Worsteling met korvetten Jazzfestival Middelburg ter zielf Verbuyst surft van hot naar her ZMFzet punt achter plan voor containerterminal Scheepvaart vertraagd door Vlaamse staking PZC Marineorder Jeugdsoos kunst 0800 - 0231 231 (GRATIS) Conferentie over cultuureducatie in Middelburg woensdag 11 februari 2004 OOSTENDE - Het personeel op de Vlaamse loodskotter voor de kust van Oostende heeft gister morgen bijna drie uur gestaakt. De stiptheidsactie leidde tot ver traging voor ongeveer tien zee schepen met bestemming Ant werpen. Ze moesten twee tot vijf uur op een loods wachten. Zeeloodsen werden van boord gehaald van uitvarende sche pen, maar niet naar schepen ge bracht die de Westerschelde op moesten. Nederlandse zee- loodsen werden wel geholpen. Zij behandelen 27,5 procent van alle schepen voor België en alle schepen voor Nederlandse ha vens. De actievoerende Vlamingen ei sen dezelfde beloning als het Vlaams personeel dat op de loodsboten op de rede van Vlis- singen werkt. Volgens R. van de Winkel van de socialistische ambtenarenvakbond zijn de ver schillen fors. Op de loodskotter wordt 200 tot 250 euro netto per maand minder verdiend. Gisteren is al overleg gevoerd met de leiding van het Vlaams loodswezen. Het principe 'gelijk loon voor gelijk werk' is door de directeur-generaal van de loods- dienst onderschreven, aldus Van de Winkel. In afwachting van een uitgewerkt voorstel is de stiptheidsactie opgeschort tot vanmiddag drie uur. Is het voorstel onaanvaardbaar, dan wordt het werk opnieuw neerge legd. Advertentie DVD-spaaractie vormen. Deze actie loopt heel de maand februari. Alleen originele spaarzegels uit de krant op originele spaarkaarten zijn geldig. Spaarkaarten staan op zaterdag in de krant t/m 21 februari. j Hierbij de letter voor de i DVD-spaaractie van de PZC. Iedere, dag verschijnt er een andere letter in de t> krant die samen het woord "acteur" Hans Dulfer is de laatste artiest die optrad op het Middelburgse JASZ-festival. Samen met een dj/drummer, een bassist en MC Ht! zorgde Dulfer vorig jaar voor een denderend slot van het festival. foto Lex de Mees door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Na vijfentwin tig jaar is bet Jazzfestival Mid delburg ter ziele. Nadat de pro vincie in december een subsidie verzoek van de Jazz Activiteiten Stichting Zeeland (JASZ) af wees, heeft ook de gemeente Middelburg de geldkraan dicht gedraaid. „Dat ze het geld liever aan iets anders uitgeven, oké", zegt organisator Hans Hame link. „Maar kom niet aan met het argument dat het festival geen allure had." Het is de laatste jaren steeds moeilijker geworden om het fes tival te organiseren, aldus Hame link. Te laat hoorde hij of hij op subsidie kon rekenen en de JASZ, waaivan hij voorzitter, se cretaris en penningmeester is, begon op een eenmansbedrijf te lijken „Vorig jaar heb ik me voorgenomen dat het anders moest. Pas half maart wist ik toen of ik geld had om het festi val, dat altijd in het weekeinde van Pinksteren plaatsvindt, te organiseren. Ik besloot de dead line op begin december te leg gen, anders zou ik gek worden." Uiteindelijk heeft Hamelink toch iets langer gewacht. Van de provincie hoorde hij eind vorig jaar dat hij de gevraagde 15.000 euro subsidie niet zou krijgen. „De Raad voor de Cultuur Zee land bracht een negatief advies uit. Ze beschikte niet over een programma, dus ze kon geen oor deel vellen. Maar ik heb, zoals de procedure aangeeft, program ma's van voorgaande jaren mee gestuurd. Het festival heeft een duidelijk profiel, of dat wordt ingevuld door artiest a of b doet niet zoveel ter zake. Ik kreeg de indruk dat men een stok zocht om te slaan." Dat vindt Hamelink ook van de argumentatie van de gemeente- Uit de krant heeft hij vorige week moeten vernemen dat het Jazzfestival Middelburg te wei nig allure zou hebben. De ge vraagde subsidie van 25.000 eu ro wordt niet verleend Hamelink: „Men geeft het liever uit aan oorlogsschepen voor de Kaai of de Streetparade. Dat kan, maar als je je jaar in jaar uit het vuur uit de sloffen loopt om een festival te organiseren dat aan alle kwaliteitseisen vol doet, is het niet leuk om te ho ren dat het evenement geen allu re heeft. Dat is pertinent niet waar. Het enige wat ik niet goed vond, was de kroegentocht op vrijdagavond. Een aantal hore- ca-ondernemers kwam de af spraken onvoldoende na. Maar voor de rest was het bijna per fect. Het geluid van de concer ten was uitstekend en de arties ten waren allemaal lovend over de manier van organiseren. Wie bepaalt dan dat we geen allure hebben?" „Ik", antwoordt wethouder Ad- ri van 't Westeinde (cultuur) des gevraagd „Ik heb daarvoor ge noeg signalen gekregen, zowel ambtelijk als van organisaties die met het festival hebben sa mengewerkt. Als politiek verant woordelijke hak ik dan de knoop door." Argumenten Volgens de wethouder had hij meer argumenten dan alleen een gebrek aan allure. „Het concept dat vijfentwtintig jaar is gehan teerd, is niet meer van deze tijd. Daarbij komt dal ons gevraagd werd de subsidie aanzienlijk te verhogen. Met het wegvallen van de provincie als subsidiënt zou dat een verdubbeling beteke nen. Als we dat ook nog eens af zetten tegen andere activiteiten die we graag willen ondtrê nen, is het duidelijk wat ben besloten." De teloorgang van het jazri val betekent, volgens Harre: een verschraling van hetcuit. Ie aanbod in Zeeland. ..lfr dit jaar bijna rond met G*:j Fame, een wereldtopper 1 gaat dus niet door. Dejaflfe vals in Terneuzen en Doe* zijn zeer goed, maar bij hangt de jazz oude stijl beetje bij en de ander richt: juist uitsluitend daarop j unieke van het Middelburg tival was dat we een mix a den van oude stijl, modett*: en blues." Het is nog niet duidelijk3 JASZ, die behalve het W ook andere concerten seerde, het loodje zal legger. melink wil de zaken netje1 ronden en zich terugtrekt1 voorzitter. Bestuurslid Hz Bree overweegt de club flM ven in de te blazen. wil Hamelink als besttfp zijn steentje blijven bi)®? „Het zou zonde zijn alstë^ maal ophoudt. We hebber fentwintig jaar lang evenementen in Mid0* neergezet." door Harmen van der Werf In iedere Nederlander gaan ze schuil, de koopman en de dominee. David de Leeuw, oud-voorzitter van de onderne mingsraad van de Koninklijke Schelde Groep (KSG), heeft daar vaak mee ge worsteld. Ook nu De Schelde in Vlissin- gen uitzicht heeft op een marineorder uit Indonesië. „Maar ja", zegt hij, „als je de keuze hebt tussen een oorlogs schip bouwen of de WW in, dan moet je wel heel erg principieel zijn om voor een werkloosheidsuitkering te kiezen.' door Rinus Antonisse GOES - De Zeeuwse Milieu Fe deratie vindt dat de provincie een punt moet zetten achter het project Westerschelde Contai ner Terminal. De vereniging dringt er bij de Staten op aan af te zien van vervolgstappen. Volgens de ZMF is de haalbaar heid van een WCT uiterst twij felachtig, gelet op de analyse die de provincie liet maken door onderzoeker A. ten Thij én de uitspraken van enkele vooraan staande juristen. „De Provincie kan beter naar Canossa gaan." Wanneer Provinciale Staten be sluiten tot een herkansing voor het WCT-plan, dan zijn er heel veel onzekerheden, aldus de ZMF. Beter is het te kiezen voor haveninvesteringen die beter passen bij schaal, kansen en om gevingskwaliteit van Zeeland. De milieufederatie stelt dat het inpolderen van een deel van het beschermde natuurgebied van de Westerschelde (de Kaloot, waar de WCT moet worden aan gelegd), een ingreep is met veel betekenende gevolgen voor de natuur. Daardoor kan de provin cie niet kiezen voor een herkan sing via een eenvoudige procedu re. Maar ook de lange weg is er één van voetangels en klemmen en grote onzekerheden, betoogt de ZMF. De vereniging verwijst on der meer naar een publicatie van hoogleraar VerschJ over de vernietiging van J WCT-besluit door de Raac-j Ml State: „Waarom is meeru-gj Sti legenheid voor de komenfcO Mi cennia belangrijker dan M< houd van een gebied (de schelde) voor de eeuwiglij zou daar geen antwoord opt; nen verzinnen." De ZMF haalt nog anderefc kundigen aan, die sterk tri len of een nieuw besluit owl WCT ooit kan voldoen aar dj sen van het Europese natajl schermingsrecht. De Raad van State ooróa gunstig over de natuurcor.fi satie die voor de WCT isj dacht. De milieufederatie ij twijfelt of deze compensate een nieuwe juridische pnx? re overeind blijft. Er gaat: tendijks gebied verloren j men binnendijks wil herrï „Dan zullen de ecologen heel wat uit de kast moetetj len." Vrijdag beslissen de Stateno het al dan niet inzetten van) nieuwe procedure voor aa van de WCT. SINT JANSTEEN - In ge® schapscentrum De Warandes Sint Jansteen is vrijdag e jeugdsoos. De soos voor bi ren van 11 tot 16 jaar duur; 19.00 uur tot 22.00 uur. Terneuzense gitarist (25) timmert behoorlijk aan de weg De Tweede Kamer praat vandaag met minister Bot van Buitenlandse Zaken over de Indonesische opdracht. Voor de KSG is de levering van twee moderne korvetten een unieke kans, De order le vert ruim tweeënhalf jaar werk op. Frans Schörgers, voorzitter van de on dernemingsraad van Schelde Marine- bouw, hoeft de dominee in hem niet eens aan te spreken. „Uitvoeren die op dracht", stelt hij. „Het is een nieuw pro duct. Hopelijk kunnen we ermee de markt veroveren." Schörgers kent de aanzwellende kritiek. Vooral over de rol die de Indonesische marine zou spe len in de onafhankelijkheidsstrijd in Atjeh Tv-programma Nova begon er mee. VPRO-radio deed er vrijdag een schepje bovenop. 'Voorzover mij be kend', schreef minister Bot half januari aan de Kamer, 'is de marine niet direct betrokken bij offensieve militaire opera ties in Atjeh'. Voor Martin Broek van het Anti-Milita ristisch Onderzoekskollektief in Amster dam is het zo klaar als een klontje. „Het staat onomstotelijk vast dat de marine van Indonesië actief is in dat conflict. Met schepen is zelfs een eilandje be stookt. Het doel was een hoofdkwartier van de rebellen, maar er zijn ook bur gers omgekomen." Broek vindt het vals dat Nederland wél de Indonesische De Tweede Kamer praat vandaag met minister Bot over de Indonesische opdracht om twee korvetten te bouwen. land- en luchtmacht boycot én de mari ne niet. „Alsof het leger niet één geheel is." Alle partijen in de Tweede Kamer willen nu het naadje van de kous weten over de rol van de Indonesische zee macht in Atjeh. Voor CDA, WD en Pv dA is zeker zo belangrijk waarvoor de korvetten zullen worden gebruikt. 'In het bijzonder' voor de bescherming van de eigen wateren, aldus minister Bot in zijn brief, en voor de bestrijding van pi raterij, smokkel en terrorisme. Illusies Anti-militarist Broek gelooft er niets van dat Indonesië de 90 meter lange kor vetten aanschaft voor kustwachttaken. „Ze zijn veel te zwaar bewapend. Voor minder geld zou Indonesië meer én be ter voor die taken toegeruste patrouille schepen kunnen kopen." Groen- Links-raadslid Alex Soplantila uit Vlis- singen maakt zich evenmin illusies. Hij is Zuid-Molukker en volgt Indonesië goed. „Indonesië laat steeds zien zich niet aan afspraken te houden, als het om de inzet van militair materieel gaat." Soplantila en Broek vertegen woordigen de dominee, al kunnen ze zich in de koopman verplaatsen. „Voor mij is de keuze tussen het behoud van banen hier en het verlies van mensen levens daar niet zo moeilijk", stelt Broek, „maar ik zit ver van Zeeland vandaan. Woonde ik in Vlissingen, dan zou ik het mijn buurman niet zo gemak kelijk kunnen uitleggen." Soplantila be seft dat ook. „Voor wie bij De Schelde werkt, is het niet zo eenvoudig." Dat een ander land de order inpikt, als Ne derland die niet uitvoert, is volgens hem geen argument. „Je bent verant woordelijk voor je eigen gedrag, dat mag je niet afschuiven." „Het is niet de taak van een bedrijf om te beoordelen of een exportorder mag", oordeelt or-voorzitter Schörgers. „Dat is aan de politiek." Zijn voorganger De Leeuw vindt het debat dubbelhartig ,.Ik herin ner me de discussies over de toekomst van De Schelde in 1983, toen het Rijn-Schelde-Verolme-concern ten on der was gegaan. 'Moeten we wapens blij ven maken?', was de vraag. De Schelde moest minder afhankelijk worden van de marine. Vervolgens is er hard ge werkt aan civiele opdrachten. Kapita len zijn daarop verloren. En de politiek deed ondertussen niets, discussieerde niet eens over de militaire industrie, maar liet ze wel wapens produceren. Moeten wij dan nu roomser zijn dan de paus Informatie over de Schelde-korvetten op internet: http://members.ho- me.nl/7seas/Sigma.htm door Raymond de Frel TERNEUZEN - Gitarist Willem Verbuyst (25) uit Terneuzen heeft een hekel aan interviews. Staat-ie op de foto, moet-ie het woord doen. Terwijl hij vindt dat het helemaal niet om hem draait. Toch doet hij het. Om zo de aandacht op zijn vier bands (Dr. Reverb, Thee Hepburns, Los Donos en The Raving Bon kers) te vestigen. En stiekem heeft hij zelf toch ook aardig wat te vertellen. Verbuyst noemt zichzelf een teamsjfeler. Het samen spieden van een ijzersterk product, als één krachtig blok m de wereld staan, dat heeft hij voor ogen. Daarom kon hij jarenlang zijn ei kwijt in zowel voetbal als mu ziek. Die combinatie was ideaal, maar op gegeven moment niet meer haalbaar. De muziek slok te steeds meer tijd op en dus moest de geboren Gentenaar een keuze maken. „Dat is mijn grootste probleem: kiezen. Ik heb moeite om prioriteiten te stellen", vertelt Verbuyst. Dat is niet helemaal waar, blijkt even later. „Muziek komt voor MIDDELBURG - De provincie houdt woensdag 7 april een werkconferentie over cultuur educatie. Gedeputeerde H. van Waveren (CDA. cultuur) heeft Zeeuwse scholen een brief ge stuurd om ze op de conferentie 'Cultuur aan de basis' te attende ren. In de brief geeft hij aan dat staatssecretaris M. van dei- Laan (cultuur) tot en met 2007 een flink budget overheeft voor cultuureducatie in het primair onderwijs. Zij vraagt provincies en gemeenten daarop in te spe len. Het dagelijks provinciebe stuur wil met de conferentie de basis leggen voor een gezamen lijke aanpak van het onderwijs, culturele organisaties, gemeen ten en provincie op dit gebied. De conferentie begint om 13.30 uur in hot provinciehuis in Mid delburg. Een programma wordt later bekendgemaakt. maal niet mijn bedoeling om door iedereen begrepen te wor den." Passie De passie voor surf resulteerde in het trio Dr. Reverb en deelna me in de surfbands Ward69 en Mr. Atom his Protons. Met eerstgenoemde band bestijgt hij met regelmaat de Nederlandse podia. De andere twee acts ver liet hij toen hij aan zijn studie in Tilburg begon. Die beslissing was doordacht, maar later voerde toch het ge voel de boventoon. Met Eric Gee- vers, Dr. Reverb-bassist Sander Mast en drummer Barry van Es- broek vormt hij The Raving Bon kers, die onlangs een met lof ont vangen plaat (titel: For The Lo ve Of Sweet Fanny Adams) uit brachten. Tel daar zijn rol in de garageband Thee Hepburns en het Terneuzense rock-'n-rollge- zelschap Los Donos bij op en je komt tot de conclusie dat Ver buyst verslaafd is aan de bühne. Of zoals hij het zelf zegt: „Op het podium jengelen op zo'n plank: dat geeft een enorme kick." Met Los Donos keert Ver buyst terug naar zijn roots. „Ja, terug naar de blues, maar dan wel naar de subtiele kant. Het is voor mij een enorme uitdaging om jump jive-muziek onder de knie te krijgen. Op vrijdaga vond naar Terneuzen om met Los Donos te oefenen, op zater dagmiddag in Delft met Thee Hepburns repeteren en 's avonds met Dr. Reverb op de planken. Met The Raving Bon kers oefenen we nooit, maar al met al 'jojo' ik toch behoorlijk heen en weer tussen meerdere steden." Voorkeur Optredens vergoeden echter alles, maakt niet uit met welke band. Iedere band heeft zijn ei gen charme, maar als Verbuyst dan toch een voorkeur moet geven, valt al snel de naam Dr. Reverb. „Daarin kan ik het best mijn ei kwijt. Met Reverb kan ik tot het bot gaan, dood moe zijn na 45 minuten spelen. Ik kan er al mijn frustraties en energie in kwijt. Trouwens, wat betreft die energie moet ik wel oppassen. Zo mag ik van de an dere bandleden geen koffie drin ken voor een optreden. Dan speel ik namelijk twee keer zo snel." (Advertentie) mmxaa Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnement!» mij altijd op de eerste plaats, dus voor mijn studie filosofie Op weekdagen studeer ik in Til burg, het weekend staat volle dig in het teken van muziek. Het is met zo dat mijn studie een stok achter de deur is. Ik zie het meer als een zinnige uitdaging. Ik ben zeker geen filosoof, maar wel een muzikant. Zonder mu ziek kan ik gewoonweg niet functioneren." Willem Verbuyst kreeg zijn eer ste gitaarlessen op veertienjari ge leeftijd van bluesman Her man Broek senior en ook thuis was het blues en country dat de klok sloeg. Verbuyst: ..Het was dus logisch dat ik die richting in sloeg. Ik kan mij ook geen bete re basis voorstellen, omdat blues pure muziek is. Muziek die nog niet is verkracht door de marketingmachine. De bluesband Nose Town Rocket Fuel was een logisch ge volg, maar na verloop van tijd begon er bij Verbuyst iets te kna gen. „Het voelde heel natuurlijk om de blues los te laten. Ik was op zoek naar mijn eigen ding en vond dat uiteindelijk in de surf- muziek. Niet de standaard surf- songs, want die zijn nog behoor lijk gelieerd aan blues. De moderne surf is echter niet aan regels gebonden. Alles wat ik wil en voel kan ik naar deze mu ziekstijl vertalen. Het fijne is ook dat de nummers instrumen taal zijn. Een liedje met een tekst is af: het dwingt je een song op een bepaalde manier te interpreteren. Dat is met surf an ders. Iedereen kan een nummer op zijn of haar eigen manier in terpreteren. Dat ik vanuit een bepaalde gedachte een nummer heb geschreven, is voor anderen niet belangrijk. Het is ook hele- Willcm Verbuyst: „Muziek komt voor mij altijd op de eerste plaats, dus voor mijn studie filosofie. Zonder muziek kan ik gewoonweg niet functioneren." foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 12