Praten via je schilderingen I Borstkanker van je deodorant? 23 _Kunstzinnige therapie iAfscheid woensdag 11 februari 2004 pubers worden in hun leven infronteerd met allerlei «roblemen. Scheiding van ouders, l moeite met vriendschappen, gepest worden, overgang naar de middelbare school, de school zelf. Problemen die hen soms boven let hoofd groeien. Door bijvoor- beeld kunstzinnige therapie kan leze vervelende periode overbrugd worden. Door ELLEN VAN DER HART Christine van veer tien jaar heeft een moeilijke tijd achter de rug. De scheiding van haar ouders, de overstap van lager naar middel baar onderwijs, het begin van de puberteit en aansluiting vin den bij leeftijdgenoten. Op een gegeven moment uitte zij deze problemen thuis met ruzies (vooral met haar vader), ging vaak kwaad naar boven en trok zich terug van haar ouders en leeftijdgenoten. Toen zij ook niet meer om de week bij haar vader wilde wonen, werd het tijd voor hulp, vond haar moe der. En Christine stemde daar mee in. Gekozen werd voor kunstzinni ge therapie. „Dan hoef je niet alleen maar te praten. Ik schil der, teken of schrijf. En tegelij kertijd kan ik praten met Moni que. mijn therapeute", vertelt Christine. Haar moeder: „Chris tine wilde wel met iemand pra ten met geheimhoudingsplicht. Zo kan zij bepalen wat wij te weten kernen. Ik heb gezocht naar iemand waarbij zij zich veilig voelt, thuis voelt. Vanaf het begin was het duidelijk dat het een overbruggingstherapie zou zijn. Ze had gewoon even hulp nodig om alles op een rij tje te zetten." In het eerste jaar na de schei ding bleven Christine en haar zusje in hun huis wonen en kwamen de ouders om de week bij hen. Toen dat niet meer ging, kwamen er twee huizen en woonden de kinderen om de week bij de ene en de andere ouder. Totdat Christine dat een jaar geleden niet meer wilde. „Ik had veel ruzie met mijn va der. Hij kwam met allerlei re geltjes. En een nieuwe vrien din. Het is moeilijk om precies te zeggen waarom, er is niet één reden." In overleg werd be sloten dat ze 'fulltime' bij haar moeder zou gaan wonen. In middels gaat ze wel weer in de weekenden naar haar vader. Voor de therapie was Christine erg zenuwachtig. Ze had niet veel vrienden. „Ik vond eigen lijk niemand echt leuk. Inmid dels heb ik wel wat vrienden. Echt praten doen we niet veel. Schilderij gemaakt tijdens de therapie. Ze weten bijvoorbeeld wel dat ik naar therapie ga maar we hebben het er nooit over. Ik probeer nu wel wat meer te vragen naar hun problemen. Maar ja, op onze leeftijd praat je nog niet zo serieus", zegt ze met een heel serieus gezicht. „Iedereen wil cool op elkaar overkomen. Als je serieus bent, is dat niet cool." Kunstzinnige therapie is een vorm van pyschotherapie waarbij gebruik gemaakt wordt van beel den en symbolen als communicatiemiddel binnen de coaching/begeleiding. Creatieve processen worden op gang gebracht om het zelfinzicht en de zelfsturing door middel van creativiteit te ver groten. Erwordt onder meer gebruik gemaakt van ontspanningsoefeningen, visualisatie, sprookjes, verha len, gedichten of andere kunstzinnige uitingen als schilderen, tekenen en boetseren De therapie is een middel tot groei, zelfkennis en zelfontplooiing. Bedoeld onder meer voor men sen die een nieuwe impuls zoeken in hun persoonlijk leven/loopbaan, die willen leren omgaan met spanningen, onzekerheden, stress of prestatiedruk, beter inzicht in zichzelf en de omgeving willen krijgen en hun creatieve en artistiek vermogens willen stimuleren en vergroten. Kosten (bij Monique Rutten): (inkomensafhankelijk) 35 euro per uur. Kinderen komen gemiddeld een uur, volwassenen anderhalf uur. Sommige verzekeringen vergoeden de therapie. Over het al gemeen volgt na acht bijeenkomsten een evaluatie. Foto Vincent Wilke Het voordeel van deze therapie is volgens Christine dat niets moet. „Ik kan meteen gaan te kenen, maar we kunnen ook eerst praten. Maar het moet niet per se. We hebben het over de scheiding, over alles wat me dwars kan zitten. En nu is mijn punt voor tekenen ook nog ge stegen," Er is duidelijk vooruitgang: „Ik merk dat ik nu meer durf te zeggen, tegen mijn vader, maar ook tegen anderen. Vaak ga ik bij een ruzie met hem niet meer tegen hem in. Mijn vader praat niet zo en ik uit mezelf ook niet. Ik heb nu geleerd om mijn gevoelens te uiten." Veranderingen „Deze vorm van therapie heeft veel effect op pubers", stelt kunstzinnig therapeute Moni que Rutten. „Ze komen niet al tijd met heel zware problemen maar ze kampen wel met onze kerheden, faalangst, met hun identiteit en met een laag zelf beeld. Ze worden geconffon- Foto Kees Martens teerd met veel veranderingen op school en thuis. Zelf trekken ze niet aan de bel. Veel jonge ren vinden de therapie gaaf, ook omdat ze hun eigen mu ziek mogen draaien, omdat ze kunnen tekenen en schilderen. Ik verzin vaak thema's rondom hun problematiek (bijvoorbeeld plagen) zodat we 'spelender wijs' aan het werk gegaan. Soms doen we een rollenspel." Monique Rutten houdt altijd contact met de ouders, wel vaak in overleg met de jongere zelf. Inmiddels werkt ze al zo'n twaalf jaar als kunstzinnig the rapeute. Ze maakt daarbij ge bruik van elementen uit haar verschillende opleidingen: de Kunstacademie en HBO-j en Co chenille school voor Kunstzin nige therapie. Tijdens een intake-gesprek wordt de doelstelling bepaald. „We bekijken natuurlijk eerst of ik de juiste persoon voor hen ben. Daarna gaan we meteen creatief aan de slag. Voor de eerste bijeenkomst heb ik meestal een vast thema waarbij ik de mensen vraag zichzelf symbolisch weer te geven. Dan kan ik bekijken wat er moet gaan gebeuren, welke aanpak bij hen past. Bepaald kleurge bruik geeft bijvoorbeeld aan dat iemand erg naar binnen ge richt is, of juist heel expressief. Kinderen met faalangst maken vaak in eerste instantie vage en onduidelijke kleine tekenin gen. Gaandeweg de therapie zie je steeds meer kleur komen, het wordt steeds duidelijker." Pas het laatste jaar heeft ze haar werkkring uitgebreid met pubers. „Hun problematiek heeft me altijd geïntrigeerd. We proberen samen een posi tieve draai te geven aan de pu berteit." Beroerte Het nieuwste hulpmiddel om een beroerte te voorkomen, is een soort theezeefje. Geplaatst in de beide halsslag aders voorkomt dit dat bloedstolsels die elders in het li chaam zijn ontstaan in de hersenen terecht komen en daar een bloedvat afsluiten. Het 'theezeefje' - Diverter ge noemd - laat wel bloed door naar de hersenen, maar buigt stolsels af naar bloedvaten in het aangezicht. Een stolsel kan daar weinig schade aanrichten. De eerste Di verter is inmiddels bij een mens aangebracht, meldt het wetenschappelijk tijdschrift New Scientist. Studies moe ten nog uitwijzen hoe effectief en veilig de Diverter is. Röntgenstralen Als gevolg van het maken van röntgenfoto's bij de dia gnostiek krijgen er in Nederland jaarlijks gemiddeld 208 personen kanker. Dit schrijft A. Berrington (universiteit Oxford) in het medisch tijdschrift The Lancet op grond van een onderzoek in vijftien westerse landen naar risi coschattingen en de hoeveelheid röntgenfoto's die jaar lijks voor onderzoek worden gemaakt. Ofschoon Berring ton het belang van röntgenfoto's niet ontkent, spoort zij artsen aan altijd na te gaan hoe onmisbaar informatie uit de foto is. Migraine De hersenen van mensen die regelmatig last hebben van migraine vertonen veel vaker minuscule beschadigingen (infarcten) dan de hersenen van mensen die nooit migrai ne hebben. Hoe vaker de migraine aanvallen (met aura), des te meer beschadigingen zijn er aanwezig, meldt M. Kruit (Leiden Universitair Medisch Centrum) in het me disch vakblad JAMA op grond van een onderzoek bij ruim 400 personen. Of de hersenbeschadigingen het gevolg of juist de oorzaak zijn van de migraine is niet duidelijk Autogordels Een autogordel draag je niet alleen voor je eigen veilig heid, maar ook voor die van je medepassagiers. Iemand die niet vastzit in zijn gordel veran- i - dert bij een botsing in een ongeleid l projectiel dat andere inzittenden in de auto ernstig kan verwonden of zelfs kan doden. Dit concludeert P. Cummings (University of Washing ton, Seattle) in het medisch tijd schrift JAMA op grond van analyses van een kleine honderdduizend au to-ongelukken. Pijn Mensen die lijden aan een depressie en daarnaast ook li chamelijke pijn hebben, vinden minder baat bij een be handeling met medicijnen tegen de depressie, dan men sen die alleen depressief zijn. Hoe ernstiger de lichamelij ke pijn, des te minder het effect van het antidepressi vum. concludeert M. Bair (University of North Carolina. Chapel Hill) in het vakblad Psychosomatic Medicine op basis van een onderzoek onder 573 patiënten. Een goede behandeling van lichamelijke pijn is nodig om ook de de pressie te kunnen behandelen, aldus Bair. Zwanger Onderzoek bij muizen onderstreept weer eens het belang van goede voeding tijdens de zwangerschap. Muisjes ge boren uit moeders die tijdens de zwangerschap vet- en suikerrijk. maar eiwitarm voedsel knjgen, leven gemid deld eenderde korter dan muisjes geboren uit moeders die tijdens de zwangerschap voldoende eiwit en niet te veel vet en suiker hebben binnengekregen. Het eten van 'junkfood' na de geboorte draagt verder bij aan een korter leven, aldus S. Ozanne (universiteit Cambridge) in het we tenschappelijk tijdschrift Nature. Ondanks alle bezweringen van het overheidswezen om toch vooral door te blijven werken, zullen er voorlopig genoeg gepensioneerden, Vutters en Fpu'ers komen. En dus zal er ook steeds meer afscheid worden genomen van werkkringen. Vaak gaat dat met enige plechtig heid gepaard en een onmisbaar in grediënt daarvan is de speech. Daarom hierbij, van een ervarings deskundige, geheel gratis, voor alle toekomstige afscheidnemers een spoedcursus afscheidsspeeches, vol met talloze waardevolle adviezen, Dps en raadgevingen. Tip l: G^f in je afscheidsspeech nooit ad viezen, tips en raadgevingen, al zijn ze nog zo waardevol. Zo van: vader zal het nog één keer duidelijk uit leggen. Dat wekt alleen maar irrita tie, zo niet agressie. En vooral nooit een politiek, economisch, zakelijk of ideologisch testament nalaten! Tip 2: Begin nooit over vroeger, want de genen die er niet bij waren - het grootste deel van de luisteraars dus vervelen zich te pletter en dege nen die er wel bij waren, zitten al- een maar te luisteren om je op een leugen te kunnen betrappen. Tip3: ^icht is het ongepast je eigen voortreffelijkheden centraal te stel en. Ook al zijn ze nog zo waar. paar wat wel heel goed kan, wat euk 's en origineel: je eigen fouten en VerSlssingen - niet de echt zware natuurlijk, je kijkt wel uit - eens Dreed uit te meten. Het lucht mis- Door ALBERT DE BEER schien op, ze kunnen je toch niks meer maken en het geeft het ge hoor het gelukzalige gevoel: Dank u Heer, dat ik niet zo ben als deze hier. Een duidelijk geval van win- win situatie. Bijvoorbeeld: 'Dat kwijtgeraakte dossier, waar weken naar gezocht is? Dat was ik. Nou, het ligt onder in de bezemkast.' Of: 'Ik ben eens verschenen met twee verschillende schoenen, een bruine en een zwarte. En jullie had den het geen van allen in de gaten.' Tip 4 Houdt het kort, kort, kort. Maar je moet het niet te gek maken. Als je zou opstaan en alleen zeggen: 'Nou bedankt allemaal, houdoe.' zou dat opgevat worden als: „Wij zijn zeker niet de moeite waard, dat hij er zich zó met een jantje-van-Leiden van af maakt. Zeg dan maar liever helemaal niks. Maar maak het voor al niet te lang. In de hoek van de zaal lonken de hapjes en drankjes en het is al zo warm en zo saai... Jij bent de laatste in de rij sprekers: de directeur, de vertegenwoordiger van het hoofdbestuur/hoofdkan toor, de voorzitter van de O.R., col lega's en dan moet jij ook nog zo nodig Op deze laatste regel is één uitzon dering. Neemt men afscheid op de allerlaatste dag voordat het bedrijf, het kantoor, de school sluit voor de zomervakantie, dan kan jouw af scheidspreek niet lang genoeg zijn. Vooral als men weet dat de part ners van de geachte collega's voor de ingang al met de caravan staan te wachten, met de ene voet de kop peling ingedrukt en de andere voet boven het gas. In dergelijke geval len: rekken die zaak. Ik bedoel: JIJ hebt vanaf nu tijd genoeg. Door WILL GERRITSEN Vrouwen die hun oksels sche ren en regelmatig deodorant gebruiken, hebben een ver hoogde kans op borstkanker. Dat meent althans onderzoe ker Kris McGrath van de North Western University in Chicago. In de European Jour nal of Cancer Prevention pu bliceerde hij een onderzoek onder 437 borstkankerpatiën- ten waarin hij een verband tussen okselfrisheid en de leeftijd van de borstkankerpa- tiënten laat zien. Hoe beter de vrouwen hun best deden voor frisse oksels, hoe jonger zij waren toen bij hen kanker werd geconsta teerd. Vrouwen die minstens drie keer per week hun oksels schoren en minstens twee keer per week deodorant ge bruikten, waren bijna vijftien jaar jonger toen ze borstkan ker kregen dan de vrouwen die niets aan okselfrisheid de den. De huid heeft een bescher mende functie, maar wordt door het scheren beschadigd, zegt McGrath desgevraagd: „Het lichaam neemt via een geschoren huid makkelijker ingrediënten uit deo's op. zo als alumimumzouten. Dat hebben dierstudies zowel bij geschoren als ongeschoren huid laten zien. De alumini- umzouten werden in de moe dermelk van dieren met ge schoren huid aangetroffen. Bij een ongeschoren huid bin den deze zouten met de huid en het haar waardoor de op name via de huid wordt be perkt." Mogelijk zijn deze alumini- umzouten en/of het conserve ringsmiddel paraben de boos doener. De bevindingen van McGrath zijn niet onomstre den. In 2002 publiceerde we tenschapper Dane Mirrick van een universiteit in het Ameri kaanse Seattle een studie waarin ze geen verband vond. Ze vergeleek het deogebruik van 813 borstkankerpatiënten met 793 gezonde vrouwen, maar vond geen opmerkelijke Foto Johan van Gurp zaken. Ook vrouwen die hun oksels schoren met een scheermesje of binnen een uur na het scheren een deo gebruikten, liepen geen extra risico. In het wetenschapsblad New Scientist stelt zij dat McGrath de borstkankerpatiënten ten onrechte met met gezonde vrouwen heeft vergeleken. Haar eenvoudige verklaring voor de 'ontdekking' van Mc Grath: jongere vrouwen ge bruiken nu eenmaal vaker een deo en een ladyshave dan hun oudere seksegenoten. De bekritiseerde McGrath laat zich echter niet uit het veld slaan: „Vergelijk het met alco hol. Als je verschillende groe pen mensen langdurig ver schillende hoeveelheden alco hol laat drinken, dan zal de groep die het meeste drinkt als eerste ziektes krijgen die aan alcoholgebruik zijn gere lateerd. Ik heb in mijn onder zoek trouwens ook een groep vrouwen geanalyseerd die he lemaal geen deo ofladyshave gebruikten. Ik heb verder een vergelijking gemaakt met vrouwen die al voor hun zes tiende hun oksels veelvuldig schoren en deo gebruikten. Bij deze groep werd negen tien jaar eerder de diagnose borstkanker gesteld dan bij de groep die helemaal niets deed." Moeten vrouwen nu maatre gelen nemen? McGrath bena drukt dat er nog veel meer onderzoek gedaan moet wor den. Toch: „Ik heb aan mijn vrouw, dochter en mijn vrou welijke familieleden verteld dat ze hun oksels beter op een andere manier kunnen verfrissen. Vrouwen zijn in de gelegenheid om de relevante literatuur door te nemen en hun eigen besluiten te nemen over wat ze doen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23