Tracé N61 vergt forse aanpassing Grap over komst Maxima en Amalia leidt tot woede 11 Leerlingen concentreren zich op CITO-toets Vrij baan voor order Indonesische marine Steun glastuinbouw omgeving Terneuzen Instellingen werken aan betere zorg ongeneeslijk zieken Heropenen open-deur-weken Groots in grotere maten Maten 42 t/m 60 Extra grond van Braakmankreek en camping nodig )nrust over banenverlies egiokantoor niet terecht zeeuwse almanak Flapuit 9. Wil Youn< No weken m EY ^"4 slopen en bouwen wij onze winkel op zaterdag 14 februari Wij bieden drankje aan om dit sameWlflWkren tijdens onze van 14 t/m 29 februari Meerminnestraat 10, Sluis. Tel. 0117-462586 j^monRjler A John Ant ZEEUWS-VLA AN DEREN woensdag 11 februari 2004 frirFiiqène Verstraeten HOEK - Het tracé voor de ver- breding van de rijksweg N61 Doet ter hoogte van de Braak man fors worden aangepast. Re- «ntelijk is namelijk ontdekt dal de brug waarover de huidi- p rijksweg loopt niet stevig ge noeg is om de toekomstige nieu we weg te dragen. is echter aangewezen als waar devol natuurgebied. „Dat is allemaal wettelijk gere geld, dus daar mag je niet aanko men", zegt Brasser. Volgens hem zijn de problemen met de brug pas kortgeleden aan het licht gekomen. „Aanpassen kost veel geld en de brug slopen is ook zonde. Daarom willen we de huidige brug gebruiken voor de parallelweg." In de aanvanke lijke tracé-variant zou de paral lelweg ter hoogte van de Braak man aan de noordzijde van de rijksweg komen te liggen. Om dat er aan het zuidelijke gebied niet getornd mag worden moet de nieuwe rijksweg nu ten noor den van de parallelweg worden aangelegd. Het is de bedoeling dat er ten behoeve van de vier- baansweg twee nieuwe bruggen worden gebouwd. Over de meest noordelijke overspanning komt ook nog een fietspad te liggen. Of het extra beslag dat op de campinggrond wordt gelegd ook gevolgen heeft voor de bebou wing op het recreatieterrein is niet bekend. „We weten nog niet of er bestaande gebouwen moeten verdwijnen", zegt Bras ser. „Het onderzoek naar de aan passing van het tracé is nog vol op bezig, dus er kan nog niet veel over gezegd worden." In middels zijn volgens Brasser wel de meningen van alle betrok kenen gepeild De nieuwe tra cé-variant wordt half maart aan het publiek gepresenteerd tij dens inloopdagen die dan voor belangstellenden worden gehou den. Dal betekent volgens projectlei ders. Brasser dat er zo'n twin tig meter extra van de Braak- ■jnicreek moeten worden afge- i «oept. Ook gaat meer camping 's pv.d verloren. De camping njgt echter compensatie in wes- li telijke richting. Vragen eri |)e nieuwe ontwikkelingen heb- •u O inmiddels tot vragen geleid ij de Temeuzense LPF fractie. Baadslid C. Freeke heeft burge meester en wethouders van Ter- euzen opheldering gevraagd, marom plots wordt afweken iiï ranhet begin vorig jaar al door minister vastgestelde tracé. De LPF is fel tegen het nog -c- meer opofferen van grond van de camping ten behoeve van de fcweg. ra De LPF denkt dat de rijksweg is» beter aan de zuidzijde kan wor- M jen uitgebreid. Het gebied daar PHILIPPINE - Opperste concentratie gisteren bij de zeventien leerlingen uit groep acht van de openbare basisschool De Stelle in Philippine. Net als vele honderden an dere kinderen in de streek moesten zij hun hersenen pijnigen over de CITO-toets, ver plichte kost voor de kinderen in de bovenbouw van het onderwijs. De test, -die ook vandaag en morgen nog plaatsvindt, is bedoeld voor onderwijsgeven den en ouders om de beste keus te maken voor het vervolgonderwijs. Slechts vijf pro cent van de ouders laat zich overigens leiden door de resultaten van de CITO-toets, blijkt uit onderzoek. Voor de meeste opvoeders weegt het advies van de leerkracht zwaarder. foto Peter Nicolail door René Hoonhorst en Raymond de Frel TERNEUZEN - Ze durven niet te hopen dat de prinsessen Maxi ma en Amalia echt hun opwach ting maken bij de Temeuzense Zonneschool. Maar G. Jansen en E. Wage willen ook niet het risi co lopen dat beide Koninklijke Hoogheden over straat lopen, terwijl zij honderd meter verder achter de geraniums zitten. Jansen heeft, in opdracht van haar dochter, een fototoestel in de aanslag. Voor mets, vreest ze. Want de Handellaan is niet afge zet, er is geen bewaking te zien en er rijdt slechts één politie-au- to af en toe een rondje door de buurt. Leerkrachten van de Ter- neuzense vrije school, waarvan peuterafdeling Doppejan vijf tien jaar bestaat, versieren het schoolplein. Rode, witte en blau we ballonnetjes worden aan de omheining gèknoopt, oranje vlaggetjes maken het geheel nog kleuriger. De schoolkinderen vormen tegen half elf ook keu rig een erehaag, maar het paad je naar de ingang is niet netjes schoongeveegd. En het haveloze hek is ondanks het hoge bezoek ook met voorzien van een frisse lik verf. Zo'n zestig nieuwsgierigen zijn net als Jansen en Wage naar De Zonneschool gekomen om te kij ken of de jongste koningstelg misschien toch de 'Doppe- jantjes' bezoekt. „Ik vind het maar dubieus hoor. Normaal ge sproken zouden de straten toch zijn afgezet? Volgens mij wor den we voor de gek gehouden, maar anderzijds is het nog lang geen 1 april", roept de één. Kindermeisje Een vrouw met haar zes maan den oude baby reageert gevat als een verslaggever vraagt of zij deze ochtend op Amalia past. „Ja, ik ben het kindermeisje van De nep-Maximaarriveert bij de Zonneschool. foto Peter Nicolai Maxima", grapt ze. De aanwe zigheid van een typische securi- tybeambte - zwarte leren jas, pet en zonnebril - doet de vrou wen nog meer twijfelen. En dat leraar Gino Buysrogge zijn leerlingen uit volle borst "Oranje boven, Oranje boven" laat zingen, is ook al overtui gend. Zou het dan toch echt zo zijn dat Maxima en Amalia de Handellaan aandoen? De teleurstelling is daarom nog groter dan de dames zelf dach ten als 'Maxima' tegen kwart voor elf arriveert. Voorzitter Joke Vroon van het schoolbestuur gaat grotendeels schuil onder een grote oranje hoed. Maar omdat de Groedse al lesbehalve een look-alike van de blonde Argentijnse edelvrouwe is, gaat er direct een golf van te leurstelling en onderdrukte woe de door de rijen nieuwsgierigen. De manier waarop de 'hofdame' de prinses Amalia voorstellende pop uit de auto - een bijna halve eeuw oude Jaguar, dat moet ge zegd - slingert, dooft de net op gelaaide Oranjekoorts helemaal voordat ze goed kan oplaaien. Vroon heeft de avond tevoren op de provinciale televisiezen der nog laten weten dat de 'ech te Maxima' zal opdraven. Een woordvoerder van de Rijks voorlichtingsdienst liet echter weken geleden al weten dat het bericht volkomen uit de lucht was gegrepen. Desondanks bracht de regionale omroep hoop en dus zijn de reac ties niet van de lucht. „Wat een rotstreek! En wat zielig voor die kinderen! Kom, we zijn gelijk weg!", roept een vrouw. Anderen zijn teleurgesteld, maar barsten toch in lachen uit. „Hoe erg! We gaan nu maar lek ker koffie drinken." Directeur Jos Kroes vindt dat de mensen er niet zo zwaar aan moeten tillen. Natuurlijk leert de op antroposofische leest ge schoeide vrije school kinderen niet dat het goed is om te liegen. De Zonneschool zat ook niet ver legen om een goedkope publici- tietsstunt. „Nee. het is gewoon een sprookje dat Doppejan al vijftien jaar bestaat. En prinses sen passen prima bij sprookjes." Leerkracht Buysrogge schiet de bovenmeester te hulp. Eerst meldt hij nog dat na Maxi ma ook Marco Borsato zijn kin deren binnenkort komt aanmel den. Maar uiteindelijk voegt hij er aan toe dat 'ons onderwijs wel echt is'. (Advertentie) -TOra RESTAURANT j/aepen IVeere vanaf 13 februari zijn wij weer geopend Valentijnsmenu 29,50 Markt 23-27 Veere tel. nr.: 0118-501231 www.waepen.nl i* Dansavond GEWACHT - De Stichting Uitspanning en Cultuur De laschaard houdt zaterdag 14 fe- ^uan een dansavond in het ge- eenschapscentrum De Vla- haard. De muziek wordt ver- jd door het Jumbo Trio. De is om 19.00 uur open. Vanaf 100 uur klinkt de muziek. afdeling Beheer van de directie Infrastructuur en Vervoer door te lichten. Dat heeft volgens GS nog niet geleid tot concrete voor stellen voor veranderingen. GS weten echter wel dat de voor keur uitgaat naar concentratie van de regiokantoren op één lo catie in Middelburg. Voor GS staat voorop dat de ver anderingen moeten bijdragen aan een efficiëntere werkwijze. Bij een verhuizing naar Middel burg gaat het om vijf voltijds ba nen Volgens GS blijft een aan merkelijk deel, het uitvoerend buitenwerk, invulling krijgen in het regiogebied zelf. nor Eugène Verstraeten MNEUZEN - Een eventuele m Uniting van het regiokantoor mil fmeuzen van de afdeling Infra- Jtaiduur en Beheer van de pro- rr; tincie heeft weinig effect op de wkgelegenheid. K iweputeerde Staten zeggen at in antwoord op brieven van e gemeente Sluis en de Sluisse artij Dorpsbelangen Toeris- l.. Die hadden hun verontrus- S i Pg uitgesproken over een even- IX iele sluiting. De provincie vorig jaar een adviesbu- 'o iu de arm genomen om de door Harmen van der Werf DEN HAAG - De Schelde in Vlissingen hoeft nauwelijks nog bang te zijn dat de Haagse poli tiek een stokje steekt voor de le vering van twee marineschepen aan Indonesië. Minister Bot van Buitenlandse Zaken heeft giste ren de Tweede Kamer een brief gestuurd waarin hij de loftrom pet steekt over de Indonesische zeemacht. Van de Indonesische strijdkrach ten is de marine het hervor mingsgezindst en minst omstre den onderdeel, aldus Bot, wat volgens hem 'door alle bronnen wordt bevestigd'. De marine ver vult ook, schrijft de minister, 'een sleutelrol bij de bestrijding van piraterij, wapensmokkel, drugshandel, illegale houtkap, illegale zandwinning en illegale visserij'. In het conflict in Atjeh heeft de marine een terughoudende rol gespeeld, antwoordt Bot op vra gen van de SP. „Voorzover mij bekend", meldt hij, 'heeft de zee macht slechts één keer directe ondersteuning verleend'. Dat ge beurde bij een landing op het ei land Penasi mei 2003 'in reactie op beschietingen door de onaf hankelijkheidsbeweging GAM'. In de Tweede Kamer was aarze ling ontstaan over de levering van twee korvetten aan Indone sië door berichten over inciden ten in Atjeh. CDA, VVD en Pv dA wilden ook opheldering. „Ik ben positiever gestemd door de reactie van de minister", aldus CDA-woordvoerder M Haver kamp gisteravond. Het Zeeuwse PvdA-Kamerlid L. Blom omschrijft de brief van Bot als 'een stap in de goede richting'. Vandaag praat de Ka mer over het Indonesië-beleid. pagina 12: uitgelicht door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Gedeputeerde Staten doen een nieuwe poging om te zorgen dat Terneuzen in het rijksbeleid wordt opgeno men als projectlocatie voor glas tuinbouw. Bijna een jaar geleden verzocht de provincie de ministers van LNV en VROM om in de Nota Ruimte de projectlocatie voor glastuinbouw bij Nieuwdorp te schrappen en te vervangen door een locatie in de Kanaalzone bij Terneuzen. Dat is nog niet ge beurd, omdat het Rijk aarzelde over de in hun ogen te beperkte omvang van de locatie in de Ter- neuzense Koegorspolder. Inmid dels heeft de provincie via een streekplanherziening zelf orde op zaken gesteld. De uiteindelij ke herziening is zodanig gewij zigd dat er in de Kanaalzone goede mogelijkheden worden ge boden om de locatie, zonder dat een nieuwe streekplanprocedu re nodig is, te laten doorgroeien naar de omvang van een nationa le projectlocatie De gemeente heeft besloten de voorbereidin gen te starten voor een locatie van enkele honderden hectares op de Axelse vlakte. „Gelet op de de strekking van de streekplanherziening en de initiatieven van de gemeente Terneuzen zijn wij van mening dat er voldoende mogelijkheden zijn om in de Kanaalzone te ko men tot glastuinbouw-ontwikke- ling in de omvang van een natio nale projectlocatie", betogen GS. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De Zeeuws- Vlaamse zorginstellingen wer ken aan de verbetering van de zorg aan ongeneeslijk zieken en de ondersteuning van hun naas ten. Met dat doel is het Consultatief Palliatief Team (CPT) Zeeuws - Vlaanderen opgericht. Sandra Tanghe is coördinator van het team, dat in de kern verder be staat uit een internist/oncoloog, verpleeghuisarts en een ver pleegkundig specialist oncolo gie. De zorg aan ongeneeslijk zieke mensen wordt ook wel palliatie- ve zorg genoemd en staat in Zeeuws-Vlaanderen volgens Tanghe nog in de kinderschoe nen. Om daar verbetering in te breng en is een jaar geleden het net werk Palliatieve Zorg Zeeuws - Vlaanderen opgericht Het is een van de drie netwerken in de pro vincie en onderdeel van het Kan kercentrum in Rotterdam. Deskundigheid Het netwerk beoogt onder meer de deskundigheid van zorgverle ners op het gebied van hulp aan ongeneeslijk zieken te verbete ren. Een van de andere doelstel lingen is, eenduidige samenwer king op het gebied van palliatie ve zorg te realiseren. Volgens Tanghe krijgen de zes tig huisartsen in Zeeuws-Vlaan deren per jaar vijf tot zes onge neeslijk zieke patiënten in hun praktijk. In tachtig tot negentig procent van de gevallen gaat het om kankerpatiënten. Op een studiedag in het Temeu zense Scheldetheater voor ruim driehonderd zorgwerkers en mantelzorgers uit België en Zeeuws-Vlaanderen, legde Tanghe gisteren uit wat de func tie van het netwerk palliatieve zorg en het CPT is. Dankzij het team kunnen hulpverleners in de zorg aan ongeneeslijk zieke mensen terugvallen op grotere deskundigheid. Hulpvragen Het CPT werkt aanvullend op de bestaande zorg en beant woordt hulpvragen binnen 24 uur Het CPT wil de hulp aan die groep mensen in de toe komst nog verder verbeteren door cursussen te ontwikkelen en themabijeenkomsten te hou den. Ook de werkconferentie die in Terneuzen plaatsvond, krijgt een vervolg. Moeders heeft heel wat te stel len met de driejarige Eva. De kleine meid doet luid en dui delijk kond van alle onvolko- mendheden die ze bij passan ten opmerkt. - „Kijk mama! Die mevrouw is dik!" - „Die meneer is wel heel erg kaal hè mama?" - „Die jongen heeft een grote neus zeg!" Het moge duidelijk zijn dat moeders zich de oren van het hoofd schaamt door dergelij ke luidkeelse beoordelingen en de blikken die ze door de onschuldige slachtoffers van het verbale geweld krijgt toe geworpen. De eerlijkheid van Eva moest wat worden beteu geld en onder het motto 'ho ren, zien en zwijgen' trachtte ze met de kleine flapuit een af spraak te maken: „Lieverd, in het vervolg moet je je mondje dichthouden als je over ande re mensen wilt praten. Dat doen we thuis wel, oké?" Eva knikte braaf en moeders nam haar spruit vol vertrou wen mee naar de buurtsuper. Daar bleek dat Eva het hart nog steeds op de tong heeft. „Mama! Daar! Die mevrouw heeft een heel grote pukkel op d'r wang! Oh, laat maar, we hebben het er thuis wel over!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 41