useumstukken verpieteren looit ongerust, toch opgelucht n t i i n rj Ma. i 3 loeren moeten •achten bundelen ir ffvfctl Suurmond overleeft moties over salaris commissarissen Delta Ruime meerderheid Staten voor nader onderzoek WCT 15 feer dan duizend stuks klederdracht liggen in container Nederland schendt rechten kind Vragen archeologisch onderzoek Sociaal plan KSG aanvaard |0LNUI1A|2JV| ra Man beboet voor foutief gebruik gifspuit zaterdag 14 februari 2004 eHeuff IBGH-HAAMSTEDE - Het itifle erfgoed van Walcheren, Aoutven-Duiveland, de Beve len Zeeuws-Vlaanderen en yen ligt te vergaan in een Utainer en een trailer ergens Schouwen-Duiveland. H betreft meer dan duizend IK klederdracht, afkomstig het voormalige Poppen- en lederdrachtmuseum uit Zoute nde. Het is volstrekt onduide- kof erop korte termijn een be aming voor deze collectie ge neer, kan worden. Museale stukken als een dubbel- geborduurde beuk uit 1806, en kele schelphoedjes, diverse kap- hoedjes, kanten mutsen en de overdadige kleding van de rijke, Noord-Bevelandse herenboeren en hun families zijn zonder eni ge vorm van conservering in de container opgeborgen. Evenals aangeklede etalagepoppen en kleinere poppen in streekkle- ding. Verder bestaat de collectie uit driehonderd boeren pakken, een vergelijkbaar aantal rok ken, talloze beuken, vijfhonderd omslagdoeken, verschillende cu riosa en veel fotomateriaal. Eigenaar P. Melis uit Zoutelan- fgRinusAntonisse iS - Voor boeren die verder en met hun bedrijf is samen ging en vooral bundeling Ekrachten van wezenlijk be- hW Hoewel niet gemakkelijk, lliliet 'absoluut nodig' voor ver jong van hun positie in de ]en producent-consument. I betoogde minister Veerman Landbouw, Natuur en Voed- üiteit gisteren in Goes op jadering van de jubile- Coöperatie Zuidelijke ten Verkoopvereniging. Hij Jd de ruim 1200 aanwezigen Jr dat het de boeren niet al fa moet gaan om een zo hoog s productie, maar ook teen zo groot mogelijke in- n het vervolg van de ke- nan zei dat de krachten- l voor alle agrarische iren noodzaak is. De be- n lichtte de akkerbouw [uit. Hij maakte duidelijk dat jlname bundeling bij het op rkt zetten van aardappe- Kuog veel beter kan. De minister onderstreepte dat de boeren er rekening mee moe ten houden dat ze van de over heid steeds minder steun krij gen. Ze moeten meer op eigen kracht aan de toekomst werken. Dat klemt temeer door verande ring van het Europese land bouwbeleid, waarbij productie en subsidies niet langer gekop peld zijn (alleen vlas blijft ge koppeld). Veerman wil bedrijfs gebonden premies in plaats van toeslagen per hectare. De bewindsman merkte op dat boeren een zo hoog mogelijke kwaliteit van de producten niet uit het oog mogen verliezen. Hij vond dat een coöperatie leden die in deze niet correct hande len, de deur moet wijzen. „Eén rotte appel in de mand, maakt al het gave fruit tot schande." Veerman noemde het besluit van de CZAV-leden om een nieu we bestuursopzet (meer be voegdheden directie, commissa rissen op afstand) te kiezen ver standig. „Een coöperatie is meer gebaat bij een sterke directie dan bij grote invloed van de le den." de moest twee jaar geleden zijn zeventien jaar oude museum sluiten, omdat de huur werd op gezegd door de nieuwe eigenaar van het pand. Vervolgens heeft de collectie opgesteld gestaan in een deel van een boerenschuur in Kamperland. Er werd echter ook gewerkt in de schuur waar door de collectie veel te lijden had van het stof. Binnen een jaar moest de verzameling de schuur weer uit. Melis was ten einde raad en riep de hulp in van Ben Schneider uit Burgh-Haamstede. „Ik ben lid van de streekdracht- vereniging de Arke op Schou wen-Duiveland en kwam vroe ger vaak bij Melis in het mu seum", vertelt Schneider. „Sa men met transporteur Radema ker en loonbedrijf Boot hier uit het dorp hebben we de collectie uit die schuur gehaald. Sinds september staat alles opgesla gen in een veertig voet contai ner en een grote trailer ergens op Schouwen-Duiveland. Ge zien deze vochtige winter vrees ik het ergste voor de conditie van de kledingstukken." Droge ruimte Schneider is naarstig op zoek naar een droge ruimte waar de kleding opgeslagen kan worden. „Vervolgens moet de collectie geïnventariseerd worden en ge sorteerd op waarde. De minder belangrijke stukken kunnen we verkopen aan bijvoorbeeld streekdrachtverenigingen die op deze wijze ontbrekende kleding stukken kunnen aanvullen. Maar het gros moet gewoon bij elkaar blijven in een museum. De collectie is er al, alleen het gebouw ontbreekt." Omdat het grootste deel van de verzameling uit Walcherse kle ding bestaat, is contact gezocht met De Schotse Huizen in Veere. Schneider: „Maar daar was al leen belangstelling voor de aller mooiste stukken en de rest moest maar terug naar de gebie den. Ja, zo kan ik het ook." B. Schneider laat zien hoe de waardevolle spullen liggen opgeslagen in een container. foto Dirk-Jan Gjeltema Melis zou het liefst hebben dat de hele collectie weer als mu seum ergens op Walcheren opge bouwd kan worden. „Ik kreeg busladingen bezoekers uit heel Nederland, de NCRV heeft een documentaire van het museum gemaakt. Uit Amerika en Cana da kwamen geëmigreerde Zeeuwen kijken en met de klei nere poppen hield ik shows in verzorgingshuizen. Ik heb dit al les in meer dan vijftig jaar verza meld. Ik durf niet meer te kijken hoe de kleding er bij ligt." MIDDELBURG - Een kind is een kind, legaal of illegaal, autochtoon of vluchteling. Elk kind heeft recht op levens onderhoud Maar met het huidige uitzettingsbeleid voor vluchtelingen worden de rechten van het kind geschon den. Dat stellen vijf Zeeuwse Statenfracties in een brief aan de Tweede Kamer. Nederland heeft het Vluchtelin genverdrag en het Verdrag voor de Rechten van het Kind ondertekend. Volgens GroenLinks. PvdA, SP, D66 en Christenunie is daarmee 'plechtig beloofd ieder kind dat in Nederland verblijft, ongeacht zijn afkomst of speciale omstandigheden, de rechten te garanderen'. En, benadrukken de vijf partijen, de verdragen maken geen uitzondering voor vluchtelingenkinderen. Daarin staan ook geen getallen, alleen kwalitatieve beschrijvin gen. De manier waarop die in Nederland nu worden uitge legd is zo beperkt, dat die niet meer in overeenstemming is met de geest van de verdragen, menen zij. In Zeeland is wél ruimte voor vluchtelingen en kinderen, schrijven GroenLinks, PvdA, SP. D66 en Christenunie uitnodigend. „Onze provincie voert een campagne Wel kom in Zeeland. Wij heten mensen die een bijdrage willen leveren aan onze samenleving van harte welkom. Er is plaats in Zeeland." MIDDELBURG - Is provinciaal archeoloog R. van Dieren- donck medeverantwoordelijk voor de enorme kostenover- schrijding bij archeologisch onderzoek in Zierikzee? Daar over wil Statenlid J. Maris (VVD) opheldering. Die krijgt hij, beloofde gedeputeerde H van Waveren (CDA, cul tuur) gisteren. De provincie is blij dat de gemeente Schou wen-Duiveland de affaire tot op de bodem uitzoekt. „Wij werken volledig mee aan dat onderzoek", aldus Van Wa veren. Statenlid Maris toonde zich geschrokken over het uit de hand lopen van het bodemonderzoek aan de Korte Nobelstraat: in plaats van 52.500 euro kost het circa 600.000 euro. Hij vreesde dat deze ontwikkeling het draagvlak voor archeologische opgravingen in de provin cie bepaald niet vergroot. De gedeputeerde zei dat de pro vinciaal archeoloog betrokken was bij het opstellen van het onderzoeksplan voor de Korte Nobelstraat en 'inhou delijk bij de uitvoering'. Hij ging er op voorhand niet van uit dat de provinciaal archeoloog ook aangesproken kan worden op de kostenoverschrijdig. „Maar er moet duide lijkheid komen over de rol van de archeoloog, juist om te voorkomen dat de verhouding provincie-gemeenten scha de wordt berokkend", stelde Van Waveren. VLISSINGEN - Het sociaal plan vanwege het schrappen van vijfentwintig arbeidsplaatsen bij de machinefabriek van de Koninklijke Schelde Groep (KSG) in Vlissingen is gistermorgen vrijwel eensgezind aanvaard door de vak bondsleden. Eén werknemer onthield zich van stemming. Acht 58-plussers kunnen met een pre-pensioenregeling. Anderen kunnen elders bij De Schelde aan de slag. Voor zo'n tien werknemers wordt nog werk gezocht. Zij blijven tot die tijd in dienst van de KSG Bij de machinefabriek blijven zo'n dertig mensen werken, tot het bedrijfsonder deel op termijn wordt overgeplaatst naar een centrale ma chinefabriek van moederbedrijf Damen in Rotterdam. Maurits Sep DDELBURG - Met speels ge- overleeft gedeputeerde Jac- rsSuurmond zijn (eerste) poli- crisis. Hij gaat vol vertrou- mverder. Voelt zich geen aan boten wild. Maar een beetje gelucht is hij wel. wnond- „Aan de ene kant Sja Een deuk in het vertrou- zoals de SP het voelt, is mij toch hetzelfde als een schadiging. Ik ben daarom ïl blij dat op de twee stem- van de SP na die motie or Provinciale Staten van ta- jveegd. Aan de andere ctkan ik alles gaan herhalen. de problemen die zijn tsiaan de schade die Delta !t door de discussie over de sa- sverhoging voor de commis- is het verstandig dat de commissarissen zelf hebben besloten een time out te ne men." Dat was zeker wel even schrik ken toen een motie van wantrou wen werd aangekondigd? „Nou, ik had natuurlijk wel een inschatting van hoe de Staten hierover denken. Dat moet je kunnen als gedeputeerde. Van uit die optiek heb ik ook steeds gehandeld. Ik ben geen mario net van de Delta-commissaris sen en ik ben ook geen tolk van de publieke opinie. Ik ben de vertegenwoordiger van de aan deelhouder, de provincie. Ik breng de opinie over. Ik ben daarom ook eigenlijk nooit ongerust geweest. Ik dacht wel dat de Staten die mo tie een oneigenlijk middel zou den vinden. Maar natuurlijk is het leuk dat het zo afloopt." Binnen een jaar na uw aantre den is er een motie van wantrou wen tegen u ingediend, een machtsmiddel dat in de Abdij zelden wordt gebruikt. De laatste keer was bij de belas tingaffaire, ruim tien jaar gele den. Voelt u zich geen aange schoten wild? „Integendeel. Ik zie de stemver houding als een bevestiging van het vertrouwen in mij." D66 heeft u anders wel gewaar schuwd: dit was eens maar nooit weer. „Ik zie het uitdragen van het col- legebeleid niet als een misstap." U maakt zich geen zorgen voor de toekomst? „Beslist niet. Dan zou ik niet meer kunnen functioneren. Dan ga je op eieren lopen. Dat is echt vragen om problemen." Commissaris van de koningin Van Gelder benadrukte dat een motie tegen u een motie tegen het hele college is. Heeft dat dreigement u niet gered? „Nee, het straalt de sfeer uit die er in ons college is. Ik vind het geen dreigement maar een de monstratie dat we op één lijn zit ten." Is het wel eerlijk om met colle giaal beleid te dreigen als er een motie van wantrouwen ligt? Dat maakt het middel toch bij voor baat kansloos. Je kunt dan niet meer die ene gedeputeerde aan pakken. „Daar raak je de kern. Nu voelt het als een steun dat ze het met me eens zijn. Maar natuurlijk, als ik echt iets strafbaars had ge daan, of echt een blunder had begaan, dan was het zo ook niet gelopen." COR DE JONGE Gedeputeerde J. Suurmond. foto Lex de Meester door Maurits Sep MIDDELBURG - Gedeputeerde J. Suurmond mag aanblijven. De VVD'er overleefde gisteren met gemak een motie van wan trouwen van de SP en een motie van afkeuring van de Partij voor Zeeland en Zeeuws Belang. Geen enkele andere fractie steunde de moties, die Suur- monds optreden in de affaire over de salarisverhoging voor de Delta-commissarissen veroor deelden. Suurmond had beter moeten in schatten dat een salarisverho ging met 35 procent op grote maatschappelijk weerstand zou stuiten, zei F. Luijben van de SP. Door daar toch mee in te stemmen, doet de gedeputeerde mee aan de graaicultuur en de zelfverrijking in het bedrijfsle ven. Dat de commissarissen har der moeten werken voor hun centen, geldt voor iedereen met een baan, merkte Luijben op. Suurmond heeft het vertrouwen van zowel de SP als de Partij voor Zeeland en Zeeuws Belang beschaamd, bleek uit de moties. Commissaris van de koningin W. van Gelder wees er als voor zitter van de Statenvergadering nadrukkelijk op dat Suurmond niet eigenmachtig heeft opgetre den. „Er is sprake van collegiaal bestuur. Dus als u een uitspraak doet over Suurmond, doet u een uitspraak over het hele college van Gedeputeerde Staten." Dat dreigement miste zijn uit werking niet, al was het niet echt nodig om Suurmond te red den. De moties kregen van geen enkele andere fractie steun dan van de indiener zelf. Hoewel met name GroenLinks, PvdA, D66, CDA en ChristenUnie hun kritiek op de salarisverhoging herhaalden, vonden zij het veel te ver gaan Suurmond naar huis te sturen voor 'een inschattings fout'. VVD-fractievoorzitter I. Voge laar nam zijn gedeputeerde in bescherming met een felle uit haal naar SP, PvZ en Zeeuws Be lang. Vogelaar noemde de mo ties 'een brevet van onvermo gen' en vond het beschamend dat die nu pas werden inge diend. en niet al meteen in de Statenvergadering van 19 de cember - vier dagen nadat de aandeelhouders (inclusief Suur mond) van Delta instemden met de salarisverhoging. Dat verwijt leverde Vogelaar een lesje staatsrecht op van J. van der Giessen van D66. „Een motie is een democratisch recht. De inhoud mag je verwer pen, maar niet het indienen er van. Dat kan nooit beschamend zijn." door Rinus Antomsse MIDDELBURG - Een grote meerderheid van Provinciale Staten wil nader onderzoek naar de kansen van een nieuw plan voor de Westerschelde Con tainer Terminal. In de Statenver gadering stemden ChristenUnie, D66, GroenLinks en Socialis tische Partij, samen acht van de 47 zetels, gisteren tegen het be schikbaar stellen van 215.000 eu ro hiervoor. Een motie van de vier tegen-par tijen om een besluit uit te stel len tot er duidelijkheid is over de Ontwikkel ingsschets voor het Scheldebekken en een uit spraak van het Europese Hof over uitleg van de Vogel- en Ha- bitatrichtlijnen, haalde het niet. Dat lot trof ook een motie van dezelfde indieners om de huidi ge containerfaciliteiten in het Sloegebied snel uit te breiden ten behoeve van de bestaande bedrijven. Gedeputeerde G. de Kok (PvdA, economie) vond die motie overbodig. In het nadere onderzoek naar de WCT wordt bekeken of er alternatieven voor de 'world class terminal' zijn. Daarbij hoort uitbreiding van de al aanwezige beperkte contai nervoorzieningen in het Sloege bied. M. Wiersma (GroenLinks) noemde dat mager. „Wie tegen MIDDELBURG - De economi sche politierechter in Middel burg heeft gisteren een 60-jari- ge inwoner van Borssele voor het verkeerd toepassen van een bestrijdingsmiddel veroordeeld tot een boete van 720 euro, waar van de helft voorwaardelijk. De verdachte had 18 juni vorig jaar bij het bespuiten van het ge was niet voldoende rekening ge houden met de wind. Daardoor werd met het verbo den bestrijdingsmiddel de talud van de sloot langs de Provincia le weg N62 (Tunnelweg) bespo ten, hetgeen in strijd is met de milieuvoorschriften. de motie is, laat het bestaande bedrijfsleven in de kou staan Partij voor Zeeland en Zeeuws Belang vroegen per motie om on derzoek naar de gevolgen voor gezondheid en welzijn bij de om wonenden van de spoorlijn Vlis- singen-Bergen op Zoom. als de WCT-treinen gaan rijden. Ze kregen hiervoor geen steun, na de verzekering van gedeputeer de H. van Waveren (CDA, ruim telijke ordening) dat hiermee in de wettelijke eisen voor geluid en trillipghinder al rekening is gehouden. Meedenken De gedeputeerde gaf aan dat het nadere onderzoek zich vooral richt op de vraag of aanleg van de WCT op de Kaloot een veelbe tekenende invloed heeft op de beschermde Westerschelde. Ook moet boven tafel komen of spra ke is van een 'dwingende reden van openbaar belang' en of er andere mogelijkheden zijn om de Zeeuwse economie te verster ken. Van Waveren achtte het erg belangrijk dat maatschappe lijke organisaties, met name de Zeeuwse Milieu Federatie, mee denken. Pas als het nadere on derzoek beschikbaar is, komt de vraag aan de orde: doorgaan of stoppen met het WCT-plan, gaf de gedeputeerde aan. Bedoeling is dat de Staten daarover in ok tober beslissen. Van Waveren merkte op dat Zeeland Seaports meebetaalt aan het onderzoek (hoeveel staat nog niet vast). Hij was optimistisch over het vin den van een 'juiste combinaiie van maatregelen' om de overlast langs het spoor te verminderen. Van de tegenstanders was G. van der Giessen (D66) het meest uitgesproken. „We stoppen lie ver gisteren dan morgen. De WCT moet geen weggegooide centen-terminal worden." J. van Ginkel (CU)onderstreepte dat veel beter ingezet kan wor den op kleinschaliger ontwikke lingen in het Sloegebied, die v el bij Zeeland passen. C. van Be\ - ren (CDA) meende dat snelheid geboden is: onderzoek naar ver schillende procedures (met en zonder Vogel- en Habitatrichtlij nen) dient tegelijk opgepakt te worden. I. Vogelaar (WD) wil de dat ook gekeken wordt naar natuurcompensatie buiten het Sloegebied.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15