Hof Israël buigt zich over omstreden muur 'Zullen we uit de muur eten?' PZC EU maakt kans op Nobelprijs Vrede Berlijn OEE>* «SA Verdwijning Rybkin krijgt trekjes van een publiciteitsstunt generale repetitie voor zittingen in Vredespaleis Thaise functionaris vreest tweede uitbraak vogelpest Marsrover kijkt over rand van krater Kerry wint jok in Maine VS: Nederland anger in Irak Londen 9" «*19 Dubün29 Oslo29" Girona29' stoahoic^" Venetië39" Verona39" Berging slagschip Graf Spee begonnen Vrijspraak na schot op overvallers Opnieuw overlevende Konya Christenen moeten hand opsteken Arrestaties na dood kokkelrapers Tamil Tijgers tegen verkiezingen Groot-Brittannië zet eigen FBI op dinsdag 10 februari 2004 frinnze redactie buitenland HtUZALEM - Het Israëlische ooggerechtshof heeft zich giste- tn gebogen over beroepszaken nzake de afscheiding die de jodse staat bouwt in Palestijns ebied Twee Israëlische men enrechtenorganisaties nemen el op voor de Palestijnen. )e Israëlische afscheiding, iels een muur, deels een hek, n dt diep in Palestijns gebied, fegeveer 350.000 Palestijnen urnen daardoor aan de 'verkeer- e" kant terecht en raken geiso- jerd van de Westelijke Jordaan- toer. lan de andere kant kunnen Pa- stijnen vaak niet naar hun erk. akkers, school of zieken- iis aan de 'Israëlische kant' m de muur. Meer dan 800.000 ilestijnen ondervinden daar ander van, aldus de klagers, e Israëlische landsadvocaat, Blass. betoogde dat de rege- p de J15 de economie Ie euro Nen, op te peppen. ring de loop van de afscheiding, waartoe in oktober was beslo ten, eventueel nog wijzigt om dat onvoldoende rekening is ge houden met de humanitaire ge volgen. Er waren al petities ingediend bij het hof over de muur. Dan ging het echter altijd om lokale kwesties, zoals bijvoorbeeld de openingstijden van een bepaal de doorlaatpost bij een dorp, zo meldde de Israëlische krant Ha' aretz. Sinds gisteren buigt het hoogge rechtshof zich voor het eerst over de legaliteit van de mum- als zodanig. Volgens de Israëlische legerra- dio is de zaak dan ook een soort 'generale repetitie' voor de zit tingen die over twee weken bij het Internationaal Gerechtshof beginnen. De hoogste rechters van de Verenigde Naties in het Haagse Vredespaleis buigen zich vanaf 23 februari over de juridische gevolgen van de muur. Zij doen dat op verzoek van de Algemene Vergadering van de VN die om een juridisch advies heeft gevraagd. Apartheidsmuur De Palestijnen zien de 'apart heidsmuur', behalve als humani tair probleem, ook als poging van Israël om, buiten het vredes proces om, eenzijdig een toekom stige grens vast te leggen door voldongen feiten te creëren. Pa lestijnse leiders overwegen als reactie daarop een Palestijnse staat uit te roepen in de Ga- zastrook en Westelijke Jordaan- oever, aldus een Palestijnse top functionaris gisteren. De Verenigde Staten hebben eer der Palestijnse dreigementen om eenzijdig een eigen staat uit te roepen steeds ontmoedigd. Washington zegt alleen een Pa lestijnse staat te steunen die door onderhandelingen met Is raël tot stand komt. De meeste Europese landen delen deze me ning. ANP/AFP veertiende menselijke slacht offer van vogelpest. De We reldgezondheidsorganisatie (WHO) vindt het moeilijk te geloven dat er in het aan Viet nam grenzende China geen mensen besmet zijn geraakt, zoals Peking afgelopen week einde meldde. China meldde gisteren dat de vogelpest is uitgebroken in de oostelijke stad Tianjin. Daarmee zijn nu veertien van de 31 Chinese re gio's aangetast. Op de Filipijnen zijn 353 dwergkanaries uit Nederland verbrand, omdat ze onderweg een tussenstop hebben ge maakt in Thailand. Vietnam meldde gisteren het veertiende sterfgeval door vo gelpest. In Thailand zijn er vijf mensen aan gestorven. Het totale aantal menselijke slachtoffers van de ziekte in Azië komt daarmee op negen tien. AP van onze redactie buitenland HANOI - Een Thaise gezond heidsfunctionaris heeft de au toriteiten gemaand voorzorgs maatregelen te nemen tegen een te verwachten tweede gro te uitbraak van vogelpest. De medicus, Charan Trin- wuthipong, stelt dat de eerste golf vogelpest voorbij is, waarmee hij kennelijk doelt op de bijna voltooide uitroei ing van het pluimvee in de ge troffen gebieden. Volgens Charan probeert het ministe rie van Volksgezondheid de bronnen van de ziekte te eli mineren, maar omdat dat las tig is moet rekening worden gehouden met een tweede golf. ..We vertrouwen de situa tie niet, dus is het ministerie zo voorzichtig mogelijk", zei hij. Vietnam meldde gisteren zijn UNGOR - De Democratische lesidentskandidaat John Ker- v heeft ook de voorverkiezin- jen in de staat Maine op zijn aam geschreven. Volgens voor- ipige cijfers komt Kerry op 45 ïocent. terwijl Howard Dean chterblijft met 26 procent. let is de tiende overwinning en Kerry in twaalf voorverkie- jngen. De 60-jarige senator uit het nabijgelegen Massachusetts ras in Maine favoriet, nadat hij aterdag al de voorverkiezingen a Washington en Michigan met irertuigende cijfers had gewon- sl ANP l WASHINGTON - I)e Ameri- aanse regering heeft gisteren tgenover minister Bot van Bui- enlandse Zaken laten merken kt zij het zeer zou waarderen ils Nederlandse militairen lan- Jer in Irak blijven. Bot heeft ijn Amerikaanse collega Po- tell gezegd dat het nog te vroeg som al toezeggingen te doen. elfhonderd Nederlandse mili- I> siren blijven in elk geval tot au- Jistus in de 'Nederlandse' pro fetie Al Muthanna in het zui- en van Irak. Minister Kamp en Defensie zei onlangs al dat st goed mogelijk is dat Neder- ndse militairen langer blijven. M hield bij Powell ook een plei- DOi voor meer Nederlandse in- iraak in de politieke toekomst en Irak. Nederland heeft met jn mime militaire en finan- êle bijdrage 'recht op meer po- ieke zeggenschap'. Bot deed ckeen goed woordje voor Ne- irlandse bedrijven die mee wil- ffl dingen naar wederopbouw- «tracten in Irak. K bezoek aan Washington was kennismakingsbezoek voor imster Bot. Hij had minister veil wel eerder gesproken, tij- Ss een Navo-bijeenkomst in russel. ANP Sog vier landen rillen de euro BUSSEL - Minstens er lan- *n zijn van plan om binnen af- ^bare tijd de euro in te voe- w Hongarije. Cyprus, Estland Litouwen hebben gezegd •di te willen aansluiten, aldus 'woordvoerder van Europees *wnissaris Solbes (Financiën) Weren. k-rer landen kunnen zich for te; opgeven nadat ze op 1 mei Bajn geworden van de Europe- Ftnie. Dan moeten ze voldoen j® enkele criteria, onder meer pw stabiele wisselkoersen. De F5.*30 de eigen munt mag te* jaar lang hooguit 15 pro- Rijken van de eurokoers. - diplomaat sluit echter niet «dat overleg leidt tot uitstel. '«^tussentijd kunnen de lan- eigen munt gebruiken MARS - De Amerikaanse onbemande verkenner Opportunity kijkt over de rand van de krater, waarin de marswagen is geland op de planeet Mars. Op de achtergrond liggen het hitteschild en de parachute. Die zijn vlak voor de landing afgestoten. foto Nasa JPL/AP De Europese Unie is in dit histo rische jaar van de uitbreiding met tien nieuwe landen genomi neerd voor de Nobelprijs voor de Vrede. Het zou mooi zijn als Nederland als EU-voorzitter de prijs in december in Oslo op mocht halen. door Windy Kester OSLO - Dit jaar is het perfecte jaar om de Nobelprijs voor de vrede aan de Europese Unie te geven. Dat vindt in ieder geval de Noorse oud-minister van Bui tenlandse Zaken Thorbjürn Jag- land. Hij heeft daarom de EU ge nomineerd. Voor Nederland zou het mooi zijn wanneer het Nobelcomité het eens is met Jagland. Ons land mag dan in december, als EU-voorzitter, de prijs ophalen. 'Ha ha', reageerde premier Bal kenende tijdens zijn werkbe zoek aan Noorwegen. „Het is met erg intelligent om te specu leren over het al dan met krij gen van een prijs." Ook over de vraag of hij vindt dat de EU de Nobelprijs verdient, wil hij zich niet uitlaten. Duidelijk is wel dat Balkenende een EU-vriend is. In hetzelfde zaaltje op het No- belinstituut waar in oktober de winnaar van de Nobelprijs wordt bekendgemaakt, sprak Balkenende over de EU als ver dediger van vrijheid, democra tie en het belang van samenwer king. Dit wordt ook door Jagland aan gevoerd als argument, Het idee van de Europese samenwerking ontstond namelijk na de Tweede Wereldoorlog als, onder meer, vredesproject. Als landen zich economisch, cultureel en poli tiek afhankelijk van elkaar ma ken, dan wordt oorlog in de toe komst voorkomen, was de filoso fie van de grondleggers. Met de uitbreiding naar Midden- en Oost-Europa en de Baltische lan den, is de 'Europese Samenwer king Voor Vrede In Europa' dan praktisch compleet. Niet alleen het tijdstip zou vol gens voordrager Jagland perfect zijn. De EU waarborgt volgens hem de rechten van de Roma in de nieuwe lidstaten en kan zor gen voor betere omstandighe den voor de Koerden in Turkije. Dit land heeft bovendien de doodstraf afgeschaft, wetend dat lidmaatschap er anders nooit van komt. Ook ziet hij de Unie als bruggenbouwer tussen bevolkingsgroepen in verschil lende landen. „Jongeren op de Balkan worden ondanks oude vijandelijkheden verenigd door één wens: ze willen bij de EU ho ren" Balkenende haalde in zijn speech op het. Nobelinstituut eenzelfde voorbeeld aan. Wil hij dan toch stiekem een hint geven dat de prijs welkom is? Hoewel, de vijf leden van het door het parlement benoemde Noorse No belcomité schijnen ongevoelig te zijn voor steekpenningen en lobbyisten. Maar met gezond verstand is wel iets te zeggen over hun voorkeuren. De kans dat de ook dit jaar genomineer den Blair of Bush met de prijs aan de haal gaan, is nihil. Daarnaast kan de samenstelling van het comité het nog span nend maken. Noorwegen is geen lid van de Europese Unie en de helft van het comité bestaat uit aanhangers van EU-sceptische partijen. Van de andere kant worden de leden geacht hun po litieke standpunten opzij te zet ten. In Noorwegen zijn echter ook kritische geluiden te horen: „De Amerikanen wonen al meer dan honderd jaar vredig samen in di verse staten. Daar verdienen ze toch ook geen Nobelprijs voor?" Advertentie .99 is in gebruik bij twaalf waaronder Nederland. te van de vijftien EU-lidsta- w'igerden tot dusver de F m te voeren: Groot-Brit- p1'- Zweden en Denemar- pANP Boek direct op basiqair.corn of bel 0900-0737 (25 ct/mln Sorry dat we zo goedkoop zijn. i'iu'l'.)' "4 ceet ttihii'.'i' - nuii'.y i"l Een drijvende kraan wordt boven de gezonken Graf Spee gesleept. foto Rickey Rogers/RTR 'Vanaf Rotterdam Airport Enkele reis. excl belastingen, wijzigingen voorbehouden van onze redactie buitenland MONTEVIDEO - Een internationaal bergingsbe drijf is gisteren begonnen met het boven water ha len van het wrak van het Duitse oorlogsschip Graf Spee. Het 'Panzerschiff' werd in 1939 voor de kust van het Zuid-Amerikaanse Uruguay door de kapitein zelf tot zinken gebracht. De afgelopen dagen zijn al kabels aan het wrak be vestigd. De werkzaamheden worden ernstig gehin derd door de grote deining op zee. De berging van het 27 ton zware wrak is al enkele keren uitge steld, meestal omdat er een te harde wind stond. De Duitse kapitein Hans Langsdorff joeg op 17 de cember 1939, vlak na het begin van de Tweede We reldoorlog. zijn schip naar de bodem van de baai bij Montevideo, omdat hij wilde voorkomen dat de trots van de Duitse marine in handen van de vijand zou vallen. Het slagschip was na een zeeslag tegen een Britse en een Nieuw-Zeelandse kruiser zwaar bescha digd de haven van Montevideo ingevlucht. Na vier dagen moest de Graf Spee echter het neutrale Uruguay volgens internationale regels weer verla ten.Na het tot zinken brengen van het schip wer den Langsdorff en de 1100 bemanningsleden in Argentinië opgevangen. De kapitein pleegde enke le dagen later zelfmoord. Het is de bedoeling dat de Graf Spee wordt gerestaureerd. ANP/DPA DENDERMONDE - De rechtbank in het Vlaamse Dender- monde heeft gisteren een juwelier vrijgesproken die vorig jaar op twee overvallers schoot. Volgens de rechter is wettelijke zelfverdediging duidelijk bewezen. De drie overvallers die bij de zaak betrokken waren, kregen eerder celstraffen van zeven jaar. De overvallers op de juwelierszaak in Aalst maakten niets buit. De juwelier zei dat hij vooral zijn vader, die door hen werd bedreigd, wilde beschermen. ANP KONYA - In de puinhopen van het ingestorte flatgebouw in het Turkse Konya is gisteren opnieuw een overlevende gevonden. Bijna een week na de ramp, die aan zeker 84 mensen het leven kostte, werd een jonge vrouw levend on der het puin gevonden. De benen van de 24-jarige Yasemin Yaprakci zaten klem, maar reddingswerkers wisten haar na drie uur te bevrij den. ANP/AFP/RTR NEW YORK - American Airlines stelt een onderzoek in naar het gedrag van een piloot, die vrijdag op een binnen landse vlucht aan christelijke passagiers vroeg hun hand op te steken, zodat niet-christelijke passagiers met hen over hun geloof konden praten. De piloot zei zelf na de vlucht beschikbaar te zijn voor een gesprek. Een woordvoerder zei dat het gedrag van de piloot, die net een week op zending was geweest in Costa Rica, ongepast is op het werk. AP LANCASHIRE - De politie van Lancashire in het noord westen van Engeland heeft zondag drie mannen en twee vrouwen aangehouden voor verhoor in verband met de verdrinkingsdood van negentien Chinese kokkelrapers, die vorige week in Morecambe Bay door snel opkomend tij werden verrast. De arrestanten worden verdacht van dood door schuld, maar zijn nog niet aangeklaagd. De in Engeland nauwe lijks gereguleerde kokkelvisserij is bijzonder lucratief, maar kokkelrapers worden vaak uitgebuit door koppelba zen. AP COLOMBO - De rebellengroepering Tamil Tijgers vindt de vervroegde verkiezingen in Sri Lanka een 'ernstige te rugval' in het vredesproces. De rebellen zegden echter toe zich te zullen houden aan een staakt-het-vuren dat een jaar geleden met de regering is overeengekomen. President Kumaratunga ontbond zaterdag het parlement met onmiddellijke ingang. Daarmee maakte ze de weg vrij voor verkiezingen, vier jaar eerder dan gepland. De verkiezingen op 2 april betekenen een verder uitstel van pogingen een einde te maken aan de burgeroorlog, die al meer dan twintig jaar duurt en 68.000 mensen het leven heeft gekost. ANP brein achter de politieke krimi zou de zakenman Boris Berezo- vski zijn, de schatrijke aartsvij and van president Poetin die uit angst voor vervolging in 2001 naar Engeland is gevlucht. Bere- zovski financiert de campagne van Rybkin en is befaamd om zijn politiek intriges. De theorie van Goedkov heeft een makke: sanatorium Lesnye Dali weet van niks. In een inter view meti de altijd attente radio zender Echo Moskvy verklaart een medewerker van" het sanato rium dat Rybkin nooit in het rustoord is geweest. De zaak-Rybkin zit vol onge rijmdheden. Afgelopen donder dag werd de politicu; door zijn chauffeur afgezet bij zijn wo ning in Moskou. Toen zijn vrouw een paar uur later thuis kwam, was hij spoorloos. In het huis was geen enkel spoor van geweld te vinden. Rybkin had al leen wat vuile borden achterge laten. Zeker is dat Rybkin zich in schimmige politieke kringen be geeft. De politieke partij Libe raal Rusland blinkt sinds de op richting in 2002 vooral uit door onderlinge conflicten. Twee pro minente partijleden, Sergej Joes- jenkov en Vladimir Golovljov, zijn onder duistere omstandighe den om het leven gekomen. De zeer gerespecteerde Joesjenkov brak kort voor zijn dood met partij financier Berezovski. Vol gens de Russische politie was dat de reden voor zijn dood. Be rezovski zou partijgenoot Mi- chail Kodanjov hebben aange zet tot de liquidatie. Het is onduidelijk of de verdwij ning van Rybkin samenhangt met de spanningen binnen de partij. Volgens Berezovski heeft het lot van de presidentskandi daat eerder te maken met diens kritiek op president Poetin, die door Rybkin is omschreven als 'een crimineel'. De Russische procureur opende een onderzoek wegens 'moord met voorbedachte rade', maar een uur later werd dat onder zoek alweer gesloten. Tegen het persbureau Interfax verklaarde een medewerker van de politie dat de verdwenen Rybkin leeft. „Dat is een feit. We hopen hem snel te vinden." Igor Rybkin blijft verkiesbaar, ook als hij spoorloos is. GPD door Frank Hendrickx MOSKOU - Het mysterie van de verdwenen presidentskandidaat Igor Rybkin krijgt de contouren van een bizarre reality soap. Po litieke waarnemers vermoeden een nieuwe verkiezingsstrate gie: campagne voeren door te verdwijnen. De tot voor kort kleurloze Ryb kin, die volgens opiniepeilingen op minder dan 1 procent van de stemmen kan rekenen, is uitge groeid tot de meest besproken politicus van het land. De poli tieke klasse van Moskou breekt zich al dagen het hoofd over één vraag: waar is Igor Rybkin? Par lementariër Gennadi Goedkov van de pro-Kremlin partij Eén Rusland lijkt het antwoord te hebben. Rybkin, een 57-jarige voormalige communist die zich zelf herontdekte als liberaal, zit rustig in het sanatorium Lesnye Dab buiten Moskou „De ver dwijning is een publiciteits stunt", aldus Goedkov. Het LONDEN - Groot-Brittannië richt een veiligheidsdienst tegen de georganiseerde misdaad op die vergelijkbaar is met de Ame rikaanse federale recherche FBI. De nieuwe dienst bestrijdt onder meer drugshandel, men sensmokkel, fraude en kinder pornografie. Dat heeft minister Blunkett van Binnenlandse Za ken gisteren laten weten. De 'Serious Organized Crime Agency' (Soca) neemt de taken over van drie andere diensten die zich nu met de zware mis daad bezighouden Het gaat om de grootste reorganisatie van de Britse politie sinds 1964 De ver wachting is dat de politiekorp sen in het land hun beste men sen aan de dienst kwijtraken. De Soca neemt ook computer specialisten. accountants en fi nanciële experts in dienst. Naar verwachting zal de organisatie samenwerken met de geheime diensten MI5 en MI6. Volgens Blunkett wordt de nieuwe dienst pas over twee jaar opera tioneel. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5