wc Plan DSB strandt al halverwege De stervoetballers van Afrika ullit krijgt een weede assistent McEwen wil Van Dijk in zijn Lotto-Domo-treintje Supportersclub maant PSV tot actie 19 Arbiters op EK krijgen microfoontjes en oortjes ioor schaatser Jan Bos is er geen werk meer Cocu mist duel met VS Diarra Hadji Trabelsi Okocha John Metgod trainer Excelsior Van der Haar naar Willem II Rentree tennisser Haas in San José EK hockey naar Dublin en Leipzig Rabobank leidt UCI-klassement Ancelotti wil dat Milan-spelers oefeninterlands laten schieten Meer meldingen van seksuele intimidatie in de sport woensdag 11 februari 2004 DEVENTER - Op hot EK voet- l.| In Portugal zullen de Eeidsrechters en grensrech te met microfoontjes en oor- liB «orden uitgerust. De Ucfa Ld dat besloten na een ge- Ta.de proef in de Schotse Pre ker League. Het gebruik h.er- m blijft beperkt tot arbiter, pnsreebters en de vierde man. Het is de bedoeling dat het arbi trale kwartet tijdens de EK-wed- strijden wordt voorzien van oordopjes en microfoons. Daar mee staan ze negentig minuten lang met elkaar in contact. „De tijd van piepjes is volledig voor bij", stelt de Nederlandse scheidsrechter René Temmink. „Dit is een opmerkelijke, maar bovenal vooruitstrevende ont wikkeling. Als scheidsrechters hebben we hier lang op ge wacht. De zaken die achter je rug gebeuren worden vanaf nu, als het goed is tenminste, gesig naleerd door de assistent. Je hoeft dan niet meer zo'n uitge breide wandeling naar de zijlijn te maken en je dwars door tal van woedende voetballers heen te manoeuvreren. Je kunt nu in korte tijd heel snel overleggen met je assistenten of vierde man. Dat is een grote winst voor de arbitrage." De komende maanden zullen de twaalf uitver koren arbitrale kwartetten voor Euro 2004 de apparatuur gaan testen tijdens competitieduels in eigen land. „Want voor de meesten is het toch een nieuw fe nomeen", beseft de 43-jarige Temmink, die vanwege zijn leef tijd zelf niet zal fluiten op het EK. Daarop zijn geen Neder landse arbiters actief. Toch moe ten er in het gebruik van de ap paratuur ook nog wat plooitjes worden gladgestreken, meent Temmink. „In Frankrijk hebben ze hier en daar ook al wat test- werk verricht en blijken er nog problemen te zijn met frequen ties. De communicatie van de ar bitrage en radio-uitzendingen verstoorden elkaar, maar dat is een kinderziekte." GPD irEric Korver SPANBROEK - Dirk Scheringa Bet er geen misverstand over be staan wat de bedoeling was van jjjn DSB-schaatsploeg. Met vi sa en lef van Wognum naar Tu rijn. stelde de miljonair twee aar lerug. Zijn talenten moes ten de gouddelvers worden van de Spelen in 2006. Amper hal verwege het traject is de missie jalgestrand. Toon Gerbrands, di- rtteur van de schaatsploegen, naakte gisteren in Spanbroek bidelijk dat de langebaanploeg m DSB wat de mannen betreft iphoudt te bestaan. E® verrassing kon die medede ling al niet meer worden ge- oemd. De afgelopen weken ras al duidelijk geworden dat trvan diverse kanten werd ge- cken aan de jonge talenten DSB. en dat die dreigden te lichten voor de verlokkingen va andere teams. Dat gebeurde jnlijk al snel, zo werd giste- ■nt duidelijk. Hoewel hun ver- interns bi] DSB nog een jaar loorliep, tekenden Tom Prinsen j| en Jacques de Koning (22) aoral uit onzekerheid over de komst van DSB al twee we- «i terug contracten bij TVM snco 01de Heuvel (20) is nog t rond met DPA, maar dat is kwestie van tijd. Bas Brus- Remmelt Eldering en Rut- Elsinga dienden van DSB al te vertrekken, zodat al- <pi voormalig wereldkampioen lint Jan Bos en Stefan Groot- overblijven. En dat is, zo r' «kor :>E - Elf a Teammanager Toon Gerbrands (links) legt uit waarom de DSB-schaatsploeg wordt opgeheven. oordeelde de DSB-top, te wei nig om mee door te gaan. Het gemak waarmee DSB dat besluit afgelopen maandag nam, is wél verrassend. Scherin ga, doorgaans een vechter, on dernam niet eens een poging tot strijd. DSB gaf zich meteen ge wonnen, berustte opvallend vlot in een lot dat misschien nog had kunnen worden afgewend. Ger brands weersprak dat gisteren Er was hem, zei hij, alles aan ge legen de ploeg in stand te hou den en het traject naar Turijn vol te maken. „Maar er was uit eindelijk geen andere optie dan deze. We konden ons niet ver sterken, omdat de betere rijders allemaal contractueel vast zit ten. De Amerikanen die we spon soren waren evenmin een optie. Hun werkwijze wijkt te veel af. En het had geen nut de drie jon gens aan hun contract te hou den. Dat had veel moeilijkheden met zich meegebracht en daar voelden we niets voor. Dus res tte ons weinig anders dan mee te werken en de contracten te foto Vincent Jannink ontbinden." Ook dat gebeurt ei genlijk zonder slag of stoot DSB heeft zelfs geen afkoopsom bedongen Opmerkelijk voor een ploeg die zelf vier jaar terug een dure strijd voor de recht bank voerde om Jan Bos los te krijgen van Spaarselect. „Wij hebben geen zin in juridische touwtrekkerij. Dat maakt deel uit van onze bedrijfspolicy." Om diezelfde reden zag Ger brands er ook geen heil in zelf rijders te benaderen die nog vastliggen Dat had hem immers de versterking kunnen opleve ren die het aarzelende drietal er toe had kunnen bewegen te blij ven. „Maar gecontracteerde rij ders benaderen is voor ons óver de grens. Dat wilden we abso luut niet. We hebben nog wel ge sproken met iemand als Bob de Jong, maar die gaat liever ver der zoals hij nu bezig is. Dan houdt het op Niettemin veroordeelt Ger brands niet de handelwijze van TVM en DPA, die al half januari contact zochten met de DSB-schaatsers en, in het geval van TVM, zelfs twee weken te rug contracten afsloot De twee ploegen duwden daarmee sa men DSB over de rand „Ik kan die teams eigenlijk niet zoveel verwijten", vindt Gerbrands. „Ze hebben ons, conform het he renakkoord van de Vereniging van Professionele Schaatsteams (VPS), keurig gemeld dat ze met onze rijders wilden praten, net als de jongens dat mij zelf heb ben gezegd. En ik kan niemand verbieden te praten Het contract van Jan Bos bij de ploeg loopt af, over verlenging zou binnenkort gesproken wor den. „Maar voor hem is er bij ons geen werk meer. We kunnen niets meer voor Bos betekenen, kunnen hem voor volgend sei zoen zelfs met eens een logo aan bieden", stelde Gerbrands nuch ter vast. GPD 'Marcel van der Kraan HTERDAM - Feyenoord-trai- rRuud Gullit krijgt naast de legoslaaf Zeljko Petrovic nog tweede assistent. Die trai- zal in de ogen van technisch lager Mark Wotte een Feye- „d itergrond moeten heb- yenoord heeft geen haast met ibenoeming. Wotte: „We wil- t zorgvuldig te werk gaan, aarom zouden we haast ma- p? Het nieuwe seizoen begint Binjuli. Het moet ook in over- gebeuren met Ruud. Hij had dongen om één assistent zelf benoemen. invulling van de rest van de li zou in overleg met Feye- lorrl gebeuren. Vandaar dat ede afgelopen dagen de con- '"Kiten van Toine van de Gool- ïg (hersteltrainer) en Pim teburg (keeperstrainer) heb- verlengd. De aanstelling i de tweede assistent ge biedt ook in overleg met ons." t man die straks de trainers- ai rond het eerste elftal aan- ih zal dezelfde bevoegdheden als Petrovic.' „De beide - Steven Pienaar lomt dit jaar tiet meer in actie HSTERDAM - Ajiix houdt er Mig rekening mee dat Steven fnaar dit seizoen niet meer in «ie komt. ^Zuid-Afrikaanse middenvel- herstelt van een zenuwbles- zijn knieholte, die hij op- na langdurig gebruik van Aanvankelijk werd gedacht n') in zes weken hersteld Jzijn. Inmiddels gaat de medi- F staf van de Amsterdamse ervan uit dat het herstel ^maanden tot een jaar zal du- Jibarts Edwin Goedhart van r dat Pienaar nog r® vorderingen maakt. „De Finten dat hij niet meer zou "':'en zijn dan ook uit de F gegrepen. Hij heeft een gzame aandoening. Bij verge- j* ane blessures van American j'spelers duurde hun her- ongeveer zes maanden tot •w Daar gaan we nu bij ^arook van uit." ANP assistenten zullen op basis van gelijkwaardigheid werken on der Gullit," zegt Wotte, die het geen 'must' vindt dat de oud-Feyenoorder al een schat aan trainerservaring moet heb ben. „Het is onjuist om te den ken dat de andere assistent een ervaren veldtrainer moet zijn die straks de trainingen gaat lei den. Ruud Gullit zal vanaf 5 juli, als hij bij Feyenoord aan de slag gaat, gewoon op het veld staan en elke training zelf doen." Dat Ruud Gullit Feye noord de komende maanden niet elke week live volgt, heeft alles te maken met het feit dat hij elders op de velden zoekt naar spelers die Feyenoord ster ker kunnen maken. GPD BARCELONA - Phillip Cocu is tenminste twee weken uitgescha keld door een spierblessure in zijn rechterbeen. Door die kwet suur mist de 33-jarige midden velder de interland tegen de Ver enigde Staten. Cocu liep de blessure op in de wedstrijd tegen Osasuna. Hij speelde het duel wel uit, maar achteraf bleek hij een spierver- rekking te hebben opgelopen. De international heeft daarop een rustperiode van tenminste twee weken voorgeschreven ge kregen. ANP Mahamadou Diarra Mustapha Hadji Hatem Trabelsi Jay-jav Okocha GOES - I)e Afrika Cup is in de beslissende fase beland. Vandaag worden de halve finales (Mali-Marokko en Nigeria-Tunesië) ge speeld. Elk van de vier landen heeft een sterspeler. Bij Mali voetbalt Maha madou Diarra. bij Marokko Mustapha Hadji, bij Nigeria Jay-jay Okocha en bij Tunesië Hatem Trabelsi. Geboorteland: Mali Geboortedatum: 18-05-1981 Huidige club: Olympique Lyon- nais (Frankrijk) Vorige clubs: OFI Kreta, Vitesse Positie: Middenveld De lichtvoetige Diarra wordt in het straatarme Mali gezien als de absolute vedette van de ploeg. Diarra is de aanvoerder die het ritme van de ploeg be paalt. Hij begon zijn loopbaan in Europa op Kreta en verhuis de vervolgens naar Vitesse. In Arnhem werd al snel duidelijk dat hij een supertalent was. Hoewel ook AC Milan interesse had, vertrok hij twee jaar gele den naar Olympique Lyonnais. Geboorteland: Marokka Geboortedatum: 16-11-1971 Huidige club: Espanyol (Spanje) Vorige clubs: Nancy, Sporting Lissabon, Deportivo La Coruna. Conventry City, Aston Villa Positie: Middenveld Mustapha Hadji valt al bijna niet meer te denken uit het Euro pese voetbal. De aanvoerder van Marokko is al meer dan tien jaar een opvallende verschij ning. Zijn grote doorbraak be leefde hij in de jaren bij Deport ivo waar hij met zijn dynamiek en scorend vermogen uitgroeide tot een grote meneer. Na vele ja ren in Engeland is hij nu terug in Spanje, bij Espanyol. Geboorteland: Tunesië Geboortedatum: 25-1-1977 Huidige club: Ajax Vorige club: Club Sportif Sfax Positie: Rechtervleugelverdedi ger Wie kende Trabelsi toen hij in 2001 bij Ajax neerstreek? Nie mand toch? Maar Trabelsi bleek een geweldige rechtsback te zijn, die met zijn kracht, tech niek en loopvermorgen soms de hele zijkant kan bestrijken. Tra belsi is bezig aan zijn laatste jaar bij Ajax, dat staat wel vast Hij heeft zijn vertrek uit Amster dam aangekondigd en schijnt al een voorcontract bij Manchester United te hebben getekend. Geboorteland: Nigeria Geboortedatum: 14-8-1973 Huidige club: Bolton Wanderers (Engeland) Vorige clubs: Eintracht Frank furt, Fenerbahce, Paris Samt- Germain Positie: Middenvelder Eigenlijk hoort Okocha hele maal niet thuis op een voetbal veld. De kleine magische dribbe laar is een kunstenaar die meer op zijn plaats is in een circus. Geef Okocha een bal en hij ver geet de wereld om zich heen. De tovenaar kan alles met een bal, maar helaas is hij ook akelig grillig waardoor hij nooit is uit gegroeid tot een wereldster. door Ad Pertijs OUDENAARDE - Lotto-Domo presen teerde gisteren in Oudenaarde zijn prof- ploeg. „Rijkelijk laat kun je zeggen. De eerste koersen zijn al gereden", weet ma nager Christophe Sercu. Aan de andere kant: „We hebben niks nieuws te presen teren. Eén nieuwe renner maar: Wa- decki. De rest is gebleven." In dat opzicht is Lotto-Domo uniek dit seizoen. De resultaten kunnen beter vin den de bazen, maar het vertrouwen in ie der van de coureurs is groot. Ook in de vier Nederlanders die er rijden: Leon van Bon. Koos Moerenhout, Stefan van Dijk en Aart Vierhouten. Ploegleider Mare Sergeant noemde 2003 een jaar met geweldig hoge pieken (Peter van Petegem won én de Ronde van Vlaan deren én Parijs-Roubaix), maar ook met te diepe dalen. Van Bon is een van de ren ners die die dalen moet kunnen opvullen. Hij liet in oktober een cyste ter grootte van een twee-euromunt uit een van de bijholten van zijn hoofd verwijderen. „Sindsdien voel ik me een stuk beter." Volgens de arts, die het euvel ontdekte, zat de cyste er mogelijk al jaren. Van Bon voelt zich daarom herboren. „In het voorjaar al komen mijn koersen Ik ge loof nog steeds dat ik een grote klassie ker kan winnen." Leon van Bon klinkt zelfverzekerd. Ste fan van Dijk moet dat nog leren. Hij wil nu eindelijk een keer naar de Tour, maar heeft kennelijk problemen duidelijk te maken dat hij daarin de ideale 'piloot' is voor Robbie McEwen. „Stefan moet dui delijk zeggen dat hij daar volledig in dienst van Robbie gaat rijden Anders wordt het moeilijk", zeggen zijn Neder landse ploegmaats in koor. „Dat wil ik ook en dat heb ik volgens mij ook zo ge zegd." Niet duidelijk genoeg, vindt Sergeant echter „Ik heb hem gevraagd de Ronde van Italië te rijden om daar met Robbie in de massaspurt te oefenen. Stefan zei de Giro echter niet te willen rijden. In die periode fietst hij liever andere koer sen. Ronden waarin hij etappes kan win nen. Voor mij stel je daarmee je eigenbe lang boven het ploegbelang." Van Dijk heeft één geluk: Robbie McE wen ziet in hem de ideale 'piloot' voor de massaspurt. Normaal zoekt de Australiër in die sprint zijn eigen weg Daardoor had hij tot dusverre geen behoefte aan een eigen 'treintje'. McEwen is echter van gedachte veranderd. „Ik ga de ploeg nu toch vragen om een sterke trein te for meren. Daarin is het het beste dat een an dere sprinter als laatste op kop rijdt. Ste fan dus. Hij moet het echter wel willen en het is nodig dat we eerst samen de Gi ro rijden." Van Dijk kreeg er een kleur van. Maar ook McEwen moet Sergeant nog zien te overtuigen. Sergeant: „Zo'n trein eist veel renners op en de vraag is of dat het waard is. Robbie kan zelfstandig sprints winnen en we hebben ook renners die op een andere manier Tourctappes kunnen pakken." McEwen is echter vastbesloten. „Toch moet die trein er komen", daagt hij Sergeant bij het afscheid nemen uit „Wat zeg ik: ik wil een TGV hebben." En wegwas hij. GPD ROTTERDAM John Metgod verhuist na dit seizoen als trainer van Feyenoord naar Excelsior. De huidige assis tent-coach van de Rotterdammers kiest niet voor een (bui tenlands) avontuur met Bert van Marwijk, maar keert te rug naar de club die hij zeven jaar geleden als trainer ver liet. Henk van Stee, de voormalige AZ-trainer die nu de tech nische leiding in handen heeft bij Excelsior, verhuist in omgekeerde richting. Hij treedt weer in dienst van Feye noord, dat hem als manager van de jeugdopleiding heeft benoemd. Oud-Feyenoorder André Hoekstra blijft ge woon zitten bij Excelsior. Hij wordt straks de "rechter hand van Metgod. John Metgod blijft minimaal tot de zomer van 2007 in dienst bij de eerstedivisionist, die een goede kans heeft aan het eind van dit seizoen te promoveren naar de eredi visie. Metgod is niet ingegaan op een aanbod van Volen- dam om daar aan de slag te gaan. GPD TILBURG - Voetbalclub Willem II heeft zich voor vol gend seizoen versterkt met Albert van der Haar. De lin kerverdediger verlaat na negen jaar FC Zwolle. De 28-ja- rige Van der Haar tekent een contract bij de Tilburgse ere divisieclub voor drie jaar. ANP SAN JOSE - Tommy Haas maakt vandaag in San José zijn rentree op de tennisbaan. De 25-jarige Duitser stond vijftien maanden op non-actief door een slepende pees blessure in de rechterschouder Haas was in mei 2000 de nummer twee van de wereld. „Ik ga aan mijn tweede carrière beginnen", aldus Haas. „Ik heb geen idee of mijn schouder weer 100 procent wordt maar het voelt goed aan." De Duitser onderging twee operaties aan de gescheurde pees. Na de eerste, in de cember 2002, volgde de tweede in juni 2003. ANP/RTR DUBLIN - Het EK hockey in 2005 wordt in Dublin (vrou wen) en Leipzig (mannen) gehouden. De toernooien moe ten tussen midden augustus en midden september ge speeld worden. Bij de vrouwen is Oranje de titelverdedi ger, bij de mannen is dat Duitsland. ANP AIGLE - Robert Hunter en .Oscar Freire hebben Rabo bank een vliegende start bezorgd in het nog zo vroege wie- lerjaar. De Nederlandse ploeg leidt het ploegenklasse- ment van de internationale wielrenume UCI. Freire won een rit om de Trofeo Mallorca, Hunter twee ritten in Qa tar waar hij tevens winnaar werd van het eindklasse ment. Rabobank sloot het ploegenklassement in 2003 af als achtste. In het nieuwe jaar beginnen alle teams op nul. Rabobank behaalde inmiddels 353 punten. Tweede staat het Franse fdjeux.com met 314 punten. Het Belgische Lot to-Domo heeft 261 punten en is daarmee derde. ANP door Frank van den Heuvel EINDHOVEN - De supporters van PSV zijn diep bezorgd over het conflict in de PSV-top en hebben de betrokkenen - Harry van Raaij, Guus Hiddink en de Raad van Commissarissen - op geroepen om snel tot actie over te gaan. „Laat ze als de donder met elkaar aan tafel gaan zit ten". zegt Ger van Os, voorzitter van de Supportersvereniging PSV. „Wat nu gebeurt, kan niet. We moeten voorkomen dat de zaak escaleert." Afgelopen vrijdag weigerde de Raad van Commissarissen, on der voorzitterschap van vroege re PSV-baas Jan Timmer, het ar beidscontract dat was gesloten door Harry van Raaij met Guus Hiddink, goed te keuren. Het zou de vereniging te duur kos ten. Hiddink was het daar niet mee eens, en vroeg zich zelfs af of hij afgelopen zondag in de wedstrijd tegen Ajax wel op de bank zou zitten. PSV verloor die cruciale wedstrijd met 2-1. Volgens Ger van Os kiest de Sup portersvereniging geen partij in de affaire. „We vinden dat Har ry van Raaij dit niet verdient Wij hopen ook dat Guus Hid dink bij PSV blijft. Anderzijds hebben we er begrip voor dat de MILAAN - AC Milan-coach Car lo Ancelotti hoopt dat hij zijn spelers kan weerhouden van het spelen van de vriendschappelij ke interlands, die voor volgende week gepland staan. „We zullen er alles aan doen om onze spe lers hier te houden", aldus Ance lotti. Volgens de coach hebben zijn spelers rust nodig op de momen ten dat er niet gevoetbald wordt in clubverband. „Als ik een coach zou zijn van een natio naal elftal, zou ik ze ook niet meer oproepen." De Nederlander Clarence See- dorf maakt deel uit van de door Ancelotti bedoelde groep spe lers. Oranje speelt volgende week woensdag tegen de Vere nigde Staten. ANP/RTR Raad van Commissarissen op de rem trapt nu het financieel ge zien erg slecht gaat met de club." Het gaat de aanhang om het algemeen belang van PSV. Van Os vertegenwoordigt 14 000 supporters. „En die zijn zéér verontrust. De partijen moe ten er voor zaterdag (de thuis wedstrijd tegen FC Twente, red.) uit zien te komen. De PSV-familie moet snel de rijen sluiten. Hoe langer het duurt voordat er duidelijkheid is, hoe groter de kans is dat het uit de hand loopt." De supportersvereniging vreest dat de positie van PSV in het na- tionalp en internationale voet bal wordt aangetast. „Dat moe ten we» voorkomen," aldus Van Os. „PSV moet een topclub blij ven, weer gezond worden.'Alle belangen moeten daaraan onder geschikt worden gemaakt." PSV staat bekend om zijn ge moedelijke karakter, waar de vuile was meestal binnenska mers bleef. Die traditie lijkt ver broken „Dat betreuren we ern stig", zegt Van Os. Hij sluit niet uit dat er voor komende zater dag acties op poten worden ge zet. GPD PAPENDAL - Het aantal mel dingen van seksuele intimidatie in de sport is het afgelopen jaar flink toegenomen. In 2003 maakten 81 personen een zaak aanhangig bij het NOCNSF-meldpunt, waarvan 69 zaken werden onderzocht. Een jaar eerder meldden 59 per sonen seksuele intimidatie, waarvan 48 gevallen in behande ling werden genomen. Het NOCNSF maakte de cijfers gisteren bekend, nadat de sport koepel enkele dagen geleden al zijn zorgen over de groei van seksuele intimidatie in de sport had geuit. De koepel benadrukt wel dat het totale probleem niet hoeft te zijn toegenomen, maar dat zijn actieve benadering, waarmee het probleem bespreek baar wordt gemaakt, ertoe kan leiden dat meer mensen aangifte durven te doen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19