COURANT Jrussel vraagt miljarden extra Politie pakt mensensmokkelaars PZC Tientallen doden door aanslag op politiepost Irak 18 uropese Commissie in aanvaring met Nederland en andere nettobetalers VD wil bruik auto elasten Scholieren ruiken aan theater 21 t/m 25 Passagiers stranden op Schiphol Boer voert knecht aan de leeuwen OR Delta steunt waterfusie alsnog DSB-ploeg houdt op te bestaan Werking van weekendpil erectieproblemen erkend Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 10° NW4 Zacht IMolKt en a'en ,oe llchle re9e" Ma,'9e noordwestenwind en maxima rond 10 Rugbyster op zoek naar teamgenoten 46eiaargang no. 35 oensdag 11 februari 2004 js nummer 1,20 .HansGertsen KAATSBURG - De Euro- it Unie is gisteren kei- rd in aanvaring gekomen I een aantal lidstaten, ironder Nederland. Aan- Jing is een voorstel van Europese Commissie om lEl'-budget voor de pe- Je 2007-2013 fors te ver tin. -gelijks bestuur van de vil het budget laten stijgen ongeveer 1 procent van het lo binnenlands produkt van t'nie nu tot 1,15 procent in j Van bijna 100 miljard eu- jB 2004 zou het budget van tssel rmee in 2013 uitko- jop ruim 143 miljard. aanvaardbaar ister van Financien Zalm Bde het voorstel gistera- i 'totaal onaanvaardbaar', ^ens hem zou de Nederland contributie met zo'n ander- miljard euro per jaar stij- als de Commissie haar zin De kans dat de lidstaten tinmen met zo'n grote verho- van het budget is volgens ji'nihil', i Zweedse collega sprak van iregelrechte provocatie'. Ne land, Frankrijk, Duitsland, ot-Bnttanmë, Zweden en itenrijk hebben bij de Com- Sie onlangs aangedrongen op riezing van het budget. De nden, de grootste nettobe- aan Brussel, willen in de mst juist minder afdragen. HAAG-De VVD wil dat wegenbelasting en de beias- (op de aanschaf van een 3, - owe auto, de bpm, worden af- - ïhaft In plaats daarvan moe automobilisten per gereden iter een vast bedrag beta- en komt er een heffing die ge- terd is op de veiligheid, mi- belasting en het verbruik - i de auto. )-Kamerlid Hofstra presen- de gisteren een plan waarin ^regeling is uitgewerkt. De ti] wil daarmee stimuleren 1 Automobilisten milieuvrien- gker gaan rijden. De regeling per 2008 kunnen worden in- Krd. plan kan rekenen op steun de andere coalitiepartijen k on D66 en dus van een 111 erderheid in de Tweede Ka- f, zo bleek gisteren, fora wil dat de autobezitter gereden kilometer een vast rag betaalt. PvdA en Groen- ts zijn blij dat de WD hun s deelt om veelrijders zwaar te belasten, maar ze betreu rt dat de liberalen niet kie- [voor een heffing naar plaats ^"jd. zodat rijden in de spits drukke wegen duurder is. 'idee werd enkele jaren gele- geopperd door PvdA-minis- Netelenbos van Verkeer en lersiaat. De Tweede Kamer ■nerp het raste autobelastingen in Né- land belopen jaarlijks bijna dljard euro. Er wordt circa miljard kilometer per jaar !den- heffing die Hofstra zou dus uitkomen op gemid- 6 cent per kilometer Hier in 2 cent vast. belasting voor gereden af wordt in plan van de WD bepaald aan de hand van de 'beterstand. Hofstra gaat er- bil dat het over enkele jaren riisch mogelijk is een sys- toe te passen dat fraude ®u'-t Het liberale Kamerlid aan een intelligente chip auto of een systeem waar- fes; It door teilen. Bister aantal gereden kilome- navigatie (gps) is vast (CDA) van Ver- Volgens Romano Prodi, voorzit ter van de Commissie, is een ver hoging van het budget tot 1,15 procent in 2013 'het absolute mi nimum' om te kunnen garande ren dat de EU haar taken naar behoren kan uitvoeren. De EU telt tegen die tijd 27 lidstaten Naast de tien landen die dit jaar toetreden, zullen ook Roemenië en Bulgarije dan lid zijn. Volgens de Commissie is er niet alleen meer geld nodig omdat het gros van de nieuwe leden arm is. De lidstaten besteden ook steeds meer taken aan Brussel uit. Daarnaast willen de lidstaten dat de EU een grotere rol op het wereldtoneel speelt. En tenslotte streeft de EU er naar om in 2010 de krachtigste en meest innovatieve economie te zijn. Dat vereist volgens Brus sel een ruimer budget en extra investeringen in onderzoek, on derwijs en wegen en spoorlij nen. Landbouw Nederland en de vijf andere kritische lidstaten vinden dat de Commissie geld voor nieuw beleid maar moet vrijmaken door te bezuinigen op oud beleid, zoals de landbouw uitgaven en de steun aan armere regio's. Dat is volgens de Com missie echter maar beperkt mogelijk, mede doordat de lid staten de hoogte van de land bouwuitgaven, goed voor ruim 40 procent van het totale EU-budget, al tot 2013 hebben vastgelegd. Het Europees Parlement rea geerde in meerderheid overwe gend positief op het voorstel van de Commissie, maar het laatste woord over de begroting is aan de lidstaten. Bronnen in Straatsburg verwachten dat er op zijn vroegst eind 2005 een ak koord wordt bereikt over de zo geheten financiële perspectie ven. GPD Het politiebureau van Iskandariya is veranderd in een puinhoop. door Robert Bloemen BAGDAD - Tientallen Irakezen zijn gis teren omgekomen toen voor een politie bureau in Iskandariya (Alexandria), een stad ten zuiden van Bagdad, een zware autobom ontplofte. De Amerikaanse strijdkrachten en de Iraakse autoriteiten gaan uit van een zelfmoordaanslag. De meldingen over het aantal doden lo pen uiteen van 35 tot 55. Bij de aanslag raakten tientallen mensen gewond. Ame rikaanse functionarissen maakten maan dag bekend over een brief te beschikken waarin de terreurgroep Al Qaeda wordt gevraagd onrust te zaaien om de Ameri kaanse bezetting te doen mislukken De politie zou moeten worden aangevallen om te voorkomen dat zij zich tot belang rijke factor ontwikkelt. De bom ontplofte toen zich voor het bu reau een grote groep mannen had verza meld om naar een relatief goed betaalde baan te solliciteren. Door de explosie stortten het bureau en een deel van ge rechtsgebouw in. Ook twee politieposten elders in Irak waren gisteren het doelwit van geweld, waarbij enkele doden vielen. In hun jacht op de belangrijkste leden van het Saddam-regime hebben de Ame rikaanse strijdkrachten in Irak de num mer 48 van de lijst met meest gezochten opgepakt. Het gaat om de voormalige overigens ook al aange- ■%i met voorstellen over IJ'ometerheffing te komen. «wrt de liberalen echter te 0PD/ANP Pagina 4: commentaar door Nadia Berkelder VLISSINGEN - De politie en de marechausee hebben zestien per sonen aangehouden die ervan worden verdacht deel uit te ma ken van een criminele organisa tie. De organisatie smokkelde mensen uit het Midden-Oosten via West-Europa naar Enge land, Zweden en Noorwegen. De organisatie was in een groot aantal landen actief. In totaal zijn er 46 arrestaties verricht. „De organisatie is als een inkt vis die zijn tentakels over Euro pa heeft uitgespreid", aldus woordvoerder A. Don van de po litie. „Dat maakte het onder zoek bijzonder lastig." De orga nisatie heeft haar basis in Italië en was actief in Duitsland, Frankrijk, België, Engeland. Noorwegen en Zweden Het onderzoek in Nederland be gon in maart vorig jaar nadat in het havengebied van Vlissingen illegalen waren aangetroffen in trailers en containers. Het ver band met Italië werd gelegd, toen daar in een vrachtauto de lijken werden aangetroffen van mensen die het slachtoffer wa ren van mensensmokkel. Om hoeveel mensen het ging, kon Don gisteren niet zeggen Het Nederlandse onderzoek, uit gevoerd door de politie Zeeland en de Koninklijke Marechaus see Zuid-Holland/ Zeeland, richtte zich op de Nederlandse tak van de organisatie. Er werd samengewerkt met politiekorp sen uit andere landen, de Immi gratie- en Naturalisatiedienst en de Sociale Inlichtingen en Op sporingsdienst (SIOD). In totaal zijn in Nederland zes tien verdachten aangehouden, afkomstig uit Vlissingen, Ril land, Zaltbommel, Bergen op Zoom en Den Haag. Twee verdachten zitten vast in Noorwegen en België, in afwach ting van uitlevering aan Neder land. OOSTBURG - Kinderen uit de groepen 5 en 6 van de Oostburgse basisschool De Berenburcht kre gen gisteren in het Ledeltheater de kans om even in de huid van een toneelspeler te kruipen. Hun 'optreden' in een scène van de Moulin Rouge, de jubileumproductie van toneelgroep De Plattelan ders, vormde het slot van een rondleiding met uit leg door het theater. In het kader van de Cultuur- menu's kunnen scholieren elk jaar kennismaken met het reilen en zeilen van een theater. Hoe de kassa werkt, hoe een decor wordt opgebouwd, de souffleur: alles komt aan bod. foto Peter Nicolai ■■■■■■■■■■mi In de andere landen waar de or ganisatie actief was, zijn dertig verdachten aangehouden. De po litie verwacht dat er nog meer arrestaties volgen. Don sluit meer aanhoudingen in Zeeland echter uit. „Van de Nederlandse organisatie hebben we de kop stukken binnen." De organisatie smokkelde men sen uit voornamelijk Irak, Iran en Afghanistan. Via onder meer de haven van Vlissingen werden ze naar Engeland, Noorwegen en Zweden getransporteerd. Vol gens Don was de organisatie vooral uit op financieel gewin. „Ze waren weinig betrokken bij de mensen. Ze zorgden niet al tijd voor voldoende comfort. We vonden ze vaak in elk hoekje en gaatje." De mensen waagden de gok omdat ze op hun eindbe stemming een beter bestaan hoopten op te bouwen. De Nederlandse tak van de orga nisatie hield zich vooral bezig met het regelen van vervoer. In totaal werden in Nederland 125 illegalen aangetroffen, vooral in de Vlissingse haven. De politie vermoedt dat het aan tal gesmokkelde mensen in wer kelijkheid veel hoger ligt. Het is met waarschijnlijk dat de illega len die de afgelopen weken zijn aangehouden ook gesmokkeld zijn via deze organisatie. De verdachten worden in Mid delburg vervolgd door het Open baar Ministerie. Behalve van mensensmokkel worden ze ver dacht van deelname aan een cri minele organisatie en het verval sen van identiteitsbewijzen. Snoeien in fysiotherapie Vlissingse Marokkanen over Shouf Shouf Habibi! foto Nabil Mounzer/EPA voorzitter van de Baath-partij en de com mandant van het Baath-leger, Mushin Khadr al Khafaji De verdreven Iraakse leider Saddam Hoessein, die op 13 december is opge pakt, verkeert in goede gezondheid. Een woordvoerder van het Amerikaanse be stuur in Irak sprak geruchten tegen dat Saddam kanker zou hebben. Volgens de zegsman werkt Saddam niet mee met de Amerikaanse autoriteiten. ANP Honderden passagiers van Air Holland en Dutch Ca ribbean Airlines stonden gisteravond op Schiphol te wachten op een toestel naar de Antillen dat uitein delijk niet vertrok. De twee luchtvaartmaat schappijen heb ben problemen. In Zuid-Afrika is met afgrijzen gereageerd op een racis tische moord op een boerderij in de provincie Limpopo. Een 35-jarige blanke eigenaar van een wild park heeft een werknemer met wie hij een con flict had, geboeid voor de leeuwen gegooid. w De Centrale Ondernemingsraad van Delta gaat alsnog ak koord met een fusie tussen de waterbedrijven Delta en Eu ropoort. De COR ging overstag nadat de di rectie verdere garanties gaf voor het behoud C van werkgelegenheid en zelfstandigheid. w Dirk Scheringa ziet geen re den om nog door te gaan met zijn schaatsformatie, de DSB-ploeg. Het voor naamste slachtoffer daar van wordt Jan Bos. De oud-wereldkampioen sprint komt nu zonder ploeg te zitten. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buiten land: 5; economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11, 12, 13, 15 en 17; sport: 18 en 19; trends: 21, 22 en 23; jong: 24 en 25. HOUTEN - Mannen met erectie problemen die Cialis voorge schreven krijgen, hoeven het vrijen niet meer te plannen. De Europese geneesmiddelen-auto riteit heeft erkend dat deze pil 36 uur werkt, zo meldde giste ren fabrikant Lilly Icos. Cialis wordt ook wel de week endpil genoemd. Een werkings duur van 36 uur betekent dat een ereqtie op dezelfde manier ontstaat als bij gezonde man nen, narrfelijk door seksuele op winding. Deze verdwijnt na de gemeenschap tot de man op nieuw wordt gestimuleerd. Met Viagra, de bekendste erectiepil, moet binnen vier uur handelend worden opgetreden. ANP (Advertentie) voorletters:m/v straat: postcode: plaats telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: 8II711688"555530' L noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14, SO. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) 1 noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: l per maand met automatische incasso 19.45). L per kwartaal met automatische incasso 56.60). per jaar met automatische incasso 217,00). Stuur deze bon naar: PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1