»zc ichuldmeldpunt kan uitbreiden PZC Paardenmarkt naar Zierikzee Aktief PZC Ook onder water denken als een commando 15 mieente zoekt nog naar geld 10% KORTING mS3&£> Feest ZSC'62 Gemeente investeert in betaald parkeren Auto botst op vrachtwagen PvZ wil actie tegen Pachtwet Akkoord loodswezen in zicht Enquête naar communicatie Veroorzaker van konijnenplaag Neeltje Jans meldt zichzelf Winterkwis Vici \Jastuu*tp~? vrijdag 13 februari 2004 rfcme Soesman BlKZEE - De gemeente Jouwen-Duivcland streeft 4, personele uitbreiding van I Meldpunt Schuidhulpverle- Onderzocht wordt of die [bouw kan worden bekostigd ar* ,t,et werkdeel dat de gemeen- j hel kader van de nieuwe Werk en Bijstand ontvangt. L de officiële opening van Meldpunt in december, an- is jv-ive maand na de daadwer- tee start, was het duidelijk de halve fte waarop het count Schuldhulpverlening iit. tekort schiet. Gemiddeld Éden zich per maand vijftien jnten aan bij de organisatie iisondergebracht in het Cen- p. voor Werk en Inkomen Hlaan de Oude Haven in Zie ree. Zij volgen een intensief Ipverieningstrajeet waarmee ij 3 rat geprobeerd mensen bin- dne jaar schuldenvrij te (Advertentie) Golden Tulip ItiTDUIN KOUDEKEKKEVLISSINGEN Westduin 1 4371 PE Koudekerke (Dishoek) 0118-552510 Fax:0118-552776 westduin@zeelandnet.nl UT IS GASTRONOMISCH VERGADEREN? Dat is vergaderen in een topaccommodatie met een supertop Lunchbuffet.... Omdat vergaderen ook best lekker mag zijn. tot augustus 2004. Bel, fax of mail gerust voor uitgebreide informatie. Avondje verplaatst BIRGH-HAAMSTEDE - liet Burghs Avondje dat voor vanavond gepland stond in restaurant Molen- [berg in Burgh is verplaatst ■naar De Schouwse Hoeve aan de Daleboutsweg in Burgh-Haamstede. De bijeenkomst begint van avond om 20.00 uur. Voor zitter A. Damman van de ui Stichting Westerschouwen lultureel en boswachter D. Fluijt houden een inlei ding over de Karolingsche Burch. Verder wordt be- bndgemaakt waar de op- tengst van de traditionele perenverkoop naartoe gaat a wie de oorkonde Burgh- 1 Boven krijgt toebedeeld. kdactie SCHOUWEN-DUIVELAND Srachtweg 23a «ÜOAB ZIERIKZEE fc: 0111-454647 fax:0111-454657 L £-mail: redzzee@pzc.nl ^celModde(chef) Gleeman: WPankow fsrne Soesman "dyBoogert (sport) sntrale redactie "bonspark 28 tetbus3l ^0 AA goes ^(0113)315500 '0113)315669 wil: redactie@pzc.nl aternet •pzc.nl pn* web@pzc.nl '•'orgklachten: ■004)231231 baandag t/m vrijdag ge iende de openingstijden; «erdagstot 12.00 uur krijgen. Aan meldpuntmedewer ker S. Izeboud onder meer de taak om een op maat gesneden saneringsplan op te stellen en de contacten met betrokken in stanties (zoals kredietbank en maatschappelijk werk) te onder houden. Acute gevallen, wan neer bijvoorbeeld uitzetting uit de woning dreigt, worden met een aangepakt. Voor de minder dringende geval len is echter inmiddels een wachtlijst ontstaan van - schat Izeboud in - een week of acht. Voor het dagelijks gemeentebe stuur is dat reden te onderzoe ken of de personele inzet bij het Meldpunt Schuldhulpverlening kan worden uitgebreid, meldt wethouder G. van der Salm (so ciale zaken). Mogelijk kan een dergelijke uitbreiding worden bekostigd uit het werkdeel van het budget dat de gemeente ont vangt voor bijstand en reïntegra- tieactiviteiten. Gemeenten krij gen, volgens de nieuwe Wet Werk en Bijstand, een bepaald budget te besteden dat in een in- komensdeel en een werkdeel is verdeeld. Begeleiding Het inkomensdeel (bijstandsbud get) is bedoeld om uitkeringen van te betalen. Het werkdeel (reïntegratiebudget) is bestemd voor het begeleiden van mensen richting arbeidsmarkt. Het al dan niet kansnjk maken van dat laatste hangt, motiveert Van der Salm, nauw samen met het al dan niet hebben van schul den. Zijn schulden weggewerkt, dan is de motivatie om aan het werk te gaan veelal groter. De gemeente heeft er op haar beurt baat bij dat zoveel mogelijk in woners aan het werk zijn, om dat verstrekte uitkeringen niet meer bij het Rijk kunnen wor den gedeclareerd. Het streven van Van der Salm is de haalbaar heid van de uitbreiding van het meldpunt, gezien de problema tiek, 'met enige voortvarend heid' ter hand te nemen. Hij ver wacht binnen een maand of twee duidelijkheid. De toe stroom tot het Schouwen-Duive- landse bureau voor schuldsane ring komt overeen met de ont wikkeling die op landelijk ni veau ook is te zien. Militairen van het Korps Commando Troepen uit Roosendaal werden in de haven van Bommenede onder meer op hun duikvaardigheden getest. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde BOMMENEDE - Militairen van het Korps Commando Troepen uit Roosen daal hebben gisteren op Schouwen-Dui- veland hun duikspecialistische opleiding doorlopen. Daarvoor moesten ze zowel boven als on der water diverse bekwaamheidstesten afleggen. Eén van onderdelen die aan bod kwamen, was het beklimmen van de Zeelandbrug. Vanuit een bootje moesten de zestien commando's langs een touw naar boven, om vervolgens zonder aarzelen vijftien meter omlaag te springen in het koude water, met een speciaal droogpak als eni ge bescherming, en naar de kant te zwem- In de haven van Bommenede werden vooral de duikvaardigheden getest. Op zo'n vierhonderd meter uit de wal werden de mannen met hun wapens en bijhorende uitrustingsstukken in het wa ter gedropt. Aan de hand van een kompas moesten ze op een afgesproken plek aan land krui pen. „Iedere burger kan technisch leren duiken", legt sergeant R. Verpoort uit. „Waar het bij dit soort trainingen vooral om gaat, is het tactische aspect: hoe denk je ook onder water als een commando." De militairen hebben drie dagen geoe fend op en rond Schouwen-Duiveland, met Zonnemaire als uitvalsbasis. De spe cialistische trainingen duren dertien we ken. Wat nog volgt zijn duiken onder grote schepen en in sterke rivierstromingen. Karakter Zierikzeese jaarmarkt niet aangetast door verzelfstandiging door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Niet de gemeente Schouwen-Duiveland, maar ac tiviteitenwerkgroep Zierikzee Aktief is voortaan verantwoor delijk voor de jaarlijkse Paar denmarkt in Zierikzee. Het ka rakter van de jaarmarkt wordt volgens de gemeente door de ver zelfstandiging niet aangetast. De organisatie van de Paarden markt, traditiegetrouw op de woensdag vóór de eerste donder dag in juni, kost de gemeente elk jaar handenvol werk. De Paardenmarkt is namelijk niet zomaar een markt, maar eentje omgeven door oude gebruiken en tradities. Een markt met tien tallen kramen, standwerkers en een mini-kermis. Van al het re gelwerk dat de organisatie van zo'n evenement met zich mee brengt wil de gemeente af. Uit de verschillende gegadigden die zich meldden voor overname van de Paardenmarkt koos het SCHARENDIJKE - Sportvereni ging ZSC'62 in Scharendijke geeft zaterdag 28 februari in De Putmeet de jaarlijkse feest avond voor leden en donateurs. Het programma bestaat uit de opvoering van het blijspel 'Ach .wat is perfect' van Janny Jonker-Spijker en uit bal na on der leiding van de band Touta- ges. De feestavond begint om 19.30 uur. De generale repetitie op vrijdag 27 februari vanaf 19.00 uur, ook in de Putmeet, is toegankelijk voor de jeugd tot 16 jaar. Verder wordt het blij spel op vrijdagmiddag 5 maart speciaal voor senioren en ande re belangstellenden opgevoerd. De voorstelling begint dan om 14.30 uur. gemeentebestuur uiteindelijk voor Zierikzee Aktief, gelieerd aan het Zierikzees Ondernemers Collectief (ZOC). Zierikzee Aktief is, zegt voorzit ter W. van de Klooster-Huijer, blij met de voor hen nieuwe loot aan de stam. „We staan er alle maal achter. We gaan hier onze schouders onder zetten." W. de Smit van het hoofdbe stuur van de Centrale Vereni ging van Ambulante Handel zegt er alle vertrouwen in te heb ben. „Goede samenwerking tus sen iedereen die hierbij betrok ken is, is een must. De Paarden markt is niet weg te denken uit Zierikzee." Convenant Dat vindt ook wethouder G. van de Velde-de Wilde van de ge meente Schouwen-Duiveland. In het gisteren ondertekende convenant tussen de gemeente en Zierikzee Aktief zijn, vindt de wethouder, voldoende waar borgen voor het voortbestaan van de Paardenmarkt en het bij zonder karakter ervan inge bouwd. Bovendien houdt de gemeente nauwlettend in de gaten of alles wel volgens de regels verloopt Na elke Paardenmarkt wordt geëvalueerd. De historie van de Zierikzeese Paardenmarkt gaat ver terug Vanouds werd de markt gehou den op de Balie en omgeving, de plaats waar vee werd verhan deld. Straatnamen als Varre- markt en Lammermarkt herin neren daar nog aan. In 1721 be sloot het toenmalig stadsbe stuur van Zierikzee maatrege len te nemen ter verbetering van de Paardenmarkt. Bepaald werd dat iedere paardenbezitter in Zierikzee verplicht was tij dens de Paardenmarkt naar de Varremarkt te komen om de die ren daar van 11.00 tot 12.00 uur te tonen. De opzet van de Paar denmarkt in de huidige vorm werd vastgelegd in 1885. In 1995 werd de stilaan behoor lijk uitgedijde markt verplaatst van de relatief smalle Varre markt en Lammermarkt naar Havenplein, Havenpark, Kraan plein en Oude Haven. Middels het convenant is afgesproken dat dat ook de locatie blijft voor de jaarmarkt. De jaarlijkse Paardenmarkt is een niet meer weg te denken evene ment in Zierikzee. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland investeert fors in de modernisering van het betaald parkeren op het eiland. Binnen enkele maanden wordt a raison van 160.000 euro het 'par- keerhostingsysteem' ingevoerd. Dat systeem, legt gemeentelijk beleidsambtenaar R. Heutink uit, maakt het mogelijk op af stand de 70 over het eiland ver spreide parkeerautomaten in de gaten te houden De parkeer automaten worden voorzien van een zender die allerlei gegevens verstuurt naar een centrale com puter. Die staat overigens niet bij de gemeente Schouwen-Dui- veland, meldt Heutink. Hij legt uit dat de gegevens binnenko men bij parkeerautomatenleve- rancier Taxameter Centrale BV Via een beveiligde - en dus niet voor lederen toegankelijke - website kan de gemeente bij Taxameter gegevens opvragen. Valt heel wat aan af te lezen vol gens Heutink. „Je kunt bijvoor beeld het betaalgedrag volgen. Stel dat op een warme zomer dag uit de gegevens zou blijken dat een parkeerterrein bij een strandovergang maar half vol staat, dan kun je er maar beter een controleur op af sturen, want dan is daar iets mis. Het op afstand monitoren van de betaalautomaten stelt de ge meente in staat snel en ade quaat te reageren op storingen aan automaten. Heutink: „Je kunt daar zelfs een SMS-systeem aan hangen. In ge val van storing krijgt een onde- houdsmonteur dan automatisch een SMS-bericht op zijn mobiel tje. Op afstand is verder te zien of er nog voldoende kaart- OUDE - TONGE - Een 47-jarige inwoner van Zierikzee is gisterochtend op de N59 bij Oude-Tonge op een hem tege moetkomende vrachtwagen gebotst. De man raakte omstreeks zeven uur 's ochtend door nog onbekende oorzaak op de verkeerde weghelft. De vracht wagenchauffeur uit Maastricht kon de tegenligger deels ontwijken maar wist een aanrijding niet te voorkomen. De auto van de Zierikzeeënaar raakte aan de linkerkant zwaar beschadigd en moest worden weggetakeld. Beide bestuurders kwam en er zonder kleerscheuren van af. VEERE - De provincie moet in Den Haag alles op alles zetten om liberalisering van de Pachtwet tegen te houden. Als de plannen van minister Veerman van Landbouw doorgaan, wordt de agrarische sector in Zeeland het laat ste stukje bestaansrecht ontnomen, schrijft fractievoorzit ter M. Stoffels van de Partij voor Zeeland in een brief aan het dagelijks provinciebestuur. Volgens hem zorgt liberalisering (met minder bescher ming van pachters) van de Pachtwet voor veel sociale on rust en ellende op het platteland. Bedrijfsopvolging wordt onmogelijk gemaakt, meent Stoffels Hij wijst erop dat Zeeland naar verhouding de meeste pacht van Nederland kent (het sterkst in Zeeuws-Vlaan- deren), zodat de gevolgen van een nieuwe Pachtwet hier het schrijnendst zullen zijn. Daarom vindt de PvZ actie van de provincie bij de Tweede Kamer en betrokken mi nisters op zijn plaats. OOSTENDE - Een akkoord over het gelijktrekken van de beloning tussen personeel op de Vlaamse loodskotter op zee en de Vlaamse rededienst in Vlissingen lijkt in zicht ,.We zijn ver", aldus R van de Winkel van de socialis tische ambtenarendienst. Afgelopen dinsdag staakte het personeel van de Vlaamse loodskotter enkele uren, waardoor de scheepvaart naar Antwerpen vertraging opliep. Van de Winkel wil er zijn hand niet voor in het vuur steken dat er opnieuw actie wordt uitgevoerd. ,.Het is nog niet volledig rond. maar als men slim is. houdt men zich tot woensdag stil", aldus de vakbondsbestuurder De Vlaamse overheid komt woensdag met een definitief aanbod. Personeel op de loodskotter voelt zich tekort ge daan. omdat collega's op de rededienst in Vlissingen meer verdienen. GOES - De gemeente Goes doet onderzoek naar het ge bruik van externe communicatiemiddelen. Daartoe is onder 750 inwoners een vragenformulier ver spreid Doel van de enquête is te achterhalen of de huidi ge middelen, zoals de website, het blad Samenspel en de rubriek in De Bevelander, aan de wensen van de inwo ners voldoen. Als blijkt dat er onderwerpen zijn die te weinig aan bod komen of de informatie niet compleet is, wil de gemeente haar beleid op dat vlak aanpassen. door Ali Pankow VLISSINGEN - Piet Vinke uit Vlissingen kan wel antwoord ge ven op de vraag waar al die kleurrijke konijntjes op Neeltje Jans toch vandaan komen. „Ik denk dat ik de bron ben, want ik heb daar destijds een ko nijnenhok ingericht. Af en toe braken er weleens een paar ko nijnen uit en soms vond ik er een paar terug, maar er zullen er best enkelen in het wild zijn terechtgekomen en dan weet je hel wel hè?", zegt de voormalig kraanmachinist die acht jaar lang op het vroegere werkeiland heeft gewoond. Vinke reageert op het artikel van medewerker Chiel Jacobus- se van Het Zeeuwse Landschap deze week in deze krant. Hoe wel de auteur het niet onaanne melijk acht dat konijntjes via de autoweg de route naar Neeltje Jans afleggen, verbaast hij zich toch enigszins over hun massale en vooral veelkleurige aanwezig heid daar. Ratten en muizen ver toeven ook al lange tijd op Neel tje Jans, maar die zijn volgens Jacobusse destijds vaak als ver stekeling met aangevoerde mate rialen meegekomen. Wat de konijnen betreft echter meent Vinke beslist een aanzet te hebben gegeven. Hij heeft in verband met zijn werk als kraan machinist van 1980 tot 1986 met zijn vrouw en vier kinderen op Neeltje Jans gewoond „We woonden daar met enkele gezin nen op dat eiland Vooral voor de kincjeren was het leuk om daar wat huisdieren te houden. Ik heb tèen een hok met konij nen ingericht. We hadden een paar witte en een paar zwaVte exemplaren en er zat ook nog een Vlaamse Reus bij", vertelt Vinke Het zou hem niet verba zen dat de konijnen die in die tijd uit het hok ontsnapten de stamouders zijn van de kleurrij ke exemplaren die nu ronddarte len op Neeltje Jans. (Advertentie) I Gazelle middelburg - breeweg 17 telefoon 0118 - 613187 $5® www.pietvoskamp.nl jes in een parkeerautomaat zit ten en of het al dan niet tijd is het muntgeldbakje te ledigen. Heutink tekent daar bij aan dat het gebruik van de chipknip voor wat betreft het betaald par keren de laatste jaren in popula riteit groeit. „Ten opzichte van vorig jaar wordt al duidelijk vaker met de chipknip betaald bij onze par keerautomaten. Vijftien procent van de betalingen worden nu met de chipknip gedaan. De gemeenteraad van Scohu- wen-Duiveland moet zich nog buigen over het voorstel van het college om 160.000 euro in de modernisering van het betaald parkeren-systeem op het eiland te investeren. EEN VOLLE TANK VOOR 0,05 EURO De ION ziet eruit als een fiets maar is geen fiets De ION heeft im mers een accu en een motor Elke keer als u de pedalen rond laat gaan. activeert u het motorvermogen Zo verwekken menseli|ke pe daalkracht en lON-energie samen die geweldige lON-sensatie En dat voor maar 1.695.- geenfiets.nl SPARTA I 22 Denemarken I 23 Noorwegen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35