PZC kichting veilige ïaven misdaad 1 f" ij Justitie vervolgt vriendin Maja Balkenende laakt hongerstaking als actiewapen Franse fotograaf Bouju wint World Press Photo 2003 LTO kraakt actie van WHO tegen vet auwelijks controle op activiteiten P* s traatlawaai an banden Nog honderd militairen naar Irak 't Otootje is terug Vergeten beurs leidt tot drama Drie jaar voor brandstichting Pekela wil soep-euro's terug Museum koopt brieven Kouwenaar Prins zit commissie water voor Werkloze krijgt eigen begeleider zaterdag 14 februari 2004 HAAG - Stichtingen vor- ictn aantrekkelijke dekman- l0or criminelen en terroris- De oprichting is eenvoudig li is weinig tot geen toezicht de activiteiten. constateert het anti-frau- ^jtituut Financieel Experti- K:rum (FEC) in een gisteren schenen rapport over de Sbaarheid van non-profitor- istudie is vemcht naar aanlei- ;i" van de terroristische aan- op 11 september 2001 in ^Jserika. pruik in combinatie met een lelijke financiering van terro rs in Nederland in een be kt aantal gevallen geconsta- i Maar het FEC, waarin on seer De Nederlandsche ik. de politie, het Openbaar nistene en de Belastingdienst oenwerken, weet te weinig te kunnen concluderen of on ce 138.000 stichtingen in Ne- üsc we of niet een pro- abestaat. het gebrek aan toezicht en (openheid komt misbruik vol ts'het Financieel Expertise- jtmm alleen indirect aan het t na ongebruikelijke geld- omen, via banden met andere jiachte organisaties of perso- j i door klachten voor gedu- i erde donateurs of als 'bij- Igst' in opsporingszaken hisseling fcet rapport wordt aanbevo- ide samenwerking tussen de Mlende FEC-deelnemers te voeren teneinde de finan- sing van terrorisme beter te :;S sen aanpakken. Het Geza- L;ke Comité Terrorismebe- ijding, waarin verschillende listeries samenwerken, zint ;-07 *11 N HAAG -Nieuw te bouwen Ben en woningen die in de ut van nieuw aan te leggen pn staan, zullen vanaf 2005 405 Itr beschermd zijn tegen aatlawaai. Het kabinet heeft leren besloten de groei van Igeluid. dat bewoners in hun b van de straat horen, aan Vkn te leggen. tsamehet verkeer, dat in om- Knog altijd groeit, zorgt vol ts bet kabinet voor veel ge- isoverlast. Het kabinet wil de wetswijziging bereiken talie woningen, en niet alleen Toestaande) huizen waarvoor 52 t maximale geluidsnorm is Kgesteld, beter beschermd t tegen geluidshinder van bui- De huidige overlast van het aatlawaai mag in huis niet rder toenemen. gelijkertijd wil het kabinet ge- «nten wel meer ruimte geven izelf hogere geluidsnormen te ^en ^oor bijvoorbeeld een ;j uitgaansgebied, waar de Stellen de normen geregeld schrijden, kan de gemeente nam iets versoepelen. ANP naar aanleiding van het rapport op maatregelen. VVD-Kamerlid Wilders wil van het kabinet weten of er nieuwe maatregelen getroffen moeten worden om meer inzicht te krij gen in de stichtingen of dat kan worden volstaan met doortasten der gebruik van bestaande be voegdheden. GPD/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet stuurt 108 militai ren extra naar Irak. De militairen worden inge zet voor de opleiding en begeleiding van Iraak- se veiligheidsdiensten en om de toegenomen drukte op de Iraakse wegen te begeleiden. Dat laatste is nodig omdat de Amerikanen een omvangrijke aflossing van meer dan honderd duizend militairen en materieel uitvoeren op de wegen door de 'Nederlandse' provincie Al Muthanna. Het kabinet heeft gisteren ingestemd met het voorstel om de extra militairen te sturen voor maximaal vier maanden. Een klein deel is al vertrokken naar Irak. De rest volgt de komende weken. De totale Nederlandse bijdrage komt daarmee op ongeveer 1260 mannen en vrou wen. Een verlenging van de Nederlandse aanwezig heid is gisteren niet in het kabinet besproken. Balkenende constateerde bij zijn bezoek in ja nuari aan de Nederlandse militairen dat de Amerikanen met omvangrijke verplaatsingen en konvooien bezig zijn over grote afstanden Wegens de risico's van plunderingen is daarbij veel militaire bescherming nodig. Specifiek voor die laatste taak gaat een peloton militai ren van de landmacht nu naar Irak. ANP De winnende foto van Jean-Marc Bouju. van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De Franse foto graaf Jean-Marc Bouju is de winnaar van de World Press Photo 2003. Zijn kleurenfoto van een gevangengenomen Iraakse man die zijn 4-jarige zoon troost, is gisteren in Am sterdam verkozen tot beste foto van het jaar. Bouju, werkzaam bij Associated Press, maakte de foto in een kamp voor krijgsgevangenen vlakbij Najaf in Irak op 31 maart 2003. De man op de foto heeft een bruine zak over zijn hoofd en zit op de grond achter prikkeldraad De oorlog in Irak leverde acht winnende foto's en fotoseries op, waar vooral oor logsleed op te zien is. De foto van Bouju is geen poli tieke foto, zei juryvoorzitter Eli sabeth Biondi. „Het gaat niet over de agressor en de mensen die daaronder lijden. De foto gaat over liefde, hoe een oorlog het leven van mensen overhoop gooit en hoe mensen zich in de oorlog gedragen." De jury kreeg een record van 63.093 foto's in gestuurd van 4176 fotografen uit 124 landen. De prijzen in de tien themacategorieën werden verdeeld over 61 fotografen uit 23 landen. Voor het eerst sinds 2001 vielen ook weer Nederlandse fotogra fen in de prijzen. Reuters-foto- graaf Jerry Lampen won de eer ste prijs in de categorie alge meen nieuws met een foto van een rouwende vrouw in Gaza. Lampen was begin dit jaar ook de winnaar van de Zilveren Ca mera 2003 en werd uitgeroepen tot Nederlandse fotojournalist van het jaar Lampen kreeg toen zijn prijs voor wegvluchtende Iraakse vrouwen in Basra. Freelance fotograaf Jan Ban ning won de eerste prijs in de ca tegorie verhalende portretten met een serie onder de titel 'In diase bureaucraten' Daarbij zit een aansprekende foto van een Indiase vrouw in een rommelig kantoor. De foto's verschenen in M Magazine van NRC Handels blad. De jury constateerde bij de 47e editie een flinke toename van het gebruik van digitale foto's. Bijna 81 procent van alle inzen dingen was in digitale vorm. Vo rig jaar was dat nog 69 procent. Bouju ontvangt zijn prijs en een bedrag van 10.000 euro op 25 april in de Oude Kerk in Amster dam Vanaf 26 april zijn de win nende foto's en een selectie van het werk van Bouju te zien voor het publiek. ANP door Birgit Spaak en Sander Kuypers ARNHEM - Het Openbaar Mi nisterie in Arnhem vervolgt een 15-jarig meisje uit Nijmegen om dat zij wist van de moordplan nen op haar hartsvriendin Maja Bradaric en die niet bij de poli tie meldde. Justitie heeft dit gis teren laten weten. Het meisje kan hier maximaal een half jaar jeugddetentie voor krijgen. Maja werd vorig jaar no vember gewurgd De 15-jarige zat daarna ruim een week vast op verdenking van betrokken heid bij dit misdrijf. Zij wordt daar niet strafrechtelijk voor aangepakt. De 16-jarige vwo-scholiere Ma ja Bradaric werd op 16 novem ber op gruwelijke wijze ver moord. De 18-jarige vriend van het 15-jarig meisje en een ande re 18-jarige man hebben daar over een gedeeltelijke bekente nis afgelegd. De twee zouden Maja Bradaric in een auto heb ben gewurgd met een touw. Daarna lieten zij haar lichaam brandend achter in de uiter waarden bij Bemmel. Naar het meisje is drie dagen lang gezocht. In de auto zat ook een 16-jarige jongen, die zegt dat hij in een shock raakte en daardoor niets kon doen om het slachtoffer te helpen. De 18-jarige vriend van het 15-jarig meisje had voor de moord al enkele malen gezegd dat hij Maja wilde doden, om dat zij zou stoken in zijn relatie met zijn vriendin. Justitie heeft de vriendin om die reden lange tijd gezien als betrokken bij de misdaad, aangezien zij van tevo ren wist wat haar vriend van plan was. Maar veel getuigen hebben verklaard, dat deze jon geman zo vaak zulke dingen zei en dat niemand dat serieus nam. Ook Maja zelf wist dat de 18-ja- rige man dat zei, zeggen haar vriendinnen. De 15-jarige vriendin en Maja Bradaric zaten op het Domini- cus College in Nijmegen. Beslo ten is dat de 15-jange, die sinds 6 december thuis zit, niet meer terugkeert naar haar oude school. Volgens rector E. Peters is die beslissing in samenspraak met haar oudere genomen, om dat de school de veiligheid van het meisje niet kan garanderen. Kwalijk Veel oud-klasgenoten van Maja nemen het haar vriendmkwalijk dat zij in de dagen dat Maja werd vermist, niets zei, terwijl zij toen al wist wat er was ge beurd. Ook voor de vwo-scholie re zelf zou haar oude schoolom- geving te confronterend kunnen zijn, denkt de rector. De drie van de moord verdachte jongens moeten volgende week woensdag voor het eerst voor de rechtbank in Arnhem verschij nen. Hun zaak wordt dan niet in houdelijk behandeld, omdat er nog psychologisch onderzoek wordt gedaan. Wel besluit de rechtbank dan waarschijnlijk of de 16-jarige verdachte onder het jeugd- of volwassenenstraf recht valt. Mocht de kinderrechter zijn zaak behandelen, dan beslist de rechtbank ook of die zittingen al dan niet openbaar zullen zijn. Gewoonlijk worden jeugdzaken achter gesloten deuren behan deld, maar bij schokkende za ken kan de rechter andere be sluiten. ANP MElp,[?AT IS- NOG A/IK'S t E.P Hltfi. PR&STES&-T w 8D HET SCKAKE/O TE. rWKCN van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Wcrcldgezond- heidorganisatie (WHO) moet sui kers en vetten niet op dezelfde wijze gaan behandelen als ta bak. Landbouworganisatie LTO heeft gisteren in een brief aan de Tweede Kamer geschreven dat de WHO met een verdeling van goed en slecht voedsel de verkeerde weg inslaat. De op handen zijnde kruistocht tegen de dikmakers als vetten en suikers, die door etiketten op producten voor consumenten duidelijk herkenbaar moeten worden, bevalt de landbouwor ganisatie niet De campagne is ingezet om ziekten te voorko men als hart- en vaatziekten en diabetes, die mede door overge wicht worden veroorzaakt Be ter zou het volgens LTO zijn mensen te stimuleren minder overdadig te eten en meer te be wegen. Stickers die melden of een be paald product goed of slecht is, slaan volgens LTO de plank mis. „Het gaat de verkeerde kant op als de WHO vetten en suikers op dezelfde manier gaat behandelen als tabak", aldus de organisatie. Etiketten moeten wat de land bouworganisatie betreft onder deel zijn van een grotere voor lichtingscampagne, waann ook gezond en met mate eten en be wegen aan de orde komen. ANP DEN HAAG - Een auto parkeert op een zijmuur van een flatge bouw in de Haagse Schilderswijk. Het betreft een kunstwerk in de Westenbergstraat, dat sterk doet denken aan de tekeningen Maurits Cornells Escher (1898-1972). Dit werk heet 't Otootje en is gemaakt door de kunstenaar van Theo van Laar. Het was eerst te zien in de Heemstraat, maar het moest daar wijken voor sloopwerken. Bewoners van de Schilderswijk drongen vervol gens aan op terugkeer van 't Otootje elders in de buurt. foto Robin Utrecht/ANP HELMOND - Een vergeten portemonnee heeft donderdag avond het leven gekost aan een inwoner van Venray. De 56-jarige man kwam op het station in Helmond ongeluk kig ten val en belandde tussen het perron en een vertrek kende trein. De politie heeft dit gisteren meegedeeld. De dochter van het slachtoffer reisde per trein van Ven ray naar Eindhoven. Kort na haar vertrek ontdekte het slachtoffer dat zij haar portemonnee thuis had laten lig gen. Hij had berekend dat hij de trein nog in Helmond zou kunnen onderscheppen om het beursje af te geven. Toen hij het perron opliep, reed de trein echter alweer. Vermoedelijk zag de man zijn dochter zitten. Hij liep met de trein mee en kwam daarbij ten val ANP ZUTPHEN - Voor de rechtbank in Zutphen is gistermid dag een 57-jarige vrouw uit Beekbergen veroordeeld tot een celstraf van drie jaar en tbs met dwangverpleging. De rechters achten bewezen dat de vrouw eind 2002 in een woongemeenschap voor dak- en thuislozen te Beekbergen brand heeft gesticht, waarbij twee medebewoners om het leven kwamen. De rechtbank veroordeelde haar tevens voor nog drie an dere brandstichtingen in de woongemeenschap, waarbij alleen materiële schade ontstond. Het vonnis was con form de eis. ANP PEKELA - De gemeente Pekela wil 5000 euro terug van de fiscus, die ze vorig jaar als naheffing betaalde over au- tomatensoep die ze aan haar medewerkers verstrekte. De Groningse gemeente voelt zich door besluiten van staats secretaris Wijn van Financiën gesterkt in haar mening dat de heffing onterecht was. Werkgevers mogen soep uit de automaat voortaan onbelast beschikbaar stellen. Pekela moest vorig jaar over de brug komen, nadat een in specteur op het gemeentehuis had geconstateerd dat per soneelsleden een soepje uit de machine konden tappen. ANP DEN HAAG - Het Letterkundig Museum in Den Haag heeft bij het Leidse antiquariaat Aioloz een 'bijzonder be langrijke' collectie brieven en een aantal jeugdverzen van Gerrit Kouwenaar verworven. Het gaat om 28 ongepubliceerde brieven aan zijn jeugd vriend en klasgenoot Oege van der Wal (1925-1998, jour nalist en dichter) en elf voor zover bekend evenmin gepu bliceerde gedichten uit de laatste oorlogsjaren en direct na de bevrijding. ANP DEN HAAG - Prins Willem-Alexander wordt voorzitter van de nieuwe Adviescommissie Water. Deze commissie gaat staatssecretaris van Verkeer Mela- nie Schultz van Haegen adviseren over alles op het gebied van waterbeheer. GPD nen, of ter voorkoming van ern stige maatschappelijke onrust. In de huidige plannen staan bur gemeesters helemaal aan de zij lijn. Ze kunnen zich er alleen tij delijk mee bemoeien in verband met de openbare orde. Vluchtelingenwerk keerde zich gisteren net als Balkenende te gen hongerstaking door uitge procedeerde asielzoekers, maar voerde andere redenen aan. Hon gerstaking komt hun situatie niet ten êoede, maar schaadt die juist, zei pen woordvoerster van de organisatie. Wanhoopsdaad Vluchtelingenwerk begrijpt dat een hongerstaking een wan hoopsdaad is, maar legt uit dat het een te hoge druk legt op de situatie van de persoon, de over heid en de beslissing of de asiel zoeker in Nederland mag blij ven of niet. Vaak zet de Immigra tie- en Naturalisatiedienst (IND) juist de hakken in het zand in plaats van dat de ambte naren coulant worden .ANP pagina 4: commentaar door John Hermse DEN HAAG - Premier Balken ende vindt dat hongerstaking als verzet tegen een dreigende uitzetting niet kan. Ook uitge procedeerde asielzoekers moe ten zich neerleggen bij een de mocratisch genomen besluit, zei hij gisteren in Twee Vandaag. Balkenende reageerde op de ac tie van de Iraanse asielzoeker Mehdy Kavousi Deze naaide ogen en mond dicht en stopte met eten en drinken. Balkenende zei als premier niet te willen vooruitlopen op het CDA-congres in Utrecht van vandaag. Een nieuw systeem, waarbij alle aanwezige CDA-le- den hun stem kunnen uitbren gen, kan daar nog voor verras singen zorgen. Door dit principe kan de CDA-top niet van tevo ren regelen hoe de stemmingen over het asiel- en inkomensbe leid verlopen. De onderwerpen en het con- gres-nieuwe-stijl lokken in ie der geval meer mensen dan an dere: 1500 tegenover normaal 1000 tot 1200 CD A-leden. Het CDA heeft al een extra zaal ge huurd. Gisteren belden nog steeds belangstellenden of ze vandaag nog terecht konden Vooral het asielbeleid heeft de gemoederen binnen de CDA-ge- lederen de afgelopen maanden flink verhit. Het congres krijgt drie resoluties en een motie voor gelegd over het uitzetbeleid van het kabinet De CDA-fractie in de Tweede Kamer steunt dat be leid, ondanks het grote maat schappelijke en kerkelijke weer stand en verzet uit de eigen ach terban. Tweederde van de burge meesters van CDA-huize gaf aan voor een ruimer pardon te zijn. Ophef Een van de resoluties op het par tijcongres, van het CDA uit Hui zen, kan in dat verband nog voor ophef zorgen. Het spreekt steun uit voor het kabinetsbe leid, maar regelt ook dat op nieuw, en in overleg met de bur gemeester, kritisch wordt geke ken of uitgeprocedeerde asiel zoekers alsnog een verblijfstitel dienen te krijgen. Dat kan dan gebeuren om humanitaire rede- DEN HAAG - Uitkeringsgerech tigden kunnen met ingang van 1 juli een beroep doen op een per soonlijke begieider bij de zoek tocht naar werk. Minister De Geus van Sociale Zaken besloot gisteren hiervoor 'werkherkan- singsadviseurs' aan te stellen. Het initiatief past in het voorne men van De Geus om werklozen aan te sporen veel meer het heft in eigen hand te nemen bij de jacht op een baan. Zo kunnen mensen individuele overeenkom sten sluiten voor reïntegratie. Daarbij kan dan de begeleider helpen. De begeleiders zullen werken bij het Centrum voor Werk en In komen. het vroegere arbeidsbu reau. Dit jaar worden er aange steld op twintig tot dertig loca ties en vanaf 1 januari 2005 op zestig. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3