Drinkwater wordt veel duurder Pluimvee moet in hok blijven Na mishandeling is een relatie in veel gevallen nog te redden CDA Haarlem wil wethouder Oudkerk Kamermeerderheid tegen snelle sluiting kamp Valkenburg Grote gezinnen volgens gemeenten gedupeerd door voorstel Van Geel Met normen en waarden de buurt in Asielzoeker drinkt weer Drie generaties Oranje staan op geboortemunt Anti-bedeleampagne Rotterdam Uitputting leidt tot hartinfarct Enschede wast handen in onschuld Universiteit trakteert op kennis School moet contact moskee staken Winkeldief kiest slecht moment Ex-scholier vast voor bedreigen van drie leraren vrijdag 13 februari 2004 fES HAAG - Burgers die veel inkualer verbruiken, moeten fors in de portemonnee gaan m!en zij worden binnen drie lot vijf jaar niet alleen met een l0!er drinkwatertarief gecon- ronteerd. maar ook met een ho lte zuiverings- en riolcrings- leffing. üatssecretaris Van Geel (Mi- stelt dat voor in een giste- fei uitgelekte notitie aan het ka- et Van Geel wil de drie ge- «telijke heffingen voor riole- r. drinkwater en waterzuive- ring samenvoegen tot één nieu we belasting: de waterketenhef- fing. Als het aan de CDA'er ligt, dan wordt het waterverbruik be palend voor de hoogte van de be lasting. „Zo wordt de burger be ter bewust gemaakt van de kos ten van zijn waterverbruik." De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) heeft geen goed woord over voor het plan. Volgens de VNG worden grote gezinnen die relatief veel water gebruiken onnodig op kosten ge jaagd. „Mensen hebben niet zo veel mogelijkheden om hun wa terverbruik terug te dringen. Bo vendien wordt het leeuwedeel den HAAG - Alle kippen, kal koenen en eenden moeten min- jtens tot en met Koninginnedag hun hokken blijven. Het be- jiuur van het Productschap Pluimvee en Eieren (PPE) heeft bi gisteren besloten. De sector vreest dat de juist begonnen vo- ïlirek leidt tot de komst van iet vogelpestvirus. Ook de uit mak in Azië baart de pluimvee houders zorgen. Eet PPE vermoedt dat de vogel- pesruitbraak in Nederland, vo rig jaar februari, is veroorzaakt door wilde watervogels. Die zou- éen een minder gevaarlijke va riant van het virus hebben door- k gegeven aan pluimvee, waar- door het is gemuteerd in een ern stige variant. In Nederland is vo- - rig"jaar eenderde van de pluim- restapel afgemaakt, let PPE stelt als voorwaarde dat eieren van de kippen die nor- jj. pal buiten lopen, verkocht blij- én worden als biologische eie- van onze redactie binnenland HAARLEM - Het CDA in de ge- 5] ïeenteraad van Haarlem, coali- igcnoot van de PvdA. wil dat )b Oudkerk wethouder wordt n Haarlem. Hij moet daar de op- 5i volger worden van PvdA-wet- 5 ilouder Ton de Lange die woens- liagom persoonlijke reden is af- getreden. CDA-raadslid J. Verhagen zegt 'it het voorstel beslist geen ap is. „We zijn bloedserieus, atuurlijk weten we waarom hdkerk in Amsterdam is opge stapt. Dat is zielig voor hem en 'jn \touw, maar daar moeten samen maar uitkomen. Poli- sk begrijpen we er echter hele- aaal niets van. Zo'n politiek zwaargewicht zouden we in Haarlem goed kunnen gebrui ken." Volgens Verhagen ver eert Haarlem in grote finan- iêle problemen. „Wij betreuren Kt vertrek van wethouder De bange Als CDA hebben we ons fgevraagd: hoe krijgen we daar van de riolerings- en zuiverings- kosten niet veroorzaakt door drinkwater, maar door regenwa ter", aldus een woordvoerder. De stichting Rioned heeft bere kend dat de kosten voor zuive ring en riolering de komende ja ren toch al flink oplopen. In een interne notitie wordt rekening gehouden met een tariefstijging voor particulieren van tussen de zes en dertig procent per jaar. Dat komt vooral door strenge milieu-eisen die de Europese Unie Nederland oplegt in de 'Ka derrichtlijn water'. Volgens die eisen moet hemelwater zoveel mogelijk buiten het rioolstelsel worden gehouden. Dat vergt gro te investeringen. Doorberekend De belangenbehartiger voor za kelijke energie- en watergebrui kers, VEMW. meent dat de kos ten voor water, riolering en zui vering de komende jaren verdub belen van 5 naar 10 miljard euro per jaar. Aan onderhoud en ver vanging van riolen geven ge meenten jaarlijks één miljard eu ro uit. Voor achterstallig onder houd zou nog eens 170 miljoen euro nodig zijn. Die kosten moe ten vrijwel geheel worden door berekend aan zakelijke- en par ticuliere verbruikers. Van Geel wil de milieudoelstel lingen die in de EU-richtlijn wa ter zijn vastgelegd, binnen twaalf jaar bereiken. Daarvoor zijn volgens hem ingrijpende maatregelen nodig, ook bij de in richting van het landschap en de bouw van woningen. Bij deze operatie staan grote belangen van waterschappen, gemeenten en provincies op het spel. De VNG luidde gisteren de nood klok. De vereniging vreest dat gemeenten de zeggenschap over het beheer van rioleringen kwijt raken aan nog nieuw op te rich ten 'waterketenbedrijven'. GPD pagina 19: schoon oppervlakte water kost burgers meer ren. Ook het vlees van kippen of kalkoenen die normaal enkele uren per dag buiten zijn, moet in de schappen blijven liggen on der de noemer biologisch vlees. De Europese Commissie staat dat onder bepaalde voorwaar den toe. De sector verwacht niet dat de consument daar problemen mee zal hebben. Het gaat om een tij delijke maatregel ter voorko ming dat miljoenen kippen moe ten worden afgemaakt. Dringend verzoek Het gebod van het PPE reikt niet tot de hobbypluimveehou ders. Zij worden 'dringend ver zocht' om zich aan te sluiten bij de commerciële sector. De Nederlands Bond van Hoen ders geeft daaraan gehoor. De Nederlandse Belangenvereni ging van Hobbydierhouders wil het ophokken van hobbypluim vee niet verplichten. De vereni ging acht de kans dat een hobby kip het virus krijgt van een wil de vogel daarvoor te klein. GPD DEN HAAG - Buurtbewoonster Nadia Lgoud slaat de handen voor haar ogen tij dens een discussie met premier Balkenende. De minister-president discussieerde giste ren in wijkcentrum Morgenstond met buurt bewoners over normen en waarden. Tevens reikte hij certificaten uit aan bewoners die gaan helpen in de wijkinterventie-teams. Deze teams zullen toezicht houden op veilig heid en leefbaarheid in de buurt. Ook werd er een website over normen en waarden geo pend. een goed bestuurder voor terug? In de gemeenteraad zien we nie mand die de taak van De Lange zou kunnen overnemen. Voor het CDA zou Oudkerk daarom een geschenk uit de hemel zijn." De Haarlemse PvdA-fractievoor- zitter M. Divendal weet niet wat hij met het voorstel van het CDA aanmoet. Hij is niet direct enthousiast. „Oudkerk is zo'n beetje tot in zijn botten Amster dammer. Die zie ik niet zo gauw naar Haarlem komen. Laten we het er maar op houden dat het een verrassend en leuk voorstel is van het CDA. Oudkerk trad vorige maand af als wethouder in Amsterdam na publicaties over hoerenbezoek op de tippelzone aan de Theems- weg. De PvdA-fractie in Amster dam vond dat Oudkerk niet door kon als wethouder. De PvdA'er zei zelf bij zijn af scheid een terugkeer in de poli tiek niet uit te sluiten. De ex-wethouder was gisteren- niet bereikbaar voor commen taar. ANP ZAANSTAD - De uitgeprocedeerde Iraanse asielzoeker/hongerstaker Mehdy Kavousi in Zaanstad drinkt weer en heeft zijn ogen. die hij had dichtgenaaid, opengeknipt. Dat liet zijn fa milie gisteren weten. Naast de asielzoeker zijn vrouw Marjon. De man begon zijn actie om minister Verdonk van Vreemdelingenzaken op andere gedachten te brengen, zodat hij in Nederland kan blijven. Hij drinkt nu weer om kracht op te doen voor maandag. Dan houdt de Immigratie- en Natura lisatiedienst een hoorzitting over een vergun ning 'Verblijf bij Echtgenoot'. foto Leo Vogelzang/ANP foto Marcel Antonisse/ANP UTRECHT - Prins Wil- lem-Alexander en prinses Móxi- ma slaan volgende week donder dag in de Koninklijke Neder landse Munt in Utrecht de eer ste herdenkingsmunt ter gele genheid van de geboorte van hun dochter prinses Cathari- na-Amalia. De munt, met een waarde van tien euro, is volgens een nieuwe productietechniek ontwikkeld. Dat maakte de Rijksvoorlich tingsdienst gisteren bekend. Op de voorkant staat het portret van koningin Beatrix en op de andere kant de portretten van Amalia en haar ouders. De beeltenis verandert, afhanke lijk van de hoek waaronder die gekeken wordt Recht van voren is prinses Calhanna-Amalia te zien. Als de munt naar links of rechts wordt gedraaid, verschijnt prins Willem-Alexander of prinses Maxima Het is voor het eerst dat de Munt deze techniek toepast. Het ontwerp is van Erwin Driessens en Maria Verstappen De geboortemunt heeft een maximale oplage van een mil joen stuks en is vanaf 23 februa ri te koop ANP rc."^ BEm DAT jL zui je. v i3ettoe op me- 15- u Twee jaar is in Amsterdam proefgedraaid met een project om vrouwen die zijn gevlucht voor geweld door hun man, een veilige terugkeer te bezorgen. De man wordt daar intensief bij betrokken. van onze redactie binnenland AMSTERDAM - „Mannen zijn niet te vertrouwen. Die willen toch niet geholpen worden." In deze denkwereld is de Vrouwen- opvang groot geworden. Vrou wen die werden mishandeld, werden opgevangen in Blijf van m'n Lijf-huizen en gestimuleerd op eigen henen te gaan staan. Dat is verleden tijd. Aleid van den Brink, directeur van de Vrouwenopvang: „De vrouwen wilden dat het geweld ophoudt, maar niet dat hun rela tie stopt." Steeds meer opgevan gen vrouwen bleken binnen kor te tijd terug te willen naar hun man. „Dat zijn we allengs beter gaan begrijpen." Een jaar of vier geleden begon een omwenteling in het denken binnen de Vrouwenopvang. Er is niet langer sprake van succes als de vrouw een nieuw bestaan op eigen benen opbouwt. Nu gaat het erom dat zij verder kan met haar man en vaak ook kin deren, zónder geweld. Het grootste probleem was dat het onmogelijk zou zijn de vrou wen te helpen aan een veilige re latie zonder ook hun man erbij te betrekken. „We dachten dat het heel moeilijk zou zijn man nen te motiveren te komen pra ten Maar het bleek heel anders te liggen", zegt Essa Reijmers, manager van het project 'Bege leide terugkeer'. Het belangrijk ste is volgens haar dat de hulp verleenster gezaghebbend is in het contact met de mannen. „Je moet durven optreden, het ge weld niet bagatelliseren en con fronterend durven zijn." Van den Brink: „We hebben geleerd dat we dat ook tegenover de vrouwen moeten zijn. Niet meer alleen een arm om hun schou ders slaan, maar ze ook op hun verantwoordelijkheden wijzen." Misplaatst De huiver waarmee de Vrouwen opvang najaar 2001 begon aan het project, bleek al snel mis plaatst. Reijmers „Onze erva ring is dat veel mannen juist op gelucht zijn dat zij ook hun ver haal kwijt kunnen. Er is bij hen weinig trots en veel schaamte." In de proefperiode van twee jaar zijn 69 gevallen aangemeld van vrouwen die hulp vroegen omdat hun man geweld tegen hen gebruikte. Slechts in vijf ge vallen kon geen behandeling worden gegeven doordat de man niet wilde meewerken - volgens de projectleiding een laag aan tal De 69 aanmeldingen leidden tot 35 behandelingen volgens het nieuwe project. In 21 geval len hield het geweld sindsdien op en dat is volgens de project leiding 'in elk geval op korte ter mijn een positief resultaat'. Waar nodig wordt ook met de kinderen gepraat, die vaak veel meer weet hebben van het ge weld dan de ouders denken. Reij mers: „Het is heel belangrijk dat de kinderen van hun ouders horen dat het aan de ouders ligt, niet aan henzelf." GPD ROTTERDAM - Geef om hem, niet aan hem. Dat is het motto van de anti-bedelcampagne die gisteren in het cen trum van Rotterdam is begonnen. Bewoners en bezoekers van de stad worden de komende weken opgeroepen bede laars geen geld te geven, maar te doneren aan belangenor ganisaties zoals de Pauluskerk. Sinds vorig jaar geldt in Rotterdam een bedelverbod. In woners noemen bij enquêtes om geld vragende junks en daklozen als grootste bron van ergernis. ANP MAASTRICHT - Behalve door bekende factoren als hoge bloeddruk en roken lopen mensen ook door uitputting een verhoogde kans op een hartinfarct of beroerte. Dat heeft onderzoeker Gert Schuitemaker geconcludeerd na een studie onder ruim vijfduizend volwassen inwoners uit het Brabantse dorp Mierlo. Hij promoveerde gisteren aan de faculteit Geneeskunde van de Universiteit Maastricht op het onderzoek. Bij zogenoemde vitale uitputting gaat het om onder meer vermoeidheid, lusteloosheid en prikkelbaarheid. ANP ENSCHEDE - Enschede acht zich niet aansprakelijk voor de vervuiling van het Twentekanaal als gevolg van de brand bij bandenfabriek Vredestein eind augustus Het college van B en W stelt dat niet de gemeente maar de provincie Overijssel verantwoordelijk is voor de milieu vergunning voor Vredestein. Daarmee pareert Enschede de kritiek van de Vrom-in- spectie dat de gemeente en provincie aansprakelijk zijn voor het ontbreken van een bluswateropvang bij Vre destein. ANP GRONINGEN - Hoe werkt de AEX-beurs en hoe komt het dat de grens tussen Groningen en Drenthe een rechte lijn is? Tal van maatschappelijke organisaties, zoals scho len, asielzoekerscentra en vrouwenverenigingen kunnen bij de jarige Rijksuniversiteit Groningen (RuG) een ver- zoekpraatje aanvragen over onderwerpen waarover ze meer willen weten. Volgens de universiteit zijn alle mogelijke onderwerpen denkbaar. Voorwaarde is wel dat de vragen door organisa ties worden ingestuurd en niet door individuen. ANP AMSTERDAM - Wethouder A. Aboutaleb adviseert de As Siddieqschool in Amsterdam de banden met de El Ta- wheed-moskee te verbreken. Hij zei dat gisteren tijdens een commissievergadering. Daarin presenteerde Abouta leb de conclusies van een gezamenlijk onderzoek van ge meente en school naar integratie op de As Siddieqschool. Het onderzoek wees uit dat de islamitische basisschool de integratie bevordert noch belemmert. De commissie stel de dat de als radicaal bekend staande El Tawheed-mos- kee geen invloed heeft op de school. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een meerderheid van de Tweede Kamer blijft zich verzetten tegen een snelle sluiting van het marinevlieg kamp Valkenburg. VVD, CDA en LPF wensen zich vooralsnog niet neer te leggen bij de conclu sie van een nader onderzoek van Defensie dat er geen levensvat bare alternatieven bestaan voor het afstoten van het vliegveld per 1 januari 2007. Minister Kamp stuurde gisteren het onderzoek naar de Kamer. Hij wil met de sluiting van Val kenburg en de verkoop van tien Orion-patrouillevliegtuigen aan Duitsland een wezenlijk deel van de hem opgelegde bezuini gingen financieren. Morrelen aan zijn besluit betekent dat de minister elders moet snijden in programma's die volgens hem wezenlijker zijn voor de toe komst van de krijgsmacht dan het schrappen van de lange-af- stands maritieme patrouille vliegtuigen. Sluiting van het vliegkamp le vert Kamp tussen 2004 en 2013 ruim een half miljard euro op, nog afgezien van de opbrengst van de verkoop van de Orions Volgens hem is Duitsland wel bereid tot samenwerking met Nederland in een pool van pa trouillevliegtuigen. maar wei gert Berlijn daarvoor uit te wij ken naar Valkenburg. Als Neder land deel wil blijven nemen aan maritieme luchtverkenning, dan moet dat vanaf de Duitse basis Nordholz De prijs voor deze sa menwerking bedraagt over de eerder genoemde periode 300 miljoen euro, waarvoor Kamp binnen zijn begroting dan een andere dekking moet vinden. Verspilling Kamp benadrukt in zijn brief aan de Kamer dat het aanhou den van de Orions neerkomt op verspilling van Nederlands be lastinggeld. Voor de belangrijk ste taken, het patrouilleren langs de Nederlandse kust en de verkenningstaken in Nederland se Antillen en Aruba, zijn veel goedkopere commerciële alter natieven voorhanden. De PvdA steunt Kamp. CDA en WD zijn beducht voor de gaten die in de verkenningsta ken vallen als de Orions worden verkocht. Commerciële alterna tieven kunnen niet op tegen het lange-afstandsvermogen van de Orions, verwacht CDA-woord- voerder Kortenhorst. Bovendien is hij er niet van overtuigd dat er geen civiele bestemming voor het vliegveld kan worden ge creëerd. ANP HAARLEM - Een man in Haar lem heeft een slecht moment uit gekozen voor het'stelen van een tas met i odschappcn bij een su permarkt in de Kruisstraat. Toen hij zijn slag sloeg, was er net een delegatie agenten in de winkel, zo maakte de politie gis teren bekend. De politiemensen waren woens dagmiddag in de supermarkt voor het project Samen Veilig Ondernemen. De gasten dach ten eerst nog dat de winkeldief stal in scène was gezet toen er een man met een volle bood schappentas ter waarde van 100 euro op de vlucht sloeg. Toen het toch om diefstal bleek te gaan, werd de dader snel opge pakt. ANP ZAANDAM - De politie heeft dinsdag een 16-jarige jongen uit Zaandam opgepakt, omdat hij via e-mail drie leraren van een school in zijn woonplaats had bedreigd. Dat liet de politie gisteren we ten. De jongen heeft bekend en wordt vandaag voorgeleid aan de rechter-commissaris. De Zaandammer zou 24 januari een bericht met bedreigende tekst op de internetsite van de school hebben achtergelaten. Het was gericht tegen drie do centen die vorig jaar betrokken waren bij het besluit de jongen van school te sturen. De politie heeft de woning van de jongen doorzocht en zijn com puter in beslag genomen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3