Overlast maakt buurt wanhopig PZC Kampeerboeren vrezen kosten voor toeristenpas Nadruk op belang van vrijwilligers tijdens chatsessie Roosevelt Academy is vereerd met belangstelling Cruijff Kamer laat tanden zien over Pachtwet BEZORGERS m/v SPORTIEF TYPE? Directe omgeving Middelburgse Nederstraat verpaupert ernstig Vakantie Bijbel Club Zierikzee agenda weekenddiensten Auto vrijdag 13 februari 2004 door Ron Magnée MIDDELBURG - Drugsover last, diefstallen en om de haver klap een flinke partij huisvuil op de stoep. De buurt in directe omgeving van de Nederstraat in Middelburg lijdt onder verpau pering en achteruitgang. Buurt bewoner J. Wonnink is de situa tie helemaal beu. Hij verhaalt over zes jaren van overlast. Vorige week was het weer raak. Een bewoonster aan de Neder straat kreeg bezoek van haar ex-vriend. De twee kregen flin- ZIERIKZEE - De werkgroep Va kantie Bijbel Club verzorgt don derdagochtend 26 februari ver schillende kinderactiviteiten in het MFC in Zierikzee voor kin deren van vier tot twaalf jaar. Er worden tijdens deze ochtend liedjes ingestudeerd, een ver haal verteld en spelletjes ge daan. Verder kunnen de kinde ren meedoen met knutselen. Be langrijke thema voor alle onder delen is een verhaal uit de bijbel waarin een boot een belangrijke rol speelt. Met de knutselop- dracht 'bouw een mooie boot' zijn leuke prijzen te winnen, Tot slot van de ochtend kunnen de kinderen pannenkoeken blij ven eten. Voor het logeerhuis Samuël voor weeskinderen in Roemenië wordt geld ingeza meld. BURGH-HAAMSTEDE Restaurant De Schouwse Hoeve, 20.00 uur: Burghs Avondje; NIEUWERKERK Zwembad Dol-Fijn, 18.30 - 20.30 uur Discozwemmen; Dorpshuis, 20.00 uur: jaarconcert fanfa re Oefening Uitspanning. ZONNEMAIRE - Dorpshuis, 19.30 uur: Jaaruitvoering Nut en Uitspanning; door Ali Pankow KERKWERVE - De kampeer- boeren op Schouwen-Duiveland zien weinig voordelen in de in voering van een toeristenpas. Zij hebben nauwelijks zicht op wat het allemaal inhoudt en vre zen te zijner tijd gedwongen te worden tot de aanschaf van du re apparatuur ten behoeve van die toeristenpas. Dat bleek gis teravond tijdens de jaarvergade ring van de Vekabo in het dorps huis in Kerkwerve. Voorzitter A. Smits is het met de verontruste leden eens dat die hele toeristenpas nog een zeer wazig verhaal is. Ook zij vreest dat vooral de kleine on dernemers er weinig voordelen van ondervinden. Voorlopig wordt er vanuit gegaan dat deel name aan het systeem op vrijwil lige basis gebeurt, maar'Smits heeft zo haar scepsis. Ze ver wacht dat die toeristenpas zo'n twee jaar na invoering toch ver- ke ruzie en de ex-vriend bedreig de haar met een mes. Buurtbe woner Wonnink belde onmiddel lijk de politie. De ruzie liep uit eindelijk met een sisser af. De politie bevestigt het incident. Er werd geen aangifte gedaan. Zes jaar geleden betrok Won nink een huurwoning aan het Kraanstraatje, een kleine zij straat van de Breestraat. In de ogenschijnlijk rustige buurt ging er geen jaar voorbij zonder dat er sprake was van flinke overlast. „Zo werd de berging beneden al eens in brand gesto ken. Het waren waarschijnlijk junks die daar lagen te slapen en het koud hadden." Ook op een doordeweekse dag duiden sporen in de directe omgeving op drugsgebruik. De her en der verspreide zilverpapiertjes zijn waarschijnlijk van cokegebruik afkomstig. Daarnaast vindt Wonnink geregeld ampullen die duiden op het gebruik van me thadon. Ook de inhoud van de berghok jes onder het huis van Wonnink is gewild zo blijkt uit een nade re inspectie van de berging. Bijna alle toegangsdeuren verto nen braaksporen. Wonnink heeft inmiddels metalen plaat jes langs de plint geplaatst om inbraak te bemoeilijken. Maar ook losgestalde spullen worden ontvreemd. Zo moeten fietsen in de buurt het vaak ontgelden, „Al vijf keer is een fiets van mij, of van mensen die mij bezoeken, gestolen." Ook trof zijn vriendin al eens een keer een slapende man in zijn portiek. „Ik heb 'm toen weggejaagd. Maar de vol gende dag lag hij er weer." Vuilnis Op de hoek Breestraat en Kraan straatje is vaak de meest in het oog springende vorm van over last te zien; een enorme berg vuilnis op de stoep, door onbe kenden daar neergezet op wille keurige dagen. „Ik heb wel een idee wie de dader is, maar zeker weten doe je het nooit." De in houd van de vuilniszakken con trolerend, is de dader in ieder ge val een fan van budgetbier, ge tuige de ontelbare hoeveelheid bierblikjes uit het goedkoopste segment. „Ik heb al zes keer een melding gemaakt", vertelt Won nink. „Maar ik weet niet meer waar ik wie ik nu nog moet be naderen." Doordat het huisvuil één keer twee weken wordt op gehaald, blijft het soms lange tijd liggen. „In de winter ruik je het niet, maar 's zomers kruipen de maden over de grond." Ook eigenaar De Klerk van de gelijknamige electronicawinkel aan de Nederstraat merkt dat er sprake is van verpaupering. „Een lange tijd ging het goed, maar nu is het weer raak." Als het huisvuil er aan het begin van de week door een onbeken de („ik zie het nooit gebeuren, ineens ligt het er") dan blijven de zakken soms wel een week liggen Een andere vorm van overlast komt uit het pand met alleen staande minderjarige asielzoe kers (ama's) aan de Nederstraat. „Er zouden eigenlijk maar een paar man in moeten wonen", legt Wonnink uit. „Maar ik tel de er 's zomers wel eens 55 in het pand." Vooral 's avonds en 's nachts is de overlast van mu ziek groot. Ook winkelier De Klerk geeft toe dat de muziek vaak hard staat. „Ik heb daar zelf niet eens zo last van. Maar je hebt wel vaak het idee dat ze overdag slapen en 's avonds in eens de muziek aanzetten." Burgemeester K. Schouwenaar van Middelburg, die onder meer openbare orde in zijn portefeuil le heeft, komt dagelijks in het ge bied. Hij kent de gevallen van geluidsoverlast, maar de meldin gen van drugsoverlast zijn hem onbekend. „Ik ken deze situatie niet zo heel specifiek. Heel in het verleden heb ik berichten van geluidsoverlast gekregen." Dat neemt niet weg dat hij be reid is meteen tot actie over te gaan. „Als mensen klachten heb ben, dan nemen we die heel se rieus en gaan we er achteraan." plicht wordt opgelegd met alle hoge kosten van dien. Nu ver keert het systeem echter nog in de onderzoeksfase. De Vekabo praat mee in de Projectgroep Toeristenpas en de voorzitter zegt toe dat de belangen van de kampeerboeren in de gaten wor den gehouden. Piekdagen De kwestie van de zogeheten piekdagen houdt de Vekabo nog steeds in de ban. Het wachten is nog steeds op minister Veerman die met een overgangsregeling moet komen ter overbrugging tussen het afschaffen van de Wet op de Openlucht Recreatie (WOR) en de bepalingen die de gemeenten daarvoor straks mo gen opstellen. Op Schou wen-Duiveland gelden voorlo pig 85 dagen per seizoen waar op de kampeerboeren vijf extra kampeereenheden mogen plaat sen bovenop de reguliere tien plaatsen. Volgens Smits is dat in elk geval beter dan de gevrees de 70 dagen waar de gemeente vorig jaar mee schermde. Zij hoopt echter wel dat er in de loop van 2004 een aanzienlijke verruiming komt met genoemde overgangsregeling. Een goed toe ristisch jaar als 2003 levert de kampeerboeren hier in het hoog te dragen. Bergen huisvuil op de hoek Kraanstraat/Breedstraat in M iddelburg is slechts een overlast waaronder de burt gebukt gaat. seizoen nauwelijks voordelen op, omdat alle minicampings in het hoogseizoen ook met minder goed weer wel vol zitten. Tijdens piekperiode komt het soms voor dat recreanten hui lend om een plaatsje komen vra gen, maar ondanks hun lange zoeken doorgestuurd moeten worden. Rendabel Volgens de voorzitter zal er in de nabije toekomst gepleit moe ten worden voor verdere verrui ming naar 25 of 30 plaatsen om een mini-camping rendabel te houden. „De tijd van het primi tieve kampéren is voorbij. Er is grote vraag naar kwaliteit en die is alleen met schaalvergro ting te betalen", aldus Smits. Het bestuur van de Vekabo Schouwen-Duiveland wil in overleg met de leden gaan bekij ken of er ten behoeve van afval verwijdering collectieve contrac ten kunnen worden afgesloten. De voorzitter deed een oproep onder de leden aandachtspun ten daarvoor bij het bestuur aan van de foto vormen van Ruben Oreel door Esme Soesman ZIERIKZEE - De gemeentelijke chatsessie die gisteravond werd gehouden, heeft wethouder G. van der Salm (PvdA) duide lijk gemaakt dat het gemeente bestuur nadrukkelijk aandacht moet schenken aan het belang dat ze hecht aan vrijwilligers werk. De plannen om het Nieuwer- kerkse - op de inzet van vele vrij willigers draaiende - zwembad Dol-Fijn te sluiten ten gunste van Ónderdak in Zierikzee roept bij één van de chatters de vraag op of je zo niet draagvlak en initiatieven weghaalt in ande re kernen. Er wordt gestreefd naar behoud van leefbaarheid in de kernen, aldus chatter Er- pe. „Terwijl de vrijwilligers van Dol-Fijn min of meer worden af gestraft." Zonde, constateert hij samen met chatter Ronald; de in zet en kennis van vrijwilligers wordt nooit als kapitaal gezien. Vrijwilligers Het drukt Van der Salm op de noodzaak als gemeentebestuur der aandacht te schenken aan het belang dat er aan vrijwilli gers wordt gehecht. Om een acti viteit draaiende te kunnen hou den is weliswaar meer nodig dan de inzet van vrijwilligers, namelijk geld en draagvlak. Re den, verklaart Van der Salm na derhand, waarom ondanks de grote inzet van vrijwilligers voor het zwembad de boel toch kan stoppen. Dat maakt die in zet echter niet minder waarde vol. „We hebben de vrijwilligers hard nodig en dat zal alleen maar meer worden." Binnen zeer korte tijd, beloofde hij het handjevol ingelogde chatters, draait ook de vrijwilligerscen- trale weer. Vragen Uit de vragen die aan de wethou der werden gesteld bleek veel be langstelling voor keuzes die ge maakt worden op gebied van welzijns-, theater- en andere ac commodaties. Waarom wordt er geen nieuw (theater-)podium neergezet tegenover het gemeen tehuis, bekostigd door de ver koop van woningen die ge bouwd worden op de huidige lo catie Mondragon?, luidde een van de vragen. Ook Brogum, Welzijnshuis en ac- commodatiebeleid kwamen aan bod. van onze verslaggevers MIDDELBURG - De Roosevelt Academy in Middelburg is blij verrast over de belangstelling die Johan Cruijff blijkbaar heeft voor dit nieuwe onderwijs instituut. Johan Derksen, be vriend met Cruijff en optredend als diens woordvoerder, liet gis teren weten dat de voormalige topvoetballer wel iets ziet in sa menwerking met de Academy. Cruijff is oprichter van een Heao-opleiding voor topspor ters, de Johan Cruijff Universi ty. Volgens Derksen is hij zowel geïnteresseerd in de Roosevelt Academy, die komend studie jaar de deuren wil openen, als in het initiatief voor een nationaal voetbalmuseum in Middelburg. Derksen; „Cruijff is razend en thousiast over de plannen. Er zitten voor hem interessante din gen in." Voor het museum ziet de voetbalgoeroe een koppeling met zijn Cruijff Foundation. Die steunt onder meer sport- en be wegingsprojecten, vaak in com binatie met onderwijs. Cruijffs belangstelling voor de Roosevelt Academy is gewekt, omdat hij nog niet actief is op het gebied van het wetenschappelijk onder wijs. Bestuursvoorzitter N. Gin jaar en decaan H. Adriaansens van de Roosevelt Academy lie ten gisteren weten dat zij nog niet zijn benaderd door Cruijff of iemand die namens hem op treedt. Ze waren dan ook over rompeld door de mededelingen van Derksen. Het is de bedoe ling dat volgende week een ge sprek wordt gearrangeerd om sa menwerkingsmogelijkheden te verkennen. Adriaansens zei zich wel wat voor te kunnen stellen bij een samenwerking met Cruijffs University. „Hij biedt topsporters gelegenheid om een hbo-opleiding te volgen die past in hun trainingsprogramma's. Bij ons hebben zich ook topspor ters gemeld die wilden weten of een studie aan de Roosevelt Aca demy te combineren valt met bij voorbeeld hun voorbereidingen voor de Olympische Spelen. Ze vonden dat ze op andere univer siteiten daarvoor niet voldoende ruimte krijgen. Die willen wij graag bieden, Ook voor toppers op sportgebied." door Harmen van der Werf DEN HAAG - Tot ergernis van minister Veerman van Land bouw heeft de Tweede Kamer hem gisteren de duimschroeven aangedraaid over modernise ring van de Pachtwet. Het parle ment kwam met vijf moties in vervolg op een vorige week ge voerd debat. Veerman wil de Pachtwet dras tisch liberaliseren. De Kamer vindt dat hij daarin te ver wil gaan en vreest dat de pachters de dupe worden. Het Zeeuws- Vlaamse Kamerlid M. Koomen (CDA) eiste in een motie dat bin nen een nieuwe Pachtwet een systeem moet blijven bestaan om de pachtprijzen in de hand te houden. Volgens Koomen is het nodig een vorm van prijsbeheersing te handhaven, omdat pachters en verpachters geen gelijke par tijen zijn. Een pachter kan niet zomaar zijn boeltje oppakken. Vanuit hetzelfde idee drong PvdA'er H Waalkens in een mo tie aan op 'een evenwichtig stel sel van pacht en verpacht'; hij wil ook dat er nieuwe pachtvor men komen voor bijvoorbeeld natuurgebieden. Ook WD, SP en ChristenUnie dienden moties in, die minister Veerman zonder gejuich ont ving. Hij vond dat de Kamer voor zijn beurt spreekt. Kei binet moet zijn ideeën werken. En wat hij wil. gens Veerman niet zo ia pend. De pachters houda, zijn mening genoeg ming. Zij kunnen hun U nog één keer aan een optf overdragen en de prijsvwj kan door grondtaxaties u hand worden gehouden. De* ter kan er desnoods aan têj komen. Vinnig CDA-Kamerlid Koomen Veerman raakten keld in een vinnig debat,da; minister besloot met de den: „De macht van de Kan? groot, maar dat wil niet zeg dat zij altijd gelijk heeft.' gende week wordt over de ties gestemd. Het parlement vindt ova met het kabinet dat de wet moet worden aangepast,® dat er steeds meer pachtgu wordt verkocht, terwijl patfe voor veel boeren finaneieeljs gunstig is. Zij zijn minderp kwijt voor hun grond enki dus meer investeren in drijfsvoering. Een vrijer teem met hogere pachtpri zal de grondverkoop stopp wordt gedacht. De rijksovdS heeft in die discussie eenduü le pet op. Zij is zelf grootgro bezitter. zaterdag 14 en zondag 15 februari 2004 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 -17.00 uur. Tel. 06-53737162 Apotheken Apotheek 'Zierikzee', Dam 18,leUC'« 412906, geopend za. 09.00-12.30un 16.30-17.30 uur. Zo. 12.00-12.30im» 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging Allévo. Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 249111 Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Dut u land voor spoedgevallen bereitei telefoon 412180. Spoedgevallen spa uur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, GrevelingenstraatÜ Zierikzee. NIERSTICHTING Ze kennen elkaar door en door. Toch weten ze iets niet van elkaar. NIERDONOR JA/NEE weetuhetalvanelkaar.nl Geld verdienen en de hele dag nog voor je hebben? Word dagbladbezorger van de PZC; een goede bijbaan voor jong en oud! U krijgt; Ruime vergoeding Vakantievergoeding Gratis krant Speciale bezorgerskortingen Attenties bij o.a. feestdagen Interesse? Bel gratis de afdeling Binnendienst 0800-023 51 11 (tijdens kantooruren) of kijk op www.deleukstebijbaan.nl voor vrije wijken De minimumleeftijd is 15 jaar. STAP MAAR IN DE GROOTSTE AUTOKRANT VAN NEDERLAND O AutoTrack.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 36