Cyrano's neus blijft probleem in de liefde PZC Het Volk gaat terug naar de zesde klas Sjaak Bral is helemaal zichzelf 27 podium 12 t/m 18 februari Niet of nauwelijks typetjes mKr. Sjaak Bral is hele- „1 zichzelf in zijn vierde thea- chowdtede 2 01 meter lange ibaretier dan ook Op ware „ite heeft genoemd. „Als me- flf kan ik doen en laten wat ik ft ging wat knellen, vond tak Bral. al die typetjes in Eiow De vierde theater- J^lling waarmee de 38-jari- Hagenaar nu door Nederland *t is andere koek. Bral hele- als zichzelf. „Op een gege- Mmoment zijn die typetjes niet bevredigend meer. Ik ben jachter dat of ik nu een gekke uaandoeof niet, ik ben toch faelf. Uitvergroot weliswaar, aar toch. In deze show kan ik 4t doen en laten wat ik wil." Oiktvpetje 'Begtje van Buren'. iHaagse taxichauffeur die in «vorige twee shows opdook, is Kg. „Nou ja, hij komt nog wel oor in een typisch Haags ver- lover sportschool Knete- um. Daarin vertel ik dat Beg- •vastzit voor sigarettensmok- 4Hij is dus niet dood, wie netkomt-ie nog wel eens te- Kis niet alleen met het elimi- gen van typetjes dat Bral ger van zichzelf gaat laten en. „Er zit ook een mooi ver- ildliedje in dat heet: 'Als van- !aagde laatste dag is dat ik tfOm de toon maar effe te «en. Maar goed, er zit er ook Bin dat 'Het vieze liedje' heet. te echt ranzige seks. Om aaraan te geven dat de con- asten in de show wel uit el- donderdag 12 februari 2004 jvendien heeft Op ware groot- ook een dubbele betekenis, ii heeft Bral zich nooit veel jtrokken van de cabaret etienen 'het kan me ook geen «schelen of de mensen de lijn èeshow eruit pikken', maar tót wel een boodschap in Dat mensen de dingen in deze jevisiedemocratie niet meer iware grootte zien. Ze kijken et meer naar de dingen zoals die zouden moeten zien. Be- ssingen nemen op basis van ipen'lakkigheden, niet kijken eronder zit. Die boodschap Ier wel in, voor de fijn- oevers. maar ook als je dat iet ziet, heb je een vermakelij- 'ond. Je lacht je toch wel Victor Schildkamp aak Bral staat vanavond in de adsschouwburg in Middel- ïg (20.00 uur) Het Nationale Toneel brengt na achttien jaar weer een integrale ver sie van het toneelstuk Cyra no de Bergerac van Edmond Rostand in een regie van Franz Marijnen in de Neder landse theaters. Deze groot se onderneming in een klas sieke setting telt meer dan vijfentwintig acteurs, inclu sief figuranten en scher mers. Stefan de Walle speelt de titelrol. Peter Tuin man is te zien in de rol van Ragueneau. In Nederland kent Cyrano de Bergerac een opvoeringsge schiedenis die teruggaat tot 1902. Dan wordt dit stuk voor het eerst in Nederland gespeeld door de Koninklijke Vereeni- ging Het Nederlandsch Tooneel (KVHNT). Dat is vijf jaar na de wereldpremière. Legendarisch worden de voor stellingen met Guus Hermus in de titelrol. Dat is in het seizoen 1962/1963 bij het Rotterdams Toneel in een regie van Ton Lutz. Hermus doet de rol nog eens over in 1975 wanneer Thea terproducent Joop van den En- de de voorstelling produceert in een regie van Ko van Dijk. Gees Linnebank speelt Cyrano bij To neelgroep Theater in het seizoen 1985/1986 en dat is daarmee voorlopig de laatste integrale to neeluitvoering. Joop van den Ende Theater-pro ducties brengt in 1992 een musi calversie uit met Bill van Dijk in de hoofdrol. Edmond Rostand modelleerde zijn Cyrano de Bergerac naar de gelijknamige schrijver-soldaat (1619-1655). Triest Bij Rostand is Cyrano de Berge rac een grote, romantische held met de ziel van een dichter en de neus van een clown. Hij is bij vlagen komisch of triest. Hij is even roekeloos in de liefde als in de strijd en zit nooit om een woord verlegen. Cyrano koes tert een hartstochtelijke liefde voor de beeldschone Roxane, maar hij weet dat zijn lachwek kende uiterlijk een gelukkige liefde in de weg zal staan. Zijn poëtische talent is de troef die hij inzet om haar via een omweg en met medeweten van zijn ri- Stefan de Walle speelt Cyrano de Bergerac. vaal Christian te behagen. Zoals beoogd ziet Roxane de gedich ten aan voor het werk van Chris tian op wie zij steeds verliefder wordt. Voor alle drie is dit het begin van een dramatische ont wikkeling. Met Cyrano de Bergerac schiep de tot dan toe relatief onbekete- nende toneelschrijver Edmond Rostand een theatrale legende. Hij schreef het stuk onder aan moediging van de beroemde ac teur Coquelin, die zelf de titel rol speelde. Het publiek sloot Cyrano des tijds onmiddellijk in het hart en sinds de triomf bij de première foto Evert-Jan Daniels/GPD in 1897 heeft deze klassieker nooit zijn aantrekkingskracht verloren Rostand zou dit succes nooit meer overtreffen. Het Nationale Toneel speelt Cy rano de Bergerac zaterdag in de Stadsschouwburg in Middel burg (20.00 uur) Toneelgroep Het Volk krijgt de meeste waardering voor door hen zelf geschreven toneel stukken. Om aan deze behoefte te voldoen is het gezelschap daarom maar weer eens zelf in de pen geklommen. Het resul taat is de voorstelling Vlegelja ren die zaterdag in Vestzak'99 in Vlissingen te zien is. Bert Bunschoten, Joep Kruijver en Wigbolt Kruijver nemen het publiek mee terug in de tijd. De spelers van Het Volk zaten na melijk niet in groep acht van het basisonderwijs, maar gewoon in de zesde klas van de lagere school. Wat waren destijds hun drijfve ren en dromen? Wie was de zwakste broeder, wie was de grootste durfal en wie kon het verste piesen? In hoever zijn zij inmiddels afgedwaald van de idealen uit hun jeugd? In de voorstelling wordt de wereld vanuit het kinderlijk perspec tief benaderd, waardoor de toe schouwer geconfronteerd wordt met de verlangens, de hartstoch ten, de angsten en de vrijheids drang van de jongens in de vle geljaren. Het motto van de voor stelling is: 'Jongmensch. vergeet Uw al te grote dromen, Ze zijn gedoemd niet uit te komen.' Het Volk speelt Vlegeljaren za terdag in theater Vestzak'99 in Vlissingen (20.15 uur) In Galerie Galerij in Zierikzee is een groepsexpositie te zien, getiteld Crea- iM turen. In samenwerking met Karla Sachse is werk te zien van Jorien van Burg, Janneke Catsman, Elise Deur- loo, Imke van den Ende, Johan Ever aars, Marloes Faut, Domonique Fluijt, Ninya den Haan, Anne Ha mers, Rosanne Koppert, Lisanne Kou wen, Tamara Levicanin, Maarten van der Lee. Jessica van der List, Bianca Pesch, Sarah Pink, Irina Tillema, Jo Ubags, Robin Waterreus en Freek van der Weele. Tot 23 april tijdens schooluren in het Pontescollege, loca tie Pieter Zeeman. In de doopkapel van de H. Bonifacius- kerk in Kwadendamme is een fototen toonstelling ingericht over het werk van Focus Twee. De expositie geeft een beeld van het werk van twee oog artsen in Burkina Faso en schetst de sfeer op het platteland daar. Te zien Vm 30 mei op dinsdag- en vrijdag morgen 9-12 uur, woensdagmiddag H-16 uur en zondagmorgen 10-12 uur. In samenwerking met galerie Depot exposeert de Drukkerij in Middel burg Mobiel Wonderland, het afstu deerproject van Léanne Kempees. De uit Middelburg afkomstige exposante studeerde illustratieve vormgeving en nam het verhaal van Alice in Won- deland als rode draad voor haar afstu deerscriptie. Te zien t/m 28 februari tijdens winkeluren. In galerie Depot in Middelburg is de tentoonstelling Onzichtbare steden te zien. Zeventien exposanten tonen di vers werk gemaakt naar aanleiding van het boek van italo Calvino's De onzichtbare steden. In deze raamver telling geeft Marco Polo een beschrij ving van alle steden die hij bezocht heeft. De exposanten zijn: Cobi Boone, Catalijn van Broekhoven, Co- rian de Dreu, Aagje Feldbrugge, Ger ard Goossens, Karelien van IJssel- dijk, Roger Jungbauer, Léanne Kem pees, Berith Keiser, Paul Knoflach, Sylvia Merschmann, Jikke Nales, Lonneke Pastoor. Jan van der Putte, Anneke Schenk, Yvonne van der Vel de en Barbara Voit. Te zien t/m 12 april zondag en maandag 14-17 uur en op afspraak. In tentoonstellingsruimte De Burg (Groenmarkt) in Middelburg is vanaf dinsdag 17 februari de expositie Glas van vissers, kooplui, monniken en he ren te zien. De expositie belicht 165 archeologische glasvondsten van het middeleeuwse vissersdorp Walra- versijde en een aantal andere vind plaatsen, waaronder Vrouwenpolder, Aardenburg, Sluis, Middelburg en Veere. Te zien t/m 14 mei dinsdag t/m vrijdag 9-17 uur. De tentoonstelling Middelburg aan de Muzen der Toonkunst schetst de geschiedenis van de ruim 100-jarige Concert en Gehoorzaal aan de hand van affiches, programmaboekjes, fo to's, folders en krantenknipsels. De expositie op de tweede verdieping van de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg duurt t/m 3 april. Te zien tij dens openingstijden bibliotheek. Rien Kraayenbos, Marian van Puyvel de en Andrzej Wawrzyniak expose ren in Duingalerie in Domburg Van Puyvelde toont beelden, de beide andere exposeren schilderijen. Te zien tot 23 mei dagelijks van 12-18 uur. In het onlangs geopende Onder de To ren in Middelburg is een tentoonstel ling ingericht met werk van ontwer per Piet Hein Eek. Naast werk in op dracht van Eek veel ontwerpen waar bij hij bijvoorbeeld afvalhout ver werkt Hij werd ondermeer bekend met zijn sloophouten kast Dagelijks te zien tot eind februari van 9-17 uur. Anton ter Braak exposeert beelden in brons in galerie Esprit in Clinge Ge lijktijdig exposeert Jeanne Opgenhaf- fen wandpanelen en doosjes in porse lein en keramiek. Te zien t/m 7 maart don. t/m zon 13.30 - 17.30 uur, don.avond 19-21 uur en op afspraak. In Het Markiezenhof in Bergen op Zoom is vanaf dinsdag de Vastena- vend tentoonstelling Kopstukken te zien. Diverse 'kopstukken' uit de Bergse samenleving hebben hiervoor ruim 55 werken gemaakt die op kunstzinnige wijze de vastenavond benaderen. Burgemeester P. van der Velde verricht zondag de opening. De werken worden zondag 29 februari geveild. Te zien op din. t/m zon. 11-17 uur. Maandag 23 en dinsdag 24 februari gesloten. ROTTERDAM Ned. Architectuurinstituut: t/m 29 fe bruari - Twee eeuwen architectuur in Nederland; t/m 29 februari - Achter Gordijnen. Twaalf gebouwen van Neutelings Riedijk architecten; t/m 31 mei - De Grote Verbouwing Ver nielen wij ons "rfgoed? Museum Het Schielandshuis: t/m 29 febrauri - 100 jaar Dolf Henkes, Kun stenaar van Rotterdam, t/m 2 mei - Cornelis Nieuwland (1882-1967); t/m 31 oktober - Katendrecht; t/m 15 au gustus - Het geluk van de huisvrouw; t/m 6 juni - Knappe Koppen. Hel Erasmiaans Gymnasium gefotogra feerd. Museum Boijmans Van Beuningen: t/m 22 februari - Engelse Grafiek; t/m 21 maart - Baardmannen en punt neuzen Pre-industrieel design in steengoed; t/m 14 maart - Gebruiks- grafiek van negentig. Wereldmuseum Rotterdam: t/m 5 sep tember - De Weg van Schoonheid en Geluk, mystieke dimensies van de is lam; t/m 7 november - De erfenis van slavernij; t/m 10 oktober - Geweven Goud, textiel van Sumatra. Chabot Museum t/m 29 februari - 100 jaar Dolf Henkes. Naakten op pa pier en paneel Kunsthal Rotterdam: t/m 14 maart - Vier eeuwen roken in de kunst; t/m 23 mei - Alphonse Mucha. Meester van de Jugendstil. ANTWERPEN MUHKA. tot 29 februari - Once upon a time, een blik op kunst in België in de jaren 90. KMSK. tot 21 maart - Free Space 8. werk van Boris Rebetez tot 31 maart - Opendeur Memling restaura tie. MOMU: tot 31 maart- Genovanver- saeviceversA i.s.m. Europalia Italia. Fotografiemuseum: tot 3 mei - Mense lijk al te menselijk, beeldvorming in de psychiatrische fotografie (1872 - 1940). GENT De wereld van Kina. het Huis: tot 1 februari - Foto's. Op sterk water van Martien Van Beeck. Design Museum Gent: tot 29 februari - in het kader van het 100-jarig be staan: 100 jaar - 100 mensen - 100 ob jecten - 100 verhalen. SMAK' tot 21 maart - Dream Exten sions. Museum Dr. Guislain: tot 1 april - Ge heim schrift" De Prinzhom Collectie; tot 1 juni - Menselijk, al te menselijk Fotografie en psychiatrie (1870-1940) en Vis-a-vis tentoonstelling Isabel Pouset. Caermersklooster: tot 18 april - Rood veld/Champ Rouge, werk van Ann Huybens en Patrick 't Hooft. BRUGGE Bogardenkapel tot 16 februari - Jan De Vliegher, kleine schilderijen in in- stallatievorm. Stadshallen. tot 29 februari - Aspe in beeld; sfeerbeelden van de opnames voor het televisicfeuilleton. De Bond tot 7 maart - Johan De- schuymer met Onrust, Phantom I Prestige, waarin met video's, installa ties en collages vervormingen aan het menselijk lichaam worden getoond Memlingmuseum: tot 29 maart - On- ze-Lieve-Vrouw van Regula. Een Zwarte Madonna. Gruuthuusemuseum: tot 5 april - Uit het goede hout gesneden, Middel eeuwse religieuze sculptuur. Arentshuis: tot 26 april - Brugge, ge tekend: 65 tekeningen uit de 18de en 19de eeuw, gemaakt door Brugse kun stenaars. KNOKKE Scharpoord: Experimental Art Spa ce: lot 25 februari - Hans De Meule- naere, installaties. DONDERDAG Sjaak Bral Sjaak Bral brengt zijn cabaretprogramma Op Ware Grootte. Ais geen ander weet Sjaak Bral de actualiteit en de tijdgeest te verwoorden in conferences en liedjes. Hij wordt muzikaal begeleid door Rob Sprinkhuizen (drums), Rik Fennis (gitaar) en Jo Didderen (bas). •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Nilgün Yerli Nilgün Yerli brengt haar cabaretprogramma Held op blote voeten. Deze voorstelling is een verslag van een reis van een jonge vrouw door de geschiedenis, door onze tijd, door dromen en door sprookjes. Vroeger geloofde ze nog in sprookjes, maar het leven leerde haar al heel snel dat ze dat niet moest doen. Maar bovenal is het een verslag van de pogingen om niet te verdwalen. De muzikale begeleiding is in handen van Wim Veenhof. •Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur West Side Story De West Side Story wordt op de planken gebracht. Een Amerikaanse cast speelt de Broad way versie. Deze voor stelling is uitverkocht. •Schouwburg De Maagd. Bergen op Zoom. 20.15 uur Piranha's De muzikale vertelvoorstelling van De Piranha's heet De martelgang van... Houdt men van een universeel verhaal waarin het menselijk drama niet alleen haar absurditeit uit de broek laat vallen, maar waarin men zelf ook wat onverantwoorde inbreng heeft, dan moet men kijken en luisteren naar deze ouderwet se streekroman: De Martelgang van... •Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur VRIJDAG Double Talk Double Talk treedt op bij de weekendborrel. De band zorgt voor een softpopgeluid. •Café De Concurrent, Vlissingen, 17.00 uur Dolfje Weerwolfje Dolfje Weerwolfje wordt voor het voetlicht gebracht. Deze voorstelling is uitverkocht. •Stadsschouwburg, Middelburg, 19.00 uur Nut en Uitspanning De harmonievereniging Nut en Uitspanning geeft de jaarlijk se uitvoering. Er zijn optredens van de drumband, onder leiding van Wim Veerhoek, en het opleidingsorkest en harmonieorkest, beide onder leiding van Stephan Krekelberg. Voor de pauze klinken enkele klassiek getinte werken, zoals uit de Peer Gynt Suite, en na de pauze muziek met een hoge amusementwaarde. Na afloop is er bal met de band Rini de Keyzer. •Dorpshuis, Zonnemaire, 19.30 uur Waardevol Toneelvereniging Waardevol uit Waarde brengt de jaarlijkse uitvoering. Op het programma staat het stuk Een aap op visite! van Dick van Maasland. En dat heeft alles met politiek te ma ken. Anja de Bart regisseerde. •Dorpshuis, Waarde, 19.45 uur Willem Vermandere De Vlaamse bard Willem Vermandere verzorgt een optre den. Hij werd geboren in 1940 in Lauwe en groeide op in de muzi kale sferen tussen moeders keuken en de werkbank van va- der-wagenmaker-klarinettist. Hij stapte al heel vroeg mee in de dorpsharmonie Sint Cecilia. Willem leerde Grieks en Latijn, maar was meer geboeid door de gitaar en de klarinet. Hij maakte ook beeldhouwwerken. Nu schrijft hij teksten en treedt op met een mengeling van oud en nieuw werk. •De Stenge, Heinkenszand, 20.00 uur Musicals in concert Musicalsterren brengen in Musicals en concert bekende me lodieën. Danny de Munk, Maaike Widdershoven, Manska van Kolck, Joost de Jong en Nurlaila Karin zingen onder meer songs uit The Phantom of the Opera, Aïda, Mamma Mia!, Hairspray, Saturday Night Fever, The Sound of Music, The Lion King en Crazy For You. •Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Moulin Rouge Toneelvereniging De Plattelanders speelt de jubijeumpro- ductie Moulin Rouge. De Plattelanders bestaan namelijk 25 jaar. Het stuk speelt, zich af rond 1900, wanneer een club uit West-Zeeuws-Vlaan- deren een jubileum viert. De mannen denken dat kracht bij te zetten door een reisje naar Parijs te maken. Zonder vrou wen besluiten ze de bloemetjes buiten te zetten in de nacht club Moulin Rouge •Ledeltheater, Oostburg, 20.00 uur Guido Weijers Guido Weijers brengt zijn cabaretprogramma Myosotis. Guido is actueel, ultrasnel en niet te stoppen. Ook in zijn nieuwe programma gaat hij hard, héél hard, dwars door het geluid. Hij won in 2000 de publieksprijs op het Cameretten Festival. •Vestzak'99, Vlissingen, 20.15 uur Driekoreneoncert Een Zeeuws en twee Vlaamse koren geven een Driekoreneon cert. Het betreft het Zeeuws Vocaal Ensemble, het Roeselaars Ka merkoor en Capella Vocale uit Dendermonde. Het Zeeuws Vocaal Ensemble voert de Lutherse Mis BWV 236 van Joh. Sebastiaan Bach uit, het Roeselaars Kamerkoor brengt de Bachcantate 153 en het Stabat Mater van Rheinberger ten gehore Capella Vocale tenslotte voert een koraalcantate van Mendelsohn uit, als mede het Salve Regina van Haydn en het Credo uit de Mis in F van Mozart. Medewerking verle nen de sopraan Hilde Coppé, de alt Anne Pardon, de tenor Philip Defranck, de bas Thomas Vanlede en het kamerorkest Riante uit Brussel. Het concert wordt ook gegeven in Gent en Roeselare. •Geerteskerk, Kloetinge, 20.15 uur West Side Story De West Side Story wordt op de planken gebracht. Zie donderdag. Deze voorstelling is uitverkocht •Schouwburg De Maagd. Bergen op Zoom, 20.15 uur Groove to Chill Groove to Chill beleeft de tweede editie. Op deze techno editie draaien dj's Kiwi, Demian, Joeri en Verdine Bel. Dj Kiwi komt uit de buurt van Arnhem, Demian is een nieuw lokaal talent, Joeri is een bekende van de vorige Groo ve to Chill en Verdine Bel komt uit Purmerentl. •De Piek, Vlissingen, 21.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27