Bejaarden weg voor studenten Zestienjarige regisseert eigen luchtdoop 11 Vrije Peuterspeelzaal geopend in Middelburg Regio Oostburg op slot door aanwijzing Nationaal Landschap Bedreigde veerponten keren in zomer terug Jedwongen verhuizing valt slecht in Sint Willibrord Veinig steun voor idee Jtudie cruiseterminal we Mer nodig voor eg Dammenroute deurloo wmmÊÊm Kindercarnaval Deze maand 20% korting °P onze glazen meubelen Wijktafel verzet zeeuwse almanak Stom ?zc WALCHEREN zaterdag 14 februari 2004 IDDELBURG - Bewoners van ardenhuis Sint Willibrord Middelburg moeten binnen de jaren naar elders vertrek- pat is het resultaat van een »e aanpak in de zorg, waar maandag een convenant ri ondertekend. De bewo- van Sint Willibrord willen ter voor geen goud weg. sluiting van het centrum aan Lange Noordstraat is het ge- rvan een nieuwe aanpak in Krg m Middelburg Maan- i wordt er een belangrijke inkomst over onderte- 'i In het document maken rin organisaties in de zorg praken over zogeheten woon- icezones, plekken in de stad ar ouderenzorg geconcen treerd wordt. De gedachte ach ter de nieuwe aanpak is dat ouderen in zo'n zone langer zelf standig kunnen wonen. Boven dien is de bedoeling dat de zorg meer op maat kan worden gele verd, dat ouderen langer in hun eigen omgeving kunnen blijven en dat de bewoners langer maat schappelijk actief kunnen blij ven. In totaal gaat het in Middel burg om 32 locaties waar derge lijke woonservicezones verrij zen. Keerzijde van de aanpak is dat grotere complexen worden afge stoten. Een van die grotere te huizen is het Sint Willibrord in de binnenstad van Middelburg. De bewoners zien niets in de plannen „Het is hier zó gezel lig. We hebben het hier allemaal zó naar ons zin", zegt A. van Va- rik (82), bewoonster van het complex. En hoewel ze niet zo goed meer ter been is, gaat ze graag naar buiten. „En anders hebben we heerlijk binnenpleintje. En er zijn hier ook heel veel vrijwilligers." Het is de bedoeling dat de bewoners van Sint Willibrord in de toe komst naar elders vertrekken. Voor de ouderen is één woonser- vicezone direct achter het Sint Willibrord gepland, en drie in de Stromenwijk. De gemeente heeft eerder laten weten dat ze het verzorgingshuis aan de Lan ge Noordstraat wil ombouwen tot kamers voor studenten van de Roosevelt Academy. De eigenaar van het Sint Willi brord, de Stichting Werkt Voor Ouderen (SWVO), heeft pas na lang wikken en wegen besloten om het convenant te onderteke nen Directeur J. de Graaf van de SWVO schetst zijn dilemma: andere partijen, zoals de ge meente, provincie en zorginstel lingen, gaan akkoord met de nieuwe aanpak in de zorg waar bij kleinschaligheid troef is. r'El na: «Rinus Antonisse iELBURG - In het onder- naar de economische le- matbaarheid van de Wester- ride Container Terminal ri ook de haalbaarheid van iffesterschelde Cruise Termi- norden bekeken. Met deze lid haalde G. van der Giessen I gisteren in de Statenverga- ■wngeen oud idee uit de kast. 1999 lanceerde Zeeland ions het plan voor aanleg een cruiseterminal bij de engse Buitenhaven/Sta mgebied. Studenten van de jeschool Zeeland voerden er onderzoeken naar uit. Van plan werd vervolgens niets r vernomen. Zeeland wrts wijdde alle aandacht idecontainerterminal der Giessen vond een nieu- alleszins de moeite waard. „Het havengebied van Vlissingen leent zich vanwege de ligging uitstekend voor het stimuleren van het toerisme in Zeeland. Het ligt ook op een punt waar verschillende toeris tische vaarroutes passeren." Ze merkte op dat toerisme een sneller groeiende economische activiteit zal zijn dan container overslag. Veel bijval voor haar suggestie kwam er niet. Wel merkte gede puteerde G de Kok (PvdA, eco nomie en recreatie) op dat de kansen voor een cruiseterminal zeker aan de orde komen in het nieuwe Sociaal-Economisch Be leidsplan. Daarin worden de mo gelijkheden om de Zeeuwse eco nomie te versterken - anders dan door een containerterminal - op een rij gezet. Na die toezegging trok Van der Giessen haar motie in. pagina 15: besluit studie WCT dam in plaats van de A58 en de A17. „Het sluipverkeer over de Dammenroute", stelt de ZMF, „leidt tot een onacceptabele spreiding van het zware ver keer. Verspreiding van luchtver vuiling, lichthinder, geluids- en trillingsoverlast en de aantas ting van natuur en landschap van zowel de Oosterschelde als de Grevelingen zijn het gevolg." Volgens de milieufederatie is er in de plannen totaal geen reke ning gehouden met het gelijk waardig investeren in economie en de 'groenblauwe' kwaliteiten van Walcheren. In de plannen voor aanleg van de nieuwe weg moet meer geïnvesteerd worden in de landschapskwaliteit en de ecologische samenhang van het gebied. „Walcheren moet im mers weer de Tuin van Zeeland worden." Maandag wordt in het gemeente huls van Domburg een openbare hoorzitting van de Hoorcommis- sie bestemmingsplannen gehou den. De zitting begint om 16 uur en duurt tot zeker 20 uur. De ZMF is één van 22 groepen van bewo ners of organisaties die bezwaar hebben gemaakt tegen het ont- werpbestemmingsplan N57 en rondweg Serooskerke-noord. iURG - Om de N57 Walcheren aan te leggen is nieuwe Milieueffectrappor- (Mer) nodig. Daarvoor pleit Zeeuwse Milieufederatie. De idige rapportage, uit 1993, is I. Volgens de ZMF zijn elf jaar tijd de omstandighe- lop Walcheren en de rest van riand veranderd en moet de linde weg niet op de Banier worden aangelegd. jaren bestaat het plan om een we weg aan te leggen door icheren, tussen Middelburg «Veerse Dam. De ZMF kan en instemmen met de aanleg irieuw asfalt als de voorde- opwegen tegen de nadelen. I opvangen van de verkeer- 4inde zomer is onvoldoen den voor de milieufederatie óe ongewenste bij-effecten, •i een verkeersaanzuigende fong en verstoring van na- iandschap en rust, te recht- ragen, Dwarsliggen, zou betekenen dat de SWVO als enige partij niet ondertekent. Wél akkoord gaan betekent dat Sint Willibrord, waarvan de SWVO eigenaar van is, als bejaardenhuis wordt opge geven. De Graaf had het dan ook moeilijk om gisterochtend de bewoners in te lichten over de keuze van de organisatie „Dat zo'n aangename locatie als het Sint Willibrord wordt verla ten, nee, dat kan ik niet aan de bewoners uitleggen." De Graaf had ook veel liever ge wild dat gekozen zou worden voor zowel groot- als kleinscha lige complexen. „Het is toch een jongere generatie die beslist voor ouderen. Terwijl het heel moeilijk is om op onze leeftijd voor te stellen hoe het is als je tachtig of negentig bent." Verouderd Overigens benadrukt De Graaf dat er wel iets met het Sint Willi brord moet gebeuren. Het com plex is verouderd en voldoet niet meer aan de eisen van de tijd. De gedachte dat het Sint Willibrord een verouderd com plex is, gaat er echter bij be woonster Van Varik niet in „Verouderd? Ach, er zijn wel eens van die dingen. Maar ik ben niet zo verwend hoor." Advertentie Een eigentijdse kijk op Slapen woon- en slaapadvies Haringvlietplein 4 - Zierikzee Advertentie door Rinus Antonisse en René van Stee MIDDELBURG - Het ministe rie van Vrom blokkeert plannen voor nieuwe woningbouw - per manent en recreatief - in West-Zeeuws-Vlaanderen. Daar mee wordt ook uitvoering van het gebiedspian voor de regio op scherp gezet. Minister Dekker van VROM wil in haar nieuwe nota Ruimte West-Zeeuws-Vlaanderen aan wijzen als Nationaal Landschap (net als Walcheren en de Zak van Zuid-Beveland). Zo'n regio geldt dan als 'kwetsbaar ge bied'. Daar is grote terughou dendheid geboden met bouwac tiviteiten. Gedeputeerde H. van Waveren (CDA, ruimtelijke ordening) is uiterst bezorgd over deze ont wikkeling. Het kan betekenen dat West-Zeeuws-Vlaanderen op slot gaat. Geen uitbreiding van recreatieve bebouwing, zo als plan Cavelot, geen aanleg van Sluis-aan-Zee (jachthaven in combinatie met huizen) Hij werd hierover gisteren in de Statenvergadering aan de tand gevoeld door H. Smits (Zeeuws Belang). Zij vroeg zich af of de gedeputeerde overdrijft. Vol gens haar gaat West-Zeeuws- Vlaanderen bepaald met op slot; zo kan er in een gebied dat Na tionaal Landschap is, wel een nieuwe jachthaven aangelegd worden. Van Waveren zei dat de goede bedoelingen van een Nationaal Landschap doorkruist worden door de beperkingen die erdoor opgelegd worden. „In kwetsba re gebieden mag geen nieuwe verstedelijking plaatsvinden." Hij noemde de opstelling van Vrom een bom onder het ge biedspian. „Het is een heel ver keerde zaak als beperkingen voorop staan, in plaats van ont wikkelingsmogelijkheden. Een duidelijk signaal van de provin cie is op zijn plaats." De gedeputeerde liet weten dat hij met minister Dekker over de aanwijzing van Zeeuwse regio's tot Nationaal Landschap heeft gepraat. Hij vond het opmerke lijk dat er tussen wat de be windsvrouw zegt en haar ambte naren schrijven verschillen be staan. Daarover wil Van Wave ren helderheid. De Sluisse wethouder J. Pro voost (ruimtelijke ordening) vreest het ergste als minister Dekker haar plannen doorzet. Dan zijn nauwelijks initiatieven op basis van het ontwerpge- biedsplan Natuurlijk Vitaal mo gelijk, om de toekomst van de streek veilig te stellen. Hij wijst onder meer het afblazen van (toeristische) woningbouwpro jecten, de ontwikkeling van be drijfsterreinen, de kwaliteitsim puls voor de recreatiesector en landschaps- en natuurontwikke ling. Onfatsoenlijk Als lid van Gebiedscommissie vindt Provoost het verder onbe grijpelijk dat de minister het re sultaat van jarenlange inspan ningen in één klap van tafel dreigt te vegen. „Op zijn zachtst gezegd noem ik dit onfatsoenlijk, omdat alle be trokkenen - waaronder de ge meente, waterschap, provincie en de recreatiesector - het hier over eindelijk eens waren", al dus Provoost. Hij voegt er aan toe dat de ge meente Sluis samen met de pro vincie er alles aan zal doen om de minister op haar schreden te laten terugkeren Verder is het hem onbekend of de aanwijzing als Nationaal Landschap ook financiële com pensatie uit Den Haag oplevert, omdat Dekker hierover met geen woord rept. Laat je inspireren! In de gisteren geopende Vrije Peuterspeelzaal in Middelburg worden de kinderen vanuit de antroposofi sche gedachte in een huiselijke sfeer opgevangen. foto Lex de Meester Belangrijkste reden om de "n ,e leggen is de overlast igdnngen van recreatiever- r op de smalle wegen van idelburg en het buitengebied Walcheren. Daar tegenover 'tvolgens de ZMF dat het ka- itteke landschap, de na- f de cultuurhi stone van jperen door de nieuwe weg wn aangetast. Het nieuwe Sloopt letterlijk dwars door tcheien, zegt de ZMF, en W zo een barrière voor zo- ^ens (fietsverkeer) als dier. de aanleg van de nieuwe riienroute ontstaat naar de van de milieufederatie !,J!Proute van Temeuzen an de Veerse Dam. „Het &;aar is gebleken dat veel e ivrachtverkeer de route de Westerscheldetunnel Kom naar het noorden te rij- L ,an vóór de aanleg van de was voorzien." Door het stuk van de N57 zullen sneller kiezen voor de ''-ddelburgWeerse Dam/- ">Duiveland/Rotter- door Selma Osman MIDDELBURG - Met het bak ken van popcorn en het eten van taartjes is gisteren in Middel burg de vernieuwde Vrije Peu terspeelzaal geopend. De peuterspeelzaal, die huist in het gebouw van de Vrije School aan de W. Arondeusstraat, is verhuisd naar de andere kant van het pand. Met behulp van de ouders kwam er een keuken waarin met de kinderen koekjes en brood wordt gebakken en ap pelmoes wordt gemaakt. „We creëren een huiselijke sfeer en volgen in onze liedjes en spelle tjes het ritme van de seizoenen", vertelt juf Djoeke van Staveren. De Vrije Peuterspeelzaal volgt de antroposofische gedachte. Zo zijn er alleen natuurlijke materi alen te vinden. Geen plastic, maar poppen van stof. „We ge bruiken lappen van katoen, zij de en woi zodat de tastzin aange sproken wordt, en houten blok ken." Een timmerman maakte venster banken van Zeeuws ïepenhout, die tegelijkertijd dienst doen als speelruimte voor de kinderen. De verhuizing was noodzakelijk omdat de kleutergroepen van de Vnje School een derde lokaal no dig hadden en ook de peuter- groepen goed floreerden. „We kunnen nu zestig peuters kwijt." Momenteel heeft de peuterspeel zaal ruim vijftig kinderen, ver deeld over vier groepen. Tegelijk met de nieuwe speel zaal, kwam er ook een nieuwe tuin voor de peuters. „We heb ben deze vandaag ingewijd door een stoofpeer te planten. Zo brengen we Moeder Aarde in verbinding met de hemel", al dus peuterjuf Djoeke. OOST-SOUBURG - In wijkcen trum De Zwaan in Oost- Souburg wordt op zaterdag 21 februari kindercarnaval ge vierd. Het feest duurt van 14 tot 16 uur. Ieder kind krijgt na afloop een aandenken mee naar huis. door Jeroen Boer GAPINGE - De zestienjarige Itoy van Hiele uit Gapinge heeft nog nooit gevlogen. Toch stapt hij vandaag, als het weer mee zit, in Lelystad in een Cessna en stijgt hij zelfstandig op. Precies één week geleden rondde hij met goede cijfers zijn theoriege deelte af. Roy volgt de vliegcursus via de organisatie van hoogbegaafden Facta. „Ik heb er echt zin in." Elf weken lang reisde Roy voor zijn theorielessen af naar het CAE-opleidingsinstituut in Hoofddorp. Advertentie (mits besteld in februari) Vlashandel Moerstee 0113-341688 Uw. Kerkstraat 10a, Kapelle-Biezelinge Daar volgde hij de cursus samen met acht andere hoogbegaafde kinderen, variërend in leeftijd van negen tot zeventien jaar. Daarnaast volgde nog één ouder de cursus. „De kinderen hadden betere cijfers dan de volwasse ne", merkt Roy glimlachend op. Hij is begonnen met de vliegles sen, omdat hij een uitdaging zocht. Die kan zijn middelbare school hem niet bieden. Doordat Roy hoogbegaafd is, is de lesstof op school niet motiverend ge noeg. Door dit gebrek aan moti vatie is hij afgezakt van vwo naar vmbo. „En als je vraagt of je extra les stof krijgt, om het interessant te houden, krijg je dat met Haal eerst maar eens goede cijfers, zeggen ze dan." Verwachtingen Daar zit volgens hem het pro bleem met hoogbegaafde kinde ren. „Mensen begrijpen het niet. Ze hebben hoge verwachtingen van je doordat je hoogbegaafd bent Maar ik interesseer me Roy van Hiele bij 'zijn' Cessna. niet voor de stof op school. Dat veroorzaakt dan problemen", vertelt hij. De vliegcursus kon hem wel boeien. „Het is echt een uitda ging" Roy en zijn ouders moesten er wel veel voor over hebben. Elke week moest hij naar Hoofddorp foto Lex de Meester gebracht worden. Een rit van tweeënhalf uur. „Er is in Zee land gewoon niets geregeld voor hoogbegaafde kinderen", vertelt hij. „Zo was ik van plan om naast school de havo op de avondschool te doen. Maar dat kon niet." Hij ziet erg uit naar zijn lucht doop. Wel geeft hij toe een beet je zenuwachtig te zijn. „Maar het gaat wel goed komen. Er zit een instructeur bij, dus die kan ingrijpen in noodgevallen." Zijn moeder houdt haar hart vast Hij heeft al wel een beetje geoe fend in een flight-simulator op de computer. „Maar dan mis je toch het gevoel." Roy hoopt in zijn eerste vlucht een zogenaamde hoge bocht te maken. „Je trekt het vliegtuig dan helemaal omhoog net zo lang tot hij vanzelf weer naar vo ren valt." Dat naar voren vallen doet het vliegtuig vanzelf door een verplicht ingebouwd veilig heidsmechanisme. De theorielessen zijn Roy goed bevallen. „Vooral het contact met andere hoogbegaafde kinde ren was erg prettig." Eerder volgde hij al een andere cursus bij Facta: rationele zelfhande- ling. Daar heeft hij naar eigen zeggen veel aan gehad. Roy heeft alweer een nieuwe uitda ging. „Ik ga denk ik beginnen met een cursus beleggen." door Harmen van der Werf GORISHOEK - De vorig jaar met opheffing bedreigde zomcr- veerdicnsten Gorishoek-Yerse- ke en Terneuzen-Hoedekensker- ke keren dit vakantieseizoen toch terug. „Ik ga door zolang ik kan", laat A. Beusenberg van het veer Gorishoek-Yerseke strijdlustig weten. Zijn collega A. de Vries heeft een ander, klei ner schip gekocht voor het tra ject Terneuzcn-Hoedekenskcr- ke. Beusenberg zat financieel met de vingers tussen de deur. De Harpoen, zijn schip, moest op nieuw worden gekeurd door de scheepvaartinspectie. „En hoe goed je zo'n schip ook onder houdt", aldus Beusenberg, „ze vinden altijd wat." Hij is erin ge slaagd een renteloze lening te krijgen. Hij kan nu met een ge rust hart de Harpoen in mei bij scheepswerf Van Os in Yerseke laten nakijken, ruim op tijd voordat de veerdienst in juli en augustus moet gaan draaien. Beusenberg (nog net 63) houdt vol. „Ik ben in 1988 als eerste met zo'n zomerveerdienstje be gonnen. Ik kan er geen afscheid van nemen. Ik heb in de loop der tijd ook altijd zoveel steun gehad." De Vries van de Temeuzense re derij Demck zag het vong sei zoen somber in. De belangstel ling voor het veer Terneu- zen-Hoedekenskerke viel hem vies tegen. Hij had verwacht extra klanten te trekken, omdat de veerdienst Kruinmgen-Perk- polder was weggevallen na ope ning van de Westerscheldetun nel. Met de stoomtrein Hoede- kenskerke-Goes konden passa giers ook verder reizen, om met de bus via de tunnel in Temeu zen terug te keren. Soms voer hij desondanks met slechts een enkele klant over Toch geeft ook De Vries de moed met op. Hij heeft zelfs een ander, kleiner schip aange schaft, de voormalige Diana S uit Sint-Annaland, van oor sprong een sportvisboot. De Dia na S is omgedoopt tot Denick. „Vorig jatar voeren we met de Stad Tenjeuzen, waarop vol gens de vergunning 250 mensen mee mogen. De Denick heeft plek voor vijftig passagiers en is een stuk goedkoper in gebruik." De Vries houdt een slag om de arm. De aanlegponton in Temeu zen moet worden opgeknapt. Hij hoopt dat de gemeente Ter- neuzen of Rijkswaterstaat snel genoeg is om dat voor het sei zoen rond te krijgen. ARNEMUIDEN - De vergade ring van de Wijktafel Amemui- den is verzet van woensdag 17 naar maandag 15 maart De bijeenkomst wordt gehou den in het verenigingsgebouw De Arne. De vergadering begint om 20.00 uur en duurt tot uiter lijk 23.00 uur. Ze noemt hem ook wel Imel- da Marcos, haar vriend, want hij heeft een schoenentic. Hij heeft meer schoeisel in de kast staan dan zij ooit in haar hele leven heeft gehad. Min stens een keer in de maand komt-ie weer thuis met een nieuw paar, maar ook met een bos bloemen of een ca deautje, enkel om haar mild te stemmen. Mocht dat niet helpen, en dat is vaak het geval, dan heeft hij hele reeksen smoezen om zijn aankopen bij haar te ver antwoorden. Deze week ook weer, toen hij met een veront schuldigende grijns een paar Van Bommels uit de doos toverde, gekocht in de uitver koop. maar toch nog schreeu wend duur. Het waren de stomste schoe nen die ze ooit had gezienze vroeg hem dan ook woest wat hem had bezield om ze te ko pen. Zijn antwoord was minstens zo stom als de schoenen: „Om dat de verkoopster zei dat ze me zo mooi stonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11