Zwitserland zit Europa dwars Blanke voert knecht aan leeuwen PZC Politie Haïti meldt herovering steden Rel dreigt door keuze peetoom prinsesje Iraans toestel stort neer in Emiraten Vermiste Russische politicus Ivan Rybkin duikt op in Oekraïne Aanpak zwarte rekeningen en crimineel geld stuit op onwil in Bern Iroep skinheads it. Petersburg Jioodt meisje (9) Fran^aise trouwt met dode vriend N-Korea ontkent deal met Pakistan Project kindsoldaten Afghanistan Banken verdacht in Parmalat-zaak Rode Kruis weg uit deel Atjeh Rokers vrijuit in EU-parlement woensdag 11 februari 2004 (USSEL-Hetpasgeboren Bel- Lh'f prinsesje I.ouise is inzet Leen controverse. I'rins Lau- hel enfant terrible van hot Belgische koningshuis, heeft la pt «eten dat hij een moslim wil peetvader van zijn eerste humt gaan om de omstreden iinse troonpretendent Reza Pahlavi, de 43-jarige zoon van de in 1979 verdreven sjah Mo hammed Reza Pahlavi en Farah Diba, goede vrienden van wijlen koning Boudewijn. Pahlavi woonde vorig jaar ook het huwelijk bij van Laurent met de Brits-Waalse Claire Coombs. Een diplomatieke rel met Iran leek dan ook in de maak. Minister van Buitenland se Zaken Louis Michel liet we ten dat het peetvaderschap van Pahlavi door Teheran zou kun nen worden opgevat als een ont kenning door België van het hui dige regime. Pahlavi, die zich nog steeds kroonprins noemt, werpt zich sinds kort op als lei der van de Iraanse oppositie in het buitenland. Hij woont in de VS waar hij hardop droomt van een terugkeer naar zijn vader land. In een communiqué dat gisteren op verzoek van Laurent werd verspreid door het ziekenhuis Saint-Luc in Sint-Lam- brechts-Woluwe, waar prinses Claire vrijdag beviel, bevestigde de kersverse vader dat hij 'er aan denkt om een persoon, beho rend tot het moslimgeloof, als écn van de peters of meters voor zijn dochter te kiezen'. De prins laat echter weten dat 'tot op heden' nog geen definitie ve keuze is gemaakt voor een be paalde persoon. Ook Reza Pahla vi weigerde gisteren in Parijs in te gaan op het gerucht dat hij de peter zou worden van het prin sesje, dat voluit Louise Sophie Mary heel. rHetty van Rooij Jl'SSEL - He strijd tegen rtartc rekeningen en crimineel dd binnen de EU dreigt vast te «en op onwil van Zwitserland. Europese ministers van Fi- —jcièn hebben de Zwitsers nu fitorri laten weten dat ze hun indtekening moeten zetten on- tr een bereikt akkoord zonder Dvullende eisen te stellen. Sen fatsoenlijk land als Zwit- rlanci is dat domweg aan zijn and verplicht", aldus staatsse- etans Wijn (Financiën) in sel. jaar geleden werden de F-landen het eens over de aan- kvan zwart geld dat is 'gepar- frd'ineen andere lidstaat. De foaten worden verplicht om deriing informatie uit te wis- over houders van bankre- mingen. Belgie. Luxemburg Oostenrijk, die hun bankge- im willen bewaren, behouden orlopig het recht om zelf be tuig te innen en driekwart ervan door te betalen aan de staten waar de houders van [bankrekeningen wonen. De praak kan pas in werking tre il als Zwitserland, de Verenig- Staten, San Marino, Liechten- in plus de Nederlandse Antil- i en Aruba ook meedoen, bar Zwitsers liggen dwars, jhebben aanvullende eisen ge- die door de EU-ministers soiuut en eendrachtig van ta nzijn geveegd. was heel weinig discussie", is Wijn. De kans is klein dat ST PETERSBURG - Een dzjieks meisje van 9 is dood- ntoken door een groep dron- skinheads in Sint Peters- lig, Dat heeft het Russische enbaar ministerie gisteren 'edeeld. ttien tot twaalf jongeren, ge- apend met messen, boksbeu- !s. kettingen en knuppels, be- tagden het meisje, haar vader een elfjarig neefje maandaga- mdopeen binnenplaats in het Btrum van de stad. De 34-jari- nan en de jongen overleef de aanslag en liggen in het wlitie zei niet te weten of de leren tot een nationalisti- groepering behoren, maar ivemeur Valentina Matvijen- van Sint Petersburg riep op «bestrijding van 'alle uitingen n nationalisme in onze stad', ensen uit Tadzjikistan en an- re voormalige sovjetrepublie- in Centraal-Azië die naar island komen op zoek naar «fk zijn een gewild doelwit ir.Russische skinheads. AP NICE - Een Fran^aise is gisteren met buitengewone toestemming van president Chirac getrouwd met haar anderhalf jaar geleden ver ongelukte vriend. pv twee hadden elkaar be- ■'wfd te trouwen en de jó-jange Christelle Demi- Jcbel wilde haar belofte on danks het verscheiden van ^arvnend gestand doen. man kwam in septem ber 2002 bij een door een dronken automobilist ver- rzaakt ongeluk om het le- HL ,n;ge.nsoen Franse wet uit leerperiode van De au"e m«g iemand in be- •f |de bijzondere gevallen 'n de echt verbonden wor- *5" mel overledene. Christelle Demichel werd *5» na de huwelijksvol- kking in het gemeente- I fis van Nice tot weduwe lofwaard. AP Zwitserland voor 1 juli zijn handtekening zet. Daardoor komt de invoering van de af spraak per 1 januari 2005 in ge vaar. Volgens Wijn ligt er voor de Zwitsers een prachtige af spraak, die hen bovendien in staat stelt te laten zien dat ze 'als een behoorlijk land met de internationale gemeenschap mee willen werken'. Zwitser land krijgt in ruil een aantal be lastingvrijstellingen in de EU, die onder meer gunstig zijn voor dochterondernemingen van Zwitserse maatschappijen. Maar de Zwitsers willen ook praten over grensbewaking en fraudebestrijding, kwesties die niets met belastingen te maken hebben. De druk op de Zwitsers is groot, zei Wijn Hij wilde niet ingaan op de vraag of daar ook dreigementen aan gekoppeld zijn of wat de EU wil doen als de Zwitsers afhaken. De EU heeft geen mogelijkheid om het land tot medewerking te dwingen. „Laten we het zó zeg gen: wereldwijd groeit tussen be schaafde landen het besef dat de aanpak van zwart geld moge lijk is door onderling informatie over bankrekeningen uit te wis selen. Als de Zwitsers daar niet aan meedoen, dan kan dat op de lan ge termijn onmogelijk zonder ge volgen blijven en plaatsen ze zichzelf in een isolement", aldus Wijn. Volgens de staatssecretaris zal Nederland vóór 1 juli een ak koord sluiten met Aruba en de Nederlandse Antillen. De Brit ten vernachten ook tijdig een akkoord met hun 'belastingpara dijzen'. De VS hebben al hun me dewerking toegezegd. GPD I)e politie verricht onderzoek op de plek waar het toestel van Kish Airlines is neergestort, van onze redactie buitenland SHARJA - In de Verenigde Arabische Emiraten is een Iraans vliegtuig met 46 mensen aan boord neergestort. Volgens de autoriteiten zijn 43 mensen omgekomen en hebben drie personen, onder wie een kind, de ramp over leefd. Zij raakten zwaargewond. Het toestel had zes Iraanse bemanningsleden aan boord. Onder de doden zijn twaalf Iraniërs, twaalf Indiërs, vier Egyptenaren, twee Filipijnen, twee Algerijnen, een Chi nees, een Nigeriaan, een Syriër en iemand uit Bangla desh. Iran gaat er voorlopig van uit dat het toestel neer stortte door een technische storing. Het vliegtuig van Kish Airlines verongelukte kort voor de landing in het zuidelijke emiraat Sharja. Het toestel kwam van het Iraanse eiland Kish. Sharja is een van de zeven leden van de Verenigde Arabische Emiraten. foto Kamran Jebreili/AP De politie zei dat er geen slachtoffers op de grond zijn gevallen. Het toestel kwam net buiten bewoond gebied terecht. Ooggetuigen meldden dat er weinig van het vliegtuig over was. Volgens een medewerker van Kish Airline gaat het om een Nederlandse Fokker-50, een tweemotorig vliegtuig dat vijftig passagiers en zes be manningsleden kan vervoeren. Kish Airlines is opge richt in 1989, destijds met twee toestellen van Bulga rian Airlines. ANP/RTR/DPA door Eelco van der Linden PRETORIA - In Zuid-Afrika is met afgrijzen gereageerd op een racistische moord op een boerde rij in de noordelijke provincie Limpopo, het vroegere Trans vaal. Een 35-jarige blanke eige naar van een w ildpark bij Hoed- spruit. niet ver van het Krügerpark, heeft vorige week een werknemer met wie hij een conflict had. geboeid voor de leeuwen gegooid. De zaak kwam deze week aan het licht nadat de politie de sche del en enkele botten van de 38-jarige Nelson Shisane had ge vonden. De familie van de man had hem in het weekeinde als vermist opgegeven. De weken er voor was Shisane volgens een be waker twee keer teruggekeerd naar het wildpark Engedi voor het ophalen van kleren en ande re persoonlijke eigendommen. Hij was er eind vorig jaar ontsla gen. De bewaker hoorde na Shisa- ne's eerste bezoek dat de boer diens kleren had verbrand in plaats van teruggegeven. Bij het tweede bezoek zag de bewaker de man niet meer terugkeren. Wel zag hij later andere werkne mers met bloed op hun kleren. Hij vroeg hen ernaar, maar hij kreeg geen antwoord en meldde alles aan een superieur. De politie heeft de zaak weten te reconstrueren en de eigenaar van het wildpark, Marc Cross- ley, en drie werknemers gearres teerd. Zij hebben Shisane eerst afgetuigd, vervolgens vastgebon den en naar een 15 kilometer verderop gelegen park Mokwalo White Lion Project gebracht, waar zeldzame witte leeuwen worden gefokt. De vier hebben Shisane over de omheining ge gooid en toegekeken hoe hij werd verscheurd. De minister van Arbeid heeft zijn 'ontsteltenis en woede' uit gesproken over het gebeurde en een onderzoeksteam naar het ge bied gestuurd. Ook de vakbon den reageerden met afgrijzen. Geweld en machtsmisbruik zijn kenmerken van het dagelijks le ven op veel boerderijen. Sinds het einde van apartheid zijn 1500 boeren vermoord. Ook tal loze landarbeiders zijn om het leven gekomen of zwaar mishan deld door hun bazen De opsteller van een rapport voor de Zuid-Afrikaanse Men senrechtencommissie. die twee jaar onderzoek deed, zei dat het geweld in de hand wordt ge werkt door archaïsche machts verhoudingen. ..Mensen leven geïsoleerd, denken geen rechten te hebben, zijn voor alles vol strekt afhankelijk van de boer. In zo'n omgeving ontwikkelt zich een situatie waarin geweld en straffeloosheid hand in hand gaan." GPD van onze redactie buitenland PORT-AU-PRINCE - De Haïti- aanse politie lijkt opnieuw twee belangrijke steden te hebben heroverd op rebellen die het af treden eisen van president Jean-Bertrand Aristide. Daar mee lijkt voorlopig de opstand die eind vorige week uitbrak, tot staan gebracht. In navolging van de herovering maandag van Saint-Marc werd gisteren in Grand Goave het staatsgezag hersteld. De politie in de stad. die ten zuidwesten van de hoofdstad Port-au-Prin- ce ligt, was in het weekeinde op de vlucht geslagen voor de rebel len. Dit is van de politie en inwo ners vernomen. Ook zijn er onbevestigde berich ten dat de stad Dondon weer in handen van de politie is. Gewa pende bendes hebben nu nog ze ker zes steden in het noorden in handen. Het gaat onder meer om Gonaïves en Cap Haïtien. In Port-au-Prince hebben de op positiepartijen zich maandaga vond na lang beraad gedistanti eerd van de opstandelingen. De oppositie wil dat op vreedzame wijze een eind wordt gemaakt aan het bewind van president Aristide, die wordt beschuldigd van corruptie, verkiezingsfrau de en wanbeleid. De meeste opstandelingen zijn leden van een gewapende bende PYONGYANG Het Noord-Koreaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren ontkend dat het land kerntechnologie heeft gekregen van Pakistan. Volgens het staatspersbureau KCNA is de vermeende samenwerking 'een zuivere leugen' van de Verenigde Staten. Maar de Pakistaanse kernwetenschapper Khan heeft toe gegeven dat hij geheime nucleaire informatie heeft door gespeeld aan Iran, Libië en Noord-Korea. ANP/AFP/RTR KABOEL. - In Afghanistan is gisteren een project begon nen om voormalige kindsoldaten weer naar school of aan het werk te krijgen. Te beginnen in de noordoostelijke provincie Badakhshan wordt taal- en rekenonderwijs of een vakopleiding gebo den aan ongeveer vijfduizend voormalige kindsoldaten in het noorden en midden van het land, meldde het VN-kin- derfonds Unicef, dat het project organiseert. Het aantal kindsoldaten in Afghanistan wordt geschat op achtduizend. AP MILAAN - Het Openbaar Ministerie van Milaan wil van zeven banken meer duidelijkheid over de gebeurtenissen die leidden tot de bijna-ondergang van het zuivelconcern Parmalat. Het gaat om Banca Popolare di Lodi en Nextra, de vermo gensbeheerder van de bank Intesa. Verder wil justitie de buitenlandse banken Morgan Stanley, Bank of America, Citigroup, Deutsche Bank en UBS horen De autoriteiten zijn vooral geïnteresseerd in transacties die de banken verrichtten in de maanden voordat het frau deschandaal bij Parmalat naar buiten kwam. De onder zoekers willen weten of de banken al op de hoogte waren van de rampzalige situatie bij het zuivelconcern en of zij zich daartegen hadden ingedekt. ANP/RTR/AFP JAKARTA - Het Indonesische Rode Kruis heeft zich giste ren tijdelijk uit door rebellen beheerst gebied in de pro vincie Atjeh teruggetrokken. Dat gebeurde nadat tien van zijn medewerkers in het oostelijke district Peureulak in een vuurgevecht terecht waren gekomen tussen het leger en de guerrillastrijders. Geen van de Rode-Kruiswerkers raakte gewond. AP BRUSSEL Het Europees Parlement heeft regels aange nomen tegen het roken in openbare gebouwen, maar in de eigen parlementsgebouwen kunnen illegale rokers ge woon hun gang gaan. De Europese ombudsman Nikiforos Diamandouros heeft deze kritiek gisteren geuit. Hij had een klacht behandeld van een medewerkster die haar werk moest doen temid den van rokende collega's, die de niet-rokenbordjes nege ren. Het parlement laat bewakers niet optreden tegen ro kers. omdat die het al druk genoeg hebben. AP door Frank Hendrickx MOSKOU - De vermiste Russi sche presidentskandidaat Ivan Rybkin is na vijf dagen opgedo ken in de Oekraïnse hoofdstad Kiev. Hij had een 'uitstekende tijd' bij vrienden en was zich naar eigen /.eggen niet bewust van alle commotie rond zijn mys terieuze verdwijning. „Ik begrijp de hysterie niet", zei Rybkin gisteren in een radioin terview. De liberale presidents kandidaat verklaarde dat hij donderdag de trein had geno men naar Kiev om vrienden op te zoeken. Zijn mobiele telefoon had hij uitgeschakeld en van kranten, radio en televisie maak te hij de afgelopen dagen geen gebruik „Pas vandaag las ik in de krant van het gedoe rond mijn persoon", zei hij legen de radiozender Echo Moskvy. Rybkin meldde zich nadat het persbureau Interfax al met het nieuws was gekomen dat de ver dwenen politicus zich in Kiev bevond Een anonieme Oekraïnse volksvertegenwoordi ger zei dat Rybkin al dagen in een hotel in de stad verbleef. Hij zou gewoon contact hebben met zijn vrouw en leden van zijn campagneteam. Campagneleid ster Xenia Ponomareva noemde dat 'volkomen absurd'. Een uur later meldde Rybkin zich per te lefoon. De verdwijning van de politicus leidde de afgelopen dagen tot de wildste speculaties in de Russi sche pers. Rybkin zou mogelijk ontvoerd of vermoord zijn van wege zijn kritiek op president Poetin. In andere versies zou hij op de vlucht zijn geslagen voor een juridisch onderzoek naar een mqord op een partijgenoot vorig jaar. Sceptici gingen er vanuit dat de verdwijning, een publiciteitsstunt was. Rybkin kan in peilingen rekenen op min der dan 1 procent van de stem men. Hij zou verlegen zitten om aandacht. Opmerkelijk genoeg verklaarde de geheime dienst FSB gisteren nog dat Rybkin niet de grens over was gegaan. Mogelijk is hij echter via Wit-Rusland naar Oekraïne ge gaan, waardoor hij onopge merkt is gebleven. Rusland en Wit-Rusland hebben bij de grens vrij verkeer. GPD Een man ligt dood in de hoofdstraat van Saint-Marc. Hij zou door aanhangers van president Aristide zijn neergeschoten. foto Rodrigo Abd/'AP die tot voor kort aan de kant van Aristide stond en het vuile werk voor hem opknapte. Vorig jaar werd de leider van dit 'Kan- nibalenleger', Amiot Metayer, vermoord. Zijn goedbewapende volgelingen denken dat Aristide daar achter zit. Ze vechten nu te gen ongeveer vijfduizend politie agenten. Een eigen leger heeft Haïti niet. Plunderingen In verschillende steden in het noordwesten is de afgelopen da gen op grote schaal geplunderd. Ook zijn politiegebouwen en rechtbanken in brand gestoken. Veel inwoners zijn gevlucht. Bij de gevechten zijn sinds donder dag al zeker 42 mensen, agenten en burgers, omgekomen. De Verenigde Naties meldden gisteren dat door het geweld nauwelijks meer voedsel en me dicamenten kunnen worden ge leverd aan duizenden inwoners van het straatarme eiland. De or ganisatie voorziet een humani taire ramp als het geweld blijft voortduren. ANP/RTR/AFP (advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5