Vog geen oplossing in conflict Damtoernooi scholen succes Vlissingen werkt mee aan verplaatsing van koffieshop Aarden Negen woningen in Pr. Maximastraat Ook bijeenkomst brengt SKWM en vrijwilligers niet tot elkaar ii Weinig groen maar veel stront in Renesse zeeuwse almanak Tijden Podium Grote Kerk ademt geschiedenis Rubia blaast teelt meekrap nieuw leven in op Tholen Ervaar het verschil IMHR 'ZC WALCHEREN ft donderdag 12 februari 2004 waarop een horecabestemming rust De verplaatsing neemt veel tijd in beslag. Zes jaar geleden al maakte Aar den bekend dat hij naar het Bel- lamypark wilde verhuizen Hij werkte in die tijd mee aan de tij delijke verplaatsing van zijn kof fieshop, die toen nog in de Kerk straat 5 was gevestigd, naar de overkant, Kerkstraat 8. Num mer vijf werd betrokken bij het bouwplan voor de nieuwe biblio theek 't Spui. Zijn medewerking werd be loond met de toezegging van de toenmalige burgemeester J. van der Doef dat hij zijn koffieshop op termijn naar het Bel- lamypark mocht verplaatsen. Het werd een juridische kwes tie, omdat het huidige college van burgemeester en wethou ders niet stond te dringen om medewerking te verlenen. Circa twee jaar geleden werd Aarden in het gelijk gesteld door de beroepscommissie, waarop het college zijn mening bijstelde. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het Vlissingse college van burgemeester en wet houders wil meewerken aan de verplaatsing van koffieshop Aar den van de Kerkstraat naar het Bellamypark in Vlissingen. Om de vestiging mogelijk te maken is nog een wijziging van de be stemming van het pand noodza kelijk. Omwonenden krijgen een brief, zodra de procedure be gint. Vorig jaar voorjaar sprak de ge meenteraad al uit geen moeite te hebben met de verplaatsing naar de A-locatie. Enkele par tijen sputterden weliswaar te gen. Motie De WD diende een motie in, waarmee de liberalen de ver plaatsing wilden voorkomen. Ze kregen steun van een minder heid, het CDA en de lokale Par tij Vlissingen. De WD-fractie kaartte aan 'gedogen iets anders te vinden dan promoten'. Het college van B en W voert nu het besluit van de gemeenteraad uit. Daarvoor wordt een begin gemaakt met de procedure om het bestemmingsplan te wijzi gen. Aarden heeft inmiddels een ont- werp-verbouwingsplan laten zien aan de gemeente. Hij wil er een moderne zaak van maken, waar Vlissingen trots op zal zijn. „Naar voorbeeld van mijn koffieshop in Goes op de Grote Markt. De zaak ligt ook op een A-locatie, loopt goed en levert geen problemen op." Op het hui dige pand aan het Bellamypark in Vlissingen rust de bestem ming centrumvoorziening. Koffieshops Volgens J. Toxopeus, ambtenaar van de gemeente Vlissingen, moeten koffieshops in Vlissin gen gevestigd zijn in panden (Advertentie) door Jeroen Boer MIDDELBURG - Orisant Make laardij uit Middelburg gaat ne gen woningen bouwen in de nieuwe Prinses Maximastraat in Middelburg. Deze straat ligt in het verlengde van de Veersesin- gel. Er worden zes eengezinswonin gen gebouwd en drie aangepaste woningen- De drie aangepaste woningen zijn bedoeld voor se nioren of mindervaliden. Direc teur P. Verburg van de make laardij noemt het een bijzonder project. „Zeker omdat het in een nieuw stuk straat gebouwd wordt." Voor de rest wordt er niets gebouwd in deze nieuwe straat. Ook andere straten in de wijk dragen een koninklijke naam De zes eengezinswoningen heb ben een tuingerichte woonka mer, een garage en drie slaapka mers Ook een zolder ontbreekt niet. De drie aangepaste wonin gen bieden een volledige leef- en woonomgeving op de begane grond aan. „Er is wel een verdie ping, voor bijvoorbeeld eventue le gasten", vertelt Verburg. De prijzen liggen volgens Ver burg iets boven startersniveau. „Een groep waarvoor bijna nie mand meer ontwikkelt doordat de grondprijzen hoog liggen." Vanavond van 19.00 uur tot 21.00 uui1 wordt het project ge presenteerd in Onder de Toren aan de Nieuwe Kerkgang 1 in Middelburg. door Ali Pankow RENESSE - Er heerst een alge heel ongenoegen onder de inwo ners van Renesse over de enor me hoeveelheid paardenstront in het dorp, dat er wegens de be perkte groenbeplanting toch al niet zo fraai uitziet. Over hon denpoep op sommige locaties wordt ook geklaagd, maar de meeste onvrede bestaat er over de uitwerpselen van paarden. Hartekreten van diverse bewo ners daarover werden deze week tijdens het kembezoek van het dagelijks gemeentebe stuur door een groot deel van de zaal met applaus ondersteund. Het feit dat Renesse een recrea tiekern is waar veel paarden sport wordt bedreven, acht de bevolking geen excuus voor al die viezigheid. Eén van de bewo ners verwees naar de Oostenrijk se toeristenstad Salzburg. „Daar rijden overal wagentjes met paarden, maar je ziet er niks op straat liggen." Vanuit de bevolking werd daarop het voorstel gedaan de maneges een extra heffing op te leggen en met de opbrengst regelmaat de straten schoon te maken. Een oplettende lezer uit Ka- pelle heeft een vergelijkend warenonderzoek gedaan en is tot de slotsom gekomen dat de tijden van zonsopgang in deze courant afwijken van die op Teletekst. Hij stelt daarover enkele vra gen voor de beantwoording waarvoor nog nader onder zoek nodig is, maar op één kwestie kunnen we hier al vast wel ingaan. „Bepaalt u die tijden zelf?" wil hij weten. Nou zijn wij van nature heel ijdel en we zijn zeer gevleid als lezers ons zoveel macht toedenken. Het is dus verleidelijk om een leu genachtig antwoord te geven. Maar we zullen nederig en eerlijk zijn. Wij zetten wél in de krant hoe laat de zon en de maan op- en ondergaan, maar de bewegingen zélf, die wor den echt elders geregeld. rjtonMagnée IIDDELBI'RG - De ruzie tus- Sociaal Kultureel werk in jddelburg (SKWM) en de vrij- j^ersdie de bouwspeelplaat- oor Middelburgse kinderen saniseren, is nog niet ten ein- Dat bleek gisteren tijdens emotionele bijeenkomst in lUnoetingsccntrum Dauwen- atallen vrijwilligers waren irde speciale bijeenkomst ge- cen om te praten over de ru- cie nu al maanden voor- Bt De partijen - de vrijwilli- s die zich inzetten voor de «iwspeelplaatsen en de KffM die de activiteiten coör- |j -eert - staan nog immer lijn- cit tegenover elkaar, jaren worden de succesvolle speelplaatsen op de loca- 'fc Meiveld en Nassaulaan in itfelburggeorganiseerd. Voor 11entreeprijs van 75 cent kun- IIMiddelburgse kinderen on- tajeer hutten bouwen, knutse- 10schilderen. Meer dan dui- plkinderen weten de jaarlijk- jdiviteit te vinden. Zo'n hon- vrijwilligers zetten zich er- n ics vorig jaar hebben de vrij- Iugers en de SKWM knallen de De bouwspeelplaatsen orden op poten gezet door een speciale werkgroep van vrijwilli gers: de Coördinatiewerkgroep Zomervakantieactiviteiten (Co- zo). Eén van de leden van deze werkgroep was Y. Mens, een hardwerkende en succesvolle vrijwilligster, zo klonk gistera vond zowel van de kant van haar collega's als van de kant van de SKWM. Mens deed on der meer de sponsoring van het evenement. De samenwerking tussen de pro fessionals van SKWM en vrijwil ligster Mens verliep echter niet op rolletjes. De frictie liep zelfs zo uit de hand dat SKWM vorig jaar de samenwerking met haar beëindigde. Hierop besloten ook de andere leden van de Cozo op te stappen. De situatie vererger de nog eens toen het SKWM be kend maakte dat er nieuwe vrij willigers zouden worden gewor ven voor de bouwspeelplaats 2004. Want dat stak de vrijwilligers wel het meest, bleek uit de bij eenkomst. Ze voelden zich ge krenkt door het SKWM. „Je trekt écht niet zomaar een blik vrijwilligers open. Dat is geen realistisch beeld", verzekerde een vrijwilliger. Eisen De vrijwilligere legden halver wege de vergadering een drietal eisen op tafel: een 'rectificatie' van SKWM-directeur P. van der Linden waarin hij uitspraken over vrijwilligers zou terug ne men, de terugkeer van een aan tal medewerkers waaronder Co- zo-lid Mens en respect, actieve begeleiding en interesse van de kant van de SKWM. Van der Linden wees een 'rectifi catie' van de hand, maar bena drukte dat de bouwspeelplaat sen het niet zonder een grote groep enthousiaste vrijwilligere kon stellen. Voor de overige eisen wilde de directeur nog wat extra bedenk tijd Hij zegde de vrijwilligere toe binnen twee weken een reac tie te geven. Wat echter de aanleiding was de samenwerking met Cozo-lid Mens te stoppen, bleef gisteren onduidelijk. Er was veel span ning en werd over en weer veel gecommuniceerd, memoreerde een medewerkster van SKWM Maar verdere details over de breuk tussen de welzijnsorgani satie en de prominente vrijwil ligster werden ook gisteravond niet gegeven door Edith Ramakers VLISSINGEN - De eerste hande ling werd gisteren verricht voor de bouw van een podium voor circa zevenhonderd bezoekers in de Grote Kerk van Veere. Een balk werd omhoog gehesen en kreeg een nieuwe plaats als ste vige steun voor het podium. De Veeree wethouder M. te Rol ler voerde de openingshande ling uit, terwijl Dies le Due en Jasper Goedman op een sopraan saxofoon en een cajon, een soort trommel, het hijsen van de balk begeleidden. Daarmee kwam het eerste optreden in de nieuwe concertzaal een stap dichterbij. De Rijksgebouwendienst greep het moment aan om stil te staan bij de inspanningen die zijn ge daan om aan de Grote Kerk een multifcuntionele-culturele in vulling te geven. Vanaf 1996 wordt er over een nieuwe be stemming voor de kerk gespro ken. Even werd er aan gedacht om appartementen in de kerk onder te brengen, maar die plan nen haalden het niet Tot in 2000 de Stichting Nieuwe Mu ziek het idee opperde om de kerk om te vormen tot concert zaal, expositieruimte en kan toorruimte. „Vanaf dat moment is het project in een stroomver snelling geraakt", merkte G. Schonenburg van de Rijksge bouwendienst op. Rond 15 mei zal de verbouwing zijn afge rond. Schonenburg blikte terug op de historie van de Grote Kerk, die gebouwd werd in de veertiende eeuw. „Ooit was de kerk een hospitaal", zei hij. De kolossale kerk ademt oudheid en geschiedenis uit. „We kun nen tevreden zijn dat de kerk binnenkort weer een openbare ruimte wordt." Zelfs aan de bal ken, die voor het podium wor den gebruikt, kleeft geschiede nis. Ze zijn samengesteld uit de oude Franse vloerdelen die ja renlang in de Grote Kerk lagen. Ze worden hergebruikt en krij gen een nieuwe bestemming. Volgens de Rijksgebouwen dienst bewijst deze manier van werken en renoveren, dat de ar chitect, architectenbureau Marx en Steketee uit Eindhoven, ge voel voor het monument heeft (Advertentie) ..iiuvond Brasseriemenul ,i|l kruidensoep cn uiéschotel of foe yong hai vegetarisch) en koffie met spekkoek 11,50 of €9,00 (vegetarisch menu) reserveren: (0118) 886866 zaterdag 14 februari (Valentijnsdag! 1 met Amnesty! i International I I (11.1)0-16.00 uur) I Gé Bijvoet dinsdag 17 februari 20.00 uur Zeeuwse Bibliotheek Bodewijk van Deyssel door Harry G.M. Prick .ntoonstelling Mobiel Wonderland leanne Kempecs bekijk ook onze website KERY Beeld &Geluid Markt 51 Middelburg (0118) 886886 Het omhoog takelen van een balk was de eerste aanzet tot het podium dat in de Grote Kerk van Veere moet verrijzen. foto Ruben Oreel (Advertentie) J/aepen I Veere vanaf 13 februari zijn wij weer geopend! Valentijnsmenu 29,50 Markt 23-27 Veere tel. nr.: 0118-501231 www.waepen.nl door Salva de Nooijer THOLEN - De meekrapteelt is terug van weggeweest. In Zee land en Brabant wordt gezamen lijk zo'n zestig hectare grond ge bruikt voor het telen er van. Vooralsnog beperkt de teelt in Zeeland zich tot boeren in de ge meente Tholen. Daar gaan onge veer tien telers het gewas ver- bouwen. Het initiatief komt van Rubia Natuurlijke Kleurstoffen, een bedrijf dat het kwekers- en verwerkingsrecht heeft van de meekrap wortels. De wortel, die een rode kleurstof bevat, dient als grondstof voor allerlei ver ven voor textiel, hout en wol. Meekrap is een van de eerste niet-voedselgewassen van Ne derland. Tot 1868 was de teelt van de plant erg winstgevend voor Zuid-West-Nederland en Zeeland in het bijzonder. Met de invoering van synthetische kleurstoffen werd de plant over bodig Omdat de meekrap een twee- of driejarige plant is kun nen de eerste wortelen in het na jaar van 2005 worden geoogst. De heropleving van de meekrap teelt is vooral te danken aan de Duitse mode-industrie. (Advertentie) ASUSM8000N Notebook fcutium M 1.4GHz •512MB D0R(256'2) •40G8HDO •MWKkRW Combo 15.4 TFT LCD (SXGA+) •ATI 9600 64MB AGP <-**g ingebouwde speakers C&bit LAN en WiFi ingebouwd Aib-1 Cardreader Windows XP Home Edition Vlissingen 15 Drelen L Voorstevenen door Jeroen Boer VLISSINGEN - De Theo Thijs- sen-Paauwenburg school heeft gisteren het Vlissingse basis school damtoernooi gewonnen. De school mag daarom naar het Zeeuwse kampioenschap dat in maart wordt gehouden. Het toernooi is een initiatief van de damverenigingen Aris de Heer uit Oost-Souburg en Lam- merenburg uit Vlissingen. Er de den 64 leerlingen en nog enkele reservespelere mee van vijf ver schillende basisscholen. Het toernooi werd gehouden bij Speeltuinvereniging Lammeren- burg. M Bronke van damvereniging Aris de Heer organiseert het toernooi. Hij vindt het verba zingwekkend dat de belangstel ling zo groot is. Vooral omdat twee weken geleden het toer nooi voor de zogenaamde wel pen (leerlingen uit groep 6) is ge houden. Toen speelden er 72 leerlingen mee. Gisteren speel den leerlingen uit groep 7. „Jammer genoeg sluiten weinig van de kinderen zich aan bij een damvereniging. Sommige doen het wel, maar zodra ze naar een hogere school gaan stoppen ze er weer mee", vertelt Bronke. A. Franken van Lammerenburg bevestigt dat beeld. Toch vindt hij het niet vervelend om het damtoernooi te houden. „Het is leuk dat je wat voor de jeugd kan doen." De voorzitter van de Zeeuwse Dambond, A. Walraven, vindt de schooltoemooien belangrijk voor de sport. „Ook al vallen de nettoresultaten op korte termijn misschien wat tegen. Het laat de jeugd toch kennis maken met de damsport." Hij vindt het dan ook bewonderenswaardig dat het Vlissingse toernooi toch steeds gehouden wordt. Er werd op het toernooi ge speeld in zestien verschillende teams van vier personen. De teams waren ingedeeld in drie verschillende poules. De Vlissingse basisscholen de Theo Thijssen-Paauwenburg- school en de Wissel namen elk met vijf teams deel aan het toer nooi. Basisschool het Kompas uit Oost-Souburg stuurde drie teams. De Vlissingse basis school Vlieger had twee teams en de Burcht-Rietheim school uit Oost-Souburg stuurde één team. Het winnende team-1 van de Theo Thijssen-Paauwenburg- school bestond uit Elmer Friso, Mustafa Almusaw. Daryl Hol lander, Murad Azzahagui en Jur- ri Gerritsen. Team-1 van de Burcht-Rietheim werd tweede. Het Kompas (team-2) en de Wis sel (team-2) eindigden als derde en vierde. Diverse Walcherse scholieren bonden de strijd met elkaar aan trij- dens het damtoernooi. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11