Toch steun voor waterfusie Delta iPZC Plannen platteland krijgen de ruimte Instanties wachten op schadevergoeding Tricolor GS achten crisis in ziekenhuis voorbij Geen extra geld voor netwerkpleegzorg 15 Provincie stopt nog eens 7,5 ton in universiteit Centrale Ondernemingsraad accepteert garanties werkgelegenheid .orgen over rliegveld rijn onnodig )mroep krijgt "tra geld tiü Delta houdt zich aan afvalregels CNV wil uitleg Philips over Vitrite Vergoeding vrijwilligers iets hoger Brussel wijst klacht over WCT af woensdag 11 februari 2004 flDDELBURC; - De provincie „KI nog eens driekwart mil- j^n euro betalen aan de Roose- Jl Academy. Dat geld is no- g voor de huisvesting van de onderwijsvoorzieningen. [O gemeente Middelburg Il(st daarvoor vorige week al 1,8 miljoen euro extra op tafel leggen. De gemeenteraad deed dat, omdat de universiteit an ders wellicht naar een andere stad in Zeeland was uitgewe ken. De gemeente heeft ook een beroep op de provincie gedaan om de kosten voor onderwijs huisvesting gedekt te knjgen. Gedeputeerde Staten zijn be reid bij te springen en vragen Provinciale Staten hen dat toe te staan. Het belang van univer sitair onderwijs in Zeeland is groot voor zowel het onder wijsaanbod, het imago als de verjonging van de provincie, stellen GS. De provincie moet 750.000 euro extra bijdragen. Tot nu toe heeft de provincie al 2,5 miljoen euro uitgetrokken voor de Roosevelt Academy. Bo vendien is een half miljoen eu ro beschikbaar gesteld aan de gemeente Middelburg voor de huisvesting van studenten GS erkennen dat het beter was geweest om de totale bijdrage van de provincie in één voor stel te behandelen. Dat is echter niet mogelijk ge bleken, omdat de gemeente en de universiteit nog in overleg waren over de kosten voor de onderwijshuisvesting. De Roos evelt Academy moet zelf ook dieper in de buidel tasten. De universiteit moet een hogere huur betalen. De extra bijdrage van de pro vincie komt op 12 maart aan de orde in de vergadering van Pro vinciale Staten. IDDELBURG - De fusie van i waterbedrijven Delta en BE kan toch doorgaan. De Jfeclrale Ondernemingsraad r (OR) van Delta heeft het ver stegen de fusie gisteren opge- ptn. De directie heeft de ga- pties voor het behoud van afgelegenheid en zelfstandig- - fed aangescherPh OiCOR van Delta is gisteroch- Bd na een overleg met de direc- e alsnog akkoord gegaan met U it fusie tussen Delta Water en 'iterbedrijf Europoort. Het be ep dat door de COR bij de on- jsenungskamer in Amster- tegen de fusie was aange- janen, is onmiddellijk inge ven, De ondernemingsraad as vooral bang dat door de fu- banen zouden verdwijnen en it de zelfstandigheid van Del als bedrijf verloren zou gaan. (aar dat is nu allemaal maxi- dichtgetimmerd ver aart COR-voorzitter W. de aai ,,We hebben dus geen ar- tsenten meer om de fusie te- ate houden. Ons formele posi- w advies moeten we nog krijven, maar we hebben de di ctie al wel laten weten dat we (groene licht geven." igehuurd f nieuwe waterbedrijf, dat jKunus gaat heten en in of na- jRotterdam wordt gehuisvest, ent het personeel van Delta iter in dienst. Monteurs van DDELBURG - De Statenfrac- van de PvdA maakt zich on- idig zorgen over vliegveld Mid- i-Zeeland. idestartbaan wordt verhard, er met meer en ook geen Bardere vliegtuigen naar het nsmuidse vliegveld komen, nadrukken Gedeputeerde Sta- i. De PvdA uitte in schriftelij- vragen deze vrees. Volgens iisdie ongegrond. Op Mid- t-Zeeland mogen alleen pro- vliegtuigen met een vleu- i*i]dte van 15 tot 24 meter fgen Het maximum gewicht ïde vliegtuigen is 6000 kilo. pdien heeft het vliegveld i) in een convenant vastge- ji op een maximumaantal Bewegingen (45.000 starts pdingen). Aan al deze gren- i verandert niets indien de pbaan zou worden verhard, van het oprekken van de Btane vliegtijden zal geen ike zijn. De PvdA was bang een verharde baan lasten zouden komen. Het iciebestuur laat weten dat Midden-Zeeland alleen 'op '1 wordt gevlogen, dus zon- vluchtleiding. Vliegtuigen *n daardoor alleen vliegen kt licht is: na zonsopgang *"»r zonsondergang DDELBURG - Het dagelijks iciebestuur wil dat de kwa- m fn de frequentie van de Jpamma's van Omroep Zee- ■d niet zakt onder het veau "2001. Daarom is besloten de penale omroep dit jaar een ,r<> subsidie te verstrekken 376.500 euro. tóen de Tweede Kamer de talisatie van regionale Pgelden via de provincies opig heeft aangehouden, P Omroep Zeeland in geld- bunnen komen. Dat ge- We twee jaar geleden ook, *™oor op de programmering i1w°rden bezuinigd. Daar- i oesloot de provincie vorig Tjoteen extra subsidie om J^aliteit van de omroep te lt* brengen op het peil van JJ^edeputeerde Staten stel- f*°ordat dit jaar opnieuw te m totaal krijgt Omroep c van Rijk en provincie r 6,3 miljoen euro. de divisie Infra van Delta die ook aan waterleidingen werken, worden door Neptunus inge huurd. De overeenkomsten voor de inhuur van die mensen zijn nog scherper geformuleerd, waardoor de COR er voldoende vertrouwen in heeft dat die ba nen niet over een paar jaar als nog verdwijnen. Volgens De Waal is ook 'zeer na drukkelijk gediscussieerd' over de strategie Zeeuws, Multi utili ty en Zelfstandig: ZMZ. Juist over het behoud van die laatste Z maakte de COR zich zorgen „Is de waterfusie niet een voor bode van de totale ontmanteling van Delta als zelfstandige onder neming", verwoordt De Waal de zorgen. „Maar de directie heeft met klem gesteld dat de zelfstan digheid ten volle overeind blijft." Indringender Algemeen directeur D. Luteijn van Delta is blij dat het nadere overleg tussen directie en onder nemingsraad - waartoe beide partijen waren gedwongen door de ondernemingskamer - alsnog tot een positief advies heeft ge leid. „We hebben de zaken over de baangaranties nog indringen der op een rij gezet. Soms is dat nodig om te zorgen dat het dub beltje valt. En wat betreft die zelfstandigheid, daar gaan wij echt voor. Dit is niet het begin van een ontmanteling, maar juist het tegendeel. Dankzij de ze fusie worden we een moder ne, zelfstandige organisatie met voldoende groeimogelijkheden. Modern betekent dat je soms een partner moet kiezen omdat je met alles alleen kunt."Voor dat de fusie kan worden beklon ken, moeten de aandeelhouders van Delta nog hun zegen geven. Zowel de ondernemingsraad als de directie wachten dat oordeel, dat wordt geveld in een extra vergadering op 22 maart, rustig af. „Wat ons betreft is er geen probleem meer, maar de aan deelhouders hebben een eigen verantwoordelijkheid", zegt De Waal. Luteijn ziet eigenlijk geen reden meer voor de aandeelhouders om de fusie tegen te houden. Hij wijst erop dat de zorgen over de opstelling van de COR een be langrijke reden was voor enkele aandeelhouders om nog niet in te stemmen. Dat was onder meer het geval bij de provincie, die de helft van alle aandelen be zit. „Maar dat is nu niet meer aan de orde, dus de aandeelhou dersvergadering kan in maart een positief besluit nemen", con cludeert Luteijn Hulpdiensten moesten na de ramp met de Tricolor in januari vorig jaar volop aan de bak om te voorkomen dat er olie in natuurgebied 't Zwin zou stromen; de gemeente Sluis is één van de instanties die een vergoeding willen voor de gemaakte kosten. foto Wim Kooyman door René van Stee SLUIS - In tegenstelling tot de Vogelbescherming Vlaanderen hebben Nederlandse instanties en organisaties die betrokken waren bij de bestrijding van de olieramp na het zinken van het autoschip Tricolor nog geen schadevergoeding ontvangen. De gemeente Sluis heeft inmid dels een claim van 72.000 euro neergelegd bij de verzekeraar van de Noorse rederij Wilhelm- sen Lines Shipping, eigenaar van de Tricolor, vanwege de in zet van personeel en manschap pen bij het opruimen van olie op de West-Zeeuws-Vlaamse stran den en in natuurgebied Het Zwin „Die schade proberen we te ver halen. Er is nog geen definitieve uitspraak, maar de procedure loopt volop. Het valt niet in te schatten wanneer we hierover duidelijkheid hebben", ver klaart gemeentewoordvoerder B Crampe. De Vogelbescherming Vlaande ren coördineerde januari vorig jaar de reddingsactie van de dui zenden met olie besmeurde vo gels, die op de Belgische stran den aanspoelden. De dierenorga- nisatie krijgt bijna 90.000 euro van de geclaimde 105.000 euro terug. Vogelopvang De Mikke in Mid delburg ving in die periode bijna duizend vogels op. Dat kostte het centrum enkele dui zenden euro's. Ondanks bijdra gen van de provincie (5000 euro) en het ministerie van Landbouw schoot De Mikke er financieel aanzienlijk bij in. „Daarom zijn wij in samenwer king met vier andere opvangcen tra langs de Nederlandse kust in de slag met de veroorzaker van de vervuiling. Tot dusver heb ben we nog geen resultaat ge boekt, maar ik heb er alle ver trouwen in dat het alsnog goed komt", aldus C. Louwerse van De Mikke. Waterschap Zeeuws-Vlaande ren heeft geen schadeclaim inge diend, omdat de inzet bij de rampbestrijding beperkt bleef tot enkele manuren Daarom was het volgens voorlichter J. Goossen van het waterschap onnodig een schadevergoeding in te dienen. Aangezien de olievervulling op de Noordzee plaatsvond en be halve in Zeeland ook stranden in Zuid- en Noord-Holland wer den vervuild, wikkelt de direc tie Noordzee van Rijkswater staat de schadeclaim van deze dienst af. „Dat geldt dus ook voor de kosten die de directie Zeeland heeft gemaakt", ver klaart woordvoerder J. van Gorp. Zijn collega M. van der Steen van de directie Noordzee kon gisteren nog niet de melden hoe hoog de claim zal uitvallen. Ook over de termijn waarbin nen de procedure volledig is af gerond, kon zij geen uitsluitsel geven. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Eenvoudiger, vooral werkbare regels. Meer be slissingsruimte voor de gemeen ten. Betere mogelijkheden voor maatwerk. Anders gezegd: om het Zeeuwse buitengebied leef baar te houden, moet er méér kunnen. Dat is het belangrijkste uit gangspunt van de door het dage lijks provinciebestuur vastge stelde herziening van het Streek plan Zeeland. Het motto is vita liteit en kwaliteit. Het beginnen van nieuwe econo- (Advertentie) Vanavond bij Omroep Zeeland TV Aangenaam leven en wonen ook als je Parkinson hebt! SCOOP Omroep Zeeland mische activiteiten in het lande lijk gebied wordt makkelijker gemaakt. Dat geldt ook voor toe passing van zogenoemde teelton dersteunende voorzieningen (zo als afdekkappen en tunnels). Buiten het agrarisch bouwblok mag worden gebouwd. De moge lijkheden voor vestiging van landschapscampings worden verruimd, evenals wonen op mo numentale boerderijcomplexen (met inbegrip van woonzorgeen heden). De provincie schept ruimte voor vestiging van risico-activiteiten in het buitengebied (munitie, vuurwerk, explosieven). In be paalde situaties mogen super markten aan de rand van een woonkern komen. Bestaande niet-agrarische bedrijven op het platteland krijgen meer uitbrei dingskansen. Op één onderdeel scherpt de provincie de regels aan behoud van de duisternis. Nieuwe activiteiten met veel lichtuitstraling (zoals glastuin bouw) zijn alleen mogelijk als via een lichtplan voor forse re ductie van dat licht wordt ge zorgd. Het bevorderen van de leefbaar heid op het platteland wil niet zeggen dat de provincie de teu gels volledig laat vieren. Er zijn waarborgen ingebouwd, om te voorkomen dat het buitenge bied verloedert en verrommelt door allerlei nieuwe ontwikke lingen. Wat dat betreft houdt de provin cie een vinger in de pap. Het is de bedoeling om in het nieuwe Omgevingsplan Zeeland (dat in 2006 het Streekplan vervangt) een en ander duidelijk vast te leggen. Afmetingen De inpassing van 'nieuwe econo mische dragers' wordt een taak van de gemeenten. In de bestaan de regeling staat precies aan welke afmetingen een nieuwe functie is gebonden; dat vervalt. De eis om bij een activiteit ook te investeren in verbetering van de omgeving wordt beperkt tot een bedrag van ten hoogste 10.000 euro Teeltondersteunende voorzienin gen worden toegestaan als het om een neventak (dus geen hoofdbedrijf) gaat, zij het gebon den aan maximummaten (5 hec tare voor hagelnetten, 3 hectare bij regenkappen en 1 hectare bij boogkassen). De landschappelij ke inpassing (vooral 's winters belangrijk) wordt in een con tract tussen ondernemer en ge meente geregeld. In gebieden die tot de zogenoemde Ecologi sche Hoofdstructuur horen en de open poelgebieden zijn de teeltondersteunende voorzienin gen niet toegestaan. Agrarische bebouwing moet nu worden geconcentreerd op het agrarisch bouwblok (van onge veer 1 hectare). In bepaalde si tuaties mag ook daarbuiten kleinschalig worden gebouwd. Het gaat om schuilgelegenheid voor vee, melkstallen, opslag schuren in boomgaarden, water bassins, toiletgebouw minicam- ping. Het aantal landschapscampings in de provincie wordt niet lan ger beperkt tot elf. Aanleg is nu ook in de Zak van Zuid-Beve land mogelijk en verder in gebie den waar 'lokaal mogelijkheden voor plattelandstoerisme wor den geboden'. Uitgezonderd blij ven Walcheren en de Kop van Schouwen. Gelet op de noodzaak om monu mentale boerderijen te behou den, mogen in karakteristieke bedrijfsgebouwen méér wonin gen komen. Daar horen ook bij woonzorgvoorzieningen. Men sen met een agrarische achter grond kunnen zo in een ver trouwde omgeving blijven Zo'n mogelijkheid sluit aan op de al bestaande zorgboerderijen voor gehandicapten. (Advertentie) ZEEUWS VEILINOHUIS Vandaag veiling aanvang 19.00 uur Morgen ook 2 veilingen Kijkgelegcnhcid van 10-18 uur. Morgen van 10-12 uur. Herengracht 74, 4331 PX Middelburg Tel. 0118-650680 www.zeeuwsveilinghuis.nl MIDDELBURG - Delta houdt zich keurig aan de regels voor het storten en verbranden van huishoudelijk afval Dat schrijven Geseputeerde Staten in antwoord op vra gen van de Statenfractie van GroenLinks. Die partij had de indruk dat Delta bewust te weinig verbrandingscapaci teit inkoopt, zodat afval gestort kan worden in de eigen stortplaatsen. Delta wees die beschuldiging zelf al van de hand, en ook GS stellen nu dat daarvan geen sprake is. Volgens GS komt het wel voor dat de verbrandingsinstal laties te weinig ruimte hebben om al het aangeboden af val te verbranden. In dat geval vraagt en krijgt Delta een ontheffing om dat afval te storten. Dat past binnen de re gels, benadrukt het provinciebestuur MIDDELBURG - De CNV Bedrijvenbond eist ophelde ring van Philips over de ontslagen bij dochterbedrijf Vitri te in Middelburg. Tientallen werknemers van Vitrite heb ben maandag hun ontslagbrief ontvangen. Gisteren ech ter maakte Philips na twee jaar van forse verliezen een nettowinst bekend van 695 miljoen euro. De vakbond vindt dat niet uit te leggen. „Ik denk dat veel werknemers en voormalig werknemers zich besodemieterd voelen door Philips", zei A. Bot van de CNV-vakgroep Metaal en Elektro gisteren. MIDDELBURG - De fiscus staat vrijwilligers, amateur sporters en kleine artiesten per dit jaar een hogere vergoe ding toe Verenigingen mogen vrijwilligers per week een euro meer geven, tot een maximum van 735 euro per jaar. Dat meldt het Servicebureau Vrijwilligers Zeeland in Middelburg. Tot dit jaar mochten vrijwilligers niet meer dan twintig euro per week met een maximum van zeven honderd euro per jaar krijgen als vergoeding voor hun werk en onkosten. De vergoeding mag niet meer bedragen dan de werkelijk gemaakte kosten voor reizen, telefoon, postverkeer en dergelijke. Wil een vereniging haar men sen meer geven of boven de maxima gaan, dan kan de ver goeding deels belast worden als inkomen, waarschuwt het servicepunt. BRUSSEL - Zo lang de Westerschelde Container Termi nal (WCT) niet wordt aanlegd, kan er ook geen sprake zijn van inbreuken op de Vogel- en Habitat-richtlijnen van de Europese Unie. Een klacht van vereniging Redt de Kaloot zal dan ook door de Europese Commissie terzijde worden gelegd. Redt de Kaloot heeft dit te horen gekregen van het direc toraat-generaal milieuzaken van de Europese Commissie. De redenering is dat er geen concreet besluit meer bestaat de WCT aan te leggen. De Raad van State heeft afgelopen zomer immers een streep gehaald door het besluit van Pro- vinciale Staten de containerterminal planologisch moge lijk te maken. Als Redt de Kaloot van mening is dat bij een eventuele herkansing van de WCT opnieuw de Vogel en Habitat-richtlijnen worden geschonden, kan de vereni ging weer in Brussel aan de bel trekken. door Rolf Bosboom GOES - Het provinciebestuur gaat ervan uit dat de bestuurs crisis in de Oosterscheldezieken- huizen achter de rug is. Gedepu teerde Staten antwoorden dit op vragen van M. Stoffels (Partij voor Zeeland) en H. Smits (Zeeuws Belang). Vorige week besloot de Raad van Toezicht en Advies van het ziekenhuis gefaseerd op te stap pen. Daarmee is de angel uit het conflict, dat ontstond naar aan leiding van de procedure om een nieuwe directeur (voorzitter Raad van Bestuur) voor het zie kenhuis te vinden. Waarnemend directeur S. Schui tevoerder, die met de Raad van Toezicht in de clinch lag, is op non-actief gesteld. Inmiddels is een interim-manager, R. van der Meulen, aan de slag. M Bierens is benoemd als nieuw lid van de Raad van Toezicht. Hij gaat zich vooral bezighouden met de vorming van een nieuwe Raad van Bestuur. Volgens GS is er nu 'ruimte ont staan om opnieuw aan de be stuurlijke organisatie van de Stichting Oosterscheldezieken- huizen te gaan bouwen'. Het pro vinciebestuur heeft zowel Van der Meulen als Bierens zijn steun toegezegd bij hun pogin gen 'het geschonden vertrouwen extern en tussen de verschillen de geledingen van de Stichting Oostersfcheldeziekenhuizen te herstellen'. Kanalen GS laten weten dat bemiddeling in het conflict gevraagd noch aangeboden is. De overheid heeft daar ook niet of nauwe lijks mogelijkheden voor. Wel hebben GS via diverse kanalen de betrokken partijen de afgelo pen weken opgeroepen 'zo snel mogelijk de verhoudingen te nor maliseren'. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Stichting AZZ krijgt geen extra geld van de provincie om de netwerk pleegzorg te versterken. Het budget staat het niet toe dat de de gevraagde 74.250 euro extra per jaar worden verstrekt, zeg gen Gedeputeerde Staten. Netwerkpleegzorg is opvang van kinderen die (tijdelijk) niet bij de ouders kunnen wonen. Zij worden dan ondergebracht bij familie of mensen uit de omge ving. zoals buren of mensen van de school of van de sportvereni ging In Zeeland worden op dit mo ment ongeveer negentig kinde ren op die manier opgevangen. De netwerkpleegzorg bestrijkt dertig procent van de 269 pleeg- zorgplaatsen die Zeeland be schikbaar heeft. De methode is veelal prettiger voor het kind en diens familie en helpt het tekort aan pleeg- zorgplaatsen te beperken. Stichting Jeugdzorg begon in 2002 een steunpunt voor net werkpleegzorg om kennis te ver garen over deze specifieke op- vangvorm. In de anderhalf jaar waarin het steunpunt als pro ject door de provincie is gesubsi dieerd, kreeg het landelijk een voorbeeldfunctie De Zeeuwse pleegzorg hoort sinds augustus vorig jaar bij Stichting AZZ, als gevolg van de vorming van Bureau Jeugd zorg Zeeland uit de voormalige Stichting Jeugdzorg Zeeland. Nieuwe wet Dat de extra bijdrage wordt ge weigerd, betekent niet dat het steunpunt voor de netwerkpleeg zorg stilvalt, laat AZZ weten. De huidige medewerkers blijven de ondersteuning verzorgen. Een volwaardige baan bij de Zeeuwse pleegzorg kan die on dersteuning echter pas worden als duidelijk is hoe de hulpverle ning volgens de nieuwe Wet op de Jeugdzorg wordt betaald, zegt de provincie. Aangezien de Tweede Kamer de invoering van die Wet nogmaals heeft uitgesteld, moet AZZ (Ago gische Jeugdzorg Zeeland) ge duld hebben

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 45