Gezond onder de grond Super Lastminute én Kinderen Gratis* V €99, 119 Verdoving Holland International zaterdag 14 februari 2004 Wil "NEDERLAND pegrootste natuurlijke grot van Duitsland ligt j het stadje Ennepetal aan de rand vap de i» driehoek Ruhrgebiet, Bergisches Land en lauerland. Niet ver van industriestad h'uppertal en toch midden in de natuur ligt ten gigantisch grottenstelsel. Vanwege de schone lucht een geliefde kuurplek voor jstmapatiënten. (OfWIELBEIJER Voor de hervorming van de gezondheids zorg kwamen hier 1500 kuurgasten •jaar. Nu nog maar zo'n 400. komt omdat de patiënten a deel van de kosten nu zelf loeten betalen. En wie weet tke bezuinigingen ons nog te staan.' liotonderzoeker Frank Glomb Bei zijn zorgen even kwijt als sop excursie in de Klutertgrot uzeren in de therapieafde- cg. Op ligstoelen, diep wegge nen in slaapzakken. met hand- moenen aan en wollen mutsen ademen de patiënten hier in ié grillig gevormde, miljoenen een oude steengangen de aller- boonste lucht in die je maar vinden. foor mijn astma is deze lucht eter dan die aan de Noordzee', een oude vrouw uit het tbérgebied. Zij kómt een paar per jaar kuren in de grot. J -halve carapatiënten komen riijks nog een slordige 40.000 ewone' bezoekers naar de nets van Ennepetal. Ze komen car de Kluterthöhle voor een Dndeling van een klein uur grot onder leiding van engids. Of voor een spannende wnturentocht in groepsver- a Bdén met verplichte helm op, aarbij ook door héél lage gan- jtndient te worden gekropen, ijna zes kilometer lang zijn de ngeveer 360 bekende gangen iditzo'n 370 miljoen jaar gele- en in een tropische zee ontsta- grottenstelsel. In de grot is bet constant tien graden en de Bchtvochtigheid bedraagt 85 .90 procent. De kleine ingang i de grot ligt een meter of tien ven het dal van het riviertje ItEnnepe. Binnen heb je altijd ijftig tot bijna honderd meter teenmassa boven je. Niet ireemd dat dit grottenstelsel ve zen in tijden van oorlog de dalbewoners gebruikt te schuilen. Voor zover tkend gebeurde dat de eerste in het jaar 1586 tijdens de Jchtigjarige Oorlog tussen de pmjaarden en de opstandige iderlanders, een oorlog die ook in dit gebied werd uit rechten. Ook tijdens de Duit- Deitigjarige Oorlog werd de o! intensief gebruikt, rwerden tijdens die oorlogen 1 missen opgedragen in een w de grote zalen van de grot. epiek noemen we nog steeds irche', weet Frank Glomb, die cder vertelt dat de grot zelfs de hevigste bombardemen- in de Tweede Wereldoorlog veilig heenkomen bood. ver van deze grot liggen meer, kleinere grotten. •We heel kleine grotten heten te Russenbunker en Die Rus- i'hohle en ze werden in de oor- gebruikt als schuilkelder Reis boeken Fietsen bij de buren Fietsvakanties nemen nog steeds in aantal toe, en reisbestemmingen dichtbij huis even eens. Bert Sitters combineert deze ingrediën ten en beschrijft in zijn nieuwste boek drie fietsroutes bij de oosterburen. De Münster- landroute (inclusief Bad Bentheim en Mün- ster). de Teutoburger Waldroute (Osnabrück en Hameln) en Eifelroute (Aken) zijn ook voor niet zo geoefende fietstoeristen uitste kend te behappen. Per dag wordt tussen de 40 en 70 kilometer afgelegd. Fietsen bij de bu ren bevat vooral veel praktische informatie die het ook beginners mogelijk maakt vanuit alle windstreken in Nederland een buiten landse fietsvakantie te ondernemen. Fietsen bij de buren, Bert Sitters, uitgeverij Elmar, 13,95 euro, ISBN 9038914792. Wijn en weemoed Al tientallen jaren woont journalist Sibolt van Ketel in Zuid-Afrika. Hij heeft het land de laatste decennia erg zien veranderen. In 'Al les sal reg kom' schetst hij dat proces. Uiter aard beschrijft hij de schoonheid van het land. wildparken, safari's met prins Bern- hard, lekkere wijnen, maar ook de corruptie, aids en de 'vergeten' Nederlandse emigran ten. Van deze laatste groep, die in de jaren vijftig de propaganda van de Nederlandse overheid volgde en naar een ongewisse toe komst emigreerde, le ven er momenteel veel in relatieve armoede, en daar heeft Van Ketel veel moeite mee. Zijn boek bestaat uit korte anekdotische hoofd- stukken en springt daardoor nogal van de hak op de tak Maar het geeft wel een goede inkijk in het Zuid-Afrika zoals niet elke toerist dat ervaart. Alles sal reg kom, Sibolt van Ketel, uitgever;; BZZTÓH, 15 euro, ISBN 9045303949. Alice Plekkenpol voor Russische krijgsgevange nen. Onze gids toont ons twee van de drie uit ondergrondse bronnen ontstane meren, de Ost- see en de Königssee. 'Het helder ste water dat bestaat', zegt hij. Ook stroomt er een onderaardse beek, de Klutertbach. Die stroomt ook door de nabijgele gen ruim één kilometer lange Bismarckgrot, maar tussen bei de grottenstelsels hebben de on derzoekers nog geen begaanba re verbinding kunnen ontdek ken. Glomb vertelt over de druip stenen gordijnen, die ontstaan doordat druppels langzaam, ge durende vele eeuwen, van een schuin rotsblok glijden. Het grootste gordijn noemen ze hier de Chocoladewand, een tien bij zes meter grote druipsteenmuur die 'gegroeid' is in 500.000 jaar tijd. In deze grot zijn maar wei nig stalagtieten (hangend druip steen) en stalagmieten (staand druipsteen). Er waren ooit meer van deze prachtige vormen, maar de vernielzucht van de mens heeft ook hier zijn werk gedaan. Baldadigheid krijgt te genwoordig nauwelijks een kans. De grot is afgesloten en kan alleen onder begeleiding be zocht worden. Ook is de grot een beschermd natuurgebied, met name omdat hier veel vleermui zen wonen. Maar er komen ook vuursalamanders voor en aller lei insecten, zoals van die vreem de blinde, pigmentloze grotten- beestjes én mensen op ligstoe len. De helende werking van de ze grot werd pas in 1950 bekend. Toevallig, dankzij een medewer ker van de plaatselijke VW, die zelf astmapatiënt was. Hij ont dekte dat hij beduidend minder last had van kortademigheid wanneer hij langere tijd in de grot vertoefde. Gezondheidswe tenschappers gingen in 1951 se rieus onderzoek doen en beves tigden de heilzame werking van een verblijf in de Kluterthöhle. Patiënten die dat jaar in de grot op kuur kwamen, werden drie tot vijf maanden na de kuur op- Kuren in Duitse grot geliefd bij astmapatiënten nieuw onderzocht en daaruit bleek dat deze ondergrondse kli maattherapie in Ennepetal helpt bij allerlei vormen van ast ma, bij chronische bronchitis, hooikoorts, allergische huidziek tes en ook bij chronische droge hoest. Sindsdien is de grot een of ficieel Klimatisches Heilbad. 'Ongeveer driekwart van de pa tiënten die hier komen, heeft baat bij deze therapie', weet Glomb. 'Ook veel zieke kinde ren komen hier kuren, in de va kanties. Speciaal voor hen heb ben we in de grot een kleine speeltuin gemaakt. Daarnaast komen hier mensen die van het roken afwillen. Dat gebeurt door acupunctuur in combinatie met de gezonde lucht in de grot ten, die de vervuilde luchtwe gen zuivert. Maar patiënten mo gen beslist geen last hebben van claustrofobie, want dan hou je het in zo'n grot geen uur vol.' Rest één vraag. Waarom staat er voor de ingang van de grot een beeld van een man die de staart van een vos vasthoudt? Frank Glomp: 'Het is de vos uit een sa ge van de gebroeders Grimm van omstreeks 1820. Die sage vertelt het verhaal van een wan delaar uit de Rijnstreek die naar Limburg an der Lenne wil en hier in de buurt aan een dwerg de weg vraagt. De dwerg zegt dat de kortste weg door de berg voert. Hij wijst de wandelaar de ingang en zegt hem dat hij wel de staart van de vos moet vast houden om veilig door de donke re grot de andere kant van de berg te bereiken. En ondanks een vervaarlijke mensenverslin- dende reus aan de andere uit gang, lukt het de wandelaar om snel Limburg an der Lenne te be reiken. Vandaar die vos, in een beeld, op het hekwerk dat de in gang van de grot afsluit en op al le drukwerk van de Klutert höhle.' Informatie Kluterthöhle tel 0049-2333-98800 of www.kluterthoehle.de Tien keer een a twee uur grotthera pie kost 155 euro (exclusief verblijf in pension of hotel). (ADVERTENTIE) Dat de mensen in Madeira wat kleiner zijn, merkte ik aan de deurkrukken. Steeds greep ik te hoog. Daarnaast verwonder- R me ook over de brievenbus in de Nkurvan het appartement. Die zat "kraan, iets boven de drempel. Behal- Wr het breukvrij bezorgen van dure ™en. zag ik er het nut niet van in. Of wlen ze het gedaan zodat de ochtend- roi niet met een plof op de mat zou val- I.waardoor de bewoners wakker kon- nschrikken? Een dergelijke aandacht °fdetails paste wel bij deze omgeving, ^'algaan mijn alarmbellen rinkelen ltlet begrip 'hoogwaardige kwaliteit' ^reclame-uiting opduikt. Dat heb ik roet rijk gevulde' soepen. Wat probe- 're te verbergen, denk ik dan. Maar *«antieappartement had z*0*1 *n de re eerder te bescheiden gepresen- j™- Het was onderdeel van een zorgvul- '°ntworpen complex, omringd door 'c tuinen. Behalve een leger aan Mnmaak-, zwembad- en restaurant- neel, waren er tientallen mensen in rot om vallende bloemblaadjes al tij- rode vlucht op te vangen, zodat we de ?n^an He landing niet zouden horen, et appartement was niets aan te mer- Door DIRK MULDER ken. Het in warme kleuren betegelde bal kon keek uit over de haven van Funchal. Een ideale plek om bij te komen van een wandeling langs de levada's, de irrigatie kanalen die over het hele eiland lopen. Met een vers boek en een mooi glas wijn ging ik 's avonds zitten. 'Welcome, ladies en gentlemen', brulde er iemand in mijn oor. Deze begroeting kwam van de overkant. Daar zag ik, bij een van de restaurants die het complex rijk was, een partytent staan. De Village Band had daar zijn intrek genomen om de dinergasten te vermaken. Ze waren met z'n tweeën maar ze speelden en zon gen voor zes. Torenhoge speakers ver sterkten het geluid tot martelniveau. De neuzige stem van de zanger leek alle uit hoeken van mijn bestaan te vullen. On danks dubbel glas was het ook achter ge sloten balkondeuren niet om uit te hou den. De avonden kregen nu een voorspelbaar patroon. Rond negen uur barstte de Villa- ge Band los en dat ging tot twee uur 's nachts door. Steevast misgrijpend naar de deurkruk stoof ik het appartement uit en beende naar de receptie om een klacht in te dienen. Er werd veel inle vend geglimlacht en ik kreeg een gratis maaltijd aangeboden, maar ik sprak voor dovemansoren. Inmiddels wilde ik die zelf ook graag hebben. Ik fantaseerde driftig over doorgesneden stroomkabels, vernielde geluidsapparatuur en pijltjes met een verlammend gif. De ervaring is nog niet verwerkt. Nog steeds als ik de klanken van het nummer 'Blue Bayou' hoor denk ik dat het einde nabij is. Want dat was het liedje waar de band elke avond mee afsloot. Ze hadden de tekst een beetje aangepast: Tm going back someday, come what may, to Madei ra...' Neem wel een verdovingsgeweer mee, dacht ik dan grimmig. Disney's Davy Crockett Ranch- 1 overnachting, inclusief ontbijt 2 dagen onbeperkt toegang tot de Disney Parken Van 112/€ 121/€ 133 NÜ vanaf Disney's Hotel Cheyenne» 1 overnachting, inclusief ontbijt 2 dagen onbeperkt toegang tot de Disney,- Parken Van 131/€ 147/€ 172 NÜ Vanaf P-P- Genoemde vanaf prijzen zijn o.b.v. 4 volwassenen per blokhut of 2 volwassenen per hotel, geldig voor aankomsten t/m 1 april as. (óók in de krokusvakantie), m.u.v. enkele data. Voor informatie en boekingen gaat u naar uw ANVR reisbureau of boekt u direct bij World of TUI reisbureau tel. 0900 - 8847 0,15 p.m.). Vraag naar de voorwaarden. 1 kind (3 tAn 11 jr.) gratis per betalende volwassene. Kinderen t/m 3 jr verblijven standaard gratis op de kamer van de volwassenen. Holland International. Mijn mooiste tijd van het jaar. World of V TUI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39