Kamer heropent asieldebat Nederlanders achter Bernhard assagiers vlucht op Antillen randen in vertrekhal Schiphol Flark, schip of woonboot Verdachten moord na achttien jaar alsnog veroordeeld 3 articulier mag leen huisdier ezen van lijst GroenLinks wil meer duidelijkheid over schrijnende gevallen itraf voor veroorzaken odelijke kettingbotsing Rechter tikt Aldi op de vingers Snelweg Breda-Antwerpen dicht Poederbrief blijkt duur grapje Voorwaardelijke straf' macrobioot Wietplantage onder de grond Balkenende: nooit meer misser Kabinet Koningin woensdag 11 februari 2004 HAAG - wie een huisdier I mag dat binnenkort alleen •kiezen van een lijst van toe- Ldc dieren. Bovendien moet gegadigde aantonen dat hij voor het dier kan zorgen. Tweede Kamer wil met deze dregden het houden van gieren aan banden leggen iel dierenleed verminderen. «welzijn is een belangrijk tek thema geworden. De af- pen jaren ging het steeds het welzijn van dieren in intensieve veehouderij, maar zijn de huisdieren aan de meerderheid van CDA, D66 PvdA wil een lijst met toege- huisdieren. Over de vorm chillen de partijen van me- en D66 willen een lange tvan vrijwel alle dieren die gen worden gehouden en die- idle daar niet voor in aanmer- ko en Het CDA wil een je lijst. Wie een dier uitkiest eniet op staat, kan toch toe- ning krijgen, mits hij kan nen dat hij het goed kan rgen. De WD vindt dit al- il overbodig, omdat de be- -i.de Cites-lijst al aangeeft ie dieren wereldwijd al dan (gehouden of verhandeld mo- (worden. GPD DEN HAAG - De Tweede Ka mer buigt zich morgen opnieuw over het asielbeleid. Het debat over het uitzetbeleid van uitge procedeerde asielzoekers wordt op verzoek van de Groen- Links-fractie heropend. Twee de-Kamerlid Vos wil in deze ter mijn nog moties indienen. Vos had al drie moties inge diend, maar wil bij nader inzien toch nog meer duidelijkheid over schrijnende gevallen en over de positie van kinderen. CDA, WD en LPF hadden geen enkele behoefte om het debat te heropenen, omdat volgens hen alles is besproken De andere partijen steunden het verzoek wel. Controle De dag nadat minister Verdonk (Vreemdelingenzaken) haar te rugkeerbeleid betrekkelijk mak kelijk door de Tweede Kamer had geloodst, kondigde Vluchte lingenwerk Nederland aan zich de komende tijd vooral bezig te zullen houden met controle op dat beleid. Verdonk heeft volgens de organi satie gezegd dat de terugkeer fatsoenlijk moet gebeuren en dat ze de ogen niet zal sluiten voor schrijnende gevallen die zich alsnog voordoen „We gaan dat nauwlettend vol gen en waar nodig intervenië ren", aldus Vluchtelingenwerk. Verdonk kan nog voor de zomer beginnen met de uitzetting van uitgeprocedeerde asielzoekers. Volgens haar kunnen er zo drie duizend weg en krijgen er tien duizend binnenkort uitsluitsel van de rechter. De rest van de 26.000 die niet onder het pardon vallen, is nog in onderzoek bij de Immigratie- en Naturalisatie dienst (IND) Voor maatschappelijke organisa ties, kerken en anderen die zich in de afgelopen maanden verzet ten tegen het uitzetbeleid, was de kater na het Tweede-Kamer debat groot. „Het leek wel of er over apparaten werd gesproken in plaats van over mensen Droe vig, heel droevig", zei S. Grave van een actiecomité in Havelte. Het comité zet zich in voor de Iraanse familie Dezfouli, die al tien jaar in Nederland verblijft, maar nu dreigt te worden uitge zet. Ook anderen die zich inzetten voor uitgeprocedeerde asielzoe kers, reageerden teleurgesteld, maar de meesten vonden het nog te vroeg om concrete acties tegen het uitzetbeleid aan te kondigen. De SP wil zo spoedig mogelijk een reactie van het kabinet over het advies van de Adviescommis sie Vreemdelingenzaken. Dat ad vies kwam maandag uit, vlak voordat het asieldebat begon. Minister Verdonk wilde het ad vies eerst in het kabinet bespre ken. De adviescommissie wil onder meer dat individueel bij asielzoe kers die ten minste vijf jaar wachten op enigerlei beslissing, naar redenen van klemmende humanitaire aard wordt geke ken. Bij asielzoekers die langer dan zeven jaar in Nederland zijn, zouden kinderen of de ma te van inburgering de doorslag kunnen geven voor een verblijfs titel. ANP J juni vo fflderht snabol SB0SCH- Tegen een 28-ja- vrachlwagenchauffeur die uni vorig jaar bij knooppunt 'leide bij Eindhoven een itsting veroorzaakte, is kren bij de rechtbank in Den idi een werkstraf van 240 en een rijontzegging van jaar geëist. het ongeluk overleed een gebruiker, raakten zeven ssen gewond en ontstond een van 26 kilometer, chauffeur reed met ruim üg kilometer per uur achter en file. Hij had de filewaar schuwingsborden en de knipper lichten van de auto's voor hem niet gezien. De personenauto die voor hem reed en waarin het latere dodelijke slachtoffer zat, zag hij over het hoofd. De beroepschauffeur kan niet verklaren waarom hij deze ver- keersfout maakte. Mogelijk speelt alcohol- en drugsgebruik in het weekeinde voor het onge val een rol. Een etmaal voordat hij die maandagochtend in zijn vrachtwagen stapte, kwam hij thuis van een vrijgezellenfeest. De rechtbank doet maandag 23 februari uitspraak. ANP Uitgeprocedeerde asielzoekers in Zwolle vinden onderdak in de VVRZV-hallen bij de opvang van Joop van Ommen. In de WRZV-sporthal- len vangt Van Ommen al vijftien jaar mensen van de straat op. Hij blijft zich fel verzetten tegen het asielbeleid van het kabinet. De opvang van Van Ommen is illegaal. Toch is hij vastbesloten door te gaan. foto Gerlinde Schrijver/ANP BIPH0L - Honderden passa- B van Air Holland en Dutch 3,8 ribbean Airlines (DCA) ston- gisteren tot diep in de 23 «dopSchiphol nog te wach- ip een toestel naar de Antil- dat uiteindelijk helemaal Ivertrok. De twee luchtvaart- iischappijen hebben proble- nen de passagiers zijn de du- :rue redactie binnenland hun koffers wachtten rei- tsin vertrekhal 3 van Schip- I3J5 cp een toestel van het nood- i3Ü Ede Air Holland. De passa- I3>: s overwegend Antillianen, fei 's ochtends al vertrek- I33 Sommigen zelfs al twee da- «erder, met een vlucht van 4 naar de Antillen. Maar huurde zijn toestellen bij nlangs failliet verklaarde i J^ir en dat betekende: geen _.deel van de reizigers kon dagavond nog vertrekken met een inderhaast door DCA geregeld Portugees toestel, maar de noodgreep voor giste ren pakte nogal ongelukkig uit. Een toestel van Air Holland werd ingehuurd en betaald om de vlucht uit te voeren. Maar Air Holland kreeg net gisteroch tend surséance van betaling. Geen vliegtuig dus. „Eigenlijk is Air Holland fail liet", zo verduidelijkte een DCA-manager die de honder den reizigers en hun familiele den met een megafoon toesprak. De mededeling leidde tot ver warring en woede. „Jullie zor gen maar dat er een vliegtuig komt van de KLM", riep een bo ze vrouw. Maar de DCA-verte- genwoordiger liet weten dat de gedupeerde reizigers alleen recht hebben op een DCA-vlucht op een andere dag of restitutie van het ticket. „Wij kunnen helaas niets anders aan bieden." Leden van de Konink lijke Marechaussee hielden een oogje in het zeil met het oog op eventuele ongeregeldheden. Maar het bleef rustig, op wat emotionele uitbarstingen en woede-aanvallen van enkele rei zigers na. „Jullie wisten dit toch van tevoren", schreeuwde een passagier. Chaos „Wat een chaos", verzuchtte een Antilliaan die in Arnhem woont. „DCA huurt vliegtuigen bij Sobelair, maar dat is failliet. En nu is ook Air Holland fail liet." De verwarring was com pleet toen later op de avond een (sterk vertraagde) andere vlucht van Air Holland naar Curacao wel bleek te vertrekken. Maar dat behoorde tot het deel van Air Holland dat onlangs door za kenman E. de Vlieger is overge nomen en onder de vlag van Hol land Exel wordt voortgezet. Bo vendien was het vliegtuig vol gens Schiphol al helemaal volge boekt. „Ik snap hier echt hele maal niets meer van", zei een jonge moeder. Een Antilliaanse die haar schoonzoon op het vliegtuig wil zetten, reageerde berustend. „Ach, dan maar een dag later. We staan hier toch al twee da gen." Ze heeft het gehad met DCA en Air Holland. „Hun tick ets zijn goedkoper, maar ik neem volgende keer wel de KLM. Dan moet ik maar twee jaar langer sparen Je hebt dan tenminste de zekerheid dat je vertrekt." GPD Kees Westerbeek vaart met zijn Flark 1100 over de Vecht. foto Toussaint Kluiters/ANP van onze redactie binnenland LOOSDRECHT - „Mijn Flark is een doodgewoon pleziervaartuig. Een verbod om er mee op de Loos- drechtse Plassen te varen slaat nergens op", meent eigenaar/ontwerper Kees Westerbeek. „De Flark is een woonboot, u heeft een ligplaatsonthef fing nodig", zegt het Plassenschap Loosdrecht. Het onderwerp van discussie, de Flark, is een van alle comfort voorzien zomerhuisje op een scheeps bodem, met de vaareigenschappen van een plezier boot. Potentiële kopers zijn volgens Westerbeek door de opstelling van het plassenschap kop schuw geworden. Maar het is voor hem een princi piële zaak. „Het schip voldoet aan alle normen van de Wet Pleziervaartuigen. Wie is het plassen schap om te zeggen dat het een woonboot is? Is de smaak van een ambtenaar de norm?" Westerbeek ziet zijn gelijk bevestigd door de watersportvere niging Hiswa, die de Flark onder meer vanwege de uitstekende vaareigenschappen nomineerde als boot van het jaar 2004. „Het schap noemt de Flark puur op grond van het uiterlijk een woonschip", zegt de inwoner van Loenen aan de Vecht. R. Broos, secretaris-directeur van het Plassen schap Loosdrecht, geeft toe dat het uiterlijk van het schip 'onmiskenbaar' een belangrijke rol speelt. Hij vreest bij toelating van de Flark op de plassen een toename van het grijze woonbotencir- cuit. ANP OE W£L EERST EVEM 3E VOEL TEN door Erik Raven SOESTDIJK - Het overgrote deel van de Nederlandse bevol king, 75 procent, vindt het goed dat prins Bernhard zich in een brief heeft verdedigd tegen pu blicaties in de media. Dat blijkt uit een onderzoek van opiniepeiler Maurice de Hond dat gisteren is uitgebracht. In de open brief, die zaterdag werd gepubliceerd in de Volks krant, hekelt Bernhard vooral de insinuaties over zijn buiten echtelijke kinderen, zijn oorlogs verleden en beschuldigingen aan het adres van zijn moeder. Hij vindt dat publicisten als Jan Kikkert, Tomas Ross, Hans Gale- sloot en Philip Dröge de gren zen van fatsoen ver hebben over schreden. Uit het onderzoek van De Hond blijkt dat ongeveer de helft van de ondervraagden niet weet wat de werkelijkheid is van de in de brief beschreven onderwerpen. Ondanks de stellige ontkenning van de prins, denkt 23 procent dat de moeder van Bernhard mo gelijk toch een relatie heeft ge had met haar begeleider. Eenzelfde percentage denkt ook dat er meer aan de hand was ten aanzien van buitenechtelijke kinderen in Londen tijdens de Tweede Wereldoorlog. Zo'n 14 procent van de Neder landers denkt dat er toch iets aan de hand is met de stadhou dersbrief, de brief die de prins zou hebben geschreven aan Hit- Ier over het landvoogdijschap over Nederland. Twaalf procent denkt dat er iets gespeeld heeft rond het verraad van de landing bij Arnhem. Dochter De respondenten werden tevens ondervraagd over onderwerpen die niet in de brief aan de orde kwamen, zoals hardnekkige ge ruchten over een buitenechtelij ke dochter die in Parijs zou wo nen. Zesendertig procent meent dat de prins een of meerdere dochters in de Franse hoofdstad heeft. Dertien procent denkt dat Bern hard actief lid is geweest van de Duitse Nsdap en 54 procent meent dat hij in de jaren zeven tig smeergelden aannam van Lockheed De prins liet de oud-directeur van de Rijksvoor lichtingsdienst, Hans van der Voet, onderzoek doen naar de verhalen die over hem en zijn fa milie de ronde doen en deden. Van de bevolking ziet 37 pro cent het hieruit voortgekomen stuk als een eerlijk rapport Slechts 20 procent denkt dat dit onderzoek nogmaals door een onafhankelijke commissie moet worden gedaan. Over het algemeen zijn Neder landers positief over Bernhard. Zestig procent meent dat de prins grote verdiensten heeft ge had voor Nederland. ANP ARNHEM - Supermarktketen Aldi mag niet van haar fili aalhouders verlangen dat zij langer werken dan in de CAO is afgesproken. Het gerechtshof in Arnhem verklaarde gisteren de ar beidscontracten nietig die filiaalhouders bijna dwingen 21,5 uur per maand extra te werken. Aldi heeft een maand de tijd om nieuwe contracten op te stellen. Gebeurt dit niet, dan volgt er een dwangsom van 5000 euro per dag. De extra uren die de filiaalhouders ma ken, moeten volgens het hof worden beschouwd als over uren en als zodanig worden betaald. ANP BREDA - De autosnelweg El9 tussen Breda en Antwer pen is komend weekeinde afgesloten voor alle verkeer in beide richtingen. Dat is nodig omdat er in België aan de weg wordt ge werkt. De grensovergang Hazeldonk is evenmin te berei ken. Rijkswaterstaat heeft dit gisteren meegedeeld. De afsluiting gaat in op vrijdagavond om acht uur. Maan dagochtend gaat de weg om zes uur weer open. Het ver keer wordt omgeleid, wat drie kwartier vertraging kan op leveren. ANP ALMELO - Een poederbrief ontvangen, is op zich een ake lige ervaring. De vervolgschade is echter minstens zo ver velend. Energiebedrijf Cogas, dat vorige week een poeder brief ontving, heeft uitgerekend dat de totale financiële schade ongeveer 2,5 ton euro bedraagt. De schade voor het bedrijf is ruim een ton, aldus een woordvoerder van Cogas. Het energiebedrijf heeft aangifte gedaan bij de politie Twente die nog op zoek is naar de afzender. Mocht die be kend worden, dan gaat Cogas de schade op de persoon in kwestie verhalen. ANP AMSTERDAM - Het gerechtshof in Amsterdam heeft de 55-jarige A. Nelissen veroordeeld tot zes maanden voor waardelijke gevangenisstraf en een boete van 2000 euro. De macrobioot wordt verweten dat hij een vrouw met kan ker niet heeft doorverwezen naar de reguliere gezond heidszorg. De door Nelissen voorgeschreven macrobiotische levens wijze hielp de vrouw, José Krijnen, ex-vrouw van politi cus Roel van Duijn, niet. Zij overleed in 1995. Schuld aan de dood van een tweede vrouw met kanker achtte het hof niet bewezen. ANP WAPENVELD - In het Gelderse Wapenveld zijn vijftien ingegraven zeecontainers ontdekt, waarvan er twaalf in gebruik waren als wietplantage De containers bevinden zich onder het erf van een paar- denboerderij, meldde de politie gisteren. Er zijn acht per- sonenen aangehouden, onder wie de paardenfokker. ANP van onze redactie binnenland ARNHEM - Het gerechtshof in Arnhem heeft gisteren, achttien jaar na de moord op Micelle Mooij uit Warnsveld, vier man nen hiervoor veroordeeld tot cel straffen van zes tot acht jaar. De rechtbank in Zutphen sprak het viertal vorig jaar nog vrij. In tegenstelling tot de rechtbank heeft het hof zich wel door het bewijs laten overtuigen. De 28-jarige pompbediende werd op 24 oktober 1985 met een mes gedood bij een tanksta tion in Warnsveld. De moord werd destijds niet opgelost, maar nadat er in 2002 bij de po litie nieuwe aanwijzingen wa ren binnengekomen, besloot het Openbaar Ministerie het dossier te heropenen. In de maanden daarna hield de politie negen verdachten aan van wie er vijf werden vrijgela ten. De overigen, in leeftijd va riërend van 47 tot 55 jaar, zaten ongeveer negen maanden in voorarrest. De zaak kwam in mei vorig jaar voor de rechtbank in Zutphen. Daar eiste het OM straffen van zes tot acht jaar. Volgens het OM hadden de vier Micelle na sluitingstijd opgewacht bij het tankstation. Toen zij weigerde de sleutels van de kluis af te ge ven, werd zij doodgestoken. De rechtbank oordeelde dat er wel sprake was van wettig bewijs, maar had niet de overtuiging dat de vier Mooij om het leven hadden gebracht. Het Openbaar Ministerie ging te gen de uitspraak in beroep en eiste voor het hof in Arnhem straffen van acht tot tien jaar. Met succes, bleek gisteren. Het gerechtshof legde drie mannen acht jaaV gevangenisstraf op we gens doqdslag en de vierde zes jaar, omdat zijn rol in de visie van de raadsheren iets kleiner is geweest. De vier verdachten wa ren niet bij de uitspraak aanwe zig en zijn nog op vrije voeten. Het gerechtshof heeft inmiddels hun aanhouding bevolen. Zowel de rechtbank in Zutphen als het gerechtshof in Arnhem meenden dat er voldoende wet tig bewijs was om tot een veroor deling van het viertal te komen. De rechtbank miste de overtui ging dal ze Mooij hebben omge bracht. Het hof heeft die overtui ging echter wel. In de zaak werd net voor de ver jaringstermijn - achttien jaar - gericht onderzoek gestart. ANP door Paul Koopman DEN HAAG - Het Kabinet der Koningin zal zijn boekje nooit meer te buiten gaan. Met deze toezegging wist premier Balken ende gisteren te voorkomen dat de bevoegdheden van de ambte narij van 'de majesteit' verder worden ingeperkt. Het ondergeschikt maken van deze dienst aan het ministerie van Algemene Zaken, zoals een Kamermeerderheid aanvanke lijk wilde, is van tafel. De aanleiding voor het debat was alle publiciteit vorig jaar rondom prinses Margarita en haar partner Edwin de Rov van Zuydewijn. Het Kabinet der Ko ningin liet in 2000 een onder zoek instellen naar de levens wandel van De Roy van Zuyde wijn. Het eindrapport werd doorgespeeld aan derden (de fa milie van Margarita), zonder daarover de premier te raadple gen. In een wetswijziging is nu be paald dat deze dienst voortaan een 'inlichtingenplicht' heeft. Wel blijft het Kabinet der Ko ningin een relatief zelfstandig orgaan, naast het ministerie van Algemene Zaken. Dat laatste zinde een Kamer meerderheid van PvdA. SP. LPF en VVD niet. Maar Balkenende wist VVD'er Van Beek ervan te overtuigen dat hij als premier wel degelijk voldoende grip op het Kabinet der Koningin kan houden, waardoor PvdA, SP en LPF alleen kwamen te staan. Daarmee was de Margarita-af faire in de Tweede Kamer voor 'afgehandeld' verklaard. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3