Covra liever safe dan snel ioulmuziek komt uit je ziel en je tenen PZC Kamerlid Geluk ongerust over aanleg weg N61 :ht iELICHT Accordeonist Flaco Jimenez komt weer naar Vlissingen 17 Kernafval vrijdag 13 februari 2004 Sociaal plan machinefabriek [SG-groep •c njsSlNGEN - Re machinefa- rifk van de Koninklijke Schel- Groep (KSG) in Vlissingen pmpt in met vijfentwintig ar- adsplaatsen. maar niemand uft gedwongen de poort uit. b vakbonden en de directie De Schelde hebben dit giste- Tp wstgelegd in een sociaal jjn waarover vanmorgen de ^bondsleden worden geraad- leegd. van Beers, bestuurder van jiYBedrijvenbond, en zijn col- P. Hazelager van FNV pigenoten spreken allebei ie een 'goed sociaal akkoord', werknemers van 58 jaar en r kunnen met een pre-pen- 1-o'elmg. Een aantal perso- Seden kan binnen De Schel- aan de slag of is al vertrok- B. Voor minder dan tien werk- isers moet elders een baan ïden gezocht via een detache- ^bureau Zij blijven in es van de machinefabriek [zedaadwerkelijk werk heb- 8 gevonden. „Zeker in deze i waarin dit soort zaken wordt afgekocht, is dat nette regeling", aldus CNV' Van Beers „De mensen hou- zekerheid." Bij de machine s' bnek in de Vlissingse binnen- dblijven nog zo'n dertig men- i werken. Dat is in afwach- j g van de verhuizing van alle !j bviteiten naar het terrein van tterdam United, het vroegere ilton-Fijenoord. Moederbe- iifDamen Shipyards wil daar centrale machinefabriek ma- ivoor alle Damen-scheepsre- nüewerven in Rotterdam en gering. Van Beers verwacht het één tot twee jaar duurt ordat er duidelijkheid zal zijn ter de verhuizing. De uitvoe- si laat nog langer op zich chten. jaren produceert De Schelde if geen scheepsmotoren meer. 'machinefabriek aan de dok- de Vlissingse binnen- id valt binnen het gebied dat orde gemeente Vlissingen is ingekocht voor stadsontwikke- door Maurits Sep Stress kennen ze niet in de bunker voor hoogradioactief afval van de Covra. Tussen ontvangst en opslag van kernafval zitten, als alles meezit, vijf da gen. Dagen, waarin ook veel gewacht moet worden. Dus stress, nee. Spanning wel. Immers, het blijft techniek, er kan altijd iets mis gaan. „En dan kun je niet even naar binnen wandelen." De Covra (Centrale organisatie voor ra dioactief afval) heeft de tweede lading kernafval uit Petten veilig opgeborgen. In een 'recordtijd' van vijf dagen. Da's mooi, maar daar leggen de vijf mannen die de vaste ploeg van de opslagbunker vormen, niet zo graag de nadruk op. „We werken liever safe dan snel." Trouwens, snel gaat het hoe dan ook niet. De techniek bepaalt het tempo en veel handelingen vergen nogal wat tijd. „Je moet tussendoor veel wachten tot de techniek klaar is. Je kunt niet snel ler", glimlacht Martin van der Vliet. De tweede lading afval uit Petten kon in vijf dagen verwerkt worden omdat al les meezat. Globaal zag het schema er zo uit. Dag 1: aankomst transport, ontladen van de vrachtwagen, plaatsen van de container op een platform Dag 2: luchtmonster nemen, deksel los draaien, (het laatste moment waarop mensen bij de container in de buurt kun nen komen), container naar de hot cell voor het uitpakken van de splijtstofsta ven, staven in een nieuwe opslagbus, deksel los erop leggen. Dag 3: deksel vastlassen, bus vullen met helium, lektest. Dag 4: naar decontaminatiecel (douchen en drogen van de opslagbus), controle. Dag 5: verplaatsing naar de opslagruim- Adri Tolhoek, Ad Polman, Hans van der Weele, Martin van der Vliet en Jan Kaste lein (vlnr) staan 'op' het kernafval, dat is opgeslagen in de kokers van het hoogra dioactief afval behandelings- en opslaggebouw. foto Lex de Meester te, openen van de opslagkoker, plaat sing van de bus, afsluiten van de koker, verzegeling door Euratom. Elke handeling staat beschreven in het handboek dat door de Covra zelf is op gesteld. „Dat is een levend document", zegt Ad Polman. „Het wordt regelmatig aangepast, meestal tekstueel." Zodat het duidelijk is wat er moet gebeuren en hoe, vult Hans van der Weele aan. -„Ook voor buitenstaanders", merkt Ad ri Tolhoek op. Wat in het hoogradio actief afval behandelings- en bouw (habog) gebeurt, moet voor eenie der duidelijk en te begrijpen zijn. Tekstueel kan het handboek soms wat beter, maar technisch zit het uitstekend in elkaar, hebben de vijf gemerkt na twee 'campagnes', zoals ze de verwer king en opslag van kernafval noemen. Polman: „We zijn dan ook een jaar in training geweest, in Frankrijk en in Bel gië." Van der Weele: „En we zijn erbij geweest toen de bunker werd gebouwd Daar leer je ook heel veel van. Alles is uitgebreid getest voordat we voor het echte werk aan de slag gingen. De kin derziektes waren er toen al uit Het meeste werk in het habog gebeurt op afstand. Door de straling die van het kernafval komt, is lijfelijke aanwezig heid niet mogelijk. Vanachter dikke mu ren doen machines hun werk, aange stuurd door computers vanuit de contro lekamer. Ze zien alles via schermen of door dikke ramen. Verlengstuk Moeilijk? Ach, reageren ze schouderop halend, ze zijn erin gegroeid. Van der Welle: „Het is routine geworden. De ma chines zijn als het ware verlengstukken van onze armen en handen geworden." Van der Vliet: „De eerste keer was dat onwennig, maar nu gaat het al een stuk vlotter." Vooral dat dikke raam waar ze doorheen moeten kijken, \yas wennen, herinnert Tolhoek zich. „Je hebt geen scherp beeld, het vervormt een beetje." De fysieke afstand tot het kernafval is geen nadeel, maar juist een voordeel, vinden ze. Polman: „De betrokkenheid wordt alleen maar groter. Je kunt er im mers niet zelf bij. Je moet dus alerter zijn op wat je doet. De techniek is niet uniek, maar het materiaal en de situatie wel. Je kunt er niet even naartoe als het misgaat." Het vijfdaagse schema is in deze tweede campagne gehaald. Maar ze laten zich door niets of niemand opjagen. Op dag 1 wordt rustig bekeken hoe ver ze kun nen komen. Dat bepaalt waarmee ze de dag erna verder gaan. Polman: „Elke dag rond de lunch stellen we vast: waar stoppen we?" Er is één moment waar ze bijzonder naar uitkijken, omdat het belangrijk én leuk is: het dichtlassen van de opslag bus. Als ze dat hebben gehad, kan er met het kernafval niks meer misgaan. kunst or Ernst Jan Rozendaal ÏNEUZEN - Een authen- fbe soulband met Zeeuwse wzikanten, is dat niet zoiets een soulband beginnen in de iterbuurten van Dublin? „Je (doelt The Commitments?", Hgeert Boaz Brom lachend. Say it loud, I'm black and I'm oud. Dat is mijn favoriete De vergelijking gaat inder- kadaardig op." lis het maar omdat de helblon- (Brom zich net als de blanke ezikanten in de Engelse mu- (kfilm trots zwart noemt. Hij namelijk het boegbeeld van (nieuwe, dertienkoppige for atie Boaz Black The Soul «rol. Zaterdag presenteert de rep zich met een eerste open- iar optreden in Kalashnikov Temeuzen. (sinds anderhalf jaar in Sint wrens woonachtige Zeeuws- sming Brom heeft het soulor- st opgericht met bassist Ad en saxofonist Cor de Jon- Voor de derde keer in vijf- ar jaar is dit duo grondlegger ineen grote band met eenlan- jnaam. 1988 ontstond de soul/ funk- rep Earthquake Roody The anbling Walls, elf jaar later rolgd door het disco-orkest péBoyal Dutch Disco Philhar- Beide groepen speelden grote evenementen als het 't- en Bevrijdingsfestival mgen en - vier keer - op •ck Leuven, heeft in Zeeland naam ge- *«t met de funk- en hiphop- •fcp Trippin' In Terneuzen hij uitbater van café De - de titel verraadt zijn voor vinyl en swingende groove 'rainstormen .0? Walcheren kende ik auwe- 50 muzikanten. Ik kwam in £?rek met consulent popmu- Cor de Jonge omdat ik op *as naar een zangpeda- Waarom beginnen we tulband9', vroeg hij mij. 5 vond ik een tof idee. Cor j*8ajn vaste bandmaatje Ad erbij en we zijn gaan brain- wffien." leadzanger Brom bestaat I Soul Patrol uit drie achter- pMvoeahsten, vier blazers, assist, gitarist, drummer, panist en pianist De bezet- 1is een mix van oude rotten in de Zeeuwse popmuziek en jonge talenten. Brom: „De oudste heeft Abraham gezien en de jongste mag nog geen au torijden." Het afgelopen jaar is druk gere peteerd, en twee weken geleden werd voor het eerst opgetreden tijdens de reünie van de Christe lijke Scholengemeenschap Wal cheren. De opnamen van dat concert laten een verrassend goed ingespeelde band horen die de pan uitswingt. „We richten ons op de wat min der bekende soulnummers", ver klaart Brom. „De meeste coverbands richten zich op dezelfde soulnummers. Wij hebben ook wel een medley met 'Soul man', 'The midnight hour' en 'Mustang Sally', maar daarnaast spelen we minder voor de hand liggend werk van Otis Redding, Sam Dave, Ja mes Brown en Solomon Burke. Omdat we wel goede en swin gende nummers op het reper toire willen hebben, was het best goed zoeken, want niet voor niets zijn dat de bekende hits." Brom kan niet precies verkla ren hoe het komt, maar van jongsaf aan is hij een fan ge weest van soulmuziek, „Ik ben begonnen als disc-jockey en toen al hield ik van swingende plaatjes. Het mooie van soul is dat je als zanger alles kunt ge ven. De woorden komen uit je ziel, ze komen uit je tenen, je hebt het of je hebt het niet, na maak bestaat niet. Van origine is het natuurlijk zwarte mu ziek, maar iedereen is ermee op gegroeid, dus soul is gemeen goed geworden." De muziekvorm heeft ook alles in zich om een show te maken. „We zijn een dagje naar Antwer pen geweest om kleren te pas sen", vertelt Brom. „De aankle ding is belangrijk. De blazers sectie hebben we bijvoorbeeld in ouderwetse spencertjes ge huld. Meteen als ze ons zien, zit het publiek in de juiste sfeer. Het optreden is goed overdacht. We bouwen het op, pakken het dan een paar nummers wat rus tiger aan, om uiteindelijk naar een spetterende finale toe te werken." De groep beschouwt het optre den in Kalashnikov als een laat ste try out. „Het is bijna af", al dus Brom. „Nog wat laatste aan passingen aan het repertoire, een website en dan zijn we klaar voor de festivals die dit voorjaar en deze zomer plaats vinden. Met een aantal organisa ties van grote evenementen zijn we in onderhandeling. Ener zijds is het natuurlijk veel orga nisatie, zo'n grote band, ander zijds is het een luxe. Je kunt ons niet zomaar overal neerzetten. Het worden al snel de wat grote re evenementen, met goede faci liteiten op het gebied van po dium, licht en geluid. Dan ma ken wij er vervolgens een feest je van." Concert Boaz Black The Soul Patrol, zaterdag in Kalashnikov in Temeuzen, aanvang: 22 uur. Boaz Brom: „We zijn een dagje naar Antwerpen geweest om kleren te passen." foto Kees Brom door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Het is De Piek in Vlissingen wederom gelukt de legendarische accordeonist Flaco Jimenez op het podium te krijgen. Net als in de zomer van 2002 komt hij vrijdag 5 maart in de Vlissingse zaal optreden. Spe ciale gasten zijn zanger Raul 'Nunie' Rubio en de Nederland se band Max Tax v sus Bandi- tos. Flaco Jimenez is voor de tex- mex en de conjunto wat B.B. King is voor de blues, aldus de Billboard Guide to Tejano and Mexican Music. Net als King slaagt de 65-jarige accordeonist erin de authentieke muziekstijl waarmee hij is opgegroeid te ver levendigen met invloeden uit de popmuziek En net als de blues gitarist heeft hij samengespeeld met popsten-en uit alle windstre ken. Zowel zijn vader als grootvader speelde accordeon. Ze blonken uit in de norteo en de conjunto, muziekstijlen die beoefend wer den door Texaanse en Mexicaan se arbeiders. In beide stijlen worden Zuid-Amerikaanse rit mes gemixt met polka's en wal sen die door Duitse immigran ten naar Amerika zijn gebracht. De accordeon is het sleutelin strument. Doordat Flaco Jimenez in con tact kwam met de Texaanse countrymuzikant Doug Sahm, bleef hij niet hangen in de tra- dionele muziek Hij verruimde zijn blik naar country en rock 'n' roll. Met Sahm trok hij naar New York waar hij kennismaakte met Bob Dylan en Dr. John. Het meespelen op het album Chicken Skin Music van gitarist Ry Cooder betekende begin ja ren zeventig zijn doorbraak bij het poppubliek. Sindsdien heeft hij met vele popmuzikanten sa mengespeeld (Linda Ronstadt, de Rolling Stones, The Clash) of bands opgericht (Texas Torna does met Joe Ely ei> Freddy Fen der en Los Super Seven met le den van Los Lobos). Zanger Raul 'Nunie' Rubio doet mee op Jimenez' laatste album En el cielo no hay cerveza (In de hemel is geen bier). De Nederlandse groep Max Tax speelt tex mex-muziek, geïnspi reerd door onder anderen Willy DeVille, Los Lobos en Ry Cood er. Jimenez heeft meegespeeld op hun cd Zorro zorro uit 2001. Aanvang: 22 uur. lezers schrijven Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Opvoeden Staat er zomaar een stuk in de krant over een verlichte geest die vindt dat we maar beter kun nen ophouden met opvoeden (PZC 6-2). Waar haalt de man het vandaan? Als ik het goed ge lezen heb is zijn grootste be zwaar dat ouders altijd wat van hun eigen frustraties leggen in de opvoeding van hun kinderen en dat is zielig voor die kinde ren. Dan kun je maar beter op houden met opvoeden. Gek, dat er ineens weer die regeltjes van het oude versje van Annie Schmidt door m'n hoofd speel den: (met spijt ingekort).. Om tien uur begon iemand anders te emmeren: o laten wij nooit onze kleintjes belemmeren! Dus wa ren meneer en mevrouw Van der Gart ten slotte zo diep over tuigd in hun hart dat men de kinderen nimmer mag remmen en men hun vitaliteit niet moet stremmen, dat zij verrukt om hun lieverdjes lachten toen ze elf ratten de kamer in brachten, op straat vaders autopapieren uitdeelden en met de baby cre- matie-tje speelden, tijdens een VPRO-causerie, namen de kin- ders hun ouders gevangen. Me vrouw is vermorzeld, meneer is gehangen. Als Meindert... Jasper Westerop Donkerstraat 12 Goes Ganzenjacht III Drie maal hoera voor EDEV, werkelijk verheugd las ik dat zij actie ondernemen tegen de gan- zenjagers. Het treft mij elke dag weer dat er in onze ontwikkelde beschaving nog altijd mensen zijn die als een kip zonder kop achter hun geweertje aan lopen in de hoop een dier te zien dat zij mogen doden. De vogelbe scherming heeft helaas het kort geding verloren: de kol- en grau we gans mogen gewoon in hun vlucht worden neergeschoten. Dat de heer J. Ramondt van Fau- nabeheereenheid ontkent dat de jacht op ganzen al lang een ordi naire plezierjacht is verbaast mij ten zeerste. Wat mij werke lijk nog het meest verbaast is dat jagers hun spelletje bij het natuurgebied Het Verdronken Land van Saeftinge mogen spe len. Dit is namelijk een van de weinige gebieden waar met gro te regelmaat de zeearend wordt waargenomen. Een logisch ge volg van het neerknallen van ganzen in de nabijheid van dit gebied is natuurlijk dat de zeea rend zich niet meer zal laten zien. Immers de zeearend is evenals de raaf, de roek en zo veel andere dieren in het verle den zo goed als uitgemoord door de mens. Raven en roeken wer den gezien als schadelijke die ren. gevolg genadeloze uitmoor ding van deze dieren. Is het u wel eens opgevallen dat de raaf en de roek net als de kraai en de kauw zwart zijn. Laten we even eerlijk in de spiegel kijken men sen, welke dieren zijn door toe doen. van andere dieren dan de mens uitgestorven of worden met uitsterven bedreigd? Jet Steehouwer Prunjewekken 18 Serooskerke Kaloot Het gezeur over het strandje De Kaloot moet nu maar eens voor eens en altijd afgelopen zijn. De heer Kloosterboer (PZC 9-2) wil ons doen geloven dat De Kaloot is ontstaan door de industrialisa tie van het Sloegebied. Dergelij ke kletskoek was ook te lezen in de eerste milieu-effectrappor tage WCT van juni 2001 (blz.139) die door de MER-com- missie werd afgeschoten omdat die vol fouten zat. De Kaloot komt al voor op kaarten uit de zeventiende eeuw! Dat er in Zee land nog stranden bestaan is louter te danken aan de veelvul dige zandopspuitingen. Zeeland heeft dus helemaal geen stran den, maar slechts opgespoten zandhopen. Hierop is slechts één uitzondering en dat is het strandje De Kaloot. Dit op het oog onbenullige strandje be staat nog steeds ondanks de in dustrialisatie en verdieping van de Westerschelde, echter zonder zandopspuitingen. En hoor ik dan gedeputeerde Kramer roe pen, dat dat strandje drie maal niks is? Lang leve De Kaloot, ons enige Zeeuwse natuurlijke strand met hoge natuurwaar den. Dus weg met de WCT! Riaan Rijken Montgomerylaan 21 Middelburg door Harmen van der Werf DEN IIAAG - VVD-Kamerlid J. Geluk heeft minister Peijs van Verkeer en Waterstaat op heldering gevraagd over de ver traging die is ontstaan bij de vaststelling van een tracé-ont werpbesluit voor een nieuwe N61 Schoondijke-Hoek. Peijs be richtte daar de Tweede Kamer onlangs over. De vertraging wordt veroor zaakt doordat het plan voor de nieuwe N61 verder moet wor den uitgewerkt. Een woordvoer ster van Rijkswaterstaat Zee land liet gisteren alvast weten dat voor een latere aanleg van de vernieuwde N61 niet hoeft te worden gevreesd. De N61 gaat bestaan uit een vierbaansweg tussen de Wester- scheldetunnel-weg en Biervliet en een tweebaansweg van Bier vliet tot Schoondijke, plus paral lelwegen voor langzaam ver keer. Binnenkort wordt bestuurlijk en ambtelijk overleg gevoerd om te kunnen komen tot een ont- werp-tracébesluit. In het Mau- ritshof in IJzendijke worden woensdag 17 en donderdag 18 maart van 17.00 tot 21.00 uur in formatiebijeenkomsten gehou den voor alle geïnteresseerden. De verwachting is dat het ont werp-tracébesl uit halverwege dit jaar in procedure kan wor den gebracht. Dan begint de offi ciële inspraakprocedure. Haalbaar De realisatie van de N61 is voor zien tussen 2007 en 2010. Vol gens de woordvoerster van Rijks waterstaat Zeeland is 2007 als beginjaar 'goed haalbaar'. „Mooi", reageert Kamerlid Ge luk, „maar de minister schrijft toch niet voor niets een brief aan de Tweede Kamer dat er sprake is van vertraging in de procedure. Snelheid is gebo den." Hetzelfde geldt volgens hem voor de bouw van een tun nel onder het Kanaal Gent-Ter- neuzen bij Sluiskil. Geluk is blij met de,mededeling van minister Zalm van Financiën, woensdag gedaan «tijdens een werkbezoek aan Zeeland, dat hij die tunnel wil financieren uit meeropbreng sten van de Westerscheldetun- nel. Tegen de zin van toenmalig mi nister van Verkeer en Water staat De Boer (LPF) diende Ge luk daartoe eind 2002 een motie in. Die kreeg de steun van bijna de volledige Tweede Kamer Al leen GroenLinks stemde tegen. Die partij wilde de meerop brengsten van de Westerschelde- tunnel gebruiken om de tarie ven voor het fiets-voetveer Vlis- singen-Breskens te verlagen. Wildkampeerders krijgen boete GROEDE - Op de Gerard de Moorsweg in Groede werd giste ren rond acht uur een busje met daarin twee vrouwen en twee he ren uit Frankrijk aangetroffen, die daar de nacht hadden door gebracht. Ze betaalden een boe te van honderd euro (Advertentie) DVD-spaaractie Hierbij de letter voor de DVD-spaaractie van de PZC. Iedere dag verschijnt er een andere letter in de <A> krant die samen het woord "acteur" vormen. Deze actie loopt heel de maand februari. Alleen originele spaarzegels uit de krant op originele spaarkaarten zijn geldig. Spaarkaarten staan op zaterdag in de krant t/m 21 februari. PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17