Tol tunnel Sluiskil afgewezen Defecte klep was oorzaak van lekkage zuur uit kustvaarder 13 Ambulances 's nachts zeven minuten sneller Sint Jansteen rekent op snelle bouw van seniorenwoningen bestuurders vegen voorstel minister Zalm van tafel ikkoord over loon Vlaamse oodsen in zicht Juliët doet alsof het al lente is Tankermelding Winterkwis CARNAVAL BEGINT IN SAS VAN GENT HET FEESTBEEST Werkstraf geëist voor fataal ongeluk Filter ZEEUWS-VLAANDEREN vrijdag 13 februari 2004 y van Gremberqhe 1 KEUZEN - Geen Zeeuws - I is bereid tol te betalen (tr een kanaaltunnel bij Sluis- a Verkeersdeelnemers zullen, echt er ooit een toltunnel ko ts, gewoon over de brug bij luiskil gaan rijden of zich een «{J nest* of oostwaarts zoeken o het sluizencomplex bij Ter- ggen of via de brug bij Sas til Gent. Hgstdlen om de kanaaltunnel (financieren uit tol - zoals mi- ster Zalm die deze week deed roemt de Temeuzense ver- Ll aswethouder J. van Schaik lannig'. „In de hele discussie cd de financiering van de tun- i wordt nogal eens vergeten J de huidige brug gewoon iift liggen, ook als er een tun- twordt aangelegd. De brug dan gebruikt worden door I trein- en langzaam verkeer. f af. en aanvoerwegen zullen Eden aangepast, maar de zal ook voor autoverkeer ,okbaar blijven. Als dan aks bij zo'n tunnel tolgeld jet worden betaald, zullen r-' s! mensen denken 'bekijk het air' en kiezen voor de brug of et sluizencomplex. Naar dat kijkgedrag zijn in het recen- verleden studies gedaan. De ndusies uit die onderzoeken aren eenduidig; tol vragen is jerstandig. Minister Zalm eft hier klaarblijkelijk geen van gehad", zegt Van Temeuzense wethouder vindt overigens dat Zalm de Zeeuws-Vlamingen woensdag wel erg veel sigaren uit eigen doos presenteerde. Zalm stelde namelijk voor de financiering van de kanaaltunnel te bekosti gen uit de winst van de Wester- scheldetunnel, tol bij de tunnel Sluiskil en een verlenging van de toltermijn van de Wester- scheldetunnel. „Dat is in mijn ogen iets te gor tig. Het mag niet zo zijn dat Zeeuws-Vlaanderen een melk koe wordt. Uit economisch oog punt - voor ontwikkelingen in ons havengebied, maar ook voor het toerisme in de regio - is die tunnel gewoon noodzakelijk. Als we het als streek echter zelf moeten opbrengen, kan het kabi net ook wel zeggen dat het huidi ge tarief voor de Westerschelde- tunnel met twintig eurocent om hoog moet, zodat daarmee de kosten voor een goede brand weer opgebracht kunnen wor den Zo hoort het natuurlijk niet", aldus Van Schaik. Ook burgemeester J.F Mulder van Hulst vindt dat Zalm wel erg ge makkelijk rekeningen op het bordje van Zeeuws-Vlaanderen legt. „Roepen van 'haal alles maar uit de tolopbrengsten' is makke lijk, maar het kan nog erger. De partij van Zalm heeft nu voor stellen gedaan om het reke ningrijden in te voeren. Dat zal er in een landelijk gebied als Zeeuws-Vlaanderen, waar het openbaar vervoer niet optimaal is. ook behoorlijk inhakken. Het komt er op neer dat mensen in landelijke regio's straks nadruk kelijk fondsen bijeen gaan brengen om infrastructurele pro blemen in de Randstad op te los sen. Dat zou toch anders kun nen", meent Mulder. Fel tegen De Sluisse wethouder van ver keer L. Wille is fel tegen nieuwe tolpoortjes in Zeeuws-Vlaande- [ilo cocaïne op Irand gevonden iMPERLAND - Op het strand i Roompot bij Kamperland is sensdagmiddag een kilo cocaï- gevonden. Een wandelaar fde drugs in een pakketje De cocaïne is vernietigd. KISTENDE - Een akkoord het gelijktrekken van de be aming tussen personeel op de iIiamse Ioodskotter op zee en (Vlaamse rededienst in Vlissin- gtn lijkt volgens de vakbond in ïe zijn ver", aldus R. van de iükel van de socialistische Éenarendienst. [gelopen dinsdag staakte het meel van de Vlaamse loods- jr enkele uren, waardoor de ieepvaart naar Antwerpen siraging opliep. aide Winkel wil er zijn hand et voor in het vuur steken dat opnieuw actie wordt uitge- *rd. ,.Het is nog niet volledig od. maar als men slim is, »dt men zich tot woensdag ".aldus de vakbondsbestuur- Vlaamse overheid komt wisdagmet een definitief aan- soneel op de Ioodskotter -Jt zich tekort gedaan, omdat fcga's op de rededienst in jen meer verdienen. Kaapse Kees-eend Juliët en haar vijftien kuikens 'overwinteren' in de groentenkas. door Edy de Witte ZANDBERG - De uitspattingen in de natuur door de zachte winter verbazen veel mensen. Zo zijn de eerste vlinders en padden al gesignaleerd. Bij de fami lie Strobbe aan de Langedamsedijk na bij Zandberg zorgt een Kaapse Kees-eend (ook wel modderpiel ge noemd) voor een lentetafereel. Juliët heeft een nest van vijftien kuikentjes. Wim Strobbe waakt net zo goed als de moedereend over de kleintjes. „Want dit is toch wel uniek", vindt hij. „We hebben Juliëtje nu vier jaar op de boer derij lopen. Zij scharrelt op het erf met de kippen mee. Voorgaande jaren had ze zo rond april telkens een nest van zo'n tien kuikens. Nu waggelen er zelfs vijftien achter haar aan. En dat al zo vroeg in het jaar." Het leggen van de eieren, in een krappe ruimte onder de buitenvolière, duurde twintig dagen. Daarna volgde een broedtijd van bijna vier weken. Om moeder en kroost tegen eksters, kraaien en de kou te beschermen heeft Strobbe het gezinnetje zondag direct in zijn groentenserre gezet. In deze 'kraamka mer' is het voor de beestjes goed toeven. Bij het minste zonnestraaltje zoeken de eendjes de warmte op en nestelen zich tegen het glas aan. Strobbe, zijn vrouw foto Peter Nicolai en zoon Jos komen dagelijks op bezoek met wat oud brood en een schop graan. In een ingegraven teil dobberen de nest- vlieders rond. Als de rustperiode is aan gebroken draait Juliët zich in alle boch ten om de kuikens onder haar vleugels te schikken. Wim Strobbe geniet: „De eendjes kunnen hier flink aansterken. Maar in april moeten ze naar buiten. Want dan moet ik mijn tomaten in de kas zetten", grapt de boer. VLISSINGEN - Het Schelde Coördinatie Centrum, dat het scheepvaartverkeer op de Wes- terschelde regelt, en de hulp diensten hebben afspraken ge maakt over informatieverstrek king bij calamiteiten met gastan kers. De scheepvaartdienst van Rijkswaterstaat gaat de regiona le brandweer in een vroeg sta dium op de hoogte stellen van een calamiteit, zodat sneller maatregelen kunnen worden ge troffen voor de bevolking. Op de Westerschelde varen vaak tan kers met ammoniak of lpg. (Advertentie) ZEELANDS GROOTSTE, COMPLEETSTE, GOEDKOOPSTE CARNA VALSWINKEL Spuitbus hair/serpentine faidweer tony Polter Hp Langkous vanaf vanaf vanaf tortnyset keuze uil 250 soorten carnavalsstoffen Boerenkielen - Tuinbroeken - Overalls Lippenstift - Schminkset - Glittergel .tojels Fluor u v - Brillen - Prulken etc. etc Grote partij kleding op voorraad KORTINGEN TOT 60 A 70% OP OP carnavalshop Weldode 83 Sas van Gent Tel.: 0115 454357 www.hetfeestbeest.nl pEUZE UIT 5000 STUKS KLEDING OP VOORRAAD] U^ankRijkaar-d L20. Ruud finiiit 21Huub Stevens door Harold de Puysseleijr SLUISKIL - De volksgezond heid is woensdag geen enkel mo ment in gevaar geweest tijdens het verhelpen van de lekkage aan boord van de kustvaarder Sirasborg, die afgemeerd ligt bij kunstmestfabrikant Hydro Agri in Sluiskil. Die conclusie trekt het rampen- bestrijdingsteam na afloop van het incident. Ook de milieuscha de als gevolg van het vrijkomen van salpeterzuur is minimaal. De kleine hoeveelheid salpeter zuur die in een tussenruimte van het schip was gelekt, is ver mengd met water. Dat mengsel is grotendeels weggezogen en niet in het water van het kanaal van Gent naar Terneuzen te rechtgekomen. Duikers slaagden er afgelopen woensdagavond nog in het gat ter grootte van een duim, dat door het salpeterzuur in de huid van het schip was gebrand, te dichten. De lading salpeterzuur is overgepompt in het tankschip Karin. Die klus was gisteroch tend geklaard. Onderzoek door de waterpolitie en de Scheepvaartinspectie heeft opgeleverd dat de lekkage vermoedelijk is veroorzaakt door een terugslagklep van infe rieure kwaliteit in een onderdek- se laadleiding. De defecte klep was helemaal weggevreten door het salpeter zuur en daarom twijfelen de on derzoekers er aan of de klep wel van het voorgeschreven materi aal was gemaakt Bij schepen van deze klasse is het voorge schreven, dat dergelijke onder delen alleen mogen worden ge bruikt als ze voorzien zijn van een certificaat waaruit de ge schiktheid blijkt. Zo'n certifi caat was niet aanwezig. In over leg met de officier van justitie stelt de waterpolitie nader on derzoek in en maakt proces-ver- door Aector Dooms MIDDELBURG - Tegen een 29-jarige Terneuzenaar is giste ren bij de rechtbank in Middel burg 240 uur werkstraf, zes maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf en twee jaar rijver bod geëist voor het veroorzaken van een dodelijk ongeval. De man reed 28 februari vorig jaar in Terneuzen volgens offi cier van justitie R Jeuken veel te hard toen hij met zijn auto in de Churchilllaan een voetgan ger schepte. De 76-jarige man overleed aan de gevolgen van het ongeval. „Ik ben niet ge stopt. Dat is een foute beslissing geweest. Ik had verwacht dat de ren. Van een verlenging van de tolperiode voor de Westerschel- detunnel mag wat hem betreft ook geen sprake zijn. „Als de WD de wegenbelasting wil af schaffen, het rekeningrijden wil introduceren en de benzineprij zen gaat aanpassen, dan moeten uit die maatregelen maar midde len voor infrastructurele zaken gehaald worden. Dan kan einde lijk dat gedoe over allerlei tol heffingen worden gestopt", meent Wille. door Sheila van Doorsselaer SINT JANSTEEN - In Sint Jan steen wordt in 2005 begonnen met de woonzorgzone. Dat heeft de Hulster wethouder P. Wee- maes beloofd. Hij is ook optimis tisch gestemd over de bouw van 16 groepswoningen voor demen terenden en 24 zorgwoningen, ondanks financiële moeilijkhe den en het feit dat er nog geen lo catie in het dorp is gevonden om de complexen te bouwen. Gedeputeerde G. van Heukelom (zorg) ontving gisteren in ge meenschapscentrum De Waran de, onder het toeziend oog van zo'n 150 dorpelingen, het visie document 'Wonen, Welzijn en Zorg in Sint Jansteen' uit han den van Weemaes. Het docu ment is samengesteld door de ge meente Hulst, woningbouwver eniging RZVW en de stichtingen Ondersteuning Woonzorg Sint Jansteen, Welzijn voor Ouderen Hulst, de thuiszorgdivisie van Zorgsaam en Curamus. In de nota staat aangegeven hoe de partijen de zorg aan senioren in Sint Jansteen willen vormge ven. Van Heukelom sprak met lof over de strijdvaardigheid van de dorpelingen, die hem in niet mis te verstane bewoordin gen de problematiek van Sint Jansteen voorschotelden tijdens een eerder bezoek in Middel burg. De gewilde woonzorgzone houdt in dat seniorenhuurwo ningen in Sint Jansteen zodanig worden aangepast dat ouderen zo lang mogelijk thuis kunnen blijven wonen De huizen wor den onder andere uitgerust met een alarmeringssysteem en wor den rolstoeltoegankelijk ge maakt. Daarnaast kunnen bewo ners kiezen voor zorg aan huis en zelfs voor tuinonderhoud. Ook de omgeving van de wonin gen wordt aangepast. Zo moe ten er veiligere en verlichte pa den komen en rustbankjes. Voor niet-mobiele ouderen wordt ge regeld dat ze toch kunnen deel nemen aan sociaal-culturele ac tiviteiten. Daarnaast is in Sint Jansteen be hoefte aan meer specifieke zorg voor senioren. Er zijn plannen voor 16 groepswoningen voor de menterenden, 24 ouderenwonin gen waar 24-uurszorg wordt aangeboden en een wijksteun- punt waar senioren terecht kun nen met al hun vragen over wo nen, welzijn en zorg. Minimaal twee nieuwe complexen zijn no dig om de groeps- en ouderenwo ningen en het wijkcentrum in onder te brengen, maar één com plex waarin alles geïntegreerd kan worden, wordt als meest ide aal gezien. Problemen Voordat deze plannen uitge voerd kunnen worden, moeten eerst twee grote problemen wor den overwonnen. Ten eerste is er in het dorp nog geen centrale locatie gevonden om de nieuw bouw te realiseren. De stuur groep heeft wel ideeën, maar de eigenaren van de panden die moeten wijken hebben nog niet toegezegd hun eigendom te wil len verkopen. Ten tweede zijn er financiële problemen. Een rede lijke huurprijs van de groeps- en ouderenwoningen is alleen te garanderen als de nieuwbouw niet te zeer in de papieren loopt. Dat betekent dat zowel de aan koop van te slopen panden als de nieuwbouw voor een redelijk bedrag en zonder te hoge tekor ten moeten plaatsvinden. Daar ziet het vooralsnog niet naar uit. Desondanks zijn de partijen er zeker van dat het van de grond komt. „Financieel krijgen we het rond, daar heb ik het volste vertrouwen in", zegt J. van Eek, CD A-raadslid „Als gemeente moeten we de start maken om ouderen die in het dorp willen blijven wonen, terwille te zijn." door Harmen van der Werf GOES - Ambulances op de pos ten Hulst, Terneuzen, Oostburg, Zierikzee en Tholen kunnen straks 's avonds en 's nachts ze ven minuten eerder bij een onge val of een patiënt zijn. Dat is mo gelijk dankzij een gisteren door minister Hoogervorst van Volks gezondheid genomen besluit. De tijdwinst kan worden ge boekt, omdat het ambulanceper soneel na vijf uur 's middags niet meer thuis op een melding hoeft te wachten, maar op de posten kan gaan overnachten Dat scheelt zeven minuten. De maximale aanrijtijd daalt daar door in principe van twintig mi nuten naar de voorgeschreven dertien minuten. Op drukkere posten op Walcheren en in Goes overnacht het ambulanceperso neel al. De paraatheid van de ambulan ces in Zeeland stijgt licht dank zij het besluit van Hoogervorst, van 89 tot 90 procent. Oftewel: in 90 procent van de gevallen kan een ambulance in het ver volg binnen dertien minuten ter plaatse zijn. Over het hele land ligt die norm op 95 procent, maar dat is, aldus directeur J van de Velde van Regionale Am bulance Voorziening Zeeland, niet haalbaar in plattelandsge bieden. „Om dat percentage in Zeeland te halen", legt Van de Velde uit, „moet je er twee of drie stand plaatsen bij hebben. Nu hebben we er negen. Krijg je er meer, dan komt het aantal ritten op verschillende posten zo laag uit, dat het personeel te weinig te doen heeft. Dat is slecht voor de motivatie en de bekwaamheid gaat achteruit." Meer geld Van de Velde hoopt dat de door Hoogervorst aangekondigde ver beteringen voor de zomer hun beslag krijgen. Op landelijk niveau is overeen stemming met zorgverzekeraars om meer geld voor de ambulan cezorg uit te trekken, maar dat moet op provinciaal niveau nog worden vertaald in klinkende munten. Vorig jaar heeft het ministerie van Volksgezondheid aan Zee land toegezegd dat er een extra permanente ambulancepost voor Schouwen-Duiveland komt op Neeltje Jans. Volgens Van de Velde zal die in mei actief zijn. zeeuwse almanak De kleine hoeveelheid salpeterzuur die was gelekt, is vermengd met water. Dat mengsel is grotendeels weggezogen. foto Peter Nicolai baal op. Daarna wordt het schip vrijgegeven en voor reparatie naar een werf gevaren. voetganger om zou draaien en te rug zou lopen", zei de verdach te. Strafpleitster C Koole be streed de hoge snelheid, hoewel een technisch rapport aangaf dat de verdachte 82 kilometer per uur had gereden. Ook zou het slachtoffer op een verboden plaats de weg zijn overgestoken. Uitspraak op 25 februari. Te Middelburg was men héél tevreden met de aankoop: een nieuwe wasmachine, van Aziatische makelij. Het moet gezegd: een puik ap paraat. Maar zelfs puike apparaten bevatten onderdelen die enig onderhoud behoeven. Zo dient het filter op gezette tij den te worden gereinigd. Maar hóe pakt men zoiets aan? Gelukkig had de fabri kant op de achterzijde een sticker bevestigd met daarop aanwijzingen hoe in dergelij ke situaties te handelen: „Voor u de filter opent, maakt het snoer los en laat de water door de ontladings slang afvoeren; De warme wa ter binnen de filter macht u wonden; Als u opent de deur door het manuaal hendeltje Niet open de deur door ont- grendelingshendeltje behalve powermislukkiny; Voor u de deur opent, controolt dat de water heeft afgevoerd en steeds warm; Niet open de deur als u steeds water kan zien en voelen warm.' Ze hebben, in Middelburg, lang naar dat tekstje staan staren. En kwamen uiteindelijk tot de conclusie dat ze nóg een fil ter nodig hebben. Om alle taalfouten te kunnen verwijderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39