Itartsein sloop Bonedijkebuurt Paauwenhof snel in gebruik 13 Met weemoed weg uit buurtje 1 Ambulances 's nachts zeven minuten sneller interkwis Langer zelfstandig wonen dankzij nieuwe servicezone luim 200 woningen, werkplaatsen en loodsen tegen de vlakte eerboot ier weken it de vaart Ervaar het verschil zeeuwse almanak Filter WALCHEREN vrijdag 13 februari 2004 ithRamakers JSSINGEN - Binnen nu en weken wordt begonnen i de sloop van een deel van circa 220 appartementen en „ineen in de Bonedijkebuurt ingeving. Het wordt de zicht- aftrapvan de herstructure- van een deel van het Vlis- se Middengebied. Dat deelt Baert van de Vlissingse wo- grorporatie l'Escaut mee. corporatie en de gemeente gingen hebben met elkaar af raken het Middengebied op mappen. Het woonklimaat verbeterd moeten worden, volledige herstructurering - ironder ook renovatie van dingen en een opknapbeurt i ce openbare ruimte valt - van circa 1500 wonin gen. Het project loopt tot circa 2010. De firma Sturm en Dek ker heeft de opdracht voor de sloop van deze eerste fase gekre gen. De woningcorporatie heeft in anderhalf jaar tijd circa 220 bewoners aan een ander huis moeten helpen. De meeste hui zen staan al een tijdje leeg. Bae rt: „Enkele bewoners hebben nog geen passend huis gevon den. Dat is een zorg die je hebt als corporatie." Hij zegt dat veel huurders een onderkomen heb ben gevonden in een huis van l'Escaut. „Ze hebben een kwali teitsslag gemaakt en voor zover wij weten, zijn ze tevreden." Baert vindt het een taak van de woningcorporatie om ook de laatste huurders aan een goede woning te helpen. „Dit zijn moeilijke processen, waarbij veel emotie loskomt. Als je al ja ren ergens met plezier woont, wil je niet weg. Mensen zijn ge wend aan hun buurt en buren. Het overkomt hun; ze hebben er niet om gevraagd." Als alles naar wens verloopt, zal al aan het einde van dit jaar de sloop van het blok, Bonedijkestraat. Hogeweg, Schuitvaartgracht en Cruquisstraat zijn voltooid. Ook enkele appartementen aan de President Rooseveltlaan horen bij de eerste fase. „We moeten nu snel aan de slag gaan, voor dat anderen op eigen houtje gaan slopen. Want ondanks het feit dat we anti-kraakmaatrege- len hebben getroffen, kunnen de huizen doelwit van wat dan ook worden." L'Escaut wil stofwolken van het slopen zien. „Dat zijn we ver plicht aan al die mensen die al verhuisd zijn. We moeten niet meer te lang talmen." Na de sloop wordt het gebied bouwrijp gemaakt. Begin 2005 kunnen de infrastructuur en het wegenpatroon veranderd wor den. Wethouder C. de Keijzer van de gemeente Vlissingen: „We praten er al lang over. De ikkoord voor «odswezen SIENDE - Een akkoord ihet gelijktrekken van de be- tussen personeel op de tmse loodskotter op zee en flaamse rededienst in Vlissin- lijkt in zicht. zijn ver", aldus R. van de el van de socialistische rendienst Afgelopen staakte het personeel l de Vlaamse loodskotter en- iuren, waardoor de scheep- lt naar Antwerpen vertra- jopliep Van de Winkel wil 'ijn hand met voor in het rsteken dat er opnieuw ac- Jrordt uitgevoerd. „Het is [niet volledig rond, maar als (slim is, houdt men zich tot ag stil", aldus de vak- .zstuurder. De Vlaamse id komt woensdag met ^initief aanbod. Personeel i loodskotter voelt zich te- jan, omdat collega's op lienst in Vlissingen meer ISSINGEN - De veerboot ins Johan Friso is zeker nog weken uit de vaart. Het voetveer werd vorige «k maandag uit de vaart geno- nadat een ernstige techni- mankement was geconsta- ird, ifect zit aan de elektro- roefmotoren. „De motoren rden momenteel uitgebouwd toegezonden naar de leveran- De reparatie duurt waar- ijnlijk vier weken", vertelt ressiemanager J. van den kk van BBA Fast Ferries, or hel uitvallen van de veer- k heeft de lijn nu een éé- irsfrequentie in de ochtend- de middagspits. Normaal fit er op deze tijdstippen smaal per uur gevaren. Vol 's Van den Broek levert de sdienst geen problemen op. ris geen afname van passa- rs De boot heeft genoeg capa- st om de mensen te vervoe- Aart en Jeannette Notebaart vertrekken naar Dishoek met pijn in hun hart. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Lou y Hua gaat naar Scharendijke. De chinees begint daar met zijn vrouw en twee kinderen een cafetaria. „Leuk, was het hier. Leuke buurt", zegt hij. Aart en Jeannet te Notebaart vertrekken naar Dishoek met pijn in hun hart, want wie had ooit gedacht dat ze Vlissingen zouden verlaten? En een van de laatste huurster van een flat aan de Schuitvaart gracht heeft nog geen flauw idee waar ze terecht komt. „Ik wil het liefst hier blijven. Als ik hier weg moet, wil ik naar Mid delburg, want ik heb mijn buik vol van Vlissingen." Het vertrek uit de Bonedijke buurt in Vlissingen laat zijn spo ren na. Ook al heeft de buurt in de loop der jaren een slechte re putatie opgebouwd, het buurtje 'is ons vertrouwde buurtje'. Cri minaliteit, drugsoverlast en een aantal gedateerde woningen ten spijt. Er gaan binnenkort 220 ap partementen, woningen en werk plaatsen tegen de vlakte. Een mevrouw wandelt met haar hond langs de Schuitvaart gracht. Ze woont zelf in 't Fort, maar dit is een van de laatste groene plekjes van de buurt. Ze laat haar hond uit, zolang het hier nog kan. Maar zeker 's avonds is het hier niet prettig meer. „Als het ergens uitgestor ven is, gebeuren er altijd rare dingen." Auto's bijvoorbeeld die in grote vaart de straat inrijden, met pie pende remmen stoppen, portie ren die dichtgegooid worden en de auto die hard optrekt en weg rijdt. Maar overdag is het stil en hoor je duiven koeren. „Ik zal dit missen", zegt Notebaart, „Deze omgeving en deze centra le plek in de stad." Hij hield twee duiven op zijn balkon. El ke dag kwamen er vijftig tot zes tig duiven even langs om ge voerd te worden. „Hoe moeten ze nu aan hun voedsel komen? Grote kans trouwens dat ik mijn twee duiven straks hier moet zoeken als ik ze in Dishoek loslaat." De Notebaarts hebben met te genzin hun huis verkocht aan de gemeente. „We wilden niet weg, omdat we naar onze zin woon den en omdat er maar weinig woningen zijn die voldeden aan onze wensen." Aart Notebaart had net zijn pand opgeknapt en omgetoverd tot woon-werk- plaats toen de gemeente langs kwam en vertelde dat het pand opgenomen was in het herstruc tureringsplan Bonedijkebuurt. „Dat was een harde meelede- ling." Weggejaagd De familie Notebaart vindt dat de gemeente niet hard gelopen heeft om een goed alternatief aan te bieden. „Het voelt aan als of we weggejaagd zijn uit Vlis singen. We wilden hier als au tochtone Vlissingers echt niet weg." Ze namen een onteigeningsspe cialiste in de arm om met de ge meente te onderhandelen. „Toen ging het ineens snel. Al leen in financieel opzicht zijn we tevreden. Buurman Lou Y hua komt langs. „We moeten adressen uit wisselen", zegt Jeannette Note baart. „Het zijn aardige, hard werkende mensen. Ik hoop dat ze het redden in Scharendijke." De Vlissingse wethouder Cees de Keijzer zegt dat het niet mee valt om het iedereen naar zijn zin te maken. „Het is een ingrij pende klus, maar de buurt zal er van opknappen en dan moet je soms onsympathieke maatrege len treffen." „We zijn er met de familie Note baart uitgekomen en daar gaat het om." Volgens De Keijzer zijn veel be drijven die in Cruquisstraat wa ren gehuisvest inmiddels ver plaatst naar andere bedrijven centra in Vlissingen. „Een aan tal is verplaatst naar Baskens- burgen Vrijburg." Tegen het raam van een werk plaats hangt een pamflet. „We moeten verhuizen", staat er op. Een plattegrond hangt ernaast, waarop een pijl is getekend die wijst naar de nieuwe locatie van (Advertentie) HITEK Goldline X Miditower behuizing •^Rocklake mamboard (D865PERL) 1*3 Pentium® 4 processor 3 0 GHz Hyper-Threading (800FSB) 5'2MB OOR 400 geheugen (2 x 256 Mb Dual-Channel) RaJtcn 9200128 Mb grafische kaart tv-out DMulbcardreader 200 RPM harddisk (serial ATA) WhRewnter tejunel audio Sound 2.0 aansluitingen 1394 lire wire aansluiting rt Pro 10/100 VE netwerkkaart jj®"! SBS 250 speakers *^1 internet keyboard "osoU inteliiMouse ■*•8 XP home edition j5^et monitor **T>nis Acer 17" TFT scherm 429. behoud) - Vlissingen 21 Huub Stevens door Jeroen Boer VLISSINGEN - Het nieuwe win kelcentrum Paauwenhof in de Vlissingse wijk Paauwenburg wordt binnenkort in gebruik ge nomen. De winkels worden naar verwachting op 20 februari op geleverd. In april gaat het win kelcentrum open voor het pu bliek. De winkeliers gaan eerst aan de slag met het afwerken en inrichten. Het ellipsvormige winkelcen trum staat rondom de bestaande flat op de hoek van de Paauwen- burgweg Alexander Gogelweg. Het grootste deel van het cen trum wordt ingenomen door su permarkt Golff. Verder vestigen bakkerij Daane, drogisterij Kruidvat, bloemenhuis Mies en groentehandel Groenteboer's zich in het complex. Groenteboer B. Boers is erg posi tief over het nieuwe winkelcen trum. Zijn winkel gaat 1 april open. „En dat is geen grapje, het is echt waar", benadrukt hij. Het centrum is volgens hem een echte vooruitgang. Zowel voor hemzelf, als voor de klanten. Dat is veel overzichtelijker voor de klant. Nu heb ik zo'n pijpen la." Hij vertelt dat ook de wijk erop vooruit gaat. „Het is voor de mensen erg handig. Er komt bij voorbeeld een drogist. Dus voor de boodschappen hoeven men sen niet meer naar de stad te gaan Klanten reageren heel po sitief op het nieuwe centrum." Ook de komst van supermarkt Lidl in de wijk op de huidige lo catie van de Golff is volgens hem een verrijking van het win kelaanbod. De bestrating rondom het cen trum is bij de opening in april gereed. Het aantal parkeerplaat- mensen die in de buurt wonen, zitten op het startsein te wach ten en wij willen laten zien wat we kunnen Dit soort processen duurt lang." De Keijzer is ervan overtuigd dat het weer een aantrekkelijke buurt wordt. Hij wil aan de we deropbouw beginnen. „We heb ben l'Escaut circa 100 woningen beloofd en zeventig huizen gaan naar projectontwikkelaars. Een aantal van de honderd wonin gen is bestemd voor senioren." door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De gemeente Middelburg. zorgaanbieders, welzijnsorganisaties en woning corporaties en de provincie Zee land ondertekenen maandag een convenant, waarin afspra ken gemaakt worden over woon- servicezones. Dat zijn plekken in de stad waar ouderenzorg ge concentreerd wordt. Het is de bedoeling dat ouderen in zo'n zo ne langer zelfstandig kunnen De zorginstellingen hebben al langer geleden met elkaar beslo ten dat de grote verzorgingste huizen vervangen moeten wor den. De woonsituatie voor ouderen en andere mensen die intensieve ondersteuning nodig hebben, moet namelijk verbeteren. Men sen moeten zo lang zij maar kun nen én willen zelfstandig wo nen. Zorg en ondersteuning moeten naar hen toegebracht worden. Ouderen en hulpbehoevenden hoeven daardoor met langer weggehaald te worden uit hun eigen woonomgeving en naar een tehuis aan de rand van de stad gebracht te worden met hun bed in een klgin kamertje Woonserviceszones moet daar aan een einde maken. Gevolg van dat denken is verzorg- en verpleeghuizen minder groot schalig van opzet kunnen wor den Zowel de woningen als het aanbod op het gebied van zorg en welzijn worden kleinschalig en op maat. Aangepast Woningen in Middelburg wor den aangepast om ze geschikt te maken voor mensen die zorg no dig hebben. Een deel van de bestaande grote verzorgingshuizen krijgt een an dere bestemming of wordt ver vangen door kleinere instellin gen. Nieuw te bouwen wonin gen moeten ook bewoond kun nen worden door mensen die op een gegeven moment hulp nodig hebben. In de gemeente worden tot 2010 negen woonservicezones opge richt in een wijk of een deel van een wijk. Een zone bestaat uit verschillen de vormen van wonen voor men sen die zorg nodig hebben. Er komen groepswoningen met 24-uurs zorg met toezicht, ge clusterde woningen met 24-uurs zorg en zelfstandige woningen waar intensieve thuiszorg moge lijk is. In een wijk komt ook een zogehe ten zorgkruispunt, van waaruit 24-uurs zorg wordt geleverd. Het zorgkruispunt kan bijvoor beeld een klein medisch cen trum inhouden of een zieken boeg voor kortdurende opvang van thuiswonende cliënten. Ook komt er een coördinatiepunt, een centraal loket dat vraag en aanbod regelt voor zorg en wel zijn. Hergebruiken De vrijkomende, grote verzor gingshuizen wil de gemeente Middelburg hergebruiken. In eerste instantie wordt gedacht aan studenten- of jongerenhuis vesting. Ondertekenaars van het conve nant zijn: Middelburg, de pro vincie Zeeland, Zorgkantoor Zeeland. Woongoed Middel burg, Woonzorg Nederland, Stichting Werkt voor Ouderen, Stichting Emergis, Stichting Philadelphia, Stichting Zorgver lening van de Gereformeerde Ge meenten in Zeeland, Stichting Sociaal Kultureel Werk Middel burg, Stichting Welzijn Oude ren Middelburg, Stichting Ar duin, Stichting Protestantse Ouderenzorg Walcheren, Stich ting Zorgstroom, Stichting Voor Regionale Zorgverlening en Stichting 't Gors. foto Lex de Meester het bedrijf, ergens in de buurt van de milieustraat. In elk geval een van de circa 48 flatjes aan de Schuitvaartgracht is nog bewoond. De brievenbus van driehoog voor is nog niet dichtgeschroefd en de deurbel klinkt nog. De regenpijpen lek ken en goten hellen over. Hier en daar is een raam ingegooid, Een plaquette is ondergespoten met pur-schuim. De woorden zijn nog net leesbaar: De eerste steen is gelegd door E. Andries- sen, erevoorzitter R.K Woning bouwvereniging Sint Willi- brord, Vlissingen 26 september 1953. „Het is niet meer zoals vroeger, maar l'Escaut heeft me nog geen goed alternatief aangeboden. Daarom zit ik hier nog", zegt een van de laatsten. De bewoonster wil een klein een persoonshuisje, en het liefst in Middelburg. „Maar die zijn niet te vinden. Ik wil naar Middel burg omdat ik even in een ande re, frisse omgeving wil zijn." door Harmen van der Werf GOES - Ambulances op de pos ten Hulst, Terneuzen, Oostburg, Zierikzee en Tholen kunnen straks 's avonds en 's nachts ze ven minuten eerder bij een onge val of een patiënt zijn. Dat is mo gelijk dankzij een gisteren door minister Hoogervorst van Volks gezondheid genomen besluit. De tijdwinst kan worden ge boekt, omdat het ambulanceper soneel na vijf uur 's middags niet meer thuis op een melding hoeft te wachten, maar op de posten kan gaan overnachten Dat scheelt zeven minuten. De maximale aanrijtijd daalt daar door in principe van twintig mi nuten naar de voorgeschreven dertien minuten Op drukkere posten op Walcheren en in Goes overnacht het ambulanceperso neel al. De paraatheid van de ambulan ces in Zeeland stijgt licht dank zij het besluit van Hoogervorst, van 89 tot 90 procent. Oftewel: in 90 procent van de gevallen kan een ambulance in het ver volg binnen dertien minuten ter plaatse zijn. Over het hele land ligt die norm op 95 procent., Maar dat is, aldus directeur J van de Velde van Regionale Am bulance Voorziening Zeeland, niet haalbaar in plattelandsge bieden. „Om dat percentage in Zeeland te halen", legt Van de Velde uit, „moet je er twee of drie stand plaatsen bij hebben. Nu hebben we er negen. Krijg je er meer, dan komt het aantal ritten op verschillende posten zo laag uit, dat het personeel te weinig te doen heeft. Dat is slecht voor de motivatie en de bekwaamheid gaat achteruit." Meer geld Van de Velde hoopt dat de door Hoogervorst aangekondigde ver beteringen voor de zomer hun beslag krijgen. Op landelijk niveau is overeen stemming met zorgverzekeraars om meer geld voor de ambulan cezorg uit te trekken, maar dat moet op provinciaal niveau nog worden vertaald in klinkende munten. Vorig jaar heeft het ministerie van Volksgezondheid aan Zee land toegezegd dat er een extra permanente ambulancepost voor Schouwen-Duiveland komt op Neeltjc Jans. Volgens Van de Velde zal die in mei ac tief zijn. Het nieuwe winkelcentrum Paauwenhof wordt naar verwachting op 20 februari opgeleverd. foto Lex de Meester sen wordt uitgebreid van 165 tot 203. Daarnaast kunnen er 147 fietsen gestald worden. In het gebied wordt de maximum snelheid teruggebracht naar der tig kilometer per uur. Te Middelburg was men héél tevreden met de aankoop: een nieuwe wasmachine, van Aziatische makelij Het moet gezegd: een puik ap paraat. Maar zelfs puike apparaten bevatten onderdelen die enig onderhoud behoeven. Zo dient het filter op gezette tij den te worden gereinigd. Maar hóe pakt men zoiets aan? Gelukkig had de fabri kant op de achterzijde een sticker bevestigd met daarop aanwijzingen hoe in dergelij ke situaties te handelen: 'Voor u de filter opent, maakt het snoer los en laat de water door de ontladingsslang afvoe ren; De warme water binnen de filter macht u wonden; Als u opent de deur door het ma nuaal hendeltje; Niet open de deur door ontgrendelingshen- deltje behalve powermisluk- king; Voor u de deur opent, controolt dat de water heeft afgevoerd en steeds warm; Niet open de deur als u steeds water kan zien en voelen warm.' Ze hebben, in Middelburg, lang naar dat tekstje staan staren. En kwamen uiteindelijk tot de conclusie dat ze nóg een fil ter nodig hebben. Om alle taalfouten te kunnen verwijderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13