Machteloosheid en woede PZC Kindertekeningen Brandes zien, ruiken en voelen in Sluis Rekbaarheid van exportbeleid red Schelde-opdracli Programmaraad Zekatel wil Mezzo van de kabel halen Boerderij galerie biedt palet van uiteenlopende stijlen Uitwisseling Zeeuwse boeren met collega's uit Slowakije Love Swimmin; in Kapelle Geen concert Heideroosjes kunst donderdag 12 februari 2004 door Rinus Antonisse GOES - Het centrum voor on dernemen op het platteland Bui tenkans zoekt Zeeuwse boeren die mee willen doen aan een uitwisseling met agrariërs uit Slowakije. Over en weer zul len werkbezoeken worden afge- legd. Doel van de uitwisseling is ken nis te maken met eikaars cul tuur en vooral de wijze waar op een landbouwbedrijf wordt gedreven. Buitenkans werkt in deze samen met de regionale afdeling Zvolen van het Slo waakse ministerie van Land bouw, In april komen 12 boeren uit midden-Slowakije twee weken naar Zuidwest-Nederland. Be doeling is dat ze bij collega's die aan de uitwisseling meedoen, verblijven. Eind juni vindt het omgekeerde plaats: dan gaan 12 Nederlandse boeren naar Zvo len en omgeving. De ondernemers werken mee op het bedrijf van hun buitenland se collega's. Zo krijgen ze in zicht in de praktische bedrijfs voering, management, toegepas te technieken en teelten, op brengsten en het economisch nut van investeringen. Ook ko men de regels waar de boeren mee te maken hebben aan de or de en de invloed daarvan op de bedrijfsvoering. Excursiedag Tijdens het verblijf in het gast land zijn er twee centrale bijeen komsten met alle betrokken boe ren en wordt een excursiedag ge organiseerd. In beginsel gaat het om alle sectoren van de land bouw. Die zijn in de regio Zvo len ook te vinden: melkveehou derij (koeien en schapen), akker bouw, tuinbouw, fruitteelt en bosbouw. De Nederlandse delegatie is nog niet compleet. Vandaar dat Buitenkans, gevestigd in Goes, contact zoekt met belangstellen den. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De Nederlandse regering is bereid het wapenex portbeleid zo op te rekken dat De Schelde in Vlissingen twee korvetten aan Indonesië kan le veren. Minister Bot van Buiten landse Zaken heeft dat gisteren duidelijk gemaakt in de Tweede Kamer. Een meerderheid van CDA, WD en LPF is alvast voor levering. Vorig jaar gaf Nederland geen toestemming voor de export van onderdelen voor Indonesische troepen transportvliegtuigen Die zouden in het interne con flict in Atjeh gebruikt kunnen worden. Met de korvettenorder ligt dat anders, volgens minister Bot, want 'die vrij kleine sche pen kunnen niet ingezet worden bij activiteiten waarbij mensen rechten worden geschonden'. SP en GroenLinks vonden dit vreemd. Als het leger in Indone sië zich schuldig maakt aan de schending van mensenrechten, dan kun je geen onderscheid ma ken tussen krijgsmachtonderde len, stelden zij. Bot keek daar anders tegenaan. „Wij voeren een heel genuan ceerd wapenexportbeleid en be kijken elk geval apart." Dat de korvetten vooral bestemd zijn voor de bestrijding van pirate rij, is voor de regering doorslag gevend. CDA, WD en LPF volg den het kabinet daarin. SP en GroenLinks verklaarden zich te gen levering. De PvdA is voor, als de order voldoet aan de Euro pese gedragscode voor wapenex port. ChristenUnie en D66 uit ten 'bedenkingen', maar spra ken zich nog niet uit. Dat hoef de ook niet. De regering komt naar het parlement terug, als De Schelde een exportvergunning aanvraagt. De situatie in Indonesië moet erg verslechteren, wil de Haagse politiek nog een obstakel opwer pen. Minister Brinkhor Economische Zaken maakte delijk waarom. De Indonca opdracht betekent in zeken; de redding van het Nederig marinebouwcluster, waartoe Schelde en Thales Nede (het vroegere Hollandse» naai) behoren. De Koning Marine heeft tot 2011 geen-, we orders in petto. „Expj absoluut interessant omj zelfscheppende, technoloa hoogwaardige industrie te| houden", aldus Brinkhorst. Financiering De Schelde heeft in Den R de eerste politieke slag gejï nen. Of de order daadwra naar Vlissingen komt, hanjt- vooral af van Indonesië. D-; nanciering moet nog wordaj regeld. Medio dit jaar v daar duidelijkheid over p wacht. Met de bouw var; twee, negentig meter langeï» l vetten is achthonderd raaaji werk gemoeid. Niet alleen: De Schelde, maar ook bij tea veranciers. Na vol tooiing vei order worden mogelijknogt? korvetten gebouwd in Inks j KAPELLE - In zwembad Gn ne Woud in Kapelle wordt i Valentijnsdag Love Swim gehouden. Het zwembad is die dag i sierd met honderden brancs kaarsjes en er zal romanfe muziek gedraaid worden, vens is er een drankje en eer,5 deautje voor de bezoekers, avond duurt van 19.30 tot 21 uur. Van maandag 16 totenmetra dag 20 februari wordt in zwembad ook de zwenrnenhjj se gehouden. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De televisie zender Mezzo dreigt van de Zeeuwse kabel te verdwijnen. De programmaraad van Zekatel adviseert de doorgifte van de zender in april stop te zetten, omdat Mezzo een vergoeding verlangt. In april loopt het huidige con tract tussen Mezzo en Zekatel af. De Franse muziekzender wil wel een nieuwe driejarige ver bintenis afsluiten, maar ver langt dan voor het eerste jaar per kabelabonnee een vergoe ding van twee cent per maand en daarna van vier cent. „Dat lijkt geen onoverkomelijk bedrag", zegt voorzitter M. Bei- nema van de Zeeuwse Program maraad, „Maar als we hieraan beginnen, komen andere zen ders ook met een rekening aan zetten. De programmaraad let op de diversiteit en de kwaliteit van de programmering. Daar past Mezzo uitstekend in. Maar wij letten ook op de toeganke lijkheid. Het pakket moet betaal baar blijven." De programmaraad stemt alleen in met betaling als het geld be stemd is voor de afdracht van rechten (zoals aan Buma/ Stem- ra en Sena) of wanneer program ma's zijn ondertiteld of van Ne derlands commentaar zijn voor- ZIERIKZEE - Het concert dat de Limburgse punkgroep De Heideroosjes vrijdag zou geven in de Zierikzeese popzaal Brogum is afgelast. De reden is het ongeluk met de tourbus, af gelopen zondag in België, waar bij de gitaarroadie van de band zwaargewond raakte. Gitaarroadie Eelco bestuurde de bus en raakte zwaar gewond. Op de eigen website meldt de groep dat hij twee nekwervels heeft gebroken en deels verlamd is. Ook is nagenoeg het hele in strumentarium van de groep ver nield. Concertorganisator Mojo hoopt dat het optreden in Zierik- zee in mei kan plaatsvinden. zien. Zo wordt voor de kunas der Arte aan rechten vijf per abonnee per jaar alge gen. Volgens F. van Steenis vanE Broadcast Marketing, diedez r1 ken van Mezzo in Nederland» hartigt, is het geld wel degé 11 bedoeld voor rechten. Aiè dan bij publieke zenders we dat geld niet automatisch ifj dragen, maar moet zelf doen. Van Steenis: „Zekatel is dea ge kabelmaatschappij inNfè land die ons daarvoor nog? vergoeding geeft. Zekatel ge aan dat wij een uitzone zouden zijn als ze gaan beta maar zij zijn bij ons juistee: I zondering omdat ze niette len." Twee cent per abonnees maand is niet genoeg om dei dracht aan rechten te dekkers dus Van Steenis. „InfeitegP we Zekatel nog een jaa vijftig procent korting. Steenis zegt dat Mezzo ook zig is een op de regio gerichte j letekstdienst te ontwikkelen Beinema is verrast doordek mentatie van Van Steenis. een brief aan Zekatel heeftte zo het zelf over een doorgifte goeding. Als het gaat om een dracht van rechten ligt de2 anders, maar dan nog is heri schil met de vergoeding aanj te opvallend groot." Zekatel gaat de zaak uitzeg Vier jaar geleden ontstondcö motie toen Zekatel de voor ger van Mezzo, Muzzik, va kabel wilde weren. Net al- wil J, Linssen uit Zonneri een handtekeningenactie den voor het behoud van Mes (Advertentie) I Hierbij de lettert DVD-spaaractie van PZC. Iedere dag i-.-.-.J er een anderelöM" 3 krant die samen het woord vormen Deze actie loopt hw* maand februari. Alleen origin^ spaarzegels uit de krant op 0$*. spaarkaarten zijn geldig. Sp staan op zaterdag in de kf» februari. door Marianne van de Polder GRIJPSKERKE - Torens als fresco's, golvende schilderijen en markante sieraden; hoe ver schillend van stijl ze ook zijn: ze smeken om aandacht. Die ver dienen ze ook, want ze hebben hun charme, elk element op zijn eigen manier. De expositie 'Zil ver en water', die bestaat uit schilderijen en beelden van Rijn- hard Schregardus uit Zierikzee, gebruiksvoorwerpen en siera den van Sander Brandsen uit Bunnik en schilderijen van Christel Wijland uit Kamper land, is te bewonderen in Boer derijgalerie De Osseberg in Grijpskerke. Sander Brandsen is van veel markten thuis. Hij ontwerpt niet alleen, maar voert ook repa raties en restauraties uit van antieke zilveren en gouden voor werpen. Een ontwerp van zijn hand is zeer origineel; van elk voorwerp maakt hij meestal op zijn hoogst maar zeven exem plaren. Brandsen: „Dat hebben we als zilversmeden onder el kaar afgesproken. Zo blijft werk exclusief, en het is een mooi getal." De gebruiksvoorwerpen die hij maakt, zoals kandelaars en va zen, zijn soms meer dan ze lij ken. Ze zijn bijvoorbeeld wel eens op verschillende manieren neer te zetten. „Ik vind het be langrijk dat er een bepaalde spanning in mijn werk zit. Als ie mand een sieraad van mij draagt, moet er iets gebeuren tussen diegene en het sieraad. Het is altijd weer een uitdaging om iets zo te krijgen, zoals je het in je gedachten hebt. Het materi aal wil niet altijd wat jij wilt. Soms moet je wel wat conces sies doen, maar dat komt niet zo vaak voor. Ideeën krijg ik eigen lijk vooral door goed om me heen te kijken. Ik kijk wel met een bepaald oog denk ik, naar het spel van lijnen", vertelt de kunstenaar. Ook in het werk van Wijland spelen lijnen een eminente rol. Ze haalt haar inspiratie onder meer uit de kracht van de na tuur en werkt veel samen met andere kunstenaars, meestal aan de hand van thema's. Hoe wel haar schilderijen gebaseerd zijn op de waarneembare werke lijkheid, zijn zij alles behalve concrete weergaven daarvan. Ze poogt met zo weinig mogelijk middelen een zo groot mogelijk effect te bereiken. Het werk van Schregardus lijkt een nieuwe mythologie. Zijn schilderijen, op een eigenzin nige manier gemaakt door een mengsel van pigment, lijm en zand te gebruiken, hebben reliëf en lijken soms op rotsprenten. Vage en minder vage figuren doemen op in iets wat aan een stuk aardkorst doet denken. Ook zijn beelden ademen de sfeer uit van een andere wereld. De expositie in Boerderijgalerie De Osseberg aan de Singelweg 11 in Grijpskerke duurt t/m 6' maart en is open van dinsdag t/m zater dag van 14 tot 17 uur en na af spraak (tel. 0118-625284). door Anita Tournois SLUIS - 'Wezenlijk vrolijk', de tentoonstelling, die te zien is in de Raadskelder van het stadhuis in Sluis omvat zondermeer het werk van illustratrice Wibke Brandes. Uit haar kleurrijke, fantasievolle kindertekeningen proeft men de verwondering van het kind. Naast illustraties exposeért de van origine Huitse kunstenares acrylschildenjen. Brandes wordt geboren in Hat- tingen, groeit op in Sprockhövel, een klein dorpje op het platteland in Duitsland en volgt haar opleiding Grafi sche Vormgeving in België, aan de Koninklijke Academie voor Schone Kunsten in Antwerpen. Daarna doet ze een jaar Vrije Grafiek, volgt dan haar hart en is nu werkzaam als illustratrice. Haar merendeel kleurrijke teke ningen illustreren zowel Neder landse, Belgische als Duitse kin derboeken. Binnen uitzonder lijk vrolijke afbeeldingen met veel mensen en dieren valt enorm veel te ontdekken. Opval lend is de oprechte verwonde ring van de maakster voor het le ven. „De wezenlijke bedoeling van mijn werk is eigenlijk dat ik een glimlach op het gelaat van de kijker wil toveren. Dat komt omdat ik altijd een soort drang voel iets goeds te willen doen. Vroeger wilde ik heel graag een weeshuis beginnen", vertelt de kunstenares. Over die glimlach kan ze gerust zijn want haar creaties, die bol staan van een nimmer aflatende fantasie en steeds weer opdui kende humor, weten te raken. „Ik wil dat men niet alleen din gen ziet, maar ook ruikt en voelt", gaat ze verder. Mijn teke ningen in de kinderboeken ver tellen bovendien, naast het ver haal van de schrijver, ook zelf een verhaaltje. Dit doe ik door het aanbrengen van eigen de tails en dan vooral in de vorm van ingebouwde grapjes. In een enkel geval kunnen deze binnen pretjes zelfs alleen door een in gewijde worden opgemerkt", legt ze uit. Uitbundig Met herkenbare typetjes, speel se composities en haar uitbun dig kleurgebruik heeft Brandes een eigen stijl van tekenen ont wikkeld. Het lijkt of het voort durend feest is, zelfs al wordt een emotie als boosheid uitge beeld. Alledaagse dingen - een busrit, een schaak- of speelpar- tij, een familiebijeenkomst, het islamitische suikerfeest of de bakker met zijn talloze stapel tjes brood - worden regelmatig verweven met sprookjesachtige elementen als vliegende vissen, draken of boompjes in de vorm van huisjes op blaadjes. Inkt en gouache zijn veel ge bruikte materialen maar er zijn ook enkele zwart-wit werken, toegepast op scratchboard, een soort zwart schaafkarton, waar in door middel van wegkrassen een afbeelding ontstaat. Paral lel aan haar kleurrijke tekenin gen maakt Brandes ook illustra tieve acrylschilderijen in diezelf de vrolijke ongedwongen en on bevangen stijl. Het meer abstractere werk van haar hand, waarin regelmatig structuur wordt toegepast met onder andere zand, een boom blad of een stuk Chinese krant kent echter niet hetzelfde krach tige handschrift noch die typi sche eigenzinnigheid. Maar door het gebruik van me rendeels warme en frisse kleu ren wordt ook dit werk geken merkt door een vorm van levens lust en zorgeloosheid die deze il lustratrice zo typeert. Tentoonstelling t/m 14 maart in de Raadskelder van het stadhuis in Sluis. Openingstijden: dagelijks, behalve do. en vr. van 14.00-17.00 uur. Illustratie van Wibke Brandes. Een zilveren theepot van de hand van Sander Brandsen. foto Ruben Oreel Slaan is volgens Roeland Vis altijd een brug te ver. foto Evert-Jan Daniels/GPD telijk te vervolgen. Tot voor kort was de bewindsman van oordeel dat de over heid zich niet moet bezighouden met de opvoeding van kinderen. Deskundigen hebben hem er er echter van overtuigd dat de omgang van het probleem van kindermishandeling zo groot is dat die bemoeienis wél gerechtvaardigd is. Roeland Vis is tevreden met die stelling- name. „Het maakt het makkelijker in te grijpen als de zaken uit de hand lopen. Vroeg reageren is belangrijk. Ik raad mensen die problemen hebben met de opvoeding van hun kinderen aan zich niet te afwachtend op te stellen, maar in een vroeg stadium contact te zoeken met het consultatiebureau of een op- voedsteunpunt. Ik begrijp wel dat men sen zich schamen als ze uit machteloos heid en woede de neiging hebben hun kinderen te slaan en ook aan die nei ging toegeven. Maar de hulpverlening zal ze niet veroordelen. Iedereen be grijpt dat kinderen je tot het uiterste kunnen drijven. Ik voel, als ouders hun kinderen slaan, medelijden. Met de ouders en met de kinderen. Je moet niet bestraffend zijn." Niet overdrijven Vis wil niet overdrijven. „Je moet niet van iedere tik die wordt gegeven een probleem maken. Incidenteel, in een op welling, om duidelijk te maken: 'die ka chel is heet, pas op, afblijven', dat hoeft niet fout te zijn. Maar als het om echt slaan gaat, voelen mensen zelf wel aan dat ze in een verkeerde situatie zijn be land. Ze gaan eigenlijk in op de vraag van een kind om gestraft te worden. Daarmee koopt het kind als het ware fout gedrag af. Je krijgt een paar klap pen en dan is de lei weer schoon en kun je doorgaan waar je was gebleven. Ter wijl ouders hun kinderen moeten bij brengen waaróm sommige dingen niet mogen. Kinderen moet zich over be paald gedrag schuldig voelen. Als ouders moet je, om ze dat te leren, bo ven ze staan op een liefdevolle manier. Je moet je niet laten uitlokken om te slaan. En je moet duidelijk zijn en con sequent." Met enige regelmaat welt in de samenle ving de hunkering op naar oude tijden, toen jongeren die scheve schaatsen had den gereden door hun vader even apart 'werden genomen voor een pak op hun donder. Een aanpak waarvan, naar wel wordt beweerd, een sterk zuiverende werking uitging. Af en toe hoort men de destijds gekastijde personen er wel ver lekkerd over spreken. Vis:„Het kan zijn dat zo'n aframme ling geen schade heeft berokkend. Maar dat is dan niet, omdat het goed was. Dat komt doordat de straf werd ge geven in een omgeving die een kind zich voor het overige als liefdevol herin nert. Het pak slaag wordt op de koop toe genomen omdat verder alle in orde was. Het wordt vergeven en vergeten. Slaan is altijd een brug te ver. Je moet in staat zijn je kinderen eerder te stu ren." door A.J. Snel Nee, meppen, dat is er niet bij. Een pets; nou ja. Dat komt wel eens voor. Maar petsen is iets heel anders dan meppen. Net als een opvoedende of de corrigerende tik; dat zijn heel andere maatregelen dan het klassieke pak slaag dan wel rammel. Zo reageren veel volwassenen als ze de vraag voorgelegd krijgen of ze kun kinderen wel eens slaan of geslagen hebben. Opvoeders kunnen vooral heel goed vergoelijken. Ze voorzien het geweld dat ze af en toe toch wel tegen hun kinderen gebruiken, van nette etiketjes. Roeland Vis, preventiemedewerker bij het opvoedsteunpunt Middelburg van het bureau Jeugdzorg Zeeland en wijk verpleegkundige Ouder en Kind in Vlis singen herkent het heel goed. Ook uit zijn persoonlijk leven. Op de vraag of hij zijn kinderen wel eens slaat, zegt hij zonder aarzeling: „Ik heb mijn dochter Meppen één keer een tik gegeven. In een vlaag van woede." Hij valt even stil om te horen wat hij zelf beweert. „Kijk, nou doe ik het zelf ook. Ik noem het een tik. Maar het ging dus eigenlijk om slaan. Iedereen heeft de neiging het iets mooier voor te stel len dan het is. Dat is ook wel verklaar baar. Het zal zelden voorkomen dat mensen zich bij slaan gemakkelijk voe len, Er komt namelijk altijd iets bij van onmacht. Je weet als ouder wel dat het niet in de haak is en je verzint dus een verzachtende term." Minister Piet Plein Donner van Justitie lanceerde deze week in de Tweede Ka mer het voorstel geweld tegen kinderen niet meer te laten vallen onder 'ouderlij ke macht'. Door een wijziging in het Burgerlijk Wetboek wordt het eenvoudi ger ouders die hun kind slaan strafrech-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 36