hun thuisland Die moge lijkheid wordt ze in een klap ontnomen. En wee je gebeente als je protesteert." „Aldi valt op door het aantal dossiers wat we hebben. Wie zich niet aan de bedrijfscul tuur houdt kan represailles verwachten Ben je kritisch over de arbeidstijden, dan word je teruggepakt. Er wordt een dossier opgebouwd, dat uit de kast wordt gehaald als ze van je af willen Dat ver taalt zich in het aantal zaken bij ons." Dat mensen toch voor Aldi wil len werken, verklaart ze uit de salarissen en bonussen, die ho ger liggen dan gemiddeld. „Dat is een lokmiddel." Bij andere Duitse prijsvech ters als Lidl en Schlecker gaat het wat minder hard, signa leert ze. De bond doet verwoe de pogingen ook Aldi duide lijk te maken dat het er niet om gaat het bedrijf kapot te maken. „Maar we willen wel dat mensen normaal behan deld worden." Ook in de schoonmaakbranche worden de gevolgen van de re cessie gevoeld. „Conflicten lei den veel sneller tot ontslag dan twee jaar geleden. De ar beidsmarkt zit ruimer in zijn jasje", constateert Eddy Stam van FNV Bondgenoten. „Ik hoor steeds vaker dat als je iets doet wat de werkgever niet aanstaat, er meteen een aangetekende brief op je deur mat ligt. Een paar jaar geleden werd je er eerst nog gewoon mondeling op aangesproken. Wie actief is voor de vakbond loopt daarbij een extra risico, merkte Stam onlangs weer. Een schoonmaker op Schiphol die op verzoek van de FNV fol ders verspreidde en bijeenkom sten organiseerde, werd ontsla gen. Dat gebeurde na een re gen van waarschuwingen en een overplaatsing waarin hij zich niet kon vinden. „For meel was werkweigering de ontslagreden, maar ik ben er van overtuigd dat het alles te maken had met zijn werk voor ons. Dat heeft hem de kop ge kost. Twee jaar geleden was dat nooit gebeurd, toen had den ze elke hand nodig. Al had je maar één arm. dan nog werd je aangenomen Stam hoort overigens nauwe lijks van pogingen in zijn sec tor de cao te ontduiken. „Maar misschien komt dat ook omdat mensen niet meer naar ons toe durven te komen, bang om hun baan te verliezen. In zo'n tijd leven we nu wel." GPD j menten die het Israëlische leger heeft gevonden in Arafats hoofdkwartier is de commissie kennelijk al tot de conclusie ge komen dat vele miljoenen voor humanitaire hulp bestemde eu ro's zijn terechtgekomen bij Fa- tahs Aksa-bngade en Harnas, twee organisaties die zelfmoord aanslagen uitvoeren in Israël. n de peilingen van de laatste weken groei: Een studie van het Internationa le Monetaire Fonds (IMF) con cludeerde vorig jaar dat de Pa lestijnse leider tussen 1995 en 2000 een bedrag van negenhon derd miljoen dollar spoorloos heeft laten verdwijnen. Het IMF concludeerde ook dat Arafats kantoor een budget heeft van 74 miljoen dollar, waarvan de presi dent 34 miljoen naar eigen goed dunken mag besteden. De negenhonderd miljoen zijn mogelijk via Zwitserland wegge sluisd naar belastingparadijzen. Eind 2002 opende de Israëlische justitie een onderzoek naar de praktijken van twee Israëlische zakenlieden, die hand- en span diensten zouden hebben ver leend aan Arafats financiële transacties Een van de twee, Ozrad Lev, ver telde destijds het dagblad Ma' ariv dat hij in gewetensnood was geraakt toen hij zich reali seerde dat de fondsen konden zijn gebruikt voor het financie ren van terreur. Zakenlieden Arafat, profiterend van de goe de sfeer onder het Oslo-vredes proces, probeerde via de Israë liërs deuren te openen die an ders voor hem gesloten zouden blijven. Het tweetal zou Arafat in 1997 hebben geholpen bij het wegsluizen van een bedrag van driehonderd miljoen dollar naar Zwitserse bankrekeningen en fictieve ondernemingen. Het on derzoek naar de zakenlieden is vorig jaar stopgezet, omdat niet kon worden bewezen dat ze de Israëlische wet hebben overtre den GPD -• r VVD als kool en zakt het CDA verder -WD profiteert van een nieuwe stemme^ ker in haar midden, minister Rita Verdoni Vreemdelingenzaken en Integratie. De lik-, V: liggen al bijna net zo goed in de kiezersgunst onder oud-lijsttrekker Frits Bolkestein. Verdonk spreekt veel potentiële WD-stema* aan op hetzelfde thema als Bolkestein: deasiei kers. Bolkestein wilde de instroom van asiei kers indammen. Verdonk staat voor de taakq procedeerde asielzoekers het land uit te kr.j Haar kordate optreden ligt goed bij het kiezer bliek dat rechts van het midden zit, hetzelfde! zerspubliek dat het CDA begin vorig jaar nog! een riante 44 Kamerzetels hielp. Bij het CDA is onrust ontstaan door de groe: de WD en de eigen neerwaartse lijn. Het is m leuk om zo ver weg te zakken in peilingen, zijn er voorlopig geen verkiezingen. Er zai CD A-leiding dan ook veel aan gelegen zijn om q daag op het CDA-congres de gemoederen overl asielzoekervraagstuk in toom te houden. Enkdi gen kunnen al roet in het eten gooien. Terwijl het CDA intern volop worstelt meth zetten van asielzoekers, is het bij de WDstij worden. Van de richtingenstrijd die de cq staatssecretarissen Melanie Schultz van Haes en Mark Rutte een paar weken geleden aanzvj gelden, is niets meer te merken. 'Sociaal-libeit moest de VVD in hun ogen worden. De tijd ia die discussie volledig achterhaald. De VVD u de kiezers op rechts zoeken, is wel gebleken debat over asielzoekers. Voor de WD zal dit een extra reden zijn oi blijven zetten op een conservatief-liberale koe In de relatie met het CDA kan dit nog interest worden. Het tweede kabinet-Balkenende voeiii grote lijnen een WD-beleid uit, dat door nister-president van CD A-huize moet wordenu kocht. Ruud Lubbers is daar in het verleden as mee weggekomen. Jan Peter Balkenende lijkta vooralsnog niet toe in staat. Het CDA heeft c:: zijn leiding wel twee keer de landelijke verkies gen gewonnen, maar het kiezersvolk is meerc ooit op drift. Eén WD-minister en het tij Het is hoog tijd voor de christen-democrateni zelf een koers uit te zetten en te laten zien was; letters C, D en A nog voor staan. GEZONKEN - Het Engelse schip Seablue is voor de kust van Knokke gezonken. De ka pitein en zijn achtkoppige be manning konden zich tijdig in veiligheid brengen. De schip breukelingen konden vanuit hun reddingssloep noodseinen uitzenden, waarna ze door een Belgisch schip werden opge pikt en naar Vlissingen ge bracht. OPDOOI - In grote delen van Zeeland heeft het verkeer last gehad van opdooi. Veel bus diensten zijn uitgevallen. Een aantal veren is uit de vaart. De luchtmacht heeft de verbin ding met Schouwen-Dwi land verzorgd. SLAVENHANDEL - De pa tie in Japan heeft opdraai kregen strenger op te tr gen slavenhandel. Hand gaan op het platteland! huis tot huis om vooral ra* te kopen. Zeventienjahj brengen het meeste op V gens de officiële cijfers zit 1953 15.000 kinderen I kocht. Van de opbrengst! een kind kan een boerden van het gezin hooguit maand onderhouden Hete pen en verkopen van menseti in Japan niet strafbaar. Hoofdredactie: A L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17 00 uur Internet: www pzc nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt er toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geWis* toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnement»1 uitsluitend schriftelijk, 1 ma#*" het einde van de betaalperiode PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31. 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1.20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief(ft:'' Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders words1 uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de RfS* voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertentie»: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00ui* Tel (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113)315540 Fax (0113)315549 Rubrieksadvertenties (klW"i* Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertentie»: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Internet: www.pzc.nl-advert! - Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-cones'" aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen In een bestand dal wordt gi (abonnementenadministratie en om u te (laten) Informeren over voor u relevante ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons i orgvuk)>SiH%, de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk mskXn w :e Postbus 314460 AA Goes Behoort tot-A- WeGGNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4