Rekening Brussel is even slikken PZC Blufpoker centrale FNV met prepensioen is politiek spelletje I PZC Proces Tandjung in corrupt Jakarta nadert ontknoping Mediahype gaat ten koste van waarheid si 12 februari 1954 EU breidt uit, heeft meer taken en wil sterkste economie zijn te donderdag 12 februari 2004 door Hans Gertsen Wat mag de Europese Unie ons kosten? Dat is de vraag die de komende ander half jaar voor felle debatten in de EU gaat zorgen. Dinsdag presenteerde de Euro pese Commissie haar voorstel voor de meerjarenbegroting 2007-2013, de zogeheten finan ciële perspectieven. Als het aan de Commissie ligt, wordt het EU-budget voor die periode ver hoogd van ongeveer 100 miljard euro per jaar nu, tot 143 miljard in 2013. Dat betekent dat de contributie van de lidstaten om hoog moet van 1 procent van het Europese bruto binnen lands product in 2004, naar 1,14 procent over de periode 2007-2013. Een aantal lidstaten, waaron der Nederland, uitte onmiddel lijk felle kritiek. De Nederland se minister van Financiën Ger- rit Zalm noemde het voorstel van het dagelijks bestuur van de EU 'onaanvaardbaar'. De kans dat een dergelijke reke ning door de lidstaten wordt aanvaard, is volgens Zalm 'ni hil'. Nederland zou, aldus Zalm, dan nog eens anderhalf miljard euro per jaar meer kwijt zijn aan 'Brussel' dan nu al het geval is. En dat terwijl Nederland per hoofd van de be volking de grootste 'nettobeta ler' aan de EU, de komende ja ren juist minder af wil dragen. Onrealistisch Nederland en vijf andere lan den die veel geld aan de EU af dragen (Duitsland, Frankrijk, Groot-Bnttannie, Zweden en Oostenrijk) eisten in december vorig jaar per brief dat de Euro pese Commissie haar budget voor 2007-2013 op het huidige niveau zou bevriezen. Daar heeft de Commissie geen gehoor aan gegeven omdat die eis vol gens Brussel 'totaal onrealis tisch' is. Achter wat een tamelijk ordinai re en gebruikelijke ruzie over geld lijkt, gaat een discussie schuil over de vraag wat de lid staten nu eigenlijk willen met, en van de Europese Unie. Vol gens de Europese Commissie is de voorgestelde verhoging van het budget allesbehalve een luxe, zoals de zes 'nettobetalers' suggereren. De EU staat de ko mende jaren voor een aantal grote uitdagingen, zoals de uit breiding met tien nieuwe lidsta ten in mei dit jaar en later nog eens met Roemenië en Bulga rije Rond 2010 telt de EU waar schijnlijk 27 lidstaten, waarvan bijna de helft veel armer is dan het gemiddelde van de huidige vijftien lidstaten. Die nieuwe lidstaten hebben nog jarenlang veel steun nodig om op EU-ni- veau te komen. Buitengrenzen Daarnaast hebben de lidstaten de afgelopen jaren steeds meer taken op het bordje van de EU geschoven, zoals de bestrijding van illegale immigratie en de be waking van de gezamenlijke buitengrenzen. En in 2000 spraken de regerings leiders van de vijftien lidstaten in Lissabon af dat de EU in 2010 de sterkste en hoogwaar digste economie van de wereld moet hebben. Zonder extra investeringen in onderwijs, onderzoek, wegen en snelwegen kan Europa die ambi tieuze 'Lissabon-doelstelling' vergeten en zal de kloof met de sterker groeiende economieën van de Verenigde Staten en lan den in Azië alleen maar groter worden. Met instemming van de lidstaten heeft Brussel daarom een redelijk ambitieus investe ringsprogramma voorbereid. Dat voorziet onder meer in een verdrievoudiging van de Euro pese uitgaven voor wetenschap pelijk onderzoek van 8,8 mil jard euro in 2006 tot 25,5 mil jard in 2013. De kosten van alle nieuwe ta ken en opdrachten die de afgelo pen jaren aan Brussel gegeven door Egbert Stoel Omgeven door gele vlaggen en enthousiaste partijleden, de blik zelfverzekerd en de ar men wijd gespreid kijkt Akbar Tandjung vanaf Golkar-posters tal van Indonesiërs aan. De vraag is of deze triomfantelijke uitstraling ook na vandaag nog op het gezicht van de presidents kandidaat prijkt. Dan spreekt de Indonesische Hoge Rddrl zich in een slepende corruptiezaak uit over het lot van een van de machtigste politici van het land. De 63-jange Tandjung, parle mentsvoorzitter, leider van de Golkar-partij en een van de be langrijkste kandidaten voor de presidentsverkiezingen van 5 juli, wordt al enkele jaren ach tervolgd door het zogenoemde Bulog-schandaal. Hij zou in 1999 als lid van de re- genng-Habibie geld uit een fonds voor voedselhulp achter over hebben gedrukt. Met de veertig miljard roepia (3,7 mil joen euro) zou de verkiezings campagne van 1999 zijn gefi nancierd en werden naar ver luidt stemmen gekocht. De rechtbank in Jakarta veroor deelde Tandjung in september 2002 tot drie jaar cel. Het hoog ste gerechtshof van de stad be vestigde die straf, maar de poli ticus ontkende hartgrondig alle aantijgingen, wist in zijn func ties te blijven en stapte naar de Indonesische Hoge Raad. Vol gens lokale media is het ver weer van Tandjung echter 'flin terdun'. De op Sumatra geboren Tand jung was al op de universiteit politiek actief. Hij klom vervol gens geleidelijk op in de rangen van Golkar. Deze partij was der tig jaar lang de machinerie waarmee de voormalige dicta tor Suharto tot 1998 het land controleerde. Hoewel hij een behoedzame spreker is, koos het parlement Tandjung in oktober 1999 met grote meerderheid van stem men tot voorzitter. In die functie was Tandjung me deverantwoordelijk voor de af zetting van de grillige president Abdurrahman Wahid in juli 2001. Daarmee toonde de volks vertegenwoordiging, onder Su- Commissievoorzitter Prodi verdedigt zijn meerjarenbegroting in het Europees Parlement in Straatsburg. Rechts de Duitse commissaris Mi- chaele Schreyer. foto Vincent Kessler/RTR zijn. zijn deze week duidelijk ge worden bij de presentatie van het voorgestelde meerjarenbud- get voor de EU. Een aantal landen, waaronder Nederland, is duidelijk ge schrokken van de hoogte van de rekening die Brussel nu indient „Een beetje hypocriet", zo vindt een hoge EU-ambtenaar. „Als ik bij de Albert Heijn mijn kar vol laad met boodschappen, weet ik ook dat ik die later bij de kassa moet afrekenen." De kritiek van een aantal lidsta ten dat de Brussels rekening wel erg gepeperd dreigt te wor den, wordt niet door iedereen onderschreven. „Een klein bud get en een grote ruzie voor het grote Europa", zo kopte de Franse krant Liberation giste ren. Volgens de krant is de begro ting die Romano Prodi en zijn Commissie dinsdag presenteer den helemaal niet te ruim, maar juist niet ambitieus genoeg. Als de EU zichzelf serieus zou ne men, zou het budget minstens 1.4 procent van het Europese bruto binnenlands product moe ten bedragen, meent Libera tion. Het huidige EU-budget is am per 10 procent van dat een gro te lidstaat als Frankrijk, zo con stateert de krant teneinde de discussie in het juiste perspec tief te plaatsen. GPD harto niet meer dan klapvee, voor het eerst zijn macht De corruptiezaak rond de politi cus werkt al jaren als een ette rende wond in de Golkar-partij, sinds 1999 gedegradeerd tot de tweede van het land. Wraak en verraad binnen de partijgelede ren maakten de positie van de partijbons er met makkelijker op. Zo hebben sommige Gol- kar-leiders toegegeven dat het geld in de partijkas verdween. De uitspraak tegen Tandjung wordt in heel het land met span ning afgewacht. Volgens Mar- zuki Darusman, een van de lei dende figuren binnen Golkar, 'stagneert het hele politieke ge sternte' door het proces. Tandjung geldt samen met voor malig operbevelhebber Wiranto als de grootste kanshebber om het namens Golkar op te nemen tegen president Megawati Soe- karnoputri. Zij zou druk uitoefenen op de rechters om Tandjung vrij te pleiten, zo wordt gefluisterd, omdat ze het liever niet tegen een kandidaat van het machtige leger opneemt. Het proces is dan ook een graad meter voor het justitiële sys teem Dat is door lage lonen, po litieke druk en slechte controle door-en-door corrupt. Weinig Indonesiërs hebben dan ook ver trouwen in een eerlijk oordeel in de zaak. Het lange wachten op de uit spraak - de rechters stelden de slotdag van het proces keer op keer uit - heeft geruchten ge voed dat hun oordeel is beïn vloed door financiële of politie ke motieven. Een van de rech ters ontkende onlangs tegen journalisten dat er speciale druk op hem wordt uitgeoe fend. „Het gaat net als altijd", aldus Abdul Rahman Saleh Vrijspraak Het gerespecteerde weekblad Tempo wist deze week al te mel den dat de rechtbank Tandjung zal vrijspreken. Volgens het tijdschrift hebben de vijf rechters unaniem gecon cludeerd dat Tandjung slechts orders van de president uitvoer de en daarom moet worden vrij gesproken. Weer een klap in het gezicht voor het rechtvaardig heidsgevoel van de bevolking, aldus Tempo. ANP door Sylvia Marmelstein De FNV speelt het spel hard: als het kabinet niet méér geld vrijmaakt voor een soepele afbouw van vut en prepensioen, dan houdt de grootste vak centrale van Nederland zich volgend jaar niet meer aan de afspraak de lonen te matigen. Zeg dan maar 'dag' tegen de nul lijn! Het is onwaarschijnlijk dat het kabinet zwicht voor dat dreige ment van FNV-voorzitter De Waal - dinsdag geuit in onder meer deze krant. Toegeven aan de eis van de FNV zou de schat kist meer dan een miljard euro kosten. Waarom blaast De Waal dan toch zo hoog van de toren? Dat heeft om te beginnen te maken met het ledenbestand van de FNV. Zou De Waal soepel in stemmen met het kabinetsplan om alle werknemers de volle mep belasting te laten betalen over het geld dat zij sparen ten einde eerder te kunnen stoppen met werken, dan krijgt de FNV-voorzitter zijn eigen ach terban over zich heen. Het le denbestand van de FNV is sterk vergrijsd. FNV-leden hebben rechtstreeks baat bij een soepele afbouw van de bestaande vut-regeling. Het kabinet stelt jaarlijks zeshon derd miljoen euro aan fiscale on dersteuning beschikbaar om de huidige vut- en prepensioenre gelingen om te bouwen tot een nieuw stelsel. In dat nieuwe stelsel moet iets worden geregeld voor zowel jon geren als ouderen. Jongeren moeten ook kunnen sparen om eerder te kunnen stoppen met werken, vindt het kabinet. Dat vindt de vakbeweging ook. Maar als De Waal de huidige af bouwregeling van de vut in stand wil houden, dan blijft er geen cent meer over voor een re geling voor jongeren. En dat is evenzeer een onbe gaanbare weg voor de FNV-voorzitter. Hij kan toch moeilijk aan de natie verkopen dat hij de jongere generatie werknemers torenhoge premies wil laten betalen opdat oudere werknemers eerder kunnen stoppen met werken. Sterker, De Waal moet met het oog op de toekomstige levens- FNV-voorzitter Lodewijk De Waal wil meer geld voor afbouw van vut en prepensioen. Hij speelt daar bij hoog spel, want ook voor de jongeren - mogelijke nieuwe leden van de vergrijsde vakbeweging - moet op dit gebied iets worden geregeld. foto Harmen de Jong/GPD vatbaarheid van zijn organisa tie veel nieuwe leden zien te werven onder jongeren. Hij kan dus niet anders dan ook een re geling opeisen voor deze groep werknemers. Jongeren moeten ook kunnen sparen om verlof op te nemen of vervroegd uit te treden. Meer kosten Het probleem is dat de door de FNV voorgestelde aanpak aan zienlijk meergeld kost. 1,7 mil jard euro, in plaats van de nu begrote 600 miljoen. Bijkomend probleem: de vakbe weging zelf is verdeeld over dit onderwerp. Hetgeen op zich al aantoont hoe klein de kans is dat vakbeweging, werkgevers en kabinet voor de deadline van half april een akkoord bereiken over dit onderwerp 'levensloop- regeling'. „Wij verschillen fundamenteel van mening met de FNV over hoe een levensloopregeling er moet uitzien", zegt CNV-voor zitter Terpstra. Het CNV wil een regeling waarbij alleen werknemers die nu vijftig jaar en ouder zijn fiscaal vriendelijk worden behandeld. Voor de FNV is dat onbespreekbaar „Dan moeten jongeren nog vele jaren premies gaan betalen voor ouderen, zonder dat zij de kans hebben om voor zichzelf te spa ren", luidt het argument van De Waal. Voorzitter Verhoeven van de vakcentrale MHP denkt dat de kloof tussen de verschillende ge sprekspartners dermate groot is dat de onderhandelingen beter kunnen worden uitgesteld. Hij wil wachten tot het moment waarop de economie weer wat is aangetrokken en het kabinet meer geld heeft. Mogelijk dat De Waal met zijn dreigement over het opblazen van het loonakkoord de werkge vers achter zich hoopt te krij gen. De werkgevers kunnen in het donkerste scenario vanaf 2005 aanzienlijk hogere loon kosten verwachten. Ook dreigt de FNV in CAO's duurdere af spraken te gaan eisen voor pre pensioenregelingen als het kabi net met een in zijn ogen te kari ge regeling komt. En ook dan knjgen de werkgevers de extra kosten op hun bordje. Verwerpen de werkgevers de voorstellen van de FNV, dan zouden de loonkosten en pre mies vanaf 2005 weer de pan uit kunnen rijzen. Gaan ze echter mee in de argumentatie van De Waal, dan is er misschien een klein kansje dat het kabinet als nog met extra geld over de brug komt. Front Deze tactiek heeft eerder succes gehad. Bij het afsluiten van het Najaarsakkoord dreigde de FNV ook de bezuinigingen van het kabinet te gaan verrekenen aan de onderhandelingstafels van het CAO-overleg. De werk gevers hebben toen eieren voor hun geld gekozen en samen met de vakbeweging een front ge vormd tegen het kabinet om de bezuinigingen te verzachten En wat toen is gelukt, kan nu ook slagen, moet De Waal heb ben gedacht. GPD door Robert Verkerk Bij hypes rennen media te veel achter elkaar aan zonder eerst de feiten te on derzoeken. Halve waarheden worden voor waar aangeno men. Dat leidt tot onzorgvul dige en eenzijdige berichtge ving, onnodige verontrusting bij het publiek en onbezon nen reacties van overheden. Dit beeld schetst Peter Vas- terman in zijn promotieonder zoek naar mediahypes. Vas- terman omschrijft het feno meen als een plotseling opdui kende golf van nieuws na een opvallende gebeurtenis. Die ontstaat omdat media mas saal op een probleem of per soon springen. Deze extra aandacht heeft al lerlei maatschappelijke gevol gen, die dan ook weer nieuws worden. „Zo ontstaat een zichzelf versterkend effect: het nieuws over het onder werp wordt steeds weer be langrijker." Vasterman onderzocht de me dia-aandacht voor zinloos ge weld na de gewelddadige dood van Meindert Tjoelker in september 1997, affaires van seksueel misbruik tussen 1980 en 2000 en de nasleep in 1998 en 1999 van.de Bijlmer ramp in 1992. In deze zaken hebben de media volgens hem een sterk aanjagende rol gespeeld. Met de hype over zinloos geweld hebben de me dia zelfs velen in beweging gebracht. Grote groepen men sen liepen mee in stille toch ten.„De uitgebreide bericht geving over de zaak Tjoelker heeft het issue zinloos geweld op de kaart gezet. Bovendien zorgden de media telkens voor een golf van geweld door na de veelbesproken za ken een tijdlang allerlei inci denten onder dezelfde noe mer te melden, ook als deze ver afstonden van wat onder zinloos geweld wordt ver staan." In de beeldvonrJpo nam het geweld op straat-"!L al waren de feiten ander> L Het stoort Vasterman catjE media soms te snel enhijJrf rig met veronderstdSE aan de haal gaan. „La^Kj weer na de schietpartij opjL school in Den Haag, Alsd^.L na een leraar in AmstenjyEj wordt neergestoken, wcrC dat direct gezien als wee: geval van geweld op sckti»EI terwijl dat nog helemaal., duidelijk is. Als zo n on£j Vol werp eenmaal speelt, gaans media voornamelijk op naar bevestigende inform- v« tie." Vasterman stelt dat menu i mede door het toer aantal media en de onzor$> W digheid van de berichtg" soms buiten proportie m: den beschadigd. „De negatn:. w teit wordt steeds sterker, j* de doordat de media te vaal uitgaan van het zwartstes.<- «=>- nario," Journalisten bed» jfc ken invalshoeken, leggent?, banden die er niet zijner.* geren feiten die een a licht op de zaak werpen. sic Slecht Vasterman stelt dat hyps p: slecht zijn. omdat de meo op die manier grote wvlca uitoefenen op het rek van gebeurtenissen in pla van daar afstandelijk oven berichten. „Het is de vraagA| de media wel een construct ve bijdrage leveren aan ij Au openbare meningsvorm!) De' rond sociale problemen. tri diahypes kunnen zorgen. snelle afwisseling van ós- gingsbeelden en dus ook?» Ie omslagen in de pubLè opinie. Wat gisteren nog y de grootste bedreiging were gezien, is morgen al weerver- vangen door een nieuw vaar dat meer nieuwswa; heeft. Alsof de problemen gisteren de voorpagina's beheersten, vandaag m meer bestaan "ANP RIJBEWIJS - Nederlandse au tomobilisten die naar het bui tenland gaan hebben nu geen internationaal rijbewijs nodig in landen als Frankrijk, Italië, Luxemburg en de Verenigde Staten. SALARISSEN - De salarissen van ministers en staatssecreta rissen zijn met ingang van 1 ja nuari aanzienlijk verhoogd. Een minister kreeg eerst 24.000 gulden per jaar. Nu krij gen ministers dertigduizend gulden. MIST - Het eiland Texel is op het ogenblik volledig geïso leerd. Vliegtuigen kunne:! vanwege de dikke mist niet a den en boten varen niet t Het zicht is slechts dertig 3 ter en er bestaat groo dat de boten tussen het ijs» kneld raken. Vlieland en Terschelling ij nog steeds onder een dik ai sneeuw bedolven Ook Gf ree-Overflakkee is door mist van de buitenwereld if? sloten. SCHADE - Het ijs hei schade aangericht op het na selzaad op de slikken van Br. msse. Er is weinig zaad a Hoofdredactie: A L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)315500 Fax (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel' (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel' 10111)454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst. 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56.60 per jaar: €217 00 Voor toezending per postgeld!» toeslag. E-mail. Iezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand* het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag; 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 61=- Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Reqe* voor het Advertenliewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag, van 16 00tot 18.00W Tel. (0113)315555 Fax (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel' (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleml"1 Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties- Noord- en Midden-Zeeland Tel (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel. (0114)372770 Fax (0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverte' Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van hel Wcuensr-conam^ aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wo'dt (abonnementenadministratie en om u te haten) informeren over voor u relevante ducten van de titel» en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons jorgvukkï 9**;..jf. de derden. Als u op deze informatie geen pn|s stelt dan kunt u dit schiifteli|k m»""1 Postbus 314460 AA Goes Behoort tot *ir WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4