Mijn werk moet waan van de dag overleven De clematis kan zonder onnozele dakpan Licht Afbraak Ventilatie Marco Spantafel zaterdag 14 februari 2004 W3 Het nadeel van de meeste lamp jes die onder keukenkastjes wor den geplaatst, is dat ze hun licht verticaal naar beneden schij nen. Daardoor is slechts een be perkt deel van het werkblad ver- iicht. Met de nieuwe tl-lamp Cornerline rekent lampenprodu cent Massive af met dit beschei den euvel. De tl-lamp is driehoe kig van vorm. Daardoor kan de lamp in de hoek van muur en keukenkast worden geplaatst. Het licht schijnt niet alleen naar beneden, maar ook naar boven en naar voren. De lamp is in een uitvoering van 18 (€31,95) of 8 (25,95) watt verkrijgbaar, onder andere bij de bouwmarkten van Formido. Nieuwbouwwoningen schieten als paddestoelen uit de grond. Niet zelden belanden veel naoor logse woonwaken daardoor on der de slopershamer. Zo'n zeven duizend woningen worden vol gens het Nederlands Inteneurin- stituut (NAi) jaarlijks gesloopt De Grote Verbouwing is de titel van een foto-expositie rondom dit thema, die van 11 tot 23 mei te zien is. Zo'n 150 gesloopte en nieuwge bouwde woningen komen aan bod. Het adres van het NAi is Museumplein 25 in Rotterdam. De entree bedraagt 6,50 euro. Informatie: www.nai.nl Omdat ze veel om handen heeft en daarom maar wei nig tijd kan vrijmaken voor een gesprek, lijkt ontwerpster Hella Jongerius in eerste instantie te beantwoorden aan het cliché beeld van de vormgevers wereld jong, snel en druk. Ze bevestigt dat designers inder daad vaak die indruk geven, maar bij nader inzien is die toch niet op haar van toepassing. Om met jong te beginnen. „Ben je nog jong als je 40 bent?" Ze stelt zichzelf de vraag. „Ik denk het niet." En snel? „Ik houd juist van diepgang, al ligt die mis schien inderdaad niet zo in mijn vak besloten. Vaak gaat het vlug, een nieuwe vorm, een nieu we kleur en dat is het dan. Ik ben niet zo geïnteresseerd in kortlopende trends. Voor mij moet het langer duren. Mijn pro- «ducten moeten zoveel karakter hebben dat ze de waan van de dag overleven. Ik probeer juist ernst, zwaarte en inhoud aan het beroep van designer te ge ven. „Ik wil niet dat mijn producten na een paar jaar weggegooid worden omdat ze stuk gaan of omdat de mensen erop uitgeke ken zijn. Mijn wens is dat mijn producten zo'n rol spelen in een gezin dat je ze zou willen erven als kind. Het historische aspect van vormen en materialen is be langrijk voor mij. Ambacht ook Ik wil langer de tijd nemen, niet alleen maar werken volgens de wetten van de economie, die voorschrijven dat alles goed koop is. Ik probeer juist andere wetten te volgen." Ze beseft dat het korte baan-werk er ook moet zijn. „Veel consumenten willen dat soort producten hebben, maai er zijn ook mensen die juist voor kwaliteit gaan en daarvoor wil len sparen, mensen die mooi vormgegeven dingen koesteren zoals je ook antiek of kunst kunt koesteren." Opmerkelijk in dit verband is dat Hella Jon gerius op dit moment stoffen en keramiek ontwerpt voor de col- lectie-2005 van IKEA, bij uit stek een winkel voor mensen massa's en massaproducten. „Normaal zit ik met mijn pro ducten in het hoge marktseg ment. Zeker als ze gemaakt wor den in kleine oplagen zijn ze duur. Mijn porselein bijvoor beeld wordt vervaardigd door Makkum, een familiebedrijf naar mijn hart, met een lange, rijke geschiedenis." „Maar ik vond het ook wel eens leuk vol gens de totaal andere, meer 'de mocratische' principes van IKEA te werken en juist iets te maken in de allergrootste aantal len die je kunt bedenken. De uit daging daarbij is de kwaliteit te bewaken. Het is heel moeilijk iets te ontwerpen dat niet 'ar mer' wordt doordat het goed koop geproduceerd moet wor den. Dat vergt een heel andere manier van kijken naar een pro duct." Hella Jongerius drijft sinds 2000 in Rotterdam de ont- werpstudio Jongeriuslab, waar aan nog drie medewerkers ver bonden zijn. Ze houdt het be wust klein. „Ik wil ook nog zelf ontwerpen." Het bedrijf loopt goed, zo goed dat ze in de luxe positie verkeert dat ze alleen op drachten kan aannemen waar ze echt achter staat. Ze moet zich met een opdrachtgever verbon den weten. „Ik geloof in goede samenwerking. Een nieuw pro duct heeft meer lagen dan al leen een ander vormpje. Ik denk het liefst mee over complete col lecties. Bedrijven die bij mij aan kloppen moeten iets meer willen dan een nieuwe lamp of een nieuwe stoel." Jong en snel, dat idee mag ze afwijzen wat haar zelf betreft, druk is ze wel dege lijk, daar kan Hella Jongerius niet omheen. Zo werkt ze aan een geschenk dat alle buiten landse ministers zullen krijgen tijdens de aanstaande Eurotop in Den Haag. Ze won de ont werpwedstrijd die daarvoor werd uitgeschreven. De meeste van haar opdrachtge vers komen echter uit het buiten land. Voor Maharam in New York - „de beste en rijkste tex tielfabrikant van de VS" - maakt ze stoffen voor stoelen en banken. Volgend jaar zullen de ze ontwerpen tevens te zien zijn in het National Design Museum in New York. In 2001 exposeer de ze daar al eens in het MoMa. Verder was haar werk te zien van Londen tot Philadelphia en van Keulen tot Milaan. Sinds Hella Jongerius in Parijs werd uitgeroepen tot Ontwerper van het jaar 2003, „is Frankrijk ook aan het bellen geslagen", zo als de ontwerpster het uitdrukt. Zo gaat ze een serie spiegels vormgeven voor een glaslabora torium in Parijs en in een oud kasteel in een klein Frans dorp komen straks lampen te hangen van haar hand. Bij haar beslommeringen als ont werper is ze nog steeds werk zaam aan de Design Academy in Eindhoven. Ze studeerde er in 1993 af. Nu is ze er hoofd van de sector wonen, waaraan onder an deren ook Piet-Hein Eek is ver bonden. Vraag is of je ontwer pen kunt leren „Zeker. Het is echt een vak. Maar je komt er alleen als je al zoiets in je rug zak hebt zitten als talent, opmer kingsgave en ambitie. Vrijheid in je hoofd en een rijke interesse in het leven zijn een voorwaar de." Peter van Vlerken De flessenserie Long neck and groovy bottles van Hella Jongerius. foto GPD Sommige mythes zijn moei lijk te ontzenuwen' zo strijd ik al mijn hele schnjvende leven lang tegen die onnozele dakpan tegen de stengel van een clema tis, maar nog altijd zie ik her en der dakpannen aan de voet van de klimplant - alsof je bij aan koop van een clematis een dak pan cadeau krijgt In de stad kan het geen kwaad, zo'n dak pan' die voorkomt daar dat hon den tegen de stengel pissen. Maar waar dat gevaar niet dreigt, is het onzin om een dak pan aan de voet van een clema tis te plaatsen. „Is het dan niet waar dat een cle matis van koele voeten houdt?", zult u vragen Dat is inderdaad waar, maar die koele voeten kunt u beter bewerkstelligen door voldoende water te geven en door voor vochthoudende grond te zorgen, dan door met een dakpan aan de gang te gaan. Die houdt het gewenste water juist tegen. Dakpannen horen op het dak. en als u uw dakpan toch graag op alternatieve wijze wilt ge bruiken, hang hem dan maar naast de voordeurbel, met als op schrift 'Welkom' of 'Hier waak ik'. Het weglaten van de dakpan is in de clematisteelt overigens geen garaijtie voor succes, want naast uitdroging-door-dakpan zijn er nog veel meer mogelijke doodsoorzaken aan te wijzen. Dikwijls is de dood van een cle matis toe te schrijven aan een schimmelinfectie. Clematisver- welkingsziekte is de officiële naam van deze kwaal. Veel plan ten hebben last van een specifie ke verwekingsziekte: de catalpa die plotseling bruin wordt, of de struikpioen die van de ene dag op de andere slap hangt, zijn schrijnende voorbeelden, en ook de clematis kan plotseling ver welken. Dit is des te ergerlijker omdat de verwelkingsziekte dik wijls toeslaat op een tijdstip dat de plant vol veelbelovende bloemknoppen zit. Clematiskwe kers gebruiken schimmeldoden- de middelen om hun voorraad gezond te houden, maar voor de gewone tuinliefhebber zijn die niet te koop. Gelukkig zijn er genoeg clema tissoorten die ongevoelig zijn voor verwelkingsziekte. Over het algemeen zijn dat de klein- bloemige soorten, maar de term 'kleinbloemig' is relatief. De 'grootstbloemige kleinbloemige' clematissen hebben altijd nog bloemen met een doorsnede van een centimeter of zes. Dat is veel kleiner dan de witte bloe men ter grootte van een dames onderbroek van 'Mme Le Coul- tre', om eens een bekende groot- bloemige clematis te noemen, maar ik kan daar wel mee leven' tenslotte hoeft de was niet iede re dag buiten te hangen. Alpina Een onverwoestbare kleinbloe mige clematis is Clematis alpi na, met knikkende bloemen aan dunne, opstaande bloemsteel- tjes. Clematis alpina komt mooi uit tegen een donkergroene ach tergrond. Laat de plant daarom door hulst, taxus of klimop groeien. Er zijn tientallen varië teiten op de markt', lelijke zijn daar niet onder, maar om toch een paar van mijn favorieten te noemen: "Frances Rivis', met gro De Clematis alpina 'Pamela Jackman'. te, bestoft-lavendelblauwe bloe men is een plaatje in april en mei. De bloemen worden ge volgd door glanzende, zilverwit te bloempluizen, en dat geldt trouwens voor alle variëteiten van Clematis alpina zodat de planten ook na de bloei nog lang decoratief blijven. Helderblauw is een kleur die bij geen enkele clematis voorkomt maar 'Colum bine' komt aardig in de buurt. De bloemen van 'Columbine' zijn klein, zelfs voor een klein bloemige clematis, maar de plant bloeit uitzonderlijk rijk. De meest gekweekte cultivar is 'Pamela Jackman', met donker paarse bloemen - niet lelijk, maar ook niet echt opwindend. 'Willy' is een Boskoopse selec tie, met zachtroze bloemen met een donker oog'. 'Rödklokke' is de Deense tegen hanger. Clematis alpina var. si- birica heeft roomwitte bloemen met een elegante draai in ieder bloemblad, maar als ik een wit bloeiende Clematis alpina zou moeten kiezen, dan koos ik 'Whi te Moth', een gevuldbloemige cultivar met groenig witte bloe men, en met het frisse lichtgroe ne blad dat in het plantenrijk zo dikwijls typerend is voor een echte albino. Romke van de Kaa Een leefbaar klimaat in de wo ning staat of valt bij goede venti latie. Het nadeel van onder ande re ventilatieroosters is dat kost bare warmte in een zucht naar buiten stroomt. Het bedrijf Heycop in Houten ontwikkelde een rooster waar mee energie niet zomaar verlo ren gaat. Bijzonder aan Clima- comfort HDV-2 is dat de buiten lucht zich al in het rooster ver mengt met de warmere binnen- lucht. Volgens de Heycop zorgt het product voor een behoorlij ke besparing op de energiereke ning. Informatie: www.heycop.nl of 030-6354900. Nieuw in de collectie van Vin cent Sheppard is de eetkamer- stoel Marco. Opvallend is de er gonomische vormgeving: de rug leuning lijkt de vorm van de rug gengraat te volgen. Volgens de producten zorgt dit voor opti maal zitcomfort. Het zitvlak en de rugleuning zijn gemaakt van zogenaamd Lloyd Loom. Dit na tuurlijke materiaal buigt, ver vormt en kraakt niet. De stoel is verkrijgbaar in 32 standaardkleuren en kost 390 euro. Op termijn krijgt eetka- merstoel Marco gezelschap van een armstoel, barstoel, barkruk en fauteuil. Informatie: www.vincentsheppard.com Hoe lang kan een tafel zijn? Volgens Art Of Living wel 3.50 meter. De nieuwe Spantafel, een ontwerp van Joop van Arnhem, is in die lengte verkrijgbaar. Een nieuw toegepast spannings mechanisme maakt het moge lijk. De tafel wordt dus niet uitge rust met een extra poot! Overig is de Spantafel ook in meer be scheiden afmeting verkrijgbaar. Het formaat varieert van 160 bij 80 centimeter tot 350 bij 100 cen timeter. De tafel is in tien ver schillende houtsoorten lever baar. Informatie: www.artofliving.nl Het textielontwerp 'Repeat'. Ontwerpster Hella Jongerius foto GPD Vormgeefster Hella Jon gerius (De Meern, 1963) studeerde aan de De sign Academy in Eindhoven en als hoofd van de sector Wonen is ze nog steeds aan dat onderwijsinstituut ver bonden. Maar haar studio, Jongeriuslab, staat in Rot terdam. Tijdens de Salon du Meuble in Parijs werd ze uit geroepen tot 'Ontwerper van het jaar 2003'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31