zc 'Zonder fysiotherapie kan ik niets' Aanschuiven aan lange tafels in De Geere Verzekering 0113-315680 pzc.nl edactie'"'pzc.nl 31,4460 AA Goes tie-exploitatie: «n Midden-Zeeland 0113-315520; Vlaanderen: 0114-372770; 020-4562500. ensdag 11 februari 2004 Als gevolg van kabinetsmaatregelen zit voor veel mensen vanaf 1 januari fysiotherapie niet meer in het basispakket van het ziekenfonds. Alleen jonge nonder de 18 jaar hoeven niet zelf te betalen, le dereen vanaf die leeftijd moet zich bijverzekeren. Dat kan voor negen, achttien of een onbeperkt aan tal consulten. Chronisch zieken hebben vanaf de tiende behandeling recht op gratis fysiotherapie. De prijs voor een behandeling is wettelijk vastgelegd op 21,50 euro Met zijn bezuinigingsmaatregelen hoopt Hooger- vorst dit jaar 375 miljoen euro te besparen en daar na nog zo'n 425 miljoen. Het Koninklijk Nederlands ÏGenootschap voor Fysiotherapie (KNFG) wil berei ken dat de minister in elk geval de eerste negen be handelingen voor chronisch zieken blijft vergoeden en dat het eerste consult bij iedereen in het basis pakket wordt opgenomen. Manuele fysiotherapie, de soort die regio-voorzitter Jan Jansen geeft, is een van de oudste vormen van fysio. Andere therapiën zijn kinder-, lymfe-, bekken bodem-, sport- en incontinentiefysiotherapie. Tot 1 maart heeft iedereen de mogelijkheid om zijn f haar ziekenfondspakket aan te passen of van zorgverzekeraar te wisselen. Dat was eigenlijk 1 fe bruari. De snoeischaar van minister Hoogervorst van Volksgezondheid (WD) heeft in fysiotherapie een ideale rozenstruik ontdekt. Honderden miljoenen euro's wil hij besparen. Wie ouder is dan achttien jaar krijgt bij een basisverzekering geen enkele sessie meer vergoed. Alleen chronisch zieken hebben recht op gratis hulp, maar pas nadat ze de eerste negen behandelingen zelf hebben betaald. Een terugloop in de zorg is het gevolg. Door MARTIJN VISSER Kraken, buigen, trekken, klemmen. Manuele thera pie heeft iets weg van worstelen in slowmotion. Patiënt en behandelaar zijn soms zo innig verstrengeld, dat het bijna gênant wordt. Toch is het nodig. Zonder dit fysieke contact kan een fysiotherapeut zijn werk niet doen, kan hij de klachten van zijn patiënten niet grondig te lijf. „Een blokkade tussen C7 en Tl." Geen strategische zet in het spel zeeslagje, maar de overgang tussen hals -en borstwervels. Jan Jansen, vijfentwintig jaar in het vak en voorzitter van de Regionale Vereni ging Fysiotherapie Zuidoost Bra bant, houdt praktijk in Bakel en Dierdonk. De geblokkeerde nek en schouders van Gerrie Nooijen uit Milheeze ge ven haar veel kopzorgen. Soms let terlijk. Zelf kon ze het niet meer 'loslaijgen'. Ze had pijn in haar ar men, was vaak duizelig en overver moeid. Algehele misere eigenlijk. Speciaal voor fysiotherapie heeft ze nu een aanvullende verzekering ge nomen. Achttien keer per jaar mag ze op consult. Mocht ze daar niet genoeg aan hebben, dan kost elk volgend consult 21,50 euro. Dat zou een fikse financiële aderlating zijn. „Ik heb ooit tegen een hernia aange zeten, daar ben ik heel gevoelig voor. Deze behandeling heb ik echt nodig," schetst Gerrie haar afhanke lijkheid. Leegloop Gerrie Nooijen kan het nog net bol werken. Zij hoort dus niet bij de landelijke twintig procent, die fysio therapie gewoonweg niet meer kan betalen. Ook in de praktijk van Jan Jansen en zijn collega's is de leeg loop (nog) niet zo groot, maar hij constateert wel een kentering. „Vooral in steden en achterstands wijken vallen er gaten. Hier valt het nog mee, al is het voor het eerst in vijfentwintig jaar tijd dat we geen wachtlijsten meer hebben." De bezuinigingen van Hoogervorst gaan de samenleving volgens hem uiteindelijk meer kosten dan ople veren. Want wat doet iemand die zich een therapeut niet meer kan veroorloven, maar het wel hard no dig heeft? Die laat zich door de huisarts doorverwijzen naar bij voorbeeld een orthopeed, die ope reert in plaats van behandeld. Of mensen laten zich pijnstillers voor schrijven om symptomen weg te nemen die normaal de fysiothera peut bestrijdt. Beide oplossingen worden wel gedekt door het zie kenfonds. De zogenaamde substitu tie van zorg. „Zo betaalt de collec tieve sector alsnog de behandeling van veel patiënten. En specialisten zijn veel duurder dan fysiothera peuten." Omdat haar echtgenoot ambtenaar is, hoeft Jo Jacobs uit Milheeze zich geen zorgen te maken over de kos ten van haar behandeling. Een zo genaamde ISA-verzekering geeft na melijk recht op therapie zolang als nodig is. Jacobs vertrekt haar ge zicht als Jansen haar ruw kneedt. „Een beetje beul moet je wel zijn", grijnst hij, pakt haar hand in een houdgreep en kraakt het vastgelo pen polsgewricht in een omme zwaai. Meteen zakt de pijn en Ja cobs verzucht: „Zonder behande ling kan ik niets, helemaal niets." Klemming Een van de pijnlijkste operaties noemden de artsen het. John van Doorn had al acht jaar veel last van zijn schouder. Het bleek een klem ming in het gewricht. Fietsen, wan delen en sporten ging niet meer. zelfs zijn arm optillen werd een op gave. Een zware ingreep later is Van Doorn bijna de oude. Hij heeft nog wel klachten, maar manuele thera pie helpt daar prima tegen. Van Doorn is bij CZ bijverzekerd voor achttien behandelingen, hoe wel hij liever onbeperkt van de zorg gebruik zou maken. Jansen legt uit dat dat nog kan, als hij voor 1 maart zijn verzekering uitbreidt. „Voor 1 maart? Dat was toch 1 februari? Ik dacht dat ik al te laat was." Grote ogen van verbazing. Zaterdag nog kreeg hij een brief van CZ en daarin stond helemaal niets over de ver lengde termijn. „Dat ik dat nou van jou moet horen.'Jan. Ik ga het met een doen. die behandelingen heb ik gewoon nodig. Dan maar weer meer premie betalen." Voor Jan Jansen is het een overbe kend liedje. Tientallen zorgverze keraars in Nederland, met allemaal hun eigen beleid en voorwaarden. Allemaal maken ze hun winsten met geld van premiebetalers. „En nog zijn ze te beroerd hun klanten fatsoenlijk voor te lichten. Het moet altijd van ons komen." ces- want op dinsdagavond zit Res taurant-Café De Geere in Middel burg vrijwel vol. De dinerkaart past op een A-viertje en wie wil we ten wat daarbuiten nog verkrijg baar is, dient de blik omhoog te slaan. Tegen een plafondbalk prijkt bet marktaanbod, vandaag wijting- biet (15,50 euro) en wilde eenden bont met een saus van kriekenbier 114,50 euro), plus een vegetarische l aanrader. I Tot voor twee maanden was De I Geere een /.aak met een wat oubol- IJjp uitstraling. Daar hebben Jolan- I «pander (spreek uit Sender), Mi chael (uitspreken op z'n Engels) en Willem verandering in gebracht. Helemaal vanuit het niets begin nen, moet de bedoeling zijn ge weest. Met zo'n nul-basis is het mo gelijk het repertoire aan te passen aan veranderende tijden en de por temonnees van de gasten. Het duurste hoofdgerecht kost 18,50 euro: toumedos met eendenlever en een portjus. Met zes voor- en zes hoofdgerechten plus wat specials moet het voor de keuken te behap pen zijn. De vier ondernemers pro beren de zaak alleen te runnen en doen ook lunch (aparte kaart) en alles wat er nog tussen lunch en di ner zit. De term knus is bepaald niet van toepassing op het interieur waarin de 'zinc' een blikvangende positie inneemt. Niet alleen de toog, ook de steunpilaren zijn voor een deel met zink bekleed. De vloer is van hardhout en wordt door gastvrouw Jolande en gast heer Sander smetteloos gehouden. Ik bewonder de kindvriendelijke houding van de gastheer die een jonge gast in een kinderstoel vrien delijk toelacht terwijl deze de snip pers van een grondig vernield pa pieren servet om zich heen strooit. Onverstoorbaar verzamelt Sander alle ongerechtigheden. Hij kan wel wat hebben, begrijp ik, na een aan tal jaren als koffieplanter in Costa Rica. Daarvoor behoorde hij tot een vriendengroepje dat het toen malige restaurant De Kameel in Middelburg van de grond hielp. De keus van de kaart is gauw ge maakt, het wordt als voorgerechtje soto ajam (3,50 euro), een Indisch soepje waaraan Michael en Willem in de keuken een eigen draai heb ben gegeven. Ajam is kip, maar ik meen eend te proeven, verder smaakt het heel lekker. De kaart vermeldt ook kreeftensoep (4,00 euro), verder als voorafjes: brood met tapenade of kruidenboter (3,00 euro), bordje antipasti (5,50 euro), gemarineerde zalm met ru- cola en krokante kappertjesdres sing (5,50 euro) en salade van ven kel, feta, cashewnoten en een ho- ning-basilicumdressing (5,50 euro). Ik kijk rond en probeer me een voorstelling te maken van een kro kante kappertjesdressing. Er is veel te genieten, twee dames eten, na werk of winkelen, hun royaal ge vulde bord zuurkool met spek en worst keurig leeg, een ontsnapte hond speurt naar gevallen voedsel, jeugd vermaakt zich aan het biljart en twee stamgasten aan de toog zien het allemaal gelaten aan. Er klinkt Rythm Blues en mis schien komt het door de neonre clame voor Jupiler dat ik aan een vroeger veel gefrequenteerd café aan de Antwerpse Hoogstraat, ge naamd de Billenkletser, moet den ken. Fijn sfeertje en de wilde eenden borst smaakt heel goed. er zit ook nog een pootje bij. plus een stronk je witlof, wat rode kool en een zeer smakelijk stoofpeertje. Ook de frie tjes met mayo zijn voortreffelijk en de rauwkost is vers met een goede dressing. De Geere heeft naast mijn Leffe dubbel, Hoegaar- den. De Koninck en Jupiler op het vat (daar heb je dat Antwerpenge- voel weer). Er is verder keus uit verschillende huiswijnen vanaf 2,75 euro per glas of 11,50 euro per fles. Smakelijk en betaalbaar zijn de hoofdgerechten en ik citeer letter lijk de kaart: zalmfilet, dragon, beurre blanc (10,50 euro), biefstuk, pepersaus (10,50 euro), gegrilde to nijn, teriyaki wasabi (14,50 euro), hertenbiefstuk, rode kool. truffel jus (14,50 euro), entrecöte (14,50 euro) en de al genoemde toumedos met eendenlever en portjus. Ver der een vegetarische 'daghap' en desserts tegen dagprijs. In de ongedwongen sfeer van De Geere wordt aanschuiven aan de lange tafels toegejuicht. Café-Restaurant De Geere Langeviele 51 4331 LR Middelburg Tel. 0118-613083 Sluitingsdag: maandag Keuken open van 12 .00-19.30 uur en van 17 30-21.30 uur Geen creditcards, wel pin en chip Vegetarisch: wekelijks gerecht buiten kaart om Kinderen: kindergerechtjes Rolstoel: geen belemmering Roken: met gescheiden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21