Kinderen groeien in ouderrol PZC PZC Tweede Kamer gaat vijf waardige wereldburgers vergaderen op locatie Hond bewaart worst ook niet voor later Buijs Jongere generatie wil vader en moeder best in huis nemen 13 februari 1954 vrijdag 13 februari 2004 Nooit van mijn Leven ga ik inwo nen bij mijn kind als mijn ge zondheid achteruitgaat. Zo denkt een overgrote meerder heid van de zestigplussers. De jongere generatie denkt er ver rassend genoeg anders over. De helft wil best een ouder in huis nemen als de situatie daar om vraagt. door Taco van der Mark Vannacht stond Hella Jor- dans (58) om half drie bij het bed van haar moeder van 86. Ze had het in haar broek ge daan. Een uurtje later, nadat ze haar moeder had gewassen en het bed had verschoond, kon ze haar eigen bed weer opzoeken. „Gelukkig slaap ik altijd snel weer in, maar je voelt het na tuurlijk wel", zegt de Haagse, die met haar moeder samen woont in twee gekoppelde ap partementen. Sinds december is de nierfunc tie van haar moeder verslech terd. Ze komt haar bed niet meer uit en daardoor moet Hel la Jordans beduidend meer aan de slag dan voorheen. „Het is nog net te doen. Maar in verge lijking met een paar maanden geleden is de zorg veel zwaar der geworden. Ik moet oppas sen dat ze niet gaat doorliggen, ze heeft een po-stoel, eigenlijk heeft mijn moeder overal hulp bij nodig. Het is complete zorg." Hella Jordans is een van de dui zenden Nederlanders die de zorg op zich neemt van een ouder met wie ze onder één dak leeft. Uit een onlangs in op dracht van de KRO gehouden onderzoek door bureau Intom- art onder duizend mensen, blijkt dat veruit de meeste zes tigplussers (91 procent) het liefst zelfstandig wil blijven wo nen. Dat staat in schril contrast met de leeftijdsgroep tussen twintig en vijftig jaar. Daarvan zegt de helft de eigen ouder(s) in huis te willen nemen wan neer de gezondheidssituatie drastisch omlaag gaat. Dat was ook voor Hella Jordans de reden om samen met haar moeder te gaan leven. Want toen haar moeder eind jaren ne gentig een herseninfarct kreeg en het verpleeghuis dreigde, be sloot Hella een appartement te zoeken voor hen samen. Wat er ook met haar moeder ge beurt, zegt Hella Jordans over tuigd, ze zal voor haar blijven zorgen. „Mijn moeder gaat nooit naar een verzorgings- of verpleeghuis. Dat wil ik niet." Een deur verbindt de beide wo ningen, zodat Hella altijd in de buurt is als haar moeder haar nodig heeft. De meeste zorg ligt dus op haar schouders, hoewel thuiszorg drie ochtenden per week aanwezig is. Zo klinkt ook het relaas van Ni- colien Lugtigheid (47) uit Delf- gauw. Zij heeft de dagelijkse zorg voor haar moeder met wie zij in dezelfde boerderij woont. „Tien jaar geleden kochten mijn man en ik de grote boerde rij van mijn ouders. Mijn moe der was toen 78 en nog goed ter been. Ze had haar eigen kamer en ingang en dat was allemaal prima," „Maar in de afgelopen jaren is haar toestand steeds meer ach teruitgegaan. Sinds een half jaar ligt ze op bed. We hebben er wel aan gedacht om haar naar het verpleeghuis te breng en. Maar toen ik daar een rond leiding kreeg en die vier muren zag, dacht ik: 'moet mijn moe der hier nu liggen?' Zowel ik als mijn broers en zussen willen dat niet. In onze boerderij heeft ze een mooie kamer. Iedereen kent haar. Joggers die langs lo pen, stoppen bij haar raam en groeten dan 'Tante Leen', zoals ze hier bekend staat. Dat willen we haar niet afnemen." Maar ze geeft toe dat het haar wel steeds zwaarder valt. Na tuurlijk, Maatzorg komt dage lijks langs en er is ook huishou delijke hulp. „Dat scheelt veel. En mijn broers en zussen staan ook altijd paraat. Maar de mees te zorg komt natuurlijk toch op ons neer. Je loopt bijna continu naar binnen om haar te eten te geven, haar op de po-stoel te zet ten en dat soort dingen." Stress Het gaat allemaal net, maar als Nicolien Lugtigheid op pad moet als bruiloftsfotograaf, is er veel stress. „Dan ligt mijn moeder een paar uur alleen. Dan hoop je dat alles goed gaat." Vorige week vierde de hele fami lie Lugtigheid de verjaardag van hun 88-jarige moeder. „Dat was een prachtige dag. Mijn moeder is een lief mens. Maar eerlijk is eerlijk, ik hoop niet dat het nog jaren duurt. Als ze haar ogen zou dicht doen, zou den we zeggen 'het is goed zo'." Volgens gerontoloog prof. dr. Kees Knipscheer zijn Hella Jor dans en Nicolien Lugtigheid geen uitzonderingen. Hij signa leert een toename van het aan tal tachtigplussers dat door een kind in huis wordt opgenomen en verzorgd. „Frappant genoeg blijkt uit cijfers van het CBS dat in 1980 12 procent van de tachtigplussers bij een kind in woonde en tien jaar later was dat cijfer toegenomen tot 15 pro cent. Dan heb je het over duizen den mensen. Het zou mij niet verbazen als dit cijfer de laatste jaren verder is toegenomen." Dat ouderen zo lang mogelijk zelfstandig willen blijven, zoals uit het onderzoek blijkt, vindt Knipscheer niet verrassend. „Dat is wat iedereen ook roept, onafhankelijk zijn. Maar het idee van 100 procent onafhanke lijkheid is natuurlijk grote lul koek. Dat zijn we niet." In zijn ogen zou het niet ver keerd zijn wanneer dat beeld wordt gewijzigd. „Er zijn onder zoeken bekend waarin groot be lang wordt gehecht aan de om kering van rollen. Dat vader of moeder uiteindelijk moet accep teren afhankelijk te worden van hun kind(eren) en andersom dat een kind of kinderen een verant woordelijke positie ten opzichte van hun ouder in gaan nemen, is een proces van rijping. Ik kan me dat wel voorstellen", zegt de hoogleraar, die werkzaam is aan de VU van Amsterdam. Knipscheer vindt Hella Jordans aan zijn zij. „Dat is mijn erva ring ook. Je groeit als kind in een ouderrol. Dat is erg waarde vol. Maar niemand die het daar over heeft. GPD Kamervoorzitter Frans Weisglas heeft zijn zin gekregen: het par lement gaat de boer op. Maan dag verruilt de Kamercommis sie landbouw voor de eerste keer politiek Den Haag voor een vergadering in de provincie. Veendam heeft de primeur. door Laurens Kok De betrokkenheid van bur gers bij de politiek vergro ten. Met die ambitie begon Frans Weisglas (VVD) in 2002 aan zijn eerste termijn als voor zitter van de Tweede Kamer. De blinde muur van het Binnen hof diende plaats te maken voor een weids panorama van Jipt po litieke achterland. Weg met de Haagse kaasstolp! Om zijn doel te verwezenlijken, kwam Weisglas met een plan. Een 'echte' commissievergade ring buiten Den Haag moest er komen. Geen veredeld werkbe zoek, maar een officieel kamer overleg, mét aanwezigheid van de minister, bodes en een grif fier. „De mensen moeten altijd naar het Binnenhof", verklaart Weisglas. „Nu komen wij een keer naar hen toe." In eerste instantie kostte het de Kamervoorzitter moeite Kamer leden te porren voor zijn idee. Niet iedereen was enthousiast, erkent hij. „Sommigen vonden het een beetje overdreven om in het land te gaan vergaderen. Daar hebben we immers het Ka mergebouw voor, meenden zij. Maar ik denk dat een Kamer die de mensen opzoekt meer waarde kan hebben." Dat bleek Joop Atsma (CDA) met Weisglas eens te zijn. De voorzitter van de Kamercom missie landbouw trok 'vol en thousiasme' de primeur naar zich toe. Maandag vergadert zijn commissie in Veendam over de veenkoloniën. Atsma: „Dat is bij uitstek een onderwerp dat de regio direct raakt en daarom zeer geschikt is voor zo'n verga dering op locatie. Ik verwacht veel publiek." De CDA'er voorziet een span nende dag. In Veendam is niet alleen een Kameroverleg met minister Cees Veerman van landbouw, maar ook een ronde tafelgesprek met een inspraak ronde voor burgers. „Iedereen mag zijn zegje doen. Als Kamer heb je dat serieus te nemen. Het kan niet zo zijn dat 's middags -* n'.^ML-.|l||11|rrBw|[ tijdens de vergadering iedereen met meel in de mond zit te pra ten. De mensen daar verwach ten harde toezeggingen." Voor dat het Haagse circus neer strijkt in het veen, moet nog het nodige geregeld worden. De strenge veiligheidseisen aan het Binnenhof moeten evenzeer gaan gelden voor het water schapsgebouw in Veendam, de vergaderlocatie van maandag. Dit betekent dat de Tweede Ka mer vier beveiligingsmensen meestuurt naar het Noorden. Daarnaast gaan er Kamerbodes mee, die er onder meer voor zor gen dat de orde bewaard blijft en dat de deelnemers koffie en thee krijgen. Griffier Gerald van Leiden schat dat er in totaal zo'n tien ambtenaren afreizen. Van Lei den is belast met de organisatie. „Vooral qua logistiek is het een hele operatie", erkent hij. „Zo moeten er speciaal voor deze ge legenheid camera's geplaatst worden, omdat de vergadering live te volgen is via de internet pagina van de Tweede Kamer. Daarom ga ik al op zondag naar Veendam. Dan kan ik de laatste dingen nog eens rustig nalo- pen." Niet goedkoop De trip naar Groningen is niet goedkoop. Volgens Van Leiden heeft de Kamer 'enkele duizen den euro's extra vrijgemaakt om het overleg te bekostigen. Het prijskaartje is voor Frans Weisglas echter niet alles bepa lend. Hij wijst er op dat het om een experiment gaat en hij vindt bovendien dat inspraak, in de eigen regio, wel wat mag kosten. „Het is voor de politiek waardevol als mensen mee kun nen praten." Aan de andere kant is het ook weer niet zijn bedoeling dat de Kamer elke week op stap gaat. „Dat zou niet alleen extra geld kosten, maar ook extra werk. Je verplicht bijvoorbeeld minister Veerman naar Veendam af te reizen, terwijl hij normaal ge sproken bij wijze van spreken alleen maar de straat hoeft over te steken." Of bij gebleken succes ooit de voltallige Tweede Kamer het land intrekt, lijkt uitgesloten, „Ik heb al veel burgemeesters gesproken die het hele parle ment willen zien in hun gemeen te", lacht Weisglas. „Maar ik voel daar niet veel voor. GPD door Maurits Sep Onafhankelijke gidsman (Ko fi Annan). Europeaan van het eerste uur (Max Kohn- stamm). Symbool van hoop en liefde (Magguie Barankilse). In spirerende pleitbezorger (Sari Nusseibeh). Schrijver/filmer/ president (Lennart Meri). Het Roosevelt Instituut heeft vijf wereldburgers gevonden die de toekenning van de Four Freedoms Awards waardig zijn. Zij worden zaterdag 8 mei gelau werd in de Abdij in Middelburg. Het is opvallend dat de hoogste van de vijf onderscheidingen voor de tweede keer in de histo rie gaat naar een secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties. Kofi Annan treedt in de voetspo ren van Javier Perez de Cuéllar, die de overkoepelende onder scheiding twaalf jaar geleden ontving. De banden tussen de Four Freedoms en de Verenigde Na ties zijn hecht. President Frank lin Delano Roosevelt formuleer de de Vier Vrijheden. Zijn vrouw Eleanor zorgde er voor dat ze werden opgenomen in de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens. De VN kregen onder leiding van Kofi Annan (1938) nieuw elan, stelt het Roosevelt Instituut vast. 'Hij toont zich een onafhan kelijke gidsman die zich met to meloze energie en grote betrok kenheid inzet voor verhoging van de levensstandaard van alle wereldburgers en het bereiken van vrede in de wereld.' Hij laat charme gepaard gaan met diplo matieke gaven en beheerste over tuigingskracht. Zo wint hij het Magguie Barankitse foto Bart Eijgenhuijsen/UNICEF Max Kohnstamm foto European policy centre Lennart Meri foto Regina Kuehne/AP respect en het vertrouwen van de internationale gemeenschap. Voor het eerst sinds 1995 be hoort weer een Nederlander tot de laureaten. Toen kreeg oud-premier Ruud Lubbers een Four Freedoms Medal. Dit jaar wordt Max Kohnstamm (1914) geëerd met de medaille voor vrij waren van vrees. Als 'pionier Sari Nusseibeh foto EPA van de Europese eenwording' was hij volgens het Roosevelt In stituut een belangrijk pleitbezor ger van stabiliteit en saamhorig heid. In een getraumatiseerd Eu ropa moesten oude vijanden hun wantrouwen overwinnen. Kohnstamm Europeaan van het eerste uur') hielp bij de op richting van de Europese Ge- van onze redactie economie Nederland krabbelt uit het economisch dal, maar het is nog lang geen tijd voor slingers en ballonnen. Gerrit Zalm, mi nister van Financiën, constateer de het wat mismoedig, gisteren op een congres van docenten eco nomie. Vraag was: verkeert Nederland in een recessie of niet? Zalm, toch de man die het moet weten, zocht zijn toevlucht in defini ties. Je hebt een recessie na twee kwartalen negatieve groei, do ceerde hij de docenten. En dan is er inderdaad sprake van een recessie. Maar als je uitgaat van de definitie die de voormalige Amerikaanse president Truman hanteerde, dat er sprake is van economische neergang als je buurman zijn baan verliest, en van recessie als dat jezelf over komt, dan valt het voor die do centen nog mee. Vond Gerrit Zalm. Maar de bewindsman was, se rieuzer, ook bereid de eigen rol te bekijken in het ontstaan van de recessie. Dat de laatste jaren niet is gekozen voor meer over heidsinvesteringen om zo de eco nomie op te peppen was een be wuste keus. „Dat komt je op lan gere termijn weer duur te staan." En dus is er voor geko zen in deze economisch zware tijden alsnog de tering naar de nering te zetten, tegen de advie zen van economen in die zeggen dat je juist nu moet doen aan las tenverlichting. Zalm gaf toe dat de bezuinigin- meenschap voor Kolen en staal, waaruit de Europese Unie voort kwam. 'In een land dat geteisterd werd door etnische genocide is zij een symbool van hoop, liefde en ver trouwen in een betere toe komst'. Magguie Barankitse (1957) bood in Burundi onder dak aan meer dan tienduizend kinderen in haar Huizen van Vrede. Bovendien helpt zij in de strijd tegen de ziekte aids, die in Afrika ook veel slachtoffers maakt onder kinderen. Voor vrij waring van gebrek krijg zij een onderscheiding van het Roose velt Instituut. Schrijver-filmer-politicus-presi- dent. De Est Lennart Meri (1929) reisde naar de moeilijkst bereikbare regio's van de voor malige Sovjet-Unie. Hij schreef en filmde over het conflict tus sen de lokale cultuur in die ge bieden en de centraal (vanuit Moskou) geleide planeconomie. Na het uiteenvallen van de Sov jet-Unie werd Meri twee keer ge kozen tot president van zijn land. Hij ontvangt de onder scheiding voor de vrijheid van meningsuiting. Sari Nusseibeh (1949) is volgens het Roosevelt Instituut 'een van de weinige vooraanstaande Pa- lestijnen die nadrukkelijk af stand neemt van haat en wraak die de regio in zijn greep houdt'. Daarom wordt hij een inspire rende en moedige pleitbezorger genoemd van het doorbreken van de geweldsspiraal tussen Is raël en de Palestijnen. Dat ver klaart de toekenning van de me daille voor vrijheid van gods dienst. Nusseibeh is professor in de filosofie en rector van de Al-Quds Universiteit in Oost-Jeruzalem. gen hadden moeten plaatsvin den toen het economisch zo goed ging. „Maar het is net als met een hond en zijn worst, die bewaart hij ook niet voor later. Zo is het ook met politici en voorspoed." En toch. Zalm ziet nog wel wat lichtpuntjes. Net als zijn publiek gisteren, dat de problemen van begin jaren tach tig veel groter inschatte dan die van nu. En dat het beleid van dit kabinet middels ter plekke gehouden enquêtes in meerder heid ondersteunt als noodzake lijk voor herstel. De economen spraken zich zowel uit voor ver dere loonmatiging, als tegen handhaving van de nullijn. GPD Agnes Kant van de Socialistische Partij CDA'er Siem Buijs vorig jaar nog* pluim, omdat hij zijn hart had laten $p\ ken. Buijs kwam op voor chronisch ziekenen» handicapten. De bezuinigingen op Volksgezoj heid dreigden met name hen te treffen. Buijs ek verzachtende maatregelen. Zijn actie kreeg de weken daarop een vervolgj een mistige, ouderwets aandoende discussie otï koopkrachtplaatjes. Het kabinet plakte uitefe lijk met wat extra geld een pleister op de wondi ging er vijftig miljoen euro extra naar gemeeni voor de bijzondere bijstand. Wie als chronische; ke of gehandicapte veel moet inleveren, kan d& voor naar de sociale dienst. Minister Hans Hoogervorst van Volksgezond^ had zijn bezuinigingen binnen en ook Buijs h! iets bereikt. Hij had het sociale gezicht CDA neergezet. 'Dat kan ik nog een keer herb len', moet de voormalige huisarts uit Goes dezewe- ken hebben gedacht. Hij zette opnieuw de hakke in het zand, over het heffen van een eigen bijfe voor het bezoeken van de huisarts. 'Niet doen', oordeelde Buijs ferm. Wie ziek moet zijn huisarts kunnen raadplegen zondert nanciële drempel. Buijs koos de kant van zijn one beroepsgroep en van de oppositie, tot grote erge. nis van minister Hoogervorst. Maar toen woes, dag puntje bij paaltje kwam en André Rouvo- van de Christenunie een motie indiende tegen es eigen bijdrage voor huisartsbezoeken, gaf niet thuis. Het kwam hem op bittere verwijten te staan, trok het zich niet aan. Een van de kampioenen®:, ties indienen uit de tijd dat het CDA nog in positie zat, had geen behoefte aan een motie var het grote publiek. Wie lid is van een regeri tij gedraagt zich nu eenmaal anders dan een fii van een oppositiepartij. Toch hield Buijs vast aan zijn eerder ingenoms standpunt, dat de huisarts 'drempelloos' moet kin nen worden bezocht. Of dat echt zo goed is, isdt vraag. Om de ziektekosten in de hand te houden,2 het niet zo gek om mensen via de eigen portemon nee bewuster te maken, ook van de huisartskosta Minister Hoogervorst kan het voorlopig met fes CDA-standpunt doen. Hij gaat zijn ideeën uitwe ken. Tot die tijd blijft het afwachten of Buijs van zijn hart een moordkuil heeft gemaakt of niet. KUNSTPRIJZEN - Middel burg looft viér kunstprijzen uit. De gemeente wil hiermee aandacht vragen voor de suc cesvolle wederopbouw na de Tweede Wereldoorlog. ROKEN - Er bestaat een ver band tussen roken en longkan ker. Dit heeft een Britse com missie van deskundigen gecon cludeerd. De tabaksindustrie heeft voor het onderzoek van de commissie belangstelling ge toond door een tweeëneenhalf miljoen gulden aan te bieden. Men weet niet hoeveel sigaret ten per dag zonder gevaar ge rookt kunnen worden. GEVONDEN - In de gemeens Terneuzen' zijn" de v<" voorwerpen gevonden: ee duimstok, muntbiljet van es gulden, ballpointpen, zakdoek en een padvindersriem. WONINGEN - Vorig jaar ajt 59.597 woningen gebouwd.K is een recordproductie. In 195! werden 58.666 huizen gereali seerd. ONTSPANNINGSAVOND Op de ontspanningsavoK d voor het personeel van het Vis- singse ziekenhuis Bethesè werden projectieplaten ver toond. Hoofdredactie: A L. Oosthoek D, Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldleen E-mail: lezersservice@pzc,nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maandvc# het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6%Bm Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintje* Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverteren Autoursrochien voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is oen onderdeel aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgonomen in een 1 (abonnementenadministratie en om u te (laten) Informeren o\ ducten de derden. Als HHQI r. Postbus 31, 4460 AA Goes. ïl Wegonor-concern Dt I wórdt gebruikt JWL,. PUL. K relevantedionst^PJ de titels en de werkmaatschappijen van Wegener or door ons zorgvuldig Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk meidon W Behoort tot WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4