naar Brogum Schot in plan Borrendamme PZC im 11 I Waterschap moet rekening houden met samenleving Bouwvallig pand van De Ark in Renesse gevaar voor omgeving ijverbod voor )ost-Souburger ieen bezwaar tegen ichepen voor Indonesië Fietsster breekt been bij val Valentijnsactie in De Drukkery Winterkwis Ervaar het verschil G3 zeeuwse almanak Flapuit waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844- 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND woensdag 11 februari 2004 ffrAli Pankow ÏERIKZEE - Het aanbod aan fofessionele theatervoorstellin- [ii in de dorpshuizen op Schou wen-Duiveland wordt met een derde beperkt ten gunste van poppodium Brogum in Zierik- Met dc 10.000 euro die deze rzuiniging moet opleveren, zou exploitatietekort van Brosum opgevangen moeten torden. 4 inleveren van theatervoor- :n ten behoeve van het jppodium is onderdeel van een gstel tot een overbruggings- poce voor Brogum. Verder ïlen B en W voor de huur- feolc van 14.783 euro over kwijt te schelden en ngum vanaf dit jaar geen ïirmeer in rekening te breng- ien dus ook geen huursubsidie kt te verstrekken. obsidie ssubsidie voor activiteiten die logum tot nu toe van de ge- ate ontvangt, bedraagt jjOO euro. Dat bedrag blijkt jaren niet toereikend voor de rganisatie van alle evenemen- het 'Zierikzeese poppo- :t college stelt nu derhalve Advertentie 'tOTtt RESTAURANT j/aepen I Veere vanaf 13 februari zijn wij weer geopend Yalentijnsmenu 29,50 Markt 23-27 Veere tel. nr. 0118-501231 www.waepen.nl voor de genoemde 10.000 euro uit de pot voor theatervoorstel lingen in de dorpshuizen toe te voegen aan de subsidie voor Brogum. Wethouder G. van der Salm zegt van de Theater Exploitatie Zeeland (TEZ) vernomen te heb ben dat de lage kwaliteit van de dorpshuizen veel bezoekers be gint tegen te staan. Hij erkent in dit verband dat deze accommo daties ook niet primair voor theater zijn ingericht. Sinds de sluiting van theater Mondragon in Zierikzee wordt het theateraanbod nu voor het derde seizoen verdeeld over de dorpshuizen in Burgh-Haamste- de, Renesse, Dreischor en Ou- werkerk. Popconcerten Volgens de TEZ trekken de be kende artiesten nog wel volle za len, maar trekt onbekend talent te weinig bezoekers naar de dorpshuizen. Dat is reden voor het college te besluiten een deel van het budget over te hevelen naar popconcerten, omdat die ook tot podiumactiviteiten gere kend kunnen worden. Volgens Van der Salm is de voor gestelde vermindering van het aantal theatervoorstellingen be sproken met directeur G. Peijs van de TEZ en is hij van mening dat het terugbrengen van het aantal voorstellingen voorals nog geen negatieve invloed zal hebben op het 'product theater' op Schouwen-Duiveland. Volgens Peijs blijft met het kie zen voor deze constructie zowel de popmuziek als het theater aanbod op Schouwen-Duive land intact. Hij acht het geen ideale situatie maar met het oog op het aanwezige perspectief voor de toekomst betreffende theater Mondragon, zeker niet onacceptabel. Tot nu toe worden er circa acht tien theatervoorstellingen per seizoen in deze gemeente gepro grammeerd. Dat zouden er met ingang van het volgend seizoen vijf a zes minder worden. Niet rooskleurig Het collegevoorstel geeft aan dat de huidige situatie van Brogum verre van rooskleurig is. Volgens de meerderheid van de gemeenteraad neemt dit pop podium een belangrijke plaats in binnen de culturele infra structuur van Schouwen-Duive land. Diezelfde meerderheid kiest er ook voor Brogum te la ten integreren in een eventuele nieuwe zalenaccommodatie op de plek van Mondragon. In dat verband achten B en W het van belang jaarlijks te be zien hoe reëel het overbruggings- voorstel zal blijken te zijn. „Dit voorstel beoogt geenszins een structurele oplossing voor Brogum te zijn maar een brug naar de voorgenomen realisatie van een multifunctionele po diumvoorziening", aldus het da gelijks gemeentebestuur OST-SOUBURG - De politie feit in de nacht van maandag idinsdag een 43-jarige auto- übilist uit Oost-Souburg aan houden voor rijden onder in- led Uit een ademanalyse leek dat hij ruim 2,1 maal te te! had gedronken. De Soubur- r kreeg een proces-verbaal en n rijverbod van vier uur. De an werd aangehouden in de laksbergenstraat in zijn woon- BtS. Parkeerproblematiek behoort tot de grootste ergernissen in Renesse. door Ali Pankow RENESSE - Het voormalige kerkgebouw De Ark aan de Hoo- genboomlaan in Renesse is de bevolking sinds lange tijd een doorn in het oog. In de bouwval schuilen vaak jongeren, die er drank en drugs gebruiken en er brandjes stichten. „Doe er iets aan, omwille van de openba re veiligheid", luidde gistera vond de hartekreet van het pu bliek tijdens het kernbezoek van hel dagelijks bestuur aan Renesse. Een woordvoerster van het naast De Ark gelegen Hampshi re Hotel liet weten de afgelopen maanden tot zes keer toe politie en brandweer te hebben moeten alarmeren wegens brandstich ting. Zij vreest dat de situatie een keer uit de hand loopt en zag gevaar voor haar eigen eta blissement, maar ook voor een groot deel van de naaste omge ving. Bovendien vindt zij de aan blik van de bouwval Renesse on waardig. Wethouder L. Geluk-Poortvliet gaf aan dat de gemeente geen en kele invloed heeft op de bouwac tiviteiten die voor deze locatie gepland staan. Het perceel en, de restanten van De Ark daarop zijn eigendom van projectont wikkelaar Proverko. Die zou hier twintig woningen mogen bouwen, maar een concreet plan is daar nog niet voor ingediend. De gemeente kan geen bouw- plicht opleggen omdat voor deze locatie geen specifieke bouwbe- stemming geldt. Drugs Ook de toenemende drugsover last houdt Renesse bezig. Vol gens burgemeester Asselbergs is dit probleem onoplosbaar en kunnen gemeente, politie en ho reca er in nauwe samenwerking hoogstens voor zorgen dat exces sen voorkomen worden. De bur gemeester prees de medewer king van de horeca, afgelopen zomer, en over de wijze waarop vooral de portiers melding heb ben gemaakt van dealers. Volgens Asselbergs zijn er het af gelopen jaar aanzienlijk meer dealers aangehouden dan voor heen. Tegelijk echter groeit het aantal gebruikers en daarmee ook de drugsverkoop gestaag. Vooral de toename van 'dood enge middelen' als cocaïne en speed acht de burgemeester zeer zorgelijk. Hij noemde het frus trerend dat dealers die zijn aan gehouden door justitie soms de volgende ochtend alweer wor den vrijgelaten. Parkeren Verder kreeg het college tijdens het kernbezoek veel vragen over het verkeer en met name de par keerproblematiek. Wethouder Geluk hoorde daar gisteravond uiteenlopende meningen over en constateerde dat het moeilijk is het in dit opzicht iedereen naai de zin te maken. Zo pleit één •EN HAAG - De Schelde in Kssingen hoeft nauwelijks nog ing te zijn dal de Haagse poli- tleen stokje steekt voor de le ning van twee marineschepen tt Indonesië. Minister Bot van iitenlandse Zaken heeft giste nde Tweede Kamer een brief Nuurd waarin hij de loftrom- M steekt over de Indonesische «macht. te de Indonesische strijdkrach- e ;s de marine het meest her- raingsgezinde en minst om zien onderdeel, aldus Bot, 2'-volgens hem 'door alle bron- g wordt bevestigd'. De mari- evervult ook, schrijft de minis- een sleutelrol bij de bestrij- van piraterijwapensmok- l drugshandel, illegale hout- P. illegale zandwinning en il- Jle visserij' liet conflict in Atjeh heeft de line een terughoudende rol gespeeld, antwoordt Bot op vra gen van de SP. 'Voor zover mij bekend', meldt hij, 'heeft de zeemacht slechts één keer directe ondersteuning verleend'. Dat gebeurde bij een landing op het eiland Penasi mei 2003 'in reactie op beschie tingen door de onafhankelijk heidsbeweging GAM'. In de Tweede Kamer was aarze ling ontstaan over de levering van twee korvetten aan Indone sië door berichten over inciden ten in Atjeh. CDA, WD en Pv dA wilden ook opheldering. „Ik ben positiever gestemd door de reactie van de minister", al dus CDA-woordvoerder M. Ha verkamp gisteravond. Zeeuws PvdA-Kamerlid L. Blom om schrijft de brief van Bot als 'een stap in de goede richting'. Van daag praat de Kamer over het In- donesië-beleid. pagina 12: Uitgelicht (Advertentie) Geachte winterkwispuzzelaar! Onder de winterkwisadvertenlie van dinsdag 10 februari hebben abusievelijk foutieve antwoor den gestaan. Om de puzzel goed op te kunnen lossen vindt u hierbij de juiste antwoorden. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Er komt schot in de plannen voor het nieuwe zorgcentrum Borrendamme in Zierikzee. Op de massastudie naar wat een centrum voor zorg, welzijn en wonen moet worden is geen kritiek gekomen. Het geen inhoudt dat nu werk ge maakt kan worden van een con creet bouw- en inrichtingsplan. Sinds eind 2000 wordt gewerkt aan de plannen met betrekking tot de herontwikkeling van Alle- vo-zorgcentrum Borrendamme Borrendamme staat er nu zo'n dertig jaar en het Zierikzeese zorgcentrum is hard aan vervan ging toe. Zorgkoepel Allevo wil van de gelegenheid gebruik ma ken om voor een heel nieuwe op zet van Borrendamme te kiezen. Hel zorgcentrum oude stijl moet plaats gaan maken voor een mo dem centrum voor wonen, zorg en welzijn Sloop In de massastudie - bedoeld om een indruk te geven van hoe het er ongeveer kan gaan uitzien - wordt uitgegaan van complete sloop van het huidige complex. Ervoor in de plaats komen zes nieuwe gebouwen, in hoogte va riërend van twee tot vijf bouwla gen. Het hoofdgebouw heeft een cirkelvorm. De hoogte loopt op van één via vier naar vijf bouw lagen. In het nieuwe Borrendam me wordt plaats ingeruimd voor 175 wooneenheden. Deze wor den onderverdeeld in groepswo ningen voor licht dementerende ouderen, zorgappartementen en verschillende types huur- én koopwoningen. Wethouder L. Geluk-Poortvliet van de gemeente Schouwen-Dui veland is laaiend enthousiast over de plannen. „Ik kan nauwe lijks wachten tot de bouw be gint." September vong jaar werden de eerste schetsen aan den volke ge toond. Daarna werden ze ter in zage gelegd en dat heeft geen be zwaarschriften tegen de plan nen opgeleverd. Ook niet van de kant van heemkundige vereni ging Stad en Lande, hoewel die bijzonder kritisch is op alle be bouwing in de zogeheten cen- trumschil rond Zierikzee. Derhalve is er volgens de ge meente Schouwen-Duiveland geen aanleiding de plannen bij te stellen. De gemeente ziet de bouw van het nieuwe Borren damme als 'een positieve bijdra ge aan de kwaliteit van de oude renzorg op Schouwen-Duive land'. Aanzicht Ook voor wat betreft het aan zicht wordt het nieuwe zorgcen trum in de ogen van de gemeen te een aanwinst. „Het kan in ste denbouwkundig en architecto- door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Bestuurders van het waterschap moeten zich bewuster zijn van het effect dat hun besluiten op de maatschap pij hebben. Een voorbeeld waar bij dat is misgegaan is de discus sie over het kappen van mei doorns op Walcheren. Dat zei hoofdingeland L. van der Kallen tijdens de vergade ring van het algemeen bestuur van waterschap Zeeuwse Eilan den. gisteravond in Middelburg. Met het oog op het gevaar van bacterievuur wil het water schap alle meidoorns die nabij een fruitteeltbedrijf of een boomkwekerij staan, kappen. De provincie vindt dat Zeeuwse Eilanden veel te rigoureus te werk gaat en dreigt met een kap- verbod. Het rooien van de mei doom is in elk geval tot april ge staakt. Dan wordt de zaak op nieuw bekeken. De kwestie is voor de PvdA-sta- tenfractie aanleiding geweest om voor te stellen het beheer van de plattelandswegen over te hevelen van het waterschap naar de provincie. Het voorstel komt aanstaande vrijdag aan de orde in Provinciale Staten. CDA heeft maandag al aangegeven het voorstel niet te steunen. Bredere blik Voor Van der Kallen was de kwestie aanleiding om gistera vond zijn medebestuurders op te roepen tot een breder blik veld, in plaats van alleen de ei gen achterban te vertegenwoor digen. „Moeten we ons niet va ker bij onze besluiten afvragen: hoe denkt de maatschappij hier over? Hoe denken Provinciale Staten hierover9" Het meidoorndebat is wat hem betreft maar een van de voor beelden Van der Kallen kreeg steun van hoofdingeland J. Roodenburg. „We moeten niet met onze rug naar de samenleving toe staan. We zijn bestuurders voor alle in gezetenen en moeten daarom zicht houden op wat er in de sa menleving gebeurt." Dijkgraaf W. Gosselaar zei dat dat wel degelijk het geval is. Hij noemde als voorbeeld dat Zeeuwse Eilanden alle staten fracties heeft uitgenodigd om te praten over enkele actuele the ma's. zoals de regionale waterke ringen, de regelmatig oplaaien de discussie over het al dan niet onderbrengen van het water schap bij de provincie én de mei- doomproblematiek. Spanningsveld SGP en CDA zijn inmiddels langs geweest; GroenLinks volgt binnenkort, aldus Gosse laar. „Je merkt dat zaken in zo'n gesprek beter over het voet licht komen." Hij wees er wel op dat er altijd een 'spanningsveld' blijft tussen het waterschapsbe- lang en wat 'de maatschappij' er van vindt. Dagelijks bestuurder B. van de Hoef merkte op dat het water schap in de meidoorndiscussie nooit meer goed kan doen. Of het kapbesluit nu wordt inge trokken of gehandhaafd, het zal altijd zowel positieve als nega tieve reacties opleveren. GOES - Een 41-jarige fietsster uit Goes is gisteren op de Patijn- weg in Goes gevallen, waarbij ze haar been brak. Een groep naast elkaar fietsende jongeren passeerde haar uit tegenoverge stelde richting. De vrouw kwam in aanraking met een van hen. Zowel zij als de jongen kwamen ten val. De jongen fietste na de botsing door. De vrouw moest naar het ziekenhuis. foto Marijke Folkertsma van de ondernemers voor een veel groter aantal uren betaald parkeren per dag, zodat de ver gunninghouder die na zes uur 's avondsthuis komt zijn parkeer- plekje nog vrij vindt. Bovendien wordt volgens hem daarmee voorkomen dat luidruchtig stap- publiek de auto's in de woonwij ken parkeert, met alle overlast van dien. Een andere inwoner zag juist weer helemaal niks in het verlengen van het seizoen voor betaald parkeren en een in woonster aan de J. W. Frisoweg doet een dringende oproep voor al geen parkeerautomaten aan de Laone te plaatsen. Burge meester Asselbergs gaf wethou der Geluk in overweging alle voor- en nadelen van de parkeer- maatregelen in Renesse nog eens nader te bekijken. MIDDELBURG - Boekwinkel De Drukkery in Middelburg houdt op 14 februari samen met Amnesty International een Va lentijnsactie. Belangstellenden kunnen op Va lentijnsdag een groet sturen naar een gewetensgevangene. De actie wordt van 10.30 tot 15.30 uur gehouden in De Druk kery aan de Markt in Middel- burg. (Advertentie) nisch opzicht ondanks de toena me van het bouwvolume een structurele verbetering opleve ren ten opzichte van de huidige, weinig tot de verbeelding spre kende situatie." In de nieuwe opzet wordt het ge bied rond het nieuwe Borren damme opener en beter toegan kelijk, vindt de gemeente. Voor de parkeerproblematiek worden nog creatieve oplossingen ge zocht. De plannen worden na be sproken te zijn door de advies commissie Openbare Ruimte in maart aan de Schouwen-Duive- landse gemeenteraad voorge legd. HP Officejet PSC2175 Kleurenprinter, flatbed kleurenscanner -copier Inktjet printer Maximale printresolutie 4800 x 1200 DPI Photoret IV Printsnelheid 18 p.p.m. zwart/13 p.p.m. kleur Scanresolutie 1200 x 2400 DPI (optisch) Incl. HP Photo en Imaging software Kleurdiepte 48 bits Kopieerresolutie 1200 x 1200 DPI 18 p.p.m. zwart 13 p.p m. kleur kopièren Max 50 kopieën Incl. drivers voor Win. 98se/2000Prof/ME/XP USB 2.0 Full speed interface 12 maanden garantie Walstraat 195 (Scheldeplein) Servicelijn 0900-2354642 (0.30pjit) E-mail: info@imha.nl Website: www.imha.nl Vlissingen I September vorig jaar werden de eerste schetsen voor het nieuwe Borrendamme aan den volke getoond. foto Marijke Folkertsma Moeders heeft heel wat te stel len met de driejarige Eva. De kleine meid doet luid en dui delijk kond van alle onvolko- mendheden die ze bij passan ten opmerkt. „Kijk mama! Die mevrouw is dik!" „Die meneer is wel heel erg kaal hè mama9 „Die jongen heeft een grote neus zeg!" Het moge duidelijk zijn dat moeders zich de oren van het hoofd schaamt door dergelij ke luidkeelse beoordelingen en de blikken die de onschul dige slachtoffers van het ver bale geweld haar toewerpen. De eerlijkheid van Eva moest wat worden beteugeld en on der het motto 'horen, zien en zwijgen' trachtte ze met de kleine flapuit een afspraak te maken. Lieverdin het ver volg moet je je mondje dicht houden als je over andere mensen wilt praten. Dat doen we thuis weloké?" Eva knikte braaf en moeders nam haar spruit vol vertrou wen mee naar de buurtsuper. Daar bleek dat Eva het hart nog steeds op de tong heeft „Mama! Daar! Die mevrouw heeft een heel grote pukkel op d'r wang! Oh, laat maar, ive hebben het er thuis wel over!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33