Het mysterie van Pauclair Youda Ivanisevic gaat door tot laatste snik Licht biljarttoernooi staat nog op oranje 21 Hoe een Kameroenese international bij Hoek terechtkwam Van Haaren weer uit roulatie Magie heeft eigen standbeeld Wereldkampioen Astarloa leidt Slechts één kans Van de Leur Wellens jaagt in Pijnacker op de wereldbeker vrijdag 13 februari 2004 ROTTERDAM - Feyenoorder Ramon van Haaren is zeker vier tot zes weken uitgeschakeld. Van Haaren verrekte woensdag tijdens de wedstrijd tegen AZ de binnenband van zijn rechterknie. De verdediger maakte begin decem ber zijn rentree bij de Rotterdammers na een langdurige blessure van ruim dertien maanden aan diezelfde knie. ANP LOS ANGELES - Een standbeeld van de legendarische basketballer Magie Johnson is onthuld in Los Angeles. Het 3,66 meter hoge bronzen beeld staat naast het Staples Center, de arena waar de Los Angeles Lakers hun wed strijden in de prof competitie NBA spelen Johnson was de grote vedette die de Lakers in de jaren tachtig vijf keer leidde naar de titel in de NBA. In 1991 nam hij afscheid, nadat hij seropositief was bevonden. Een jaar later nam hij toch deel aan de Olympische Spe len van Barcelona, waar hij met Dream Team I goud be machtigde. Johnson was zelf aanwezig bij de onthulling. De reus hield het niet droog: „Ik had dit nooit verwacht. De hele week moest ik huilen als ik aan dit beeld dacht. Nu ga ik weer.ANP/AFP HYERES - Wereldkampioen Igor Astarloa heeft gisteren in de tweede etappe de leiderstrui veroverd in de Ronde van de Middellandse Zee. De rit tussen La Londe en Hyè- res over 130 kilometer werd gewonnen door wereldbeker winnaar Paolo Bettini. De Italiaan versloeg de Spanjaard in de sprint. Bij de eerste tien aankomenden zaten geen Nederlanders. In het zicht van de finishlijn zaten de grote namen voor aan in een kopgroep van zeventien renners. Onder hen drie coureurs van de Rabobank: Michael Boogerd, de Duitser Grischa Niermann en de Amerikaan Levi Leiphei- mer. Bettini was in de sprint een half wiel sneller dan Astarloa en de jonge Fransman Sylvain Chavanel. ANP/AFP BEEKBERGEN - Verona van de Leur krijgt geen uitzon deringspositie voor de kwalificatie voor de Olympische Spelen in Athene. De turnbond KNGU heeft dit na over leg met Team de Mission van sportkoepel NOCNSF beslo ten. De Europese kampioenschappen in april in Amster dam blijven voor haar de enige mogelijkheid om zich te plaatsen. Haar vereniging Hazenkamp had om een andere olympi sche kwalificatiemogelijkheid gevraagd omdat Van de Leur net is hersteld van een blessure aan de enkel. De turnster, die wegens een kwetsuur de WK in Anaheim mis te, twijfelt of ze op tijd wedstrijdfit zal zijn voor de EK. Toch heeft Van de Leur begrip voor het standpunt van de bond en NOCNSF. „Als ik een uitzonderingspositie krijg, dan gaan anderen dat ook vragen. Ik had er al rekening mee gehouden dat dit de uitkomst zou zijn. Ik kan nu al leen maar hopen dat ik de EK ga halen." ANP (frrnr Frits Bakker hoek - Kijk maar goed, dat wordt de attractie van het jaar. K\ Johan Ballegeer op die zo merse avond in Hoek. Hij wees op de vierkante kop onder een speels wit hoedje, de neus van «n bokser en de kuiten van een sprinter. Pauclair Youda. 24 uar nog maar. in zijn jongere ja ren al international bij Kame roen geweest. ..Wat die allemaal Iran, dat hebben ze hier nog nooit gezien." Hij droeg een mysterie met zich mee. want wat kwam een top- ïoetballer uit Kameroen nou in Hoek zoeken? ..Tsja, vraag hem dat zelf maar", zei Ballegeer. En paudair lachte zijn tanden maar eens bloot als hij in zijn on- I Rjstaanbare mengelmoesje van Frans, Afrikaans en Belgisch j ójn verhaal deed over alle tegen slagen die hij is tegengekomen. I Paudair Youda (Pookie voor zijn medespelers) is nu zo'n ze- wn maanden verder in Hoek en is bij ook werkelijk de attractie I gorden waarvoor hij werd ingezien? Ja en nee. Hij tou cheert de bal soms zoals alleen (de heel groten het kunnen, op techniek, op gevoel en uitge vierd met een feilloze timing. Ja- j gen op de bal, op zijn tegenstan der. de ruimte achter de aanval bestrijken, daar ligt zijn kracht. Maar zoals zo veel speelse Afri- I kaanse voetballers is er één na deel: hij is bijna niet te coachen. :j Voor trainers, dus ook voor Jo- han Ballegeer, is hij de ene keer ia briljant, de andere keer een nachtmerrie. „Het zit hier", wijst Youda dan naar zijn n hoofd. „Het is de moraal, die is j* siet altijd even goed." Hij pro- beert uit te leggen dat het met (f~ de concentratie van een wed- srijd te maken heeft en soms ook met de taalbarrière. „Als mensen op het veld hard tegen me roepen, dan raak ik de weg kwijt," Dan doolt Pauclair opeens als een zwerver over het midden- - PUNACKER - Wereldkampioen f: Bart Wellens kan zijn veldritsei- r wen zondag in Pijnacker extra glans geven. In de polders tus- «n Delft, Rotterdam en Den 1* Haag ligt mogelijk de wereldbe- ker op de Vlaming te wachten. Een crosser die in één winter de wereldtitel, de wereldbeker en de superprestige wint, is een uni- r. cum. p Om die Grand Slam te pakken moet Wellens nog wel voorbij zijn landgenoot Sven Nys zien je komen. De Rabobank-renner begon het seizoen voortvarend Eetoverwinningenindewereld- beker-veldritten van Turijn, Sankt Wendel en Wetzikon. Maar de zeker lijkende eindzege 'in Nys is de laatste maanden ft aisnog in gevaar gekomen. Ver- moedelijk vanwege de gevolgen van een valpartij in de vierde WB-crossinKoksijde. Sindsdien presteerde Nys onder zijn niveau. Met als trieste diep- fepunt het WK in Pont- 4 Chateau, waar de man uit Baal ©et twee pijnlijke hamstrings t -ztkoers stapte ..Voor mij is dit F- «ht onverklaarbaar", sprak hij 1toen. Inmiddels denkt hij na uit- voeng medische onderzoek die i 'klaring wel gevonden te heb- ben. „Er zat een spierscheurtje ean de achterzij de van mijn bil- U spier Dat is na de val in Koksij- [j k vermoedelijk over het hoofd t. êezten heeft nog een voorsprong op nummer twee Ben Berden en summer drie Bart Wellens. Wan- dit weekeinde in de top- drie eindigt, kan Wellens hem sist meer passeren Normaal is kt geen probleem voor Nys, p °e laatste weken is hij al E!~ zekerheden verloren, ook al f °e blessure intensief behan- «w. Tegenstander Wellens holt van de ene huldiging naar de an dere en lijkt daarvoor geen tol j betalen. Het gaat er dus nog 0mjannen. Ook al omdat in de N ^^bekerfinale in Pijnacker r. subbele punten te verdienen t zijn. Geen 60 voor de winnaar, t 120 dus De nummers i ;J« en drie scoren respectieve- s- -.*100 en 80 punten Groenendaal kan de we- beker ook nog winnen. Hij vierde in het klassement, ct s hij de finalecross op zijn t Omschrijft en Nys eindigt bui- de topdrie is de cup voor f £0a- Groenendaal heeft deze '•ster echter nog geen interna- -°'Jle cross gewonnen. GPD veld, voor het elftal als een onbe grepen genie. Johan Ballegeer kan er wel eens radeloos van worden. „Hij kan veel beter voetballen dan hij nu laat zien", weet de trainer. En op basis van zijn verleden in Kameroen, van zijn ongepolijste talent, zou dat ook wel moeten. Want het blijft toch een myste rie. Wie is Pauclair Youda eigen lijk? Hij is, vertelt hij op een avond na de training, geboren in Bafoussam, de derde stad van Kameroen, heeft twee broers (van wie er één, een oudere broer, keeper is in China) en vijf zussen en is later verhuisd naar de hoofdstad. Zijn moeder is in 1985 gestorven, zijn vader was kort voor het nieuwe jaar ern stig ziek, maar is hersteld Hij speelde al op jeugdige leef tijd bij Panthere Bangangte en werd op zijn zestiende geselec teerd voor Kameroen. „Ik speel de mee in vijf wedstrijden voor de WK-kwalificatie van 1998", vertelt hij, maar zijn geheugen blijkt niet altijd even goed. Want op de spelerslijsten van die duels komen wel de namen voor van bekende spelers als Missé Missé, Mboma en Tchou- tang, maar niet die van Youda. „Toch zal dat verhaal wel klop pen", verzekert Johan Balle geer. „Toen hij twee jaar gele den bij Maldegem kwam, waar ik trainer was, had hij een volle tas met voetbalkleren van Kame roen bij zich. En ik heb het Pau clair zelf gevraagd, hij somt zo een paar wedstrijden op." Dat moet dan van de vriend schappelijke potjes tegen Kenia en Costa Rica zijn geweest, op 9 maart en 27 juli van 1997. „Maar ik heb ook tegen Brazilië gespeeld in Sao Paolo", zegt Pauclair. „In die wedstrijd ben ik door een Franse manager ge- scout voor AS Monaco Ik was zeventien, kreeg een ticket om mee naar Frankrijk te reizen en ben op het vliegtuig gestapt." Korte duur Pauclair Youda, in het veld een terriër, daarbuiten een aimabel mens, heeft in zijn jonge jaren een opmerkelijke zwerftocht ge maakt Het Franse avontuur, na de interland tegen Brazilië, was maar van korte duur. „De mana ger van Monaco heeft weken lang met Kameroen gebeld om de overgang te regelen. Dat liep uiteindelijk op niets uit." Drie maanden later ging Youda eerst terug naar Kameroen, waar hij met zijn oude club nog meespeelde in de halve finale van de beker. Korte tijd later werd hij in Turkije getest en een manager bracht hem in contact met een club in China. „Daar ging het ook weer mis", vertelt hij, „omdat mijn visum afliep Ik moest nog een test doen om definitief te tekenen, maar moest na een maand vertrekken uit China." Het waren niet meer dan korte tussenstops, want na al die tegenslagen streek Youda vier jaar geleden in België neer. Hij speelde er met Racing Genk een test wedstrijd tegen Wester- lo, liep een tijdje mee bij Racing Verviers en had een korte flirt met een Finse club. Al die pogin gen zijn gestrand. En dus zijn de ambities om een profavontuur op te zetten de laatste twee jaar wat vervaagd. Youda: „Ik was, na een vluchtig contact met Club Brugge, dat me bij Beveren wilde onderbren gen, blij dat ik eindelijk weer een club kon vinden waar ik wel kon spelen. Maxim Dhoore, de spits van Maldegem, haalde me over om daar te komen spelen Johan Ballegeer werkte daar als trainer. Dat was mijn eerste ken nismaking met hem." Opstapje „Ik heb in de eerste periode de echte Youda aan het werk ge zien, maar hij kreeg later een te rugval", vertelt Ballegeer over dat eerste jaar. „Aan het einde daarvan werd hij aan Dender- houtem verkocht. Het schijnt dat hij het daar niet kon vinden met de trainer. Vorig jaar belde hij me op. Trainer, zei hij, ik wil weer onder jou spelen. Ik vertel de dat ik naar Hoek zou gaan en hij wilde wel met me mee Youda zag het als een opstapje naar een grotere club in Neder land of België. „Ik wilde me bij Hoek in de kijker spelen, maar als het aan mij ligt, blijf ik er ook volgend jaar. Het is een mooie club met vriendelijke mensen. En het voetbal in Ne derland bevalt me beter dan in België." Hij heeft zijn leven ook niet meer alleen op voetbal afge stemd. „Ik ben dat jaar bij Den- derhoutem gaan werken De voorzitter van die club heeft een jeansfabriek. Daar werk ik als inpakker, vijf dagen per week. Het is ook beter voor me, want ik werd lui van het thuiszitten en televisie kijken. Nu kom ik van het werk om vier uur en heb zin om te trainen." Thuis zit hij ook maar alleen, vertelt hij met een glimlach. „Ik heb een vriendin in Kameroen, die ik twee jaar geleden op va kantie heb leren kennen. Met haar wil ik trouwen als het ze ker is dat ik in België blijf voet ballen." En hij wil de Europese cultuur naleven. „Niet zoals in Kameroen, waar een man twee of meer vrouwen mag hebben." Morgen komt zijn vriendin over, voor de derby tegen Kloetinge. „Het zal", verzekert hij, „een be tere wedstrijd worden dan in Kloetinge. Daar wilde de tegen stander niet meevoetballen. Ik verwacht dat we er nu wel over heen lopen met twee, drie nul. Dat zijn we aan de stand ver plicht als we kampioen willen worden." door Barry van der Hooft SLUISKIL - Hij kreeg de la chers op zijn hand en was het stralende middelpunt van een bomvolle zaal. Raymond Ceule- mans, goed voor 144 (internatio nale titels in zijn lange biljart carrière, duwde potentiële spon sors gisteravond in Sluiskil een stap dichter naar een bijdrage aan de World Billiard Masters Tour 2005 Sluiskil-Terneuzen. „Als we vanavond tot 75 pro cent van de benodigde 100.000 euro komen, zit het in de knip", zei Meerten Dallinga. De voorzitter van het organisa tiecomité moest vanzelfspre kend nog wel een voorbehoud maken, omdat de contracten niet meteen getekend werden. Maar dat de aangeschreven sponsors in groten getale naar Sluiskil waren gekomen, was een overduidelijk teken. Ze kon den gemeten van de capacitei ten van Ceulemans en Jean Paul de Bruijn, die nogmaals in het zonnetje werd gezet na zijn ver kiezing tot Zeeuws sportman van het jaar 2003. De twee top- biljarters verzorgden twee de monstratiepartijtjes van vijftien sets en maakten daarmee indi rect duidelijk dat biljart een heerlijke kijksport kan zijn Dat Raymond Ceulemans, die sa men met De Bruijn ook nog een prachtige demonstratie fantasie stoten gaf, later dan gepland ar riveerde, was iedereen snel ver geten. Met zijn droge humor viel de 66-jarige Belg overduidelijk in de smaak bij de geldschieters. De laatste groep moet het evene ment, dat voor 23 tot en met 27 februari 2005 op de rol staat, mogelijk gaan maken. De eerste echte stap lijkt van de overheid te moeten komen. „Het lijkt me een prachtig toernooi", zei Co van Schaik, wethouder van de gemeente Terneuzen. „Burge meester Jan Lonink zit in het co mité van aanbeveling, dus dat maakt de kans op deelname van de gemeente groter. En als we Sluiskil en de gemeente Terneu zen daarmee op de kaart kun nen zetten is dat weer een plus punt." Harry van Waveren, lid van Ge deputeerde Staten, sloot zich aan bij de woorden van Van Schaik. „Wij willen altijd wat doen voor goede doelen", liet hij weten. „We hebben het hier over topsport, dus willen wij graag kijken of we daar geld voor vrij kunnen maken De provincie zal in ieder geval een positief advies krijgen van Sport Zeeland. Directeur Ton Kienhuis: „We hebben topsport nodig in Zeeland, want op dat gebied raken we een beetje arm. Het zou fantastisch zijn als zo'n evenement naar Zeeland zou ko men. Wij mogen de provincie ad viseren en grijpen dat dan ook aan om een positief advies te ge ven. Ik hoop dat het gaat luk ken." David Luteijn, directeur van Delta NV kwam vervolgens met een nieuwtje om de provincie en gemeente Terneuzen een duw in de rug te geven. „De signalen die ik hier hoor van gemeente en provincie zijn positief", zei-Lute ijn. „Ik heb inmiddels met twee bedrijven gepraat, namen noem ik niet, en die willen de bijdrage van de overheid verdubbelen Dus als jullie allebei 10 000 eu ro geven, dan wordt dat verdub beld." De voortekenen waren dus uit stekend en Raymond Ceulemans liet weten graag naar Sluiskil te komen. „Waarom zou dit initia tief niet kunnen slagen? Er zul len dan redelijk wat toeschou wers uit België naar hier ko men, dus ik zie het wel zitten." Jean Paul de Bruijn, zelf ook lid van het organisatiecomité, schat te de kansen hoog in. „Het is voor mij persoonlijk en voor de biljartsport op zich belangrijk dat er zo'n toernooi komt", er kende de Hulstenaar. „Want sa men met de andere toernooien zijn we dan verzekerd van een circuit, waarbij we over de hele wereld kunnen spelen." Toppers Het licht stond gisteravond laat nog op oranje, maar lijkt zeer snel op groen te springen. Meer ten Dallinga, die toppers als Torbjörn Blomdahl, Semih Say- giner en Dick Jaspers naar Sluis kil wil halen, zag het positief in. Dallinga: „De grootste stap heb ben we nu gezet. We hebben het initiatief met beide handen aan gepakt en de mensen iets moois aangeboden. Uiteindelijk is dit een sponsorbijeenkomst, maar de mensen kunnen wel genieten van de grootste coryfee uit de biljartwereld. Ik denk dat we de juiste kanalen hebben aange sproken en op dit moment denk ik dat de kans heel groot is dat het toernooi er komt Paulair Youda speelt morgen met Hoek de Zeeuwse derby tegen Kloetinge. „Ik verwacht dat we er overheen lopen met twee, drie nul." foto Camile Schelstraete door Gertjan van Geen ROTTERDAM - Natuurlijk was de laat ste wildcard, die toernooidirecteur Ri chard Krajicek van het ABN AMRO World Tennis Tournament te vergeven had, voor Goran Ivanisevic. De ene Wim- bledon-winnaar helpt de andere. Ieder een wil Goran de Verschrikkelijke, de ge niale gek, op zijn toernooi hebben. Ook op zijn 32ste, zelfs na een reeks blessu res. Nog één keer maakt Ivanisevic een comeback, hoewel hij God ooit beloofde met tennissen te stoppen, zodra hij de Wimbledon-kroon een keer had opgezet. De verlossing van een jarenlange innerlij ke strijd kwam op 8 juli 2001. Daar vond Goran Simun Ivanisevic, na een speur tocht die hem had verscheurd en bijkans tot zelfmoordneigingen had gebracht, de Heilige Graal. De Kroaat versloeg Pa trick Rafter in de finale van Wimbledon, het toernooi dat hem op het lijf was ge schreven en dat hem door drie verloren fi nales diep ongelukkig had gemaakt. Goran Ivanisevic, geteisterd door een ka potte schouder, presteerde het schier on mogelijke. Hij kreeg als de nummer 125 van de wereld een wildcard. De All Eng land Club, de weergoden en God zelf stonden hem bij tot het verrichten van een wonder Niemand anders dan Ivanise vic werd dit voorrecht gegund. De beste tennisser zonder Grand-Slamtitel loste een belofte in, huilde van geluk. En zijn vaderland Kroatië huilde mee. Operatie Het was hét moment geweest om te stop pen voor de man uit Split. Of in ieder ge val nooit meer een wedstrijd te spelen, zo als Pete Sampras deed na zijn gewonnen finale op de US Open in 2002. Maar Go ran speelde het jaar 2001 uit, liet zich opereren aan zijn schouder en wilde nog meer. De laatste twee jaar speelde hij nog slechts achttien officiële wedstrij den. Hij won er zes. Op Wimbledon was hij sinds zijn zege slechts toeschouwer. Maar afgelopen week stond hij er weer in Milaan. In zijn eerste ronde tegen de Tsjech Bohdan Ulihrach sloeg Ivanisevic 25 aces. Alsof de nummer 753 van de we reld nooit was weggeweest. De opvliegende inborst, de overdosis aan temperament, de finesse, de service. The Good, the Bad, the Ugly and the Beauti ful. Hij heeft alles van kleins af aan. Tij dens jeugdtoemooien werd hij al gedis kwalificeerd wegens wangedrag. De twee houten rackets waarvoor zijn vader had kromgelegen, smeet hij in de trai ning voor een toernooi kapot, Als senior was hij net zo heetgebakerd als als ju nior. In 2000 kon hij op een toernooi in Brighton niet meer verder spelen omdat hij wederom al zijn rackets had verbrij zeld. Het zat en zit in hem en het gaat er nooit meer uit. Net als zijn service. Ooit sloeg hij in een jaar meer dan 1500 aces, nog altijd een wereldrecord. Hem werd wel eens verwe ten alleen maar een service te hebben. Op Wimbledon 2001 blafte hij John McEnroe, hogepriester van het tennis, nog af toen hij dezelfde kritiek spuide. „Alsof ik ooit tweede van de wereld heb kunnen worden en toernooien op gravel heb kunnen winnen met alleen een servi ce", zei hij over de onzinnige stelling van de Amerikaan. Toen Kroatië zich in 1991 uitriep tot on afhankelijke republiek, eiste Ivanisevic bij het toernooi van Sydney dat de Kroa tische vlag voor hem werd gehesen. Pers conferenties greep hij aan om te ageren tegen de oorlog, de agressors uit Servië en droeg hij T-shirts met de tekst 'Stop the War'. In dat jaar trok hij zich terug uit het Davis-Cupteam dat met hem en zijn Servische jeugdvriend Slobodan 'Bo bo' Zivojinovic de halve finale had be reikt. „Ik heb Bobo niet laten vallen", zei Ivanisevic twee jaar geleden tegen Volks krant Magazine „Maar wel het land waarvoor hij speelde. Zijn vader Srdjan hield hem voor zijn racket te laten spreken en dat deed Go ran dan ook. Bij de Olympische Spelen van 1992 in Barcelona droeg hij de vlag van zijn jonge republiek het stadion bin nen en won in enkel- en dubbelspel een bronzen medaille. Het gebeurde nota be ne op het door hem verfoeide langzame gravel. In 1995 richtte hij een stichting op, die de kinderen in zijn geboorteland helpt met het verwerken van oorlogstrau ma's Per ace doneert hij vijftig dollar Goran Ivanisevic is één van de publiekstrekker voor het tennistoernooi in Ahoy'. foto Stefano Rellandini/RTR aan zijn goede doel. Te vaak en te lang speelde Goran voor anderen. Voor zijn moeder Gorana die borstkanker moest overwinnen, voor zijn zus Srdjana die kortstondig aan de ziekte van Hodgkin leed, voor vader Srdjan die een hart kwaal heeft. Nadat Kroatië zich tot sta biele republiek had ontwikkeld en op het moment dat Ivanisevic nauwelijks nog re sultaten boekte, ontstond een leemte in zijn tot dan toe met vaderlandsliefde vol gepompte lijf. Bij de Australian Open van 2001 verloor hij zijn partij in de eer ste ronde van het kwalificatietoernooi en binnen 24 uur zat hij in het vliegtuig te rug naar Split. Hij noemde zijn Australi sche drama een sadomasochistisch trek je, dat zelfs hem te ver ging. Pas toen kwam het moment dat Goran Ivanisevic voor zichzelf koos, waarmee hij de basis legde voor het grote succes later dat jaar. Noodgevallen Op Wimbledon vond hij de balans tussen de goede en slechte Goran. Er kwam zelfs een derde persoonlijkheid bij: de Goran voor noodgevallen. De drie delen smolten zich samen tot een tennisser die niet kan verliezen. Het rijtje spelers dat hij op het heilige Londense gras klopte, is drie jaar later illuster te noemen. Uitge zonderd de eerste ronde - tegen de onbe kende Zweed Frednk Jonsson - worstel de hij zich achtereenvolgens langs Carlos Moya, Andy Roddick, Greg Rusedski, Ma rat Safin, Tim Henman en Pat Rafter. Zijn moeder was tijdens de finale de eni ge die in Split door de straten doolde, om dat ze de martelgang van haar zoon niet kon aan zien. Onderwijl riskeerde zijn va der een dodelijke hartaanval op de tribu ne van het centre court, terwijl Ivanise vic zichzelf genas van een levenslang trauma. De nieuwe Ivanisevic besloot vorig jaar dat hij het tennis nog niet kon missen, ook al heeft hij hoogste bereikt Onge acht zijn ranking zal hij, zo lang zijn lichaam het toelaat, op alle toernooien waar hij wil spelen te bewonderen zijn. Als Grand-Slamwinnaar mag hij onbe perkt wildcards accepteren en wie wil Goran niet als publiekstrekker? Ook Ahoy' zal de winnaar van 1996 weer om armen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21