Meer macht Franse justitie PZC Mishandelde vrouwen krijgen in Spanje politiebescherming Kerry wint ook in zuiden VS, Clark haakt af WAY. NL Praag verzet zich tegen weren Tsjechen op arbeidsmarkt EU Brussel steunt fusie KLM en Air France Vijftien doden door Israëlische inval in Gazastrook Onrust in 1 Haïti eist I slachtoffers Parlement neemt omstreden wet aan EINDELOOS SHOPPING WEEKENDJE öhn in bad doodt kleuters Iran herdenkt islamitische revolutie President ontslaat 39 ministers Gasexplosie in mijn eist 24 levens Huurmoordenaar biedt zich aan Eurosceptici richten partij op Karadzic zou in Belgrado zijn donderdag 12 februari 2004 POBT-AU-PRINCE - De aan wendende gewelddaden in uaid hebben gisteren aan waar- jchiinlijk vijf mensen het leven 1 «kost. Twee slachtoffers vielen wlüens ooggetuigen in de stad siint-Marc. doorddat de wo- «aarin ze verbleven in krand werd gestoken. Het zou nan om tw ee tegenstanders van Ljdent Jean Bertrand Aris- Sde. Nog drie andere mensen itrden doodgeschoten. Voiens een plaatselijk radiosta deden zich in Saint-Marc iheidene schermutselingen tussen de oproerpolitie en ers van het bewind. Verschillende steden zochten ok burgers die sympathiseren Dei de president de confronta tiemet de opstandelingen. Ook l ^rbij werd geschoten en ge- E-i ocord. Talrijke huizen van ver ende tegenstanders van presi- óat Anstide werden in brand gestoken. &ds vorige week donderdag den er al bijna vijftig men- zijn omgekomen door de ge- relddadigheden. Uit de stad ip-Haitiën kwamen berichten rér net plunderen van een voed- jdepot. Het wereldvoedselpro- mama van de Verenigde Na- (WFP) waarschuwde giste- opmeuw voor problemen de distributie van voedsel. Zdcer260.000 straatarme Haïti- ïnen zijn van deze ondersteu- ning afhankelijk. taerikanen JeVerenigde Staten hebben gis sen laten weten 'uitermate be- igd' te zijn over de situatie in ï- bin. Washington riep Ameri- lanse staatsburgers dinsdag al j 'net land te verlaten 'als ze si btveilig kunnen doen'. Canada a «deen soortgelijke oproep. iet ministerie van Buitenlandse Zaken m Washington heeft fami- as deden van diplomaten en het ie sdersteunend personeel van de Saerikaanse ambassade in k brt-au-Prince toestemming ver eend om uit het land te vertrek- en ANP/AFP/DPA Turkmenistan ontslaat 15.000 verpleegsters ALMATY - De president van Turkmenistan stuurt naand nog vijftiendui zend verpleegsters en an der ziekenhuispersoneel de laan uit. Veel medische voorzieningen zijn niet lan ger gratis. Alleen voor me dische noodhulp hoest de staat de kosten nog op. ontslag treft 15 pro cent van alle medewerkers in de Turkmeense gezond- heidszorg. Volgens presi dent Saparmurat Niyazov ss de ingreep nodig om de begroting op orde te krij gen en om zorg te dragen voor een effectievere inzet van personeel. De eigenzin nige 'president voor het le ven', beperkte eerder al de toegang tot het hoger on- derwijs. Een boek van ei gen hand verklaarde hij tot verplichte lesstof op scho- len ANP/RTR van onze redactie buitenland PARIJS - Procureurs en politie in Frankrijk krijgen verregaan de bevoegdheden. De Franse Tweede Kamer heeft gisteren met 340 stemmen vóór en 173 te gen definitief een wet aangeno men van minister Perben van Justitie, bedoeld om de georgani seerde misdaad aan te kunnen pakken. De grote regeringspartij UMP stemde vóór, een deel van de li berale UDF onthield zich, ter wijl de linkse oppositie tegen stemde. De Senaat had het ont werp van Perben al eerder goed gekeurd. In geval van georganiseerde mis daad kan de politie nu "s nachts huiszoekingen verrichten en af luisterapparatuur plaatsen in privé-woningen. De voorlopige hechtenis wordt in die gevallen verlengd van twee naar vier da gen, waarvan de eerste twee zon der advocaat. De politie krijgt ook de mogelijkheid om verklik kers te betalen. Ook stipuleert de nieuwe wet dat er een moge lijkheid komt om - naar het Amerikaans systeem - schuldig te pleiten voor lichte misdrijven en er met een boete af te komen. Protest In heel Frankrijk hebben advo caten uit protest tegen de nieu we wet de geplande zittingen ge boycot en gedemonstreerd. Voor het Palais Bourbon, het gebouw van de Franse Kamer in Parijs, betoogden 180 dekens van de Or de van Advocaten. Zij vinden dat er sprake is van inperking van de persoonlijke vrijheden en de rechten van de verdedi ging. Het 'schuldig pleiten' voor de procureur leidt voorts tot klassejustitie. Degenen die het kunnen betalen komen er met een boete af, de anderen riske ren de gevangenis, zo stellen ze. Minister Perben wilde die moge lijkheid juist om de Justitie en gevangenissen te ontlasten. ..Elk jaar krijgen de procureurs vijf miljoen dossiers op hun bu reau, en ze kunnen er maar 400.000 aan", betoogde hij. In Franse gevangenissen zitten voorts 60.900 gevangenen, een kwart méér dan er plaatsen zijn. De socialistische fractievoorzit ter Avrault vraagt de Constitu tionele Raad - een soort Raad van State - de nieuwe wet nietig te verklaren. Volgens hem is die in strijd met de Franse grond wet, met de Europese regelge ving, en 'Frankrijk had al het re pressiefste strafrecht van Euro pa ANP Een Palestijnse militant vuurt op Israëlische troepen in de Gazastrook. van onze redactie buitenland GAZA-STAD - Zeker vijftien Palestijnen zijn gisteren om het leven gekomen bij een van de do delijkste Israëlische militaire ac ties in de Palestijnse Ga zastrook sinds maanden. Pales tijnen bestempelden de opera ties als moorddadig. Israël zei op te treden tegen Pa lestijnse militanten die geregeld joodse nederzettingen in de Ga zastrook onder vuur nemen. Ook zochten de strijdkrachten naar tunnels die de Palestijnen gebruiken om wapens uit Egyp te te smokkelen. De meeste Palestijnen kwamen om tijdens een vuurgevecht met Israëlische militairen in Ga- za-Stad. Door de gevechten raakten zeker dertig Palestijnen gewond. Het leger trok rond da geraad met tanks de dichtbe volkte wijk Al Shijaia in het oos ten van Gaza-Stad binnen Vol gens getuigen openden de Israë li's hier het vuur op een politie post. Een Palestijnse agent kwam daardoor om Hierop schoten Palestijnse militanten de politie te hulp en openden het vuur op de Israëli's. Een tweede Israëlische inval vond gisterochtend in het vluch telingenkamp Rafah in het zui den van de Gazastrook plaats. Zeker tien tanks trokken hier binnen. foto RTR Als reactie op de inval riep de gewapende vleugel van Harnas op tot wraak. De organisatie spoorde zijn cellen aan op grote schaal zelfmoordaanslagen te plegen in Israël. Als eerste ver gelding vuurden Palestijnen ra keten af op Israëlisch gebied De zelfgemaakte projectielen richtten geen schade aan. ANP (Advertentie) door Henk van den Boom BARCELONA - Spaanse rech ters hebben sinds de invoering van een speciale noodwet vorig jaar augustus ruim zesduizend slachtoffers van huiselijk ge weld onder politiebewaking ge steld. Dat komt neer op 39 geval len per dag. Politiebescherming behoort tot de maatregelen die genomen zijn om mishandeling binnen het gezin te voorkomen. Vorig jaar zijn in Spanje 103 mensen RAAG - Tsjechië stapt naar WEuropese Hof indien de hui- ''dstaten van de Europese maatregelen nemen om Igjge redactie buitenland 'sjechen na toetreding tot dc 'e i1 mri) te weren van hun ■widsmarkt. Dit zei gisteren totssecretaris Jan Kohout van inlandse Zaken in Praag. Drie kleuters zijn gavond in de Franse stad geëlektrocuteerd, toen 'J1 had met een haarföhn Widen. goeder van twee van de kin- was niet in de badkamer. Slachtoffertjes zijn een broer zusje en hun nichtje. De is met een shock in een luisojgenomen AP Het Tsjechische kabinet besloot ook om, indien dat nodig wordt geacht, de toegang van werkne mers uit andere EU-landen op de Tsjechische arbeidsmarkt aan banden te leggen De rege- ring-Spidla heeft alle EU-lidsta- ten opgeroepen geen maatrege len te nemen om Tsjechen te we ren nadat het land EU-lid wordt. Alleen de Ieren hebben tot nu toe geen acties aangekon digd. Alle andere EU-lidstaten wel. Zij vrezen voor de komst van massa's goedkope arbeids krachten uit nieuwe lidstaten die de 'eigen' werkloosheid zal opdrijven. Kohout waarschuwde voor de gevoeligheid van het thema, in politieke en maatschappelijke zin, zowel bij de huidige als de nieuwe EU-lidstaten Volgens hem moet er onderscheid ge maakt worden tussen de nieuwe EU-lidstaten en moet de actuele ontwikkeling op de arbeids markt in de lidstaten en de EU als geheel een rol spelen, GPD TEHERAN - In Iran is gisteren met grote demon straties de islamitische revolutie van 25 jaar gele den herdacht. Honderdduizenden mensen kwa men naar een manifestatie in Teheran, waar presi dent Khatami in zijn toespraak voor eerlijke ver kiezingen pleitte. De massa op het Azadi Plein in de hoofdstad bestond vooral uit aanhangers van het regime. Ambtenaren en hun families waren hier van staatswege met bussen naar toe ge bracht. Zij droegen portretten van revolutieleider Khomeini (op poster links) en zijn opvolger Kha menei (r) bij zich. De herdenking wordt echter overschaduwd door de crisis over de verkiezin gen. De conservatieve Raad van de Hoeders heeft 2500 hervormingsgezinde kandidaten uitgesloten van deelname. Op 11 februari 1979 nam de laatste door dc sjah benoemde premier ontslag na hevige straatgevechten. Ayatollah Khomeini nam hierna de macht over. Sjah Reza Pahlavi stierf in juli 1980 in Egypte. foto Abedin Taherkenareh/EPA vermoord in huiselijke kring. Verreweg het grootste deel (81) van de slachtoffers waren vrou wen die door hun echtgenoot werden gedood. In de eerste vijf maanden dat de noodvoorziening van kracht is \Toegen bijna achtduizend, voor al vrouwen, om bescherming. Het probleem bij mishandeling is dat de slachtoffers geen aan gifte durven doen uit angst voor wraak. Van de slachtoffers vo rig jaar deed 75 procent geen aangifte. Door de nieuwe wetgeving krij gen vrouwen die aangifte doen bescherming van de politie, als daar door de rechter toe wordt besloten. De agressor moet han gende de uitspraak het huis ver laten en mag geen contact heb ben met het slachtoffer. De poli tie moet de slachtoffers bewa ken om nieuwe agressie te voor komen. Tijdens het onderzoek kunnen de slachtoffers ook een beroep doen op financiële onder steuning van de overheid. Middelen Justitie heeft de regering inmid dels om meer middelen en voor al om meer politiemensen ge vraagd om de toegezegde be scherming te kunnen uitvoeren. „Het is geen vraag meer of het nieuwe systeem al dan niet werkt", zegt Montserrat Comas, woordvoerder van Justitie. „Van de zesduizend vrouwen die we bewaken is er niet een overleden." Ondanks de nieuwe maatrege len zijn de afgelopen week in Spanje weer drie vrouwen door hun partner om het leven ge bracht. Geen van de drie had eerder aangifte van mishande ling gedaan. De Spaanse autori teiten roepen vrouwen dringend op naar de politie te gaan als ze worden mishandeld. GPD COLOMBO - De Srilankaanse president Chandrika Ku- maratunga heeft de machtsstrijd met aartsrivaal premier Ranil Wickremesinghe verhevigd door gisteren 39 van diens ministers te ontslaan. Het gaat om twaalf ondermi nisters en 27 ministers die geen onderdeel uitmaken van het kabinet. Kumaratunga ontbond zaterdag al het parlement met on middellijke ingang. Daarmee maakte ze de weg vrij voor parlementsverkiezingen op 2 april, vier jaar eerder dan ge pland. De massale ontslagen van de ministers en hun staf kunnen de regering van Wickremesinghe verder verlam men. ANP/RTR/AFP PEKING - Een gasexplosie in een kolenmijn in Zuid-Chi- na heeft aan 24 mijnwerkers het leven gekost. Het onge luk gebeurde in de mijn Yinjiadi in Liupanshui, in de re gio Guizhou. Vijftien mijnwerkers overleefden de explo sie. AP SEOUL - De Zuid-Koreaanse politie heeft gisteren een 25-jarige student opgepakt die op internet aanbood om huurmoorden te plegen. Volgens de politie had de student omgerekend al duizenden euro's ontvangen van mensen die iemand wilden laten vermoorden. De verdachte wordt onder meer vervolgd voor samenspanning tot het plegen van moord. Tegenover de politie verklaarde de man op een eigen web site zijn diensten als huurmoordenaar aan te hebben gebo den, omdat hij een lening van twee miljoen won (ongeveer 1340 euro) moest afbetalen en geen werk kon vinden. Hoe serieus hij van plan was om mensen te (laten) vermoorden is niet duidelijk. AP STOCKHOLM- Een groep Zweedse economen en een voormalige president van de Zweedse nationale bank heb ben gisteren een politieke partij opgericht die in het Euro pese parlement wil ijveren voor beperking van de invloed van de Europese Unie. De partij, Julistan, is niet tegen de EU, maar wil dat de lidstaten meer autonomie houden, zei Lars Wohlin, de voormalige bankpresident. „We willen de EU houden, maar de overdracht van macht en invloed aan Brussel be perken." AP BRUSSEL - Radovan Karadzic en Ratko Mladic houden zich schuil in Belgrado. Dat stelt Carla del Ponte. de hoofdaanklaagster van het Joegoslaviëtribunaal in Den Haag Na een ontmoeting gisteren met de coördinator van het EU-buitenlandbeleid Javier Solana in Brussel verklaarde Del Ponte dat ze betrouwbare informatie heeft dat de twee belangrijkste nog voortvluchtige verdachten van het VN-hof zich in de Servische hoofdstad bevinden. AP door Ans Bouwmans WASHINGTON - John Kerry lijkt niet te stoppen. De presi dentskandidaat won zowel de Democratische voorverkiezin gen in de staat Tennessee als die in Virginia met overmacht. „De boodschap is luid en duidelijk: Amerikanen stemmen voor ver andering, in het oosten, het wes ten en nu ook in het zuiden", al dus de senator uit de noordelij ke staat Massachusetts. Kerry nam daarmee de twijfels weg dat hij Democraten in het zuiden van de VS niet zou weten aan te spreken. Oud-generaal Wesley Clark, een zuiderling, stelde in zijn omgeving teleur en besloot er mee op te houden. Kerry heeft nu twaalf van de veertien staten op zijn naam ge schreven. In Virginia haalde hij meer dan de helft van de Demo cratische stemmen (52 procent), senator John Edwards uit buur staat North Carolina werd er met 27 procent tweede. In Ten nessee behaalde Kerry 41 pro cent, Edwards 26 Clark stelde zwaar teleur in Virginia en slaagde er ook in Tennessee niet in voorbij Edwards te komen. Ondanks zijn ruime achterstand op Kerry is Edwards - die tot nog toe alleen won in South Ca rolina - niet van plan uit de race te stappen. Edwards hoopt dat er alsnpg een soort tweestrijd met Kerry ontstaat, een kans die iets groter is geworden nu zijn directe concurrent Clark het bijltje er bij neergooit. Afge vaardigde Dick Gephardt en se nator Joe Lieberman namen al afscheid van de race. Politieke analisten in de VS zijn het er over eens dat het moeilijk wordt voor Edwards - of voor de nog kanslozer geachte ex-gouverneur Howard Dean - om Kerry nog te stoppen, ook al moet na volgende week nog 75 procent van de gedelegeerden voor de Democratische conven tie in juli worden gekozen. Al leen een schandaal of een drama tische uitglijer lijkt de zegetocht van Kerry nog te kunnen versto ren. GPD van onze redactie buitenland BRUSSEL - Niets lijkt de over name van KLM door Air France nog in de weg te staan. De Euro pese Commissie en de mededin gingsautoriteiten in de Verenig de Staten hebben gisteren groen licht gegeven voor de totstand koming van Europa's grootste luchtvaartonderneming. Air France-topman J. Spinetta zei dat de geplande aandelen ruil in maart plaatsvindt. De overname is dan in april of mei een feit. Europees Commissaris Monti (Concurrentiebeleid) stelde als voorwaarde dat de nieuwe maat schappij 94 opstijg- en landings rechten opgeeft Beide maat schappijen hebben hierin toege stemd. Hierdoor ontstaat voor concurrerende maatschappijen ruimte voor 31 nieuwe vluchten per dag. Zij hadden bij de mede dingingsautoriteiten geklaagd over de dominante positie die de fusie-onderneming zou gaan in nemen. De nieuwe combinatie moet van Brussel vooral vluchten opge ven tussen Amsterdam en Frank rijk en Italië en vanaf Schiphol naar New York, Atlanta en Lagos. Ook wil Monti dat de KLM landings- en startrechten voor routes naar Italië inlevert, omdat de Italiaanse maatschap pij Alitalia mogelijk tot de fusie maatschappij toetreedt. Air France is al langer met de Italia nen in gesprek en leverde daar om eerder rechten in. Beide concerns hebben op zich weinig overlappende routes. KLM is vooral sterk in Noord-Europa, de Verenigde Staten en het Verre Oosten. Air France vliegt meer naar Zuid-Europa en Afrika. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5