Plan voor Mortiere goedgekeurd PZC Voorlichting voorkomt verdrinking PZC Bouw supermarktcomplex van start Laatste stuk Sloeweg krijgt asfaltlaag 13 afspraken over eventuele archeologische vondsten in Middelburgs gebied Valentijnsactie bij De Drukkery agenda Verdachte steekpartij blijft in cel Brand in woning door wasmachine Bereikbaarheid in stad slecht E19 komend weekeinde afgesloten Diefstal uit woning Winterkwis 1 WIJ RUIMEN OP VAN DEN BERG woensdag 11 februari 2004 jr, ah van der Sluis MIDDELBURG - Gedeputeerde Slal,n van Zeeland hebben het Middelburgse bestemmingsplan Mortiere goedgekeurd. Aanvan kelijk had de subcommissie ge- neentelijke bestemmingsplan- „nmagtekens gezet bij de hc- sheraiing van archeologische bidplaatsen in het gebied. De Entente Middelburg heeft nu beloofd om in overleg met de provinciaal archeoloog en de projectontwikkelaars in de Mor tiere per vindplaats een plan nn aanpak te maken. Il de Mortiere komen ongeveer renhonderd woningen, bedrij- w een woonboulevard en een golfbaan. Tegen het bestem- mmgsplan waren twee bezwa ren ingediend. Die hebben GS «sieren gedeeltelijk afgewezen. |i december adviseerde de sub- ,3 pnnmissie gemeentelijke be- '1 jtemmingsplannen het provin- J cebestuur nog om het plan niet nd te keuren, omdat het ar- ceologtsch onderzoek bij de verschillende vindplaatsen nog liet klaar was. - Begin deze maand heeft de ge teelde Middelburg de provin cie nog een aantal toezeggingen gedaan. Per vindplaats wordt rei plan van aanpak gemaakt. ies zijn: verder onderzoek, -diaven of intact laten. De ge- jeente Middelburg zal de grond MIDDELBURG - Boekwinkel De Drukkery in Middelburg boudt 14 februari samen met Amnesty International een Va- itijnsactie. ilangstellenden kunnen op Va lentijnsdag een groet sturen aar een gewetensgevangene. )e actie wordt gehouden in De ckerv in Middelburg van 10.30 uur tot 15.30 uur. 11 REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder I Edith Ramakers Miriam van den Broek RonMagnée 1 Koen de Vries (sport) centrale redactie I Stationspark 28 J Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet ^ww.pzc.nl F-mail: web@pzc.nl Be*orgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge iende de openingstijden; 'aterdags tot 12.00 uur pas verkopen aan de projectont wikkelaar nadat de archeologi sche onderzoeken zijn afgerond en er een door de provinciaal ar cheoloog gemaakt onderzoeks rapport is hoe omgegaan moet worden met de vindplaats. GS concluderen nu dat er voldoen de waarborgen zijn in het be stemmingsplan Mortiere om de archeologische waarden te be schermen. Bij de provincie waren aanvan kelijk vier bezwaren ingediend. Twee daarvan zijn ingetrokken. De twee overgebleven bedenkin gen zijn door GS deels afgewe zen. Het bewonerscollectief To- renweg vreesde dat de bebou wing van de Mortiere leidt tot stank- en verkeersoverlast door dat meer automobilisten over de Toren weg rijden richting de nieuwe woonwijk. Verkeersdruk De gemeente Middelburg heeft erkend dat de verkeersdruk op de Torenweg iets zal toenemen. Na aanleg van de N57 kan de weg het aantal auto's zonder problemen aan. Om de overlast de komende jaren te beperken, krijgt de Torenweg geluidsarm asfalt. GS zijn het met het ge meentebestuur eens. „Er zal geen sprake zijn van een onaan vaardbare toename van de ver keersoverlast of verkeersonvei ligheid. De gevolgen van Mortie re voor de Kruitmolenlaan lij ken verwaarloosbaar." Eén bewoner van de Torenweg had de gemeente Middelburg ge vraagd maatregelen te nemen in het bestemmingsplan om een goede afwatering van haar per ceel. De gemeente was dat niet van plan Het vond dat de bewoner daarvoor zelf moest zorgen. GS vinden dat de gemeente verant woordelijk is voor het voorkó men van afwateringsproblemen als gevolg van de nieuwbouw. Over het probleem wordt nog overlegd tussen de gemeente, de projectontwikkelaar en de bewo- door Jeroen Boer OOST-SOUBURG - De Vlissingse wethou der P. van der Maden heeft gisteren de sym bolische eerste paal voor de nieuw te bou wen Super de Boer supermarkt in Oost-Sou burg geslagen. In het complex worden ook zes appartementen en vier woningen onder gebracht. De ontwikkeling van het nieuwe super marktcomplex heeft ongeveer tien jaar ge duurd. In 1994 werd begonnen met het eer ste schetsplan. Volgens projectleider W. Cru- sio van de gemeente Vlissingen is een wisse ling van architecten een van de redenen voor het oponthoud. Het eerste ontwerp werd afgekeurd door de Commissie Stedelij ke Kwaliteit. Voor het laatste ontwerp te kende het Middelburgse architectenbureau Rothuizen van Doorn 't Hooft. Ook werd de bouw vertraagd door het ar cheologisch onderzoek. In 1999 was de ge meente klaar met de visie op de bebouwing en herinrichting van het Oranjeplein. „We vonden dat er wel een supermarkt moest zijn. Een parkeerterrein ernaast zagen we niet zitten", zegt Crusio. Garage Hij legt uit dat er in de eerste plannen een parkeergarage was opgenomen „Maar dat was financieel niet haalbaar. Uiteindelijk is gekozen voor een parkeergelegenheid op het dak." De toekomstige bewoners van de ap partementen in het complex hebben volgens Crusio geen last van de auto's die van de parkeergelegenheid gebruik gaan maken. ..Het parkeerterrein is alleen bedoeld voor bezoekers van de supermarkt. Als de winkel 's avonds dicht is, zijn er ook geen auto's meer." R. van Pamelen, directeur van aannemersbe drijf Gebr. van de Poel, is enthousiast over het project „Er zijn al zes van de tien wo ningen verkocht. Dat geeft aan dat het een prima project is." Het is nog niet duidelijk wat er met het pand van de oude Super de Boer gebeurt Volgens wethouder Van der Maden zijn er nog geen concrete plannen. STREEKACTIVITEITEN KGGEKERKE Kaasboer Biggekerke, 1-1200 uur: Tossen Inschrijving tus- i8.45-9.00 uur; 1KERKE - Het Dorpshuis, 14.00 iltoersballen en biljarten, •USKERKE Ons Huis, 13.30 uur: Bil len bejaardensoos, "DELBURG - Trefpunt, Nassaulaan, ■12.00 uur Inloopochtend, 00-12.00, wijkinternetpunt; olstraat 13, 9.30-11.30: Sjoelclub hting Welzijn Ouderen; tlige Werf, Rijnstraat, 14.00 uur: Irtoerderij de Klepperhoeve, 14.00 30 uun Knuffelen met boerderijdie- OOST-SOUBURG - Wijkcentrum De ag.9.30-11.30 uur Kleding ma ft 9.30-11.30 uur: Koffiecontact, 14 00 X) uur: Kaarten maken voor kinde- 19.30-21.30: Kleding maken; EROOSKERKE Zandput, 13.30 uur: ibal, biljarten en kaarten; INGEN Wijkcentrum Open Hof, tmi uur Soosmiddag voor 50-plus- nen2015-21.45 uur: Hatha Yoga. nnllitloophuis. Van Goghlaan 241a, 130-16.00 uur. Sociaal spreekuur. Een duikteam bereidt zich voor op een reddingsactie in Arnemuiden in augustus 2002. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het is een dra ma als er iemand verdrinkt en zeker als de verdrinking voor komen had kunnen worden. „We mogen niet bezuinigen op voorlichting, handhaving en een goed reddingsduikteam", is de overtuiging van Albert Dijkstra. Hij is verantwoorde lijk voor de Vlissingse stranden en lid van het brandweerduik team Vlissingen/Middelburg. Hij baseert zijn mening op en kele onderzoeken. Jaarlijks telt Nederland circa 150 bijna-ver drinkingen van kinderen tus sen 0 en 4 jaar. „Daarvan ko men 24 kinderen om In diezelf de leeftijdscategorie komen door brand jaarlijks gemiddeld twee kinderen om." Het aantal verdrinkingen is hoog, stelt hij vast aan de hand van cijfers. Zo'n vijftig tot zes tig volwassenen verdrinken in het water voor de Nederlandse stranden. En wat gebeurt er? Schouwen-Duiveland heft uit bezuinigingsoverwegingen een duikteam op met als argumen tatie dat het maar een paar keer per jaar in actie is geko men. „We leveren toch ook geen brandweerauto in omdat er 'maar' twee kinderen jaar lijks omkomen." Het duikteam van de brand weer Vlissingen/Middelburg komt ook minder royaal te zit ten Zodra de brandweer van het stadsgewest samenkomt in een gemeenschappelijke kazer ne op Middelburgs grondge bied, stoot de brandweer een van de twee auto's van het duik team af. In de auto's, legt Dijkstra uit, ligt duikuitrusting en appara tuur opgeslagen. „We kunnen snel uitrukken Voor het gebied van het stadsgewest is die ene auto voldoende. Maar wat ge beurt er als de auto is uitgerukt voor een verdrinkingsongeval op het Veerse Meer en tegelij kertijd onze hulp wordt inge roepen op Schouwen?" Kreten Zijn pleidooi voor handhaving van een uitgebreid reddings team in een waterrijke provin cie als Zeeland komt voort uit de nare ervaringen die hij als duiker heeft meegemaakt. „Dan sta je met een drenkeling in je armen en hoor je jaren la ter nog de kreten van de fami lieleden. De geur en het gevoel van dat moment kun je nog te rughalen. Het zijn tragedies. Hulpverlening aan drenkelin gen vraagt ook oefening. Daar moet je ook in getraind wor den." Hij was zeventien jaar toen hij zijn eerste drenkeling redde, „Ik kreeg een klap van een agent op mijn schouders en hij zei: goed gedaan joh, tien pun ten." Duikers krijgen nu profes sionele nazorg na een rampzali ge ervaring. „Dat is nodig en maar goed ook Want de erva ringen achtervolgen je. Ze krij gen een plaats door erover te praten." Dijkstra, die ook deel uitmaakt van de klankbordgroep van het Oranje Kruis, verwacht dat de bezuinigingsmaatregelen ave rechts werken. „Het gaat altijd zo. In Antwerpen en Rotterdam werden ook duikteams opgehe ven. Maar na een ernstig onge val werden ze weer opgericht, met als gevolg dat er opnieuw geïnvesteerd moet worden in materiaal en duikers." Het stadsgewestelijke duik team van de brandweer traint om de week. De twaalf duikers moeten jaarlijks ten minste 300 minuten onder water verblij ven. „Doe je dat niet. dan raak je de oefening kwijt. Als ik twee jaar uit de running ben, moet ik opnieuw beginnen Door een goede voorlichtings campagne te voeren, kunnen verdrinkingsongevallen wor den voorkomen. „Wonen aan het water is in de mode Bij de inrichting van nieuwbouwwij ken zal nauwkeurig naar de in richting van de openbare ruim te moeten worden gekeken. Dat gebeurt lang niet altijd. Je kunt niet alle gevaar wegne men, gevaar hoort ook bij het leven." Maar steile oevers kunnen even goed veranderd worden in oevers die langzaam aflopen „Mensen kunnen zelf ook een veilige woonomgeving creëren. Ik had vroeger een vijver, maar heb hem dichtgegooid Voor een kind is een beetje water vol doende om te verdrinken." Regels, zegt hij, zijn er niet voor niets. „Er mag niet in de vaargeul gezwommen worden en ik zou in Vlissingen ook niet van de kademuren afspringen of in de Koopmanshaven zwem men." ZIERIKZEE - De 55-jarige verdachte van een steekpartij in Zierikzee blijft voorlopig in hechtenis. Zijn voorarrest is voor de tweede keer met dertig dagen verlengd De man werd op 6 januari in zijn woning aan de Vlakest- raat in de Zierikzeese buitenwijk Poortambacht aange houden. De Zieirkzeëenaar wordt ervan verdacht na een uit de hand gelopen ruzie zijn 57-jarige buurman te heb ben neergestoken. Het slachtoffer raakte bij de steekpar tij ernstig gewond. Onderzoek door een psychiater of psycholoog moet uitwij zen of de verdachte toerekeningsvatbaar was op het mo ment van de steekpartij. De uitkomst van het onderzoek is belangrijk voor hetgeen de 55-jarige verdachte uiteind- lijk ten laste wordt gelegd. VLISSINGEN - In een woning aan de Hendrick Berck- manstraat in Vlissingen is gistermorgen brand uitgebro ken. De brand ontstond in de wasmachine op de bovenver dieping. De bewoners, die beneden waren, werden gealar meerd doordat de rookmelder afging. Ze probeerden de brand zelf te blussen, maar de brandweer moest eraan te pas komen om het vuur uit te krijgen. De wasmachine is vernield, de woning liep rookschade op. De brandweer schat de schade op 2500 euro. MIDDELBURG - Inwoners van Middelburg zijn niet te spreken over de bereikbaarheid van voorzieningen Dat blijkt uit een enquete van welzijnsorganisatie Scoop. Vooral de bereikbaarheid per auto is slecht, die scoort een vijf op een schaal van tien. Fiets- en wandelroutes sco ren net een voldoende, een zes Vooral bewoners van de binnenstad en de stromenwijk zijn ontevreden In Middel burg Noord ligt de score iets hoger. Jongeren klagen over onveilige verkeerssituaties tussen school en hun huis. Ze vinden vooral het stationsgebied gevaarlijk, ook vinden ze het niet veilig dat stoplichten vaak uitgeschakeld zijn. HULST - De weg tussen Antwerpen en Breda (de El9) is komend weekeinde in beide richtingen afgesloten. Van vrijdag 13 februari 20.00 uur tot maandag 16 februa ri 6.00 uur wordt de snelweg bij de grensovergang Ha- zeldonk versperd. Dit in verband met de wegwerkzaamhe den. Weggebruikers moeten rekening houden met extra reistijd Bij drukte kan deze oplopen tot ongeveer drie kwartier, laat Rijkswaterstaat weten. Automobilisten vanuit Zeeuws- Vlaanderen kunnen het best via de Westerscheldetunnel richting Breda rijden, of via de Liefkenshoektunnel en dan naar Bergen op Zoom. VLISSINGEN - Uit een woning aan de Schaepmanstraat in Vlissingen zijn gisteren tussen 13.30 en 14 30 bij een in braak enkele tientallen euro's buit gemaakt. Er waren geen braaksporen verkeer te vergroten wordt op de kruising Sloeweg/Van Woel- derenlaan een rotonde aange legd, inclusief fietspaden. Wanneer wordt begonnen met de werkzaamheden is nog niet duidelijk. De asfaltering en aan leg van de rotonde is in tijd af hankelijk van werkzaamheden in de wijk Paauwenburg, zoals rioleringswerkzaamheden en de bouw van het nieuwe winkelcen trum. „Voor de wegen is het een vrij in grijpende klus", aldus Riss- eeuw. „Als we bezig zijn met de Sloeweg kunnen we het verkeer best omleiden over de President Roosèveltlaan. De aanleg van de rotonde is complexer." De werk zaamheden nemen in totaal vijf maanden in beslag. Woensdagavond 18 februari houdt de gemeente Vlissingen een informatieavond in de kanti ne van het ROC-gebouw aan de Dreesstraat om 20 uur. Wethou der P. van der Maden geeft tekst en uitleg. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Het laatste stuk je Sloeweg in Vlissingen, tussen de Gerbrandystraat en de Burge meester van Woelderenlaan, krijgt een laag asfalt. Daarnaast wordt op de kruising Burgemees ter van Woelderenlaan/Sloeweg een rotonde aangelegd. De Sloeweg is aangelegd in de jaren zestig. Het wegdek bestaat uit straatklinkers. In de loop der jaren zijn er kuilen ont staan, waarin water blijft staan. Volgens J. Risseeuw van de afde ling Beheer van de gemeente Vlissingen moet de Sloeweg aan gepast worden aan de eisen van Aan de kant van de Sloeweg waar woningen staan komen achtereenvolgens een trottoir, een fietspad, een rabatstrook en parkeervakken. Ook aan de over kant komt een trottoir, een fiets pad en een rabatstrook. Daar naast komen er nieuwe bomen. Om de veiligheid van het fiets- (advertentie) Een groot aantal horloges met 30% of 50% KORTING w.o. Gouden horloges Chamont en Lesfrêres - SEIKO-TISSOT-CALVIN KLEIN-PULSAR Enkele zilveren dameshorloges voor de ]li prijs Wat gouden ringen en colliers met 30% KORTING Zilveren colliers 30% KORTING Enige klokken en weerstations met 50% KORTING JUWELIER Lange Delft, Middelburg, tel. 0118-613353 H 4 De Bende van Vier M 5 De Bende van Nijvel |6 De Zwarte Hand ira Op het Oranjeplein in Oost-Souburg is gisteren symbolisch de eerste paal voor een nieuw supermarktcomplex de grond ingegaan. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13