Extra wensen visie Veerse Meer 11 Vervallen boerderij mogelijk herbouwd Winterkwis Verdachte Hulster schietpartij gepakt Rubia blaast teelt van meekrap nieuw leven in Partners laten BBR niet vallen na plots vertrek wethouder Wolphaartsdijk mist maatregelen voor scheepvaartverkeer Ervaar het verschil Tijden LffUiBlMvanderJafll (OLPHAARTSDÜK - De vere- Ug Gemeenschap Wol- birtsdijk heelt bij nader in- irt toch nog el een paar kan- Ungen bij de Gebiedsvisie Hdom het Veerse Meer. On- werd die visie tijdens een dofmatieavond gepresenteerd. meeste aanwezigen hadden [oen weinig op aan te mer uit iewremging en de inwoners a Wolphaartsdijk, die in gro- B getale naar de Griffioen wa- B gekomen, bleken over het al- ineen zeer tevreden met de aatregelen die in de visie voor !el voor schutter BDDELBURG - De rechtbank Middelburg heeft gisteren 31-jarige Terneuzenaar tor zijn betrokkenheid bij een aie'.partij veroordeeld tot een ar cel. De man had begin juli orig jaar geschoten tijdens een erkeersruzie in Terneuzen. tree auto's blokkeerden elkaar tdoorgang. De Terneuzenaar estuurde een van de auto's. In [commotie die ontstond had ij geschoten. Zijn rivaal raakte e! gewond. BEVELANDEN-THOLEN donderdag 12 februari 2004 het gebied rond Wolphaartsdijk zijn verwoord. Maar, zo schrijft de vereniging in een brief aan het college van burgemeester en wethouders in Goes, het gaat wel erg over het voormalige ei land Wolphaartsdijk. De gang van zaken op het water, komt onvoldoende aan bod. Zo is de vereniging bang dat als de Westerschelde Container Ter minal (WCT) doorgaat, de be roepsvaart over het Veerse Meer zal toenemen. Vanuit Gedepu teerde Staten heeft de vereni ging vernomen dat het transport van containers in toenemende mate over het water kan worden afgewikkeld. Als het aantal be wegingen van de beroepsvaart op het meer toeneemt, brengt dat de veiligheid van de plezier- vaart in gevaar. Afbreken Volgens de Wolphaartsdijkers moet gedeputeerde H. van Wave- ren in een aangekondigd onder zoek rekening houden met de re creatieve speerpunten die het Veerse Meer heeft gekregen. In tensivering van het scheepvaart verkeer op de hoofdroute naar Zuid-Holland zou op het water afbreken wat in de Gebiedsvisie zo moeizaam wordt opgebouwd. Een ander aspect van de visie is eveneens onvoldoende bespro ken, volgens de vereniging. In de Gebiedsvisie is sprake van het draaien van de landings baan op het Vliegveld Mid den-Zeeland. De vereniging heeft een aantal jaren geleden met succes onder handeld met het vliegveld over een afname van het aantal vlieg bewegingen boven het dorp. De aanvliegroute werd veranderd en in Wolphaartsdijk waren ze dik tevreden. Bij een draaiing van de landingsbaan zou de aan vliegroute dus niet moeten ver anderen. Een derde punt dat in de zee van onderwerpen aan de aan dacht was ontsnapt, is de herin richting van de dagrecreatieter reinen Muidenweg en Schelp- hoek. In de visie worden met wat geringe aanpassingen aan zienlijke verbeteringen voorge steld. De vereniging mist echter aandacht voor ruiterpaden en honden. Nu gaan ruiters en hon denbezitters ook op zon- en zwemdagen over het strand, wat strandliefhebbers, vanwege poep en angstige kinderen, niet waarderen. Als het gebruik van de terreinen geïntensiveerd moet worden, zouden ruiterpa den de oplossing zijn. Ook voor honden kunnen die in het hoog seizoen dienstdoen. (Advertentie) Brasseriemenul vijf kruidensoep cn uicschocel of foe vong hai vegetarisch) en koffie mei spekkoek 11,50 of 9,00 (vegetarisch menu) reserveren: (0118) 886866 zaterdag 14 februari Valentijnsdag met Amnesty International (11.00-16.00 uur) Gé Biivoet dinsdag 17 februari 20.00 uur Zeeuwse Bibliotheek Lodewijk van Deyssel door Harry G.M. Prick De Gebiedsvisie Rondom het Veerse Meer heeft volgens de Gemeenschap Wolphaartsdijk te weinig aandacht voor de gang van zaken op het water. Mobiel Wonderland Icanne Kempces bekijk ook onze website (Advertentie) winkelen in een gezellige sfeer... aanstaande zondag geopend met LIVE MUZIEK van Les Etoiles DE NOBELAER Ooststraat 8. Domburg www.denobelaer.com door Salva de Nooijer HEINKENSZAND - De vervallen boerderij aan de Zanddijk in Hemkenszand wordt waarschijnlijk herbouwd. Daartoe is een bouwvergunning aangevraagd bij de ge meente. Het plan is om de boerderij helemaal op nieuw op te bouwen zoals het gebouw oor spronkelijk op de locatie gestaan heeft. Daartoe moet eerst de vervallen woning worden verwijderd. De schuur die eerst aan het huis vast zat, is al weg. De aanvraag is gedaan door de eigenaar van de boerderij, R. Rijk. Het gebouw was een erfstuk in zijn familie. De lange duur van het erfproces zorgde ervoor dat de boerderij in verval raakte. Tot het punt waarop herbouwen vrijwel de enige mogelijkheid was. G. Smallegange van de Zeeuwse Boerderij enstichting is in ieder geval blij dat er plan nen zijn voor de boerderij. „Ik heb het in meerdere lezingen gezegd, dat ze iets met die locatie moeten doen. Een reconstructie is in dat opzicht helemaal geweldig. Daar kunnen we allemaal blij om zijn." Of de bouwvergunning verleend wordt is nog met zeker. Er gaat in ieder geval iets ge beuren met de grond. De gemeente Borsele overlegt binnenkort over het ingediende plan. (Advertentie) «SUS M6000N Notebook Pentium M 1.4GHz j ■512M8D0R(256-2) 40G8 HDD WD*CtïPW Combo Wt el 154" TFT LCD (SXGA+) TA D ATI 9600 64MB AGP swwT ingebouwde speakers Gigabit LAN en WiFi ingebouwd 4-in-l Cardreader Windows XP Home Edition Door een lange erfprocedure is de boerderij bij Heinkenszand in verval geraakt. woeiu VmdOMS 'ICMNOIOGY •SS-MSSt Vlissingen |3Gijpen 4 Voorstevenen door Sheila van Doorsselaer HULST - De man die in de laat ste carnavalsnacht van 2001 in Hulst een vrouw neerschoot, is na drie jaar opgepakt. De 22-ja- rige Kosovaar vluchtte na de schietpartij naar Duitsland en is vorige week woensdag uitgele verd aan Nederland. Hij heeft in middels bekend. De schietpartij vond plaats in de nacht van 27 op 28 februari voor een café aan het Comelis de Vosplein in Hulst. Er waren toen nog veel mensen op de been. De verdachte trok een pis tool en schoot. Daarbij werd een toen 29-jarige vrouw uit Hulst ernstig gewond. De kogel door boorde haar linkerzij en perfo reerde haar lever. Zij heeft blij vend letsel aan haar been opge lopen en is tot op heden gedeelte lijk arbeidsongeschikt. De ver dachte was bekend bij de poli tie, maar kon niet worden aange houden omdat hij kort na de schietpartij vluchtte naar Duits land Daar vroeg hij onder een andere naam opnieuw asiel aan De verdachte kon uiteindelijk door de opsporingsdiensten wor den getraceerd door het vergelij ken van vingerafdrukken. Duits land heeft hem daarop uitgele- door Salva de Nooijer THOLEN - De meekrapteelt is terug van weg geweest. In Zeeland en Brabant wordt ge zamenlijk zo'n zestig hectare grond gebruikt voor het telen van de plant. Vooralsnog be perkt de teelt in Zeeland zich tot boeren in de gemeente Tholen. Daar gaan ongeveer tien telers het gewas verbou- Het initiatief komt van Rubia Natuurlijke Kleurstoffen, een bedrijf dat het kwekers- en verwerkingsrecht heeft van de meekrapwortels. De wor tel, die een rode kleurstof be vat, dient als grondstof voor allerlei verven voor textiel, hout en wol. Meekrap is een van de eerste niet-voedselgewassen van Ne derland. Tot 1868 was de teelt van de plant erg winstge vend voor Zuid-West-Neder land en Zeeland in het bijzon der. Met de invoering van syn thetische kleurstoffen werd verbouwen van de plant over bodig. Een aantal jaar geleden is on derzoek gedaan naar de voor delen van het opnieuw telen van meekrap met het oog op milieuvervuiling. Uit het on derzoek bleek echter dat de plant voor meer vervuiling en stankoverlast zorgde dan z'n synthetische tegenhangers Meekrap, zo concludeerde het onderzoek, moest efficiënter verbouwd worden. Groenverklaring Professor A Capelle van Ru bia ontwikkelde aan de Uni versiteit van Wageningen een techniek waarmee meekrap met een hoger percentage ali zarine kan worden geprodu ceerd. Alizarine is de stof die nodig is voor het verkrijgen van de rode verf. Daarnaast heeft Rubia vol gens A. Sneep, directeur van het bedrijf, een groenverkla ring gekregen van het ministe rie van VROM, dat de teelt op milieuvriendelijke wijze kan plaatsvinden. In 2001 ontwik kelde een collega van Capelle, D. Derksen. een methode om de teelt milieuvriendelijker te maken dan de synthetische productie. Bollenteelt Om de meekrap te oogsten worden eveneens nieuwe tech nieken gebruikt. Zo gaan de telers aangepaste rooimachi- nes uit de bollenteelt gebrui ken. Die zijn speciaal afge stemd op de lange wortels van de meekrap. Dit moet de oogst sneller en gemakkelij ker laten verlopen. Voorheen moest de oogst met de hand gebeuren en kostte daardoor veel tijd en werk. Behalve op Tholen worden er ook stukken grond bij Steen bergen, de Wouwse Plantage en het Oost-Brabantse Erp ge bruikt voor de teelt. De oogst wordt verwerkt in een fa briek die nog door Rubia ge bouwd gaat worden. Waar de fabriek gaat komen is nog on bekend. Veel vraag Omdat de meekrap een twee- of driejarige plant is kunnen de eerste wortelen in het na jaar van 2005 geoogst wor den. De heropleving van de mee krapteelt is vooral te danken aan de mode-industrie, waar veel vraag is naar de natuur lijke rode kleur van de plant. Vooral in Duitsland is de kleurstof populair. foto Willem Mieras door Rob Paardekam KRUININGEN - De Reimers- waalse coalitiepartijen SGP en CDA willen doorgaan met Bewo ners Belangen Reimerswaal. Ze hebben de bal bij de lokale par tij gelegd. „Laat ze maar met een kandidaat-wethouder ko men, dan zullen wij bekijken of we ermee akkoord gaan", aldus CDA-fractievoorzitter P. Koe- De BBR-fractie moet op zoek naar een nieuwe wethouder, om dat M. van Overloop dinsdag zijn ontslag indiende. Hij kampt met gezondheidsproblemen en vindt zijn baan na de invoering van het duale stelsel niet meer zo leuk. „Samen met de SGP zijn we tot de conclusie geko men dat het opstappen van Van Overloop geen politieke reden had. Er is voor ons dus geen en kele aanleiding om niet met de BBR verder te gaan." Volgens Koeman is ook de moge lijkheid bekeken dat SGP en CDA met z'n tweeën verder gaan. De partijen hebben met tien zetels een nipte meerder heid in de raad Toch geniet die variant niet de voorkeur. De twee overgebleven wethouders hebben aangegeven dat ze liever weer een derde collega zien aan schuiven. De drie coalitiepartijen hebben dinsdagavond spoedoverleg ge voerd. Afgesproken is dat de BBR snel met een kandi daat-wethouder komt, waarna CDA en SGP hem of haar zullen beoordelen. Fractievoorzitter J. Kramer van de BBR heeft zijn achterban bij eengeroepen voor een vergade ring aanstaande vrijdag. „Dan moet blijken of er geïnteresseer den zijn voor de wethouders- post", zegt hij. Over zijn eigen ambities wil Kramer nog geen uitspraak doen. Volgens hem is het niet gemak kelijk om de afgetreden wethou der op tQvolgen „Met Van Over loop verliest de BBR een grote persoonlijkheid", aldus Kramer. „Ik heb grote waardering voor wat hij voor Reimerswaal heeft gedaan. Naast zijn werk voor de gemeente zorgt hij voor zijn zie ke vrouw en heeft hij een bedrijf te runnen. Ik heb daar diep res pect voor. Dat mag ook weieens gezegd worden." (Advertentie) '-HOTB RESTAURANT l/aepen 1 Veere vanaf 13 februari zijn wij weer geopend! Valentijnsmenu 29,50 Markt 23-27 Veere lel. nr.: 0118-501231 www.waepen.nl foto Willem Mieras zeeuwse almanak verd aan Nederland. Na de schietpartij gonsde het in Hulst van de geruchten. Zo zou de da der al eerder met het pistool zijn gezien, maar dachten carnavals vierders dat het om een speel goedpistooltje ging. Ook deed het verhaal de ronde dat de vrouw slachtoffer geworden zou zijn van een crime passionel, een andere versie is dat de kogel bedoeld was voor haar vriendin. De man heeft inmiddels bekend. Hij heeft verklaard dat het pis tool per ongeluk is afgegaan. Ge tuigen hebben echter verklaard dat hij gericht schoot. Een oplettende lezer uit Ka- pelle heeft een vergelijkend warenonderzoek gedaan en is tot de slotsom gekomen dat de tijden van zonsopgang in deze courant afwijken van die op Teletekst. Hij stelt daar over enkele vragen voor de be antwoording waarvoor nog nader onderzoek nodig is, maar op één kwestie kunnen we hier alvast wel ingaan. „Bepaalt u die tijden zelf' wil hij weten. Nou zijn wij van nature heel ijdel en we zijn zeer gevleid als lezers ons zoveel macht toedenken. Het is dus verleidelijk om een leu genachtig antwoord te geven. Maar we zullen nederig en eerlijk zijn. Wij zetten wél in de krant hoe laat de zon en de maan op- en ondergaan, maar de beioegin- gen zélf, die worden echt el ders geregeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31