Schouwen werkt aan veiligheid PZC PZC Musical Jona toont actualiteit oude bijbelteksten Subsidie voor kunst op picknickplekken 13 I Gemeente regisseert betere afstemming projecten agenda aarconcert anfare lezers schrijven Rekening I Rekening II Rekening III Dol-fijn Verdachte steekpartij blijft in cel Riolering wordt vernieuwd Brand in woning door wasmachine Bereikbaarheid in stad slecht Winterkwis WIJ RUIMEN OP VAN DEN BERG woensdag 11 februari 2004 ijnnrFsme Soesman «EBIKZEE - Veiligheid is geen ,jn» thema voor de gemeente Eouwen-Duiveland, maar wel g, onderwerp dat regelmatig actualisering en verbetering be- '3 loeit Een aanzet is nu de start- aotitie Integraal Veiligheidsbe- ]cid die onder meer inzet op mtr samenhang in het lokale klfid en het meten van de effec- tiiiteit van projecten. i Gebleken is dat diverse activitei- xc beter op elkaar kunnen wor- afgestemd. Zo zijn er over- —uomgen in de preventielessen op scholen door diverse in itios (van vervoersmaat- lanapptj 'O' Halt en van politie lf gr het Zeeuws Consultatiebu- v voor Alcohol en Drugs) 3 tortien aangeboden. I jtor nadmkkeltjker de regierol STREEKACTIVITEITEN CHARENDIJKE - Zaal Bethlehem- irt. 2000 uur: Gesprekskring 'Praten rer de Islam'; redactie 1 SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg23a I Postbus 80 *300 AB ZIERIKZEE I Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 I E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans AliPankow Esme Soesman Rudy 8oogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 ^60 AA goes Tel: (0113)315500 Fïx: (0113)315669 Email: redactie@pzc.nl internet ww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl kxorgklachten: °®00-0231231 I °P maandag t/m vrijdag ge torende de openingstijden; I "terdags tot 12.00 uur op zich te nemen, denkt de ge meente Schouwen-Duiveland hierin verbetering te kunnen brengen. Met middelen als risi coanalyses en het formuleren van streefdoelen wordt daar naast op een zo effectief mogelij ke aanpak gemikt. De veelheid aan activiteiten op veiligheidgebied enerzijds en de beperkte capaciteit (in geld en menskracht) bij de instanties die zich met veiligheid be moeien anderzijds, dwingen tot het maken van keuzes. Een zogenaamde risicoanalyse moet helpen bij het verant woord inschatten van projecten die daadwerkelijk een meer waarde kunnen hebben voor de Schouwen-Duivelandse samen leving. Meetbaar Door deze projecten vervolgens meetbaar te maken kan er doel gerichter worden gewerkt. Zo kan invoering van het keurmerk Wonen bijvoorbeeld expliciet worden gekoppeld aan het stre ven het aantal inbraken met de helft te verminderen. Op grond van de uitkomsten kan de aanpak eventueel wor den bijgesteld. De startnotitie Integraal Veilig heidsbeleid, die gisteren werd gepresenteerd, borduurt voort op het actief integraal veilig heidsbeleid dat vanaf 1997 op Schouwen-Duiveland wordt ge voerd en waaruit eerder de nota Lokaal Veiligheidsbeleid 2001-2003 is voortgekomen. De doelstellingen die daarin zijn geformuleerd blijven uit gangspunt voor de in de komen de maanden te fabriceren veilig heidsnota over de jaren 2004-2007, zoals het voeren van een actief preventiebeleid, sa menwerking met alle mogelijke partners en een veilige inrich ting en beheer van de openbare ruimte. Overleg De startnotitie moet in de loop van dit jaar in een definitieve no ta uitmonden, na overleg met tal van betrokken instanties en bespreking door de gemeente raad. Dan zal ook duidelijk worden welke prioriteiten er de komen de jaren in het veiligheidsbeleid gesteld zullen worden. Buurtnet- werken. uitgaan, keurmerken veilig wonen en veilig onderne men, gebruiksvergunningen, eve- nementenbeleid, rampbestrij- dingsplan Westhoek en zomer- campagne alcohol zijn enkele van de aandachtspunten die in dit stadium worden genoemd. Werkstraf voor rol in vechtpartij MIDDELBURG - De politierech te in Middelburg heeft gisteren ten achttienjarige Zierikzee- énaar voor zijn rol in een vecht partij 17 juli vorig jaar in Renes- veroordeeld tot een werkstraf van 24 uur en een week voor waardelijke celstraf. Twee agenten zagen die avond n hun vrije tijd het opstootje tssen vier jongeren. Zij ver klaarden dat zowel de verdach te als zijn kompaan met hun helm insloegen op twee jonge- folgens de Zierikzeeënaar wa llij en zijn vriend juist uitge- en aangevallen. Politie- iter A. Janssens-Van Kam- ging echter niet overstag, liet meewegen dat de jongen twee keer eerder voor open- jke geweldpleging was veroor- Id. Van noodweer was vol- haar geen sprake. BUWERKERK - Fanfare 'Oe fening cn Uitspanning' geeft rijdag 13 februari haar jaarcon- terl. ]e fanfare speelt een afwisse- end programma met marsen, Immuziek en liedjes uit de mu- ical Abba. Daarnaast spelen erlingmuziekanten drie num- lers. Cathy Kotoun dirigeert de savond voor het laatst in Nieu- erkerk. Zij vertrekt naar Sas an Gent. Het concert begint h 20.00 uur in het dorpshuis. In de Jakobuskerk in Renesse wordt druk gerepeteerd voor de musical Jona. door Ali Pankow RENESSE - Voor hij het wist had hij spontaan toegezegd zelf een keer een script voor een nieuwe bijbelse musical in de kerk in Renesse te zullen schrij ven. Volgens Henk Blom ont sproot dat idee zomaar ineens vanuit een fraai beginbeeld dat hij plotseling voor zich zag: de profeet Jona bij een openlucht schaakveld in het centrum van de stad Ninevé. Jona blijkt een soort hype dit sei zoen en de musicalstichting van de Jakobuskerk in Renesse deelt daar vrolijk in mee. Het eindre sultaat is vanaf vrijdag 19 maart te aanschouwen. Na eerdere producties als Jakob en Ester is Blom nu naast regis seur dus ook tekstschrijver. Tevens tekent hij voor de lied teksten en de composities. Het biedt hem de mogelijkheid meer dan bij die eerdere musicals een brug met het heden te slaan. In houdelijk is dat een belangrijke doelstelling van de musicalpro jecten: duidelijk maken wat eeu wenoude bijbelteksten aan actu ele betekenis hebben. Wie Blom met verve teksten hoort citeren en enthousiast in gezang hoort uitbarsten, consta teert direct dat hij daar goed in In het bijbelverhaal over de zwaarmoedige Jona en zijn per soonlijke opvattingen over de 'bloedstad' Ninevé zag hij tal van mogelijkheden om parallel len te trekken met 'witte schim mel' in het open landschap en met hangjongeren die meer op hebben met speed dan met lik-op-stuk. Liedjes Met liedjes als De snollenblues en De rattenbende benadrukt hij de verdorvenheid van de stad bij nacht. Daaraan vooraf gaat de opdracht die God aan Jo na geeft in Ninevé te melden dat de stad binnen veertig dagen zal worden 'gekeerd'. Dat begrip blijkt voor meerdere uitleg vat baar, ervaart de rationele en recht-in-de-leer zijnde Jona. Het verhaal biedt in vergelij king met andere bijbelboeken veel spannende ontwikkelingen, zoals een storm op zee en het feit dat Jona drie dagen in de buik van een grote vis vertoeft. Niet specifiek een walvis, dat is er later in het bekende kinder liedje pas van gemaakt, volgens Blom. Natuurlijk heeft Blom met enke le andere betrokkenen bij het musicalproject de voorstelling over Jona van het Willem Breu- ker Kollektief in de Stads schouwburg in Middelburg be zocht. Het leverde hem een aardige ideetje op voor het visualiseren van de vis van Jona, maar het muziektheater op zich sprak hem niet zo aan. Uit de landelij ke recensies bleek dat meer men sen die mening deelden. Een tweede uitgangspunt voor de musicals in Renesse - die in- foto Marijke Folkertsma middels tot een traditie uit groeien - is het bindende ele ment. Een kleine honderd men sen - spelers, zangers, technici, decorbouwers, grimeurs en kle- dingmakers - zijn er intensief bij betrokken. Special effects Meer dan in voorgaande produc ties spelen naast muziek, zang en spel ook kleding, techniek en special effects een belangrijke rol in Jona. Jona wordt opgevoerd op vrij dag 19, zaterdag 20, vrijdag 26 en zaterdag 27 maart vanaf 19.30 uur in de hervormde kerk in Renesse. Kaarten kunnen telefonisch gere serveerd ivorden via: 0111-461610. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Het archeologische bodemonder zoek in Zierikzee kost de ge meente Schouwen-Duiveland meer dan tien keer zoveel als aanvankelijk voor dit project be groot. Een onderzoek start hoe dit zo heeft kunnen ontsporen. Het is duidelijk dat de communi catie tussen leverancier, ambte naren en wethouders niet opti maal was Ik vind, dat de profes sionaliteit van de verantwoorde lijke wethouders niet ter discus sie staat. Als ik de extra te beta len 600.000 euro afzet tegen mo gelijke besparingen op lokale voorzieningen als de Dol-fijn in Nieuwerkerk van 80.000 euro en dergelijke, dan vind ik dat dit niet kan. In mijn ogen was het bodemonderzoek geen nood zaak, eerder hobby of luxe. Als ik het bedrag zie dat met deze spielerei gemoeid was, dan vind ik dat ook alle lokale voorzienin gen behouden en goed beheerd moeten blijven. Daarom vind ik dat de gemeente Schouwen-Dui veland betere financiële keuzes moet maken. Ik stel daarom voor om allerlei luxe en hobby projecten af te blazen, de toeris tenbelasting te verhogen van 0,68 naar 1 euro per persoon per nacht (1,2 miljoen euro op brengst) en het parkeren op het transferium bij Renesse te belas ten met 2 euro per dag. Wim Boogaart Erling Steenstraat 14 Nieuwerkerk Hoe is het nu toch mogelijk dat een relatief kleine organisatie als onze gemeente is zijn huis houden maar niet op orde krijgt; alle ingehuurde deskundi gen ten spijt! Men heeft steeds ambitieuze plannen, maar zelfs de gewone dagelijks voorkomen de zaken krijgt men niet op or de. Wordt het nog steeds geen tijd intern te onderzoeken waar om de gewone dingen niet lo pen?! Zou het soms liggen aan de motivatie van het ambtena renapparaat? Welke organisatie geeft opdrachten aan derden met een blanco cheque: de ge meente Schouwen-Duiveland! Wat wordt er gedaan met de maandelijkse Maraps? Met wie communiceert de controller bij het opstellen ervan? Gemeente raadsleden U zit er voor de bur gers! Als ik de maandelijkse raadsvergadering hoor schieten de tranen me soms in de ogen over de kwaliteit van sommigen van u! Stop meegaan met ambi tieus geraaskal van omhoog ge vallen (CDA-)bestuurders maar verdiep u in de gewone zaken! Hoe zou de steeds lagere op komst tijdens de raadsverkiezin gen toch komen? De 'verdedi ging' van het college is steeds „we zijn een nog jonge organisa tie." Nu ook weer: wanneer wor den jullie dan wel volwassen? Het is beschamend maar de ver gelijking met de Antillen gaat hier op product toerisme kan leiden tot een prachtig inkomen, maar door ondeskundigheid wordt alles verspild! J.L. den Hollander Deltaweg 17 Haamstede Er wordt veel geklaagd over de bezuinigingsdrift van het kabi net Balkenende. Best begrijpe lijk, maar ik denk dat de men sen eerst eens na moeten denken waarom bezuinigingen nodig zijn. In Zierikzee geeft men 60.000 uit voor een paar scher ven. Eenderde van Nederland is bezig met natuur en milieu, de kosten hiervan zijn evenredig. Er wordt voor tientallen miljoe nen euro schade bij boeren aan gericht door ganzen en smien ten, terwijl de boer mag dienen als vogelverschrikker. In Zee land is de laatste jaar voor zo n 300 miljoen euro aan overheids gebouwen neergezet (belasting, gemeentehuis. waterschap, PZEM enz). Wat kost de gemeen schap het gedwongen ontslag van overheidsfunctionarissen en gouden handdrukken? Waar komt bijvoorbeeld het aidspro- bleem vandaan en wat kost het de samenleving? Wat heeft een jarenlang verkeerd gevoerd vreemdelingenbeleid gekost? En wie zijn de schuldigen? Hoeveel heeft Europa de laatste 30 jaar (incl. vogel- en Habitatrichtlijn kaderwater, ammoniak enz.) Ne derland gekost? Hoeveel mensen tussen de 55 en 65 jaar zijn er met vervroegd pensioen, hoe veel uren worden er nog per jaar nuttig gewerkt, en zo kan ik nog wel even doorgaan. Het kabi net-Balkenende kan blijven be zuinigen tot het een ons weegt, maar als er geen ander beleid komt zal Nederland degraderen tot een van de armste landen van Europa Ik was geen fan van Pim Fortuyn maar ik denk dat hij het wel bij het rechte eind had. L.N. Hanse Platte weg 6 Zierikzee Niet te geloven dat iemand als de heer Van der Salm zoveel in vloed heeft (PZC 6-2). Omdat hij het nodig acht alle zwemacti- viteiten te realiseren in Zierik zee moeten andere dorpen daar voor boeten en bloeden. Dan heb ik het over het sluiten van zwembad Dol-fijn in Nieuwer kerk. Het is ongehoord dat be paalde mensen ergens hun zin nen op hebben gezet en dit ten koste van alles door willen zet ten. Sinds de gemeenten zijn sa mengevoegd is al het geld van de andere gemeenten verdwe nen als sneeuw voor de zon. Het is allemaal gestort in de bodem loze put die de naam Zierikzee draagt. Dat de Zierikzeese voet balvereniging subsidie krijgt voor het bouwen van een tribu ne is overbodige luxe, terwijl Dol-fijn voor veel mensen nood zakelijk is. Nu ga ik op vrijdag morgen met mijn dochtertje ba- bvzwemmen op een fatsoenlijk tijdstip en voor een betaalbare prijs Als ik naar Onderdak zou moeten, ben ik ten eerste al meer tijd kwijt om er te komen. De prijs van het kaartje is een stuk hoger dan die van Dol-fijn. Feit is ook dat ze daar alleen vanaf twee jaar onder begelei ding van een badjuf/meester kunnen zwemmen, terwijl dit in Dol-fijn vanaf 4 maanden is Hetzelfde geldt voor de zwemles van mijn zoontje. Ook voor deze lessen zijn de kaartjes een stuk duurder en er is een wachtlijst van ca. 6 maanden. Het zou fijn zijn als de 'hoge heren'zelf zou den beseffen hoe erg ze de bezoe kers van Dol-fijn duperen als ze de sluiting van het zwembad toch doorzetten. Irma van Zeventer Korenbloemstraat 3 Oosterland ZIERIKZEE - De 55-jarige verdachte van een steekpartij in Zierikzee blijft voorlopig in hechtenis. Zijn voorarrest is voor de tweede keer met dertig dagen verlengd. De man werd op 6 januari in zijn woning aan de Vlake- straat in de Zierikzeese buitenwijk Poortambacht aange houden. De Zierikzeëenaar wordt ervan verdacht na een uit de hand gelopen ruzie zijn 57-jarige buurman te hebben neergestoken. Het slachtoffer raakte bij de steekpartij ernstig gewond. Onderzoek door een psychiater of psycho loog moet uitwijzen of de verdachte van de steekpartij op het moment van de steekpartij toerekeningsvatbaar was. De uitkomst van het onderzoek is belangrijk voor hetgeen de 55-jarige verdachte uiteindelijk ten laste zal worden gelegd. TERNEUZEN - De gemeente laat de riolering in de Cel- siusstraat in Temeuzen vernieuwen. Vervanging van het riool is noodzakelijk omdat het voor een deel is ingestort. De werkzaamheden zijn al begonnen in het gedeelte van de straat tussen de huisnummers 38 en 60. Vervolgens zal de Van der Waalsstraat worden gekruist, waarna het ge deelte tot huisnummer 21 wordt opgebroken. In de laatste fase komt het gedeelte tot aan basisschool Op de Hoogte aan bod. Gedurende de werkzaamheden is alleen de Van der Waals straat enige tijd afgesloten voor het doorgaande verkeer. De wijk is dan alleen bereikbaar via de aansluiting Van der Waalsstraat/Churchillaan en de professor Zeemanstraat/Lorentzlaan, nabij het winkelcentrum Ser- lippens. Afhankelijk van de weersomstandigheden neemt het hele karwei zo'n vier maanden in beslag. VLISSINGEN - In een woning aan de Hendrick Berck- manstraat in Vlissingen is gistermorgen brand uitgebro ken. De brand ontstond in de wasmachine op de bovenver dieping. De bewoners, die beneden waren, werden gealarmeerd doordat de rookmelder afging. Ze probeerden de brand zelf te blussen, maar de brandweer moest eraan te pas ko men om het vuur uit te krijgen. De wasmachine is ver nield, de woning liep rookschade op. De brandweer schat de schade op 2500 euro. MIDDELBURG - Inwoners van Middelburg zijn niet te spreken over de bereikbaarheid van voorzieningen. Dat blijkt uit een enquête van welzijnsorganisatie Scoop. Vooral de bereikbaarheid per auto is slecht, die scoort een vijf op een schaal van tien. Fiets- en wandelroutes sco ren net een voldoende, een zes. Vooral bewoners van de binnenstad en de Stromenwijk zijn ontevreden. In Middelburg Noord ligt de score iets ho ger. Jongeren klagen over onveilige verkeerssituaties tus sen school en hun huis. Ze vinden vooral het stationsge bied gevaarlijk, ook vinden ze het niet veilig dat stoplich ten vaak uitgeschakeld zijn. door Piet Kleemans RENESSE - De Stichting Zonne straal krijgt van de Stichting Renesse een subsidie van 7500 euro voor het realiseren van drie kunst-picknickplekken. Dat is maandagavond besloten tijdens de vergadering van de Stichting Renesse. Alles bij elkaar wil de Stichting Zonnestraal verspreid over het eiland tien kunstzinnig ingerich te picknickplekken aanleggen. Aan de eerste drie in de serie wordt gewerkt. Zaterdag werd een begin ge maakt met de picknickplek van kunstenaar Eric Odinot bij na tuurgebied Tureluur. Op de dijk bij Den Osse werkt kunstenaar Wido Blokland aan zijn pick nickplek Lex Wechgelaar gaat op de kruising van de Bouw- mansweg met de Kooijmansweg bij Noordwelle zijn picknick- plek maken. Tijdens de vergadering werd te vens besloten een subsidie van 1000 euro beschikbaar te stellen voor het BrouwersHavencon- cert. Het gaat hierbij om een jaarlijks terugkerend openlucht concert, verzorgd door telkens wisselende groepen muzikan ten. De organisatie van het Brou- wersHavenconcert had een subi- sie van 1500 euro gevraagd, maar dat vindt het bestuur van de Stichting Renesse iets te veel van het goede. De stichting heeft eerder al laten weten haar bijdrage aan het BrouwersHa- venconcert af te willen bouwen. Literair Aan bibliotheek De Stolpe in Zierikzee is voor de activiteiten van het literair samenwerkings verband Schouwen-Duiveland een subsidie van 250 euro toege kend. Het literair samenwer kingsverband organiseert al meer dan tien jaar een aantal malen per jaar literaire bijeen komsten. (advertentie) Een groot aantal horloges met 30% of 50% KORTING w.o. Gouden horloges Chamont en Lesfrêres SEIKO-TISSOT-CALVIN KLEIN-PULSAR Enkele zilveren dameshorloges voor de '/z prijs Wat gouden ringen en colliers met 30% KORTING Zilveren colliers 30% KORTING Enige klokken en weerstations met 50% KORTING JUWELIER Lange Delft. Middelburg, tel. 0118-6133S3 j 4 De Bende van Vier j 5 De Bende van Nijvel 16 De Zwarte Hand

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35