Niet alleen manwijven rugbyen PZC Schaatsfabriek vaart wel bij succes van Amerikanen Uit de rugnummers van het rugby valt veel af te leiden Nijskens gaat aan de slag bij Oudenaarde Tonegido wacht in angstige spanning af Tengere Middelburgse international Linda Riel strijdt tegen vooroordelen uitslagen Zege Goes agenda Zesde zege karters Ram Korenbeurs herovert kof woensdag 11 februari 2004 door Bauke Boersma MIDDELBURG - Zie de gestal te van Linda Riel en denk aan tennis, handbal, judo desnoods. Maar toch niet aan rugby? Toch is dat de sport waar de tengere Middelburgse haar hart aan heeft verpand. En waarin ze het al tot international schopte. Ze hoort het voor misschien wel de duizendste keer. Als het niet meer is. Toch slaagt Linda Riel (20) er zowaar in een flauw glim lachje te produceren als ze in haar lunchpauze wordt gecon fronteerd met de scepsis aan de andere kant van de tafel. Leuk en open gezicht, rank lichaam, slechts 1.65 meter lang en een schouderpartij die nu niet direct een associatie met krachtpatserij oproept. En zo'n elegante verschijning zou aan rugby doen? „Het is een groot misverstand dat vrouwenrugby alleen voor manwijven is", herhaalt Riel nog maar eens wat ze de afgelo pen jaren in haar omgeving tot in den treure heeft verteld. „Na tuurlijk zijn er vrouwen die aan dat stereotype voldoen. Maar er zijn er meer dan genoeg die af wijken van dat beeld. Ik ben, ze ker als het om het Nederlands team gaat, geen uitzondering." Behendigheid Want rugby, zo stelt ervarings deskundige Riel, is immers niet puur en alleen een fysieke sport. „Natuurlijk is kracht en sterkte een belangrijk onderdeel. Maar snelheid en behendigheid zijn minstens zo essentieel. Daarom kun je als kleine, tengere vrouw prima rugby spelen." Wilde dat nu ook maar eens doordringen tot de boze buiten wereld. Niet omdat Riel dan de nodige waardering voor haar hobby zou oogsten. Want scep sis of begrip, het is de Middel burgse om het even als het om haarzelf gaat. Maar wél omdat een vrouwenteam bij haar club Oemoemenoe dan wellicht weer tot de mogelijkheden behoort. Die ploeg is wegens gebrek aan belangstelling al weer een tijdje ter ziele, waardoor Riel haar competitieduels in het tweede mannenteam speelt. „Geen pro bleem, hoor", zegt de laatste jaars studente toeristisch mana gement. „Sterker, het is voor mij wel een voordeel om met de mannen mee te doen. Daar word ik alleen maar beter van. Maar het zou leuk zijn als we weer een vrouwenteam hadden." De 20-jarige Middelburgse ont plooide daartoe de voorbije maanden de nodige initiatieven. „We zijn tot twee keer toe de stad ingetrokken voor het uitde len van folders en het aandacht proberen te krijgen voor een try- out die we organiseerden", ver telt ze. Leuke reacties „We kregen ook veel leuke reac ties. maar toen puntje bij paal tje kwam, waren er bij de try- outs precies nul vrouwen." Jammer, vindt Riel. Onnodig ook, stelt ze. „Als vrouwen een maal over de drempel zijn, zal de sport hen best bevallen. Ik weet wel, vrouwen zijn bang dat hun nagels afbreken. Maar wat moet je nou met lange nagels?", vraagt de Middelburgse zich hardop af, terwijl ze haar eigen gekortwiekte nagels laat zien. „Ook voor blauwe plekken heb ben ze angst. Nou, tegen de tijd dat het rokjesweer is, zijn mijn blauwe plekken heus wel weg." Voor blessures hoeft de doel groep waar Riel op mikt ook niet bang te zijn. „Ik speel nu acht jaar rugby en heb alleen een keer mijn neus gebroken. En dat kwam alleen maar om dat een man het nodig, of stoer, vond mij op mijn neus te slaan. Maar als je niet bang bent en je je niet inhoudt, is de kans op blessures klein. Ook omdat het een streng gearbitreerde sport is." Goede argumenten te over, zo blijkt. Maar of Riel het voor el kaar krijgt bij Oemoemenoe weer een vrouwenploeg uit de grond te stampen? „Misschien dat ik in het voorjaar nog een po ging waag om leden te werven. Maar als de respons dan weer nul is, stop ik ermee. Je wilt ten slotte ook een keer rendement zien van al je inspanningen." Kneuterig Wat haar eigen spel betreft, ziet ze dat in ieder geval wel. De ve le club- en bondsexercities, ook toen ze in Den Bosch studeerde en woonde, reisde Riel steevast terug naar Middelburg voor de training, vertaalden zich afgelo pen weekeinde in een plek in het Nederlands team. Met Oran je rolde ze België eenvoudig op. „Het was heel leuk", zegt Riel, Linda Riel: „Als vrouwen eenmaal over de drempel zijn, zal de sport hen best bevallen." foto Ruben Oreel die vier jaar geleden al eens een interland speelde tegen een En gelse ploeg en in Gent zestig van de tachtig minuten speelde. „Heel officieel, met volksliede ren. Al was het wel wat kneute rig. Een driemansorkestje en schuchter meezingende mensen. En het Belgische volkslied kreeg al helemaal geen bijval." Maar ach, de wedstrijd was ook verreweg het belangrijkste. Daaraan hield Riel een goed ge voel over. „Nu maar hopen dat ik bij de selectie blijf. Eind fe bruari speelt Oranje in Enge land een wedstrijd en eind april begint het EK in Toulouse. Daar zou ik heel graag bij zijn." Het is daarvoor niet nodig dat de Middelburgse in competitie verband voor een vrouwenploeg speelt. Riel, die zo nu en dan bij de vrouwen van het Amersfoort- se Eempanthers meedoet: „Ik moet me bij centrale trainingen laten zien, dat is belangrijk. Dan maakt het niet uit dat ik als vrouw in het tweede van Oe moemenoe speel." De mannen van de Middelburg se reserves maakt dat al even min iets uit, zo weet Linda Riel. „Natuurlijk moet ik zo nu en dan wat vrouwonvriendelijke opmerkingen incasseren. En ge regeld zeggen ze dat ik maar met hen moet douchen. Daar ga ik wijselijk maar nooit op in", lacht Riel. „Maar ik ben vanaf het begin heel goed opgenomen in de groep, ben echt één van de guys" Een overstap naar de hoofd macht van Oemoemenoe is uitge sloten, kreeg Riel al bij het be gin van het seizoen te horen. „Te gevaarlijk, zo werd er tegen mij gezegd." Daar was ik in eerste instantie best pissig om. Maar nadat ik een paar keer bij het eerste heb gekeken, besef ik dat ze gelijk hebben. In de tweede klasse is voor de overwinning echt alles geoorloofd. Ook het bewust op zoeken en uitschakelen van een vrouw. Nou, daar ben ik dus echt te tenger voor." door Bauke Boersma GOES - Rugby is een kleine sport in Nederland. Het spel met het ei is van Britse origi ne en telt twee varianten. De onbekendste vorm is rug by league. In Nederland, en de rest van de wereld, wordt vooral rugby union gespeeld. Elk team telt vijftien spelers. De rugnummers in het rugby (union) zijn afgeleid van de aanvallende opstelling. Er zijn daarbij twee lijnen: de voorwaartsen (balwinnaars) en de driekwarten (afma kers). VOORWAARTSEN 1 en 3. Loose head prop en tight head prop. Spelen in de eerste rij aan de linker- en rechterkant. Staan ook in de scrum, waarvoor veel kracht nodig is. 2. Hooker. Speelt in de eerste rij, 'hoekt' in de scrum de ei-vormige bal naar achter. Verzorgt ook de inworp. 4 en 5. Left lock en right lock. Spelen in de tweede rij aan de linker- en rechterkant Zor gen voor kracht en stabiliteit in de scrum. Vangen bij de in worp de bal, worden daar voor opgetild door de spelers uit de eerste rij. 6 en 7. Left en right flanker. Spelen in de derde rij aan de linker- en rechterkant. Bij on- dertalsituaties verantwoorde lijk voor de eerste tackles. Vangen zogezegd de eerste klappen op 8. Number eight. De nummer -acht is de aanvallende speler/speelster van het team. Leidt de aanval, maar moet ook tackelen. In verdedigd 8re opzicht de stofzuiger, 9. Scrum half. De baas de voorwaartsen. Ftn» met de fly-half (10) aksa kei naar die lijnen. NeeaJ beslissingen, kiest voor aanval door het centrun: via de flanken. Geldt ooi ogen en oren van de i waartsen, die nogal ge door het leven gaan. Me is de scrum half kleinen! DRIEKWARTEN 10. Fly half. Spelverdeler, v T de baas over de driekwart De fly half krijgt in het ca spel als eerste de bal, L kicken, maar ook zelf prij. ren door te breken. M- beschikt de fly half ov.;,tr beste traptechniek. Kr: neemt de conversies, j> kicks en kick-offs. 11 en 14. Left en right i-. Spelen op de flanken, ir. - met hun snelheid voora* scoren. Een reeks spi van dertig tot veertig nu voor hen heel gewoon Z voor het verrassingselen 12 en 13. Left centreen centre. Staan bekend alssfc ke balveroveraars. Zetter s spel op in het midden veld. Kunnen hard inkoa maar hebben meestal ooka goede techniek. Kunnency door al snel de verdedig van de tegenstander openiri ken. Schermen verder de «s gers af, zodat die minder pen oplopen. 15. Full back. Het slot cc deur. In aanvallend opzj extra man/vrouw voor s team. Moet in de defensie,': lange uittrappen bijvoet beeld, vooral vertrouwen J de steun van zijn wingers. T door Barry van der Hooft LOCHRISTI - Voetbaltrainer Angclo Nijskens heeft een nieu we club gevonden. Drie weken na zijn ontslag bij KV Kortrijk werd Nijskens maandag aange steld als hoofdtrainer van KSV Oudenaarde. De voormalig oefenmeester van Hoek kwam een contract voor anderhalf jaar overeen met de nummer vijf in de vierde klasse nationaal. Oudenaarde was op zoek naar een nieuwe trainer, omdat Ger- rit Laverge vorige week opstap te nadat er tijdens een,radio-in- GOES- Zondag-derdeklasser Goes heeft gisteravond zater dag-eersteklasser ruim versla gen in een vriendschappelijk duel in Goes. De voetbalwed strijd eindigde in 4-0. Bij rust was er door de thuis ploeg al vier keer gescoord. Trun Trang opende score na 25 minuten. Maarten Griep, Paulus Wagenmaker en Mansour Gader volgden zijn voorbeeld. Vijf minuten na rust viel het licht uit en dus werd er niet meer verder gespeeld. terview door een bestuurslid commentaar op hem en zijn spe lers was geleverd. Nijskens werd vorige week benaderd door Oudenaarde en kreeg maandag te horen dat hij aan de slag kon. „Ik heb Oudenaarde nu twee keer zien spelen", zei Nijskens gisteren. „Ze hebben een leuk stadion en het is een traditierij ke club. Er is veel mogelijk, maar dit seizoen moeten we pro beren de plaats in de topvijf te consolideren." De inwoner van het Belgische Lochristi leidde gisteravond voor het eerst de training bij zijn nieuwe club. Met zijn vori ge club Kortrijk zijn alle zaken inmiddels afgehandeld, maar het ontslag zit Nijskens nog al tijd hoog. „Wat daar is gebeurd, is te gek voor woorden. Mijn eer ste vraag bij Oudenaarde was ook of ze met een technisch di recteur werkten. In mijn ogen heeft Manu Fer- rera (technisch directeur en op volger van Nijskens bij Kor trijk) de vruchten willen pluk ken van de noeste arbeid die an dere mensen hadden verricht. Gelukkig hebben de spelers in een artikel gereageerd op de ge ruchten dat het niet meer zou klikken tussen mij en hen Dat heeft me wel goed gedaan." door Peter van de Stadt DEN HAAG - Tonegido/ Haag- sche Bluf wacht in angstige spanning de contra-expertise af in de doping/.aak rond speler Mario Mansveld. De club hoopt én verwacht ei genlijk dat de KNVB de Voor- burgse zondag-hoofdklasser geen punten in mindering zal brengen. „Ik heb begrepen dat er heel wat moet gebeuren wil de KNVB ons straffen door pun ten af te pakken", reageert be stuurslid Carel Goseling. „De speler in kwestie heeft in de be wuste wedstrijd geen rol van be tekenis gespeeld, Bovendien heb ben we hierover pas twee maan den na dato van de KNVB ge hoord. Ik kan je verzekeren dat we niet wisten wat we hoorden. Speler én club zijn helemaal uit het veld geslagen", verzekert Go seling. Tonegido kreeg niet te horen welke verboden stof in de urine van Mansveld is aangetroffen Hoogstwaarschijnlijk heeft de stof in de medicijnen gezeten, die Mansveld in de week voor de wedstrijd innam wegens ziekte. Zijn advocaat, voormalig KN- VB-voorzitter mr. Eric Vilé, wil daar nog geen uitspraken over doen. De voetballer deponeerde het plasje op zondag 26 oktober 2003 in het bekertje, na afloop van de wedstrijd van Tonegido tegen SWSMC (2-0). Alle clubs hebben van de KNVB een do- pinglijst gekregen. Veel van wat daar op staat, geldt echter niet voor het amateurvoetbal. GPD doorJohan Stobbe NES - De Stars en Stripes ging niet in top, maar Jan Visser (52) uit het Friese dorp Nes (Dongeradeel) was best trots toen de Amerikaanse schaatsers Chad Hedrick en Shani Davis zondag goud en zilver opeis ten bij het wereldkampioenschap all round. Beide Amerikanen rijden op schaatsen die deels in het Nesser bedrijf van Visser wor den gemaakt. „Wij blijven gewoon doen, maar het is na tuurlijk wel heel leuk voor ons." Met zijn dochter Anja en Emmo Koetje uit Metsla- wier runt Jan Visser het bedrijf J. B. Ma chinebouw. Het productiebedrijf is verant woordelijk voor de messen, buizen en het klapmechanisme van Maple-schaatsen. „Wij maken hier eigenlijk alle metalen on derdelen van de schaatsen", zegt Visser. In Polen worden de schoenen vervaardigd en bij de hoofdvestiging van Maple in het Drentse Diever worden alle onderdelen vervolgens in elkaar gezet. En op een paar van die schaatsen verover de Hedrick dit weekeinde de wereldtitel en pakte Shani Davis het zilver. Niet al leen de Amerikanen schaatsen erop, maar de Friese ijzers gaan overal ter wereld naar toe. „Met name naar de Aziatische landen waar het shorttrack heel populair is", weet eigenaar Johan Bennink van het be drijf in Diever. „En ook Russen, Finnen en Canadezen rijden op onze schaatsen. Ke vin Overland won er bij de Olympische Spelen in Nagano al brons op." Onder de Nederlandse toppers heeft Ben nink maar weinig afnemers. Ids Postma is een van de weinigen die de schaatsen ge bruikt. Dat heeft volgens Bennink een dui delijke reden. „De Nederlanders willen niet proberen. Die geef je een testpaar en na twee dagen smijten ze de boel aan de kant. Echt serieus proberen doen ze niet. Nee, mijn contacten met de Nederlanders zijn niet zo goed, op een enkele uitzonde ring na." Chauvinistisch Met de Amerikanen daarentegen wel. Die willen volgens Bennink de moeite wel ne men om wat nieuws uit te testen. Hij was er dan ook niet rouwig om dat er zondag geen Nederlander op de hoogste tree van het ereschavot stond. „Ik ben een beetje chauvinistisch. Ik heb liever dat iemand op mijn schaatsen wint." Ook in Nes stonden de gezichten zondagmiddag op lachen. „Maar het maakt mij eigenlijk niet zoveel uit", zegt Jan Visser. „Het is prachtig dat Nederlan ders altijd winnen, maar dat het nu eens anders is gelopen, is ook mooi. Dat de bes te schaatsers dan op onze schaatsen rij den, maakt het natuurlijk nog mooier. Maar die mannen moeten het wel zelf doen, hè." Ruimte Een paar jaar geleden vond Jans broer An ne een volautomatische machine uit, waar op beide schaatsen tegelijkertijd op pre cies dezelfde manier konden worden gesle pen. „Hij had alleen geen ruimte om die machines in elkaar te zetten. Ik had hier wel ruimte en zo is het een jaar of drie, vier geleden begonnen. Naast die machi nes hebben we ons gericht op de ijzers." Twee freesmachines draaien nu twaalf uur per dag. De ijzers worden op een stan- daardwijze geslepen. Niet naar de persoon lijke wensen van de schaatsers dus. „Nee, dat doen ze verder allemaal zelf. Als het spul de deur uit is, zien wij het niet meer terug. Behalve op televisie, want wij kijken altijd even op welke schaatsen ie dereen rijdt." GPD Jan Visser met zijn dochter Anja Visser, elk met het onderstuk van een klapschaats. foto Roelof Stroetinga/GPD Klasse AOI: FM Sranang 1 - FC Inter 1 5-5 Klasse A21:ZVV/CV de Flora-Ma tisse 1 4-1, Luctor '88 1 - FZV/ln Axtion 1 7-12, FM Sranang 2 - Amigos de Post 1 6-3 Pubbles 1 - SSV 65 3 6-4 Stand: FM Sranang 2 15- 45, FZV/ln Axtion 1 16- 42, SSV '65 1 16- 39, Biezentrappers 1 16- 27, Amigos de Post 1 17-25, Luctor '88 1 16- 19, Pubbles 1 16-19, SSV '65 2 17-19, Matisse 1 16-11, SSV '65 3 16-10, ZVV/CV de Flora 17- 7 Klasse A22: SSV '65 5 - SSV '65 4 1-6, FM Sranang 3 - Pubbles 2 4-9, Biezentrappers 2 - Kloe- tinge 1 1-7. Stand* Kloetinge 1 17-43, Pubbles 2 19- 40, FM Sranang 3 18-39, SSV '65 4 18-20, Biezentrappers 2 18-12, SSV'65 5 18-4. Cordoba. Oefeninterland: Argentinië -Nederland 2-2(1-1). Paardensport Heinkenszand. Dressuur menwed strijd. Enkelspan pony's klasse B: 1 Jan Willem de Jonge (Guilian R) ZMV 138 punten. Enkelspan paarden klas se B: 1. Ada Steketee (Monty) ZMV 151. Enkelspan pony's klasse M: 1. Henm Vink (Prins) Oranjezon 157 Enkelspan paarden klasse M: 1 Albert Kaspers (Othello), Paardebloem 145 Enkels pan paarden klasse L: 1 Heidi te Pöe- ie (Kenzo) Weelruiters 147 Tweespan pony's klase B: Simone van Hoepen 146 Tweespan pony's klasse L: 1. André Vink (Chanti/Present) Paarde bloem 144. Enkelspan pony's klasse ZZ: 1. Cor Vink (Jacky) Oranjezon, 159. M.t.Ll.ülU'JJ-T! Lucky Day 10-02-2004: 10-13-14-15-16-19-21 -22-24-40-42-47-50 -52-53-61-67-69-71-72. San José (VSt). Mannen, 300.000 euro. Eerste ronde enkelspel: Kend- rick (VSt) - Burgsmuller (Dui) 6-4 6-2, Hippensteel (VSt) - Toersoenov (Rus) 7-5 4-6 6-3, Moodie (ZAf) - Martin (VSt) 6-4 7-6, Dent (VSt/4) - Goldstein (VSt) 6-4 6-4, Gambill (VSt) - Ferreira (ZAf/8) 6-7 7-6 6-1. Vina del Mar (Chl). Mannen, 260.000 euro. Eerste ronde enkel spel: Acasuso (Arg) - Nicolas Lapentti (Ecu) 7-6 6-4, Ramirez (Spa) - Behrend (Dui) 6-1 3-6 6-3, Kuerten (Bra/2) - Lis- nard (Fra) 6-3 6-3, Zabaleta (Arg/3) - Fer rer (Spa) 6-4 6-0, Volandri (lta/7) - Por tas (Spa) 6-0 6-4, Adrian Garcia (Chl) - Capdevilla (Chl) 6-4 6-4, Miranda (Per)- Vassallo (Ita) 6-4 6-3. Milaan. Mannen, 375.000 euro. Eer ste ronde: Ancic (Kro) - Santoro (Fra) 6-2 6-3, Carraz (Fra) - Santopadre (Ita) 6-7 6-3 6-3, Johansson (Zwe) - Daviden- ko (Rus) 6-3 6-4, Heuberger (Zwi) - Mar tin (Spa) 6-1 6-4, Robredo (Spa/3) - Cor retja (Spa) 6-4 7-5. Dubbel, eerste Ivanisevic/Seppi (Kro/lta) - kerk (Ned) 2-6 7-6 6-4. Parijs. Vrouwen, 500.000 ew ste ronde: Serna (Spa/8) - (Hon) 6-3 1-6 6-2, Safina (Rusi-S vic (SMo) 6-4 2-0. Malaka. Ronde van La de etappe, individuele tijdrit, ka: 1Wohlberg (Can) 18 kmirJ'I Perez (Col) 0.13, 3. Lieswyn(VSt 4. Guerra (Spa), 5, Van Hout(A1^ 6. George (ZAf) 0 47 43 Va») 1.54, 54. Koerts 2.12, 57. Van« 2.14, 65. Loos 2.24, 101. Koi 3.16, 109 Lenferink 3.26,128 ft 5.12 Algemeen klassement1 14.07,18 2. Guerra 0.32, 3 &g (Col) 0.42. 4. Cox (ZAf) 0 47. (ZAf) 0.57, 6. Kannemeyer (ZAS 40. Van Velzen 7.30, 89. Loos232 Lenferink 25.28, 104. Van d? 29.15, 105. Koerts 29.18, 11I.Ö oor 30.17,127. Pedersen 35.20 .woensdag Beloftecompetitie, onder 21 Noormannen-Zeelandia Vlissingen-Kapelle Aanvang. '1 Eredivisie: FC Utrecht-Willij Waalwijk-sc Heerenveen, tót Haag-FC Groningen, RBC daal-Roda JC, Feyenoord-AZ. MIDDELBURG - Df kartwedstrijd B-poule Middelburgse bedrijvi tie is onbedreigd door Ram AD Racing. De koploper in het aiga klassement boekte haar zesde overwinning" seizoen. Op de tweede pias digde Cafetaria 't Friethü Name werd derde, F1 vierde. De snelste werd verreden door Gene."1 vliet uit Kamperland, mend voor Mili's Fashion door Joop van den Oudenhoven RILLAND - Met een spetteren de 6-2-overwinning op naaste concurrent 't Pleintje 1 heeft het driebandenteam van DGV Korenbeurs/'t Kaaitje de leiding in poule vier van de vierde divi sie landelijke competitie drie banden groot weer opgeëist. De tegenstanders uit Sint Wille- brord, die door de zeperd langs zij waren gekomen, bleken niet bestand tegen de spanning. Piet Raas verloor als enige zijn partij. Tegenstander kwam terug van een 8-0-tf stand en won met 20-15. Piet Schrier kende een me start tegen Verstijlen, won met 25-16 in 60 bfi Jan Westdorp speelde na ze een degelijke parti] wgs ren. Met 25-16 in 45 beul de hij in elk geval eenge-J veilig. Kopman KimmoPS wilde echter meer en krö ook. Hij zorgde dat Cu geen moment kans kreeg' wedstrijd te komen' 30-b' beurten u'"a/nlernal/on*a/.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 18