ast van verkeer en hangjeugd »zc i Dronken spookrijder mag flink boeten Ambulances 's nachts sneller Tariq wil graag basketballen Ook onder water denken als een commando IMHft 13 Goes' college boos over kritische brief voorzitter werkgroep '0 op de tien inwoners Goese Polder denkt weieens aan verhuizen eerboot fier weken it vaart «leuk/uilen wr Goes' jrooiveld Winterkwis Ervaar het verschil Filter ?zc BEVELANDEN-THOLEN vrijdag 13 februari 2004 Freek Janssen B,Meer dan de helft van Montis van de Goese Pol- Mll zich wel eens onveilig poepen hangjongeren op Agressief gedrag in hel r scoort een goede tweede (s ais bron van ergernissen Goese wijk. blijkt uit een rapport met gallaten van een veilig- sonderzoek dat in novem- ,erd gehouden. De gemeen tes liet een onafhankelijk ISSINGEN - De veerboot s Jolian Friso is zeker nog weken uit de vaart. Het voetveer werd vorige i maandag uit de vaart geno- i nadat een ernstige techni- mankement is geconsta- defect zit aan de elektro motoren. „De motoren uien momenteel uitgebouwd toegezonden naar de leveran- De reparatie duurt waar- dijk vier weken", vertelt cessiemanager J. van den van BBA Fast Fenies. rhet uitvallen van de veer- feeeft de lijn nu een éé- isfrequentie in de ochtend- ce middagspits. Normaal dl er op deze tijdstippen emaal per uur gevaren. Vol- ts Van den Broek levert de sdienst geen problemen op. ;s geen afname van passa- t De boot heeft genoeg capa- i om de mensen te vervoe- Het college van burge wethouders van willen de strooivelden as van overledenen voor van gedenkzuilen. Op elke ilaats moet zo'n zuil ko- i le staan. faal gaat het om een bestel- van acht zuilen, die de ge ste ongeveer twintig dui- deuro gaat kosten, zalen zijn bedoeld als aan- ling voor de strooivelden. maast kunnen op de zuilen ae gedenkplaatjes worden gebracht met daarop de een bijvoorbeeld de overlij- I- of verstrooiingsdatum wn overledene, het geringe aantal ver ingen per jaar kunnen de i niet worden gedekt door ostrooiingsrechten. 'winsten van de begraaf- zijn de laatste jaren itief uitgevallen. Het col- gaat er dan ook mee ak- adviesbureau onderzoeken wat de bewoners van de Goese Pol der vinden van de veiligheid en de leefbaarheid in de wijk. Over het algemeen voelt zeven op de tien inwoners zich veilig tot zeer veilig in de wijk Slechts twee procent geeft aan de wijk zeer onveilig te vinden. Net iets meer dan de helft van de ondervraagden zegt dat het wonen in de Goese Polder goed bevalt. De overige respondenten bevalt het wonen voldoende (35%), matig (10%) of slecht (1%). Races Verder valt op dat 56% van de bewoners zegt last te hebben van groepen jongeren op straat. Precies de helft van de onder vraagden stoort zich aan agres sief rijgedrag. Die twee factoren lijken met elkaar verband te houden: in open vragen werd aangegeven dat verkeersover last met name wordt veroor zaakt door brommers en scoo ters. In de avonduren worden er nog wel eens races gehouden met deze voertuigen. Ook werd gevraagd of bewoners zelf wel eens slachtoffer zijn ge worden van criminaliteit in de wijk. Bijna één op de vijf heeft wel eens last gehad van vernie ling of vandalisme. Op de twee de plaats staat fietstendiefstal (8%), gevolgd door autoinbraak en bedreiging (beide 7%). De bewoners vinden dat er hoog nodig iets moet gebeuren aan de speelvoorzieningen in de Goese Polder. Van alle aspecten uit de leefomgeving kwamen de speel- tuintjes als slechtste uit de bus. De speelvoorzieningen zijn ver vuild, de toestellen verouderd en onveilig en er is te weinig overzicht op de speelveldjes. Door het slechte zicht (vanwege de begroeiing) is er te weinig so ciale controle mogelijk op de speeltuinen. Ook het voorbijra- zend verkeer maakt het er we derom voor de kinderen zeer on veilig Overige veroorzakers van over last zijn het uitblijven van een opknapbeurt voor het winkel centrum, te weinig onderhoud aan het groen en poep van huis dieren, eenden en ganzen. Al deze ergernissen laten de be woners niet koud. Op de vraag: 'Denkt u wel eens aan verhuizen naar een andere wijk in Goes of andere gemeente?' antwoordde veertig procent bevestigend. On der respondenten tussen de 21 en 50 jaar is dat percentage zelfs 44 procent Het rapport geeft ook een aan tal aanbevelingen voor de ge meente. De politie zou harder moeten optreden tegen overlast van hangjongeren door extra po liecontrole op straat. Het surveil leren in auto's - zoals nu vaak wordt gedaan - is niet voldoen de, benadrukt het adviesbureau. Een ander voorstel is het opzet ten van een ontmoetingsplek voor jongeren in de wijk. Burgemeester D. van der Zaag is over het algemeen niet onte vreden over de uitkomsten van Met behulp van een kompas moesten de commando's hun weg zoeken naar de kust. door Marcel Modde BOMMENEDE - Militairen van het Korps Commando Troepen uit Roosen daal hebben gisteren op Schouwen-Dui- veland hun duikspecialistische opleiding doorlopen. Daarvoor moesten ze zowel boven als on der water diverse bekwaamheidstesten afleggen. Eén van onderdelen die aan bod kwamen, was het beklimmen van de Zeelandbrug. Vanuit een bootje moesten de zestien commando's langs een touw naar boven, om vervolgens zonder aarzelen vijftien meter omlaag te springen in het koude water, met een speciaal droogpak als eni ge bescherming, en naar de kant te zwem men. In de haven van Bommenede werden vooral de duikvaardigheden getest Op zo'n vierhonderd meter uit de wal werden de mannen met hun wapens en bijhorende uitrustingsstukken in het wa ter gedropt. Aan de hand van een kompas moesten ze op een afgesproken plek aan land krui pen. „Iedere burger kan technisch leren duiken", legt sergeant R. Verpoort uit. foto Marijke Folkertsma „Waar het bij dit soort trainingen vooral om gaat, is het tactische aspect: denk je ook onder water als een commando." De militairen hebben drie dagen geoe fend op en rond Schouwen-Duiveland, met Zonnemaire als uitvalsbasis. De spe cialistische trainingen duren dertien we ken. Wat nog volgt zijn duiken onder grote schepen en in sterke rivierstromingen. pi de kosten uit het budget door Aector Doorns pdtbegraafplaatsen te finan- Tom plaats van de grafrech ite verhogen MIDDELBURG - De Middel burgse Officier van Justitie R. Advertentie ■on IHITEK Goldline X I °fPMiditower behuizing ■■"enottlake mainboard (D865PERL) B Pentium?: 4 processor 3.0 GHz Hyper-Threading (800FSB) DDR 400 geheugen (2 x 256 Mb Dual-Channel) J1 •iflton 9200128 Mb grafische kaart tv-out tffetthve ^'Multicardreader jjjfóti "200 RPM harddisk (serial ATA) 5-^ W) t Rewriter VflHflH jfcnnel audio Sound 1KB 20 aansluitingen «1394 lire wire aansluiting Pro'0100 VE netwerkkaart SBS 250 speakers internet keyboard gtt*lnte)I.Mouse ■*rivsXP home edition P»" monitor .5 Acer 17" TFT scherm €429.- WBonjfr voorbehoud) Jeuken eiste gisteren tegen een 33-jarige spookrijder uit Roosen daal twee jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaar delijk en vier jaar rijontzegging. Hij vroeg om die straf omdat de man, volgens hem, schuldig is aan het veroorzaken van een ern stig verkeersongeval. Het dronken rijden werd in de eis als strafverzwarend meege nomen. Uit een bloedproef bleek dat de Roosendaler ruim vier keer zoveel had gedronken als toegestaan: 2,13 milligram. De dronken spookrijder reed 12 oktober vorig jaar om vijf uur 's morgens op de zuidelijke rij baan van de rijksweg A58 rich ting Vlissingen en botste bij het uitkomen van de Vlaketunnel frontaal op een tegemoetkomen de auto. ,,Het is een wonder dat er overlevenden zijn", vond de officier. Bij de aanrijding raakten een vrouw en haar kleinzoon ernstig gewond. De vrouw had een open kniebreuk, met als gevolg blij vend letsel. De man liep een ge compliceerde fractuur aan de linkerhand op. De verdachte vertelde onderweg naar zijn vriendin in Vlissingen te zijn, nadat hij in Antwerpen een fles wodka en een aantal gla zen bier had gedronken. Uit zijn strafblad bleek dat hij twee keer eerder met teveel drank op een verkeersongeval had veroor zaakt. Problemen „Ik heb de drank niet onder con trole. Het klinkt misschien gek, maar ik ben geen alcoholist. Het komt door problemen als ik ga drinken." Zo had hij zich de dag voor het ongeval onrustig gevoeld. In pa- Vlissingen 21 Huub Stevens door Harmen van der Werf GOES - Ambulances op de pos ten Hulst, Terneuzen, Oost burg, Zierikzee en Tholen kun nen straks 's avonds en 's nachts zeven minuten eerder bij een ongeval of een patiënt zijn. Dat is mogelijk dankzij een gisteren door minister Hoo- gervorst van Volksgezondheid genomen besluit. De tijdwinst kan worden ge boekt doordat het ambulance personeel na vijf uur 's mid dags niet meer thuis op een melding hoeft te wachten, maar op de posten kan gaan overnachten. Dat scheelt zeven minuten. De maximale aanrij- tijd daalt daardoor in principe van twintig minuten naar de voorgeschreven dertien minu ten. Op drukkere posten op Walcheren en in Goes over nacht het ambulancepersoneel al. De paraatheid van de ambulan ces in Zeeland stijgt licht dank zij het besluit van Hooger- vorst, van 89 tot 90 procent. Of tewel: in 90 procent van de ge vallen kan een ambulance in het vervolg binnen dertien mi nuten ter plaatse zijn. Over het hele land ligt die norm op 95 procent, maar dat is, aldus di recteur J. van de Velde van Re gionale Ambulance Voorzie ning Zeeland, niet haalbaar in plattelandsgebieden. Motivatie „Om dat percentage in Zee land te halen", legt Van de Velde uit, „moet je er twee of drie standplaatsen bij hebben. Nu hebben we er negen. Krijg je er meer, dan komt het aantal ritten op verschillende posten zo laag uit, dat het personeel te weinig te doen heeft. Dat is slecht voor de motivatie en de bekwaamheid gaat achteruit." Van de Velde hoopt dat de door Hoogervorst aangekondig de verbeteringen voor de zomer hun beslag zullen krijgen. Op landelijk niveau is overeen stemming met zorg verzekeraars om meer geld voor de ambulancezorg uit te trekken, maar dat moet op provinciaal niveau nog worden vertaald in klinkende munten. Vorig jaar heeft het ministerie van Volksgezondheid aan Zeeland al toegezegd dat er een extra permanente ambu lancepost voor Schouwen-Dui veland komt op Neeltje Jans. Volgens directeur Van de Vel de zal die in mei actief zijn. het onderzoek: „De respons van 37 procent is best redelijk. Ruim tweederde van de ondervraag den voelt zich veilig in de wijk, dat is ook een mooie uitkomst. Ik ben ook blij met het feit dat 65 procent vindt dat er voldoen de of veel aandacht vanuit de ge meente voor de wijk is." De gemeente legt de aanbevelin gen niet naast zich neer: „We gaan kijken of we in de nieuw bouw van het winkelcentrum een jeugdhonk kunnen bouwen. Wat betreft de politiesurveillan- ce; op sommige avonden sturen we al wat meer agenten de wijk in. Daar gaan we gewoon mee door. Maar helaas hebben we niet genoeg capaciteit om daar elke avond drie wijkagenten neer te zetten." Bewoners van de Goese Polder ergeren zich aan de troep in hun wijk. foto Willem Mieras door Freek Janssen GOES - Bewoners van de Goese Polder lijken verdeeld te zijn over de leefbaarheid van de wijk. Terwijl de één zich rot er gert aan de hangjongeren op straat, hoort een ander alleen 's avonds vaag een scooter brom men. Een derde wil alleen maar een plekje waar hij en zijn vrien den zich 's avonds kunnen op houden. P. de Ruiter is moeder van twee kleine kinderen. Zij heeft meege daan aan het veiligheidsonder zoek, waaruit onder meer blijkt dat de kwaliteit van de speel voorzieningen ernstig te wensen over laat: „Er zijn wel wat speel veldjes, maar daar staat te wei nig op. De speeltoestellen die er al staan, zijn erg schamel, Als ik mijn dochtertje van drie wil la ten spelen, dan neem ik haar mee naar de Hollandse Hoeve. Ik durf haar hier in de wijk echt niet buiten te laten spelen." Een oplossing is volgens haar een groot hek om de speelveld jes heenzetten: „Doordat die gro te jongeren daar steeds rondhan gen, is het niet meer toeganke lijk voor de kleinere kinderen, voor wie die veldjes eigenlijk be doeld zijn. Bovendien wordt er regelmatig van alles gesloopt. Dat ze daar rondhangen, kan je ze natuurlijk niet helemaal kwa lijk nemen. Ze hebben een plek je nodig waar ze bij elkaar kun nen komen. Ik deed het vroeger zelf ook. Maar nu ik zelf kinde ren heb, merk ik pas hoe hinder lijk dat is voor andere mensen." S. van Tilburg heeft niet zo veel last van de hanggroepjongeren. Ze woont in een koopwoning op de Indira Ghandilaan. „Ach. je hoort 's avonds wel eens scooters. Maar dat hoor je bij ons amper, hoor. En onze an tenne is wel eens afgebroken. Maar dat kan ook net zo goed een keer in de stad gebeurd zijn. De meeste problemen doen zich toch voor in het andere gedeelte van de wijk", zegt ze met enige nadruk. Tariq is 15 jaar en stoort zich evenmin aan de hangjongeren. Het enige waar hij last van heeft in de Goese Polder, is verveling. Hij woont er best graag, maar een clubhuis of een basketbal veldje in de wijk zou wat hem betreft meer dan welkom zijn: ..'s Avonds zit ik meestal thuis. Maar ik zou liever voetballen of basketballen met mijn vrienden op een veldje." niek was hij van Roosendaal via Breda naar Antwerpen gereden, waar hij zich vol liet lopen met drank. De Brabander wist zich niets meer te herinneren van het onge val. Bij Rilland zou hij de ver keerde afslag hebben genomen. Raadsman C. Mattheussens vond de eis te hoog. „Als hij de ze straf krijgt, dan is hij zijn baan kwijt Dat betekent dat hij de schade aan de slachtoffers niet kan vergoeden. Hij pleitte voor een voorwaardelijke straf. De rechtbank doet 25 februari uitspraak. door Rob Paardekam GOES - Burgemeester en wet houders van Goes zijn ontstemd over een brief van R. de Koster, de voorzitter van de werkgroep Bewonersbelangen Goes-West. Daarin uit hij forse kritiek op de manier waarop de gemeente met de bewoners omgaat. De Koster, die ook raadslid is voor D66, schrijft dat de werk groep in toenemende mate ge confronteerd wordt met klach ten en opmerkingen van mensen uit de wijk. Hij noemt het niet of zeer laat beantwoorden van brieven, het niet of laat reage ren op meldingen bij stadsbe heer, het slecht informeren van burgei's over belangrijke zaken in de wijk, het niet nakomen van toezeggingen en het niet uit voeren van essentiële taken on der het mom van 'de ambtenaar is ziek'. Volgens De Koster ontstaat bij de mensen steeds meer het ge voel van minachting voor de bur ger door de gemeente. „Het lijkt erop alsof er noch vanuit be stuurders, noch vanuit het mana gement van het ambtelijke appa raat aangestuurd wordt op een eigentijdse benadering van de burgerij", schrijft hij. De Koster zegt dat leden van de werkgroep Goes-West steeds va ker worden aangesproken door mensen die door de gemeente niet goed behandeld zijn. Zij zouden het onderscheid tussen de werkgroep en de gemeente vaak niet maken. „Het wordt vervelend als dat er toe leidt dat werkgroepleden persoonlijk worden aangespro ken en hen persoonlijke verwij ten worden gemaakt", aldus De Koster. Teleurstelling In een brièf aan De Koster spre ken burgemeester en wethou ders hun teleurstelling uit ovêr de teneur en inhoud van de brief. Die staat volgens hen in schril contrast met gesprekken die wethouder Linssen onlangs met enkele werkgroepleden heeft gehad. B en W spreken over ongenuan ceerde verwijten en eenzijdige kritiek, die op geen enkele wijze wordt onderbouwd. Ze schrij ven: „Wij geven u in overweging ons te laten weten deze brief als niet geschreven te beschou wen." Dat doet De Koster vooralsnog niet. „De werkgroep komt bin nenkort bij elkaar om de zaak te bespreken", zegt hij. zeeuwse almanak Te Middelburg was men héél tevreden met de aankoop: een nieuwe wasmachine, van Aziatische makelij. Het moet gezegd: een puik ap paraat. Maar zelfs puike apparaten bevatten onderdelen die enig onderhoud behoeven. Zo dient hel filter op gezette tij den te worden gereinigd. Maar hóe pakt men zoiets aan? Gelukkig had de fabri kant op de achterzijde een sticker bevestigd met daarop aanwijzingen hoe in dergelij ke situaties te handelen: 'Voor u de filter opent, maakt het snoer los en laat de water door de ontladingsslang afvoe ren; De warme water binnen de filter macht u wonden; Als u opent de deur door het ma nuaal hendeltje; Niet open de deur door ontgrendelingshen- dellje behalve powermisluk- king; Voor u de deur opent, controolt dat de water heeft afgevoerd en steeds warm; Niet open de deur als u steeds water kan zien en voelen warm.' Ze hebben, in Middelburg, lang naar dat tekstje staan staren. En kwamen uiteindelijk tot de conclusie dat ze nóg een fil ter nodig hebben. Om alle taalfouten te kunnen verwijderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29