Effect Red Buil zit tussen de oren 1 PZC kinder juweeltjes IDPY juwelier 1 1 modeaccessoires 1 Heer Bommel en de Slijtmijt Casper Hobbes Frankrijk en Denemarken verbieden drankje dat vleugels geeft Somber puzzel 1 4 6 8 W 25 recept Snoekbaars met paprika's weer Zeeland: Saai weer donderdag 12 februari 2004 In Frankrijk en Denemarken is het verboden, in Nederland juist niet aan te slepen: Red Buil. Jon geren, studenten, atleten zwe ren erbij. Maar hoe veilig is het rode pepdrankje? door Angela de Jong Prima spul, die Red Buil, vindt Marion. Zeker als ze tijdens haar werk 'een dipje' heeft. Ilse daarentegen had na een paar slokken voor de rest van haar leven genoeg. Ilse probeerde het eens toen een tentamen naderde en ze nog maar weinig tijd had. Daar naast was ze gewoon benieuwd naar de beweerde miraculeuze werking van het pepdrankje Het verhoogt de concentratie, reactiesnelheid en alertheid, be- Advertentie) Langeviele 52/54, Middelburg tel. 0118-674102 looft de tekst op het blikje. Maar het viel Ilse vies tegen. „Nooit meer", bezweert ze. „Na een paar slokken werd het feest Binnen werd ik gek. de muren vlogen op me af. Buiten werd het nog erger en uiteindelijk be gon mijn lijf zo te trillen dat ik op de stoep ben gaan zitten." Misschien komt het door de gro te hoeveelheid suiker die erin zit, denkt ze zelf. Zo'n 27 gram per blikje. Maar wie weet ook wel door de cafeïne, de taurine of glucuronolactone In Frankrijk zijn ze huiverig voor die combinatie Ze noemen de hoeveelheid cafeïne 'exces sief'. Energiedrankjes als Red Buil zijn er om die reden al ja ren verboden De Europese Com missie spande bij het Europese Hof van Justitie een zaak aan te gen het verbod, maar tevergeefs. Het Hof oordeelde vorige week dat Frankrijk het recht heeft het drankje te weren. Wet anders Ook in Denemarken vind je Red Buil niet in de supermarkt. Maar in Nederland is een ver bod niet aan de orde, omdat de Levensmiddelenwet hier anders is. De Voedsel en Waren Autori teit heeft Red Buil, dat sinds Om het snelle imago van Red Buil te benadrukken, sponsort het be drijf sportevenementen zoals een levensgevaarlijke afdaling op mountainbikes in oude zoutmijn van de voormalige DDR. foto EPA 1996 bij ons op de markt is, ge test en ziet geen reden om het te verbieden. Red Buil wordt inmiddels in honderd landen ter wereld ver kocht. In Nederland gaan jaar lijks 64 miljoen blikjes over de toonbank. Bij de Red Bull-vestiging in De Bilt halen ze dan ook de schou ders op over het verbod. De uit spraak van het Europese Hof heeft niet tot verontruste tele foontjes geleid, zegt een woord voerster. „Het is hier al zo lang op de markt." De zorgen rond Red Buil lijken vooral te berus ten op het plotselinge overlijden van drie jonge Zweden een paar jaar geleden, zegt professor Mar tij n Katan, verbonden aan het Wageningen Centre for Food Sciences. Twee hadden grote hoeveelhe den Red Bull met wodka gedron ken, een geliefde combinatie in het uitgaanscircuit. De derde had het gedronken na zwaar sporten. Ook elders zijn enkele sterfgevallen in verband ge- Ongelofelijk maar waar: de Italiaanse tv-con- sument kijkt naar alweer de vierde afleve ring van het roemruchte Endemol-spektakel Big Brother. Grande Fratello, zoals het programma hier heet, wordt uitgezonden door Canale 5, een van de drie commerciële zenders van premier Berlusconi's imperium Mediaset. Naar de eerste aflevering van 2,5 uur, drie weken geleden, ke ken liefst 9,3 miljoen Italianen, 38,63% van het tv-publiek Voor de dagelijkse 'updates' van een half uur ge bakken lucht halen meer dan vijf miljoen tv-sla- ven de neus niet op. Er was publicitair van alles aan gedaan. Eerst een leuke rel over een priester die in meedoen een aardige evangelisatieklus zag. Helaas blokkeerde zijn bisschop - naar ver luidt onder druk van het Vaticaan - de weg naar het big brotherhuis. Kennelijk vreesde de kerk dat het vlees van de priester wel eens te zwak standplaats Rome zou kunnen zijn. Daar is alle aanleiding toe, want per aflevering zijn de geselecteerde dames en heren mooier en jeugdiger. Het gedoe rond de priester viel echter in het niet bij de grote rel van deze week. Striscia la notizia, een eveneens door Canale 5 uitgezonden programma dat op satirisch manier het nieuws becommentarieert, onthulde dat Grande Fratello sjoemelde. De propaganda als zou het Casa del Grande Fra tello bevolkt worden door gewone Italianen zon der enige camera-ervaring bleek fantasie. Liefst zes Fratello-exhibitionisten waren profi's met film-, tv- of toneelervaring. Bovendien werden de eigen reglementen, die stellen dat de deelne mers tussen de 18 en 40 jaar moeten zijn fors overtreden met de aanwezigheid van een 44-jari- ge man. We worden bedonderd, was de strek king van de vloed van verontwaardigde commen taren in de media. Ik word daar geweldig som ber van. Waarom zou je je druk maken over het aanbranden van gebakken lucht? Misschien, dacht ik, omdat veel Italianen reality-shows als werkelijkheid ervaren. Vergeleken met de opwinding over Grande Fra tello lijkt het protest van een groot deel van de redactie van het Italiaanse broertje van het NOS-joumaal, TG1 van RAI 1, een storm in een glas water TG1 klaagt in een brief aan de di rectie van de RAI te moeten meewerken aan Horizontaal: 1. Haat; 5. honingdrank; 6. nachtvogel; 8. rivier in Frankrijk; 11. een zekere; 13. loopvogel; 15. Frans lidwoord; 16. griezelig; 18. Leger des Heils (Eng afk 19. grondtoon; 20. voor zetsel; 21. muzieknoot; 23. papegaai; 25. broeder; 26. jong dier; 28. een weinig; 29. uitgelezen gezelschap; 32 onheilsgodin; 33. U Édele; 34. zeurpiet. Verticaal: 1. Gekheid; 2. god (Lat 3. deel van een etmaal; 4. insect; 7. bladgroente; 9. rivier in Oostenrijk; 10. hel derheid; 12. achter; 14. spil; 16. Griekse letter; 17. deel van India; 22. dierengeluid; 24. rondedans; 25. symbool barium, 27. plaats in Frqpkrijk; 28 deel van'de maand; 30. bijb. figuyr>31. scheepstouw. 2 3 7 9 10 11 12 13 14^ 15 ,3 20 21 22 23 24 26 28 29 30 31 32 33 34 Op elke regel twee woorden invullen. Twee of meer eindlet ters van het eerste woord zijn meteen de beginletters van het tweede woord. Horizontaal: 5. Haar schortje is kleiner (3); Slappeling in de keuken (8); 6. Hieronder heeft men iemand aan de lijn (4); De stoet die omhoogtrekt (7); 7. Bedwing de rivier met vaart! (5); Gewaagd hoe het water liep (6); 8. Ernst (6); De pot van een schot (5). Verticaal: 1. Niettemin een moment bij de bron (7); Tegenwoordig is het goed (5); 2. Net muziek van een mannequin (6); Aan het dansen bij ruzie (6); 3. Hij kan met zonder aanbidders (5); De snelheid waarmee men zwerft? (8); 4. Als kind was het al een huiler (7); Les zonder melodie (5). Begin bij vakje 1. Bij elk volgend cijfer begint een nieuw woord. De laatste letter van een woord is telkens de eerste letter van het volgende woord. Bij goede invulling, is in de licht gekleurde vakjes een woord te lezen. 1. Chinees gewas; 2. evenals; 3. alsmede; 4. stom; 5. exclusief (afk.). Oplossingen van gisteren: Citaat: Gezag, grond, globe, kabel, horde, klank, cachi, kroot, kolos, hevig, sjako, firma, winch, pupil. Het citaat is van Georg Christoph Lichtenberg: "Orde leidt tot alle deugden! Maar wat leidt tot orde?" Cryptogram: Horizontaal: 4. Storten; 5. avondmis; 7. knot; 9. nerf; 10. zijkanaal. Verticaal: 1. Steven; 2. bronst; 3. permanent; 6. straat; 8. olijf. Letterrebus: hoogste-ns Kraak de Code: 4 5 -3 3 6 Toonder Studio's Tom Poes zette de insekten aarzelend op de kist. „Ik weet eigenlijk niet, of ik hier goed aan doe", zei hij tot zichzelf. „Kwetal en Pastinakel hebben hun eigen ideeën. Die zijn dikwijls wel goed, maar in dit geval zouden ze best eens ge vaarlijk kunnen worden! Hm, die kevers zijn nu weer bij hun kleintjes, en dat is prettig voor hen. Maar ik wilde toch wel, dat ze nog in dat dal zaten." Kwetal maakte zich echter geen zorgen. „Zo, nu zijn jullie weer bij het larfsel", sprak hij, terwijl hij tevreden verder kruide. „Vind je dat niet prettig?" „Och", zei Memel schou derophalend. „Kleintjes worden groot. Ze moeten op hun ei gen benen leren staan. Wij hebben zorgen genoeg." „Zor gen?", herhaalde Pee Pastinakel. „Ik heb trek!", riep Maai ke uit. „Binnenkort moet ik eitjes leggen, en nu heb ik een NIKS VOOR JIJ PENT MIJ, EÉN J SOWIESO NIKS MEISJE ZIJN, VOOR MIJ /W\ ALS J0NÓETJES 6R0TK WORPEN, KUNNEN ZE MET AUTO'S SPELEN EN MET CAMERA'S, STEREO'S EN ELEKTRISCHE CEREEPSCHAPPEN... MEISJES PAAPENTECEN HEPPEN ALS ZE CR00T ZIJN NIETS OM MEE TE SPELEN. ZIJ KOPEN ALLEEN KLEREN EN SCHOENEN. SAAI, HOOR. EN WAT ZIELIC VOOR ZE.' J IK PENK PAT MEISJES CEW00N VOLWASSENWORPEN. WAS IK MAAR VAST 0UPCEN0EC0M 'LEKKER AAN TE ROMMEL. Het idee voor het gerecht komt uit Zako pane, een bekende wintersportplaats in het zuiden van Polen. Het gerecht smaakt overigens niet zoals de Polen dat ge wend zijn en dat heeft te maken met de smaak van de paprika's, uien, knoflook en to maten die in Polen (nog) niet zo 'veredeld' zijn als bij ons. Hoofdgerecht voor 2 personen: 250 gram filets van snoekbaars 1 eetl. li moen- of citroensap zout witte peper uit de molen 1 grote rode paprika en 1 kleinere groene paprika 1 grote ui 2 teentjes knoflook, ragfijn gehakt 2 eetl (zonnebloem)olie 3 stevige (Roma)-to- maten, ontveld, vruchtvlees in smalle reepjes gesneden 2 eetl. fijngehakte (blad)peterselie 1 eetl. fijngehakte blad selderij 3/4 dl licht bier (Pilsner) Spoel de filets onder stromend koud water Maak ze droog en verdeel ze in vier gelijke stukken. Wrijf ze in met het mengsel van li moen- of citroensap, zout en peper en laat ze tenminste 10 minuten liggen. Neem de steelaanzetten van de paprika's weg. Hal veer de paprika's en verwijder de kernen, het zaad en de zaadlijsten. Snijd het vrucht vlees in smalle reepjes Pel de ui en snijd hem in 12 of meer partjes. Verhit een wok en laat 2 eetlepels olie er even in rond wal sen. Laat, onder voortdurend omscheppen, boven een matig afgestelde warmtebron de bracht met het pepdrankje. Maar bewijzen dat er een ver band is, zijn er niet. Professor Katan denkt met dat het drankje op zichzelf veel kwaad kan. Sterker nog, hij ge looft niet eens in de stimule rende werking ervan. „Er zit in een blikje evenveel cafeïne in als in een slappe bak automaten- koffie", zegt hij. Hoe kan het dan dat veel men sen zich speedy voelen na één blikje? „Daaraan zie je wat de macht van de verbeelding is", meent Katan. „Hoewel je na tuurlijk ook mensen hebt die overgevoelig zijn voor cafeïne." Voor cafeïne schadelijk wordt, moet je enorme hoeveelheden in nemen, benadrukt Katan Glucuranolacton, een suiker, is volgens Katan in de hoeveelheid die in Red Buil zit waarschijn lijk onschuldig. Taurine, een eiwitachtige stof die een verhoogde mate van acti viteit veroorzaakt, krijg je dage lijks via vis en vlees ook binnen maar in veel kleinere porties dan in de energiedrank zit. „Er zijn geen aanwijzingen dat die grotere hoeveelheid kwaad kan", zegt de voedselprofessor. „Maar het is nooit grondig on derzocht." GPD systematische vertekening van de werkelijkheid. Kijk naar de tv-journaals en je denkt in een land te leven waar het onder de Grote Leider Silvio steeds beter gaat. Silvio zelf komt altijd positief in beeld, wat er fout gaat in het land is steevast de schuld van de 'communistische oppositie'. De gefrustreerde presidente van het RAI-be- stuur onthulde dat Silvio geregeld belt met zijn politieke vriendjes in het bestuur van de publie ke omroep om programma-suggesties te doen. Waarschijnlijk voor porties extra pseudo-reality die het contingent door zijn tv gebrainwashte 'ïn- differenti' nog meer doet groeien. Over de hoof den van deze 'onverschillige' tv-consumenten vechten de politieke tegenpolen elkaar in steeds grimmiger taal de tent uit. Het moment dat de zwijgende meerderheid in het belpaese ontdekt dat hun werkelijkheid een 'brutto sogno' (boze droom) is komt steeds dichterbij. GPD Hans Geleijnse Het weer voor de komende dagen Door: Reinout vani ziet er weinig spectaculair uit. Met een hogedrukgebied in de buurt, vochtige en vrij zachte «3 binnen de grenzen en een periode met maar weinig wimjo. 10,1 de boeg, zijn alle ingrediënten aanwezig om er een tamel t weerbeeld van te maken. Een weerbeeld dat meestentijds^ jch wolken wordt gedomineerd. Koude lucht, die over hetmidfe 'ra en oosten van Europa naar het zuiden opdringt, komtweüs*j «ei dichtbij, maar zal onze omgeving waarschijnlijk net niet bers u Komende nacht kan het in Zeeland wel even tot een graaj^ 2 afkoelen. Een tijdelijk oostelijke wind voert dan evenwjio dere lucht aan. Tot opklaringen komt het waarschijnlijkne Morgenochtend trekt de as van het hogedrukgebied over j fc' regio naar het zuiden. De wind draait daardoor naarzuifle^ jjei richtingen en de opmars van de koudere lucht wordt tot r# 1 gebracht. Met de zuidelijke tot zuidwestelijke wind wordei - opnieuw wolkenvelden aangevoerd waaruit later wat lichters of motregen kan vallen. Grote hoeveelheden worden echter niet verwacht. De temperatu ren lopen op tot waarden rond de 7 graden. Vanaf morgen blijft de zwakke wind een aantal dagen zuid westelijk. De aanvoer van vochtige en vrij zachte lucht houdt daarmee onverminderd aan. Voor het weerbeeld betekent dit dat er voorlopig vrijwel niets verandert. Ook na mor gen houden wolken de over hand, valt er af en toe wat lichte motregen en heeft de zon nauwelijks iets in de pap te brokken. Het wordt omst reeks 7 graden. Vooruitzichten weer vrijdag zaterdag zondag maandag max. 8° 8° 7° 8° min. 4° 4° 3° 4° wind ZW 3 ZW 3 ZW 4 ZW 4 Nautisch bericht Zwakke tot matige zuidelijke wind, windkracht 2 tot 3 Heba matig. Watertemperatuur rond de 6 graden. Waterstanden geweldige trek in iets hartigs. Waar worden we heen ge kruid?" Kwetal zette zijn voertuigje neer en fronste de wenkbrauwen. „Als je gaat eieren, kan je beter je eigen schik gaan", mom pelde hij. „Jullie zijn kadukevers, en die zijn erg grittig en nirks in de eiertijd. Een hapje nylon of blik, dat is wat je no digt." Hij zweeg peinzend, totdat het geluid van een naderende vrachtauto de stilte verbrak. „Ik weet 't al!", riep hij toen uit. „Waai maar over op de wagen, die daar aankomt. Dan regelt het gritten zichzelf wel." Dat lieten de insekten zich geen twee keer zeggen. Op het moment dat het passerende voertuig langsdaverde, strekten ze hun gebrekkige vleugel tjes uit en vlogen over. donderdag 12 februari Vlissingen Terneuzen Cadzand Roompot Buiten Roompot Binnen Zierikzee Krammersl. West Hansweert Stavenisse/Yers. vrijdag 13 februari LK Vlissingen Terneuzen Cadzand Roompot Buiten Roompot Binnen Zierikzee Krammersl. West Hansweert Stavenisse/Yers. Hoog water uur cm uur cm 5.52 216 6.07 239 5.26 208 5.49 161 6.54 128 7.15 150 6.59 159 6.37 251 7.20 155 18.15 213 18.36 235 17.51 206 18.17 162 19.36 127 19.55 152 20.05 157 19.07'247 19.56 153 Hoog water uur cm uur cm 6.36 203 6.58 226 6.16 195 6.39 153 7.34 127 8.00 148 7.55 156 7.26 239 8.00 152 19.11 191 19.32 212 18.48 183 19.15 145 20.15 118 20.35 142 20.46 147 20.06 224 20.46 142 Laag water uur cm uurfOI 12.25 210 0.18 185 12L3 12.06 204 12.16 162 - 0.44 108 13 1.00 127 133: 1.06128 m 0.46 204 13.!! 0.54 1 26 13.3! Laag water uur cm 0.36 169 11' 1.00 178 133! 0.10 163 121! 0 25 1 20 IU 1.25 109 14» 1.40 1 27 1*11 1.46 1 29 1*1 1.26 198 K.C' 1.39 127 1*i 1U door Bill Watterson maligesneeu* zware sneeuw lichte regen 7* matige regen r*are regen Europa: Jaswissel t£ Hans Belterman uien 3 minuten zachtjes fruiten. Strooi knof look er over en voeg de paprikareepjes toe. Laat alles, onder voortdurend omscheppen opnieuw 3 minuten zachtjes bakken. Strooi er wat zout en peper over en schep de toma- tenreepjes er door. Beboter een ovenvaste schaal. Verdeel de helft van de groenten uit de wok over de bodem van de schaal. Schep in een groot diep bord de tuinkruiden door elkaar. Wentel de filets er door en leg ze op de groenten. Dek alles af met de resterende groenten. Schenk er het bier over. Leg het deksel op de schaal of dek alles met alumini umfolie af. Plaats de schaal op het rooster in het midden van de tot 220°C. voorverwarm de oven. Reken op een oventijd van ca. 18 minuten. Wie van west naar oost door Europa reist, zal zijn dunne geleidelijk moeten verruilen voor een dikke winterjas. W* het in Ierland vanmiddag een graad of 11 is, wordt het le lijk Polen niet veel warmer dan -9 graden. Om en nabij ligt de vorstgrens, ten westen daarvan liggen de maxif™ het vriespunt. In de Zwitserse en Franse Alpen moeten we- geveer 1500 meter omhoog voordat de temperatuur met boven nul uitkomt. Het is er zowel op de pistes als in* zonnig. Onbewolkte luchten zien we ook in Portugal, Sj>** Italië. In Spanje lopen de temperaturen op richting de 18»- graden Dat is een heel verschil met Griekenland, voorS||,v wordt het daar koud.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 2