Dna geeft doorslag in moordzaak PZC I Belgische econoom pleit voor stopzetten landbouwsubsidies PZC Japan lovend over Nederlanders in Irak Haïtianen verguizen f president Aristide Ondanks veroordeling blijven veel vragen onbeantwoord 10 februari 1954 dinsdag 10 februari 2004 van onze redactie binnenland Een minutieus onderzoek van een blouse heeft het ge rechtshof in Den Bosch tot het oordeel gebracht dat de fis caal-jurist Ernst Louwes (49) de moordenaar moet zijn ge weest van de zestigjarige wedu we Jacqueline Wittenberg. Zij droeg de witte blouse op de avond van 23 september 1999, toen Louwes haar na half negen bezocht en dodelijk toesloeg. De veroordeling van Louwes tot twaalf jaar gevangenisstraf we gens moord, was het dramati sche sluitstuk van het herzie ningsproces in de veelbespro ken Deventer moordzaak. Advocaat G.J, Knoops noemt het uniek dat iemand in een her zieningsproces wordt veroor deeld op basis van nieuw be wijs. Het bewijs dat het hof in Arnhem gebruikte, is goeddeels komen te vervallen. Zo is het mes, dat door politie en justitie als het moordwapen werd be schouwd, niet langer een bewijs stuk. Het mes werd twee dagen na de moord ergens in Deventer gevonden. Een politiehond ont dekte de lichaamsgeur van Lou wes erop. Volgens advocaat-ge neraal Brughuis had deze proef nóóit gehouden mogen worden, onder meer omdat het mes lang in de regen heeft gelegen. Succes Het arrest van het hof mag ove rigens een succes voor advo caat-generaal J. Brughuis en het Openbaar Ministerie (OM) worden genoemd, Het stuk volgt tot op grote hoogte de vi sie van de advocaat-generaal op de zaak. In haar requisitoir zei Brughuis lang grote twijfel omtrent de schuld van Louwes gehad te hebben. Deze twijfel verdween naarmate de resulta ten van de nieuwe onderzoeken binnendruppelden. Alleen voor wat betreft het mo tief volgt het hof de redenering van Brughuis niet. De aanklaag ster meende dat Louwes uit was op het miljoenenfortuin van de weduwe. Volgens het hof is dat niet vast komen te staan. Louwes heeft van meet af aan ontkend de hand te hebben ge had in de gewelddadige dood van Wittenberg en vecht al ja ren om zijn onschuld aan te to nen. In eerste instantie lukte hem dat: de rechtbank in Zwol le sprak hem wegens gebrek aan bewijs vrij. Het OM teken de daartegen hoger beroep aan en kon bij het gerechtshof in Arnhem alsnog een veroorde ling bewerkstelligen. Louwes wendde zich daarop tot de Ho ge Raad, die na een lange proce dure vorig jaar zomer het hof in Den Bosch opdroeg het proces tegen Louwes opnieuw te doen. Destijds leek het erop dat er zo veel fouten waren gemaakt tij dens het politieonderzoek dat Louwes weldra definitief zou worden vrijgepleit en gerehabi liteerd. Hoe anders pakte dat uit. Het OM, in Den Bosch verte genwoordigd door de vastbera den advocaat-generaal J. Brug huis, initieerde een reeks nieu we onderzoeken. Centraal daar in was een hernieuwd en aan zienlijk uitgebreid onderzoek van de blouse van het slachtof fer, Dit kledingstuk was in eer ste instantie slechts beperkt on derzocht, waarbij geen voor Louwes belastende sporen aan het licht waren gekomen. Deskundigen van het Neder lands Forensisch Instituut (NFI) troffen vorig jaar enkele dna-sporen, die waren terug te voeren op verdachte Louwes. Het ging om zogeheten aanra kingssporen, veroorzaakt door lichamelijk contact waarbij huidcellen achterblijven. Hierdoor geprikkeld beval het hof een nadere dna-inspectie van de blouse en dat onderzoek pakte voor de beklaagde fataal uit. De blouse bleek tal van dna-sporen van Louwes te be vatten, waaronder een bloed- spat op de kraag. En niet van enig ander mannelijk persoon, door Peter van Nuijsenburq Ambassadeur Egbert Jacob toont trots de fanmail die Nederlanders in Irak krijgen. „We krijgen e-mails, brieven en briefkaarten van mensen die ons bedanken voor de steun die de Nederlandse militairen aan hun Japanse collega's in Irak ge ven. Dit is de mooiste." Jacobs pakt een roze getinte prentbriefkaart van een in avondnevelen gehulde zop van zijn bureau-. De tekst bestaat'uit vier woorden, waarvan de ö'a'n- wezigheid van het tweede woord niet geheel duidelijk is, maar dat doet niets af aan de welwillende strekking: 'God (alien) Bless You'. „De betrekkingen zijn altijd al uitstekend, maar Nederland staat er nu wel heel goed op. We hebben veel goodwill in de pers. En die waardering wordt ook uitgesproken door hoge ambte naren en politici", aldus Jacobs. Deze plotselinge belangstelling voor Nederland is een afgeleide van vermoedelijk een van de be langrijkste ontwikkelingen in het naoorlogse Japan. Voor het eerst sinds de catastrofale neder laag in WO II, heeft de regering besloten troepen te sturen naar een regio, Irak, die zonder over drijving een oorlogsgebied kan worden genoemd. Die troepen zullen in Samawah, waar ook het Nederlandse detachement is gelegerd, humanitaire werk zaamheden verrichten: scholen bouwen en wegen aanleggen Ondanks deze nobele missie is dat besluit zeer omstreden. Het zou in strijd zijn met de grond wet, die oorlogshandelingen, uit gezonderd die ter zelfverdedi ging, verbiedt. De uitzending botst bovendien met de gevoe lens van tientallen miljoenen Ja panners. Pacifisme is na de capi tulatie in 1945 een nationale ka raktertrek geworden. Waterscheiding „Maar," meent Jacobs, „Japan kruipt militair uit zijn schulp. Het. debat over de grondwet komt nu op stoom. Dat betekent niet dat de grondwet snel gewij zigd zal worden. Dat is een moei zame, omslachtige procedure en zal nog jaren duren, maar er is nu wel degelijk sprake van een waterscheiding." Nederland heeft op dat historische kruis punt niet alleen als een gefasci neerde toeschouwer langs de kant van de weg gestaan, maar een, zij het bescheiden, rol in de besluitvorming gespeeld. Jacobs: „De kleinste regerings partij, New Komeito, is een boeddhistische, pacifistische partij en had grote reserves over het besluit. De leider van New Komeito, Kanzaki, is in decem ber naar Samawah gegaan om zich te oriënteren. Hij wilde zich er van vergewissen dat de situatie rond Samawah veilig was. Hij is ontvangen door de Nederlandse commandant, heeft rondgevlogen in diens heli kopter en is door hem van infor matie voorzien. Hij was daar zeer van onder de indruk. Hij is na terugkeer naar de ambassade gekomen en heeft via mij de Ne derlandse regering bedankt voor de ontvangst in Samawah. Maar belangrijker is uiteraard dat hij een positief verslag heeft uitgebracht aan zijn partij en premier Koizumi. Daarmee heeft hij het groene licht gege ven voor het zenden van de troe pen." Ook de ontvangst van mi nister van Defensie Ishiba door zijn collega Kamp tijdens zijn re cente bezoek aan ons land, heeft volgens Jacobs bijgedragen aan lovende woorden die Nederland krijgt. „Dat minister Kamp Ishi ba een dag lang heeft begeleid, werd zeer op prijs gesteld. Ik werd daarna door Ishiba uitge nodigd voor een diner en hij heeft toen uitvoerig de loftrom pet gestoken over het bezoek en de ontvangst door Kamp." Kentering De ambassadeur is ervan over tuigd, dat nu 'de weg is vrijge maakt voor verdere vredesopera ties door Japan'. „Tenminste, als er niets ernstigs misgaat, bij voorbeeld dat Japanse soldaten omkomen. Sommige analisten denken dat ze dan gelijk hun bie zen zullen pakken. Ik vraag me dat af. Het lijkt erop dat er een zekere kentering gaande is. Er was afgelopen week een peiling waaruit bleek dat het aantal voorstanders van het besluit gro ter was dan het aantal tegen stander." Het huidige Oranjege voel in Japan kan echter snel omslaan. „De euforie kan snel voorbij zijn, bijvoorbeeld als een Japanse soldaat sneuvelt, omdat de Nederlanders hem niet konden beschermen. Maar vooralsnog liggen we hier heel goed." GPD tekent het hof aan in het veroor delende arrest. Louwes zelf heeft verklaard dat hij de weduwe mogelijk heeft aangeraakt op momenten dat zij emotioneel is geweest. Enige concrete herinnering daarvan heeft hij echter niet. Bovendien is er, aldus het NFI, enige kracht voor nodig om dergelijke sporen achter te laten en bevin den zij zich op plaatsen waar, blijkens het bij de weduwe ge constateerde letsel (vijf steek wonden en wurgsporen in de hals), geweld is uitgeoefend. Voor het hof werd daarmee de conclusie dat de sporen zijn ver oorzaakt door en tijdens het door Louwes toegepaste geweld onontkoombaar. Telefoongesprek Eveneens cruciaal in het herzie ningsproces was het zestien se conden durende telefoonge sprek dat Louwes met zijn gsm heeft gevoerd met het slachtof fer op de avond van de moord. Louwes heeft altijd beweerd dat hij zich op dat moment in zijn auto bevond op de A28, ter hoogte van 't Harde op de Velu- we, op weg naar huis. Het hof bestrijdt die lezing. Lou wes bevond zich ten tijde van dat gesprek in Deventer. Dat blijkt uit het feit dat zijn tele foon is bediend door een basis De Europese Commissie presen teert vandaag de meerjarenbe groting voor 2007-2013. Brussel wil de uitgaven flink opvoeren en dat betekent meer contribu tie van de lidstaten. Zes lidsta ten, waaronder Nederland, wil len juist minder gaan betalen. De Belgische econoom André Sa- pir wil een andere discussie. door Hans Gertsen De Belgische econoom André Sapir (53) draait in zijn werkkamer geroutineerd zijn verhaal af. „Groei, groei en nog eens groei. Daar gaat het de ko mende jaren om in Europa. Als we er met zijn allen niet in sla gen om de economische groei in Europa fors te laten stijgen, krij gen we een enorm probleem." Als beleidsmedewerker van de Europese Commissie publiceer de Sapir afgelopen zomer samen met een aantal andere 'wijzen' een rapport dat concludeerde dat de ongeveer honderd mil jard euro die 'Brussel' jaarlijks te besteden heeft, totaal anders uitgegeven zou moeten worden. Volgens Sapir bereikt de EU niets met het blijvend subsidië ren van de Europese landbouw (ruim veertig procent van het huidige EU-budget) en armere regio's (ruim een derde van het budget). In plaats daarvan zou de EU de grote bulk van het geld moeten besteden aan onder wijs, onderzoek en investerin gen in infrastructuur. Het rapport ('Een agenda voor een groeiend Europa') sloeg in als een bom. De Franse Euro commissaris Michel Barnier (Re gionaal Beleid), normaal de rust zelve, ontstak in een ongekende woede toen de conclusies van het rapport uitlekten. „Die con clusies zijn waanzinnig en ir reëel", schreeuwde een emotio nele Barnier. Binnen de Europese Commissie speelt het omstreden rapport naar verluidt geen grote rol bij de discussie over de meerjaren begroting voor de EU die ko mend jaar moet worden vastge steld. Maar volgens Sapir heeft zijn rapport desalniettemin veel invloed op het denken over welk soort beleid de EU de komende jaren moet gaan voeren. „Ik spreek wekelijks met allerlei deskundigen over mijn ideeën. Belgisch econoom André Sapir: „Stop de landbouwsubsidies, investeer in onderwijs en wegen.' Ook met veel ministers van de verschillende lidstaten. Veel mensen die ons rapport niet on derschrijven, zijn het wel met ons eens over de achterliggende ideeën en analyses." De belang rijkste gedachte achter het rap port is dat de EU zich de komen de jaren maar één echte priori teit moet stellen; het aanjagen van de economische groei in de binnenkort 25 lidstaten. En al les moet in dienst worden ge steld van die prioriteit. Simpel „Het verhaal is eigenlijk sim pel", zegt Sapir. „Europa heeft zich ten doel gesteld in 2010 de meest concurrerende en innova tieve economie ter wereld te zijn. Maar het is nu al duidelijk dat we dat niet gaan halen als we het beleid niet heel snel dras tisch wijzigen. De economische groei in de EU bedroeg de afge lopen zeven jaar(1995-2002)ge middeld 2,2 procent. De Ameri kaanse groei was in dezelfde pe riode 3,2 procent en in grote de len van Azië zelfs ruim zes pro cent. Als we niets doen, wordt de kloof met de VS en Azië al leen maar groter." En dat kan Europa zich volgens Sapir niet veroorloven, „We stre ven er niet voor niets naar om in 2010 de meest concurrerende economie ter wereld te zijn. Dat is niet omdat we de beste leer ling van de klas willen zijn. We zijn in Europa trots op onze goe de sociale voorzieningen. Maar als we die overeind willen hou den ondanks de enorme vergrij zing, zullen we iets moeten doen. Zonder extra groei komt de solidariteit tussen de genera ties in gevaar en ook de solidari teit tussen armere en rijkere lan den binnen de EU." Extra groei bereik je niet door veel geld te blijven geven aan de Europese boeren en aan armere station in Deventer. Vele des kundigen hebben zich over deze kwestie het hoofd gebroken. Bij zondere atmosferische omstan digheden zouden de verbinding tussen Louwes' gsm en het De venter basisstation kunnen heb ben bewerkstelligd. De kans dat dit niet het geval is, en dus een leugen van Louwes, is ech ter vele malen groter Louwes heeft met het telefoontje zijn komst aangekondigd. ANP door Hans Heijt Een oorlog tegen een groot Napoleontisch leger bracht Haïti in 1804 als eer ste Caribische natie de onaf hankelijkheid. Daarna kende het land weinig voorspoed. Het arme Haïti gaat al decen nialang gebukt onder poli tiek geweld. President Jean-Bertrand Aristide gold aanvankelijk als de redder van het land. Inmiddels zijn veel Haïtianen tot het oor deel gekomen dat hij geen haar beter is dan zijn dictato riale voorgangers en daarom moet opstappen. „Onze voormalige ascetische priester is nu rijker, dikker en zelfs getrouwd", zeggen te genstanders van de vijftigjari ge Aristide. „Maar wat kun je ook anders verwachten van een president van Haïti." Dat Haïtianen zo sceptisch zijn is gezien de staatkundige historie niet verwonderlijk. Haïti heeft geen democrati sche traditie. Amerikaanse militairen hielden de Caribis che republiek tussen 1915 en 1934 bezet. In 1957 brak de dictatuur van Francois 'Papa Doe' Duvalier aan. Na zijn dood kwam zijn zoon Jean-Claude 'Baby Doe' aan de macht, maar die moest eind jaren tachtig het land uitvluchten, waarna een de mocratisch tijdperk aanbrak. In 1990 werden presidentsver kiezingen gehouden. Aristide won die overtuigend, maar in december 1991 moest hij na een coup naar het buitenland vluchten. In 1994 keerde hij na een Amerikaanse interven tie terug als president. Bij de verkiezingen van 1995 maak te hij plaats voor een stro man, omdat een tweede op eenvolgende termijn wette lijk niet was toegestaan. In 2000 stelde Aristide zich op nieuw kandidaat. Hij behaal de daarin een makkelijke ze ge, mede omdat de opposite I de stembusgang uit vr^ voor fraude boycotte. Bij de officiële viering vat tweehonderd jaar onafhanke lijkheid begin januari hoofdstad Port-au-Prinë noemde de president Hani nog 'het epicentrum van dt vrijheid voor alle zwarten' Zijn tegenstanders menen echter dat de vrijheid onder Aristide ver te zoeken is. gens waarnemers gebruikt hij gewapende straatbende tegen de oppositie. Ook zijn belofte om de armoe- de aan te pakken maakte Aristide niet waar. Volgens het Wereldvoedselprograit- ma van de Verenigde Natie le leeft 80 procent van de bijna acht miljoen Haïtianen onder de armoedegrens. Zij moeten rondkomen met minder 150 dollar per jaar. Van de kinderen is 47 procent onder voed. De economische ver wachtingen zijn somber. Bui- tenlandse ondernemers wil- len niet investeren in chaotische Haïti. Het verzet tegen Aristide komt van verscheidene bevol kingsgroepen. Studenten be togen regelmatig om diens al treden te eisen. Ook het sta kingswapen is ingezet, januari bleven de meeste ken en scholen dicht. Ook voor grote ondernemers is de maat vol. Zes vooraanstaan de industriëlen riepen eind ja nuari op tot burgerlijke onge hoorzaamheid. In het noord westen stuit de president op gewelddadig verzet. Een re bellengroep veroverde einc vorige week de stad Gonaïves en zou in de havenstad Said Marc aan het plunderen zijn geslagen. In een interview met de Ame rikaanse nieuwszender CNN toonde Aristide zich vc week onverzettelijk. „Ik aan tot 7 februari 2006 en ben er zeker van dat Haïti uit de huidige crisis komt, SCHADE - De ijsgang heeft de oestercultuur in Yerseke veel schade toegebracht. Zware ijs bergen ploegden over de perce len en kneusden de jonge oes ters. Op de dakpannen met oes- terbroed liggen zware blokken ijs van wel drie meter hoog. Ze ker de helft moet als verloren worden beschouwd. Op de slik ken waar vele oesterputten zijn, is de schade nog veel gro ter. HOUTHAKKERS - In het At lasgebergte in Marokko zijn 650 houthakkers ingesneeuwd. Amerikaanse en Franse red dingstroepen proberen de man nen te bereiken. Acht houthak- kers hebben de kou en niet overleefd. BLOEMETJE George van Gils is een vanè 43 Nederlanders die op Valen tijnsdag een een bloemenhulde krijgen. Van Gils is als vracht wagenchauffeur na de rampis 1953 enkele dagen in touw ge weest om Urker vissers ra- huis naar hun schepen in hu rampgebied te brengen, Hier mee leverde hij een belangrij ke bijdrage aan het redding werk. De bloemen worden iK gereikt door de vereniging ft Nederlandse Bloemisterij. foto GPD regio's binnen de lidstaten, meent Sapir. „We moeten ons geld investeren in sectoren waar toekomst in zit zoals in onder zoek en ontwikkeling, onder wijs en infrastructuur en in de nieuwe lidstaten. Anders missen we de boot." Sapir begrijpt dat het idee om het Europese geld vanaf 2007 ra dicaal anders te gaan besteden politiek niet haalbaar is. „We hadden een vrije opdracht. We zijn niet uitgegaan van de po litieke realiteit. Wij zijn puur uitgegaan van de vraag hoe de EU haar relatief beperkte mid delen optimaal zou kunnen in zetten gegeven de eigen prioritei ten. Ik weet natuurlijk ook wel dat de landbouwuitgaven al tot 2013 in grote mate vastliggen. Maar ik voorspel wel dat er van af nu een ombuiging van de be stedingen in onze denkrichting komt. Maar of het genoeg is?" GPD Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax- (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail; redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111 )454647 Fax:(0111)454657 E-mail' redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldt eer toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maandvW het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6%BTVi Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Rege'f* voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax; (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintje» Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties; Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Internet: www.pzc.nl/advertere" n voorbehouden Uitgeven! Provinciale Zeeuwse Courant BV Is een onderdeel aan ons verstrekte gegevens hebben wl| opgenomen in een I (abonnementen)ndministrotie en om u te (laten) informeren c ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig 9"^ de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden b'l Kl- :e, Postbus 314460 AA Goes. Wegener-concern. D» j dal wordt gebruikt voort» dienst»"»"" I Behoort tot -i- WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4