Roep om nucleaire controle Commandant voorzag tragedie in Srebrenica VN steunen leider sjiieten Irak in eis directe verkiezingen Gelaagde rots. op Mars wekt geestdrift Nasa Legerchef VS ongedeerd bij aanslag Irak Iaea-chef steunt oproep president Bush Verhofstadt wint machtsstrijd Vrijlating getuige N-Korea geëist Clark staat Tandjung gaat vrijuit in corruptiezaak Aanhangers Aristide verhinderen met geweld demonstratie oppositie Duits consulaat in Kaliningrad Kazachstan versoepelt visumregels Katholieke agenten voorgetrokken de Jonge Hoek van Dijke Louis Hemelaar Palladio van der Poel van onze redactie buitenland BAGDAI) - Een speciale gezant van de Verenigde Naties in Irak heeft gisteren gezegd dat hij ach ter de eis staat van de religieuze leider van de sjiieten in het land om directe verkiezingen te hou den voordat de VS de macht in het land overdraagt. Maar VN-gezant Brahimi noemde daarvoor geen tijdstip. De VN lijken dus vooralsnog geen oplossing aan te dragen voor de onenigheid tussen de sjiieten en het Amerikaanse be stuur over de verkiezingen. VN-secretaris-generaal Kofi An nan liet gisteren echter weten dat er een 'consensus in de maak is'. Wat het compromis in houdt, is nog onduidelijk. Gezant Brahimi sprak gisteren enkele uren met grootayatollah Al Sistani in diens woonplaats Najaf. De geestelijke dringt aan op vervroegde verkiezingen voordat de Amerikanen op 30 juni de macht aan de Irakezen overdragen. Om de eis van hun religieuze leider kracht bij te zetten gingen eerder honderd duizenden sjiieten de straat op. Maar de VS zeggen dat er onvol doende tijd is om een stembus gang te organiseren Ook zou het nu niet veilig genoeg zijn en ontbreken er bevolkings- en kiesregisters. Volgens Washing ton kan nu slechts op indirecte wijze een nieuwe interimrege ring worden gekozen en kunnen algemene verkiezingen pas in 2005 plaatsvinden. Brahimi verklaarde na de ont moeting met Al Sistani dat 'wij hem voor honderd procent steu nen'. Maar hij voegde daar di rect aan toe dat de verkiezingen 'goed voorbereid moeten wor den en plaats moeten vinden in de best mogelijke omstandighe den'. Het is nu aan de gerenom meerde VN-gezant om een com promisvoorstel te doen. Secretaris-generaal Annan ver klaarde gisteren ook dat hij er nog niet zeker van is dat de Vere nigde Naties nu kunnen terugke ren iij Irak. ANP/RTR WASHINGTON - Geologen van de Amerikaanse ruimtevaartor ganisatie Nasa zijn naar eigen zeggen 'opgewonden' over de fo to's van gelaagde rotsen op Mars. De laagjes blijken niet pa rallel te lopen, maar hebben een golvend patroon. „Deze niet-parallele lijnen ge ven een ongekende aanwijzing dat een bewegende stroom, zo als uitstoot van een vulkaan, wind of water, deze rotsen heeft gevormd", aldus de Nasa. De ruimtevaartorganisatie zoekt tij dens de huidige missie met voer tuigjes op de planeet tekenen dat daar water heeft bestaan. Daaruit zou dan blijken dat er leven was. ANP/AFP (Advertentie) FALLUJAH - De opperbe velhebber van Centcom. 1 het centrale Amerikaanse commando belast met het Midden-Oosten, de Golfre gio, de Hoorn van Afrika en Afghanistan, is gisteren in Irak aan de dood ont snapt. j Onbekenden namen in de stad Fallujah het konvooi waarin generaal Abizaid reisde onder vuur met ra- ketgranaten zo maakte een militaire zegsman bekend j „Vanaf daken in de omge- j ving werden drie raketgra- naten afgevuurd op het konvooi. Militairen van de coalitie en de Iraakse bur gerbescherming schoten te- 1 rug en zijn achter de aan vallers aangegaan Onder de militairen of burgers raakte niemand gewond", aldus brigade-generaal Kimmitt. Ook de bevelhebber van de 82e Luchtlandingsdivisie, generaal Swannack, be vond zich in het konvooi dat werd beschoten. Ondui- I delijk is vooralsnog of de opstandelingen wisten van het bezoek van de hoge offi- eieren. Aanvallen met ra- j ketgranaten zijn redelijk i normaal in Fallujah. Verder deed zich een explo- I sie voor in de zuidelijke i stad As Samawah, waar Ne derlandse en Japanse troe- pen zijn gelegerd. Volgens I een Japanse woordvoerder j werd de ontploffing veroor- I zaakt door een mortiergra naat Er raakte niemand ge- wond maar er sneuvelden I veel ramen. Enige tijd later kwam een tweede granaat J op een stuk landbouw- 1 grond terecht. Nederlandse militairen, die volgens het ministerie van Defensie vrijwel niets van het inci- i dent hebben gemerkt, zijn 1 begonnen met een onder zoek. ANP/RTR/AFP vrijdag 13 februari 2004 van onze redactie buitenland NEW YORK - Om te voorkomen dat terroristen kernwapens in handen krijgen, moeten snel maatregelen worden genomen. Dit zei gisteren het hoofd van het Internationale Atoomagent schap Iaea, Mohammed El Ba- radei. Hij onderschreef daarmee de oproep van de Amerikaanse president Bush, die woensdag opriep tot betere internationale samenwerking om bepaalde lan den ervan te weerhouden nucle aire technologie te ontwikkelen. In een ingezonden brief die giste ren in de New York Times ver scheen. waarschuwde El Ba- radei ook voor de vernietiging van de aarde door de verder gaande verspreiding van materi aal en kennis om kernwapens te maken. Tegenwoordig is de tech nologie te koop via een 'verfijnd wereldwijd netwerk', waardoor het onontkoombaar is dat terro risten toegang krijgen tot 'derge lijke materialen, of zelfs tot ech te wapens', aldus El Baradei. De Iaea-chef wil dat er scherp ere controle is op de export van nucleair materiaal. Het Iaea houdt voor de Verenigde Naties toezicht op nucleaire praktijken van de lidstaten die daarmee in stemmen. De Nederlandse deskundige A. Versteegh, directeur van de Nuclear Research and Consul tancy Group (NRG) in Petten, zei gisteren dat terroristen op dit moment vrijwel zeker niet over kernwapens beschikken en ook de komende jaren niet in staat zijn om zo'n wapen te ma ken of te kopen. Wel acht Versteegh het reëel dat terreurgroepen een zogenoemde vuile bom kunnen maken. Dat is een conventioneel explosief met daaromheen een laag radioac tief materiaal afkomstig uit zie kenhuizen, laboratoria en kern centrales. Er vindt geen kern splitsing plaats, maar er komt wel geringe radiocatieve stra ling vrij. Volgens de wetenschapper is het niet waarschijnlijk dat er daar door doden vallen. Mensen die een dergelijke aanslag van dicht bij zouden meemaken, hebben volgens hem na langere tijd mo gelijk wel een verhoogde kans op kanker. Iran Vooral de Verenigde Staten ma ken zich zorgen over de ver meende nucleaire ambities van Iran. Volgens Washington is Iran bezig een kernbom te ma ken. Teheran spreekt dit tegen en zegt dat haar kernprogram ma uitsluitend gericht is op vreedzame doeleinden. De islamitische republiek heeft al eerder laten weten bereid te zijn samen te werken met het Iaea. Deze bereidheid kwam gisteren echter weer ter discussie te staan, toen duidelijk werd dat Iran verzuimd heeft bij het Iaea ontwerpen voor ultracentrifu ges aan te melden Dit hebben diplomaten in Wenen, de vesti gingsplaats van het Iaea, ge zegd. De ultracentrifuges zou den kunnen worden gebruikt om nucleair materiaal te maken voor kernwapens. Bronnen in Wenen en New York benadrukten echter dat de ge vonden tekeningen niet belang rijk genoeg zijn voor stappen van de Veiligheidsraad, zoals Washington mogelijk wil. ANP BRUSSEL - De Belgische premier Verhofstadt heeft giste ren de macht naar zich toegetrokken binnen zijn eigen li berale partij VLD. Verhofstadt krijgt de politieke leiding over de VLD. Voorzitter De Gucht blijft wel aan, maar be moeit zich alleen nog met organisatorische zaken. Verhofstadt lag al een week overhoop met De Gucht. die het binnen de VLD omstreden stemrecht voor migranten toch weer wilde aanscherpen. De VLD ging zaterdag schoorvoetend akkoord met het stemrecht voor migran ten. Door de zaak weer aan de orde te stellen, zette De Gucht de zaak op scherp binnen de coalitie van liberalen en socialisten. ANP SEOUL - Zuid-Koreaanse mensenrechtenactivisten heb ben gisteren de vrijlating geëist van een Noord-Koreaan- se ingenieur die wilde getuigen over experimenten in gas kamers op politieke gevangenen in Noord-Korea. De man, een 59-jarige voormalige werknemer van een che miefabriek, is op 3 januari met vrouw en kind door China gearresteerd bij de grens met Laos. Of de man in China verblijft of is uitgeleverd aan Noord-Korea is onbekend. Volgens mensenrechtengroeperingen heeft ingenieur Kang Bvong Sop voor zijn vlucht uit Noord-Korea gehei me documenten over de experimenten gestolen. AP Iaf achter Kerry l WASHINGTON - Oud-kandi daat Wesley Clark voor de De mocratische nominatie voor de ijt Amerikaanse presidentsverkie- ringen schaart zich achter de kandidatuur van John Kerry. I Gisteren werd uit hoge Demo cratische kringen vernomen dat jde oud-generaal zijn steun van daag in de staat Wisconsin uit spreekt voor de senator uit Mas sachusetts. .Hij zal hem steunen", aldus een hooggeplaatst figuur in de Partij eren. „Dat klopt", viel «nander hem bij. Een zegsman van de gewezen kandidaat be vestigde dat Clark naar Wiscon- rón zal reizen om voor 17 februa- li, wanneer er voorverkiezingen .plaatshebben, samen met Kerry •ophet podium te verschijnen. •Clark trok zich na de voorverkie zingen Virginia en Tennessee ;eerder deze week terug uit de ra ce om de kandidatuur voor de Democratische partij. Zijn cam pagne kwam nooit goed op gang o het lukte Clark slechts een tipte overwinning in de staat ■Oklahoma te boeken ANP/RTR DEN HAAG - In het Milose- uc-proces voor het Joegosla- óè-Tribunaal is gisteren Moril- wo als getuige opgeroepen. De 'ranse oud-generaal procla- "wrde in maart 1993 in Srebr enica een 'veilige haven' die door de Verenigde Naties be- *nermd zou worden. 71m tw«? jaar later, in juli <995, werd de moslimenclave *®og veroverd door de Bosni- sc"e Senders, ondanks de aan wezigheid van Nederlandse .«-soldaten. Duizenden mos mannen en -jongens werden vervolgens vermoord. F zijn emotionele getuigenis Jor de VN-rechters in Den g ze.1 Morillon (68) over Sre brenica „Ik word er vandaag •Ml door achtervolgd." De toen- pige VN-commandant in «snië bracht naar eigen zeggen '993 een bezoek aan het door Bosnische Serviërs omsingel- L ^renica 'omdat ik de eni- f dat kon doen', door bekendheid in heel Bosnië. In de stad, waar tienduizenden moslimvluchtelingen bijeen za ten gepakt, leefde een groot deel van de bevolking toen 'van de kruimels die zij onder de bomen opraapten', aldus Morillon. Morillon zag de tragedie van juli 1995 aankomen. Een deel van de schuld legt hij bij de plaatselijke moslimleider Naser Oric, die een 'schrikbewind' voerde. Bij overvallen op omlig gende Servische dorpen werden geen gevangenen gemaakt, maar iedereen vennoord. Toen rechter Robinson vroeg of de massamoord op de moslims in 1995 een reactie was op moslim misdaden, zei Morillon: „Ja." Oric zit inmiddels in een Scheve- mngse VN-cel te wachten op het begin van zijn proces. Morillon kaartte de dreigende tragedie in Srebrenica in 1993 aan in een gesprek met Milose vic. De Franse VN-generaal waarschuwde Milosevic dat er een 'schandvlek' dreigde die 'de wereldbevolking het Servische volk niet zal vergeven'. De massamoord van Srebrenica is een van de punten uit de ten lastelegging in het Milose- vic-proces. De getuigenis van Morillon was echter niet nuttig om de betrokkenheid van de ver dachte te bewijzen - integen deel: volgens Morillon verloor Milosevic al in 1993, twee jaar voor de massamoord, de greep op Ratko Mladic, de legerleider van de Bosnische Serviërs die persoonlijk ter plaatse de opera tie leidde. Met de getuigenis van Morillon - de 297e in het mammoetproces - gaat de zaak-Milosevic het der de jaar in. De aanklagers moe ten hun zaak volgende week donderdag afronden. Milosevic moet dan voor 1 april zijn getuigenlijst indienen. Op 23 april wordt de presentatie van de zaak van de verdediging in een hoorzitting besproken. Slobodan Milosevic moet dan op 19 mei beginnen met zijn ver dediging voor het Joegosla- vië-Tribunaal, zo is gisteren be kendgemaakt. ANP Indonesische politiemannen botsen met studenten tijdens een demonstratie tegen de vrijspraak van Tandjung door het hooggerechtshof in Jakarta. foto Darren Whiteside/RTR van onze redactie buitenland JAKARTA - De voorzitter van het Indonesische parlement, Ak- bar Tandjung, heeft gisteren het hoger beroep gewonnen dat hij bij het hooggerechtshof had aan gespannen tegen zijn veroorde ling wegens corruptie. Door de ze uitspraak is het voor hem mo gelijk zich kandidaat te stellen voor de presidentsverkiezing van 5 juli. De rechters spraken Tandjung vrij van het verduisteren van 40 miljard rupia (ongeveer 3,7 mil joen euro) aan overheidsgeld dat bedoeld was voor voedsel voorziening, het zogenoemde Bu- logschandaal Tandjung leidt de door de voormalige dictator Su harto opgerichte Golkarpartij. Het is al langere tijd bekend dat hij genomineerd wil worden als kandidaat voor het president schap Hij is de hoogste functio naris die voor de rechter moest verschijnen wegens omkoperij. Tandjung zou in 1999 als lid van de regering-Habibie geld uit een fonds voor voedselhulp achter over hebben gedrukt. Met de 40 miljard rupia zou de verkiezings campagne van 1999 zijn gefinan cierd en werden naar verluidt stemmen gekocht. De rechtbank in Jakarta veroordeelde Tand jung in september 2002 tot drie jaar cel. Het hoogste gerechts hof van de stad bevestigde die straf, maar de politicus ontken de alle aantijgingen, wist in zijn functies te blijven en stapte naar de Indonesische Hoge Raad. Lokale media noemden het verweer van Tandjung 'flin terdun'". Het proces gold als een graadme ter voor het justitiële systeem Dat is door-en-door corrupt. Weinig Indonesiërs hadden dan ook vertrouwen in een eerlijk oordeel in de zaak. ANP/AFP KALININGRAD - De Duitse minister van Buitenlandse Zaken Joschka Fischer heeft gisteren de eerste Duitse di plomatieke missie in de Russische enclave Kaliningrad ge vestigd sinds de stad na de Tweede Wereldoorlog onder sovjetbestuur werd gesteld Fischer beëdigde de diplo maat Cornelius Sommer, een voormalig ambassadeur in Finland, als consul-generaal in de havenstad aan de Oost zee. Kaliningrad was voor de oorlog als Königsberg de hoofdstad van het Duitse Oost-Pruisen De Sovjets herdoopten Königsberg in 1946 in Kalinin grad, naar de revolutionair Michail Kalinin. AP ASTANA - Staatsburgers van 27 rijke landen, waaronder Nederland en België, die Kazachstan willen bezoeken, hebben niet langer een officiële uitnodiging nodig Kazachstan verstrekt vanaf komende week een visum aan mensen uit de 27 landen die er op vakantie willen of er za ken willen doen. Het visum is één maand geldig, meldde gisteren het ministerie van Buitenlandse Zaken. ANP BELFAST - Het positief discrimineren van katholieke sol licitanten bij de Noord-Ierse politie moet tot zeker eind 2007 worden gehandhaafd. De Britse minister van Veilig heidszaken Jane Kennedy presenteerde daartoe gisteren een wetsvoorstel in het Britse Lagerhuis. Londen eist dat de Noord-Ierse politie evenveel katholie ken als protestanten aanneemt. Momenteel is ongeveer 15 procent van het aantal agenten katholiek.AP Een vrouw loopt langs hopen afval bij een van de belangrijkste markten van Port-Au-Prince, de hoofdstad van Haïti. foto Rodrigo Abd/AP van onze redactie buitenland PORT-AU-PRINCE - Volgelin gen van president Jean-Ber- trand Aristide van Haïti hebben gisteren met geweld verhinderd dat de oppositie een mars tegen de president zou houden. Oogge tuigen zeiden dat de politie zich terugtrok toen honderd Aris- tide-aanhangers stenen begon nen te gooien naar betogers die in een buitenwijk van Port-au-Prince bijeen waren ge komen om naar het centrum te lopen. Een betoger liep een kogelwond op, drie anderen raakten door stenen gewond. Een organisator van de demon stratie, Mischa Gaillard, zei op de radio dat de demonstratie was afgeblazen om meer geweld te voorkomen. Zij verweet de po litie dat die haar plicht niet had gedaan om de betogers te be schermen De coalitie van oppo sitiepartijen die de betoging or ganiseerde, het Democratisch Platform, heeft zich gedistanti eerd van de bloedige opstand die wordt geleid door bendele den en ontevreden oud-militai ren van het ontbonden Haïtiaan- se leger. De vorige week uitge broken rebellie kostte tot dus ver aan 49 mensen het leven. De rebellen die sinds eind vori ge week de noordelijke stad Gonaïves in handen hebben, zeg gen dat zij juist door de partij van Aristide zijn bewapend om de politieke oppositie tegen de president te terroriseren. Inwo ners van Gonaïves renden giste ren in paniek door de straten toen politietroepen in een boot bezig leken te zijn met een tegen aanval op de stad. Gewapende rebellen snelden naar de haven en bedreigden het vaartuig dat prompt rechtsomkeert maakte. Het was onduidelijk of er daad werkelijk politie aan boord was. Ooggetuigen zeiden dat politie troepen woensdag de sloppen wijk van de maandag op de re bellen heroverde havenstad St. Marc waren binnengetrokken op zoek naar overgebleven op standelingen. Terwijl de politie voor dekking zorgde staken Aris- tide-aanhangers vijf woningen in brand en vuurden zij op men sen die wegvluchtten. In de puin hopen werden later twee lijken van verbrande mensen gevon den. Elders lagen drie lichamen van vluchtelingen die kennelijk in de rug waren geschoten. Rebellen maakten zich aan de zelfde praktijken schuldig in Gonaïves. Een veronderstelde huurmoordenaar van de rege ring werd hier terdoodgebracht door 'necklacing', waarbij het slachtoffer een autoband om zijn nek krijgt en vervolgens met benzine wordt overgoten en in brand wordt gestoken.AP modem living easy living BANG OLUFSEN loewe buitenmeubelen buitenverlichting home textiel parket Genieten komt van Binnenuit: een uniek nieuw woon- concept in Heinkenszand. Schouwersweg 7: pal naast de A58. www.binnenuit.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5